Droevig begin van veilig-verkeersactie met vele slachtoffers Doodgewaande avonturiers zetten door r Zuidslavische kritiek op Eisenhowers verklaring 'Vader Dreés-lied' slokt bejaarden koor in de keel „Wat deed U op 17 oktober?" werd beantwoord Elf doden z kleuters, huisvrouw, non, chauffeurs, grootmoeder, etc. Felle reactie van Indonesië op herhaalde beschuldiging Israël beschuldigt nu ook bij V.N. Indisch plan voor oplossing „Suez" Prof. na 25 jaar dwangarbeid in Siberië vrijgelaten PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Stopzetten wapen- zending betekent onzekerheid - Wat gebeurde er op 17 oktober 1955? Woorden van Min. Luns worden betreurd Brief aan Chroesjtsjef had eindelijk succes Rotterdam, 17 okt. „Dank, Daosnlsno zonder eten dank, dank, kapitein". Dit waren ^geniang zonaer eien op de Oceaan Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactia 8987, voer adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, TeL redactie 2347 On 8162; Vlissingen: Nleuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,53 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3529 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 18 okt. 1956 r WATER EN MELK (Pag. 2 en pag. [ELK j 8) J Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.12 u., onder 17.38 u. Maan op 17.12 u.t onder 6.55 u. Hoogwater vrijdag 19 oktober: Vlissingen: 1.29 u. 2.23 m., 13.36 u. 2.15 m. Terneuzen: 1.54 u. 2.87 m., 14.02 8.29 m. Wemeldinge: 3.11 u. 1.84 m„ 15.23 u. 1.67 m. Zierikzee: 3.01 u. 1.60 m., 15.08 u. 1.42 m. H. K. H. Prinses Beatrix, Presi-\der) verlaten het Huis Ten Bosch dent Tubman en H. M. de Konin- in Den Haag op weg naar de ont gin (foto boven); mevrouw Tub- vangst door het gemeentebestuur man en Prins Bernhardt (foto on- van de residentie. I (Zie verslag op pag. 3). GOES, donderdagmorgen. VANDAAG NIET STOREN. 17 OKTOBERI" Dat had de ver keerspolitie te Zeist woensdag op een groot bord langs de weg geschreven. Op de vraag „Wat doet U op 17 oktober?" hoopte men nl. slechts gunstige antwoorden te ontvangen, zodat deze eerste veilig-verkeersdag een lichtend voorbeeld zou worden, zonder of met minder verkeersslachtoffers. Alle hoop werd de bodem ingeslagen. Het aantal doden en ge wonden is juist groter dan ooit geworden. Bij het verstrijken der uren groeide de dodenlijst: drie kleuters, een landarbeider, twee motorrijders, een bromfietser, een huisvrouw, een automobilist, een kloosterzuster en een oude grootmoeder. Elf doden op één dag, op de „veilige dag". Een zwarte bladzij in het boek van de Nederlandse verkeershistorie. 's-GRAVENHAGE, 17 okt. Naar aanleiding van de verklaring van minister Luns op 15 okt. jl., waarin de Indonesische regering inzake de berechting van Nederlandse arrestanten van onwil werd beschuldigd, heeft de woordvoerder van de diplomatieke vertegen woordiging van Indonesië in Den Haag verklaard, het ten zeerste te betreuren, dat de minister van de ontvangst van mevr. Bouman ge bruik heeft gemaakt om oude beschuldigingen aan het adres van de republiek Indonesië te herhalen. BELGRADO, 17 okt. (Reuter). Het Zuidslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft woens dag te Bo^rado kritiek uitgeoe fend op L; paalde gedeelten van Eisenhowers verklaring over de Amerikaanse hulp aan Zuid-Sla- vië. Het ministerie noemde deze gedeelten „niet in overeenstem- NEW VORK, 17 okt. (Reuter). Israël Iieeft in een brief aan de Vei ligheidsraad Jordanië beschuldigd van „voortdurende schendingen" van de Wapenstilstand en de belofte aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammerskjoeld, om het vuren te staken. De Veiligheidsraad komt vrijdag bijeen ter besnreking van de Jordaan se klacht, dat Israël „daden van agressie" heeft gepleegd. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar in het noordwesten van het land aanvankelijk nog enkele opkla ringen. Overwegend matige wind tus sen zuid en west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ming met de beginselen van onaf hankelijke en gelijkberechtigde samenwerking". Zoals bekend heeft president Eisen hower maandag j.l. in een brief aan het Amerikaanse congres meege deeld, dat de economische hulpver lening aan Zuid-Slavië voortgezet zal worden naar dat de levering van zware militaire uitrustingsstukken waaronder ongeveer 200 straal jagers zal worden opgeschort. Het feit dat deze hulp ieder ogenblik kan worden ingetrokken, betekent een „grote onzekerheid" en belet de Zuid slavische regering de regelmatige voorziening van het Zuidslavische volk te waarborgen. De verklaring besluit: „Daar de Zuid slavische regering bemerkt heeft, dat de Amerikaanse regering juist inzake de militaire hulpverlening moeilijkhe den heeft, stelde zij de Amerikaanse regering ervan in kennis dat zij niet gaarne moeilijkheden in dit opzicht wil veroorzaken en dat de stopzetting van de militaire hulpverlening de goede betrekkingen tussen de Ver. Staten en Zuid-Slavië in de toekomst niet zal be ïnvloeden. Engeland zal Jordanië zeker te hulp komen LONDEN, 17 okt. (A.F.P.) Een woordvoerder van het Britse mini sterie van buitenlandse zakrti heeft woensdag opnieuw bevestigd, dat Engeland overeenkomstig zijn ver plichtingen ingevolge het Engels-Jor daanse verdrag, Jordanië te hulp zal komen, indien dit land zou worden aangevallen. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat de regeringen van Jordanië en Israël „kortgeleden gewaarschuwd zijn, dat Groot-Brittannië zijn ver plichtingen volledig zal nakomen". 's-GRAVENHAGE, 18 okt. Voorzover de gegevens strek ken, zijn er op 17 oktober van het vorig jaar drie ernstige ver keersongelukken gebeurd, waar bij vijf mensen het leven heb ben gelaten. In totaal kostte het verkeer in oktober van het vorige jaar 125 mensen het leven. Dat komt dus neer op gemiddeld 4 doden per dag. In de voorafgaande jaren was dit cijfer weinig lager. De dag begon met het trieste ver haal van de drie jonge kinderen. Te Rotterdam werd een 5-jarige peuter, die kwam te vallen, door een auto gegrepen, evenals een 6- en een 7- jarig meisjes, die in Nijverdal en Hilvarenbeek plotseling de weg over staken. Allen waren op slag dood. Bij Viagtwedde (Gr.) werd eei landarbeider (33), toen hij met een paard de weg over stak, door een vrachtwagen aangereden en gedood. Een Doetinchemse motorrijder botste tegen een kraanwagen en veronge lukte, evenals 'n Amersfoortse brom fietser, die niet uitkeek en onder een auto terechtkwam. In Den Haag werd een dame overreden, en nabij Groen- lo verloor een 70-jarige grootmoeder het leven, toen zij de weg over stak en door een autobus werd gegrepen. Kloosterzusters 's Avonds om 9 uur kwam een auto uit Pijnacker met een chauffeur en drie kloosterzusters nabij Delft in botsing met een Rotterdamse yracht- auto. De drie zusters werden in be wusteloze toestand naar het zieken huis vervoerd. Eén van haar, de moeder-overste, overleed 's nachts; de anderen waren toen nog niet tot be wustzijn gekomen. 's Avonds om 22.15 is op de on bewaakte overweg bij Oudenbosch een personenauto aangereden door de Amsterdam-Parijs-express. De 18-jarige bestuurder was onmiddel lijk dood. De auto werd volkomen vernield. Te Mill reed een motorrijder tegen een bromfiets. Hij was op slag dood, terwijl zijn verloofde, die op de duo zat, zeer ernstig gewond werd. Ook in Zeeland In onze provincie vielen woensdag geen verkeersslachtoffers te betreuren. Maar „veilig verkeer" is toch nog wel iets anders. Op de Patijnweg te Goes hadden twee auto-ongevallen plaats. De per sonenauto van I. F. uit Vlissingen slip te omstreeks half vijf, sloeg over de kop en kwam in de berm terecht. Veel materiële schade. Een half uur later botste een perso nenauto uit Rijssen, toen hij op de gladde weg begon te slippen, tegen de auto van J. T. uit Kloetinge. De wa gens werden zwaar beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. De woordvoerder verklaarde, dat „dergelijke herhalingen door officiële instanties de