Egypte's Fata Morgana in de woestijn In het land van Nasser (X) Modelmensen in modeldorpen in een modelprovincie Chemische industrie vertoont stormachtige groei Olie onder zeebodem kust van Koeweit voor PUZZLE Donderdag 11 oktober, 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 7 Chemicien, nieuw en aantrekkelijk vak Britse artilleristen op Malta demonstreerden Militair mocht journalist niet inlichten Concessie wordt begin 1957 verleend lialië fotografeert vanuit straalvliegtuigen VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL PT Oplossing vorige puzzle ALEXANDRIE, oktober 1956. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) Aan de westkant van de Nijldelta, niet ver van Alexandria, Egyp- tes eerste havenstad, ligt de El-Tharir Muderia. Bevrijdingsprovincie is een andere naam voor deze streek, die een oppervlakte van 250.000 hectaren heeft en tot het oneindige woestijngebied van Noordafrika behoort. Sinds drie jaar is men doende de El-Tharir Muderia in cul tuur te brengen. Bulldozers, zandkranen en Jakobsladders kan men er bezig zien, kunstmestverdelers, tractoren en andere landbouw werktuigen. Op vele plaatsen kan men ook de ritmische klop van de hamer horen. Er wordt gebouwd, hard gebouwd zelfs, in de Be vrijdingsprovincie en huizencomplexen, scholen, moskeeën en reus achtige fabriekshallen rijzen als paddestoelen uit de grond. smalle, vruchtbare strook grond U moet toch een financieel plan hebben, waarnaar u zich richt? Er zal toch wel van te voren berekend zijn hoeveel een hectare gewonnen bouw grond zal gaan kosten?" „Oh, bedoelt u dat!" De man weifelde even, ging te raad bi) een van z'n colle ga's en na enig heen en weer gepraat kwam er tenslotte uit, dat een hectare land in de Bevrijdingsprovincie 7,250 kostte. De gids vertelde nog, dat de opzet van het El-Tharir project puur Egyptisch was „Nou ja, we hebben wel missies naar het buitenland gezonden, maar pas na dat we begonnen waren" dat zestig procent van de nieuwe cultuurgrond voor de teelt van fruit was uitgetrokken en de rest voor die van groenten en voor graanverbouw. Elk dorp zou 120 Friese koeien krijgen een dorp ln de El- Tharir Muderia zal tweeduizend zielen gaan tellen en verantwoordelijk worden gesteld voor de exploitatie van een col lectieve boerderij ter grootte van acht honderd hectaren tweehonderd scha pen, vierduizend kippen en vierduizend konijnen. Er zouden voorts bijen wor den gehouden, zomede zijderupsen. Majoor Magdy Nassanein, direc teur-generaal van de Bevrijdings provincie, neemt een parade van de nieuwe bewoners af. Een klei ne 250 gezinnen hebben zich er thans definitief gevestigd. Op zichzelf is het een alleszins lofwaardig denkbeeld van Cairo geweest zijn landbouw- en tuin- bouw-areaal uit te breiden. Egyp te is arm aan cultuurgrond, aan water en aan agrarische experts, die met gebruikmaking van mo derne hulpmiddelen in staat zijn de akkeropbrengsten te vergroten. Meer dan vijftien miljoen van zijn twee-en-twintig miljoen inwoners leven van de bodem: van de Delta met zijn katoen en mais en van de „Vochema 1956" geopend (Van één onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 10 oktober. Gistermorgen heeft drs. J. H. D. v. d. Kwast, directeur-generaal voor handel en nijverheid van het mini sterie van economische zaken, de derde „Vochema" geopend. De Vo chema is een vakbeurs van machines en apparaten voor de voedings- en genotmiddelenindustrie, voor de chemische en farmaceutische in dustrie en dit jaar voor het eerst ook voor de zuivelindustrie. Deze vakbeurs, die om de twee jaar door de Kon. Ned. Jaarbeurs in sa menwerking met de Stichting Vochema wordt georganiseerd, neemt steeds in belangrijkheid toe. Zo moest dit jaar de expositieoppervlak