Nina dook op en meldde zich de Londense rechtbank bij NEUROTONIC Nieuwe Nederlandse ministers Burgers hebben recht op bescher ming tegen overheidsonrecht Bezwaarde Hervormden wenden zich opnieuw lot synode - ZENUWEN Schuldig bevonden, maar slechts met een geldboete gestraft Grote risico's voor Engeland bij binding aan Europa Simpele overtreding werd bijna cause celébre" Op de groene tafel lagen de vijf omstreden hoedjes Scholieren staken in Singapore Bendeleider op Borneo geeft zich over Democratische neger steunt Eisenhower Nieuwe hoogleraren Y.U. aanvaarden ambt Algemene regeling is gewenst en moet auto matisch van toepassing zijn Snuif en wrijf DA M ■o 0 Britse regering zocht een „derde weg" Kamerlid met voorkeur stemmen gekozen Gesprek gevraagd over Nleuw-Guinea niet verdovend maar genezend Steeds meer zelfbe dieningswinkels Zaterdag 13 oktober 1936 ZEEIIWSCH DAGBLAD pagfaa (Vervolg van pagina 1). LONDEN, 12 oktober. (A.N.P.). De veelomstreden Nina-van-de- hoedjes zat blootshoofds in het verdachtenbankje. De vijf beruchte hoedjes vier met een veer er op lagen op de groene tafel. Te voren had het Russische meisje duidelijk gemaakt, dat zij haar ver ontschuldigingen wilde aanbieden, omdat zij niet op 30 augustus was verschenen. Zij verklaarde, nu uit vrije wil te zijn gekomen. Haar Engelse advokaat voerde aan, dat zijn cliënte de hoeden had betaald. Maar de getuigenissen van twee vrouwelijke detectives van het modemagazijn uit Oxford-street, waar de diefstal zou zijn ge pleegd, waren hiermee lijnrecht in tegenstelling. Nina zou de vier verenhoedjes in een tas hebben gedaan en er toen een bruine papieren zak bovenop hebben geplaatst. Een vijfde, wollen hoedje, zou zij met de linkerhand in de rech termouw van haar jasje hebben ge stopt. „Njet" Nina deelde mede, dat zij 27 jaar was en gehuwd met een dokter, en dat zij een zoontje had van jaar. Op een vraag van haar advocaat of zij ooit in aanraking was geweest met de poli tie voor enige overtreding antwoordde ze haastig: 'Njet'. Zij vertelde verder dat zij twee da gen na aankomst in Engeland een be drag van 9 pond sterling 13 shilling en drie pence van de Russische ploegma- nager had ontvangen. Haar advocaat vroeg toen: „Hebt u enige van die hoedjes gestolen?" Hierop antwoordde zij: „Neen, ik heb ze gekocht. Ik stond vlak bij de verkoper en ik hield een paar bank biljetten omhoog om te laten zien dat ik wilde betalen. Ik heb 1 pond ster ling betaald". Rode hoed De vier hoeden, die ze uitgekozen had, werden in een papieren zak ge daan, waarna Nina, naar zij verklaar de, naar een andere toonbank ging en nog een rode hoed uitkoos die een plaats kreeg bij de andere. Zij betaalde met een bankbiljet van I pond en kreeg het overschot terug. Hiertegenover hielden twee vrou welijke detectives van het warenhuis staande dat zij de hoeden verborgen had en getracht had het warenhuis zonder betajing te verlaten. Schuldig De rechter zei, dat naar zijn overtui ging de schuld van Nina bewezen was, jn weerwil van de elkaar tegenspre kende verklaringen: „Ik ben mij be wust van de feilnaarheid van de mea gelijke natuur", aldus de rechter, „en Ik geef mij er ook rekenschap van, dat de uitgestalde hoedjes een grote ver leiding betekenden voor heel veel le den van de zwakke sekse". Hij voegde hieraan toe, dat hij naar zijn gevoelen aan de gerechtigheid voldeed door mevr. Ponomareva geheel te ontslaan van verdere rechtsvervolging, tegen betaling van de kosten van het geding, zijnde drie guinjes. Dit vonnis houdt in dat zij schul dig verklaard wordt maar dat in de registers geen melding gemaakt zal worden van enige veroordeling. De struise discuswerpster, die met hoofd en schouders uitstak boven som mige agenten in de rechtszaal, hoorde de uitspraakt