M. H. BOASSON ZONEN Nl J Partijpolitiek gaat wel eens boven belangen koninkrijk Ministers officieel benoemd en eervol ontslagen Zes principes Suezkanaal in Veiligheidsraad vastgesteld Actie voor veilig verkeer9 gebaseerd op menselijk recht Gelezen in ANDERE BLADEN Reactie niet uitgesloten Opstand in Poolse gevangenis Wijze van toepassing nog een probleem Wijziging namen departementen Engeland zal verplich tingen in Jordanië nakomen Grootscheepse campagne Boekhouder verduister de 48 duizend gulden Maandag 15 oktober 1956 ZEEIIWSCH DAGB1AD pagina 3 Grote toekomst In het weekblad „De C.H. Neder lander" heeft de heer H. Kikkert een beschouwing gegeven over de kabi- netsfin)formatie. Over de rol en de positie van de C.H. schrijft hij: „Duidelijk is thans gebleken, dat de C.H.U. eigen zelfstandige wegen be wandelt, die op de duur van groot be lang kunnen zijn voor ons volksleven. Was het niet dr. Diepenhorst, die op de Jongerenconferentie als zijn over tuiging uitsprak, dat de C.H.U. in de naaste toekomst de grootste protes tantse partij zou worden? Hij voorzag een grote toekomst voor de C.H.U. Stellig zou de huidige ka binetsformatie vlotter zijn verlopen, wanneer de C.H. Unie versterkt uit de stembusstrijd was te voorschijn geko men. Als sterk bindend element tussen de verschillende divergerende stromin gen". Zelfstandige grootheid De positie van een minister is thans heel anders dan vroeger, schrijft „De Rotterdammer". Het blad merkt naar aanleiding van die positie o.a. op: Een ministerraad was voorheen, ver geleken bij het moderne kabinet, een gezelschap eenvoudig van samenstel ling, kleiner van omvang en met man nen, die hun ministeriële zaken af kon den en dan nog tijd hadden om voor de departementen van hun collega's be langstelling te hebben. Dit laatste is er nauwelijks meer bij. Een minister Is tegenwoordig in de regel al dankbaar, wanneer hij eigen departement naar behoren beheren kan. Hij heeft voor zijn collega's weinig tijd en omgekeerd hebben zijn collega's ook voor hem weinig tijd. Hij is een zelfstandige grootheid geworden. Maar dan is het ook begrijpelijk, dat het voor de volksvertegenwoordiging een zaak van gewicht is, wie die zelf standige grootheid is, die op die minis teriële stoel komt zetelen". Chr. organisaties In het „Fries Dagblad" troffen wij een artikel aan over de chr. organi saties. De schrijver neemt enkele ver eniging als voorbeeld. Hij schrijft: „Tot wie richt de N.C.R.V. zich? Wij willen het nog eens nadrukkelijk zeg gen: tot het Nederlandse volk. Hoe meer mensen er luisteren, hoe liever zfl het heeft. Niet uit laag-bij-de-grondse begeerte naar klandizie, maar omdat zij er van overtuigd is, dat zij een heil rijke boodschap, de heilrijke boodschap doorgeeft en helpt doorgeven. Van andere organisaties geldt het zelfde. Wanneer Pro Rege militaire clubhuizen opricht, dan staan de deu ren voor iedereen open. Dan wordt aan geen enkele bezoeker aan de deur ge vraagd: behoort gij wel tot de „eigen mensen" De Christelijke organisaties hebben er recht op, dat dit primaire doel, zich te richten tot het gehele volk, wordt gekend en erkend. Dan krijgen we een zuiverder discussie. Dan is het niet nodig, ons telkens te verweren tegen verkeerde opvattingen, maar kan het gesprek gaan over dat gene, waarover het ten principale moet gaan, nl. over de vraag: met of zonder de Bijbel. Want dan gaat het over de eigenlijke leus, die in het geding is". Liberale eenvoud Uit „Het Vrije Volk" knippen we het volgende stukje: In het „Algemeen Handelsblad" van donderdag vonden wij een merkwaardig artikel over de economische toestand van ons land. Het blad constateert al lereerst, dat er in Nederland te veel wordt uitgegeven. Dat komt, zegt het blad vriendelijk, omdat men te veel koopkracht heeft gebracht in „con- sumptle-grage handen". En dat is weer een gevolg van de be lastingverlaging van het vorige jaar en van de jongste loonsverhogingen, „een experiment met de vrijere loonpolitiek, maar stellig op het meest ongeschikte ogenblik". Hoe moet men de bestedingen nu be perken? vraagt het Handelsblad. „Door afroming van koopkracht met behulp van belastingen? Door weder invoering van fysieke (d.w.z. directe) controles Het zijn beide middelen, waarvan de overgrote meerderheid van ons volk afkerig is". „Het enige werkzame en thans zeer bruikbare middel is: afschaffing van subsidies (inclusief de huursubsidies) zonder evenredige compensaties, ook geen algemene volledige compensatie voor de ouderdomsverzekering". Het ei van Columbus: belastingver hoging en controle op Investeringen via vergunningen staan ons volk tegen, maar prijsverhogingen en premiebeta ling zonder volledige compensatie wor den natuurlijk door „de overgrote meer derheid van ons volk" met gejuich be groet. Wat is liberale economische po litiek toch eenvoudig en wat jammer, dat socialisten het altijd zo Ingewikkeld willen maken. Eerbied voor ouderdom De eerbied voor de ouderdom ver mindert, schrijft Parlevink in „De Volkskrant". Vroeger werden oude mensen met groot respect behandeld. Nog in het begin van deze eeuw was het ondenkbaar, zich tegenover de grijsheid dergelijke vrijheden te veroor loven. En naarmate wjj verder terug gaan, wint de ouderdom aan eerbied waardigheid. In vroeger tijden was de hoogbejaarde een persoonlijkheid, naar wiens oordeel met ontzag geluisterd werd. Bij de heidense volkeren was hij, en is hij nóg, een geduchte figuur, aan wie magische eigenschappen werden toegekend. Niet slechts het verleden lag ln zijn handen, maar ook de blik in de toekomst was hem beschoren. Hij was een ziener in wat komen ging. Zo worden de profeten in het Oude Tes tament ons gebaard en met grijze haren Minister van Antillen verklaart: 's-GRAVENHAGE, 13 okt. Mr. S. W. van der Meer, minister van justitie der Ned. Antillen, die sedert enkele weken in Nederland vertoeft voor verschillende aangelegenheden, zijn departement betreffende, is niet onte vreden over de besprekingen, die hij met de autoriteiten in Nederland daar over heeft gevoerd Rijksstatuutdag Minister v. d. Meer deelde mede, dat de regering der Ned. Antillen aan die der beide andere rijksdelen heeft voorgesteld, in de drie delen van het koninkrijk een bepaalde dag vast te stellen, die zal worden gevierd als statuutdag". Men heeft als datum op het oog de 15e december, de dag waar op (thans twee jaar geleden) het sta tuut voor het koninkrijk door H.M. de Koningin in de Ridderzaal in Den Haag plechtig werd afgekondigd. Verhouding tussen rijksdelen Op een vraag, hoe sedert het in werking treden van het statuut, de verhouding tussen de rijksdelen, spe ciaal tussen Nederland en de Ned. An tillen, zich heeft ontwikkeld, ant woordde V. d. Meer: „In het algemeen is de wederzijdse verstandhouding en de samenwerking tussen de regerin gen der drie rijksdelen goed te noe men. Toch is er wel iets, dat mij dwars zit: het is nog te dikwijls voor gekomen, dat van Nederlandse zijde een beroep wordt gedaan op de An tilliaanse regering, om begrip te to nen voor Nederlandse politieke moei lijkheden, en om in bepaalde zaken toe te geven met opoffering van het eigen standpunt, ofschoon dit eigen standpunt tegelijk door de Nederland se instanties als het juiste wordt er kend. Naar mijn mening kan dit niet zo blijven doorgaan. Als de Nederlandse politici niet beseffen, dat de zaken van het koninkrijk uitgaan boven de partijpolitiek, zal daarop uiteindelijk reactie volgen. Ik geloof aldus zeide Mr. Van der Meer verder dat de Antilliaanse regering in koninkrijks zaken nooit een eng partij-politiek standpunt heeft ingenomen. Dat kan naar mijn mening helaas niet altijd worden gezegd van de Nederlandse kant. WENEN, 12 okt. (Rtr.) Het ware Warschause communistische partijblad „Trybuna Ludu" heeft bericht, dat er in een van Polens grootste gevange nissen voor jonge mensen, die in Jawrzno bij Krakau staat, een opstand is uitgebroken. Volgens het blad bestonden er tien tallen illegale organisatie en de afde ling voor politieke gevangenen. De opstand was uitgebroken tenge volge van de slechte toestand in de gevangenis. In plaats van zijn toevlucht te ne men tot maatregelen ter onderdruk king van de opstand, gaf de directeur de gevangenen de grootst mogelijke vrijheid, aldus het blad, dat er aan toe voegde dat de opstand hierdoor ver liep en de illegale organisaties ophiel den te bestaan. Het blad vermeldde niet