•-MDb'OHhoo*!! Technische, economische en sociale aspecten der automatisering Is optreden van Chr. Geref. predikanten voor Avromicrofoon ongewenst? Met Esso bent II beter uit! WINTER GRADE Activiteiten van Cbr. Middenstandsbond in het komende jaar £SSO) EXTRA Urgentierapport stippelt de lijnen uit Prof. Chr. Werkgevers bespraken: Nederlands bedrijfsleven zal zeker niet kunnen achterblijven Een Bril van Vragen over proces Schmidt Laagvliegroutes voor iachtvliegers Uitvoerige discussies in generale synode Pro: kansen voor het Evangelie contrareclame voor een vrijzinnige omroep Vier doden op één dag op dezelfde weg Zaterdag 20 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 13 Ingezonden Mededeling (adv.) Niet onder woorden fe brengen, wat 0 dankt, wanneer midden op een kruispunt uw motor afslaat. Dit kan u bij kil en vochtig weer op de mees» ongewenste momenten gebeuren. Want door de snelle verdamping van de benzine koelen de melaaldelen van de carburateur sterk af. Bij dergelijke weersomstandigheden slaat de waterdamp uil da lucht als ijs neer op sproeier of smoorklep. Gevolgenminder motorvermogen, hoger benzineverbruik en afslaan van de motor. Tank Esso Extra Winter Grade, de „winter"benzine bij uitnemendheid met een speciaal „anti stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. Snellere start, sneller op temperatuur, geen krachtverlies, lager benzineverbruik en de motor slaat niet af. Open gesprek over beleidsvragen (Van onze §-redacteur). DEN HAAG, 18 oktober. Naast en na het meer naar binnen ge richte program „Beginsel en Beleid" heeft de Chr. Middenstandsbond thans een urgentie-program gepubliceerd. Hierin wordt een opsom ming gegeven van de vraagstukken, waarmee deze organisatie zich in het hondsjaar 19561957 zal bezig houden. Wat de interne organi satie betreft zal een open gesprek worden gevoerd met de leden in het land, die bij de discussie over de beleidsvragen betrokken moeten worden. Bezien zal worden in hoeverre het huidige bondsstatuut een gezonde verdere groei van de C.M.B. en een aanpassing bij de pu bliekrechtelijke opbouw mogelijk maakt. Ook zal gestreefd worden naar een regionale samenwerking van de plaatselijke Chr. midden standsverenigingen. stop bij de blauw/witte Esso pompen (Van onze §-redacteur). AMERSFOORT, 18 oktober. Het proces van de automatisering 'van de produktiemethoden en van de administratie is in Amerika volop aan de gang en houdt niet stil voor de Nederlandse grenzen. Dat is maar goed ook, want als dit gebeurde, zou ons land binnen af zienbare tijd tot de economisch achtergebleven gebieden in de wereld gaan behoren. De automatisering brengt echter tal van technische, economische en sociale problemen met zich mee. Minister Zijlstra heeft destijds in zijn referaat op de chr. sociale cursus van het C.N.V. al gewezen op de dringende noodzaak van een tijdige bezinning op deze problemen door werkgevers zowel als door werknemers. „Als de gevolgen van dit onontkoombare proces ons overvallen, zullen we voor soortgelijke moeilijkheden komen te staan als de eerste indus triële revolutie ons bracht", zo zei hij. Het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers heeft nu een bijzondere ledenvergadering gehouden, die geheel was gewijd aan de gevolgen van de „automaten". Prof. dr. ir, R. M. M. Oberman besprak hier het technisch aspect van de zaak. Hij kenschetste de automatisering als het vervangen van bepaalde geestelijke werk zaamheden van de mens door machinale werkingen. Bij de mechanisatie ging het daarentegen slechts om het_ overnemen door een machine van één handeling of een kleine groep van handelingen, waar bij het hersenwerk echter door de bedie nende arbeider moest worden verricht. Enkele vormen van automatisering zijn al oud. De door James Watt uitgevonden stoommachine is een typisch voorbeeld van mechanisatie, doch de