verbetering van de be trekkingen tussen beide landen slechts bemoeilijken". „Geen onwil" De woordvoerder ontkent, dat er enige onwil van de Indonesische zijde is. Het is de Nederlandse regering be kend, dat: 1. Geen buitenlandse advocaten zon der meer tot de Indonesische bali kunnen worden toegelaten, zoals In vrijwel alle landen het geval is; 2. er in Indonesië vele Nederlandse juristen als advocaat zijn ingeschre ven en als zodanig practiseren, zo dat er geen noodzaak bestaat om advocaten uit het buitenland aan te stellen; 3. de bevoegdheid om een persoon in een rechtszaak als verdediger toe te laten uitsluitend in handen van rechter is; 4. de rechter de toelating van mr. Van Empel heeft geweigerd, aangezien In 's-Heer Arendskerke kwam een personenauto, bestuurd door F. uit Heemstede, in botsing met een met twee paarden bespannen boerenwagen. Vermoedelijke oorzaak slecht zicht. Gevolg: geen persoonlijk letsel, auto Op de weg van Rilland naar Wemel- zwaar beschadigd, dingen kwam de bromfietser M. v. S. uit Rilland in botsing met een auto doordat hij van de weg raakte. De bromfietser liep wat blauwe plekken op, de fiets werd zwaar gehavend. daardoor het proces onnodig langer zou worden gerekt. Drie eisen (Te bevoegder plaatse herinnerde men er aan, dat mr. Van Empel vel? deed aan drie door Indonesië gestelde eisen: kennis van de Indonesische taal, kennis van het Indonesische recht eit ingeschreven zijn bij de bali. Hoewel aanvankelijk van Indonesische zijde toestemming werd verleend is mr. Valt Empel nooit als verdediger en du0 niet op grond van bestaande regelin gen een visum verleend.) NEW YORK, 17 okt. (Reuter). De grote mogendheden en Egypte zijn thans in het bezit van een Indisch plan voor een oplossing van de Suez- kawestie, gebaseerd op „samenwer king" tussen Egypte en gebruikers van het Suezkanaal. In gewoonlijk welingelichte krin gen verluidt dat het plan is ontwor pen ter uitvoering van de gedachten, die India op de eerste Londense con? ferentie over de Suezkwestie heeft ontwikkeld. De Indiase minister Menon, heeft het ontwerp vorige woensdag aan de ministers van bui tenlandse zaken ter hand gesteld, die het debat in de Veiligheidsraad bij woonden. 's-GRAVENHAGE, 16 okt. Zater? dagmiddag liep een jong meisje uit Poeldijk In de Haagse binnenstad. Daar zag zij ineens de enige tijd geleden ge stolen bromfiets van haar vader staan. ISTANBOEL, 17 okt. (UP). Na een gevangenschap van vijfen twintig jaar in Siberië is de Turk se professor Sevki Bektore (thans 69 jaar oud) bij zijn gezin in Istan- boel teruggekeerd. Op het station in Istanboel werd hij verwelkomd door een zoon en een dochter, die hem slechts van kiekjes en uit moeders verhalen kenden, maar die al die jaren vol spanning op het heerlijke ogenblik van weer zien hebben gehoopt. Ook zijn vrouw en een tweede zoon leven nog. Professor Bektore verliet Turkije iij 1917 om in Sebastopol onderwijs te geven onder de Turkse bevolking van De Krim. Vijf jaar later ging hij naai Tachend in Turkistan waar hij na korte tijd door de Russische autori teiten werd beschuldigd van nationa lisme, omdat hij op een school Turks onderwees. In 1931 werd hjj uiteinde lijk veroordeeld tot 25 jaar dwang? arbeid in Siberië. Nadat hij zijn straf had ondergaan, schreef hij drie brie ven aan Nikita Chroestsjef, de eer ste secretaris van de Russische com munistische partij, die hem daarna toestond terug te keren naar Turkije. de eerste woorden van Arthur Bertram Smith (31) uit Toronto (Canada) toen zijn 27-voets jacht gepraaid werd door het Liberi aanse stoomschip „Mariblanca", midden op de Atlantische oceaan. Bert Smith en zijn maat Allan Battersby (29) hadden in vijf da gen niet gegeten en alleen maar wat thee gedronken. Het scheepje, „De Orenda" had een gebroken giek en gescheurde zeilen. Het was op 1 oktober als verlaten drjjvend op de oceaan gesignaleerd. Verleden zaterdag zag kapitein An- gelides het scheepje in de storm en de woeste golven drijven. Dood