Rotterdam en Den Haag juichten Liberiaans presidentspaar toe Commissie zal rapporteren over reacties op Nw-Guinea Stalins lijk naar Georgië Onderwijs wordt duurder Grootste gevaar komt van de 'fascistische dictator' Nasser Engels journalist schreef tijdens rit naar Den Haag Fraaie geschenken voor dr en mevrouw Tubman „Ik heb mevr. Bouman nooit ontmoet" Paardenslagers in moeilijkheden Delegatie zal gesprek voeren met deputaties Geref. Kerken Mede gevolg van hogere salarissen Nieuwe functie in Geref. jeugdwerk Motie over „bevrijdingsoorlog" afgewezen Mededelingen aan Nederlandse collega direct na de lift SNIPPER NIEUWS'r' Donderdag 18 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBT.AD pagina 3 Derde dag van statiebezoek ROTTERDAM, 17 okt. Vele wapperende vlaggen in de stad en meer dan gewone belangstelling van de burgerij voor de trappen van het stadhuis aan de Coolsingel wezen er vanmorgen vroeg al op, dat het bezoek van de president van Liberia, dr. William V. S. Tub man, en diens echtgenote, aan staande was. De belangstelling betrof echter zeker niet minder Koningin Juliana en Prinses Bea trix, die het staatshoofd zouden vergezellen. Na de begroeting der hoge gasten werd de erewacht ge ïnspecteerd, die bestond uit 'n de tachement van het korps mari niers, met vaandel, en de mari nierskapel, onder commando van de majoor der mariniers G. P. Giesberts. In de burgerzaal van het stadhuis sprak burgemeester Van Walsum woorden van welkom en werd koffie gedronken. Een half uur later vertrok het gezelschap naar het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas". Spoedig na aankomst aldaar begon de vaartocht door de haven met de „Prinsesseplaat", die drie kwartier later eindigde aan de ponton Maasha ven, vanwaar door de Maastunnel naar het beursgebouw werd gereden. In de grote zaal van de Kamer van Koophan del werd de maaltijd gebruikt, welke werd aangeboden door het Afrika In stituut. De voorzitter daarvan, de heer Ph. A. J. Mees, bood president Tubman een geschenk aan, bestaande uit een zeekaart van de westkust van Afri ka, daterend uit 1606 en vervaardigd door Jodocus Hondius uit Amster dam, één van de beroemdste carto grafen uit die tijd. IN DEN HAAG Vanmiddag was Den Haag aan de beurt voor een officieel bezoek. Nadat de gasten een half uur in het paleis Huis ten Bosch waren geweest, werd een rijtoer door de stad gemaakt, die Procureur-generaal Supraptot DJAKARTA, IT okt. (ANP). De procureur-generaal, Suprapto, heeft met nadruk de verklaring van mevr. Bouman ontkend, dat zij met de pre sident van het Indonesische hoge ge rechtshof en met hem, Suprapto, be sprekingen heeft gevoerd. „Ik heb mevrouw Bouman nooit ontmoet, laat staan besprekingen met haar gevoerd gedurende de tijd dat zij optrad als verdedigster van Schmidt en Jung- schlaeger. Slechts éénmaal, voordat zij de verdediging van Schmidt op zich nam, is zij naar mijn kantoor gekomen om mjj op de hoogte te stellen van 't vertrek van haar man uit het land" aldus Suprapto. UTRECHT, 17 okt. De paarden slagers zijn ongerust over de vergro ting van de uitvoer van slachtpaarden naar Frankrijk. Deze is de laatste maand uitgedijd tot honderd paarden per week. De slagers vrezen, dat hier door te weinig voor de binnenlandse consumptie overblijft en zij dus in een moeilijke positie geraken. Zij hebben zich met hun moeilijk heden gewend tot het produktschap voor vee en vlees, doch dit heeft hun weinig troost kunnen geven. Aange zien het de uitvoer uitsluitend van slachtpaarden betreft, zal er volgens het produktschap weinig aan te doen zijn. Als enige mogelijkheid bestaat de