te meer dan verdubbeld worden, terwijl het aantal inzendingen steeg van 400 tot 500. De exposanten (bijna twee maal zoveel als de vorige keer) vertegenwoordigen fabrieken uit Nederland, West-Duitsland, Engeland, Zwitserland, Zweden, Denemarken, Italië, Frankrijk, België en de V.S. De Vochema 1956 duurt tot 17 oktober. Bij de opening gaf drs. V. d. Kwast een kort overzicht van de ontwikkeling ln de verschillende industrieën. De totale omzet van de voedings- en genotmiddelenindus trie, die In 1848 ongeveer 3 miljard gul den bedroeg, was ln 1955 gestegen tot ruim 7 miljard gulden en dit jaar wordt de TA miljard waarschijnlijk gemakkelijk over schreden. Relatief gezien is de positie van deze industrie echter iets achteruitge gaan: in 1954 nam zij 32% van de totale Nederlandse industriële omzet voor haar rekening, thans is dit percentage gedaald tot 30%. De chemische industrie ontwikkelt zich nog steeds stormachtig. Haar om zet is sinds 1948 verhoudingsgewijs be langrijk sterker gestegen dan die van de gehele Nederlandse industrie. Voor al de vooruitgang op het gebied van kunststoffen is zeer groot. Verheugend is volgens drs. Van der Kwast, dat 30% van de inzendingen op de Vochema van Nederlands fabrikaat ls. De totale omzet van de Nederlandse on dernemingen die zich bezighouden met' de vervaardiging van machines voor de bereiding van voedings- en genotmidde len, zuivelwerktuigen, bakkerijmachines en bakovens, die in 1948 nog maar 31 mil joen gulden bedroeg, bedroeg in 1954 reeds 59 miljoen. CHËMICIENS Gisteren werd in het kader van de „Vochema 1956" een congres gehouden over de vakopleiding van chemiciens. De cnemicien is de bedieningsvakman in de chemische industrie, de man die de dik wijls uitgebreide en gecompliceerde ap paratuur bedient en de zorg heeft voor het produktieproces. Tot voor kort werden chemiciens in het bedrijf opgeleid. Maar hun veelom vattende functie de chemicien moet het produktieproces starten, het nauw keurig volgen en tijdig stopzetten, hij moet schakelaars, kranen en afsluiters hanteren, meetinstrumenten gadeslaan en zonodig bijregelen, grond- en hulp stoffen toevoegen, reparaties verrichten, etc. vereist echter een gedegen theo retische kennis. Daarom is de „Stichting Opleiding Che miciens" enkele jaren geleden begonnen met het organiseren van speciale oplei dingen aan lagere technische scholen te Geleen, Amsterdam en Oss. Opleidingen in andere plaatsen, o.a. in Groningen en Terneuzen, zijn nog in voorbereiding. Na drie jaar technische school kan een jon gen als leerling in het bedrijf komen in het z.g. leerlingstelsel. Door roulatie leert hij verscbilende apparaten kennen en bedienen, terwijl hij aan de technische school nog vrij veel aanvullend theore tisch onderwijs krijgt. Na twee jaar leer lingstelsel volgt een examen voor het diploma chemicien. Voor oudere arbei ders en hen die niet meer naar de tech nische school kunnen bestaat de gelegen heid om het leerlingstelsel chemicien te volgen op b.v. een cursus metaalbewer- ken. De derde mogelijkheid voor toekomstige chemiciens is het volgen van een schrif telijke cursus P.B.N.A. die de Nijl tot aan haar oorsprong vergezelt. Het beschikbare bouw land is even groot als dat in Ne derland. Het gemiddeld inkomen van de landarbeider, de fellahin, is nog geen tweehonderd gulden per jaar en in de lemen hutten en rie ten krotten, die men bij honderden tegelijk in het veld kan zien staan, wordt diepe armoede geleden. Men gaat het El-Tharirproject echter met kritische zin benaderen, als men weet, dat Egypte er zonder voldoende voorbe reidingen mee begonnen is en zich aan de exploitatie-rekening niets gelegen laat liggen. Op stel en sprong is de eerste spa de in de grond gestoken, ter