Nieuws uit de Provincie Hieuw kantoor en watertoren van N.Y. Waterleidingmij Zeeuwsch-Vlaanderen Team van Veilig Verkeer brengt bezoek aan Zeeland Filmtoernee Zeeuwsch Dagblad Cefa Nog deze maand begint de schaakcompetitie Prachtig turnen Goes in Nieuw plan vraagt 15 miljoen Herv. rusthuis Goes op 14 november officieel open Verwondingen Kloosterbalsem Voorlichting in praktijk en theorie Wegverbetering in 's-Heer Abiskerke Schatting opbrengst suiker bieten juist Vrees voor sfructuele werkloosheid Eerste goudreinetten geveild Competitie-indeling vastgesteld Jonge agrariërs gaan volksdansen Gematigd optimisme in uienhandel Dinsdag 16 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Woensdag opening in Terneuzen Sterke groei na aanvankelijke tegenslagen TERNEUZEN, 15 oktober. Woensdag zal in Terneuzen het nieuwe kantoorgebouw van de N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen officieel op feestelijke wijze in gebruik wor den genomen. Tevens wordt dan de nieuwe watertoren te Terneuzen In gebruik gesteld. Voor de actieve waterleidingmaatschappij, die steeds met grote voortvarendheid de belangen van de streek heeft gediend en het ver zorgingsgebied voortdurend heeft uitgebreid wordt het een zeer be langrijke dag. Trouwens voor heel de bevolking. Reeds in 1909 op een bespreking der Gezondsheidscommissie in Hulst zag men de noodzakelijkheid van een cen trale drinkwatervoorziening in. De MA BEG te Utrecht werd bereid gevonden tot het instellen van een onderzoek. Twee jaar lang werden boringen te St. Jansteen verricht tot op een diepte van ca. 150 meter. Het resultaat was echter dermate teleurstellend dat men van het plan moest afzien. In 1913 werden wederom stappen ondernomen en in 1916 werd het Wa terleiding Comité opgericht. In 1926 volgde de oprichting van de N.V. Zeeuwschvlaamse Waterleidingmaat schappij, die geen lang leven bescho ren zou zijn. Bij de oprichting waren 23 van de toen 35 gemeenten aandeelhoudster, doch men kon niet tot uitvoering van werken komen, doordat verschillende gemeenten zich op het beslissende mo ment terugtrokken en de voor de bouw noodzakelijke gelden niet beschikbaar wensten te stellen. In 1933 volgde dan ook ontbinding van dgze N.V. Doch in ditzelfde jaar werd een nieu we maatschappij gesticht, de N.V. Wa terleidingmaatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen door de gemeenten Ter neuzen, Hulst, Sas van Gent, Breskens, Oostburg en Aardenburg. Een der eer ste werkzaamheden der N.V. was het aanvragen van Rijks-Risicogarantie, welke in 1934 werd verkregen. Tóen kon aan de uitwerking van het tech nisch gedeelte worden begonnen. woningen). Het afgeleverde water steeg van 470.000 kub. meter tot 1.300.000 kub. m. Door oorlogshande lingen in 1944 ging de watertoren in Oostburg echter totaal verloren, ter wijl het aantal aansluitingen daalde van 14.000 tot 11.600 doordat een groot aantal woningen en bedrijven waren vernietigd. Herstel en uitbreiding Direct na de bevrijding van Z. Vlaanderen werd het opbouwwerk krachtig ter hand genomen. De Belgi sche collega's gaven uitstekende hulp. Na de oorlogsjaren brak een periode van grote activiteit aan, nieuwe ge meenten traden toe tot de Centrale Drinkwatervoorziening. Het hoofdbui zennet werd uitgebreid tot 560 km. Nieuwe watertoren In Oostburg werd een nieuwe water toren gebouwd die een capaciteit kreeg van een bruto-inhoud van 2500 kub. meter, terwijl het pompstation te St. Jansteen werd vergroot en gebracht op een uurcapaciteit van 400 kub. m. In Terneuzen werd het hoofdkantoor ge bouwd, wat nu gereed is gekomen. Voor huisvesting van personeel wer den in St. Jansteen, Terneuzen, Oost burg en Breskens totaal 30 woningen gebouwd. In Terneuzen werd voorts een wa tertoren gebouwd met een capaciteit van