MEVR. B0UMAN GEHULDIGD door Nederlandse regering Eerste vrouwelijke minister verscheen voor journalistiek vuurpeleton „Rechter Rochjani vonniste levenslang tegen heter weten in!" Donderdag ontvangst door H.M.de Koningin Zeeuwse C.B.T.i. blies sociale commissie nieuw leven in ,Big Ben' won het van Great Tom' jr r Op de dag van Schmidts veroordeling Onafgebroken bijstand ondanks al de moeilijkheden en gevaren Uoqe> gasten lids Ucas Verandering geboden! PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND DOOR DE WERELD Eduard van Beinum wordt ere-doctor Verdedigster van Jungschlaeger en Schmidt: Kam, poederdoos en borstel op bureau van hare Excellentie Hoofdkantoor: X* Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; VTissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, 2,20 per maand, 6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwscb Dagblad 12e Jaargang No. 3527 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. 3. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 16 okt. 1956 VEILIG VERKEER IN ZEELAND (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.09 u., onder 17.42 U. Maan op 16.27 u., onder 4.34 u. Hoogwater woensdag 17 oktober: Vlissingen: 0.26 u. 1.95 m., 12.35 u. 1.81 m. Terneuzen: 0.48 u. 2.11 m., 13.01 u. 1.97 m. Wemeldinge: 1.57 u. 1.65 m., 14.14 u. 1.46 m. Zierikzee: 1.44 u, 1.44 m., 13.55 u. 1.24 m. DEN HAAG, 15 okt. NEERLANDS DAPPERSTE VROUW, MIEKE BOUMAN, is vanmiddag terug op vaderlandse bodem op hartelijke wijze gehuldigd door de Ne derlandse regering. Maar er lag een domper op deze huldiging. Want enkele uren tevoren was bekend geworden, dat de Indonesische rechter onze landgenoot Schmidt tot levens lange-gevangenisstraf had veroordeeld, (zie pag. 3). Tijdens de bijeenkomst op het ministerie van buitenlandse zaken, waarin minister Luns namens de Nederlandse regering aan mevr. Bouman hulde bracht voor de wijze waarop zij aan in Indonesië ge vangen gehouden Nederlanders rechtskundige bijstand heeft verleend, deelde de minister mede, dat Koningin Juliana de wens te kennen heeft gegeven mevrouw Bouman donderdagmiddag te ontvangen. GOES, 15 oktober. Het be stuur van de Zeeuwse C.B.T.B. beeft besloten de sociale commis sie nieuw leven in te blazen. Aan de Gewestelijke Afdelingen werd gevraagd ieder een vertegenwoor diger aan te wijzen en het gevolg 's geweest dat reeds voor het eerst in de nieuwe samenstelling kon vorden vergaderd. De Commissie besloot de heer Joh. Breure te Colijnsplaat, die de Zeeuwse C.B.T.B. vertegenwoordigt in de So ciale Commissie van de Gew. Raad voor Zeeland van het landbouwschap on in de Commissie voor Sociale Aan gelegenheden van de Ned. C.B.T.B., te benoemen als haar voorzitter. Het secretariaat zal worden waargenomen door de secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B. De voorzitter wees er op, dat de problemen op het sociaal terrein zich met de dag opstapelen en sprak er een breder contact mogelijk zal zijn. Op deze samenkomst werd van ge dachten gewisseld over enkele vraag stukken in verband met het huidig loonbeleid en over de voorgestelde wijzigingen in de mantel van de tuin- bouw-C.A.O. voor het contractjaar 1957/1958. Voorts werd door de voor zitter verslag uitgebracht van een be spreking met de Directeur-Generaal voor de Arbeidsvoorziening. Besloten werd het bestuur te ver zoeken de commissie uit te breiden met een deskundige uit de tuinbouw sector. Minister Luns begon zijn toespraak met uiting te geven aan de dankbaar heid, dat het echtpaar Houman thans weer in veiligheid is herenigd. „On middellijk hierna", aldus mr. Luns, „wil ik namens de regering in het open haar hulde betuigen aan de moedige Nederlandse vrouw, die in nood ver kerende landgenoten te hulp is gekomen en daarbij van uitzonderlijke toe wijding en capaciteiten blijk heeft gegeven". OPNIEUW IS, zoals uit publika- ties elders in dit blad (pag. 3) blijkt, aanzienlijk rumoer rond ons Koningshuis in buiten- en in bin nenland ontstaan. Rumoer, dat zelfs tot een tweetal officiële bekendmakin gen heeft geleid, die overigens de lezer weinig wijzer maken dan hij tevoren was. Na rijp beraad zijn wij ditmaal van de tot dusverre door ons blad in deze pijnlijke en delicate kwestie gevolgde gedragslijn afgeweken, omdat wij de overtuiging