VERNIEUWD WESTDUITS KABINET presenteert zich Veiling Walcheren werd door regering in de steek gelaten Autobotsing veroorzaakte vuurzee met drie doden Bondskanselier Adenauer koos zijn mannen Grootscheepse protestactie voor Schmidt in buitenland Nieuwe koers naar doelmatige en ultramoderne bewapening zeeuwse kinöeRen Nieuw financieringsplan aanvaard PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J' KOEIENPRAAT "V Hitiers mening over Nederlandse soldaten Fungeert Blank nu als Adenauers zondebok? Eén op de twee komt tekort Vierde inzittende gered door natspuiten Op 28 oktober zal ons volk beslissen Vliegtuig met 32 mensen brak in tweeën DE BILTZEGT Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3528 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 17 okt. 1956 (Pag. 7) Op- en ondergang van Zon en Mann: Donderdag: Zon op 7.10 u., onder 17.40 u. Maan op 16.48 u., onder 5.44 u. Hoogwater donderdag 18 oktober! Vlissingen: 1.00 u. 2.09 m., 13.06 u. 2.0p m. Terneuzen: 1.22 u. 2.24 m., 13.31 li. 2.15 m. Wemeldinge: 2.85 u. 1.76 m. 14.48 u. 1.58 m. Zierikzee: 2.25 u. 1.58 m., 14.32 u. 1.34 m. „Hei Nederlandse volk klaagt aan" „Dapper, maar onervaren" LONDEN, 17 okt. (Rtr). De Ne derlandse soldaten boden (in mei 1940) Veel krachtiger verzet dan wij ver wacht hadden, zo schreef Hitier op 23 mei 1940 in een brief aan Mussolini. „Veel Nederlandse eenheden voch ten bijzonder dapper. Zij hadden ech ter geen passende opleiding gehad en misten oorlogservaring. Daardoor kon den zij over het algemeen worden overwonnen door Duitse troepen die dikwijls numeriek zwakker waren", aldus Hitiers brief, die maandag in Londen is gepubliceerd door de Britse regering, in samenwerking met de Ver. Staten en Frankrijk. Ook de Belgische soldaten vochten over het algemeen zeer dapper, zo ver volgde Hitier zijn brief. „De oorlogs ervaring van de Belgische soldaat is aanzienlijk groter dan die van de Ne derlandse". Wat de Britse soldaat betrof ver klaarde Hitier, dat hij „armzalig ge leid" werd. Ter nagedachtenis aan de ver- jnaarde Belgische wielrenner Stan Ockers zal te Embourg een herden kingsteken worden opgericht. i BONN, 16 okt. (DP A-Reuter). WEST-DUITSLAND HEEFT een nieuw kabinet. Vandaag heeft bondskanselier Dr. Adenauer zijn lijst van nieuwe ministers gepresenteerd, waaruit blijkt, dat het aantal van 19 tot 16 is verminderd. De belangrijkste verandering is de benoeming van Franz Josef Strauss tot minister van defensie, als opvolger van Theodor Blank. Strauss, die lid is van de Beierse christelijk-sociale unie (zusterorga nisatie van Adenauers partij), staat bekend als voorstander van een doelmatige en ultramoderne bewapening van de Westduitse strijd krachten. Volgens hem moet die bewapening zelfs nog voorrang heb ben boven de in uitzicht gestelde omvang van het Westduitse leger van 500.000 man. De vorige minister van defensie Blank is binnen de regeringscoalitie sterk gekritiseerd. Men heeft hem onbekwaamheid bij de opbouw van het leger verweten. Zijn tegenstan- H^awKüOLE LUST ZIJN PORTIE WEL. Acht boter hammen zijn voor hem niets en de ene aardappel na de andere glijdt door zijn keeltje. „Toch is hij te mager voor zijn lengte en leeftijd", zegt de schoolarts, „hij krijgt niet voldoende voedingsstoffenZo zijn er duizenden schoolkinderen in Zeeland. Duizenden? Meer dan de helft van onze schooljeugd krijgt te weinig volwaardige voedings stoffen. Dat hebben de Zeeuwse schoolartsen met hun onder zoek aangetoond. onRUStB&Renöe cijfeRS, öie om opLossinq vR&qen „Doelmatige voeding in onze provincie laat zeer veel te wensen over", zegt dr. J. R. v. d. Borgh, geneeskundig inspec teur van de Volksgezondheid +3 Middelburg, „vooral bij onze schoolkinderen. Bovendien is de tijd tussen ontbijt en mid dagmaal voor hen te lang. Melk op school zou" daarom zeer wenselijk zijn." ONDERZOEK SCHOOLARTSEN Op een bespreking van de ge neeskundige inspecteur en de schoolartsen in Zeeland werd be sloten een onderzoek in te stel len naar het melkgebruik bij de schooljeugd. De aanvankelijke verwachting, dat het Zeeuwse kind over het algemeen wel_ vol doende melk zou drinken, werd beschaamd. Een halve liter melk per dag moet toch wel het mini mum