ISRAEL DREIGT MET OORLOG iegen Irak-Jordanië Krijgt Zeeuwse Groene Kruis in 1957 prachtig jubileumgeschenk Sparen uil vrees voor Hitier Sowjet-veto in Veiligheidsraad over gedeelte Suezresolutie Spanning in Midden-Oosten wordt opgevoerd Engeland schaart zich achter Jordaanse bondgenoot Directeur van Zeevaartschool te Vlissingen nam afscheid Campagne opvoering ledental PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vlotten van vermiste vliegtuig waargenomen Onschatbare diensten bewezen NINA VERTROKMAAR TANJA MOEST BLIJVEN Zwaargewapende iroepen wachten op seintje Eerste stappen op ministerspad Twee Philipslanders op het nippertie van verdrinking gered Algemene vergadering te Kapelle Geroofde negerbaby teruggevonden Poolse officieren ten onrechte geëxecuteerd Dodelijke botsing te Goes in dichte mist ftoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes, elefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3526 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 15 okt. 1956 J' Wat doet II op 17 oktober? (pag. 8) s Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.07 u., onder 17.46 U. Maan op 16.07 u., onder 3.25 u. Hoogwater dinsdag 16 oktober: Vlissingen: 11.59 u. 1.60 m., u. -r m. Terneuzen: 0.09 u. 1.91 m., 12.25 li. 1.77 m. Wemeldinge: 1.12 u. 1.58 m., 18.34 u. 1.33 m. Zierikzee: 0.58 u. 1.84 m., 13.14 u. 1.13 m. LONDEN, 14 okt. (Reuter) Vlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht hebben bij de noordwestelijke kust van Spanje vanuit de lucht twee vlotten waargenomen. Men vermoedt, dat zij afkomstig zijn van het Ame rikaanse vliegtuig dat sinds woensdag wordt vermist. Het toestel was toen op weg van Engeland naar de Azoren. Op de vlotten is geen teken van leven waargenomen. JERUZALEM, maandagochtend 15 oktober (AFP-Reuter). HET ROMMELT ERNSTIG IN EN RONDOM ISRAEL. Aan beide zijden van de Israelisch-Jordaanse grens is de spanning voelbaar en men is op het ergste voorbereid. In het afgelopen weekeinde hebben zich de volgende nieuwe ontwikkelingen voorgedaan; 1. In Bagdad is bekendgemaakt, dat zodra Jordanië daartoe ver zoekt Iraakte troepen, die reeds gereed staan, Jordaanse grond zullen betreden als bescherming tegen Israel. 2. Mevr. Golda Meis, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat Israël maatregelen zal nemen, indien Iraakse troepen voet op Jordaanse bodem zetten. „Dat binnenrukken be tekent gevaar voor ons", zo zei zij. 8. Israel heeft zijn ambassadeurs te Londen, Parijs, Washington en Moskou teruggeroepen voor overleg, aldus wordt uit Jeruzalem gemeld. 4. Zondagnacht heeft de Israëlische regering verklaard, dat zij met verbazing en ongerustheid kennis genomen heeft van de bedrei ging van Egeland, dat het tegen Israel zal optreden (op grond van het Brits-Jordaanse verdedigingsverdrag) als Israel zich verzet tegen de aanvoer van Iraakse troepen naar Jordanië. VLISSINGEN, 13 okt. In „Brlt- tannia" te Vlissingen werd Zaterdag middag officieel afscheid genomen van de heer P. Vijn, die ruim 25 jaar zijn krachten als directeur aan de „Zee vaartschool" heeft gegeven. Twee jaar geleden bereikte hij de pensioenge- AWÊÈÊÊÈÊmêi WÊÊÊÈÊm. Volgens de te Jeruzalem uitgegeven verklaring heeft Groot-Brittannië Is raël medegedeeld, dat „de Iraakse troe pen op het punt staan Jordanië bin nen ie rukken". De Iraakse eenheden zouden voor onbepaalde tijd in Jorda nië worden gelegerd. Mevr. Meir verklaarde, dat het dui delijk is, dat de op handen zijnde