gelegenheid het „opweiden" van paar den hier in het land nog uit te brei den. Zeven mensen zijn gedood en vier gewond, toen een vrachtauto van de onderneming „Pasir Malang" door een gewapende bende tussen Sukaradja en Karangsinggal, In de buurt van Ban dung, werd aangevallen. op vele plaatsen feestelijk was ver sierd. Vele duizenden belangstellenden juichten het gezelschap toe. In de raad zaal werden de hoge gasten officieel verwelkomd door de waarnemend bur gemeester, wethouder C. H. P. W. van den Oever. Hij overhandigde de Libe riaanse president het geschenk van de stad, een zilveren mand, waarin bloe men staan. Na afloop van deze plech tigheid vertrok men naar kasteel Oud Wassenaar. Vanavond gaven de president en me vrouw Tubman in het legatiegebouw van Liberia aan de Wilhelminalaan een diner, waaraan ook onze Koningin en Prinses Beatrix aanzaten. Aan het einde van de avond keerde men terug naar het palels op de Dam te Amster dam. CHARLOTTE (North-Carolina, V. S.), 17 okt. (AFP). Charles Crutch- field, de directeur van een Amerikaans radiostation, heeft verklaard dat hij op een reis, die hij door de Sowj et- Unie heeft gemaakt, een hoge Sowj et- functionaris heeft horen zeggen, dat het gebalsemde lichaam van Stalin binnenkort uit het mausoleum op het Rode Plein op verzoek van de zoon en dochter van de Sowjet-leider naar diens geboorteland Georgië zal wor den overgebracht. Naar de mening van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zal, aldus Cruteh- field, de overbrenging binnen een half jaar geschieden. Crutchfield zei voorts, dat de hoge functionaris, wiens naam hij weigerde te noemen, deel uitmaakt van het presidium van de Opperste Sowj et. Inspectie aan boord van ,,De Ruyter Besluit van Herv. Synode ZEIST, 17 oktober. De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft een commissie benoemd, die zal moeten rapporteren over de ingekomen stukken naar aanleiding van de „oproep tot bezinning in zake Nieuw-Guinea". Deze commissie bestaat uit ds. G. de Ru, voor zitter; ds. J. Vink, secretaris; ouderling C. Kleywegt, ouderling W. J. Royaards, ds. A. A. Koolhaas en ds. C. M. Luteyn. Uit de raad voor de zending zullen als adviseurs worden toegevoegd mr. S. C. Graaf van Randwijck en dr. C. L. van Doom. Ook dr. M. Boon, gedeputeer de bij de overheid, zal als adviseur optreden. De overheid zal rapporteren over wat in de olassicale vergaderingen is gezegd en ln de kerkelijke pers geschreven. Ook met de individuele reacties zal rekening worden gehou den. De synode heeft de commissie verzocht een gesprek te hebben met het comité van bezwaarden. DE TRAKTEMENTEN Da synode besloot voorts de maan dag goedgekeurde verhoging van de predikantstraktementen zodanig te doen geschieden, dat de nieuwe mi nima op 1 januari 1959 volledig zijn gerealiseerd. Het hiertoe strekkende voorstel van de raad voor de predi kantstraktementen werd met 87 te gen 12 stemmen aangenomen. Als gevolg hiervan zullen de ver hogingen gedeeltelijk ingaan op 1 januari 1958 en geheel op 1 januari 1959. Bij de mededeling van dit be sluit zal bij kerkeraden en kerk voogdijen er uitdrukkelijk op wor den aangedrongen direct vrijwillig de volle verhoging in te voeren. Daarbij zal tevens worden aange drongen op uitkering van vakan tietoeslagen. Voordat dit besluit viel had de sy node een voorstel verworpen van de commissie van rapport, die had voor gesteld de verhoging volledig op 1 januari 1958 in te voeren. Dit ver werpen geschiedde met 16 tegen 33 stemmen. CONTACT GEREF. KERKEN In haar vergadering heeft de sy node voorts de brief besproken van de generale synode der