hebben, dat de ontwikke ling der dingen een zodanige dreigt te worden, dat niet langer uitsluitend van een particuliere aangelegenheid sprake is, maar uiterst gewichtige con stitutionele en politieke zaken op het spel komen te staan. Wat er ook waar of onwaar is van de stellig sensationele en overdreven berichtgeving in het buitenland, vast staat, dat eveneens in ons eigen land door een weekblad als de Haagsche Post dat nauw con tact met de heer Van Maasdijk onder houdt de laatste weken beschouwin gen zijn gegeven van soortgelijke strekking als thans door het Engelse zondagsblad geleverd. Nu voor het eerst man en paard zijn genoemd, nu er zeer concrete beschul digingen tegen één of meer voor malige? Nederlandse minister zijn geuit, nu wij ten langen leste een nieuw kabinet tot regeren in staat hebben, wordt het tijd, de hoogste tijd, dat er wat gebeurt. Dat er met alle klem en kracht naar wordt gestreefd om op de kortst mogelijke termijn een einde te maken aan de omstandighe den ten paleize, die tot zulke publika- ties aanleiding geven. Wij kunnen het gevoel niet van ons afzetten, dat er ten onrechte wordt ge draald met sommige op zichzelf drin gend vereiste maatregelen en reorga nisaties. De bekendmaking omtrent de mutaties ten hove versterkt dit gevoel eer dan dat dit er door wordt ver zwakt. De andere bekendmaking is als snelle reactie stellig te waar1- deren, maar daar mag het niet bij blij ven. Na snel en krachtig ingrijpen zal tevens breder opening van zaken aan het Nedee'andse volk moeten worden gegeven. Dit komt ons voor het beste middel te zijn om de nu in brede krin gen ontstane onrust weg te nemen. Een onrust, die het vertrouwen in de hoogste gezagsdragers kan ondermij nen en daarmee een van de gewichtig ste pijlers van ons staatsbestel kan ondergraven. De verantwoordelijke leiders van ons voik mogen beseffen wat hier in het geding is; een slepende crisis is veel erger dan een korte, ingrijpende operatie. Het Nederlandse volk staat pal voor het Huis van Oranje, zo nauw met zijn leven in het verleden en he den verweven. En het bidt, dat des He ren hand dit alles ten goede moge lei den. Maar het heeft er als een mondig volk tevens recht op te weten wat er 's voorgevallen en wat er zal gebeu ren. Prof. Dr. J. J. DE JONG. .Ondans de omstandigheid, dat me vrouw Bouman geen advocaat is, heeft zij belangrijk gesteund door mr. Vervloet van het ministerie van bui tenlandse zaken de verdediging van de Nederlandse arrestanten geleid op een wijze, die iedere advocaat tot grote eer zal strekken. De vele moeilijkhe den, gevaren en onheuse bejegeningen ten spijt, heeft zij volgehouden In het bijstaan van haar landgenoten." Diepe tragiek De bewindsman vervolgde: „Over de grote vreugde en dankbaarheid hangt echter een schaduw van diepe tragiek. Het leed, dat de Nederland se arrestanten is en wordt aangedaan, noopt tot ingetogenheid. Er is geen reden tot feestbetoon. Mevr. Bouman neeft zelf hierop aangedrongen. Daar om zijn hier ook geen bloemen om aan mevr. Bouman aan te bieden". V erontwaardiging Mr. Luns herinnerde voorts aan het onherstelbare en onverdiende leed, dat over wijlen de heer Jungschlaeger en zijn nabestaanden is gekomen. „Thans hebben wij gehoord, dat de heer Schmidt tot levenslange gevan genisstraf is veroordeeld. De Neder landse regering neemt met droefheid en verontwaardiging kennis van dit vonnis." Peter Townsend heeft maandags avond de Britse luchtmacht definitief verlaten. Hij gaat nu (helemaal al leen) een wereldreis per auto maken. Drie vroegere Olympische kam pioenen, t.w. Bob Mathias, Sammy Lee en Jesse Owens, zijn door pre sident Eisenhower aangewezen om hem persoonlijk bij de Olympische spelen te Melbourne te vertegenwoor digen. Mathias won in '48 en '52 de tienkamp, Lee zegevierde toen in het torenspringen en de atleet Owens ba- haalde in '36 vier gouden medaljes. De 10-j. Wim Vink uit Amsterdam, die op 1 okt. te Stockholm was ge opereerd aan een hersentumor, is air daar overleden Aanvankelijk ging hi) goed vooruit na de operatie van prof, Olivecrona, maar gisteren verergerd# de toestand plotseling. Een 51-j. Chinese wasbaas op Ka- tendrecht (Rotterdam) is aangehou den, omdat hij een partij van tien kilo opium bij zich had. Anton Geesink, de in Utrecht wq- nende