troepenbewegingen deel uitmaken van een plan, dat beoogt „de territoriale ambities van Irak te dienen" en een Ingrijpende verandering in de bestaan de toestand teweeg te brengen. Zij herinnerde eraan, dat Irak tot de landen behoort die in 1948 Israël aanvielen en dat het steeds gewei gerd heeft een bestand te tekenen. Waarnemers te Tel Aviv zeiden, dat welke maatregelen de Israëlische re gering ook zal nemen, deze zullen worden gebaseerd op een artikel van de Israëlisch-Jordaanse bestandsover- eenlcomst van april 1949, waarin wordt gezegd, dat Jordaanse troepen de Iraakse eenheden zouden vervan gen in de sector, die toen door Iraak se militairen was bezet. Niet gerust De Britse zaakgelastigde in Israël, Peter Westlake, heeft zondag voor de tweede maal in drie dagen een bezoek aan mevr. Meir gebracht in verband met de kwestie van het bin nentrekken van Iraakse troepen in Jordanië. Naar verluidt stelde Westlake mevr. Meir gerust en verklaarde hij, dat de Iraakse troepen in voormalig Trans- jordaans gebied op enige afstand van de Israëlische grenzen gestationeerd zouden worden en tot kleine aantallen beperkt zouden zijn. In, kringen van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken werd gezegd, dat Israël niet gerustgesteld is. Nadat Nina Ponomereva, de bekende 27-j. Russische discus werpster, die zes weken geleden uit een bekend waren huis te Londen vijf dameshoeden had meegenomen zonder te betalen en daarom door de Londense rechtbank werd veroordeeld, zich aan boord van het Russische schip „Molotov" had begeven, werden door de politie-auto- riteiten de heer Alexander Chwastow Armlastigen hadden groot kapitaal opgepot WASHINGTON, 14 okt. (AFP). Twee inbrekers hebben zich zaterdag in het bouwvallige huls van de arme John van Huda en zijn zuster Jeannette, resp. 53 en 64 jaar, te West-Babylon in de Ameri kaanse staat New York meester gemaakt van 12.000 dollar. Dè politie, die een onderzoek instelde, trof de broer en zuster, die als arm bekend stonden en door de gemeente onderhouden werden, temidden van tweepotten, bloemenvaasjes, potten en pannen met dollarbiljetten en goud- en zilverstukken aan. Het paar beschikt na de diefstal over, naar ruwe schatting, nog ruim 50.000 dollar, opgepot, naar Jeannette ver klaarde, omdat John indertijd vrees de dat Hitier de hele wereld zou veroveren en ook hun geld zou op eisen, als dat op de bank zou staan. „Bij hun thuis zou Hitier wel niet komen zoeken," zo dachten zij. en zijn dochtertje Tanja van boord gehaald. De moeder van Tanja had de hulp van de Britse justitie inge roepen, omdat de vader het kind mee naar de Sowjet-Unie wilde nemen. Tanja en haar vader kwamen uit de Verenigde Staten en zouden met de boot naar Leningrad vertrekken. BRUINISSE, 14 okt. Twee Inwo ners van St. Philipsland, de heren J. Verwijs en C. van der Male, waren zaterdagmorgen omstreeks vier uur bij eb naar het Slaak gegaan om te proberen, in de geulen van de vliet- platen, de zandbanken ter hoogte van de Steenbergse Vliet, met een netje wat bot te vangen. Toen de vloed op kwam wilden zij teruggaan, maar zij wisten In het donker niet, hoe zij lopen moesten. De geul, waardoor zij op de zandplaat gekomen waren, kon den zij niet meer terugvinden. Ze bonden daarop een rode zakdoek aan een stok, samen met een bran dende zaklantaarn, om de aandacht van door het Slaak passerende sche pen te trekken. Meer dan een uur wachtten zij tevergeefs. Bij het aanbreken van de dag werden zij