Geref. Ker ken van 12 juli, die een antwoord was op de brief der Herv. synode van 3 februari j.l. Begrotingswijziging voorgesteld 's-GRAVENHAGE, 17 okt. Mede door de loonronde van okto ber 1954 en de salarisherziening van het. rijks- en onderwijzend personeel per 1 januari 1955 is voor verschillende takken van on derwijs in 1955 meer geld nodig geweest dan waarop bij de opstel ling van de begroting van onder wijs, kunsten en wetenschappen voor dat jaar was gerekend. In een wetsontwerp tot wijziging der begroting wordt o.m. voorgesteld, de post voor bij voorschot uit te betalen vergoeding aan de gemeenten ingevol ge de lager onderwijswet 1920 en voor tegemoetkoming aan gemeenten we gens verlies van rijks vergoeding met 5.450.000 te verhogen tot 85.650.000. De analoge post voor de bijzondere la gere scholen wordt met 19.000.000 verhoogd tot 208.700.000. De subsidies en daarmee verband houdende uitga ven over 1955 en vorige jaren ten be hoeve van bijzondere hogere burger scholen, lycea en middelbare scholen voor meisjes worden met 10.338.900 verhoogd tot 46.600.000. Een groter aantal klassen dan aanvankelijk was verwacht heeft deze verhoging mede nodig gemaakt. De post voor subsidies aan lagere nijverheidsscholen voor jon gens wordt met f 6.900.000 verhoogd tot 40.614.000, die voor subsidies aan scholen voor huishouden, landbouw- huishouden, vrouwelijke handwerken en maatschappel. werk met 3.900.000 tot 33.992.000. De post voor de spoedcursussen ter opleiding voor de (oude) lagere acte als onderwijzer wordt met 2.050.000 verhoogd tot 3.550.000. Na uitvoerige debatten werd be sloten aan de synode der Geref. Kerken te berichten, dat deze brief in handen is gesteld van een dele gatie van Hervormden, die opdracht krijgt met de deputaten van de Ge reformeerde Kerken een gesprek te voeren. De synode besloot dr. E. Emmen af te vaardigen tot een bezoek aan de Nederduits Hervormde Kerk en aan de Nederduits of Geref. Kerk van Zuid-Afrika. Hem werd opge dragen ook contact te zoeken met de Engels sprekende en de Bantoe spre kende kerken. De synode zal opnieuw bijeen komen op 17 en 18 december. Na aankomst van de hoge gasten uit Liberia en H. M. de Koningin aan boord van de kruiser „De Ruyter", In specteerden president Tugman en Hare Majesteit de erewacht. Op de foto tiet men van voor naar achter) onze Ko> ningin, William V. S. Tubman, presi dent van Liberia, zijn adjudant briga de-generaal John H. Dickerson en ge^ neraal-maj. C. F. Pdhud de Mortanges. HUIS TER HEIDE, 17 okt. Het Ge ref. Jeugdcentrum heeft na een periode van experimenteren besloten de functie van jeugdwerkconsulent in te stellen. De situatie en de omvang van het jeugd werk hebben het noodzakelijk gemaakt, dat op belangrijke punten in ons land deskundige jonge vrouwen en mannen geplaatst worden, die de stedelijke en re gionale besturen bijstaan In hun taak. Deze besturen zijn in de regel niet in staat om het jeugdwerk levend te doen aansluiten aan de snelle ontwikkeling van onze samenleving. De jeugdwerkconsu lenten hebben tot taak hierin te helpen. Voor deze belangrijke, verantwoorde lijke functie worden jonge Christenen geroepen, die het jeugdwerk grondig ken nen en het van harte willen dienen. Een degelijke vooropleiding aan een middel bare school, een gymnasium of kweek school is zeer gewenst. In samenwerking van De Nijenburgh en De Witte Hei is een opleiding van drie jaar opgezet, die in be paalde gevallen door een spoedopleiding van korter termijn kan worden vervan gen. Het ligt in de bedoeling om voorlopig over te gaan tot het aanstellen van een tiental functionarissen. De eerste drie zijn in functie in Den Haag, Schevenin- gen en Amsterdam. Premier Ben Goerion in Israëlisch parlement JERUZALEM, 17 oktober. AFP.