ca. 2800 kub. meter bruto inhoud. Op 7 januari 1954 werd met dit werk begonnen, thans is het gereed. De to ren heeft een hoogte van 53 meter bo ven N.A.P. De betonnen draagvloer is 1.75 meter dik en heeft een oppervlakte van 250 vierkante meter. Zonder water weegt de toren 5.5 miljoen kg. en geheel ge vuld met water: 8 miljoen kg. De toren heeft 5 reservoirs waarboven een uit zichtruimte voor de bezoekers is. Plannen Wie nu mocht denken, dat men bij de Waterleidingmaatschappij in Ter neuzen op ajn lauweren gaat rusten heeft het wéér mis. Ruim 93 procent der woningen zijn op het waterleiding net aangesloten. De resterende 7 pro cent wil eveneens zo spoedig moge lijk aansluiten. Hieronder zijn 1200 boerderijen. Industrie en bevolkingstoename zijn er oorzaak van, dat de zoetwatervoor ziening zo spoedig mogelijk moet wor den uitgebreid, wil men aan de stijgen de vraag kunnen voldoen. Grote in vesteringen zijn noodzakelijk. Thans heeft de N.V. Waterleidingmaatschap pij Zeeuwsch-Vlaanderen aan boven genoemde werken reeds een bedrag geïnvesteerd van 18.500.000 gulden. Voor de vergroting van de zoet watervoorziening werd een plan ontworpen, het zgn. Spaarbekken plan. De uitvoering vraagt echter een investering van rond 15 mil joen. Doch dan zal de produktie opgevoerd kunnen worden van 3 mijden tot 8 miljoen kub. meter. NIEUWE VEILING BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM, 15 oktober. In de gehouden jaarvergadering van I de veiling te Bergen op Zoom is be sloten voor de nieuwe gebouwen een perceel grond, groot 4 ha en gelegen nabij de Moerstraatsebaan, aan te kopen. GOES, 15 okt. Naar wij vernemen zal het Ned. Herv. rusthuis van de diaco nieën van Kloetinge en Goes aan de Heernisseweg op woensdag 14 november a.s. 's middags om twee uur officieel ge opend worden. Wie deze opening zal ver richten is nog niet definitief bekend. De naam van het rusthuis zal „Randwijck" zijn. Verder kan het gebouw door belang stellenden worden bezichtigd van 1517 en van 19—21 uur op zaterdag 20 oktober. De bejaarden kunnen vanaf 22 oktober geleidelijk hun tehuis gaan betrekken. Ingezonden Mededeling (Adv.) wowr vuil in komt, kunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes die ontsmet en geneest J Vijf gemeenten 1 februari 1935 begon men defini tief ir.et de werkzaamheden. Noodge dwongen moest met zich beperken tot de aansluiting van de gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen t.w. Ter neuzen, Hulst, Sas van Gent, waarbij later nog Axel en St. Jansteen kwa men. In juni 1936 werd het eerste drink water aan de vijf aangesloten gemeen ten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ge leverd. In 1937 vond de officiële inge bruikstelling der Centrale Drinkwater voorziening op het Pompstation te _St. Jansteen plaats, door de toenmalige minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg. Op die datum, dus binnen twee jaar tijds had men ontworpen en gebouwd: pompstation met een uurca paciteit van 125 kub. m.; een water toren met een bruto inhoud van 1300 kub. m.; een hoofdbuizennet met een lengte van ea. 92 km., met 578 brand- kranen en 328 afsluiters, terwijl rond 8000 aansluitleidingen en ruim 1300 binnenleidingen waren gelegd. De totale bouwkosten bedroegen f 1.200.000,—. Groei en activiteit Wie mocht menen, dat men het nu wel geloofde en ging uitrusten van het harde werk vergist zich. In hetzelfde tempo ging men door. Eind 1937 be droeg het aantal aansluitingen reeds 8400, waarvan 3200 woningen, terwijl totaal 290.000 kub. meter water werd afgeleverd. In 1938 traden Koewacht, Graauw en Langendam tot de N.V. toe. Het hoofdbuizennet werd uitgebreid met ruim 10 km. en bereikte een lengte van 102 km. Het aantal aanslui tingen was gestegen tot 4300 (4100 wo ningen) en men