Straatsburg vol komende twee weken politieke activiteit P.I.T. staat voor een uit gebreide taak Mej. dr. H. A. M. Klompé, Neder lands eerste vrouwelijke minister Televisie voor het eerst in het Huis van Europa" Nieuw girokantoor te Arnhem officieel geopend Communistische partij in S.U. moet de leiding behouden Dirk Coster overleden Gouden jaar" voor Europese eenheid? Stevenson beschuldigt Eisenhower Anti-Schmidt demon stratie verboden Aantal personeelsleden zal 600 tot 800 bedragen Ouderdom wordt geëerd in Leiden Onthulling van Frans dagblad Steun voor het militaire werk is onmisbaar i Maatschappelijk werk: een belangrijke taak Communistische hulp aan Egypte Donderdag 11 oktober 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 if (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) STRAATSBURG, 10 oktober. In het oude Straatsburg zijn van daag weer een groot aantal Europese parlementsleden aangekomen, die in de volgende twee weken een politieke wapenschouw zullen houden. In drie vergaderingen zullen de actuele problemen, die met de integratie van Europa samenhangen, worden besproken. Morgen komt de vergadering der Westeuropese Unie bijeen en deze zal maandag worden afgelost door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, waarin de parlementen van vijftien landen ver tegenwoordigd zijn. Voorts staat de jaarlijkse gecombineerde ver gadering van de parlementaire organen van Raad van Europa en Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal op het program. samenhangende problemen besproken tussen de afgevaardigden der zes landen, die zich bij de gemeenschap hebben aan gesloten, en de negen landen, die zich hier buiten hebben gehouden. Hoe hoog de verwachtingen in Straats burg met betrekking tot de komende de batten z|jn gespannen, moge blijken uit de onlangs door de hnidige president der raadgevende vergadering, de Belgische Senator Dehousse, gestelde vraag: „Zal er weer een gouden jaar voor Europa aan breken?" Het ligt in de bedoeling, dat tijdens deze vergaderingen de televisie voor het eerst tot het „Huis van Europa" zal doordrin gen en dat een der avondzittingen zal wor den uitgezonden. De voornaamste punten, die besproken zullen worden, zijn de stand der Euro pese bewapening, de yorderingen, die ge maakt zijn met het in Brussel in studie zijnde plan voor een Europese atoomge meenschap en de mogelijkheid om nieu we stappen te doen op de weg naar een Europese eenheidsmarkt. Het ligt ook in de bedoeling, dat een debat over de kwes tie van het Suezkanaal zal worden ge voerd. In het kader van de Raad van Europa wil men trachten tot een eensge zinde Europese uitspraak over dit con flict te komen. Bovendien zal in de raadgevende ver gadering de bespreking over een Euro pees sociaal handvest worden hervat. De ze kwestie is in Straatsburg al vroeger aan de orde geweest, maar de behande ling is toen vertraagd door meningsver schillen tussen de sociale en economische commissies. Deze commissies hebben In middels ovèr het probleem de hoofden bijeen gestoken en ook de politieke com missie heeft zich erin gemengd. LEVENDIGER DEBAT Nu de gedachte aan een nauwer sa mengaan van de West-Europese landen in de laatste weken menige stimulans heeft ondergaan verwacht men in de wandelgangen van het Straatsburgse „Huis van Europa" een levendiger de bat dan men in de voorgaande zittingen heeft kunnen beluisteren. Men verwijst hier naar de recente sa menkomst van de Franse en Duitse re geringsleiders, naar de nieuwe Europese oproepen, die Adenauer heeft laten ho ren, naar de stemmen, die in Engeland zijn opgegaan voor Britse deelneming aan een vrije markt in Europa, en naar de vorderingen, die intussen in Brussel zijn gemaakt met het project voor een atoomgemeenschap. Overwegend blijft de overtuiging, dat het welslagen der Europese plannen in „U verdraait mijn woorden" SEATTLE, 10 okt. (RTR). Steven son, de democratische kandidaat voor het presidentschap, heeft Eisenhower en an dere republikeinen