k Het rommelt opnieuw in Polen Oostelijk Duitsland en Geraffineerd veesmokkel-komplot opgerold aan Belgische grens r Laatste nieuws Commissaris De Casembrool warm voorstander van schoolmelk Poolse arbeiders verontrust Verdubbelde troepensterkte Verkeer eiste vandaag weer zes slachtoffers Nobelprijswinnaar Forssmann was eigen „proefkonijn1 Hoofdkwartier in IJzendijke PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J- KERKORGEL HIELD W EERPRAAT JE Liberiaans bezoek officieel ten einde Uii vrees voor tweede Poznan" Huidige reddingboten onvoldoende uitgerust O.w. automobilist uit Middelburg Kwart eeuw geleden reeds toegepast Elf arrestaties ICcis Ucas DOOR DE WERELD Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Brb'iek Labouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad DROGE BOEL OP. VEEMARKT? (Pag. 2 en pag. 5) 12c Jaargang No. 3530 Wnd.-'noofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jaeq de Smit Vrijdag 19 okt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 7.14 u., onder 17.3 u. Maan op 17.41 u., onder 8.08 u. Hoogwater zaterdag 20 oktober: Vlissingen: 2.01 u. 2.29 m., 14.09 u. 2.2 m. Terneuzen: 2.27 u. 2.43 m., 14.36 l 2.39 m. Wemeldinge: 3.48 u. 1.90 iri 16.00 u. 1.78 m. Zierikzee: 3.38 u. 1,8 m., 15.45 u. 1.51 m. LONDEN, 18 okt. (Reuter). De or- gar'jt van een kerk te Blackpool beeft wekenlang rondgelopen met de gedachte dat zijn orgel de speelbal was geworden van bovennatuurlijke krachten. Toen hij namelijk eens, al leen in de kerk, aan het oefenen was, hoorde hij plotseling menselijke stemmen uit het elektrische speel tuig spreken, al kon hij de zin van da opgevangen woorden niet vatten. Dit verschijnsel herhaalde zich daarna verschillende malen. De organist durfde er met niemand over praten en liep alleen met zijn geheim rond, totdat het orgel onder de dienst van vorige zondag, ten gehore van de kerkgangers, heel duidelijk een weerbericht ten beste gaf. Het bleek de uitzending van een na- hu: vliegveld te zijn, die klaarblij kelijk door de elektrische appara tuur van het orgel werd opgevangen en weergegeven. 't-GRAVENHAGE, 18 oktober. Het officiële staatsiebezoek van de president van Liberia en mevrouw Tubman aan H. M. de Koningin en de Prins is ten einde. Nadat het hoge gezelschap vanmid dag van het bezoek aan de Zuider zeewerken was teruggekeerd, gebruik te het op paleis Soestdijk in intieme kring de thee. Om kwart voor vijf arriveerde het gezelschap op het pa leis, en omstreeks kwart voor zes Vertrokken de president en zijn echt genote met de Nederlandse eredienst naar kasteel Oud-Wassenaar. BERLIJN, 18 okt. HET ROMMELT WEER in de Russische satelietstaten, met name in Polen en Oost-Duitsland. Dagelijks neemt de onrust toe en het aanvoeren van gewapende troepen naar deze gebieden houdt hiermee gelijke tred. In alle stilte hebben de Sowjets de laatste tijd hun veiligheids maatregelen in Polen en de door Polen beheerde Oostduitse gebieden aanzienlijk versterkt, zo heeft de werkgemeenschap van Duitse we tenschappelijke werkers donderdag in Goettingen bekendgemaakt. De sterkte van de Sowjet-troepen is meer dan verdubbeld. Daartoe zouden ongeveer drie divisies uit Oost-Duitsland en een uit de Sowjet-Unie naar Polen zijn verplaatst. Het totale aantal Sowjet-manschappen In Polen en ln de Duitse gebieden aan de Poolse kant van de Oder-Neisse linie zou daarmee van 60.000 tot 140.000 zijn gestegen. Volgens in Berlijn ontvangen be richten uit de Oostduitse industrie stad Maagdenburg neemt de Oost' duitse overheid maatregelen om te verhinderen, dat een aantal stakin gen tegen de lage levensstandaard uitgroeien tot gewelddaden. Het anticommunistische comité van vrije juristen heeft van Maagden' burgers gehoord, dat de politie daar minstens vier grote fabrieken heeft afgezet om „een tweede Poznan" te voorkomen. Er zijn arbeiders onder