Jordanië zal zelf met Israel afrekenen, als V.N. niets doen G. S. als zien vaste dringend oeververbinding noodzakelijk ■Vins Bernhard gaat druk program afwerken Verenigde Staten in Engeland en Sowjet-Unie staan achter Jordaanse beschuldigers Stranding en aanvaring in Westhaven van Terneuzen Wachtpost schoot 8 j. jongen dood Yersekse schepen mogen niet vissen in Deense wateren Geen eenstemmigheid PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND r Israëlisch-Jordaanse kwestie voor Veiligheidsraad Warschau opgeschrikt door Chroesjtsjef, c.s. EREDOCTORAAT MEVR. BOUMAN ICUs kcas DOOR DE WERELD Loods wilde publiciteit voorkomen Brede bespreking van Zeeuwse problemen Terug naar Nederland Tf-y i""1-»'~iï.Sii'vrg5hïïSh;ï'3 „Olifant was niet de schuld van mijn ontstoken been" Hoofdka- toor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoo-2438 (b.g.g. /oor redactie 8987, voer adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad r EISENHOWER OF. STEVENSON (pug. 4) 1 12e Jaargang No. 3531 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 20 okt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.16 u., onder 17.34 u. Maan op 18.16 u., onder 9.21 u. Hoogwater zondag 21 oktober: Vlissingen: 2.34 u. 2.31 m., 14.45 u. 2.29 m. Terneuzen: 3.01 u. 2.45 m., 15.18 u. 2.43 m. Wemeldinge: 4.25 u. 1.95 m., 16.37 u. 1.85 m. Zierikzee: 4.13 u. 1.08 m., 16.23 u. 1.59 m. WARSCHAU, 19 okt. (Ruter). De onverwachte komst van een groep Russische leiders uit Moskou in de Poolse hoofdstad, heeft in Warschau grote opwinding teweeg gebracht. Het hoge gezelschap bestaat uit: Chroesjtsjef (eerste secretaris der partij), Molotof (vice-premier), Lazar Kaganowitsj en Mikojan (belden eveneens vice-premiers). De route naar het vliegveld van Warschau was door de politie geheel afgezet. NEW YORK, 18 okt. (Reuter). De Jordaanse vertegenwoordiger Abdoel Monem Rifa'I heeft vandaag in de Veiligheidsraad gezegd, dat zijn land zelf maatregelen zal moeten nemen ter bescherming van zijn grenzen als de V.N. niets doen. Rifa'I wil economische en diplomatieke sancties tegen Israel ge nomen zien. De „agressie" van Israel kon niet meer met de naam grensincidenten worden aangeduid. „Het is oorlog", zei hij. De „zogenaamde vergeldingsaanvallen" van Israel ontspruiten volgens de Jordaniër aan een expansionistische politiek. De Israëliër Kidron zei, dat Jorda nië verantwoordlijk is voor het bloed vergieten, Als Jordanië zijn aanvallen wil staken, is de vrede aan de grens gewaarborgd. Wanneer Israels perma nente afgevaardigde Abba Eban, die voor overleg in Tel Aviv verblijft, te rug is, zal hij „een gedetailleerd ver slag van de Jordaanse aanvallen" ge ven. De Brit Pierson Dixon zei, dat het aan de grote zelfbeheersing van Jor danië te danken is, dat de toestand niet uit de hand is gelopen. „Onze Jordaanse bondgenoot heeft onze sympathie en lof. Meer wil ik niet zeggen", aldus Dixon. Russische mening De Rus Sobolef sprak van de 'duide Inge-zonrien Mededeling (adv.) li»" ONBEPERKTE GARANTIE iP DE VERING. MA2IL «EODEN. EN STAM WABENt \B»<FKFN Tf ÏPVSNBEBGEM In rechtsgeleerdheid GRONINGEN, 19 okt. De se naat van de rijksuniversiteit te Groningen heeft in zijn vergade ring van hedenmiddag besloten, een eredoctoraat in de rechtsge leerdheid toe te kennen aan me vrouw M. S. Bouman-Van den Berg, wegens de voortreffelijke wijze, waarop zij hoewel zelf geen juriste de verdediging van de in Indonesië gevangen genomen Nederlanders Jungschlaeger en Schmidt heeft gevoerd, en de bij zondere moed, die zij daarbij aan de dag heeft gelegd. Als promotor van mevrouw Bouman zal optreden prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het strafrecht en het strafprocesrecht. De dag van de pro motie za] nog nader worden vastge- 'eld. SS Uw bromfietszadel wel hef juiste ASSEN, 19 okt. Tien gulden boe te hoorde een bromfietseigenaar in Assen vandaag tegen zich eisen, we gens het berijden van een bromfiets met een zadel, dat niet aan de voor schriften voldoet, n.l. 