verheerlijking van de nieuwe epoche, die was aange broken, tot meerdere eer en glorie van Nasser vooral. Want de geestelijke vader van de Be vrijdingsprovincie is niemand minder dan de veelbesproken president van Egypte. Hij wilde zijn volk op plastische wijze tonen wat het van de revolutie, de Grote Revolutie, zoals men in het land der Nijl zegt, te verwachten had. De El-Tharir Muderia moest het symbool van de wel vaart worden, die Nasser brengen zou, het onafzienbare woestijnmonument van de reformator zelf. De kritiek op het project wordt nog verzwaard door de omstandigheid, dat men er, met wegschakeling van de mens als individu, een modelgemeen schap van wil maken. „Burgers, die uitverkoren worden in de Bevrijdipgsprovincie te mogen wonen", zo leest men in een propaganda-geschrift- je, „zullen een volledige trainingscursus ontvangen, welke erop gericht is hen in physiek, psychisch en sociaal opzicht te ontwikkelen door middel van een inte grale opvoedingspolitiek, die parallel loopt met de filosofie van de Revolutie, die op haar' beurt weer de filosofie van de El- Tharir Muderia reflecteert." In wat meer zakelijke termen betekent dit, dat de per soonlijkheid en de eigen verantwoorde lijkheid totaal worden weggecijferd. Men krijgt het bijna benauwd, als men zich realiseert welke plaats de staat zichzelf heeft toegekend. Alles, tot het gezinsleven en de vrije tijdsbesteding toe, is geregeld. De Be vrijdingsprovincie blijkt in de praktijk Ideale gemeenschap" We reden naar een tweede dorp. Het was zo goed als verlaten, maar het trai ningscentrum was er gevestigd, waar de nieuwe bewoners van de Bevrijdingspro vincie gedurende drie maanden op hun taak worden voorbereid. In een nog naar verf ruikend kantoor, voor een wand, die met grote propagan da-platen beplakt was, zat de directeur de heer Ibrahim Kanbil, ons al op te wachten. Hij was een vriendelijk man, die zijn opleiding in Amerika genoten had ten er natuurlijk onmiddellijk uit halen Hoe we deze mensen zullen aanpakken, weten we nog niet precies, maar het is mogelijk, dat we hen op hun inkomen zullen besnoeien Opnieuw reden we door de El-Tharir Muderia, nu door een gebied, dat een vrij desolate indruk maakte. Hier was inderdaad nog niets aan de bodem ge daan. Het was alles woestijn, dat in de rondte lag: droog, vuilwit zand, bezaaid met stenen en gruis. Toch was men ook hier aan het werk geslagen. Niet aan de ontginning van het land, maar aan de bouw van fabrieken, waarvan sommige al helenïaal gereed waren. Veertig naaimachines „Wat voor fabrieken komen hier?" Vroeg ik aan m'n begeleider. „Een wapen-, een confectie-, een con serven- en een autobandenfabriek." „Zijn er al arbeidskrachten?" „Nee, nog niet, er zijn nog geen wo ningen." „En hoe worden de grondstoffen aangevoerd?" „Er moeten eerst wegen en spoorlijnen worden aangelegd." „Dus al die grote gebouwen staan renteloos?" „Niet allemaalDe confectiefabriek draait"aiIk zal u haar laten zien.. Bij een fabriek, die tot de grootste van het Roergebied zou kunnen worden gerekend, stapten we uit. Het gebouwen complex lag midden in de woestijn, was uit beton en' staal opgetrokken en van een kofossale massiviteit. Toen ik de hal binnentrad, was men er inderdaad aan 't werk. Op een oppervlakte van zeker vierduizend vierkante meter stonden veertig naaimachines opgesteld, achter welke een zelfde aantal jonge mannen en vrouwen overhemden aan 't maken waren „Voor veertig naaimachines heeft u VALETTA, 10 okt. (Reuter). Britse artilleristen, die op Malta zijn gelegerd, zijn maandagavond met een lijst klachten naar de officierscantinn van hun regiment gemarcheerd. Het gebeurde na een bij eenkomst van de manschappen, die in de soldatencantine was gehouden. Dinsdagmorgen