-Reuter. De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft in de Knesset, het Israëlische parlement, verklaard, dat het grootste gevaar voor zijn land dreigt van de zijde van Egypte. „De fascistische dictator Nasser wil Israël van de kaart vegen en de Arabische wereld leiden", zo zei hij. Aan het eind van een debat over het regeringsbeleid werd dit goed gekeurd met 76 tegen 13 stemmen. De communisten en extreme na tionalisten stemden tegen. Andere gevaren voor Israël kunnen, aldus Ben Goerion, voortvloeien uit de bekende en onbekende plannen van Groot-Brittannië. Op de vraag van een afgevaardigde van de algemene zionistische partij wat Ben Goerion bedoelt met „vrij heid van optreden van Israël ln geval van een inbreuk op de status quo in het Midden-Oosten", antwoordde de premier, dat „het hier niet de plaats Is om deze vraag te bespreken". Ben Goerion zei, dat hü hoogach ting heeft voor de Ver. Naties, maar dat de organen van de wereldorgani satie, die belast zijn met toezicht op de naleving van het bestand in Pales tina, hun taak niet altijd op rechtvaar dige wijze hebben verricht. DOORVAART Met betrekking tot de ingewik- kelheid van verscheidenheid van de vraagstukken, waaraan Israël het hoofd moet bieden, noemde Ben Goerion in de eerste plaats het vraagstuk van de doorvaart door het Suezkanaal en de vrije toegang tot de haven van Eilath aan de Rode Zee. Voorts merkte hij op, dat Israël een bewapening nodig heeft, die zowel wat betreft kwaliteit als kwantiteit over eenkomt met die, waarover de Arabi sche landen beschikken en dit niet al leen om het hoofd te bieden aan ge varen, maar ook om in geval van een Arabische aanval de strijd over te brengen naar vijandelijk gebied, het geen volgens hem de beste verdedi ging is van een land als Israël. Ben Goerion waarschuwde Israël, dat de strijdkrachten van het land nog steeds aanzienlijke hoeveelheden wa pens behoeven om de vijand af te schrikken. Het parlement raakte in rep en roer toen hï| de communisten aanviel voor hun steun aan de Egyptisch-Russische wapentransactie en de uiterst rechtse vrijheidsbeweging ernstig berispte voor haar eis, dat Israël een oorlog moet beginnen. Een motie van de vrijheidsbeweging waarin gevraagd werd om een „be vrijdingsoorlog", werd met 69 tegen 9 stemmen verworpen. HORIZONTAAL: 3 Afkondiging, 6 ver ticaal, 8 vruchtennat, 9 bestaat, 10 plaats in A.E. Soedan, 12 draagverband voor de arm, 14 inhoudsmaat, 15 afgunst, 16 oud, 19 gelofte, 20 zangnoot, 21 tenen mandje, 23 insect, 24 zouteloos. VERTICAAL: 1 Naoldtekening, 2 voor stelling, 4 verbrande rest, 5 gedenkteken, 6 baard, 7 correct, 11 onder, 12 dwaas, 13 streep, 14 tap, 17 dwaas, 18 raamscherm, 20 naaldboom, 22 dichtbij. De rol van Mr. Dr. I. G. van Maasdijk et was te voorzien, dat de sensationele publikaties in het H Engelse boulevardblad „Sunday Pictorial" met de daar op gevolgde officiële verklaringen uit Den Haag, als- mede van mr. dr. I. G. van Maasdijk, die de betrokken Britse journalist een lift van Soestdijk naar Den Haag had gegeven, aanleiding zouden zijn tot uitvoerige en vaak bittere com mentaren in de Nederlandse dagbladen. De algemene tendens daarvan was (zoals ook in ons blad van dinsdag j.l.), dat het nu hoog tijd is een diepgaand onderzoek in te stellen en het Nederlandse volk niet langer in het onzekere te laten om trent het hoe en het wat van deze pijnlijke kwestie. Dat spe ciaal de rol, die genoemde kamerheer in buitengewone dienst van onze Koningin