'n zgn. „buddy- seat". De politie was, volgens de nieuwe voor rh rif ten, van mening, dat de bromfiets nu tot de categorie „motor rijwielen" behoorde en daar had ver dachte niet de vereiste papieren voor. De Officier besliste, dat een buddy- seat inderdaad een bromfiets het ka rakter geeft van een motorrijwiel. „Het gaat om het principe", zo zei hij. Ui'-rwik over 14 dagen. In de Oude IJssel te Doetinchem is vanmorgen een 36-jarige schippers vrouw te water geraakt en verdron ken. Zij was bezig met de was. Pas enkel0 uren na het ongeval werd zij vermist DE BÏLT ZEGT: Weinig verandering in temperatuur Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. l(jk ongeprovoceerde' Israëlische aan val van 10 oktober en zei, dat de Sow jet-Unie het 'bijzonder onrustbarend' vindt, dat Israel heeft toegegeven die aanval als vergeldingsmaatregel op touw te hebben gezet. De atleet Zatopek heeft besloten te Melbourne niet alleen In de ma rathon, maar ook op de 10.000 meter uit te komen. De commissie van coa ches is het hier niet mee eens. Zij meent, dat hij zich tot de marathon dient te beperken. Mevrouw Rajk, de weduwe van de vermoorde Hongaar, heeft gewei gerd de rijksschadeloosstelling van ong. 65.000 gulden te aanvaarden. Zij zei, dat „men dt jaren van terreur, die wij nebben doorgemaakt, niet met geld kan kopen". Het geld wordt nu aan de volksscholen geschonken. Twee jonge Duitse sportliefheb bers, die al acht maanden bezig zijn al liftend en op schepen werkend, naar Melbourne te reizen, zullen waarschijnlijk de Olympische spelen niet bereiken. Ze zijn in Singapore (Malakka) gestrand en kunnen maar geen schip vinden, dat werkende passagiers wil gebruiken. De Spanjaard Clavero heeft in de veelbesproken „Spaanse stijl" een fenonenale worp gedaan met de speer. Hij kwam tot 90.30 meter, terwijl het huidige wereldrecord op 83.66 staat. De nieuwe- worp wordt echter niet erkend, aangezien zij werd verricht tijdens de training. H. M. de Koningin heeft vrijdagoch tend een bezoek gebracht aan het Cen traal Museum tc Utrecht, waar een aantal jonge kunstenaars exposeert, Na afloop van de rondleiding had H. M. de Koningin contact met een aantal van de deelnemende jonge kunstenaars waarvan deze foto een beeld geeft. Raad voor de Scheepvaart besprak AMSTERDAM, 19 oktober. De raad voor de scheepvaart heeft een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding van het ruim 4000 brt metende Italiaanse stoomschip „Mon- tardicio" op 8 aug. 1956 in de mond van de Westhaven vaiï Terneuzen en de direkt daarop gevolgde aanvaring van dit schip door het 999-brt metende Duitse stoomschip „Moewe I". Als getuigen werden gehoord de ri- vierloods eerste klasse S. van R. uit Vlissingen, die op de „Montardicio" dienst deed en de zeeloods tweede klasse H. W. eveneens uit Vlissingen, die op het Duitse schip was. „Ik dacht De „Montardicio" is een uur voor laag water vastgelopen, hetgeen een der leden van de raad deed opmerken: „U had kunnen weten, dat er toen te weinig water stond om met een derge lijk groot schip binnen te komen". Loods R. had