levzerde 360.000 kub. meter water af. In dit jaar viel een belangrijk be sluit in de Centrale Drinkwatervoor ziening voor Zeeuwsch-Vlaanderen: De aandeelhoudersvergadering be sloot tot uitbreiding van het voorzie- ningsgebied, zodat Aardenburg, Breskens en Oostburg, die vanaf het begin steeds hadden meegedaan nu eindelijk drinkwater per waterlei ding zouden krijgen. Met voortvarendheid werden ook deze werkzaamheden ter hand geno men. In 1939 werd begonnen met de bouw van een opjaagstation te Philip pine, de watertoren te Oostburg, ter wijl het hoofdbuizennet werd uitge breid met 80 km. Het aantal aanslui tingen steeg tot 4700, waarvan 4500 woningen. Oorlogsjaren De oorlogsjaren brachten nagenoeg stilstand in de werken. Nieuwe ge meenten traden echter toe, zodat 19 van de 30 gemeenten aangesloten wa ren bij de N.V. Het hoofdbuizennet was inmiddels uitgegroeid tot 304 km. het aantal aansluitingen tot 12.500 (12.200 GOES, 15 oktober. Het Verbond voor Veilig Verkeer, dat een lande lijke actie houdt ter verhoging van de verkeersveiligheid, laat zich ook in Zeeland niet onbetuigd. Momenteel trekt een team van het verbond door Zeeuwsch-Vlaanderen en het ligt in de bedoeling, daarna ook de andere delen van ons gewest te bezoeken. Door middel van films voor oude ren zowel als voor jongeren door het doen optreden van verkeersbriga- diertjes, het geven van aanwijzingen bij problemen en het vriendelijk te rechtwijzen van verkeersovertreders hoopt men de bevolking er nog meer van te doordringen dat veiligheid op de weg van uitermate groot belang is. In Terneuzen is verleden week deze actie reeds gehouden en een succes geworden. Vooral voor de geluids wagen, die niet alleen propaganda maakte voor het werk van het ver bond, doch tevens diende voor het geven van aanwijzingen aan de deel nemers aan het verkeer, bestond veel belangstelling. Op 6 november wordt de tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen besloten met 'n bezoek aan Breskens. Op 7 en 8 no vember is Vlissingen aan de beurt, Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: j. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. L Cats- man, Aardenburg; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Iluijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; 3. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; B. Zuldema, Goes. 's-HEER ABTSKERKE, 15 okt. In de vanavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van s-Heer Abtskerke werd de begro ting voor 1957 aangeboden. Deze is sluitend. Voor onvoorzien is een oost van ruim zevenduizend gul den opgenomen. Op de kapitaal- dienst is voor de school negendui zend gulden gereserveerd en voor Je Langeweg acht en dertig dui zend gulden. Afgewezen werden de subsidiever zoeken van de federatie van verpleeg inrichtingen voor langdurige zieken, De Johannastichting en het Humanis tisch Thuisfront. Aan het comité Rem- brandt-herdenking werd een eenmalig subsidie ad f2.50 verleend. De stich ting Zeeuws Studiefonds kreeg een subsidie van 5 een per inwoner toege wezen terwijl tevens besloten werd aan de gemeente Goes bij te dragen in dekasten van subsidie voor het ambu lancevervoer vanaf 1 juli 1955. De kosten van de kookcursus uit gaande van de provinciale commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande zullen tot een maximum van f 30.voor rekening der gemeente worden genomen. Gedurende de over gangstijd waarin de korfbalvereniging 'De Poel' het noodsportveld moet ge bruiken zal het eventuele tekort tot een maximum van f200.voor reke ning der gemeente worden genomen. Vastgesteld werd de verordening op de keuringsdienst van vee en vlees als ook de verordening op de heffing van rechten ten behoeve van die dienst. Ten behoeve van de verbetering van de Langeweg besloot