Brits boulevardblad komt met onthullingen over moeilijkheden rond Soestdijk „Emigratie-cineac" LEVENSLANG VOOR SCHMIDI Liberiaanse president luisterrijk te Amsterdam ontvangen Mendes-France is nu partijdictator lids kcas Geringere oogstresultaten van bijna alle gewassen Journalist kreeg lift van kamerheer b.d. Wrakstukken van vermiste „Liftmaster" gevonden DOOR DE WERELD Officiële tegenspraak over bestaan van een „complot" Begroeting door H.M. de Koningin Hij wacht zijn kans af, als regering Mollet valt Peulvruchten leden het meest van het weer Amerikaanse auto mei geheime documenten gestolen Veelbelovend experiment Chr. Emigratiecentrale Rechterlijke uitspraak in Djakarta Zeer grote politiemacht was rond rechtzaal opgesteld Protestcomité op internationaal niveau? asdag 16 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 LONDEN, 15 okt. (AFP). De Britse tankboot „Navicella" heeft on geveer 370 mijl ten zuidwesten van Kaap Lands End (Cornwall, Zuid-En- geland) wrakstukken aangetroffen van het Amerikaanse „Liftmaster"-trans- portvliegtuig, dat-sinds woensdag j.l. met 59 man aan boord wordt vermist. Het pikte wielen op van het landings gestel. Een snelvarende barkas van de Britse marine is onverwijld naar de „Navicella" vertrokken om de wielen over te nemen en ze over te brengen nar het hoofdkwartier te St. Maw- ais, in Cornwall, waar ze zullen wor- o o onderzocht. De wielen zijn gevonden in het zee- bied, waarboven de „Liftmaster" op in weg van Kaap Lands End naar de Azoren heeft gevlogen. De inbreker Van V. uit Waalwijk, die in de affelopen week in de Dru- nense boerenleenbank inbrak, is za terdagavond op heterdaad gegrepen in de zuivelfabriek van Herpt (gem. Heusden). Hij had nog veertien an dere kraakjes op zijn naam staan. Ons aller Opa Kip van Dreischor (105) wordt op de voet gevolgd door mevr. G. Snater-Smeents te Belling- wolde (Gr.). Op 24 okt. hoopt zij haar 104de verjaardag te vieren. O Een ongeluk zit in een klein hoek je. Zelfs het onschuldige vliegeren van onze jeugd kan ernstige gevolgen hebben. Zo reed te Hengelo een scooterrijder tegen een vliegertrouw sloeg over de kop en werd in bewus teloze toestand naar het gasthuis ver voerd. GOES, 15 okt. De speeiale verslaggever van het Londense boulevardblad „Sunday Pictorial", Victor Sims, heeft in zijn blad een uitvoerig en sensationeel artikel geschreven over de moeilijk heden, die er bestaan aan het Hof te Soestdijk. Volgens zijn mede delingen zou er in Nederland een complot zijn gevormd om Koningin Juliana te dwingen afstand te doen van de troon ten gunste van Prinses Beatrix. Degenen, die dit complot hebben gesmeed (o.w. ministers en politici) zouden steun ontvangen van de moeder van Prins Bernhard, Prinses Armgard, die reeds gedurende enige jaren op het kasteel Warmelo verblijft. In het verhaal van de Britse jour nalist worden de namen genoemd van mr. dr. I. G .van Maasdijk, kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin, en van Baron van Heeckeren van Molencaten, haar particulier secretaris. Deze laatste zou de journalist in contact hebben gebracht met mr. dr. Van Maasdijk, die de journalist „het nieuws" zou hebben verstrekt. De heer Van Maasdijk heeft in een officieel communiquée dit laatste echter ontkend. Ook Baron van Heeckeren heeft zich van het ge beurde gedistancieerd. De reporter Victor Sims vertelt in zijn artikel, dat hij vanuit hotel Trier (tegenover het paleis Soestdijk) Ba ron Van Heeckeren heeft opgebeld. Deze verklaarde hem tot zijn spijt niets te kunnen mededelen. Tien mi nuten later belde