eveneens door hem geconstrueerde veiligheidsklep is een even typisch voorbeeld van automatise ring. Automatisering vindt in de prak tijk in hoofdzaak pas plaats als gebruik wordt gemaakt van terugkoppeling, waardoor de machine zelf controleert op correcte uitvoering. Tevens wordt gebruik gemaakt van zgn. variabele programmeringen, waardoor een ma chine zonder verdere menselijke tussen komst een gehele reeks verschillende dingen kan doen. Dit alles kan leiden tot een goedkope produktie van perfecte massa-artikelen. Daarnaast is een vérgaande automatise ring mogelijk op het terrein van de ad ministratie door de toepassing van elek tronische rekenmachines e.d. Het tempo van de invoer van automatisering wordt niet bepaald door de technische mogelijk heden, maar alleen door de economische kansen, die deze invoering de onderne mer biedt. Economisch Over deze kant van de zaak sprak dr. G. A. Kohnstamm, chef van de industriëel- economische afdeling van de A.K.U. Hij betoogde, dat op economische gronden de éne bedrijfstak veel sneller tot automati sering zal overgaan dan de andere, ter wijl ook het tempo van invoering bij ver schillende ondernemingen in dezelfde be drijfstak zal verschillen. Dit zal binnen hetzelfde land kunnen leiden tot concur rentie tussen de wel en de niet geautoma tiseerde bedrijven. Veel ernstiger zijn de consequenties als het tempo der automatisering in dezelfde bedrijfstak tussen de verschil lende landen sterk uiteen zon gaan lo pen. Snel automatiserende landen zou den hierdoor een bijzonder grote en sterk concurrerende invloed gaan krij gen op de wereldmarkt, als hun kost prijsverlagingen niet gecompenseerd zouden worden door loonsverhogingen en werktijdverkorting. Daar grote be drijven sneller kunnen automatiseren dan kleine alleen massale produktie maakt de investeringen rendabel schuilt hier een groot gevaar voor de westerse landen, die staan tegenover de Sowjet-Unie en de U.S.A. met hun veel grotere markten. Het Nederlandse be drijfsleven zal de ontwikkeling in dit opzicht dus met argusogen moeten vol- aspecten meer aandacht wordt besteed. Een beleid van prijsstabilisatle ver draagt zich niet met een loonbeleid, waarbij de loonstijgingen de stijging van de arbeidsproduktiviteit overtreffen, zo zei de heer Borst. Bovendien is het onjuist om te stellen, dat permanente van buitenaf komende Ingezonden Mededeling (adv.) gen. Financiering Over dit aspect van de zaak de mo gelijkheid tot financiering van de auto matisering door de Nederlandse industrie had ook de voorzitter van het Verbond, de heer A. Borst Pzn., in zijn openings woord reeds gesproken. Hij verklaarde, dat zowel de huidige fiscale politiek als de prijspolitiek van de overheid thans remmend werken op de investeringen, die een levensbelang zullen blijken te zijn voor de toekomst van ons gehele volk. Hii verklaarde zich een voorstander van prijsstabilisatie, mits aan enkele j(ftcé&y IS 661) GOES, OPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG, NIEUWE BURG 9 kostenstijgingen als b.v. stijging van de grondstoffenprijzen nimmer in de prijzen doorberekend mogen worden. Sociaal Over het sociale aspect van de auto matisering sprak tenslotte drs. J. G. Ba- vlnck, directeur van Philips te Einhoven. Hij wees erop. dat heel dikwijls de gevol gen van de automatisering voor de werk gelegenheid als het voornaamste pro bleem worden gezien. Deze Invloed wordt echter sterk beperkt door de be perktheid der toepassingsmogelijkheden van de automation en door de noodzake lijkheid van een geleidelijke invoering. Daarnaast treedt ook nog een zelf-corri- gerend principe op. Bij hogere welvaart ais gevolg van de automatisering treedt bij de consument behoefte op aan diffe rentiatie, die een vijand van de automati sering is. Deze laatste roept immers juist een massa-produkt in het levtn. Boven dien brengt de automatisering