de raad tot aan koop van enige percelen grond tot een gezamenlijke waarde van 15 duizend tepersoneel werden met 0 verhoogd gulden. De salarissen van het gemeen- vanaf 1 september 1956. op 12 en 13 november Middelburg, terwijl op 29 en 30 november een be zoek wordt gebracht aan Goes. De tocht door Zeeland wordt op 12 jan. besloten in Zierikzee. Het ligt in de bedoeling systematisch alle eilanden af te werken. Men heeft de mede werking van politie en autoriteiten. De kinderverlamming in Zeeland DEN HAAG, 15 oktober De staatscourant van heden bevat o.m. een opgave van het aantal aangege ven gevall envan besmettelijke ziek ten over de week van 30 september tot en met 6 oktober. Over deze perio de zijn in totaal 96 gevallen van kin derverlamming aangegeven, waaron der 69 met verlammingsverschijnselen, 17 zonder en 10 zonder nadere aan duiding. In Zeeland zijn slechts twee gevallen geconstateerd, n.l. één in Ril- land-Bath en één in Vlissingen. In beide gevallen zijn verlammingsver schijnselen waargenomen. GOES, 15 okt. Naar het voorlich tingsblad van de Centrale Suikermaat schappij verwacht, zal de schatting van 2600 miljoen kg bieten ongeveer juist zijn en op veel meer behoeft niet gerekend te worden. Dit betekent een campagne, die in ongeveer 60 dagen afgelopen zal zijn. Vooral ln verband met de transportmoei lijkheden en mogelijkheden en ln het bij zonder wat betreft de verhouding waarin as-, spoor- en scheepsbieten aangevoerd dienen te worden is het zeer noodzake lijk, dat aan de regelmatige aanvoer aan de fabrieken de hand wordt gehouden. De overliggelden zijn hoog. Ophoping van bieten kost geld en de fabrieken kunnen nu eenmaal niet meer verwerken dan hun normale dagcapaoiteit. Zowel, een grotere als een kleinere aanvoer dan de dagcapaciteit kost geld. Een verminde ring van het kwantum bieten verhoogt de vaste kosten belangrijk en dat telt zwaar. KAPELLE Instuif begonnen. Zaterdagavond is in het CJMV-gebouw het instuifwerk be gonnen dat daar gedurende de winter maanden gehouden zal worden op zater dagavond. Dit werk wordt dit jaar voor het eerst georganiseerd door de Herv. jeugdraad en de Geref. jeugdcentrale. In voorgaande jaren was er ook reeds Instuif ln Kapelle toen uitgaand van de CJMV. LEW EDO RP Film Vrederust. In de Geref. Kerk is vorige week de Vrederustfilm „Der Zeeuwen trots op Brabants bodem" ver toond. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer Hoogerbrugge sprak ds. J. van de Berg, geestelijk verzorger op Vrederust een kort inleidend woord op de film. De avond was druk bezocht. ST PHILIPSLAND Brandweerauto. De nieuwe brandweer auto is gearriveerd. Zaterdag heeft de brandweer de auto in gebruik genomen. Met een loeiende sirene maakte het vol tallige brandweerkorps een rondgang door de gemeente. De brandweer is thans modern ingericht met een nieuwe spult en raanschappenwagen. Kadervergadering C.N.V. Zierikzee, 15 oktober. „Aan de hand van officiële gegevens blijkt het gevaar voor een zekere structuele werkloosheid zeker aanwezig", aldus meende de heer B. Roolvink, C.N.V.- bestuurder, in de te Zierikzee gehou den kadervergadering. Spreker ver volgde met er op te wijzen, dat wan neer de verschillende herstelwerk zaamheden klaar komen er ongeveer 300 man niet meer ingeschakeld kun nen worden in het gewone produktle- proces. Daarbij gerekend de seizoenwerk loosheid en de misschien optredende conjuncturele werkloosheid, is er ge noeg reden om daar als verantwoor delijke bedrijfsgenoten van te voren over te praten, zo meende de heer Roolvink. De aantrekking van de in dustrie naar het eiland of van arbei ders naar een industriegebied en daarmede het gevaar van nog meer ontvolking van het platteland werd besproken. Ter vergadering werd meegedeeld, dat binnenkort getracht