Baron Van Heecke ren de journalist terug met de mede deling, dat binnen enkele minuten een auto voor het hotel zou stoppen, waarin een „invloedrijk man" zou zit ten, een „machtig man in hofkringen", die de journalist naar Den Haag zou brengen en van wie het Engelse volk de waarheid zou kunnen leren over wat er in Nederland gebeurt. Rit naar Den Haag Inderdaad stopte kort daarna een wagen voor het hotel. De bestuurder bleek mr. dr. Van Maasdijk te zijn, kamerheer in buitengewone dienst, president-commissaris van de N.V., die „De Telegraaf' uitgeeft. Htj zou te genover Sims o.m. hebben verklaard, dat het driemanschap (de heren Beel, Gerbrandy en Van Starkenborgh) van de Koningin geen belofte zou hebben losgekregen over het verbreken van het contact met mej. G. Hofmans. Kranslegging bij Nationale Monument AMSTERDAM, 15 okt. Met de luister, die zulke gebeurtenis sen in de hoofdstad kenmerkt, heeft Amsterdam vanmiddag het staatshoofd van de Westafrikaanse republiek Liberia en diens echt genote verwelkomd. De wacht ruimte en het perrongedeelte op het Centraal Station waren met tapijten, groen en bloemen ver sierd, toen de koninklijke trein hier tegen half één de hoge gasten kwamen uit Hamburg arriveerde. Onmiddellijk nadat de president en mevrouw Tubman het perron hadden betreden, werden zij allerhartelijkst begroet door H. M. Koningin Juliana en onze Kroonprinses Beatrix, die de eerste dagen van dit staatsiebezosk, tot de terugkeer van haar vader uit Tanganjika, de take van Z.K.H. de Prins der Nederlanden vervult. Bij de ze eerste begroeting waren ook aan wezig mr. Arn. J. d'Ailly, burgemees ter van Amsterdam, Schout bij Nacht G. B. Fortuyn, commandant zeemacht Nederland en brigade-generaal G. Dijkstra, gouverneur der hoofdstad. Ter zijde stond opgesteld een ere wacht in gala-uniform, manschappen van de Koninklijke luchtmacht. De luchtmachtkapel speelde de Liberiaan se nationale hymne. Vele hoge autori teiten, onder wie de voorzitters van de eerste en tweede kamer, ministers en staatssecretarissen, maakten in de Ko ninklijke wachtkamer hun opwachting. Toen de deuren van het Centraal Station opengingen en het gezel schap zich naar de gereed staande rijtuigen begaf, dreunde de eerste van de 21 saluutschoten over de hoofdstad. Prachtig was de stoet, die langs de versieringen en de dichte mensenhagen over het Damrak naar het hart van het land reed. De ge hele route was afgezet door detache menten van de Koninklijke marine. Kranslegging Op de Dam was er het in stilte aan horen van de door de Koninklijke mi litaire kapel gespeelde volksliederen, de inspectie van de wacht, de plech tige groet aan het vaandel en het be stijgen van de paleistrappen door de hoge personen in de fraaie toiletten en de spectaculaire uniformen. Honderden Amsterdammers en bezoekers van el ders hadden zich hier opgesteld en juichten de hoge bezoekers, Landvrou- we, Kroonprinses en autoriteiten toe, Als eerste daad na hun komst, reeds kort daarna, verliet de president met zijn gevolg en enkele leden van zijn eredienst, het paleis om hulde te bren gen aan de gevallenen van het volk, dat hem en de zijnen zo gastvrij ont ving, door het leggen van een krans aan de voet van het nationale monu ment. Hierna werd een minuut stilte betracht en speelde de muziekkapel van de Amsterdamse Politie een ko raal. Wel zou H.M. hebben verklaard deze dame voorlopig niet meer te zullen ontmoeten, als contact met haar bezwaar zou zijn om de hof- crisis op te lossen. De Koningin heeft haar woord volstrekt gehou den. Mej. Hofmans ziet Prinses Ma