ervan beschuldigd zijn mededeling, dat de Ver. Staten een manier moeten zoeken om aan de proe ven met de waterstofbom een einde te maken, „verdraaid" hebben weergege ven. Volgens Stevenson had die mededeling geen kritiek ingehouden op het beleid van de regering Eisenhower met betrekking tot de ontwikkeling van de waterstofbom, welk beleid door Truman was begonnen. Stevenson zei: „Ik heb te kennen ge geven, dat ik volkomen bereid ben elk beter voorstel ter bereiking van hetzelfde doel te aanvaarden, maar ik kan niet ak koord gaan met het duidelijk gebleken standpunt van de huidige regering, dat wij niet in staat zijn iets te doen om aan deze dolzinnige wedloop naar de onder gang een einde te maken". Stevenson heeft gezegd, dat een comité van vijftig vooraanstaande zakenlieden is gevormd om hem te steunen en zijn denkbeelden in de zakenwereld te verspreiden. Het comité staat onder leiding van de katoenhandelaar William Clay ton, die vroeger onder-minister van buitenlandse zaken is geweest, en de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Londen, James Kennedy. dit stadium in hoofdzaak afhankelijk zal blijken van de mate, waarin Engeland zich aan het continent zal willen binden. De recente verklaringen van minister MacMillan, zelf een oude bekende op het Straatsburgse parket, over de wenselijk heid van een deelneming van Engeland aan een beperkte eenheidsmarkt hebben de hoop verlevendigd, dat de besprekin gen thans in een vruchtbaarder stadium zullen geraken. Hier wordt in dit verband nog opgemerkt, dat de nieuwe plannen, welke door de Duitse Bondskanselier zijn ontvouwd, tegemoet komen aan de be kende Britse reserves tegen oplossingen op „supemationaal" niveau en zo plooi baar mogelijk zijn opgesteld. OPTIMISME De gecombineerde vergadering van de „parlementen" van de raad van Europa en de E.GKS. zal op 20 oktober bijeen komen. Hier worden de met de deel-inte- gratie op het gebied van kolen en staal DJAKARTA, 10 okt (ANP). De massale „anti-Schmidt"-demonstratie, die a.s. vrijdag op het Merdekaplein zou worden gehouden, is door de poli tie verboden. Dit werd medegedeeld door de leider van de „anti-subversie ve beweging", Edy Abdur Rachman. Op deze massa-bijeenkomst zou een resolutie worden aangenomen, waarin de doodstraf tegen Schmidt wordt ge- eist. Rachman gaf -te kennen, dat een delegatie zal worden afgevaardigd naar de president van het hooggerechtshof, de minister-president, het parlement en de politie-autoriteiten om tegen deze beslissing van de politie te pro testeren. Volgens zijn mening is het verbod een schending van de grond wet. Hij zei, dat het comité, dat de bij eenkomst wilde organiseren, de dood straf tegen Schmidt eist, „omdat het duidelijk is, dat hij in Indonesië sub versieve handelingen heeft gepleegd". Het is niet de bedoeling van het co mité zich in de rechtspraak te mengen, maar uitsluitend om de opinie van het volk en de jeugd bekend te maken. Werk nam enorm toe ARNHEM, 10 oktober. Het nieuwe girokantoor, tijdelijk gehuis vest in drie nieuwe paviljoens aan de Rijnkade, is vandaag officieel geopend door de directeur-generaal der P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, die het gebouw overdroeg aan de directeur van de postcheque- en girodienst te Den Haag, de heer A. J. H. Teijen. Het beheer over het gebouw droeg de heer Teijen over aan de heer A. Keyser, direc teur van het girokantoor te Arnhem, welke overdracht geschiedde door aanleiding van een sleutel. Het besluit tot decentralisatie van de girodienst werd genomen, omdat het Geheime brief van Moskou PARIJS, 10 okt. Reuter. Het Parijse blad „France Soir" heeft gemeld, dat een geheime brief van de Sowjet-communistische partij aan de Oosteuropese partijen de oorzaak van Tito's reis naar de Zwarte Zee en zijn besprekingen met Sowjet-leiders is geweest. In deze brief zou de Sowj et-partij op nieuw hebben verklaard, dat zij recht heeft op een overheersende positie in Oost-Europa. Volgens de politieke medewerker van „France-Soir", Pertinax, bevat de gewraakte brief de volgende drie pun ten: 1. De Sowjet-partij blijft de „leid ster" van de andere communistische partijen in de wereld. De partijen bui ten de Sowjet-Unie worden geclassi ficeerd overeenkomstig de intensivi teit van haar betrekkingen met de Sowjet-partij. Het is niet de bedoeling dat de partijen buiten de Sowjet-Unie I zich individueel ontwikkelen. 