gedacht, dat hij het mis schien nog wel zou halen, zo vertelde hij nu. Op de vraag, waarom hij niet het voorgeschreven sein had gehesen om kenbaar te maken, dat zijn schip niet kon manoeuvreren, antwoordde hij: „Daarvoor zijn tien redenen. Eén daarvan is, dat ik niet wilde, dat er over in de kranten geschreven zou worden. Ik had goede hoop, dat het schip spoedig zou vrijkomen". Het commentaar van een der leden van de raad luidde daarop: „U mag nooit nw persoonlijk belang boven het al gemeen belang stellen". Loods W. vertelde, dat hij te laat heeft gemerkt, dat de „Montardicio" vast zat. Oorzaak Naar de mening van de hoofdinspec teur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, is de voornaamste oorzaak van deze twee scheepsrampen het feit, dat de „Montardicio" niet gewacht heeft tot na laag water alvorens de haven binnen te varen. De raad zal in dez» zaak schriftelijk uitspraak doen. ARNHEM, 19 okt. Vanavond is in Arnhem een tragisch ongeval gebeurd. De dienstplichtige soldaat C. P. van P., die bij de Menno van Coehoornkazernê op wacht stond, werd door jongens ge gooid met stenen en geplaagd met stokken. De soldaat raakte daarbij overstuur en wilde de jongens verwijderen. HU ontlaadde zijn geweer en bedreigde ef daarna de jongens mee. Hierbij haalde hij de trekker over. Tot zijn grote schrik bleek toch nog een kogel in hel geweer te zijn achtergebleven. Hij trol de achtjarige Michael Vermeer dode lijk. T af eltenniscompetitie begonnen VLISSINGEN, 19 oktober. Deze week is een aanvang gemaakt met de Zeeuwse tafèltenniscompetitie, zij het met een nog zeer beperkt tiro- gramma. In de eerste klasse werd slechts één wedstrijd gespeeld. Sorry bieëf met 82 baas over de eigen reserves. In de tweede klasse ver overde Wilno 2 de leiding, door een 91 overwinning op het bezoekende RTC. MTTC kwam op de tweede plaats, want het stuurde Be Fair 2 met een 82 nederlaag naar huis. Sorry 3 zag zich met 46 geklopt door Spirit 2. 9 De nieuwe radicaal-socialistische partij in Frankrijk is vanmorgen te Parijs op nationale basis georgani seerd. VLISSINGEN, 19 oktober. Gedeputeerde Staten van Zeeland achten een vaste oeververbinding zó urgent, dat dit punt voor alles ter hand zal worden genomen. Over de werkingsmethode zal men zich nader beraden. Gedeputeerde Staten zijn overtuigd, dat het ver keer over de Westerschelde een snelle verbetering noodzakelijk maakt, terwijl men de noodzaak inziet een beslissing te nemen, welke dé oplossing voor tal van lange jarn inhoudt voor Zeeland, Zeeuwsch Vlaanderen en Nederland. Dat was de eindconclusie van Gedeputeerde Staten van Zeeland, na afloop van de te Terneuzen gehouden bijeenkomst inzake het Rap port „Haccou". YERSEKE, 19 oktober. Naar wij van zeer bevoegde zijde verne men, staan de Yersekse vissersche pen YE 76 en 77 op het punt om naar Nederland terug te keren, daar het vissen op mosselen in de Deense wateren niet wordt toege staan. Zoals bekend zijn deze sche pen indertijd naar Denemarken vertrokken met de bedoeling de op dit terrein minder ervaren Deense vissers bij het vissen te helpen, om zodoende ook de export naar Ne derland en in het bijzonder naar Yerseke vlugger te doen verlopen. De schepen zullen echter noodge dwongen weer zee moeten kiezen. Tijdens deze bespreking welke Vrij dag werd gehouden, kwamen drie pun ten duidelijk naar voren en wel: Unaniem is men van oordeel, dat een vaste oeververbinding dringend noodzakelijk is; men kon helaas niet tot overeenstemming komen waar deze vaste oeververbinding noodzakelijk is in het