rijke nooit meer. Slechts bidt zij dagelijks enkele minuten voor haar, aldus het Britse blad. Ook zou de heer Van Maasdijk heb ben verklaard, dat er een samenzwe ring bestaat van verschillende groe pen om de Koningin van de troon te stoten. De samenzweerders zouden steun zoeken op kasteel Warmelo, waar ministers en politici herhaalde lijk op bezoek komen en waar onge veer vijf jaar Prinses Armgard woont. De samenzweerders willen haar steun verwerven voor hun plannen. Over het leven van de Koningin worden leu gens verspreid met het doel Prinses Beatrix op de troon te brengen met haar vader en haar grootmoeder naast zich. Toen later de journalist Baron van Heeckeren opbelde om hem te danken voor de introduktie, zou deze hebben gezegd, dat hetgeen de journa list had gehoord de waarheid was, Verweer Kort na het verschijnen van het be wuste verhaal in de Sunday Pictorial heeft mr. dr. Van Maasdijk zich ver weerd. Hij verklaarde donderdag j.l. de journalist (hem toen onbekend) ,op verzoek van een mij bekende in stantie" een lift te hebben gegeven naar Den Haag, omdat de reporter geen auto had, reeds enkele uren had moeten wachten en de betreffende in stantie hem niet te woord had willen staan. Deze instantie kon de journalist ook niet naar de voorlichtingsdiensten in Den Haag verwijzen, omdat deze niet bevoegd bleek hem te ontvangen. De reporter, die vertelde, dat zijn krant bezig was met een opinie-onder zoek in Engeland naar de populari teit van ons koninklijk huis in Enge land (dit onderzoek was zeer ten gunste van onze Koningin uitgeval len), verklaarde bij alle officiële in stanties in ons land gesloten deuren te hebben gevonden. Hij beschikte echter over sensationeel nieuws, waar over hij gedurende de rit naar Den Haag tal van mededelingen deed. „Ik probeerde tevergeefs te weten te komen welke de bron dan wel was, waaruit hij putte en wees erop dat al hetgeen hij vertelde, waaronder de meest fantastische verhalen, reeds sedert juli j.l. in verschillende bui tenlandse bladen was gepubliceerd, terwijl het merendeel ervan reeds officieel werd gedementeerd", aldus de heer Van Maasdijk. Laatstgenoemde zou de volgende ochtend de voorlichtingsinstanties in Zie vervolg pag. 4. Franse radicalen vielen uiteen Mendes-France is thans dictator van de Franse radicale partij. Hij heeft het door hem met alle slimheid en sluwheid gespeelde spel gewonnen. Met een grote meerderheid koos het congres van zijn partij hem tot eerste plaatsvervangend president. Dat dit ten koste is gegaan van een breuk in de partij, is een vervelende bijkomstigheid, die de expremier zelf wel niet zo erg veel zal deren. Hij is er nog nooit de man naar geweest om zich van oppositie veel aan te trekken. Voorlopig houdt hij de handen vrij. Op de overwinning op het partijcongres heeft hij geduldig maar niet passief gewacht; hij rekent erop, dat straks, als de regering Mollet wordt weggestemd (zij „zit" voor de Franse verhoudingen immers al erg lang!), zijn kans weer zal komen. Oogstraming in september wees uit: 's-GRAVENHAGE, 15 okt. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de voorlopige oogst raming van de akkerbouwgewassen, welke gehouden is van 2429 september jl. De gegevens hebben uitsluitend betrekking op de ge oogste hoeveelheden en niet op de kwaliteit der geoogste produkten. Het blijkt, dat met uitzondering van de zaai-uien vrijwel alle ge wassen een geringere opbrengst per ha hebben opgeleverd dan in 1955. De peulvruchten hebben het meest door de ongunstige weers omstandigheden geleden. De voornaamste tegenstander van Mendes-France, Edgar Faure, is nu definitief verslagen. Op het congres van de radicale partij in Lyon is zijn royement definitief bevestigd. Faure had nog een brief geschreven, waar in hij protesteerde tegen het feit, dat hij eruit werd gezet zonder de kans te hebben zich te verdedigen. Maar onder druk van Mendes-France werd deze brief voor kennisgeving aange nomen. Mendes-France is nu de man, die de lakens uitdeelt. De bekende partijvoorzitter, de 85-jarige Edouard Herriot, heeft als gevolg van de scheu ring zijn ontslag genomen. Hij verklaarde geen leidende func tie meer te willen bekleden in Het gesprek van de dag Bij het noenmaal, dat in de troon zaal werd gebruikt, maakte het ge meentebestuur zijn opwachting. Burge meester d'Ailly sprak hier een wel komstgroet uit. 's Avonds werd in de grote Burgerzaal een gala-diner gege ven. Na het eerste gerecht sprak Ko ningin Juliana het Liberiaanse presi- dentenpaar toe. Toespraak H. M. de Koningin Hare Majesteit zeide er van over tuigd te zijn, dat het Nederlandse volk zich intens bewust is van zijn sympathie voor Liberia. „Wij zijn trots op onze aanzienlijke handelsbe trekkingen, die teruggaan tot bijna aan de geboorte van Uw land", zo vervolgde de Koningin, „Uw aanwe zigheid geeft ons te meer vreugde, omdat Uw land het symbool is van de vrijheid." De Koningin sprak over de aange boren waardigheid, die door de Afri kaan zo dikwijls in tegenspoed is ge toond. H. M. noemde dit een van de bewonderenswaardigste menselijke trekken in de geschiedenis. Onze Landsvrouwe zeide, dat de Liberianen steeds door de aangenomen houding, waar het hun zelfbehoud en vooruit gang betrof, de bewondering van de gehele wereld verdient. „Het is ook de wijze waarop U de moeilijke taak vervult om twee werel den Afrika en Amerika en hun levenswijze tot harmonie te brengen. Ik ken de grote rol, die U, mijnheer de president, speelt bij dit proces van uit eindelijk convergrerende beschavingen, een ontwikkeling, waarvoor onze mo derne wereld aan alle kanten gesteld wordt." Hierna werd het Liberiaanse volks lied gespeeld, waarop onmiddellijk de toespraak van de president van Libe ria volgde. Tegen tien uur begaf het gezelschap zich naar het Concertge bouw, waar het tweede deel van het gala-concert werd bijgewoond de leiding van dit concert berustte bij Eduard van Beinum dat door 't ge meentebestuur van Amsterdam werd aangeboden. LONDEN, 15 okt. (AFP). De auto van een Amerikaanse invlieger, waarin zich een tas met belangrijke geheime stuk ken bevond, is, blijkens een mededeling van Scotland Yard, in de nacht van zon dag op maandag gestolen. De eigenaar had de auto voor het gebouw van een Ameri kaanse officiersclub geparkeerd. Toen hij uit de club kwam, zag hij nog juist hoe een man met een donkere bril plaats nam achter het stuur van zijn wagen en met grote snelheid wegreed. Scotland Yard poogt thans, in samenwerking met Ameri kaanse militaire politie, auto en documen ten op te sporen. De auto is later teruggevonden. De tas, die in de bagageruimte lag was nog Intact, Verwacht wordt een totale graan- produktie van 1.676.000 ton tegen 1.756.000 ton in 1955, een achteruit gang derhalve met rond 79.000 ton of ca. 5 pet. De totale opbrengst van de tarwe ad 312.400 ton is II pet. lager dan in 1955. Ook de produktie van haver blijkt met 16 pet. te zijn achteruitge gaan en bedraagt thans rond 486.300 ton. De totale opbrengst van gerst is 50 pet. en van rogge en mengsels van granen 7 pet. groter dan verleden jaar. Deze stijging is niet ontstaan door een hogere opbrengst per