2. Samenwerking tussen de commu nistische partijen is alleen mogelijk op de Marxistisch-Leninistische grondslag, die zij alle gemeen hebben. 3. De partijen kunnen zich met andere „proletarische groepen" verbinden waar het vraagstukken betreft die de arbeidersklasse raken. Het socialisme kan slechts door nauwe samenwerking van de socialisti sche landen opgebouwd worden en niet onder „nationalistische vlag", aldus de brief. HONGKONG, 10 okt. (Reuter). De politie is vandaag opgetreden met gasbommen om ongeregeldheden, ver oorzaakt door nationalistisch gezinde Chinezen, die hun nationale feestdag vieren, de kop in te drukken, hebben verwondingen opgelopen. Volgens de eerste berichten eiste een groot aantal vluchtelingen uit communistisch China, die in gebou wen van de overheid zijn gehuisvest, vuurwerk. Zij ontstaken in woede, toen een officiële beheerder van de gebouwen slechts een handvol vuur werk bracht. In de museumweek, die van 8 tot en met 13 oktober in Nederland wordt gehouden, is in het rijksmuseum voor geologie en mineralogie te Leiden een nieuwe afdeling geopend, gewijd aan de geschiedenis van het leven op aar de. De bovenste foto toont in het nieuwe gedeelte o.a. het skelet van een holenbeer (links) en van de voor loper van een zeekoe (rechts). Foto onder: op de zolders van het museum zijn in de loop van de tijd zoveel fos sielen en beenderen ontdekt tijdens graaf- en baggerwerkzaamheden)bij eengebracht, dat de Rijksgebouwen dienst voorlopig een verdere aanvoer heeft verboden, omdat de muren en vloeren van het gebouw onder het enorme gewicht scheuren gaan verto nen. We zien op deze opname de con servator, de heer G. Kortenhout van der Sluis bezig met het opbergen van een enorm opper-armbeen van een Mammoet. Volgende week is het weer collecte Eén der kenmerken van elk najaar is het rammelen met de collectebus. Het christelijk onderwijs vraagt een collecte, in onze provincie wordt er in deze maand jaarlijks een grootse inzameling voor een wisselend doel gehouden, en vandaag vraagt de collecte, die volgende week in het gehele land zal worden gehouden voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, o"ze belangstelling. Wij willen deze inzameling zeer hartelijk aanbevelen, omdat er veel geld nodig is, maar vooral, omdat hetgeen het P.I.T. doet, alles met het Evangelie te maken heeft en de geboden kansen moeten worden benut. Het wordt wel eens vergeten, dat de militaire diensttijd voor de jongeman een vuurproef is, in geestelijke opzicht. Die tijd kan verslappend en verdervend wer ken, maar deze voor velen zo moeilijke levensperiode kan ook een verrijkende, een zeer posi tieve invloed hebben op de geest en het karakter van de jonge man. Het is te begrijpen, dat vele ouders met zorg hun zoon zien vertrekken. De beschutting van Het gesprek van de dag hoofdgebouw van de postcheque- en girodienst in 's-Gravenhage reeds een aantal jaren ontoereikend is en de personeeiswerving ook moeilijkheden gaf. Van de voor de huisvesting van een tweede girokantoor bezochte ste den is Arnhem de geschikste plaats bevonden. De bedoeling is, dat er over drie a vier jaar een definitief gebouw verrijst tussen het provinciehuis en de Rijnbrug. In het huidige kantoor wer ken nu 350 personeelsleden, doch naar verwachting zal dit aantal in de toe komst kunnen wórden uitgebreid tot 600 800 mensen. Het Arnhemse giro kantoor verwerkt thans 18.500 postre keningen van rekeninghouders uit de noordelijke en oostelijke gewesten. In totaal moeten 175.000 postrekeningen vernummerd worden, hetgeen na 3 no vember