zal wor den een stichting eilandgemeenschap te vormen, die ook deze zaak op het programma heeft staan. Aangedron gen werd op medewerking wanneer de stichting zal zijn opgericht. Vervolgens sprak de heer Roolvink over de taak van het C:N.V. Ring van Boerenleenbanken op Walcheren MIDDELBURG, 15 okt. De totale I stortingen en terugbetalingen van de ge zamenlijke boerenleenbanken op Walche ren bedroegen over de maand september 1956 respectievelijk 761.514,63 I 723.385,86. GOES, 13 okt. Gisteren zijn de eerste goudreinetten weer geveild op de Zeeuw se veilingen. Dit ras is het hoofdras bij de appels in ons land. Van de totale ap- pelaanvoer bestaat ruim 20% uit vruch ten van dit ras. Ook voor Zeeland is het zeer belangrijk, zij het in mindere mate dan landelijk. Door de telers wordt de prijsvorming van de goudreinetten dan ook altijd met grote belangstelling tege moet gezien. Er was gisteren vooral in Kapelle reeds een zeer groot aanbod van goudreinetten, er kon vlot worden ver kocht tegen bevredigende prijzen. Voor de grootste maat lag de prijs rond 33 ct per kg en voor de kleinste maat huishoud 1 kwaliteit werd rond 24 ct per kg be taald. Deze prijs valt beslist niet tegen na de sombere verwachtingen, die er waren. Er wordt op gerekend dat er in de ko mende weken vooral in Zeeland een ruim aanbod van dit ras zal zijn. Steeds duidelijker blijkt dat er behoef te blijft bestaan aan appels van goede kwa liteit. Zowel in ons land als in het buiten land zijn er appels genoeg, maar de kwa liteit schijnt óp vele plaatsen erg tegen te vallen. Juist door de grotere koopkracht van de bevolking in ons land en in het buitenland, is er ook een grotere vraag naar betere kwaliteiten. Dit heeft tot ge volg: steeds beste prijzen voor de goede kwaliteiten. Uiteraard profiteert de Zeeuwse kweker hiervan wel in hoge mate; hij heeft over het algemeen de goe de rassen In zijn bedrijf en de kwaliteit Is in Zeeland ook best. Vrijdag werden ook de eerste Jonathan geveild. Voor de grootste maten stelde de prijs zich rond 50 ct per kg, hetgeen een beste prijs 1b. De eerstkomende filmvoorstellingen zijn: Woensdag 17 oktober: Heinkenszand. Kaarten verkrijgbaar bij de agent van Zeeuwsch Dagblad, M. Rottier, Claraspad B 55. Donderdag 18 oktober: Goes. Kaarten verkrijgbaar kantoor Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90, Goes. Vrijdag 19 oktober: Wolfaartsdijk. Kaarten verkrijgbaar bij de agent van Zeeuwsch Dagblad, P. Leinse, Noorddijk 1. Zaterdag 20 oktober: Serooskerke. Kaarten verkrijgbaar bij de agent van Zeeuwsch Dagblad, Ge*. Wattel, Wilgenhoekweg 9. Voorziet U tijdig van een kaart, voorstelling is groot. De belangstelling voor deze film- Vergadering van Zeeuwse bond GOES, 15 okt. Zaterdag heeft de Zeeuwse Schaakbond in hotel „Centraal" de najaarsvergadering gehouden, tijdens welke speciaal is gesproken over de indeling van de aanstaande clubcompetitie. Nog deze maand zullen een eerste klasse afdeling en drie tweede klasse afdelingen (21 tientallen) de vreedzame strijd aanbinden op het schaakbord. Voor het kampioensteam ligt door het spelen van een tweetal promotiewedstrijden de weg open naar de landelijke K.N.S.B. competitie. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, drs. J. Scheltens de promotie van het kampioenstiental Zierikzee, dat nu deelneemt in de tweede klasse van de K.N.S.B. clubcompetitie en enige belang rijke gebeurtenissen van het afgelopen schaakseizoen. Bij de behandeling van het rapport van de kascontrolecommissie werd de wenselijkheid naar voren ge bracht het boekjaar ter wille van de over zichtelijkheid voortaan overeenkomstig het seizoenjaar te laten verlopen. De in deling der Zeeuwsvlaamse tientallen in één groep bleek met het oog op het ge combineerde reizen en spelen op