onbewogen aan. Het ge ding had 52 minuten geduurd. Met de uitspraak van de politie rechter is een einde gekomen aan een opzichzelf onbelangrijke zaak die, ze ker niet met instemming van alle Brit ten, bijna tot een „cause celèbre" was geworden. Sinds het incident in het warenhuis had de discuswerpster zes weken lang in het gebouw van de Rus sische ambassade vertoefd. Voor het kleine gebouw van de politierechtbank stonden duizen den mensen te wachten op de af loop van het geding. Een zwarte Limousine van de Russische am bassade was vlakbij geparkeerd. Mevr. Ponomareva verliet het ge bouw echter door een achterdeur en reed in een kleine Sedan rechtstreeks naar de haven waar ze aan boord ging van de „Molo- tov", die anderhalf uur later het anker zou lichten met bestem mlng New York. Ze was al hal verwege de loopplank voordat fo tografen en verslaggevers, die op de kade wachtten, omdat zij meenden dat Alaxander Chewstov de Rus die zijn tweejarig doch tertje naar Rusland brengt in weerwil van de protesten van zijn vrouw In Amerika met dit schip zou vertrekken, haar her kenden. Zeelui op het bovenste dek wuifden haar toe, en zij dankte met een flauw glimlachje. SINGAPORE, 12 okt. Reuter. Ongeveer 5000 opstandige scholie ren die reeds sedert woensdag een „sit-down" staking houden in twee Chinese scholen te Singapore, heb ben vrijdag geweigerd gehoor te geven aan een overheidsbevel om de gebouwen te verlaten. De leerlingen zelden dat ze in de scholen zouden blijven totdat er een „redelijke oplossing" bereikt zou zijn In hun meningsverschil met de rege ring aangaande het van school sturen van 145 andere leerlingen en twee le raren wegens revolutionaire activiteit. Enkele leerlingen en vele leraren hebben het aanbod van de overheid aanvaard, om naar andere scholen te gaan totdat de orde is hersteld. Het merendeel der leerlingen bereidt zich echter voor op een langdurig „beleg". Donderdagnacht ls een hoeveelheid van ongeveer veertig ton rijst in elk der beide scholen opgeslagen. Som mige scholieren zongen vrijdagmorgen communistische liederen. Volgens te Djakarta uit Medan ont vangen berichten hebben onbekend ge bleven personen drie schoten gelost op de uitgever van het in Medan verschij nende communistische dagblad „Patri ot". Hij werd door een kogel in het been geraakt. In Kabyllö (Oost-Algerië) zijn bij ge vechten, die dinsdag begonnen en donder dagavond werden beëindigd, 102 opstan delingen en vijf Pranse militairen ge sneuveld. DJAKARTA, 12 okt. (ANP). Het bendehoofd Ibnu Hadjar, die de lei der was van het „onderdukte volks front" op Borneo en tegen het leger op Zuid-Borneo heeft gevochten, heeft zich met al zijn volgelingen, ten getale van 5200 personen familieleden in begrepen aan het leger overgege ven. Ten overstaan van de militaire commandant van Borneo, luit.-kol. Hasan Basri, heeft Hadjar in Hulu Sungai, nabij Bandjarmasin, trouw beloofd aan de Indonesische regering. De overgave van Ibnu Hadjar wordt beschouwd als één der grootste over winningen, die zonder bloedvergieten dit jaar door het leger is bereikt. WASHINGTON, 12 oktober (Reu ter.) De democratische afgevaar digde Adam Clayton Powell, een neger, heeft vrijdag bekendgemaakt, dat hij besloten heeft president Eisen hower in diens kandidatuur voor her verkiezing te steunen. De invloedrijke neger zei, dat hij een nationale organisatie zal oprich ten die de herverkiezing van de pre sident zal trachten te bewerkstelligen. In 1952 had Powell de democratische kandidaat Stevenson gesteund. Powell vertelde verslaggevers, dat hij van mening is dat Stevenson „de hele liberale groep republikeinen zowel als democraten kwalijk be handeld heeft" inzake de kwestie van de burgerrechten voor negers. AMSTERDAM, 12 oktober. In de