meer vrije tijd en mede daardoor meer behoefte aan diensten van allerlei soort. De leertijd van de vakarbeider wordt langer tengevolge van de hoge eisen, die de hypermoderne industrieën stellen en daardoor wordt de beroepsbevolking kleiner. Naar sprekers oordeel moet de automatisering dan ook veeleer worden gezien als de redder van de volkswelvaart dan als de bedreiger van onze sociale zekerbeid. In het sociale vlak is één ding nodig. Goede voorlichting van de werknemers om legende-vorming rond de automatise ring tegen te gaan. Hiernaast dient door training en vorming de werknemersgroep te worden aangepast aan de zich wijzi gende arbeidsUehoeften. Na de levendige discussie werd de kleu renfilm van de General Electric „This is automation" vertoond, die een duidelijke illustratie vormde van het betoog van de eerste inleider. 's-GRAVENHAGE, 19 okt. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Rijcke- vorsel heeft aan de minister van bui tenlandse zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de woordvoerder vap het Nederlandse hoge commissa riaat te Djakarta, na afloop van het strafproces In eerste aanleg tegen onze landgenoot Schmidt, heeft verklaard, dat naar zijn mening het proces „op legale wijze" was verlopen? Zo ja, acht de minister de mening van deze woordvoerder dan niet vol strekt in strijd met het door de Ne derlandse regering ter zake van de procesvoering uitgegeven witboek? Welke maatregelen zal de minister ne men om de onjuiste indruk, die de mededelingen van de woordvoerder ook in het buitenland hebben gemaakt en nog zullen maken, weg te nemen? Is de minister voornemens te bevor deren, dat ter zake van de onrechtma tige procesvoering tegen Schmidt en het kennelijk misbruik van het Indo nesische justitiële apparaat voor an dere doeleinden dan te komen tot strafvonnissen, die in werkelijkheid rechtspraak zijn, een vordering tegen de republiek Indonesië bij het inter nationaal gerechtshof aanhangig wordt gemaakt? DEN HAAG, 19 okt. In overleg met enkele burgerautoriteiten zijn voor het laagvliegen van vliegtuigen van de koninklijke luchtmacht enige laagvlieggebieden aangewezen om de jachtvliegers ervaring te laten opdoen in het vliegen op lage hoogten. Voorts moeten ook de waarnemers van de luchtwachtdienst geoefend worden. In Nederland zijn "hiervoor enige routes gekozen boven gebieden met gemid deld de geringste bevolkingsdichtheid De routes lopen van Winterswijk, Twente, Drente, Groningen, Friesland naar de kop van Noord-Holland. De prijsstabilisatie is een afspraak tussen de minister van Economische Zaken en de middenstandsbonden, die 1 januari a.s. afloopt. Daarna zal vol gens het program de stijging van de ondernemerskosten en de lonen als gevolg van de ouderdomsverzekering en de huurverhoging in vele gevallen moeten worden doorberekend in "de prijzen. Gestreefd zal worden naar het op stellen van een bondsrapport inzake de positie van de zelfstandige onder nemer in het zich steeds maar uitbrei dende complex van sociale verzeke ringen. Belastingfaciliteiten voor klei ne spaarders zijn juist, zo wordt on der het hoofd bezitsvorming opge merkt, indien maar begrepen wordt, dat deze kleine spaarders niet alleen in de kring van de werknemers wor den gevonden, maar ook in die van de kleine zelfstandigen. P.B.O. Inzake de p.b.o. wordt gezegd, dat de totstandkoming van de hoofdbe drijfschappen detailhandel en am bachten nu ook zo snel mogelijk zal moeten leiden tot de instelling van een raad voor het midden- en klein bedrijf. Fiscale en andere faciliteiten ter bevordering van het eigen woning- bezit dienen evenzeer voor de midden stander van kracht te zijn, aangezien het hebben van een eigen bedrijfspand voor hem van doorslaggevend belang is, zo lezen we onder het hoofd eigen woningbezit. Daar de huurder van een bedrijfspand bij onteigening vrijwel rechteloos