geschiedt met 500 per week en na 1 mei volgend jaar met 1000 per week. Zo mogelijk zal echter het tem po der vernummering nog worden op gevoerd GROEI De groei van de postcheque- en giro dienst blijkt uit enkele cijfers. Het aan tal postrekeningen bedraagt thans 650.000 tegen 533.000 in 1950, een ver meerdering dus van 20 procent. Het aantal handelingen steeg in deze zelf de periode van 149 miljoen tot 230 mil joen, hetgeen een vermeerdering is van 53 procent. De gemiddelde omzet van de reke ninghouders nam toe van 126.000 tot 173.000 gulden per jaar, uit welke cij fers ook de toegenomen economische activiteit in ons land blijkt. Het totale tegoed bij de postcheque- en girodienst bedraagt thans 1,3 miljard gulden. Ir. Van der Toom vertelde, dat de sinds 1955 geldende strenge stopna de ves tiging van een tweede girokantoor niet onmiddellijk zal kunnen worden opge heven, doch naar hij hoopte zal soulaas kunnen worden gegeven in de toe komst, waarin hij een aanmerkelijke uitbreiding voorzag. het eigen milieu, vaak beheerst door tradities, is er niet langer om hem heen. Hij komt in een volslagen andere omgeving te verkeren, waar hij onderworpen is aan straffe regels, maar waar hij ook veel kans heeft uit de band te springen. De militaire samenleving als zodanig heeft haar specifieke eigenaardigheden, geheel anders dan in de burgermaatschappij. De rekruut ontmoet jongens uit allerlei kringen van ons volk, die hemelsbreed verschillen van zijn eigen levenssfeer. De ont moeting van de jeugd in uniform is een mooi ding, maar het zal er voor een belangrijk deel aan lig gen hoe die jeugd zich houdt. Dat geldt wel in zeer bijzonder opzicht van de christen jonge man. Is hij onder zijn kameraden een zoutend zout, een lichtend licht? Of.... doet hij alsof hij nog nooit van zijn leven met het Evangelie in aanraking is ge weest? Schaamt hij zich voor zijn geloof? Een goed tehuis Het is duidelijk, dat een goed militair tehuis van de allergroot ste betekenis is. Voor die jongen uit een christelijk milieu om er een ruggesteun te krijgen en om er zijn vrije tijd door te brengen, maar ook voor de ander, die als het goed is hier terecht komt in een sfeer van blijheid, waar hij gevoelt, dat er in het leven andere en hogere waarden zijn dan de dagelijkse „pot", de sigaret en de bromfiets. Men begrijpt welke zware taak hier rust op de schouders van de tehuisleiding. Zeker: zo'n mili tair tehuis kan nooit het eigen huis vervangen, maar het kan wel de gezellige sfeer bieden, die het bezoek tot vreugde maakt. De legerleiding heeft alle be grip voor de hoge waarde van deze christelijke militaire tehui zen. Er staan er in ons land nu meer dan vijftig. En nu kan men natuurlijk wel zeggen: de rege ring haalt de jongens van huls en uit hun werk, laat ze dan ook maar voor hun ontspanning en voor hun vrijetijdsbesteding zor gen, maar dat wil de regering terecht niet! Als er één zaak is, waarvan geldt, dat het gehele volk iets moet doen, dan is het deze. Vandaar, dat het F.I.T., waarin samenwerken de hoofd- vloot- en hoofdlegerpredikant, de Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege, de Chr. Militaire Bond voor Oost en West, de Cr. Mili taire organisaties en de burgerij (dat bent u dus!), een dringend beroep doet op allen, die het wel menen met onze jongemannen onder de wapenen. Nieuwe te huizen moeten worden gebouwd, bestaande moeten worden opge knapt. Overzee Niet alleen voor eigen land is het geld nodig, maar ook voor Nieuw-Guinea en de west. In Hollandia op Nieuw-Guinea is het tehuis uitgebreid met een zaal, maar nog is er te weinig ruimte. De bouw van het grote tehuis op Biak vordert goed. Het zal plaats bieden aan 200 mili tairen. Plannen bestaan tot bouw van een tehuis in Sorong, de ha venplaats op Vogelkop. Het te huis in Paramaribo is bijna een jaar in gebruik. Dat op Aruba vraagt dringend om een aanzien lijke .uitbreiding. Afgezien van dat alles vragen de vloot- en le- gerpredikanten om méér „ge reedschap": Bijbels, lectuur, bi bliotheken. De inzameling van vorig jaar was een succes. Er kwam, met inbegrip van de kerkcollectes en giften, een bedrag van bijna drie ton binnen. Zeeland bracht het tot bijna twaalf mille. Dat kan dit jaar gerust meer worden! Er waren in onze provincie vorig jaar in 92 van de 101 gemeenten collectecomité's of mensen, die voor de inzameling zorgden. Geen slecht resultaat. Wij hopen, dat ook dit jaar de P.I.T.