wanneer de opstand was uitge broken. Passen en meten in het Olympisch Stadion Het was passen en meten in de kleed kamers van het Olympisch Stadion te Amsterdam, want een aantal kandida ten voor de Nederlandse ploeg die naar de Olympische Spelen in Mel bourne gaan, moesten hun speciale costuums passen, terwijl van andere kandidaten de maat moest worden ge nomen. Op de foto links ziet men de aanvoerder van het Olympische hockey-team, Henk Bouwman (rechts) ln het jasje met het Nederlands-Olym pische embleem er op, die toekijkt hoe de maat van de wielrenner Frans Mahn wordt genomen. Op de rech ter foto ziet men hoe het hoofd van de atleet Henk Visser wordt gemeten voor de Panama-hoed die bij het tenue hoort. NEW YORK, 13 okt. (Reuter). In de Veiligheidsraad is overeen stemming bereikt over zes begin selen. 1. „Er zal een vrije doorvaart door het kanaal zijn voor allen zónder discriminatie". nTr-aarieline fAdvl Een dertigjarige Australische vlie ger, die een noodlanding moest ma ken in een met struikgewassen over dekt gedeelte van Noord-Australië, heeft het vier dagen op een fleshaar- olie en een sinaasappel uitgehouden. Hij had zich tot twee maal toe in gegraven, om beschutting te vinden tegen de ondragelijke zonnehitte. De sinaasappel was afkomstig van ->en reddingsploeg in een jeep. voorgesteld. Bjj de Romeinen was de ouderdom een teken van gezag en aan de top van een Griekse stadsrepubllek stonden de „gerontes", die de „Raad der Ouden" vormden. Deze opmerkelijke evolutie van het hoogste gewicht naar bijna volstrekte onbeduidendheid loopt parallel met de dalende curve van het sterftecijfer. Het is een biologisch verschijnsel, dat op hygiëne Is terug te voeren en waardoor de ouden van dagen vertienvoudigd zijn. Natuurlijk, leder jaar sterven er relatief even veel mensen als vroeger. Maar hun leeftijd is hoger. Bedroeg de ze een honderd jaar geleden nog geen veertig, thans ligt zij boven de zeven tig. Deze verdubbeling heeft aan de be jaarde mens zijn kwaliteit van zeld zaamheid ontnomen. Was eertijds de drager van het verleden een exeptle, thans zijn wij omgeven door ervaring. De grijsaaard ls niet langer meer een man van gezag, wiens woord een hui vering verwekt; hij ls een probleem, dat ln rusthuizen wordt weggestopt. Hij is een Dreesmannetje. HQ is ge trouwd met een Dreesvrouwtje en bei den lezen nog zonder bril. Wjj hebben geen houding meer tegenover de waar digheid van de ouderdom". Amerikaanse uit Tsjecho- Slowakije gewezen WENEN, 13 okt. (Reuter). Radio Praag meldt, dat de Tsjeehoslowaakse autoriteiten een lid van het personeel van de Amerikaanse ambassade te Praag, Vera Osso, verzocht hebben het land te verlaten. Zij zou in Tsjecho-Slowakije rondgereisd hebben op vervalste papie ren. Zij werd door de Veiligheidspolitie in het- Tatragebergte gevat. Gisteren maakte het Tsjeehoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken be kend, dat verscheidene groepen spionnen van „imperialistische geheime diensten" ontmaskerd waren. Het protestcomite-Jungschlager heeft een telegram aan minister Luns gezon den, waarin het „met de meeste kracht aandringt op spoedige maatregelen, welke de beveiliging van Schmidt in Djakarta zouden kunnen bevorderen". Het telegram zegt „ernstig bezorgd" te zijn „over mo gelijk gewelddadig optreden van opge zweepte mensenmassa in Djakarta bij de uitspraak ln de zaak-Schmidt." 2. „De soevereiniteit van Egypte zal worden geëerbiedigd". 8. „De functionering van het kanaal zal onafhankelijk z(jn van de po litiek van welk land dan ook". 4. „Over de wijze, waarop de tolgel den worden vastgesteld en geïnd, zal door Egypte en de gebruikers van het kanaal gezamenlijk wor den beslist". 5. „Een billijk deel van de tolgelden zal worden besteed voor de ont wikkeling van het kanaal". 