CREGHEL Het verwisselde testament AETHRON VERF MIL8TO5 Zeeuwsch Dagblad geeft het allerlaatste nieuws! 4 x totaal uitverkocht! GRATIS Sint Maartensdijk wil met krotopruiming beginnen DERDE STUURLIEDEN VIJFDE WERKTUIGKUNDIGEN PROFESSOR Raadhuis eist grondige restauratie Maandag 15 oktober 1956 7FF1TWSCH DAORi AD pagina 4 'iK, '%efkMuliiptuMe#eiiPecfa>op: 5t~ annaland A. Rijnberg Haven 246 AXEL F. C. Antheunis Markt 5 BRESKENS J. H. Erasmus Scheldekade 16 GOES van Wuijckhuijse v/h Merison L. Vorststraat 37. HANSWEERT N.V. Ribbens Scheepsvictualiën L. Geer 5 HULST Wed. 1Borgstijn. Stationsweg 11 KRABBEND1JK.E Verfhandel „Het Kleurenhuia" Fa. M. A. Geense Dorpsstraat 47 MIDDELBURG H. A. Brakman Co Lat\ge Delft 1315 OOSTBURG CZ.-VI.) Th. Huisman Raadhuisplein 11 met filiaal te Sluis SAS VAN GENT R. Th. M. Houtepen Oostkade 7—8. STAVENISSE L. J. van Dalaeu Bosch 21a VLISSINGEN P. A. Gillissen «De Verfbron" Walstraat 8 YERSEKE M. Was Zn. Kaaistraat 24 ZIERIKZEE M. Mol Nwe Boogerdstr. D 227 De N.V.KONINKLIJKEPAKETV AART-MAATSCHAPPIJ vraagt voor spoedige uitzending naar het Verre Oosten In het bezit van het diploma 3e Stuur man G.H.V. In het bezit van het diploma als Assistent- Scheepswerktuigkundige resp.hetVoor- lopig Diploma als Scheepswerktuigkun- dige. Sollicitaties te richten aan de K.P.M., Afd. Personeel, "Het Scheepvaarthuis", Amsterdam-C. B8. Zulke snoodaards Lajos zette de la met geld op de grond en Sandor boog er zich nieuwsgierig over heen. „Oei broeder, wat een kapitaal. Ik krijg tranen in mijn ogen, wat een cent jes wat kan je daarvoor allemaal niet ko pen oei, oei." „Je krijgt er beslist een nieuwe woonwagen voor," sprak Lajos. „Ja," sprak de ander, „en dan houd je nog genoeg over voor 100 flessen limo nade". Lajos trok een sip gezicht. „Nee broeder geen limonade", zei hij, „daar houd ik niet van." Sandor stak sussend zijn hand op. „Nou ja", glimlachte hij, „er zijn nog zoveel andere dingen, die wij kopen kunnen, broeder." Lajos slaakte een zucht van verlichting. „Ach ja dat is ook zo" zei hij. „Laten we nu dan maar weg gaan want als straks de waard komt, pakt hl) ons alles ai en dan zijn we weer net zo arm als voorheen." Hij nam de geldla onder zijn arm en toen Sandor nog een paar flessen limonade onder zijn jak ge stopt had, stapte het tweetal weer rustig naar buiten. De snoodaards liepen zo voorzichtig, dat zelfs Sniffel niet merkte, dat ze vlak langs hem heen kwamen. Arme Sniffel, anders was hij altijd zo waaks. e van de Ralston-schildercursus raakt weer «nel uitgeput. Iederéén vraagt ernaar. Zorg, dat U erbh bent en bestel vandaag nog uw exemplaar. Dan kunt ook U aan het ralstonneren gaan: zélf schilderen met Ralston- aethron-verf. Ralston-aethron-verf deki immers in één keer, meestal «elft licht over donker zonder grondverf. Ralston-aethron-verf droogt in enkele uren spiegelglad, zonder kwaststrepen. Fantastisch to mooi, als U tllf schildert met SM -aethron-verl RALSTON-SCHILDERCURSUS Gireer 1 op nr. 658317 van Ralston Producten, Utrecht, Afdeling A 19 of stuur een briefkaart met een 1 extra porto aan hetzelfde adres, U krijgt dan omgaand al le lessen van de cursus in een keurig mapje met een bon, die U bij iedere Ralston-zaak kunt Inleveren tegen een busje Ralston-verf van 95 ct. OVERNAME. Ik word, vertelt een lezer in een brief, overgeplaatst en de ambtswoning aldaar komt leeg. Nu schrijft mijn voorganger echter of ik wil komen praten over de overname van: de beplanting van de tuin, de vaste wastafels, een aangelegd straatje, een klopstok en andere zaken. Maar behoort dat niet tot het huis en moet ik dat nu maar overnemen floet hij dat niet zo laten? Wat de beplanting van de tuin betreft: die is eigendom geworden van de eige naar van het huis, zodat hij die niet mag overnemen. Verder gaat ook voor hem op, dat de huurder „we der mag afbreken en tot zich nemen al hetgeen door hem werd aange bracht, mits dit geen beschadigingen achter laat". U zult dus eerst con tact met de eigenaar moeten opne