echter opgemerkt door het passerende schip „Altena" uit Werkendam. Schipper Cornet hoorde om hulp roepen en zag de mannen zwaaien met hun geïmproviseerde vlag. Toen een zoon van de schipper hen met de roeiboot bereikte, ston den zij reeds tot de borst in het water. Na aan boord van de „Altena" van droge kleren te zijn voorzien, werden ze meegenomen naar Bruinis- se, waar schipper Cornet een lading zand moest lossen, De mannen had den het op zijn hoogst nog een half uur op de plaat kunnen uithouden. KAPELLE, 13 okt. De prov. Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis" heeft zaterdag in Kapelle de algemene vergadering gehouden. Volgend jaar zal de vereniging het vijftigjarig bestaan vieren. Het is de bedoeling een actie te voeren om voor of in dit jubileumjaar het aantal leden op te voeren van 45.000 tot 50.000-leden. Op het platteland zijn zeer velen reeds lid van het Groene Kruis, doch in Middelburg, Vlissingen en Goes kan het ledental nog belangrijk stijgen. d. den door H. M. Konin gin Juliana drie van de vier nieuwe nr ttrs op Paleis Soestdijk beëdigd. Op de foto ziet men v.l.n.r. Prof. dr. I. Samkalden, Mej dr. M. A. M. Klompé en H. J. Hofstra, die na hun beëdiging het paleis verlaten. NEW YORK, 13 okt. (Reuter). De zes weken oude negerbaby Joanne, die door een negerin, die zich als vriendin van de moeder voordeed, werd meegenomen, toen haar moeder haar onder hoede van een vriendin had gestpld, is terecht. Zij is door de politie die een in lichting had gekregen aangetroffen in de woning van een getrouwde ne gervrouw, die ongeveer een week ge leden haar eigen zuigeling had ver loren. LONDEN, 13 okt. (Reuter). De Poolse procureur-generaal Ry- bicki heeft meegedeeld, dat in 1952 negentien Poolse officieren ten onrechte ter dood zijn ge bracht, zo meldt radio-Warschau. Hij deelde dit mee aan een commis sie uit het parlement, die is ingesteld om „inbreuken op het socialistische recht" in het verleden te onderzoeken. De officieren zijn indertijd veroor deeld in verband met de zaak tegen generaal-majoor Stanislaw Tatar. Deze is in april jl. in ere hersteld. Hij was chef-operaties van het Poolse onder grondse leger in de oorlog. In 1951 is hij, samen met andere officieren, ge arresteerd op beschuldiging van spion- nage. Tatar kreeg levenslang. Twee causerieën zijn zaterdag te Ka pelle gehouden, 's morgens sprak mej. zuster A. F. G. Hulman uit Utrecht over „De taak van de wijkverpleegster bij de bejaardenzorg"; 's middags sprak dokter J. O. van Rossum, zenuwarts te Bergen op Zoom over het onder werp „Geestelijke volksgezondheid". De laatste sneed aan het slot van zijn causerie de grote omwenteling, die het Deltaplan in het leven van vele Zeeu wen teweeg zal brengen aan. Zijn con clusie was, dat, zo Zeeland deze om wenteling zonder veel schokken wil doormaken, het gewest zal moeten be schikken over een goed functionerend apparaat voor de geestelijke volksge zondheid. Jhr. R. Roëll, de voorzitter, verwel komde in zijn openingswoord in het bijzonder de Commissaris der Konin gin, de vertegenwoordigers van de Al gemene Ned. Ver. „Het Groene Kruis" en de heer A. L. A. Borst, die de Stich ting Zeeland vertegenwoordigde. POLIO-BESTRIJDING Dankbaar constateerde jhr. Roëll, dat het werk van het Zeeuwse Groene Kruis zich uitbreidt en ontwikkelt. Het ledental steeg van 43.660 tot 45.162. Hij schetste de noodzakelijkheid van de poiio-bestrijding. Preventieve maatre gelen vragen hier de aandacht. De