heeft gespeeld, de aandacht trok, spreekt vanzelf. Wij willen vandaag zonder commentaar een aantal feiten laten spreken, opdat onze lezers op de hoogte zijn van de ontwik keling in deze kwestie. Het eer ste feit is dan, dat de heer Van Maasdijk (die, gelijk bekend, president-commissaris van De Telegraaf is en ook een leiding gevende functie bekleedt bij het weekblad De Haagse Post, die vorige week met een verhaal over de kwestie Soestdijk kwam) in het nummer van dinsdag van De Telegraaf onder de titel „De Koningin getrouw" een groot ar tikel heeft geschreven, waarin hij de afgetreden minister van binnenlandse zaken, mr. J. W. Beij en, ervan beschuldigt een „welhaast onherstelbare beleids fout" te hebben gemaakt. Deze is n.l. op een vertrouwelijke pers conferentie met de Nederlandse hoofdredacteuren op 8 juni j.l. Het gesprek van de dag diep op het privéleven te Soest dijk ingegaan en heeft daar blijk gegeven van zijn grote bezorgd heid. Dit geschiedde drie dagen voordat het Duitse sensatieblad „Der Spiegel" met een publikatie verscheen. Campagne De heer Van Maasdijk stelt dan vast, dat ondanks stellige demen ti's van de zijde der regering en ondanks de loyale houding der Nederlandse pers de campagne in de buitenlandse pers onver minderd is voortgegaan, ook toen het bekende driemanschap met zijn arbeid was gereed gekomen. Eind augustus begon de buiten landse pers weer „gif te spulten". De vraag wordt dan gesteld uit welke bronnen deze kranten hun gegevens dan toch betrekken. „Stellig niet uit het buitenland, want zij (d.i. de buitenlandse pers) zendt telkenmale verslag gevers naar Nederland om „nieuws" te halen". Daar vinden zij echter overal gesloten deuren en „geen commentaar". „Dan gaan zij elders op onderzoek uit (zij moeten toch een „story" brengen) en zoeken of vinden bronnen met „sensationeel nieuws", zoals mij duidelijk bleek met de correspondent van de Sunday Pictorial. En daar zij te bevoegder plaatse worden af gewezen, moeten hun „bronnen" wel van de tweede orde zijn, zo zij al niet in handen van kwaad willigen of intriganten vallen. De „story" gaat uit, en weer krijgt het kwaad: de aantasting van ons koningshuis, breder ge stalte", zo schrijft deze kamer heer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Zijn slotcon clusie is, dat aan dit alles een einde moet komen, hetgeen hij verwacht van het nieuwe kabinet Drees. Gezien! Het tweede feit is, dat een Ne derlands journalist heeft gezien, dat de Britse verslaggever met de heer Van Maasdijk het be faamde gesprek in de auto van diens laatste tijdens de rit naar Den Haag had. Het Parool heeft dit onthuld. (Gelijk bekend heeft mr. dr. Van Maasdijk met kracht ont kend, dat hij de Engelse journa list iets had verteld. Deze zou hem het fantastische verhaal hebben „opgehangen"). Het Pa rool zegt: „In elk geval moet ds heer Van Maasdijk beter dan wie ook geweten hebben uit welke koker althans het verhaal In het Engelse zondagsblad kwam". Het volgende wordt dan ge zegd: „Wat er tijdens de rit van Soest dijk naar Den Haag precies tus sen chauffeur-kamerheer in bui tengewone dienst en lifter-jour nalist werd besproken blijft uiteraard hun geheim, want dat speelde zich onder vier ogen af. Maar vast staat, dat in de auto al heel gauw het binnenlicht werd aangeknipt en dat de heer Sims (de Britse verslaggever) naar buiten zichtbaar aanteke ningen zat te maken. Daarmee klopt al heel slecht de door de heer Van Maasdijk gegeven voor stelling van zaken, als zou deze journalist in hoofdzaak hebben gepraat „over sensationeel nieuws, waarover h(j gedurende de rit tal van mededelingen