Woestduinkerk te Amsterdam hebben twee nieuwe hoogleraren van de Vrije Universiteit in een openbare zitting van de senaat met het uitspreken van een rede hun ambt aanvaard, t.w. de vroegere taalgeleerde van het Neder lands Bijbelgenootschap, dr. L. Onvlee, die benoemd is tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte en dr. D. S. Attema, eertijds Gereformeerd predi kant te Huizen (N.H.), die benoemd is tot gewoon hoogleraar in dezelfde faculteit voor het vak Syrisch, Ara bisch, Aramees en de Islam. Ingezonden Mededeling (Adv.) kauw Wrlgley Doublemint. Het leven wordt sneller. Vermoeiender. Kauw rustgevende, opfrissende Doublemint I Dat is goed, bij al die spanning - verkwikkend bij al die Inspanning - fris en koeler en heerlijk want Doublemint blijft lang en dubbel lang lekker. Belangrijk rapport verschenen Als je tegen de overheid moet boksen, trek je altijd aan het kortste eind." Dit algemene oordeel is de korte samenvatting van een stuk „volkswijsheid", die helaas zeer vaak op nuchtere feiten uit de praktijk van het leven berust. Het probleem is al oud, dat van de bescherming der onderdanen tegen onrecht hun van overheidswege aange daan. Dan spreken wij uiteraard niet over de dictatoriaal geregeerde landen, maar over vrije landen, die aanspraak kunnen maken op de naam rechtstaat. Zoals Nederland b.v. Ook hier mag de burger verwachten, dat zijn rechten door de overheid worden beschermd, ook en juist tegen aantasting door die overheid zelfl Men kan het er wel over eens zijn, dat aan dat laatste nogal wat ontbreekt en dus is het zaak naar middelen te zoeken, die de rechtsbescherming zo groot mogelijk maken. DEN HAAG, 12 oktober. in het nieuwe kabinet Drees hebben vier mi nisters zitting, die geen deel uitmaak ten van het oude ministerie, fcw.i mej, dr. M. A. Klompé (maatschappelijk werk), H. J. Hofstra (financiën), mr. A. A. M. Struycken (binnenlandse za ken, p.b.o. en bezitsvorming) en prof. dr. L Samkalden (Jusltle). Van mej. Klompé hebben wij gisteren een korte levensbeschrijving gegeven. Minister Hofstra Hendrik Jan Hofstra is 22 sept. 1904 te Amsterdam geboren. Na zijn school opleiding was hy werkzaam bij de be lastingen, van 1931 tot 1939 als inspeo- teur. Daarna vestigde hy zich als be lasting-consulent te Rotterdam. Hy is thans directeur van de N.V. de Centrale Arbeiders Verzekerings- en Depositobank te 's-Gravenhage en di recteur van de N.V. Centrale Algemene Verzekerings-maatsehappy te 's-Gra venhage. De heer Hofstra heeft zitting is 27 december 1906 te Breda geboren, gehad in het noodparlement en werd Na het gymnasium te hebben doorlo op 30 oktober 1946 lid van de Tweede Kamer. Hy maakt deel uit van de frac tie van de P.v.d.A. en ls fiscaal des kundige van deze party in de Tweede Kamer. Van zijn hand verschenen enige vakboeken op het gebied der belastin gen en tal van publikaties over over heidsfinanciën en fiscaal-recht in bin nen- en buitenlandse tydschriften. Mr. Mr. A. A. M. Struycken Anton Arnold Marie Struycken Ingezonden Mededeling (Adv.) Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met MacMillan op congres der conservatieven LLANDUDNO, Wales, 12 oktober. Reuter. De Britse minister van financiën, Harold MacMillan, heeft op het congres van de con servatieve partij verklaard, dat er aan eventuele Britse aansluiting aan een gemeenschappelijke Europese markt grote risico's, doch ook grote voordelen zijn verbonden. Engeland zal spoedig moeten beslui ten of het al dan niet met de Europese landen hierover besprekingen wil beginnen. Volgens de minister zijn er by de eer ste aanblik slechts twee alternatieven: óf Engeland houdt zich geheel afzydig, doch dit zou gevaar opleveren voor de Britse uitvoer naar Europa en als de Europese Unie te sterk zou