men om na te gaan wat van de huurder is. Heeft uw voorganger gelijk, dan zult u het inderdaad moeten overnemen of wel het hem laten afbreken. HUURVERHOGING. Leuke huurder. Die betaalt eenvoudig geen huur gedurende twee maan den. Gronden: de verhogingen had den steeds berekend moeten worden over de huur van vóór 1940. U als eigenaar deed het dus verkeerd, waardoor ik teveel betaalde en dat verreken ik nu maar. Is dat juist? Nee, lezeres. Uw methode was goed. De verhogingen mochten worden berekend over de huur met inbe grip van voorgaande verhogingen. Dus de laatste verhoging ook weer op de daaraan voorafgaande. Uw huurder zal dus snel moeten beta len of anders kunt u huuropzegging vragen op grond van huurschuld. NIET OP EIGEN HOUTJE. Het is natuurlijk niet prettig voor u, dat het op school met de jongen niet zo geweldig gaat, of eigenlijk niet meer gaat. Eerst ging het goed, schrijft u. Toch kunnen wij u niet aanraden, om nu op eigen houtje te gaan experimenteren, met aller lei methodes. Het is daarom ook beter, dat wij geen uiteenzetting ge ven van de Dalton-methode, van doe-scholen enzovoort. U moet eens naar een medisch-pedagogisch bu reau gaan, waar men naspoort, hoe het komt, dat de jongen zo is. Eerst de oorzaak opsporen, pas daarna de genezing zoeken. De gewone gang van zaken, niet alleen in de genees kunde, maar ook in de pedagogie. TE VLUGGE BESLISSING. Tot de beslissingen, die men later be treurt, behoren die beslissingen, welke zijn genomen in een opwel ling van drift, dus zonder kalm overleg. Dat is nu ook in uw geval zo. Nu is u de werkgever en u meent, dat u, als u thans op de be slissing zou terug komen, uw aan zien of gezag ou verliezen. Wat kan het beste worden gedaan? Wel, ruiterlijk op de zaak terugko men en zeggen, dat u deze wat te haastig genomen beslissing achteraf betreurt en dan ook besloten is hier op terug te komen. Een dergelijke houding tast uw gezag beslist niet aan, maar zal uw aanzien en het vertrouwen juist versterken. Het te- fen beter weten ln handhaven van e beslissing, die een onbillijke be slissing is, heeft tot gevolg, dat een sfeer ontstaat, die beslist nadelig is. DE VLAG. Wij hebben zowel bij de marine als bij de regeringsvoorlichtingsdienst eens gevraagd, lezer. Maar een halfstok hangende vlag moet NIET worden vastgebonden aan de punt. Ook deze moet uitwaaien. Er bestaat op dit punt veel misverstand. In da scheepvaart is een halfstok vlag vastgebonden aan de punt een nood signaal. Juist is de vlag eerst geheel te hijsen en dan halfstok te laten zakken. OP SCHOOL BLIJVEN. Uw dochtertje verkiest wel de vrij heid, maar ze zal toch nog even ge duld moeten hebben. Niet alleen haar leeftijd is hier beslissend, want za zal op school moeten blijven tof de grote vakantie, dus tot het cur susjaar om is. VORDERING. Lezer, u moet over die vordering van de gemeente een advocaat in de arm nemen. De eigenaar heeft u niet op gezegd, wil dit niet, terwijl u er al jaren woont. De gemeente kan naar onze mening niet ingrijpen in die rechtsverhouding door te vorderen, omdat u dan een beroep op huurbe- scherming onmogelijk wordt ge maakt. De gemeente zit dan op de stoel van de rechter. Er zijn trouwens al uitspraken in die geest. OUD ENGELS VERHAAL 77) En nu leefde ;*9e teleurstelling ln haar hart. Zij wist niet wat zij den ken of geloven moest. Eén ding kon zij niet geloven: dat Robert haar on trouw zou zijn. Het arme kind! Haar vader was niet alleen weg, maar ze was ook de vader kwijt, die ze tot dusver had vereerd en verafgood. Hij had haar liefde meer nodig dan te voren, maar ze wist nu, dat hij niet de volmaakte man was, die zij altijd in hem had gezien. Leed zij niet mede door zijn afdwaling? Haar tehuis was ze kwijt; zij zelf was mee bezweken. In plaats van de kleine koningin te zijn van het vissersdorp, erfgenaam van een der mooiste plek jes ter wereld, en dan nog de ver loofde van de toekomstige baron For- tescue, was zij ja wat was zij? De dochter van een man zonder geld, wiens