6. „Ingeval van geschillen zullen han gende kwesties tussen de Suezka- naalmaatschappij en de Egyptische regering bij arbitrage worden ge regeld, terwijl er passende schik kingen zullen worden getroffen voor de betaling van nog verschul digde sommen'. De woordvoerder, die een tevoren opgestelde verklaring voorlas, wei gerde te zeggen, welkeSuezkanaal- maatschappij in deze algemene be ginselen wordt bedoeld. Toepassing Minister Pineau verklaarde later te genover journalisten te geloven, dat men ten aanzien van de toepassing van genoemde beginselen niet ver is gekomen. Hij voegde hieraan toe, dat de Britse en de Franse regering van oordeel zijn, dat de voorstellen van de achttien landen nog het beste mid del vormen om de beginselen ten uit voer te leggen. „Wij geloven niet, dat de Egyptische regering maatregelen heeft voorgesteld, die ons dezelfde waarborgen bieden als de voorstellen van de achttien landen". In de beginselen wordt niet gespro ken over een internationaal beheer van het kanaal, waarop de westelijke mogendheden steeds hebben gestaan. DEN HAAG, 13 okt. Het departe ment van Wederopbouw en Volkshuis vesting krijgt een nieuwe naam, name lijk departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid, met het beheer waarvan ir. H. B. J. Witte is belast. De minister van oorlog en van ma rine krijgt de titel van minister voor defensie. Tenslotte is bepaald dat het depar tement van binnenlandse zaken tijde lijk wordt beheerd door de heer J. G. Suurhoff en het departement van overzeese rijksdelen door ir. C. Staf, terwijl de tijdelijke behartiging van de aangelegenheid betreffende de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie door prof. dr. J. Zij 1st ra zal geschie den. Bij K.B. is eervol ontslag verleend aan de ln het nieuwe kabinet niet te ruggekeerde bewindslieden: Mr. J. W. Beyen als minister van buitenlandse zaken; Prof. Mr. J. C. v. Oven als minister van justitie en mi nister van binnenlandse zaken a.i.; J. van de Kieft als minister van finan ciën; A. C. de Bruijn als minister voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; Mr. F. J. F. M. van Thiel als minister LONDEN, 12 okt. (AFP). De Britse ambassadeurs in Amman en Tel Aviv hebben de Jordaanse en Israëli sche autoriteiten meegedeeld, dat En geland zeker zijn verplichtingen vol gens het Brits-Jordaanse verdrag zal nakomen. In geval van een Israëlische aanval op Jordanië zal Engeland de Jordaniërs te hulp komen, zo heeft 'n woordvoerder van het „Foreign Offi ce" bekend gemaakt. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Engeland over deze kwestie geen overleg heeft gepleegd met Frankrijk en de Ver. Staten, omdat 't genoemde verdrag een zuiver Brits- Jordaanse aangelegenheid is, die los staat van de drie-mogendhedenverkla- ring van 1950. In de drie-mogendhe- denverklaring beloofden Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, dat zij elke gewelddadige wijziging van de grenzen tussen Israël" en de Arabische landen zouden verhinderen. Ingezonden Mededeling (adv.) Waf doei U op 17 okiober UTRECHT, 13 okt. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal een speciale verkeersactie inluiden, waarbij de klemtoon wordt gelegd op de grondgedachte, dat veiligheid voor iedereen niet een kwestie is van rechtspraak, maar van menselijk recht. Deze gedachte is het centrale punt, van waaruit en waaromheen de campagne herfst en winter 1950 is opgebouwd. Op suggestieve wijze treedt in.de veilig verkeerscampagne de figuur van de rechter naar vSren, eerst als de man met de opgeheven wijsvinger, later als de persoon, die met grote overredingskracht het menselijk recht op veiligheid voor ieder een bepleit en daarmede buiten de muren van de rechtzaal treedt. der gewonden of met minder doden of minder gewonden. Op 18 oktober neemt de campagne een wending. Ingeleid door een korte radio toespraak van de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera. Het eendaagse appél „wat doet u op 17 oktober?" gesteld ln de vragende vorm, wordt dan vervan gen door de slogan: „Maak van elke dag een veiligverkeersdag!" Ander aspect Begin november krijgt de actie nog maals een ander aspect. De slogan „maak van elke dag een veilig verkeersdag" zal dan worden gekoppeld aan de bijzondere gevaren, welke uit de weersomstandig heden kunnen voortvloeien. In novem ber en december zal de campagne staan ln het teken van waarschuwingen en wen ken aan het verkeer. De rechter komt op de achtergrond, de vriend van alle wegebruikers neemt zijn plaats in. Het aandachttrekkend element in de veilig verkeerscampagne is de ver wijzing naar de dag van 17 oktober met de zeer persoonlijke en intrigerende vraag aan het publiek: „Wat doet u op 17 okto ber?" Het is de rechter, die zich op affi ches en in advertenties richt tot alle groe pen weggebruikers. De omroepverenigin gen nemen deze vraag over. Zeventien oktober Het ligt in de bedoeling om van 17 ok tober een veilig verkeer dag te maken, een dag zonder doden, een dag ook zon- MIDDELBURG - NOORDSTRAAT 19-21 Karpetten - Bedden - Gordijnstoffen Onze toonzalen zijn voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 8.3012.30 en van 2.