ha, doch is uit sluitend het gevolg van een uitbrei ding van de geoogste oppervlakte. ERWTEN E.D. In totaal werd van groene erwten geoogst rond 61.800 ton tegen 109.000 ton in 1955 43 pet). Ook per ha bleef de opbrengst verre ten achter bij die in 1955 41 pet.). De produktie van 'schokkers, kapucij ners en grauwe erwten bleef eveneens verre ten achter bij het vorige jaar (resp. 31 en 31 pet). Tengevolge van een aanzienlijke uit breiding van de oppervlakte koolzaad, blauwmaanzaad, karwijzaad en kana riezaad is de totale opbrengst, ondanks de geringere opbrengst per ha, groter dan verleden jaar. Zo steeg de totale produktie van koolzaad met 34 pet., blauwmaanzaad met 39 pet., karwijzaad met 8 pet. en kanariezaad met 150 pet. AARDAPPELEN. De opbrengst per ha van de con sumptie- en voederaardappelen is 7 pet. lager dan in 1955. Tengevolge van de inkrimping van het areaal is de da ling van de totale produktie nog gro ter, n.1. IX pet., de opbrengst bedraagt thans 2.551.700 ton. De totale produktie van de klei- aardappelen bedraagt, exclusief uitval, 1.134.000 ton, tegen 1.276.000 ton in 1955 ƒ11 pet.), die van de zand- en veenaardappelen 856.500 ton tegen verleden jaar 1.065.000 ton f20 pet.) De produktie van de fabrieksaard appelen beloopt thans rond 795.000 ton, hetgeen 24 pet. lager is dan in 1955. Bij de zaai-uien blijkt de opbrengst per ha 28 pet. hoger te zijn dan ver leden jaar. De totale opbrengst wordt geraamd op 155.600 ton tegen 98.900 ton in 1955 57 pet.). een verdeelde partij. Het moet voor deze veteraan een hard ge lach zijn op zijn hoge leeftijd de radicale partij in tweeën te zien uiteenvallen. Degenen, die ver wacht hadden, dat hij door zijn persoonlijke invloed de tegen stellingen nog zou weten te overbruggen, zijn bedrogen uit gekomen. De groep, die het niet met Mendes-France eens is, zal een nieuwe partij stichten en zich voorlopig achter de rege ring Mollet plaatsen. Campagne Deze ontknoping kwam na 'n periode van ongeveer twee jaar, waarin Mendes-France, die al spoedig zijn ministerszetel in de regering beschikbaar stelde, een campagne heeft gevoerd om aan de macht te komen in de radi cale partij. Maar niet alleen de persoonlijke ambities van deze gevaarlijke man speelden daarbij een rol. Hij trad in de regering af, omdat hij zich niet kon ver enigen met de politiek van het kabinet Mollet ten aanzien van Algerije. In de resolutie, welke nu door het partijcongres met overgrote meerderheid werd aanvaard, wordt de regering Mollet fel be- critiseerd vanwege deze politiek. Er wordt aangedrongen op een militaire pacificatie, die met spoed moet worden gevolgd door een beleid, dat het vertrouwen van de Algerijnen in Frankrijk herstelt en de grondslagen legt voor een duurzame, staatkundige verhouding tussen beide landen. Wanneer men deze resolutie beschouwt in het licht van de toelichting van Mendes-France, dan is hetgeen de overgrote meerderheid der Franse radica len wenst wel duidelijk. De ex- premier verklaarde n.l., dat de oorlog het gevolg is van een af schuwelijk misverstand. Het vertrouwen kan z.i. niet worden hersteld met kanonnen, mitrail leurs en vliegtuigen. Het leger heeft zijn taak volbracht, nu zijn de staatslieden aan de beurt, zo meende hij. De woordvoerder van de tegenstanders op het congres heeft gezegd het niet eens te zijn met hetgeen Mendes France ten aanzien van Algerije wil. Bovendien bestaan er aan die kant overwegende bezwaren tegen het dictatoriale optreden van Mendes-France. Niet terugtrekken Volgens politieke waarnemers in Parijs zullen de ministers