vraagd, maar arrestaties zijn er niet verricht, aldus het comité. Uit andere westelijke bron verluidt, dat er ook arbeidsonrust heerst in de Oostduitse steden Terfurt en Karl- marxstadt, het vroegere Chemitz. Enkele dagen geleden is in het of ficiële Oostduitse vakverenigingsblad „Tribüne" voor het eerst melding ge maakt van meningsverschil tussen ar beiders en directies. De eeste minister van Singapore, Lim Yew Hock (rechts met bril) bekijkt hier een zwarte vlag met een haken kruis, hem aangeboden door een dele gatie van de linkervleugel in de rege ring, die zich zélf de conventie van de burgerlijke rechten noemt. Bij de over'' 'mliging verklaarde Lim Yew Hock de vlag te beschouwen als „een teken van de overgave en de nederlaag van de subversieve elementen". De delegatie daarentegen noemde de vlag „een teken van rouw en een symbool van de dood der democratische rechten en vrijheden in Sigapore onder de on derdrukkingspolitiek van de regering. De delegatie protesteerde tegen de ar restatie door de regering van 18 per sonen onder wie vakbondsleden en tegen het ontbinden van drie belang rijke communistische organisaties. Pri/iïvluchten met nieuwe Sabena-helikopter MAASTRICHT, 18 okt. De „Sa bena" heeft vandaag een proefvlucht gemaakt met een van haar nieuwe Lfc.ikopters van het type Sikorsky S58 od de lijn Brussel-Keulen-Luik-Maas tricht-Brussel. Vanmiddag om kwart voor één landde het toestel op de heli haven te Maastricht. Waarschijnlijk zuilen de helikopters die elk plaats bieden aan twaalf passagiers, de vol gende week in dienst worden gesteld. Gister werd een proefvlucht gemaakt van Brussel naar Rotterdam. n DE BILT ZEGT: Perioden met zon Droog weer met opklaringen. Over wegend matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zojuist vernemen wij nog: Waarnemers ln Berlijn geloven, dat de Oostduitse autoriteiten ln Maagden burg de toestand meester zijn. De Oostduitse radio en bet officiële Oost duitse persbureau A.D.N. hebben ont kend, dat er ongeregeldheden zijn ge weest. Kennelijk zijn de Oostduitse autoriteiten er zeker van dat er geen „tweede Poznan" kan ontstaan, aldus de waarnemers. LONDEN, 18 okt. (Reuter). Het feit, dat er bij scheepsrampen zoveel mensen om het leven komen, is te wij ten aan de onvoldoende uitrusting van de reddingsboten, aldus de Britse raad voor medisch onderzoek. De raad, een adviesorgaan van de Britse regering, komt tot deze conclu sie op grond van verklaringen van personen, die een scheepsramp over leefd hebben. Het rapport gaat over het vergaan van 448 schepen,vrijwel alle van de koopvaardij, in de oorlogs jaren 19401944. Van de 27.000 opva renden werd ongeveer 68 procent ge red, doch 28 procent kwam om het le ven, doordat de betrokkenen geen red dingsboot of -vlot wisten te bereiken. De raad bepleit de constructie van reddingsboten, die ook bij zeer slecht weer en in die gevallen, dat het getrof fen schip zware slagzij maakt, te wa ter kunnen worden gelaten. Ook moeten de reddingsboten zo worden gebouwd, dat een schipbreuke ling er gemakkelijk in kan klimmen. GOES, 19 okt. (A.N.P.) Na de rampzalige „veiligheidsdag" van woensdag met (volgens latere be richten) 13 doden, zijn ook donder dag weer zes Nederlanders als slachtoffers van het verkeer om gekomen, waarvan één in Zeeland (zie pag. 2). Onder hen is ook de commissaris van politie van Gouda de heer Hess. De commissaris stak per rijwiel de weg over, waarbij hij door een per sonenauto werd gegrepen en gedood. Op de rijksweg te Voorthuizen kwam de 40-jarige handelsreiziger K. uit Amsterdam in botsing met een slippende militaire vrachtwagen. Hij overleed in het ziekenhuis. Bij Bergum (Fr.) wérden een per soon gedood en twee ernstig gewond, toen een auto op de rijksweg slipte en tegen een boom reed. De slacht offers zijn afkomstig uit Den Haag en Leeuwarden. In Zwolle stak een 5-jarig