voorzitter memoreerde het Zwitserse bezoek; de Zeeuwse opzet, dank te to nen, is volledig gelukt. Een zeer essen tiële zaak noemde jhr. Roëll de verdie ping van de Groene Kruis gedachte, waarvoor ook de jeugd nodig is. Namens het bestuur van Kapelle sprak de heer C. Traas Sr. een woord van welkom; 's middags sprak de secretaresse, mevr. A. B. v. d. Have Wigman een kort woord, waarna de aanwezigen door de afdeling een in plastic gewikkelde hoeveelheid ooft werd aangeboden. BEJAARDENZORG De bejaarde dient zo lang mogelijk zijn zelfstandigheid te behouden, zo be toogde zuster Hulman. Men moet de gebreken van de ouderdom niet zien als het niet-nor- male. Hulp voor hen behoort tot het normale. De taak van de wijkverpleeg ster begint pas, als hulp uit eigen om geving ontbreekt. Nu gaat het er om: kan de wijkverpleegster dit werk doen, zonder dat de rest van haar werk hieronder lijdt? De wijkver pleegster zal er goed aan doen, naast haar hart haar verstand te laten spre ken zij zal moeten selecteren. Voorts is er de vereenzaming van de pleegster moet luisteren naar de ver- ouderwordende mens. De wijkver- halen van de bejaarden Spreekster zag in het aantrekken van „vreemde" hulpkrachten een mo gelijkheid om te komen tot een wer kelijke bejaardenzorg. Zij dacht aan „bejaarden-verzorgsters", bijvoorbeeld vrijwilligsters, in cursussen geschoold. De gedachten van mej. Hulman gingen bü dit laatste ook uit naar het U.V.V.- werk. TAAK Mej. Hulman omschreef de tegen woordige taak van de wijkzuster bij de bejaardenzorg als volgt: vorming door middel van een cursus van de hulpkrachten; bemiddeling bij het plaatsen van deze hulpkrachten; toe zicht houden op de hulp. Bij ziekte van de bejaarde neemt de wijkverpleegster de taak uiteraard weer geheel op zich. (Vervolg op pag. 2) NEW YORK, 14 okt. (Reuter). De De Sowjet-Unie heeft zaterdag kort voor middernacht in de Veiligheids raad haar veto uitgesproken over het tweede deel van de nieuwe Brits- Franse resolutie, waarin wordt aange drongen op steun voor de voorstellen van de achttien landen tot internatio naal beheer van het Suezkanaal. Ook Zuid-Slavië sprak zich tegen dit deel van de resolutie uit. Het tweede deel van de resolutie, waarin de zes beginselen (waarover Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte overeenstemming hebben bereikt), werd met algemene stemmen aangeno men. De overige negen landen in de Veiligheidsraad stemden voor het tweede deel van de resolutie. De ministers van buitenlandse za ken van Groot-Brittannië, de Verenig de Staten en Frankrijk hebben zich na de stemming in optimistische zin over de toekomst uitr-'tten. Zij had- rechtigde leeftijd, doch op verzoek van het bestuur bleef hij nog twee jaar bet directeurschap vervullen. Mr. B. Kolff, burgemeester van Vlis singen en vice-voorzitter der Vereni ging „Zeevaartschool" voerde als eer ste spreker het woord. Het bestuur der gemeente en der „Zeevaartschool" heeft grote bewondering en waarde ring voor de heer Vijn, die de Zee vaartschool tot de grootste en meest bekendste van Nederland heeft ge maakt. Niet alleen heeft de heer Vijn de Zeevaartschool steeds groter gemaakt, hij wist haar zelfs te redden en wel hl de oorlogstijd, toen de school gesloten moest worden. De heer Vijn slaagde er na moeizame arbeid in de school naar Nijmegen te doen overbrengen. De jaren na de oorlog waren evenmin gemakkelijk omdat het onderwijs over verschillende lokalen was verdeeld. In 1952 werd