is, zal op herziening van de onteigeningswet worden aange drongen. Gestreefd wordt naar een oplossing, die ten minste analoog is aan de in het Pachtbesluit voor agra riërs getroffen regeling. OPLEIDING. Bij de opleiding, waarover een eigen bondsrapport moet verschij nen, zal naast het verwerven van schoolse kennis vooral de eigenlijke opleiding tot het ondernemerschap de aandacht hebben. Op korte ter mijn zal bovendien begonnen wor den met de kadervorming binnen de bond, daar de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie ook van midden standszijde een representatieve ver tegenwoordiging in allerlei organen vraagt. APELDOORN, 19 oktober. De generale synode der Chr. Geref. Kerken heeft uitvoerig gediscussieerd over een instructie van de particuliere synode van het Zuiden, waarin om praktische redenen de ongewenstheid werd uitgesproken van het optreden van Chr. Geref. predikanten voor de AVRO. De predikanten L. S. den Boer, Joh. Prins en P. de Smit hadden voor de AVRO-microfoon wijdings diensten geleid. Toen de zaak na gewijzigde redactie weer aan de or de kwam, stelde de betreffende commissie de synode voor uit te spreken, dat het opzicht over het doen en laten der predikanten aller eerst ligt bij de kerkelijke vergadering. Tijdens een tweede discussie kwam aan het licht, dat de instructie niet langs de kerkelijke weg ter tafel was gekomen, waarom zij werd afgevoerd en de zaak van de baan was. De commissie oordeelde het hoewel men de bezwaren aanvoelde niet wen selijk voor allerlei zaken bindende bepa lingen te stellen. Ds. M. Baan was van mening, dat gesproken moest worden van een propagandastunt. Hij noemde het symptomatisch, dat de predikanten dan de Nieuwe Vertaling gebruiken en ge zangen laten zingen, hetgeen ds. De Smit met nadruk bestreed. Het optreden dezer predikanten werkt verwarrend voor de jeugd, Ds. De Smit verklaarde, dat zijn ker- keraad volkomen achter hem stond, nu hij de kans kreeg een miljoen mensen met het Evangelie te benaderen. De Avro is een algemene omroep, maar de Vara een doorbraak-omroep, aldus ds. De Smit. Als de Avro de gelegenheid geeft, onbeperkt, het Evangelie te ver kondigen, dan moet deze ook te baat worden genomen. De rapporteur, ds. Joh. Prins, accentu eerde in zijn beantwoording de opdracht, het beginsel, waarom het gaat. Hij sympa thiseert niet met de statuten van de Avro en is zelf lid van de Ncrv. Jezus zegt: predikt het Evangelie aan alle creaturen. Ds. Prins noemde het kwaadaardigheid om te veronderstellen, dat de betrokken predikanten de christelijke organisaties zouden afbreken, Ds. S. v. d. Molen laakte het doen van de drie predikanten. De pastorale taak weegt zwaarder dan de vraag: wat zeggen de eigen kerkleden daarvan? Ds. Den Boer was van een geheel tegenoverge stelde mening. HU dankt God, als hU de kans krijgt om te spreken over Jezus Christus, de Behouder van de wereld. Als men hem vraagt ergens te komen, dan doet hU dat, al was het op zondag in de bioscoop. De liefde van Christus moet ons dringen, an ders zjjn wij een luidende bei en een klinkend metaal. Ds. C. v. d. Zaal kon zich in deze rede nering niet vinden. Verkondigt de Ncrv het Evangelie dan niet? Hij herinnerde aan de schoolstrijd. Wie niet voor de christelijke school was, werd voor scheur maker gescholden. HU wilde het positief optreden op alle terreinen des levends handhaven. Wat is het doei? Reclame ma ken voor een algemene, maar in wezen vrijzinnige omroep. Wie hier maar allerlei uitnodigingen aanneemt, is ontrouw aan het beginsel, Ds. Van der Zaal waarschuwde tegen de doorbraak en zei niet te willen menwerken met allerlei mensen, die uiteindelUk de Christus verloochenen. Het heeft hem pUn gedaan, dat er Chr. Geref. predikanten zijn, die de dingen hier niet scherp zien. Prof. Kremer betwistte ds. Den Boer, dat men hier met Paulus op de Areopa gus