hield de commandant een appél voor 300 reservisten. Hij zei, dat hij hun gedrag afkeurde en dat de autoriteiten alles in het werk stelden om aan de verlangens van de mannen te gemoet te komen. Volgens Reuters zegs man hadden de mannen de verklaring van de commandant in een lokaliteit moeten aanhoren, terwijl ze niet mochten spre ken of roken. De mannen zouden slechts een snelle behandeling van hun klachten hebben gewenst, die o.m. de slechte drainering van het tentenkamp betreffen, het ont breken van verlichting ln de soldaten- kwartieren en de onvoldoende voorraad brandstof voor de keukens. Zo zouden de koks hout hebben moeten sprokkelen uit gebrek aan vloeibare brandstof of ko len. „Wij hebben maandag slechts een mok thee gehad, anders niets", zo zei een artillerist, die eraan toevoegde, dat vroe- •gere pogingen om uiting te geven aan de ontevredenheid zonder resultaat waren gebleven. Een van de staljongens met een rasechte Friese koe. Elke dorps gemeenschap heeft o.m. 120 koeien te verzorgen. Tussen Valera en Trujillo in Venezu ela is een autobus in een honderd meter diep ravijn gereden. Negentien inzitten den kwamen om het leven en 22 werden gewond. Van verscheidene gewonden is de toestand ernstig. 's-GRAVENHAGE, 9 okt. In ant woord op vragen van het lid der Tweede Kamer .de heer Vermeer over de door een militair aan een journalist gedane mede delingen betreffende voedselvergiftiging in de Ripperdakazerne te Haarlem heeft de minister van oorlog geantwoord, dat het hem bekend is, dat de betrokken mi litair voor het doen van deze mededelin gen krijgstuchtelijk is gestraft. Naar de mening van de minister vallen de mededelingen aan de journalist ge daan niet onder de categorie „dienstge- heim". De betroken militair heeft het be paalde in een legerorder uit 1939 over treden met het gevolg, dat een bericht in de pers is verschenen, hetwelk niet een juiste voorstelling gaf van de gang van zaken. Intussen heeft de minister besloten de legerorder in te trekken. De militair heeft zich over de hem opgelegde straf niet be klaagd, waartoe hij de bevoegdheid heeft. een project te zijn, dat alle nadelen van coöperatieve en collectieve ge meenschappen in zich bergt, dat „com munistisch" is dan het communisme zelf. „Puur Egyptisch" „Drie jaar zijn we nu bezig", klonk de stem van mijn begeleider in de werk kamer van majoor Magdy Hassanein, de directeur-generaal van de Bevrijdings provincie (waar in Egypte komt men een belangrijke functionaris tegen, die niet tot het leger behoort?). „We hebben vijf duizend hectaren in cultuur gebracht en de helft hiervan beplantWe hebben een kanaal gegraven met een lengte van veertien kilometer en twintig waterput ten aangeboordHet dorp, waarin u zich bevindt, Omar Saber, is zo goed als gereedWe hebben er vierhonderd huizen neergezet, een school, een mos kee en een coöperatieve winkel „Wat heeft alles tot dusverre ge kost?" „Dat is moeilijk te zeggen", antwoord de m'n gids. „U moet niet vergeten, dat we op vele plaatsen tegelijk bezig zijn. Het bouwen van huizen bijvoorbeeld of- van fabrieken is kapitaal Intensief en moet over de hele provincie worden om geslagen „Bent u boven of beneden de ramin gen gebleven?" vroeg ik weer, „Ramingen? Wat bedoelt u?" Ook de vrouwen van de landbou wers of zijn het landarbeiders? worden militair gedrild. Met haar hoofddoeken zien ze er eer der uit als Russinnen dan als Egj/ptischen. en die door de Egyptische autoriteiten toch niet zo'n grote, moderne fabrieks was aangezocht het mensenmateriaal te testen en te trainen. „Een nieuwe bewoner van de El-Tharir Muderia", zei de heer Kanbil, „moet aan verschillende eisen voldoenHij mag niet meer dan één vrouw hebben, maxi maal drie kinderen en moet