worden zou dit zelfs de Britse export naar derde markten ln gevaar kunnen brengen, óf Engeland besluit tot de gemeenschap toe te treden, doch dit zou het einde betekenen van het systeem van voor keurstarieven in het Gemenebest. ANDERE KEUS. Indien slechts één van deze twee al ternatieven de enige keus zou biyken te zijn, zou Engeland, aldus de minis ter, niet kunnen aarzelen, doch de Britse regering, aldus MacMillan, heeft naar een uitweg voor dit dilemma ge zocht, waarbij Engeland zich aansluit by het nieuwe initiatief in Europa op een zodanige wijze, dat gevaren wor den vermeden en de mogeiykheden wor den benut. Dit zou kunnen bestaan, al dus de minister, uit een plan voor het totstandkomen van een gedeeltelijke vrijhandelszone, waarin zoveel mogelijk Europese landen worden opgenomen en met uitsluiting van agrarische produk- ten, teneinde de bindingen met de lan den van het Britse Gemenebest te kun nen handhaven. Op de partijbijeenkomst werd een re solutie verworpen, waarin bjj de rege ring wordt aangedrongen op het vol gen van „een realistische economlsohe politiek" tot stabilisatie van lonen en pryzen en waarby steun wordt toege zegd aan alle maatregelen, hoe dras tisch ook, voor het bereiken van deze doeleinden. Met grote meerderheid werd een motie aanvaard, waarby op de rege ring een beroep wordt gedaan alle mogeiyke maatregelen te nemen tot vermindering van de overheidsuitga ven waardoor aanzleniyke belasting verlaging mogeiyk zou worden ge maakt. 0 Bouw van tankschepen in serie SCHIEDAM, 12 okt. De directie van de scheepswerf Wilton-Fijenoord te Schiedam heeft meegedeeld, dat de werf er toe is overgegaan zich te spe cialiseren in de bouw van tankschepen in serie. Zij heeft de afgelopen tijd tankers van 20.000 ton gebouwd. In totaal werden 12 tankers van ongeveer 20.000 ton afgeleverd, terwijl er nog zes in afbouw zijn. Naar voorts vernomen werd bestaan er ook bij andere scheepswerven plan nen voor de seriebouw van tankers, het type schip, waarnaar momenteel in verband met de Suezkanaalkwestie, zulk een grote vraag is. pen, studeerde hij aan de R.K. univer siteit te Nijmegen, waar hy in 1932 doc toraal examen deel. Hy vestigde zich daarop in zyn geboortestad als advo caat en procureur en in 1935 werd hy tot lid van de Bredase gemeenteraad gekozen. In 1908 werd hy wethouder. In hetzelfde jaar werd hy afgevaardig de naar de Provinciale Staten van Noord-Brabant, doch ln 1941 bedankte hy als protest tegen de door de bezet ter genomen maatregelen. Ook trad hy af als wethouder. Ongeveer twee jaar was hy gijzelaar te St. Michielsgestel, Na de bevryding was mr. Struljcken van juli 1950maart 1951 minister van Justitie. Sedert 1951 is hy goeverneur van de Nederl. Antillen. Prof. dr. I. Samkalden Prof. dr. Samkalden is 10 augustus 1912 te Rotterdam geboren. Hij stu deerde rechten aan de Rijksuniversi teit te Leiden, waar hij in 1938 pro moveerde. Van 1938 tot 1946 was hij als bestuursambtenaar werkzaam in het voormalige Nederlands Indië. Hij keerde in laatstgenoemd jaar naar Nederland terug en was als secretaris verbonden aan de commissie-generaal Nederlands-Indië. In 1947 volgde zijn benoeming tot assistent bij de leer stoel in het staatsrecht te Leiden. Een jaar later werd hij- belast met de lei ding van de afdeling wetgeving en ju ridische zaken aan het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning. Hij vervulde deze functie tot 1952, toen hij benoemd werd tot hoog leraar in het agrarisch recht aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Sedert 1954 heeft hij voor de P.v.d.A. zitting in de Provinciale Staten van Gelderland. Van begin 1956 is hij lid van de Sociaal Economische Raad. Over deze materie, waarmee wel haast iedere Nederlander de één of andere