oosten, het westen of midden waaruit de verdeeldheid van Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt; men zag het probleem te veel in Zeeuwsvlaam- se sfeer. Burgemeester D. Kodde van Zoute- lande, Tweede Kamerlid voor de S.G. P. vatte het aldus samen: „Het treft mij, dat hieT geen eenheid is, zodat u hiernaar moet streven. Er moet één heid komen op het Zeeuwse, zodat u de vaste oeververbinding Zééuws moet bezien". Voor deze bespreking, welke onder leiding stond van de Commissaris der Koningin, waren, behalve het college van G.S. en Provinciale Staten van Zeeland, tal van autoriteiten uitgeno- Dankbaar was hij, dat het collega I van Gedeputeerde Staten trachtte ta komen tot een Zeeuwse visie om in hei begin van volgend jaar een besprekin; te houden, waarbij alle betrokken, óól van buiten de provincie, aan het woori zuilen komen. Het probleem is van groot belang^ daar op 1000 inwoners in Zeeuwsch- Vlaanderen een zéér groot aantal auto's aanwezig is. Uit rapporten vai> het C.B.S. blijkt, dat per 1 aug. 1959 in Zeeuwsch Vlaanderen per 1000 in woners 46 auto's (personen en vrachtauto's) waren, terwijl voor Zeeland dit cijfer 40 en voor Neder land 36 bedroeg. Veel sprekers Een lange rjj van sprekers voerd» het woord over het probleem, neerge» digd, alsmede vertegenwoordigers' van I va^'Lt veïkeeTv^f Zeeuwsch! alle belanghebbende instituten, vak- --- - net verKeer van ^eeuwsch- bonden etc. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch Vlaande ren, ir. C. A. L. Horstmann wees in zijn begroetingstoespraak op het uit- Vlaanderen met overig Nederland, waarbij allen tot de conclusie kwamen! I een vaste oeververbinding is onont beerlijk. De burgemeester van Terneuzen. mr, F. gedeelten en wel: grote voortvarendheid aan prof. Hac- SCHIPHOL, 19 okt. „Deze reis naar Amerika is al bijna een jaar geleden vastgesteld", zei Prins Bernhard vanavond op Schiphol, waar hij vlak voor zijn vertrek naar New York de aan wezige verslaggevers een onder houd toestond. Op 2 november a.s. wordt de Prins in Nederland terugver wacht. Hij maakt de reis samen met zijn secretaris dr. F. A. de Graaff. De Prins is nog niet genezen van de ontsteking aan zijn been, die hij in Tanganyika heeft opge lopen, zodat hij bij het lopen van een stok gebruik maakte. „Helaas niet" Er werd hem gevraagd of hij nog plannen had om na zijn reis naar Amerika de Olympische spelen in Australië te bezoeken. „Daar kan geen sprake van zijn", antwoordde de Prins, en lichtelijk teleurgesteld voegde hij er aan toe: „Het spijt me Filmen en jagen zeer, ik had de spelen graag willen bijwonen. Ook Prins Philip van En geland, die er wel heengaat, heeft mij destijds in Stockholm al voor gesteld, dat wij ze samen zouden bijwonen. Maar het is volstrekt on mogelijk, ik heb er geen tijd voor". Ook op diverse vragen, hem ge steld over zijn recente verblijf in Afrika, gaf de Prins uitvoerig ant woord. „Avonturen? Ik heb er weinig avonturen beleefd. In hoofdzaak heb ik mijn tijd besteed aan zwerftoch ten achter het wild aan, om het te filmen. Ik heb soms wel vijftig kilo meter per dag gelopen en heb er slechts weinig gejaagd. Ja, het is waar, ik heb een olifant geschoten en een gazelle. Ik beschouw zo'n ver blijf in het verre Afrika als een ech te vakantie". Onder blote hemel Desgevraagd vertelde Prins Bern hard verder iets over de uitgestrek te landerijen. Gebouwen staan er in het geheel niet. De Prins en zijn drie vrienden hebben er dan ook hetzij onder de blóte hemel, dan wel enkele nachten in een tent geslapen. In Tanganyika