de nieuwe Zeevaartschool geopend. Voor Vlissingen is de Zee vaartschool onsmisbaar geworden en uit het stadsbeeld niet weg te denken. Vele zeelieden, die hier hun opleiding kregen, bleven met vele banden aan Vlissingen gebn"don. GESCHENKEN Het gemeentebestuur heeft, aldus de burgemeester, met grote vreugde mee gewerkt aan het geschenk, dat aange boden zal worden namens gem. be stuur, Ver. De Zeevaartschool, KMS eii drie rederijen. Namens de 3 rederijen: Shell, Tan kers, Kon. Java China Pakketvaart Lij nen en de Koninklijke Pakketvaart Maatschappij sprak hierna Ir. Struyck. De „Ruyterschool" neemt in de rij vati vele scholen een bijzondere plaats in. De relaties met b.v. de KPM bestaaft al 45 jaar en zijn nog steeds een groot succes. Vele leerlingen hebben hieraan een goede loopbaan te danken. Namen* het gemeentebestuur van Vlissingen, de Vereniging „De Ruyterschool", dé Kon. Mij. De Schelde en de drie rede rijen bood hij een enveloppe met in houd aan. De voorzitter der Ver. van Oud- Leerlingen der Zeevaartschool, de heer Kievit wees in zijn huldigingstoe spraak op het feit, dat de heer Vijn. steeds trachtte de jongeren op te voe den in eigen geest. Namens de oud-leerlingen en de vel? vrienden en relaties bood hij een tele visie-toestel en een album aan. DANK In een geestige speech sprak de heer Vijn woorden van dank. Onder grot? hilariteit merkte hij op; „Het baantje van directeur der Zeevaartschool 1? een reuze job. Als je 25 jaar goed ja best doet krijg je allemaal bullen: een televisie-toestel, een album en niet të vergeten wat om mijn reis naar Ame rika mogelijk te maken". In een overzicht over de afgelopen jaren belichtte de heer Vijn de ontwik keling der school. Over het leraren corps merkte hij op: „het is misschien gek om te zeggen, maar ze zijn om t# zoenen". St. Caecilia bracht voor „Brittannia" een serenade. Op weg naar de kerk Vrouw dood; dochter gewond GOES, 14 okt. In een dikke mist is zondagmorgen te Goes dé luxe auto van de landbouwer M. J. Vermue uit Wolfaartsdijk tegen een stilstaande vrachtwagen gere den. De 36-j. mevr. Vermue, die naast haar man zat, werd zo ern stig gewond, dat zij kort na aan komst in het ziekenhuis overleed. Het 12-j. dochter je liep een zware hersenschudding op en werd in be wusteloze toestand naar St. Joan na vervoerd. De heer Vermue, die chauffeerde, kreeg slechts lichte verwondingen. Omstreeks half acht 's morgens was het drietal in de Plymouth uit Wolfaartsdijk vertrokken, om de H. Mis van acht uur in de R.K. kerk te Goes bij te kunnen wonen. Er hing een dikke mist, zodat het zicht nog geen honderd meter was. GROTE SNELHEID De auto reed met grote snelheid. Daardoor merkte de bestuurder niet tijdig op, dat op de 's-Heer Hendriks- kinderendijk ter hoogte van de hof stede „Cornelia" een vrachtauto stond geparkeerd van B. uit Nisse, die bezig was melk op te laden. De melkwagen stond goed rechts van de weg en was goed verlicht. Met een geweldige klap smakte de Plymouth tegen de achterkant van de vrachtauto en schoof er gedeeltelijk onder. De gevolgen waren zeer ernstig. 0 Ook in Rotterdam komt een kap persvakschool, wanneer het voorstel van B. en W. wordt aanvaard. DE BILTZEGT: Mist en zon Op vele plaatsen mist of laaghangen de bewolking, maar hier en daar ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot matige wind uit oostelijke ric1-tingen. den wel kritiek op de Sowjet-Unie.Dezelfde of iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1