gewaand Hij draaide hij en zag twee perso nen, die zich beijverden de „Orenda" langszij te brengen. Smith en Bat tersby klommen moeizaam aan boord van het laag liggende 10.000-tons „Mariblanca", waar zij met koffie en hete melk op hun verhaal werden ge bracht. Zij waren door hun familie twee weken lang als verdronken be treurd. „Blijf aan boord" pleitte kapitein Angelides, „en vaar mee naar Rot terdam". De kapitein, die vanmid dag het anker voor de Maasstad liet vallen, gaf een levendig verhaal van de beide oceaanvaarders. Smith en Battersby vroegen ech- ter slechts om water. Zij wilden, ondanks hun gebroken giek, waar door ze slechts met klein zeil kon den varen, toch zien op eigen kracht Engeland te hereiken. Teneinde raad gaf kapitein Ange lides opdracht voor 35 40 dagen proviand aan boord van de „Oren da" te brengen. De bemanning sleep te suiker, brood, aardappelen, rozij nen, boter, kaas, melk, vlees, worst, haring, appels, biscuit, citroenen, sigaretten, lucifers, petroleum en 'n paar flessen cognac aan. Bovendien werden hout, spijkers, touw, canvas aan boord gebracht, om de giek en de zeilen te repareren, alsook 20 gallons water in de tanks van het bootje. Weer alleen Anderhalf uur bleven Smith en Battersby aan boord. Daarna stoot te de „Orenda" af, om zijn eenzame worsteling met storm en ontij te vervolgen. „Gekkenwerk", mompelden de mannen van de „Mariblanca", toen zjj het scheepje tussen de torenhoge golven zagen verdwijnen", ze varen immers met speelgoed". De marco nist van de „Mariblanca" haastte zich naar zijn radio om mevrouw Smith te Londen van het welzijn van haar man en zijn maat te ver wittigen. LONDEN, 17 okt. (A.F.P.) In Londense politieke kringen doen hardnekkige geruchten de ronde over komende wijzigingen in het Britse kabinet, waarbij de huidige minister van landsverdediging, Sir Walter „Als zeeman ben Ik dankbaar en gelukkig een dienst te hebben kun- nen bewijzen in de broederschap Monckton, zou worden vervangen t. .1 door de minister van oorlog, Anthony van zeeheden aan twee flinke ke- Head) die hierd00r lid van het kern- reis", aldus kapitein Angelides. [kabinet zou worden. AMSTERDAM, 17 okt. Het „Vader Drees-lied" van Kees Manders is 't „Henriëtte Roland Holst- koor" in de keel blijven steken. Enige tijd geleden werd aangekondigd, dat het lied, gezongen door dit koor van ouden van dagen, op de plaat zou worden vastgelegd. Die plaat zou aan de minis ter-president worden aangeboden. Aan het einde van de vorige week zijn er echter moeilijkhe den gerezen. Het hoofd van de culturele afdeling van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Amsterdam, de heer W. Ktoeksilber, onder wie het koor ressorteert, bedong, dat noch bij de opname noch op het la bel van de gramofoon- plaot de «aam van het koor zou worden ge noemd of afgedrukt. Ook de naam van de dirigent en de dienst van sociale zaken mocht niet wor den genoemd. Maandag j.l. stelde de heer Kwek- silber, aldus Manders, dat de tekst van het Drees-lied zozeer indruist tegen het doel van het sociaal cultureel werk, dat zij als het ware het tegendeel uormt van wat de deelnemers en de lei ding van het koor na streven. Op een maandag ge houden repetitie was een ambtenaar van sociale zaken aanwezig, die, al dus Manders, de leden van het koor dreigde met royement, indien ze even tueel buiten het verband van het koor zouden mee doen aan de opna me. Kees Manders heeft toen de directie van so ciale zaken gebeld en naar zijn zeggen te ho ren gekregen, dat deze geen bezwaar had tegen deelname van individu ele leden. Ook heeft Man ders dr. Drees opgebeld. Deze zou hebben ge zegd, dat hij het idee aardig vond. Hij had er echter wel beztoaar te- pen, dat de plaat aan hem persoonlijk werd aangeboden. Kees Manders heeft nu besloten een geheel nieuw koor van ouden van da gen te formeren. Daar mee zal hij in de toe komst opnamen gaan ma ken van het Vader- Drees-lied.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1