van de radicale partij zich niet te rugtrekken uit de regering Mol let, al zijn zij op belangrijke punten niet eens met het beleid. Men kan aannemen, dat zij, zo dra Mendes-France daarvoor het geschikte ogenblik gekomen acht, van hem de opdracht zul len krijgen af te treden. Krijgt de partij dictator zijn zin, dan kan dit terugtreden de val van het kabinet Mollet tot gevolg hebben. Waarmee voor hem de kans is gekomen. Wij zullen van Mendes-France vroeger of later nog wel eens meer horen. De vraag is, of deze breuk in de radicale partij ingrijpende consequenties zal hebben voor het parlement. Volgens berich ten zullen 22 senatoren van de 75 en 15 kamerleden van de 55 de uitgetreden groep volgen. Uiteraard kan dit b(j stemmin gen over vertrouwensvotums van beslissende betekenis zijn. De vrije wereld herinnert zich nog met enige huivering de hou ding van Mdes-France, toen hij premier was van Frankrijk. Hij was immers de man, die de Eu ropese Defensie Gemeenschap torpedeerde. Deze geslepen poli ticus is niet te vertrouwen, om dat hij niet eerlijk uitspreekt, of hij ai dan niet „een derde weg" wenst. Men mag vurig hopen, dat hij niet andermaal het roer van het Franse schip van staat in handen krijgt. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM, 15 okt. Op de verschillende bijeenkomsten, die de Chr. Emigratiecentrale zo in de DJAKARTA, 15 okt. (ANP). Levenslange gevangenisstraf voor de 54-jarige Nederlander Henricus Schmidt, zo luidde de uitspraak van rechter Rochjani, die hem schuldig verklaarde aan steun aan de vijand in oorlogstijd. Er was het begin van een applaus in de over volle rechtzaal, toen de rechter het woord „levenslang" uitsprak. Schmidt glimlachte en scheen ongeschokt, toen hij zijn handtekening zette onder het verzoekschrift tot hoger beroep, nadat rechter Roch jani hem had medegedeeld (in het Nederlands), dat deze mogelijk heid bestond. Er wa3 een zeer grote politiemacht op de been. Het verkeer voor 't rechts- gebouw was omgeleid en het publiek in de rechtzaal, zelfs de rechercheurs in burger werden op wapens gefouilleerd. Politie stond overal gereed om bjj even tuele incidenten in te grijpen. Voor en tijdens de zitting schreeuwde de menig te (er waren vele jongeren bij) buiten het gebouw: „Dood aan Schmidt". Toen hij in een politieauto, onder zware be waking, wegreed, zwollen de kreten aan tot een geloei. Vertegenwoordigers van Nederland, Engeland, Frankrijk, Australië, Italië, Canada en West-Dultsland woonden de zitting bij. De Amerikaanse diplomaat mocht niet binnenkomen, omdat hij niet de speciale pas kon tonen, welke het hoofdparket had uitgereikt. De Itali aanse vertegenwoordiger Mariana zat achter de kleine tafel, waar vroeger de plaats van mevrouw Bouman was, Mr. Bonn, de Nederlandse tijdelijk zaakge lastigde, sprak enige minuten na de zit ting met Schmidt en drukte hem de hand. Later verklaarde hij: „Ik ben on der de Indruk van de dappere en moe dige houding van Schmidt". OPNIEUW IN BEHANDELING. Nu Schmidt hoger beroep heeft aan getekend, zullen drie rechters de zaak opnieuw in behandeling nemen op basis van het bewijsmateriaal. In éên zitting zullen zij achter gesloten deuren hun beslissing nemen. De verdediging heeft het recht een memorandum van appèl ln te dlenen. De Nederlandse vertegen woordiging onderneemt stappen inzake een nieuwe verdediger. Gezegd werd: „Wij zijn ervan over tuigd, dat Schmidt niet schuldig is". Een woordvoerder van de Nederland se vertegenwoordiging verklaarde ook van mening te zijn, dat het proces op legale wijze is verlopen. Hij wilde niet zeggen, dat de rechter heeft toegege ven aan de op hem uitgeoefende sterke druk. Volgens de- tekst van het vonnis ls Schmidt schuldig bevonden aan het vol gende: in 1952 zou hij de strijdkrachten van de Darul Islam hebben geleld ln een aanval op ee politiepost te Legon- jenang in het district Bogor. Ook zou hij een eenheid van de politie te Sukan- gera in het district Tjiandjur, al dan niet in samenwerking met benden (geen D.I.