zijn, vonden de schoolart sen. Maar nog niet de helft van de jeugd voldeed aan deze laag gestelde eis. De enquêtecijfers spreken voor zichzelf. Op Schouiven-Duiveland wordt in de laagste klas door 34% te weinig melk gedronken. Dit wordt in de hogere klassen steeds lager. In de hoogste klas sen zelfs 67%, waarvan 11% in het geheel geen melk gebruikt. Op Tholen en St. Philipsland zijn de cijfers nog bedenkelijker. Hier werd het onderzoek alleen in de eerste klas gehouden. Re sultaat: 64% drinkt, te weinig, waarvan 7% (kleuters van zes jaar!) „geheel-onthouder" is. In het district Noord- en Zuid- Beveland (west) en Middelburg drinkt precies de helft van de laagste-klassers. In de 6de klas krijgt 60 te weinig. De Mid delburgse kinderen doen het nog slechter (resp. 60% en 70%). In het district Oostelijk Zuid- Beveland, constateerde de on langs overleden schoolarts A. Looyen, dat van de honderden geënquêteerde kinderen bijna de helft minder dan 14 1. melk p. d. drinkt, terwijl zij naar verhou ding van lengte en leeftijd te ma ger waren. In de eerste klassen: 40%; in de hoogste: 51%. Op Walcheren (zonder Middel burg) blijft 35% van de jeugd van voldoende melk verstoken. En als we alleen de dorpen op Walcheren nemen, dan zijn hier de uitslagen schrikbarend hoog: 53% in de laagste en 56% in de zesde klassen. De Zeeuws-Vlaamse jeugd komt beter aan haar trekken. Van heel Zeeland liggen de cij fers hier het gunstigst. In Oost- Z.-Vlaanderen (behalve Terneu zen): 41% (le klas) en 46% (6e klas). In het westelijke deel (en Terneuzen): 27% (le kl.) en 33% (6e klas) niet-melkdrinkers. CONCLUSIES Enkele belangwekkende con clusies liggen voor de hand: 1. In de Zeeuwse dorpen is het melkverbruik door de school jeugd nog lager dan in de ste den. 2. In Zeeuwsch-Vlaanderen lig gen de cijfers aanmerkelijk gunstiger dan in overig Zee land. Men kan nog tal van con clusies trekken en veronder stellingen doen. Eén ding staat echter vast: er moet iets gebeuren: En het verheugen de is, dat er ook iets Jcdn ge beuren. Reeds meer dan 400.000 Nederlandse kinde ren op lagere en kleuterscho len (zowel openbare als bij zondere) profiteren dagelijks van de schoolmelkvoorzie- ning. „Melk op school zou zeer wenselijk zijn", is de mening van de geneeskundi ge inspecteur van de Volks gezondheid in Zeeland. Maar waarom blijven de Zeeuwse kinderen daar dan van verstoken? Omdat de colleges van B. en W. van de Zeeuwse gemeenten (uitgezonderd Wemeldinge) en enkele onderwijzers geen mede werking willen verlenen. Waarom niet? Wat houdt die schoolmelkvoorziening In? Zijn er Inderdaad bezwaren? In ons artikel van donderdag komen wij hier nader op terug. ders zeggen, dat hij niet kon over schakelen van het destijds getorpe deerde bovennationale Europese leger naar een zuiver nationaal leger. Maar poltieke tegenstanders van Adenauer zeggen, dat Blank nooit anders heeft gedaan dan de politiek van Adenauer getrouw uitvoeren en dat er nu een zondebok van hem ge maakt is. Krachtige politiek Kanselier Adenauer heeft voor de radio verklaard, dat de kabinetswijzi ging geen fundamentele veranderin gen op economisch en politiek gebied zal meebrengen. Het is daarentegen de bedoeling de oude politiek onge wijzigd, maar met ten dele nieuwe krachten, voort te zetten. Het zou 'n krachtige politiek zijn, wat niet het zelfde weid. Deze foto uit Jeruzalem, toont gene raal Burns (links), chef-staf van de Bestandscommissie der Verenigde Naties, tijdens een onderhoud met -- «-—ëiisehe premier Ben Goagpn. midden, achter zijn bureau, en me vrouw Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, waarbij de recente ongeregeldheden aan de Israëlisch-Jordaanse grens onderwerp van het gesprek waren. Op de achtergrond aan de muur een kaart van het roerige gebied. was als een politiek van ge- Nog drie bedankjes In tegenstelling tot de verwachtin gen blijft de 60-jarlge Bluecher vice- kanselier. Von Brentano werd enige tijd geleden voor deze functie gedood verfd. Behalve Blank treden nog drie ministers af en wel: De min. van justitie Neumayer opgevolgd door Von Merkatz), en de ministers zonder portefeuille Kraft en Schaeffer. Siegfried Balke, min. van poste rijen, ls tevens benoemd