—5.30, 's zaterdags 8.30—12 (levering uitsluitend via de detailhandel) Woordvoerders van de Amerikaan- vliegtuigfabrieken Douglas en Boeing hebben donderdag te Miami meegedeeld, dat de straalverkeers- vliegtuigen van beide fabrieken uit gerust zullen worden met een reserve motor, die ter vervanging van een defecte motor in minder dan veertig minuten aan de toestellen kan wor den gemonteerd. van maatschappelijk werk; Dr. W. H. van den Berge als staatssecretaris van financiën. Bij K.B. zijn eveneens de nieuw* ministers benoemd. Werkgever betaalde slecht ASSEN, 13 oktober De 45-jarige boekhouder M. van D. uit Veenoord heeft voor de arrondissementsrecht bank te Assen terecht gestaan omdat hij in de jaren 19521955 een bedrag van ruim 48.000,— had verduisterd ten nadele van een aardappelmeelfa briek. De boekhouder, getrouwd en vader van vijf kinderen, verdiende in 1952 320,per maand en daarvan kon hij niet rondkomen. Later kreeg hij tien gulden verhoging, maar dat zette niet veel zoden aan de dijk, te meer omdat drie van zijn kinderen ziek werden. Om uit de zorgen te ko men, en ook uit een zekere wrok tegen het bestuur ging de boekhouder er toe over bedragen uit de kas te ne men, zo verklaarde hij. Hij verviel daarbij van kwaad tot erger en in het begin van dit jaar bleek het ver duisterde bedrag te zijn opgelopen tot f 48.000,—. De officier van justitie was van mening dat het bestuur van de aard appelmeelfabriek de verdachte zeer schriel had behandeld, doch aange zien dit geen excuus kan worden ge noemd voor de geraffineerde wijze, waarop de man te werk is gegaah, luidde zijn eis twee jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Dr. A. de Jonge overleden ZWOLLE, 13 oktober Nog onver wachts is op 81-jarige leeftijd te Zwol le overleden ds. Albert de Jonge, eme ritus-predikant der Ned. Herv. ge meente aldaar. Hij was een der laat- sten van de zgn. evangelische rich ting. Albert de Jonge werd in 1874 te Groningen geboren. Hij werd in 189Ö kandidaat in Zeeland en op 5 novem ber van dat jaar predikant te Kloos ter-Ter Apel. In 1902 nam hij een be roep naar Westeremden aan en in. 19^" naar Schildwolde. In 1912 werd predikant te Zwolle waar hij heeft gestaan tot aan zijn emeritaat op 1 ok tober 1940. Chr, middenstanders gaan vergaderen GOES, 12 okt. Woensdagavond om acht uur zullen in de Prins van Oranje de chr. middenstanders van Zuid- en Noord-Beveland in verga dering b(jeen komen. De heer P. A. Schaafsma te Hilversum zal het on derwerp: „Middenstanders verstaat uw tijd" inleiden. V.V.V.'s W.Z.-Vlaanderen op 30 oktober naar Cadzand MIDDELBURG, 13 oktober Zoals gemeld zal de najaarsvergadering der samenwerkende V.V.V.'s in West Z.- Vlaanderen op dinsdag 30 oktober a.s. in Cadzand worden gehouden. Om kwart over twee zullen de deelnemers officieel op het gemeentehuis worden ontvangen. Na een rondwandeling door de gemeente begint om vier uur in Hotel „De Schelde" de werkvergade ring onder leiding van de heer P. M. Hoste, voorzitter der contactcommissie. De heer G. W. Oskamp, directeur der Prov. V.V.V., zal een overzicht geven van het afgelopen toeristenseizoen in W. Z.-Vlaanderen. Daarna spreekt drs. P. Heggen, directeur der Prov. V.V.V. Limburg, over de economische bete kenis van het vreemdelingenverkeer. Ook de directeuren uit Gent, Brugge, Knoke, Noord-Brabant, Rotterdam en Zandvoort zullen aanwezig zijn. Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J, Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlisstagen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis- singen, K. C. v. Sprongen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3