goede naam bezoedeld scheen, die door velen beschuldigd werd van oneerlijkheid. Niet een enkele smart, maar vele tegelijk hadden haar getroffen. Zo lang haar vader nog bij haar was, had ze haar verdriet verborgen onder een vriendelijke glimlach, die hem bijna misleid had. Hij wist immers wel, dat zij leed, en toch had hij er geen denk beeld van, hoe zwaar en hoe diep haar lijden was. Hij durfde haar niet ver tellen, dat er geen hoop bestond voor haar jonge liefde, en hij hoopte maar, dat die liefde bij gebrek aan voedsel wel langzamerhand zou wegsterven. En dat zou nog beter gaan, als ze maar eerst bij hem was. Zodra hij haar ln Londen kon hebben zou hij haar halen. Doch zodra haar vader weg was, en zij dus wist, dat niemand meer acht op haar gaf, begon ze te kwijnen. Haar blik stond vermoeid, haar wan gen werden bleek, haar stap werd langzaam. Jenny Cunliffe was te vro lijk om veel medegevoel met haar te hebben; ze was te zeer bezig met de wonderlijke mildheid van haar moe der ten opzichte van haar kleding, en met de attenties van Richard Her oom, wiens terugkomst al haar leed had veroorzaakt, en hij vond het wat vervelend, dat ze hem ontweek. Zo kwam zij niet veel met Jenny ln aan raking. Pansy trok zich zelfs terug van Dia na Lynn. Haar vader had haar aan Diana opgedragen, en Diana -kwan gedurig op Herford-Huis, ook al weri ze door mevrouw Herford maar koe ontvangen. Pansy had altijd veel van Diana gehouden, maar de storm, die over haar hoofd ging, had al haar vertrouwen in de mensen geschokt. Robert Fartescue was haar ontrouw, haar vader was niet de halfgod, die zij zich had voorgesteld. Alles had ze verloren, en al haar vertrouwen was weg. Ze had geen verwachting meer van het leven. De vrouwen en de moeders van Her ford letten op haar met bezorgdheid. Ze beklaagden haar, en ze spraken met haar over de droeve omstandig heden. De oude Forse en zijn vrouw hadden om haar menig slapeloos uur en ze beraamden plannen om haar wat te verrassen. Maar verrassingen hadden geen bekoring meer voor Pansy. Ze wekten slechts een matte glimlach. Dat merkten de oude lieden wel op en ze beraadslaagden, wat ze voor haar konden doen. Men kan im- mers zo weinig doen voor een verbro ken hart en een verslagen geest. „Er is maar Eén, Die haar kan troosten'', zei Forse droevig; „Hij, die de lammeren in Zijn armen draagt. Zij is zulk een verdwaald lam, dat van de kudde afdwaalt, en ik moet haar zoeken. Ik moet zien haar te troosten, zo de Here het mij te doen wil geven. Me dunkt toch, dat chris tenen des Heren werk móeten doen; het uitwendige werk, het geven van een vriendelijk woord en het toeste ken van een helpende hand. Het in wendige werk,_ dat doet de Here Zelf" ren' toon; «a»e i» ne«i sueuii. weus ue- voor haar geweest, dat jonker Jus tin maar predikant was gebleven." Die gedachte hield ook Pansy bezig. Het verbaasde haar zelf, dat ze jaloers was op Jenny Cunliffe, die ze een paar weken haast had willen beklagen. Was haar vader maar dominee van Her ford. Justine liefde voor het dorp en de omgeving was bij Pansy tot een ware hartstocht geworden. Alles wat Herford betrof, vond ze even heerlijk. Er waren geen rotsen, geen baai, geen wolk als die haar omringd hadden van haar kindsheid af. Nu zat ze alleen op de stenen bank bij de vuurtoren, 't Was vloed; het water bespoelde de rot sen zo dicht bij, dat zij hun vleugel slag kon horen. De gehele omgeving had een droevig voorkomen. De zee was grauw, en de lucht was donker en loodkleurig. De rotsen leken zon der zonneschijn, donker en hoekig. Pansy staarde over de sombere zee met nog somberder blik. Ze was haast blij, dgt de storm in aankomst was. (Wordt vervolgd) Voorstel aan de raad SINT MAARTENSDIJK, 13 okt. Nu de verwaohting bestas dat volgend jaar begonnen zal worden met het opruimen van krot?» ten, zijn b. en w. van Sint Maartensdijk van mening, dat het nood» zakelijk ls zich reeds thans te bezinnen op het nemen van voof» bereidende maatregelen. In het ontworpen uitbreidingsplan