Europese kampioen judo, isvaft plan, ergens in ons land een jud<£ school te openen. AMSTERDAM, 15 okt. De se naat van de gemeentelijke universi teit te Amsterdam heeft vanmiddag besloten het eredoctoraat in de let teren en wijsbegeerte te verlenen aan de dirigent van het concertgebouw orkest Eduard van Beinum. De senaat zal nader overleg plegen met de nietiwe eredoctor over de datum, waarop hij deze onderschei ding zal aanvaarden. Vandaag arriveerden in ons land de president van Liberia, William Tubman, en zijn echt genote. Na aankomst te Amster dam legde de president een krans aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam (bovenste foto) Later verschenen de Liberiaan se gasten met Koningin .Tuliane en Prinses Beatrix op het balkon van het paleis op de Dam (oa- derste foto). Voor uitvoerig ver slag van de eerste dag in ons land, zie pag. 3. DE BILT ZEGTi Dezelfde temperaturen Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. 's-GRAVENHAGE, 15 okt. „Rechter Rochjani heeft het von nis tegen Schmidt tegen beter we ten in geveld. Dit klinkt als een zware beschuldiging. Hij kon niet anders. Is hij overtuigd van de schuld van Schmidt? Dat is hij he lemaal niet, evenmin als de offi- Opiniepeiling bracht de oplossing LONDEN, 15 okt. (Reuter). Big Ben, de befaamde klok van de Londense parlementstoren, heeft het gewonnen van „Great Tom", rivaal van de St. Pauls kathedraal, in de kwestie wie in de toekomst voor de B.B.C. de tijd zal aangeven. „Great Tom" nam n.l. begin juli deze taak over van „Big Ben", die gerepareerd moest worden. Tom kreeg bewonderaars, die aan zijn „fijnere" klank de voorkeur ga ven. Maar trouwe aanhangers van Big Ben smaalden op het „zwakke stemmetje" van Great Tom. Er werd een opiniepeiling in de krant gehouden en daarbij kreeg Big Ben de meerderheid. De B.B.C. heeft nu meegedeeld, dat Big Ben over ongeveer een maand zijn taak zal hervatten. cier van justitie Suwono, evenmin als de procureur-generaal, even min als tal van juridische autori teiten en evenmin als tal van vooraanstaande Indonesiërs, die in particuliere gesprekken onder vier ogen toegeven, dat zij de processen als onzin beschouwen, waaraan zij niet geloven. Dit geldt niet voor Sunarjo, die als officier van justi tie zelf de getuigen heeft gemaakt en met hen bij hem thuis repe teerde wat zij op de zittingen moesten zeggen". Dit oordeel heeft mevrouw Bouman vanmiddag uitgesproken op een pers conferentie in Den Haag, die door een groot aantal binnenlandse en buiten landse journalisten werd bijgewoond en bijna twee uur duurde. Slag gevallen „Voor Schmidt is de slag nu geval len", zeide mevr. Bouman. „Daardoor is voor mij de hinderpaal bij het con tact met journalisten verdwenen. (Van één onzer verslag geefsters) DEN HAAG, 15 okt. Voor het eerst in Nederlands roemrijke historie zal de scepter op een bepaald mini sterie door een vrouw wor den gezwaaid. Dat is iets bij zonders en deze vrouw mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé heeft de laatste dagen dan ook in de belang stelling van alle Nederlan ders gestaan. Er was een ijverige half uurtje was voor hem ge- journalist, die „nieuws" rook en begerig naar de telefoon greep, teneinde onze minister voor Maat schappelijk Werk om een „exclu sief interview" te vragen. Natuur lijk begreep hij, dat de minister het razend druk had, maar één noeg Maar oeh, al spoedig bleek, dat hij niet de enige schrandere journalist in Nederland was en dat zijn inter view zo mejuffrouw Klompé daar voor al toestemming gegeven zou heb ben beslist niet exclusief geweest zou zijn! aaneen tot lange uren van kostbare tijd, die een. zo jong minister niet kan missen, vooral als zij over vier weken al een begroting moet ver dedigen. Maar ministers plegen intel ligent te zijn en zelfs vrouwen maken daarop geen uitzondering. Dus no digde mejuffrouw Klompé moedig alle nieuwsjagers tegelijk uit en liet zich gewillig onderwerpen aan een kruisvuur van vragen. Diplomatiek Of gewillig„Politieke vragen kan ik écht niet beantwoorden", verklaarde zij al aan het begin van de bijeenkomst resoluut. En de ai dere? Och, ook vrouwelijke minis ters blijken diplomatiek te zijn. Maar dan op zo'n charmante wijze, dat geen enkele journalist na tuurlijk vooral de mannelijke niet haar