enige bezwaren te stuiten. Na enige discussie werd besloten dat in deze afdeling de ont moetingen van Breskens en Cadzand met Hulst in Sluiskil zullen plaats vinden. INDELING le klasse (enkelrondig)Goes Mid delburg I, Middelburg n, Oostburg, Ter neuzen I en Vlissingen I. GOES, 18 oktober. De Zeeuws-Bra bantse Turnkring van het KNGV hield in het Schuttershof te Goes een „Kring- parade", tijdens welke de dames- en he- renkeurploegen van de Kring de toestel nummers voor hun rekening namen, ter wijl een aantal verenigingen hun beste nummer demonstreerden. Het is een uit stekend geslaagde avond geworden. Na de opmars en het openingswoord door kringvoorzitter F. G. H. Lemmers uit Vlissingen, begon het programma met een knotsoefening door de dames van Sparta uit Krabbendijke. Deze werd ze ker niet feilloos uitgevoerd. De heren van de keurploeg, aan de hoge brug, behaal den allen ruim voldoende. De baloefening door de dames van Astrow uit Souburg vermocht geen diepe indruk te maken. Aan de sierlijkheid ontbrak het een en ander, terwijl sommigen het kennelijk met de maat van de muziek aan de stok hadden. Voor enkele dames van de keurploeg bleek de oefenstof voor de evenwichts- balk nog te zwaar. De jeugdige Nel Fritz van VTV uit Vlissingen had echter met de oefeningen niet de minste moeite. Zon der een enkel foutje werkte zij haar oe fening af en door deze en andere oefe ningen op deze avond bewees zij, dat zij onbetwist de beste turnster van Zeeland en West Brabant is. Het werk op de lange mat, gebracht door de herenploeg van VTV, was als al tijd sensationeel bij deze groep, onder wie zelfs een 13-jarige, bracht .herhaaldelijk de handen op elkaar. Ruim voldoende verwierven ook de da mes van Volharding uit Goes met haar vrije oefening, ondanks enkele maatfout- jes. De niet meer zo jonge dames van Prins Hendrik uit Breda draaiden er een prachtige knotsoefening uit, terwijl de dames van VTV uit Vlissingen met haar hoepeloefening veel succes hadden. Het werk aan de brug met ongelijke leggers door de dameskeurploeg was min der goed. Drie dames en drie heren van de keur ploeg brachten vervolgens een goede in dividuele vrije oefening. IAAGTEKERKE Raad vergadert. Woensdagavond a.s. om zeven uur gaat de raad vergaderen, er zal worden gesproken over het aangaan van een kasgeldlening, een aanvulling van de brandweerverordening, een wijzi ging van de begroting van 1956 en vast stelling van de begroting 1957. ANNA JACOBAPOLDER N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft de eerste vergadering in het seizoen gehou den. Ook de heren waren hiervoor uitge nodigd. Dr. H. Menger van St. Philips- land sprak over het onderwerp: „Wij en onze kinderen". Op duidelijke wijze zet te hij uiteen dat wij naast onze kinderen moeten staan bij de opvoeding. Hun vra gen mogen wij niet botweg opzij zetten. Ter verduidelijking werd een tweetal films vertoond. BI EZELIN GE Herv. vrouwenvereniging. De Herv. vrouwenvereniging heeft haar werkpro gramma voor het komende seizoen opge steld. Het maakt melding van vele initia tieven. Zo is er uit de leden een zang koortje opgericht, dat bij bijzondere ge legenheden zal zingen. Verder zal er een maal per maand een zgn. bijzondere avond zijn waarop een spreker of spreek ster komt. In maart 1957 zal het 10 jaar geleden zijn dat de vereniging werd op gericht. BRU1NISSE Overlijden. Te Amsterdam is op 50- jarige leeftijd overleden de heer F, de Waal. De heer De Waal is te Bruinisse geboren en begon zijn loopbaan als bak kersknecht. Hij schakelde na enkele ja ren over naar hakker op zee. Hij wist zich op te werken tot de rang van chef hofmeester op de schepen van de Mij. Nederland. s-HEER ARENDSKERKE Winkelweek. Zaterdag is een begin ge maakt met de door de winkeliersvereni ging „Handelsbelangen" op touw gezette winkelweek. Hieraan is een loterij en een lintwedstrijd verbonden, terwijl diverse andere attracties op het programma staan. Zo maakte het muziekgezelschap Excel sior zaterdag een muzikale rondgang. 