zijn als te saneren gebieden aangewezen De Vijf Zinnen, de Ark en dé Blauwstraat en het gebied Achter de Wallen. Zonder een nader uit» gewerkt saneringsplan van een deskundige kan aan deze sanering echter geen uitvoering worden gegeven, omdat ook deze plannen een bepaalde procedure volgens de woningwet moeten volgen, voor dat zij kunnen worden goedgekeurd. Wanneer ook ln andere delen van het land de sanering op wat grotere schaal ter hand wordt genomen, zullen de des kundigen overstelpt worden met ver zoeken om plannen te maken. Daarom verdient het volgens b. en w. aanbe veling om reeds nu een opdracht te geven aan een architect tot het opstel len van een plan. Het college vraagt machtiging de directeur van de centrale dienst advies te vragen omtrent een aan te wijzen architect, waarbij wordt gedacht aan het Ingenieursbureau Wit- teveen en Bos te Deventer, dat ook het havenplein heeft ontworpen. RAADHUIS. Een tweede belangrijk voorstel aan de raad, die morgenochtend 10 uur ver gadert, betreft het raadhuis. Hoewel tot heden geen voorbereidingen zijn fetroffen, zijn b. en w. van oordeel, at thans de tfld ls aangebroken om zich te gaan beraden omtrent een be tere huisvesting van het gemeentebe stuur. De huidige toestand van het raad huis ls ver beneden alle peil. Het is niet meer mogelijk hierin door nor male onderhoudswerken verbetering te brengen. Het geheel ls dermate bouwvallig, dat men voor een verbe tering op niet te grote schaal niet weet waar men moet beginnen. Vooral op zolder zijn stukken muur, die men met weinig moeite omver kan duwen, terwijl het dak zodanig bouw vallig ls, dat zich geen enkele vakman daarop waagt zonder uitgebreide voor zorgsmaatregelen. Tot heden ls de geraamde onder- houdspost nimmer geheel verbruikt, omdat het beter wordt geacht, Indien men tot een algehele vernieuwing of restauratie wenst te komen, het onder houd tot het uiterst noodzakelijke te beperken. B. en w. wensen het stand punt van de raad te vernemen. Het is zeker niet de bedoeling, dat reeds op korte termijn met uitvoering van een plan wordt begonnen, maar men zou een architect om een eenvoudig schets- plan kunnen vragen om over een paar jaar de uitvoering ter hand te kunnea nemen. SPEELPLAATS. Verder wordt voorgesteld tot aanle van een speelplaats (710 vierkante me ter betontegels) bij de o.l.s. te beslu ten. Er Is f 6724 mee gemoeid. Er zal voorts een gemeentewerkman ln vasté dienst kunnen worden benoemd, waai1* toe de volgende aanbeveling door b. en w. ls Ingediend: 1. J. van der Schaal te St. Maartensdijk; 2. J. J. Bevelen» der te Scherpenisse. Voorgesteld worat de heer P. Poot per 1 januari a.s. we» gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd eervol ontslag te ver lenen als havenmeester. Er z(jn ook voorstellen om subsidli verzoeken van de Stichting 1940—1941 Pro Rege en de Bond tegen vloeken te wijzen. B. en w. willen 5 cent per inwoner verlenen aan het Zeeuws Stu diefonds en de levering en aanleg det warmte-installaties in de technisohe school gunnen aan de fa. Schreuder té Amersfoort voor f 82.870 (begroting was f80.600). Het verzoek der christelijke school om van het gymnasieklokaal der o.l. sohool gebruik te maken, willen zij afwijzen, omdat er al te weinig tfld over is, als alle klassen der o.l. school zelf gymnastiekonderwijs krijgen. GEZINSZORG. De stichting maatschappelijk werk en gezinsverzorging eiland Tholen vroeg meer subsidie. In dienst zijn een maat schappelijk werkster, drie gezinsver zorgsters en drie gezinshulpen. B. en w. menen, dat dit werk onmisbaar is ge worden. De kerken verhoogden het sub sidie reeds tot f 3696, het rijk geeft een bijdrage van ruim f 3186, terwijl parti culieren f2400 bijeenbrengen. Van de gemeente wordt een bijdrage van 80 cent per inwoner verzocht en f 0.25 per verzorgingsdag. Tenslotte wordt voor gesteld nu definitief te besluiten aan de elektrificatie der z.g. onrendabele gebieden mede te werken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4