vergelijkingen moeten treffen. Chr. Geref. predikanten, die voor de Avro op treden, moeten toch verstaan welke ver antwoordelijkheid aj op zich nemen. Prof. Hovius adviseerde, dat de commissie met nieuwe conclusies zal komen. In zUn dupliek wees ds. Prins er nog op, dat het niet aangaat hem, die voor de Avro spreekt, te wraken als tegenstander van christelijke organisatie. HU merkte op, dat voor de Ncrv ook allerlei mensen op treden, die aan andere omroepen even eens medewerken. Prof. Kremer accen tueerde, dat verwacht mag worden, dat Chr. Geref. predikanten zich bewust zijn van hun roeping ook zonder dat een sy node uitspraken doet. ANDERE BESLUITEN In deze laatste synodevergadering werd besloten tot opheffing van het deputaat- schap tot versterking van het reformato risch beginsel. Met dankbaarheid werd na uitvoerige discussie het rapport over het geven van richtlijnen voor het Cate chismusonderwijs voor kennisgeving aan genomen. Er zal geen commissie worden be noemd om de herdenking van de Af scheiding in 1959 voor te bereiden. De synode meende, dat een al te frequ ente herdenking ongewenst is. Tot roepende kerk voor 1959 werd die van Rotterdam C aangewezen. Finland is nu ook toegetreden tot de Unesco, de .V.N.-organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur. Tenslotte wordt aangekondigd, dat de C.M.B. aan de culturele vorming van zijn leden meer aandacht zal be steden. Ook moet de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf de waar de leren verstaan van de opvoeding der produktiviteit ook in zijn sector. Daarom moet het onlangs opgerichte Produktiviteitscentrum voor het Mid den- en Kleinbedrijf spoedig tot acti viteit worden gebracht. BREDA, 19 okt. Op de rijksweg Breda-Tilburg bij Tilburg is gister een personenauto met zeven inzittenden geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. Tengevolge daarvan kwam de in de auto zittende negen jarige zoon van de bestuurder, de heer J. H. uit Amsterdam, om het leven, evenals de 6-jarige P. van der M., dl* met zijn moeder en een 4-jarig kind je van het gezin Van der M. uit Am sterdam in de auto zat. De heer H. en zjjn vrouw werden beiden levensge vaarlijk gewond, het 4-jarig kindj* Van der M. kreeg een gebroken arm. Mevrouw Van der M. en haar jongst* kind, dat eveneens in de auto zat, lie pen geen letsel op. In de afgelopen nacht is op dezelfde weg in de buurt van de vliegbasis Gil- zerijen nog een dodelijk ongeluk ge beurd, dat aan de heer Van G., een inzittende van de bestelwagen van d* firma S. uit Tilburg, het leven kost te. De mede-inzittende, de heer De K., werd zwaar gewond naar het zieken huis overgebracht. Gisteravond is ook de 65-jarige B. K. uit Dorst bij het oversteken van d* weg door een passerende auto gegre pen en op slag gedood. Volgens de Londense „Times" is de Deense consul-generaal In New York, Eyvind Bartels, door de bestuursraad van de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal gekozen als administrateur van de organisatie. Liftmaster stortte neer in zee Nog gaat het zoeken voort naar het Amerikaanse troepenvliegtuig van het type „Liftmaster", dat vorige week woensdag tijdens een vlucht van La- kenheath in het Engelse Graafschap Suffolk naar de Azoren met 59 Ame rikaanse militairen aan boord spoor loos verdween. De meeste reddings ploegen hebben echter hun activitei ten reeds gestaakt. Op de bovenste foto bekijken mannen van de Ameri kaanse luchtmacht op de R.A.F.-basis St. Mawgan in Cornwall een Ameri kaans model rubber-reddingsvlot, dat tijdens het opsporingswerk voor de Spaanse kust in zee werd gevonden. Op de onderste foto ziet men het on derzoeken mtn één van de twee vlieg tuigwielen, die door een tankschip uit zee werden opgehaald op dezelfde ba sis. Men vermoedt, dat vlot en wielen van de „Liftmaster" afkomstig zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 13