tot min. van atoomzaken, als opvolger van Strauss. Veiligheidsraad behandelt vrijdag zaak-Jordanië NEW YORK, 16 okt. (Reuter). Dinsdagavond is bekend gemaakt, dat de Veiligheidsraad vrijdag bijeen zal komen om de Jordaanse klacht over „agressiedaden" van Israel in behan deling te nemen. Mevr. Bouman, sinds twee dagen terug in Nederland, zal de natio nale actie van advies dienen. Op de foto is zij in gesprek met min. Luns. Verlichting vrachiwagen raakte defekt BERGUM, 16 okt. Vanavond zijn bij een ernstige botsing tussen een per sonenauto en een vrachtauto op de rijksstraatweg LeeuwardenGronin. gen nabij Bcrgum (Fr.) drie personen om het leven gekomen en één persoon is ernstig gewond. De vrachtauto wcr naar Oude Pekela, toen de chauffeur, even voorbij het kruispunt Quatre Bras be merkte, dat tengevolge van het door branden van een zekering de verlich ting niet meer werkte. Hij stopte en zag op dit moment in de achteruitkijk spiegel een auto naderen. Teneinde de naderende auto te waarschuwen sprong hij uit de cabine en rende naar de achterzijde van de vrachtauto, doch kon niet meer voorkomen dat de per sonenauto in volle vaart tegen zijn wa gen opreed, en er zelfs gedeeltelijk on der verdween. Toen omstanders probeerden het wrak onder de vrachtwagen vandaan te trekken ontplofte de benzinetank van de personenauto en veranderde de plaats van de botsing in een laaiende vuurzee, waar men machte loos tegenover stond. Door een van de inzittenden nat te houden kon men deze voor een ver- brandingsdood sparen. De andere drie inzittenden waren bij de komst van de politie reeds overleden. De slachtoffers van het ongeluk en de met brandwonden overdekte overle vende inzittende moesten, nadat de auto onder de vrachtwagen was weggetrokken, uit de brokstukken gezaagd worden. De politie is nog bezig met de indentificatie van de slachtoffers. De chauffeur van de vrachtauto zei, niet te hebben durven doorrijden naar een beter verlichte plaats van de weg, juist uit vrees voor ongeluk ken. Vermoedelijk is de oorzaak van het niet-opmerken van de gepar keerde wagen door de bestuurder van de verongelukte auto, dat enige ogenblikken voor de botsing, een te genligger uit de richting Groningen naderde, waarvan de koplampen verblindend zouden hebben gewerkt. 9 Koning Paul van Griekenland doet mee aan de bezuiniging. Hij heeft be sloten het paleis te Athene te slui ten en het paleispersoneel te ver minderen. MIDDELBURG, 16 okt. In de afmijnzaal van de veiling Walche ren werd hedenmiddag de algemene jaarvergadering van deze veiling gehouden en tijdens deze vergadering heeft zowel de voorzitter, de heer B. Koole, als de secretaris, de heer L. Joziasse resp. in hun ope ningswoord en jaarverslag, ernstige kritiek uitgebracht op de re gering, welke geen steun geeft in de moeilijkheden waarin de veiling verkeert. Deze moeilijkheden zijn een gevolg van de oorlogsjaren en de inundatie van Walcheren. Op de heden gehouden jaarvergadering is echter toch een nieuw financieringsprogram vastgesteld, dat moge lijk werd dank zij de medewerking van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de Coöp. Centrale Raiffeissenbank te Utrecht. Aan dit nieuwe financieringsplan en alles wat daarmee verband houdt was een groot deel der vergadering gewijd. Tengevolge van de tegenslagen welke de Walcherse tuinders en ook de veiling hebben geleden door de inun datie van het eiland, was op de balans der veiling per 31 december 1955 een tekort ontstaan van f 173.500.Het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen en de Coöp. Centrale Raiffeis- sen bank te Utrecht hebben nu beslo ten de helpende hand te bieden. Deze hulp komt hierop neer dat al lereerst het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen een bedrag van f28.500.beschikbaar stelt ter afbe taling van de schuld, welke de veiling nog heeft aan het Centraal Bureau van Veilingen. Het restant van het balanstekort, een bedrag dus van f 145.000,zal over de leden worden omgeslagen, doch het ligt In de bedoeling dit bedrag niet In te vorderen van de leden welke aan hun verplichtingen tegenover de vei ling voldoen. Dat wil zeggen van de leden welke al hun produkten vellen. Wel zullen de leden over het aldus om geslagen bedrag een rente van 4 moeten betalen. Verder zal de hulp welke het Cen traal Bureau van veilingen en de Coöp. Centrale Raiffeisenbank aan de veiling biedt, bestaan uit de volgende maat regelen: 1. Jaarlijks wordt 10 van de leden schuld kwijtgescholen aan die leden welke in het betreffende boekjaar al hun produkten op de veiling heb ben aangevoerd. Hiervoor ontvangt de veiling jaarlijks van de beide organisaties een dotatie ten bedrage van deze afschrijvingen. 