2e klasse A (dubbelrondig)Koudeker» ke, Middelburg UI, Vlissingen II en Vlis singen II 2e klasse B (dubbelrondig): De Burcht (uit Nieuwdorp), Goes II en S.E.A.L.T.O. (uit Wemeldinge) en De Pion (uit Yer- seke). 2e klasse C (enkelrondig): Bresken», Cadzand, Hulst, Landau I en Landau II (uit Axel), Terneuzen II en V.S.V. (uit Sluiskil). Tot competitieleiders voor bovenge noemde klassen werden benoemd resp. dr. E. J, v. d. Waag, Chr. Schipper, P. D. de Zeeuw en W. H. Hardeman. Aanbesteding herverkave- lingswerken Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER, 15 oktober. Ter uitvoering van herverkavelingswerkea heeft de Nederlandse Heide Mij. in het openbaar aanbesteed het egalise ren s|i graven van kavelsloten in d# polders rondom Oud-Vossemeer. Er werd ingeschreven door H. de Jager, Slie- drecht, 339.000,Den Ouden-De Jon ge, Zierikzee, 315.000,—; Hillen en Roos, Amsterdam, 325.000,E. Bolk, Rotter dam, 315.000,—; M. Uil, Middelburg, 314.800,J. van 't Verlaat, Middelburg, 312.000,Gebr. Van Oord, Werkendam, 306.000,Firma Dekker, Papendrecht, 309.000,J. van Vossen en K. J. Moer land, Sint Annaland, 305.000,Aan nemersmij. Zeeland, 304.700,Hekker» en Schermers, 303.000,J. D. Janse, Middelburg, 294.500,De raming wa* 303.650,— GOES, 15 oktober. De afdeling Zuid- en Noord-Beveland van dé C.J.B.T.B. en de C.P.M.B. heeft een volksdansgroep opgericht. De deel name was verrassend groot. Vrijdag 26 oktober zal een aanvang met dé repetities worden gemaakt. De heer J. Goedee te Goes heeft de leiding op zich genomen. GOES, 15 oktober Het is met de uienhandel steeds een eigenaardige zaak. Door het overvloedige .aanbod kon de telersprijs van augustus toen 10 tot 12 cent per kg betaald werd zich in de loop van september niet handhaven en zakte tot 8 cent per kg. De marktprijs bleef ruim voorzien en men kon in september een hoe veelheid uien exporteren zoals de laatste jaren niet meer is voorgeko men. Vooral Duitsland met ruim 914 miljoen kg gaf hiervoor de doorslag. Hoe het in dit opzicht in het bui tenland is, is nog niet bekend, wel komen er in Engeland en Duitsland thans uien van eigen oogst aan de markt, maar van een verdringing van de Hollandse ui, zoals in andere jaren, is nog geen sprake. Ook is er nu nog geen concurrentie van Italiaanse, Hon gaarse of Poolse uien, al valt het te verwachten, dat Italië thans spoedig zijn produkt aan de markt zal bren gen. Al met al kan gezegd worden, dat de. sombere stemming en de pessimis tische verwachtingen van enkele maanden geleden, toen men een slecht uienjaar voorspelde geheel zijn ver dwenen en hebben plaats gemaakt voor een" gematigd optimisme. De prijs liep weer wat op en no teert nu 13 cent per kg, bij willige markt. De hoeveelheid die in september werd geëxporteerd bedraagt 20 mil joen 360 kg. Hiervan gingen 9 mil joen 584.000 kg naar Duitsland, en 9 miljoen 70.000 kg naar Engeland. Verder gingen naar West-Indië, 550.000 kg, België 490.000 kg, Afrika 415.000 kg, Midden Amerika 40.000 kg, Cuba 30.000 kg, Nieuw Guinea 20.000 kg, IJsland 13.000 kg, Luxemburg 12.000 kg, Noord Amerika 10.550 kg, Zweden 10.000, Noorwegen 5.000 kg en Frankrijk 1.700 kg. Het Engelse le ger in Duitsland consumeerde 10.000 kg, terwijl een monsterzending van 100 kg naar Oostenrijk werd verzonden. Van de nieuwe oogst 1956/'57 was eind september 32 miljoen kg geëx porteerd. SIN f ANNALAND Geslaagd. Aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen Politieke en Sociale Wetenschappen de heer A. H. Paape.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2