dag te maken heeft of krijgt, is een rapport verschenen, dat werd uitgebracht door de cen trale commissie van het college van advies der anti-revolutionaire party. Het heet: „Rechtsbescher ming tegen de overheid". In we zen ls het probleem niets anders dan de vraag wie de rechter zal zyn tussen overheidsorgaan en burger en hoever die rechter in zyn be oordeling zal gaan, zo lezen wij in dit rapport. Er wordt dan gewezen op de drie middelen, welke de praktyk kent ter bescherming tegen onrechtma tige bestuursdaden. Dat is in de eerste plaats een beslissing door de gewone rechteriyke macht. Ver volgens een uitspraak van een spe ciale, eveneens onafhankelijke rechter (de z.g. administratieve rechtspraak) en tenslotte de beslis sing door een hoger orgaan uit het bestuursapparaat zelf (het z.g. ad ministratieve beroep). De burger- ïyke rechter gaat dikwijls vry ver met het beoordelen van typische bestuursdaden, maar in wezen be treft het hier meestal noodoplos singen, die slechts ln sprekende gevallen van bestuursonrecht uit komst bieden. Een bevredigende rechtsbescherming tegen onrecht matige bestuursdaden kan de bur- geriyke rechter niet versohaffen, omdat hy dan zyn eigen positie en die van de overheid te zeer geweld aan zou doen. Geconstateerd wordt dan ook, dat de huidige situatie zich kenmerkt door verbrokkeling en onvolledigheid. „Het is niet voldoende, dat het bestuur naar recht en biliykheid handelt, maar het is van niet min der belang, dat de burgery daar van ook overtuigd is", zo zegt het raport. Nu is het min of meer opvallend, dat het publieke vertrouwen ln de rechteriyke macht en ook ln de administratieve rechters (en enke le beroepsinstanties) veel groter is dan dat in het bestuur en de over heid. Het belang van deze psycho logische factor wordt naar de me ning van de opstellers van het rap port wel eens te weinig beseft. Het ls echter van groot gewicht, dat de Overheid, die het recht heeft te handhaven, ook by het publiek het vertrouwen geniet en dat de over heid zich ook zelf naar recht ge draagt. Nadat dit zo allemaal is gesteld, komt het rapport tot de conclusie, dat voor alles een algemene rege ling nodig is, die geldt voor alle ge vallen, waar nog geen behoorlijk beroep op de rechter en de kroon ls toegelaten. By zo'n algemene re geling moet vaststaan, dat zy au tomatisch van toepassing ls, niet alleen op de uitoefening van de huidige bevoegdheden, maar ook op die bevoegdheden, welke de wet in de toekomst aan de overheid zal toekennen. Eèn regeling Het gesprek van de dag Uitgangspunt Uitgangspunt moet zQn, dat de bescherming tegen onrecht door de overheid voor de burger niet min der mag zijn dan bescherming te gen onrecht door particulieren. Dat is niet alleen een openbaar be lang (immers dient aan ieder recht te geschieden)maar het is ook van grote betekenis voor de hoogheid van het overheidsgezag. Alle twij fel aan de rechtvaardigheid en rechtmatigheid van overheidsbe sluiten moet worden voorkomen weggenomen. 's-GRAVENHAGE, 12 okt. Giste ren meldden wij, dat uit Noord-Hol land en Friesland de heer J. H. M. Derksen niet meer in de Eerste Ka mer zou terugkeren, vermoedelijk ten gevolge van afspraken tussen A.R. C.H. Nader blijkt, dat zich het zeer bij zondere geval heeft voorgedaan, dat alle 19 leden van de K.V.P. een voor keurstem op de heer Derksen, de vier de kandidaat van de K.V.P.