2. De jaarlijkse exploitatieverliezen welke de veiling in de eerstvolgen de 10 jaar zal lijden, worden jaar lijks door de beide organisaties ge dragen, voor zover de exploitatie verliezen gevoegd bij de onder 1 genoemde afschrijvingen ten behoe ve van de leden, een bedrag van f27.000,niet overschrijden. Het meerdere wordt gezamenlijk door de leden, het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de Coöp. Centrale Raiffeisenbank, ieder voor een derde deel, gedra gen. Deze hulp wordt door de beide or ganisaties verleend in de overtuiging dat men over 10 jaar tengevolge van de Inmiddels plaats gevonden hebben de afschrijvingen, de veiling financieel zo sterk heeft gemaakt, dat' op goede gronden aangenomen kan worden dat zij haar werkzaamheden met vrucht zal kunnen voortzetten. AMSTERDAM, 16 okt. (ANP). Nu de uitspraak in de zaak- Schmidt is gevallen, acht het be stuur van het „Jungschlaeger- fonds" het tijdstip aangebroken een grootscheepse actie in het bui tenland te ontketenen. De verga dering, die onder leiding stond van prof. mr. P. S. Gerbrandy, werd bijgewoond door mevr. Bouman, wier inlichtingen van de grootstè betekenis bleken te zijn. In het belang van de goede zaak zullen volledige mededelingen hierover verschijnen, telkenmale wanneer een nieuw onderdeel van deze actie wordt uitgevoerd. Bin nenkort kunnen nadere medede lingen worden verwacht. In Concertgebouw Aangezien het bestuur van me ning is, dat een actie in het buiten land gesteund moet worden door het Nederlandse volk, zal hier te lande een openbare vergadering worden belegd. Deze vergadering zal plaats vinden (op korte termijn was geen andere datum beschik baar) op zondagavond 28 oktober in het Concertgebouw te Amster dam. Ook hieromtrent zullen bin nenkort nadere mededelingen vol gen, aldus het bestuur. Voorzitter van het „Jungschlaeger- fonds" is prof. mr. P. S. Gerbrandy. Leden zijn o.a. mr. Van Rijckevorsel, lid Tweede Kamer K.V.P.), prof. mr, J. M. van Bemmelen, hoogleraar strafrecht en strafvordering te Lei den en drs. M. de Bloeme, oud-voor zitter der Algemene Rekenkamer. Allen uit zee gered SAN FRANCISCO, 16 okt. (Rtr). Een delecte 'Stratokruisep van de Paft American Airways met 32 mensen aan boord, heeft dinsdag als gevolg van motorstoring een noodlanding gemaakt op de Stille Oceaan. Het toestel brak hierbij in tweeën. Alle inzittenden zijn gered en aan boord genomen van een weerschip. waarboven het toestel meer dan drie uur had rondgecirkeld voordat het een noodlanding maakte. Het vliegtuig was van Honoloeioe op weg naar San Fran cisco, de laatste etappe van een vlucht rond de wereld die in New York be gonnen was. Volgens de door de P.A.A. verstrek te passagierslijst bevonden zich aan boord van het toestel de heer H. Braat uit Rotterdam en diens echtgenote. Vijfhonderd stakende employees van een telefoonmaatschappij in Ohio hebben de centrale bestormd en hun nog werkende collega's, met stenen en bierflessen bekogeld. Duizenden abon nees zijn afgesneden. 9 Rakosi is verbannen. Dat onthult het Hongaarse vakverenigingsblad om trent het aftreden van de eerste par tijsecretaris. „Hij is gedwongen ont slag te nemen wegens misdaden tegen de staat." 9 Bij de bankbiljettendrukkerij te Haarlem worden sinds maandag op nieuw twee vellen bankbiljetten, elk van 24 stuks ad f20.vermist. Op de gestolen twintigjes komen varia ties voor van de nummers 060998 en 060999. Wie iets van de dader ontdekt, kan f 2000 beloning in d° wacht slepen. Overwegend droog weer met meer bewolking dan gisteren. Over het al gemeen weinig verandering in tem peratuur. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidwest.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1