Mohamme daan zijnVoorts dient hij militair te zijn geweest, omdat hij anders niet ln disciplinair verband'kan werken Hij moet gezond zijn, lezen en schrijven kunnen, de landbouw als beroep uitge oefend hebben, zonder strafregister zijn en in de leeftijdsgroep vierentwintig tot dertig jaar vallenWe pogen de Ideale gemeenschap van de wereld te vinden. Mannen zowel als vrouwen train ik hier, want beide sexen dienen zich aan de nieuwe omgeving aan te passen, orders leren op te volgen enzOok de vrou wen moeten werken, maar we weten nog niet precies hoe langDe kinderen kunnen ze in crèches onderbrengen en 's avonds moeten ze verplichte lessen ln hygiënische verzorging en koken volgen. De voeding hebben we ook precies uit gedokterd, zodat niemand te weinig calorieën krijgt of zich kan overeten „Wat zijn zo de moeilijkheden, die u met uw mensen ondervonden hebt? Wat gebeurt er als ze niet kunnen wennen?" „Moeilijkheden hebben we vrijwel niet", antwoordde de heer Kanbil. „Alle mensen kunnen goed wennen, maar daar voor zijn ze ook zorgvuldig geselec teerdWe werken volgens een me thode, die perfect te noemen is en ver gissingen volkomen uitsluit,.Het enige, waar ik wel eens lastmee heb. is de animositeit, die er tussen de mannen be staat, als het op het plaatsen van een leider aan komtDaar heb ik onder tussen ook iets op gevonden, want elke cursist krijgt een paar dagen de kans zijn leiderskwaliteiten te tonen...." Overal uniformen De heer Kanbil bracht nog naar voren, dat het mogelijk voor een gezin was een paar pond per maand over te houden (een Egyptisch pond is ongeveer elf gulden). De arbeidstijd lag tussen zes uur 's morgens en half negen 's avonds en voor elke maaltijd werd een uur vrij gegeven. Rustdagen waren er (nog) niet zelfs op de vrijdag, de Mohammedaan se zondag, werd er gewerkt en op het lesrooster stonden o.m. de Filosofie der Revolutie en de Militaire Training als verplichte vakken aangegeven. Alle „gelukkige bewoners" van de Be vrijdingsprovincie waren ook geünifor meerd. De mannen droegen geruite cow boyhemden, een blauwe pantalon en een militaire pet; de vrouwen waren met een Russisch aandoende hoofddoek uitgërust, een groene rok en een witte blouse. De netto-inkomsten van een boerderij ten slotte, waarop dus vierhonderd gezinnen in collectief verband moesten werken, zouden „rechtvaardig verdeeld" worden, m.a.w.: iedereen zou evenveel krijgen. „Een laatste vraag, meneer Kan bilHoe controleert u of ieder een wel even hard werkt?Wat doet u met mensen, die de lijn trek ken? „We hebben speciale controleurs," antwoordde de directeur van het trai ningscentrum, „die strikt eerlijk zgn Ze maken dagrapporten en op grond hiervan kunnen we de luie werkkrach- hal nodig?" vroeg ik verbaasd. We keerden terug, dwars door de Be vrijdingsprovincie van Nasser, welke alleen op de plaatsen, waar men aan de landontginning en de bodembewerking bezig was 25 vierkante kilometer mis schien een bedrijvige indruk maakte. De inefficiency, de verspilling en de hordegeest, de wangedrochten, die in de huidige Egyptische samenleving rondwa ren, stonden me duidelijk voor ogen. Fabrieken, die zonder machinepark, zonder aanvoerwegen, zonder arbeids krachten en zonder materiaal In de woestijn lagen. Grond, waarop duizen den en nog eens duizenden werden ver spild om de fata morgana van een eer zuchtige zichtbaar te houden. Mensen, die op militaire leest werden geschoeid, die nummers in plaats van in dividuen waren en die voor een model gemeenschap werden opgeleid, waarvan de makers geen lering uit de geschiedenis hebben willen trekken. Achter de ware feiten van de El-Tha rir Muderia, de werkelijke kosten bij voorbeeld, welke voor die paar duizend hectaren zijn gemaakt, zal