dat kwalijk kan nemen. Toen een van de journalisten haar de gewetensvraag stelde of de posi tie van minister voor Maatschappe lijk Werk voor een vrouw makke lijker is dan voor een man, kwam er een nadenkende blik in de intelligen te bruine ogen van mejuffrouw Klompé. Taktisch antwoordde ze: „Op alle terreinen van het leven vullen man en vrouw elkaar aan. Ik zou niet willen zeggen dat dit werk nu bij uitstek de geschikte taak is voor een vrouw. Zo heb ik bijvoorbeeld altijd Vele korte halve uurtjes rijgen zich op het standpunt gestaan, dat de be langen van de vrouw bij voorkeur verdedigd moeten worden door een man en.... ook omgekeerd". Echt vrouwelijk Diplomatiek en geestig Is ze, onze eerste vrouwelijke minister. En.... echt vrouwelijk ook! Op een des betreffende vraag verklaarde zij, dat het in de toekomst heus niet plotseling overduidelijk zal blijken, dat er nu een vrouw staat aan het hoofd van het ministerie voor Maat schappelijk Werk. „Dat zou mw1- schlen alleen op te maken vallen uit het feit, dat ik ergens op het mini sterie een kam, een borstel en een poederdoos in een kastje heb liggen". Een eventueel statiepak hoe noem je zo'n ding ook alweer eh, ambts gewaad voor een vrouwelijke minis ter? Nee, daar had hare excellentie die op het ogenblik wel gewichtiger zaken aan het hoofd heeft, nog nooit over nagedacht. „Ik denk dat dat een kwestie van eenvoud is en ik vind dat ik daarin als vrouw moet voor gaan." Dit standpunt van mejuffrouw Klompé heeft echter ook wel zijn praktische kantje. Bjj het ambts gewaad van de mannelijke minis ters hoort een nauwe witte broek en zij voelt er nu niet bepaald veel voor om zich bij bijzondere ge legenheden in e?n lange rok van wit laken te hullen I Vroeger heb ik mij altijd moeten ba- perken, omdat mijn verklaringen mo gelijk verkeerd zouden worden opga- vat en schade zouden berokkenen aafl de zaak-Sehmidt. Het feit, dat de uitspraak in hoger beroep nog niet is gedaan, zeide mevr, Bouman niet als een aanleiding te zien zich te onthouden van verklaringen. „In Indonesië is het heel gewoon, dat de revisie van een eenvoudige zaak een jaar of meer duurt. Van deze Inge wikkelde zaak duurt het misssehfen veel langer. Intussen kan de propaganda ver der razen, zonder dat er iets tegen over wordt gesteld. Niets wijst er op. dat er in Indonesië een koers in zicht is in een gunstiger richting, integen deel! Zeventig gesprekken Mevrouw Bouman deelde mede, dat zij Schmidt zeventig keer in de ge vangenis heeft bezocht en dikwijls lange gesprekken met hem heeft ge had. Zij en haar echtgenoot waren de enigen, die gesprekken onder vier ogen met Schmidt mochten hebben en over zakelijke aangelegenheden mochten spreken. „Soms verschilden Schmidt en van mening, doch na overleg kwamen wij altijd tot een oplossing. Hij wa» zeer actief bij het voeren van zijn eigen verdediging." „Ik kan mij voorstellen, hoe aandachtig en waardig zijn von heeft aangehoord", aldus mevrouw Bouman. „Nu is de ijzeren deur, die ik zo goed ken, achter hem gesloten en als wij niets doen voor goed." „Van hoger beroep valt niet veel te verwachten" Mevrouw Bouman zeide van ho ger beroep niet veel te verwach ten, „tenzij er iets gebeurt, dat de Indonesiërs doet beseffen, dat zij op de verkeerde weg zijn. Roch jani heeft dit vonnis tegen beter weten in geveld. Tenzij er iets ge beurt, zal het in de andere zaken op dezelfde wijze toegaan". „Dikwijls is mij de vraag gesteld, of Schmidt en Jungschlaeger nu werkelijk onschuldig zijn. Ik ant woord hierop met een volmondig „ja". Dit is van mij geen stellige overtuiging, maar een zeker weten." Slappe Nederlandse houding Mevrouw Bouman beantwoordde voorts de vraag: hadden de ontwik kelingen in de processen in Indone sië niet voorkomen kunnen worden?" „In het beginstadium misschien wel, zeide zij, „maar toen het rumoer er om heen zo groot werd, en dat be gon al in september 1954, konden de Indonesiërs moeilijk meer t~rug. Als van Nederlandse zij 1e in het beginstadium anders was opgetre den, dan zou misschien vee' voor komen hebben kunnen we-Jen". Alleen in een internationale actie ligt een kans. Er wordt wel r-ns ge zegd, dat bij de V.N. we'-'g kans bestaat, maar een poging - -g niet worden nagelaten."

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1