deed". Gelove wie het gelove kan!" In Den Haag Ook wordt gezegd: „Vast staat al evenzeer, dat mr. Van Maas dijk de heer Sims naar het sta tion Hollands Spoor reed en dat zij daar in de wagen nog een mi nuut of twintig hebben zitten praten. Onmiddellijk nadat de heer Van Maasdijk was weggere den, heeft de Britse journalist aan een Nederlandse collega, aan de hand van zijn aantekeningen, verteld wat hij tijdens de rit had gehoord. Dit relaas klopte pre cies met het bekende verhaal, zo als dat twee dagen later in de Sunday Pictorial werd afgedrukt. De hoofdredactie van Het Pa- •ool zegt, dat dit alles haar aan- eiding geeft weinig vertrouwen te hebben in de zuiverheid van de voorstelling zoals die èn in de oorspronkelijke verklaring èn ln het artikel in De Telegraaf wordt gegeven. Voor dit gebrek aan Vertrouwen heeft zij nog een re den, n.l., dat de hoofdredacteur van De Telegraaf op flagrante wijze het geheime karakter van de bespreking van hoofdredac teuren, waarin werd besloten mededelingen van oud-minister Beij en over de verhoudingen ln het koninklijk gezin als vertrou welijke inlichtingen te beschou wen, heeft gesehonden door daarvan mededeling te doen aan mr. dr. Van Maasdijk. De lezing in De Telegraaf van wat mr. Beij en destijds heeft medege- deeld wordt een „giftige miste kening" genoemd. Officiële reactie Tenslotte laten wij hieronder nog volgen de tekst van een gis termorgen door de rijksvoorlich tingsdienst uitgegeven communi qué: „In De Telegraaf van 16 ok tober staat een artikel, waarin ernstige kritiek wordt geuit op het beleid van de vorige minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beijen, met betrekking tot een met de hoofdredacteuren der Nederlandse bladen op 8 juni '66 gehouden vertrouwelijke bespre king Naar aanleiding hiervan deelt de r.v.d. mede, dat bedoel de conferentie door minister Beijen is gehouden in overleg met de minister-president, ten einde de hoofdredacteuren voor te bereiden op te verwachten pu blikaties in de buitenlandse pers. Het toenmalige kabinet heeft zich met deze zaak beziggehou den naar aanleiding van medede lingen als thans in De Telegraaf zijn opgenomen en heeft daarte genover als zijn vaste overtui- gin gesteld, dat minister Beijen, evenals het gehele kabinet, idles heeft gedaan om Hare Majesteit de Koningin tegen onrechtvaar dige aanvallen te beschermen". VMM Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 2 Spons, 7 aks, 9 spook, 10 kaag, 12 pek, 13 karabijn, 15 et, 16 me, 17 boteren, 19 net, 20 Nero, 21 poets, 23 met, 24 grein. VERTICAAL: 1 Skaat, 3 P.S., 4 oppij- pen, 5 noen, 6 sok, 7 akker, 8 sar, 11 ga votte, 14. genot, 16 merel, 17 beer, 18 rem, 19 nog, 22 si. iVil Per 16 september bestonden bij hef lager onderwijs in Nederland 410 va» catures bij het onderwijzend perso neel. „De Noorse regering is bezorgd over d« sterke toeneming van de graad van radio activiteit in de lucht boven Noorwegen. Zij is voornemens de aandacht van de al gemene vergadering der Ver. Naties hier op te vestigen", aldus heeft de Noorse premier Gerhardsen verklaard. President Eisenhower heeft de Ame rikaanse regeringsbureaus opdracht ge geven zo snel mogelijk voortgang te maken met het ontwerpen en bouwen van het eerste Amerikaanse door mid del van kernenergie voortbewogen koopvaardijschip. Gistermorgen is van Schiphol naar de Nederlandse Antillen vertrokken gouver neur mr. A. A. M. Struycken. Hij gaat naar de Antillen om als gouverneur zijn functie neer te leggen en afscheid te ne men. Op 31 oktober of 1 november keert mr. Struycken terug.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3