meisje plotseling de weg over. Een auto doodde haar op slag. En op de rijks weg ten zuiden van Wolvega reed Seretse Khama, de wegens zijn huwelijk met een Engelse typiste ze ven jaar uit Beetsjoeanaland verban nen negervorst, heeft vandaag afstand gedaan van zijn rechten op de troon. Hiermee is dan een einde gekomen aan de monarchie in Beetsjoeanaland. „Ook voor Zeeland zeer gewenst" MIDDELBURG, 18 okt. De schoolmelkvoorziening heeft in Zeeland een warm voorstander gevonden in de persoon van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. „Ik heb met verbijstering kennis genomen van de minder gun stige gang van zaken in onze provincie", aldus de Commissaris n.a.v. de artikelenserie in het Zeeuwsch Dagblad, waarvan wij vandaag de derde aflevering publiceren (pag. 2). De Commis saris sprak de hoop uit, dat alle burgemeesters hun medewer king aan de schoolmélk-actie zullen geven, in het belang van de volksgezondheid. een personenauto tegen een paard met bespannen bodéwagen, waarbij een inzittende van de auto uit Am sterdam om het leven is gekomen. Minister Luns naar New York 's-GRAVENHAGE, 18 oktober. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, zal op vrijdag 2 november a.s. naar New York vertrekken als leider van de Nederlandse delegatie naar de elfde algemene vergadering der Verenigde .Naties, welke op 12 november a.s. wordt geopend. Ver wacht wordt, dat minister Luns voor de duur van het algemene debat ongeveer drie weken in New York zal blijven. SOESTDIJK, 18 oktober. - -er- lands dapperste vrouw, mevr. Bou- man, is vanmiddag door H. M. Ko» ningin Juliana onderscheiden met dp Ridderorde van de Nederlandse LeeuVh tijdens de audiëntie op paleis Soest» dijk. Het nationaal comité-Jungschlaegef heeft mevr. Bouman telegrafisch mfl haar onderscheiding gelukgewenst Het nationale comité vertegenwoor digt alle plaatselijke Jungsehlaeger- comité's. Op de foto ziet men v.l.n.r.: de heep H. Bouman, Konngin Juliana, mevT. Bouman en Prins Bernhard. Verandering in het Britse kabinet LONDEN, 18 okt. (Reuter). Alk tony Head, de 50-jarige Britse ministéj van oorlog, zal sir Walter Monckton opvolgen als minister van verdediging, zo is donderdagavond officieel bekend gemaakt. Hij krijgt de leiding van d<? Britse departementen van oorlog, mar rine, luchtvaart en voedselvoorziening. IV STOCKHOLM, 18 okt. (Reuter). De Nobelprijs voor sysiologie en medicijnen is dit jaar toegekend aan twee Amerikanen en een Duitser, die zich verdienstelijk hebben gemaakt dool' onderzoe kingen op het gebied van bloed druk en hartkwalen. De winnaars zijn de 52-j. dr. Werner Forssmann uit Bad Kreuz- tiach en de professoren André Cournand en Dickinson Richards, beiden 61 jaar oud en woonachtig te New York. Alleen Dr. Forssmann werd hekend door een methode om het hart te onder zoeken, die hij in 1929 op zichzelf toepaste. Hij opende een slagader in de arm en bracht daar een dunne slang in. IJZENDIJKE, 18 okt. Na maandenlang speurwerk is de Nederlandse douane er dezer dagen in geslaagd een der grootste smokkelbenden van na de oorlog op te rollen en elf ervaren Nederlandse en Belgische veesmokke laars te arresteren met als hoofdpersoon zekere H. C. uit IJzendijke, Een half jaar lang heeft deze bende onafgebroken haar nachtelijke operaties kun nen volvoeren, waardoor enkele honderden stuks vee naar België werden gesmokkeld. veemarkten te Rotterdam en Pur- merend altijd zeer grote aantallen graskalveren opkocht. Hij vervoerde deze aldus ontdekte men naar boerderijen in Steenbergen, Ruc- phen of Roosendaal, waar de dieren met personenauto's werden afge haald. Verdoofd Aanvankelijk konden de samen werkende Nederlandse en Belgische grenswachters geen enkele houvast krijgen, hoewel men ervan over tuigd was, dat geregeld op clande stiene wijze vee naar onze zuider buren werd getransporteerd. Het bleek weldra, dat