niemand voor lopig komen. Maar reeds nu staat onom stotelijk vast, dat men in de westelijke woestijn van Egypte aan een project be gonnen is, zonder zich de consequenties er van te realiseren. Waar komt het wa ter voor die 245.000 hectaren vandaan, welke nog ontgonnen moeten worden? Waar het geld, dat voor jaren vast zit in de meest oneconomische bewapening, die men zich maar denken kan? Nasser maalt er niet om. Hon derdduizenden Egyptenaren zijn in de loop der tijd al naar zijn luchtspiegeling gaan kijken om er, zoals dit in officiële termen heet, van overtuigd te raken, „dat de zonen van Egypte aan een eervolle en glorierijke toekomst kunnen bouwen". En de meesten hebben, precies zoals Egyptes dictator dat wilde, uitgeroepen: „Welk een ze- „Nee, maar de machines moeten nog 1 gen heeft de Grote Revolutie over worden aangekocht. I Egypte gebracht!" gevraagd Biedingen KOEWEIT, 10 okt. Het staats hoofd van Koeweit heeft de gele genheid gegeven biedingen in te dienen voor een concessie voor olie, die zich onder de zeebodem voor de kust van Koeweit bevindt. Verschillende maatschappijen, o.a. de Shell en een aantal onafhanke lijke Amerikaanse oliemaatschap pijen, hebben naar de „Times" meldt reeds blijk van belangstel ling gegeven. De Kuwait Oil Company, die de con cessie voor het vaste land heeft, bezit ook ondergrondse rechten tot op een afstand van 6 mijl uit de kust. Ver wacht wordt, dat in het begin van het volgende jaar de concessie zal worden verleend. Dit zal de kwestie naar voren bren gen van de begrenzing der territoriale ondergrondse rechten van de landen rond de Perzische Golf. Waarschijnlijk zal men haar oplossen doordat Irak, Perzië, Saoedi Arabië, Koeweit, Bah rein, Oatar en Trucial Oman tot over eenstemming komen over een delende lijn, die ruw gesproken loopt van Shatt el Arab in het noorden naar Straat Hermuz in het zuiden. Er hebben tus sen deze staten echter nog geen onder handelingen plaatsgevonden. Zolang de principes nog niet zijn besproken en vastgelegdzullen de autoriteiten van Koeweit de concessio naris mededelen, hoe groot het „veili- ROME, 10 okt. (AFP). De Italiaanse luchtmacht is begonnen met de „operatie fotografie", waarbij met straalvliegtui gen honderdduizenden foto's van het ge hele land worden gemaakt. Op deze wijze wil men voor het eerst in Europa op zo grote schaal de deugdelijkheid van presi dent Eisenhowers voorstel inzake lucht- verkenning in dienst van de ontwapening aantonen. Het denkbeeld is uitgegaan van de minister van defensie, Paolo Emilio Taviani. ge" gebied is, waarin boring onder wa ter kan geschieden, zonder gevaar van schending van rechten van de nabuur landen. In de wateren in het zuiden van de Golf, voor Oatar en Trucial Oman, zijn reeds verscheidene zeeconcessies ver leend en is ook voor de kust geboord. HORIZONTAAL: 1 opening, 4 veel kleurig, 7 voorschot, 8 rondhout, 10 spil, 11 rijkelijk, overvloedig, 14 Amsterdam se Transportonderneming, 15 deel van de mond, 16 bedrukte japonstof, 19 lidwoord, 20 waarnemend-burgemeester, 22 graan korrel, 24 plezier, 25 Javaans vervoer middel. VERTICAAL: 1 naakt, 2 verlaagde toon, 3 afhangend deel van een kleding stuk, 4 boodschapper, 5 voegwoord, 6 bij- dehande vrouw, 9 bedrijvigheid, hande ling, 10 toevluchtsoord, 12 familielid, 13 plaats in Wurtemberg, 17 drank, 18 lis bloem, 18 stop, 21 Javaanse vogel, 22 pers. voornaamwoord, 23 dichtbij. HORIZONTAAL: 1 bah, 3 viool, 6 ozon, 8 Leo, 9 kei, 11 af, 13 troon, 14 fis, 16 pit, 18 open, 20 ge, 21 fel, 22 mat, 24 kepi, 25 zwaan, 26 log. VERTICAAL: 1 botaf, 2 hol, 3 voorne men, 4 in, 5 lei, 7 zet, 9 kop, 10 enig, 12 file, 15 sol, 17 terug, 19 nap, 21 fez, 23 til, 24 ka.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 7