-leden), hebben aangevallen. In 1953 zou hij opnieuw D.I.-benden heb ben geleid bij een aanval op een leger eenheid in Pelumbon in het distriet Tjiandjur. Hij werd vrijgesproken van de beschuldiging voorbereidingen te hebben getroffen voor de aankomst van een vliegtuig van een vreemde mogend heid bij de Tangbuhan Phahu. DEN HAAG, 15 okt. Direct na het bekend worden van de uitspraak ln de zaak tegen Schmidt heeft het be stuur der Stichting „Hulp aan land genoten in Indonesië" het initiatief ge nomen tot het stimuleren van een pro- tescomité op Internationaal niveau, dat zich zal bezighouden met de verschil lende aspecten van de zaak. Het ls de bedoeling over de gehele wereld aan dacht te vragen voor deze aangelegen heid. Het secretariaat is gevestigd: Anna Paulownastraat 11, Den Haag. Het protestcomité Jungschlaeger heeft minister Luns dringend verzocht maat regelen te treffen, welke behandeling van deze zaak voor een Internationaal rechtsorgaan bevorderen. loop der jaren al in ons land heeft belegd, werden meestal een paar filmpjes vertoond. Films over een bepaald land, films over een emi grantenschip, kortom: rolprenten die interessant en leerzaam waren voor toekomstige „landverhui zers". Op dergelijke C.E.C.-bijeenkomsten was echter het grootste deel van de tijd gereserveerd voor mondelinge voorlich ting, terwijl de filmpjes bij wijze van toe gift aan het eind van de avond werden gedraaid. Helaas gebeurde het op die ma nier vaak, dat de vertoning wegens ge brek aan tijd helemaal niet door kon gaan. De afdeling Amsterdam van de C.E.C. is nu gestart met een „emigratiecineac". Dit betekent, dat op drie verschillende plaatsen in Amsterdam regelmatig emi gratiefilms over Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, de V.S. en Zuid-Afrika zullen worden gedraaid en enkele films over het vervoer per emigrantensehip en -vliegtuig. Dank zij de medewerking van verschillende ambassades en passagebu reaus hoopt men iedere week het pro gramma te kunnen wijzigen. Tussen de bedrijven door zullen op de cineac-avon den huishoudelijke voorlichting en me dische adviezen worden gegeven, terwijl tevens aan de bezoekers gratis lectuur zal worden verstrekt. Bij de openingsvoorstelling juichte mr. ir, B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, het initiatief van C.E.C.-Am- sterdam van harte toe. De cineac is be langrijk voor hen, die willen emigreren, terwijl ook de „thuisblijvers" op deze ma nier de kans krijgen om iets meer te weten te komen over het land waarheen hun familieleden of vrienden vertrekken. Een cineac vraagt continue voorstel lingen en het probleem is om voldoen de goede films te krijgen. Mr. ir. Ha veman vioeg zich dan ook af, of het piet goed zou zijn als de verschillende emigratie-organisaties bij een eventueel welslagen van dit experiment op dit gebied gingen samenwerken. Ingezonden Mededeling (Adv.) Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D, A nemer vioe QllSlaU dringt diep in de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN B B Vk HUIDAANDOENINGEN jf MP MM VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3