men met een ge raffineerd komplot te maken had, waarin een smokkelaarsbende een vernuftig systeem toepaste door steeds andere auto's, andere mede werkers en andere smokkelpaden te gebruiken. De douane in Roosendaal kreeg medio september het begindraadje van de ingewikkelde kluwen te pak ken. Toen ontdekte men n.l. dat een zekere H. C. uit IJzendijke op de De dieren werden verdoofd, ge bonden en met tien, vijftien tege lijk in een auto gepropt. Omstreeks middernacht trok men tussen Nis pen en Esschen over de grens, ter wijl twee andere luxe auto's door patrouillegang de wacht hielden. Pas wanneer alles veilig was, waagde men de sprong. Altijd met andere wagens en steeds langs een andere weg. Met enorme snelheid raasden de smokkelaars dan door België. Hier werden de kalveren in Polygoon, Brecht en Oostmalle .uitgeladen. Te gen de ochtend kwamen de Belgi sche vrachtwagens voorrijden om de beesten verder België in te brengen. De douane ontdekte, dat in Steen bergen de drie personenauto's wa ren ondergebracht. Het bleken gro te wagens te zijn, waaruit de kus sens waren verwijderd. Om zo wei nig mogelijk lawaai te maken, had den de smokkelaars een dubbele knalpïjp aangebracht. In de val Enige keren zag de douane de smokkelactiviteiten aan, alvorens in te grijpen. Dezer dagen, toen men alle adressen en aanwijzingen in handen had, sloegen de grenswach ters hun slag. Een der auto's liep bij Steenbergen in de val, maar de chauffeur wist te ontkomen. Binnen enkele uren werd toen het komplot opgerold en konden elf per sonen worden gearresteerd: de Ne derlanders H. C. uit IJzendijke (hoofdpersoon), F. V. A. uit Roosen daal, A. J. V. V. uit Steenbergen, J. B. uit Rucphen, F. P. uit Acht maal, I. V. en F. J. uit Zundert. Verder drie Belgische boeren uit Oostmalle, Wuustwezel en Polygoon en de hoofdfiguur aan Belgische zij de, zekere B. uit Kortrijk, die het vee bestelde, kocht en verkocht. Toen hij deze had opgeduwd tot aas Ide schouder, weerhielden zijn coIlegaTj hem er van verder te gaan, omdat zfl vreesden voor zijn leven. Later her» haalde hij echter het experiment, toen hij alleen was, en hij duwde de slang op, totdat deze de rechterkamer vah het hart had bereikt. Hierna begaf hij zich naar de roentgen-afdeling, waar hij een foto liet maken. Bij hart gebreken Nadat de 25-jarige arts op deze wijze de bruikbaarheid van zijn methods had aangetoond, ontwikkelden anderen de techniek verder. Prof.. Cournand ln New York ging onderzoeken, op welke wijze men de methode van Forssmann zou kunnen gebruiken om het zuur stofgehalte van 't bloed in het hart op de bloeddrukverschillen in dat orgaan te bepalen. Hij werkte bij dit onderzoek sa men met prof. Dickinson Richards. Sedert 1945 wordt de methode in toenemende mate gebruikt voor hst onderzoeken en behandelen van aan geboren hartgebreken. Een 72-jarige koopman uit Dor drecht stond vandaag voor de48a maal voor de politierechter terecht. Bram maakte zich meest schuldig aan heling van metalen. Zijn raads man vroeg om een voorwaardelijks straf, daar zijn cliënt wel niet meer aan een jubileumveroordeling zal toe komen. Op 1 jan. krijgt Bram n.l. staatspensioen. De politierechter wil ligde het verzoek in 9 De Londense kinderrechter Mil ton vroeg vandaag aan een 16-jarige jongen, of hij padvinder was. De jon gen: „Nee, meneer". Milton: Waarom draag je dan een padvindersri m?" De jongen: „Om mijn broek op te hou den". Een 47-jarige moeder heeft onder het motto „Door Suez komt oorlog, dus moeten we hamsteren", haar 13- jarig dochtertje op roof gestuurd. Het kind „pikte" in de winkels honder den blikjes en flesjes, tot ze werd betrapt. De Nederlander A. Zandvliet, wiens vijf minderjarige kinderen on langs als verstekelingen van Australië naar Europa voeren, is nu zelf ook op weg naar ons land.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1