liggen vtelgens de Prins ook voor Nederland mogelijkheden open. Er zijn al Nederlandse ondernemingen, zowel industriële als handelsonder nemingen en grote farms. „Het gaat weer wat beter met 1. op welke wijze moet de verbinding I cou opdracht hebben gegeven inzake tot stand worden gebracht op het I voorlichting voor de verbindingen met ogenblik dat dit niet meer door de I overig Zeeland. De gemeente Terneu- veerboten kan geschieden, dus né I zen stelt het op prijs wanneer de vaste 1970; oeververbinding niet gerealiseerd zou 2. op welke wijze moet tot aan die da-1 worden zoals prof. Haccou dit voor- turn voorzien worden in het steeds I stelt, n.l. ter hoogte van het land van toenemend aanbod van vervoer Saeftinge, doch zoals het wordt voor over de Westerschelde. gesteld door de Studiecommissie Delta zaken, dus ter hoogte van Terneuzen. De secretaris van de Kamer van Koophandel te Breda, mr. K. A. M. Bastiaansen merkte op, dat Brabant een gelijkwaardig probleem kende en kent n.l. dat van de Moerdijk en da situatie bij Gorinchem. Drs. H. J. P. Verschaffel, voorzitter der Kring van Werkgevers in de Ka naalzone was blij met de totstandko ming van dit wetenschappelijk verant woord rapport over de verkeerssitua tie, welke rond 1970 totaal vast dreigt te lopen. De Kanaalzone heeft groot is heus niet gekomen doordat er I belang bij snellere verbindingen, voor een olifant op getrapt heeft". Hij al omdat thans de mijnen in België bevestigde, dat hij in Afrika tij-1 grotendeels overgeplaatst worden naar dens zijn vakantie zijn baard had I de Kempen, zodat bepaalde industrie- laten groeien, die hjj had behou-1 kernen zich van zuid en midden België den tot zijn terugkeer op het pa- verplaatsen naar noord-België. Hij leis Soestdijk. hoopte dat Prov. Staten niet zullen Met Dulles wachten totdat het verkeer totaal vast loopt doch tijdig maatregelen zal tref- Toen kwam het gesprek op de ko- I fen waarbij het goederenvervoer prl- mende Amerikaanse reis. Uit het ma;r dient te zijn yeren mjjn been", zei de Prins, „en het niveau ligt". bericht, dat minister Dulles bij de uitreiking van de Willem de Zwij- gerprijs. aanwezig zal zijn, mag men volgens de Prins niet afleiden dat Z. K. H. met hem besprekingen zal voeren. „Maar wanneer de gelegenheid zich voor zou doen, bent u dan niet van plan met de minister bijvoor beeld té spreken over de betrekkin gen tussen Amerika en Nederland, of over de moeilijkheden, die de K.L.M. in Amerika ondervindt?" „Uiteraard probeer ik waar ik ter wereld ook kom, altijd indien dat mogelijk is, de Nederlandse belan gen te behartigen, maar eerlijk ge zegd geloof ik niet, dat ik op het ogenblik de aangewezen persoon ben om over de moeilijkheden van de K.L.M. met minister Dulles te gaan spreken, aangezien dit op regerings- Namens de Ver. van Nederlandse Gemeenten, afdeling Zeeland, sprak mr. A. J. van der Hoeven, burge meester van Tholen, die de volle aan dacht vroeg voor de uitbreiding van het verkeer over de veren, die nu onvoldoende zijn. De burgemeester van Hulst, de heer ,A. Lockefeer, stelde vast, dat nu de ontwikkeling van de Deltawet aan de orde komt, de situatie van Zeeuwsch- Vlaanderen sterker naar voren komt. Hij had zich afgevraagd of men na tionaal wei voldoende interesse op brengt en op kan brengen voor de moeilijkheden in Zeeuwsch-Vlaande ren. Noodzakelijk achtte hij het, dat Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn econo misch isolement wordt opgeheven. (Vervolg op pag. 2)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1