-lijst, heb ben uitgebracht. Het gevolg hiervan ls, dat de derde kandidaat op de lijst, jhr mr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, niet is gekozen maar wel de heer Derksen, die reeds in de Eer ste Kamer zitting had. Kort gezegd: elke bjirger moet het recht hebben tegen bestuursbe schikkingen, die hij onrechtvaar dig of onrechtmatig aeht, in verzet te komen. Het mag niet voorkomen, dat hy te horen krijgt) „beroep op deze beslissing is niet mogelijk". In het rapport wordt herinnerd aan de voorstellen Van de z.g. com missie-De Monchy, die voor deze aanvullende algemene regeling de Raad van State wil inschakelen. Deze gedachte wordt juist geacht, maar er wordt een andere uitwer king voorgestaan. Er ls alles voor te zeggen, dat het oordeel over de rechtmatigheid van het bestuurs- standpunt in laatste instantie kan Worden uitgesproken door een on afhankelijk rechterlijk orgaan. Hiervoor is de afdeling „geschillen van bestuur" van de Raad van State de aangewezen instantie. De leden daarvan dienen, evenals de rechters, onafzetbaar te zijn. Het geschil komt by deze afdeling slechts ln behandeling bij wtJz» van beroep tegen een beslissing in administratief beroep. Daartoe dient naast de bestaande instan ties van administratieve recht spraak een algemene aanvullende mogeiykheid te komen van beroep tegen handelingen van het bestuur. AMSTERDAM, 12 oktober. Het landelijk comité van bezwaarden „op roep synode" inzake Nleuw-Guinea, deelt ons mede herhaalde malen te vergeefs getracht te hebben in ver band met de synodale oproep tot be zinning over Nieuw-Guinea tot een esprek te komen met de Generale lynode der Ned. Herv. Kerk of het moderamen hiervan. Nu de Generale Synode op 15 en 16 oktober bijeenkomt, heeft het lan delijk comité van bezwaarden zich opnieuw met een schrijven tot de Generale Synode gewend en doet hierin een ernstig en dringend be roep om tot onderlinge samenspreking te komen. Het landelijk comité van bezwaarden ontving vele honderden adhaesie-betuigingen uit het gehele land, terwijl tientallen predikanten en ook een groot aantal kerkeraden hun Instemming met het streven van het comité schriftelijk betuigden. Met de bedoeling de ontstane onrust en spanningen weg te nemen en de een heid der kerk te bevorderen, heeft het comité zich opnieuw tot de Gene rale Synode gewend. Nu de Nederlandse regering vorige week haar standpunt t.o.v, Nieuw- Guinea zeer uitvoerig en eoncreet heeft bepaald en bovendien Indone sië, tezamen met een aantal andere staten, de behandeling van de kwes tie Nieuw-Guinea in de Ver. Naties heeft gevraagd ziet het comité Nieuw- Guinea meer dan in welk tijdstip onzer geschiedenis tot een zaak van heel het Nederlandse volk geworcfen. In dit licht wordt een nadere bijbels-theologische fundering van de oproep waarin de meeste classicale vergaderingen om gevraagd is wel bijzonder belangrijk, zo meent het comité. Ingezonden Mededeling (Adv.) wordt U volledig de baas mei het zenuwpreparaat dezer tijden ANRHEM, 12 okt. Het aantal zelf bedieningswinkels in ons land is lil een jaar tijds met de helft gestegen. Het nam toe van 212 tot 334. Dit f« meegedeeld op de jaarvergaderin j van de vereniging van zelfbedienings- bedrijven, die in Arnhem is gehouden. Waren bij de vestigingen oorspron kelijk de zelfstandigen verreweg in d» meerderheid, thans bezitten de grote filiaalbedrijven en coöperaties reeds meer dan een derde van het totale aantal. Naar schatting bedraagt de omzet per jaar 150 miljoen gulden en rond één miljoen bezoeken brengen de Nederlandse huisvrouwen weke lijks aan zelfbedieningswinkels. De vereniging staat op het standpunt, dat de overheid een aparte wettelijk» vestigingsregeling zal dienen te cre- eren voor de zelfbedieningsbedrijven, waarbij het bedrijf niet meer wordt bepaald door de soort artikelen, maar door de zelfbedieningswerkwijze. In dien dit verwezenlijkt wordt, ver wacht men een snelle ontwikkeling van de „supermarkt". In de week van 4 oktober tot 10 ok tober werden in Den Haag 317 ver keersongevallen genoterd. Er vielen 2 J doden te betreuren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3