-collecte een succes mag worden. Het gaat natuurlijk ook om het geld, maar minstens zo belangrijk is uw steun en mede leven. Die kunnen het best gede monstreerd worden door uw of fervaardigheid, als u straks de collectebus wordt voorgehouden. Een definitief antwoord of verdere decentralisatie van de postcheque- en girodienst nog nodig zal zijn, kon ir. Van der Toom niet geven. De er varingen in Arnhem zullen daar een antwoord op moeten geven, zo zei hij. Een zeer bekwame vrouw (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 10 oktober. Nu mej. dr. M. A. M. Klompé het de partement van maatschappelijk werk gaat beheren, is onze minister raad niet langer meer een mannenmaatschappij. Een vrouw, die-door hard werken in acht jaar tijds is opgeklommen tot de hoogste trap op de politieke ladder, heeft het mannenmonopolie doorbroken. Met Marga Klompé doet 'n vrouw haar Intrede in een Nederlands kabinet, die bekendheid geniet tot ver buiten onze landsgrenzen. Want zij was niet alelen maar (gedurende acht jaar) een vooraanstaand lid van de Tweede Kamer, maar ook lid van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, van de parlementaire vergaderingen van de West-Europese Unie en van de Gemeenschappelijke Vergadering voor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. In dit laatste parlement was zij ook de enige vrouwelijke afgevaardigde. En zij deed het goed. LONDEN, 10 okt. (AFP). De Egyptische minister voor de economi sche ontwikkeling, Boghdady, heeft in een onderhoud met de correspondent van het Engelse blad „Daily Tele graph" medegedeeld, dat landen van het communistische blok Egypte tech nische en economische hulp hebben aangeboden, waardoor de projecten voor de onmiddellijke uitbreiding van De mannen zullen nog wel eens last van haar hebben; zij is een vasthoud- ster, vooral als het gaat om Europa's eenwording. Nauwelijks was zn lid der Tweede Kamer geworden, of zij viel op door haar voortreffelijke redevoering vooral over de buitenlandse politiek. Maar als echte vrouw had zij daarnaast wel de gelijk belangstelling voor andere on derwerpen. Meer dan eens heeft zij het woord gevoerd bij de begrotings behandeling van maatschappelijk werk. Maar haar vele internationale parlementaire functies drukten deze belangstelling naar de achtergrond. Zij is n.l. ook nog enige malen lid geweest van de Nederlandse delegatie naar de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. hulp "was geen enkele politieke voor waarde verbonden. Boghdady ver klaarde, dat Egypte de voorkeur geeft landbouw en industrie grotendeels uit- aan financiële hulp van het Westen gevoerd kunnen worden. Aan deze voor de bouw van de dam bij Assoean. Minister Klompé is van 1932-1949 lerares geweest in de natuurkunde en de scheikunde aan het lyceum „Mater Deï" te Nijmegen. Zij stu deerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht (hoofdvak scheikunde), waar zij in 1941 promoveerde. In 1942 deed zij het aanvullend docto raal examen scheikunde. Zij is draagster van het Gouden Kruis van Verdienste van het Rode Kruis. Onze volksvertegenwoordiging telt juristen en economen bij de vleet. Maar Marga Klompé (zoals men haar in parlementaire kringen wel zal blij ven noemen) heeft wel een zeer spe cifieke wetenschappelijke opleiding achter de rug, die haar overigens best van pas komt bij de bestudering van kernenergetische problemen. Wat dat betreft heeft zij een streepje voor de meeste Kamerleden. Het belang van het departement van maatschappelijk werk is niet te onder schatten. En daarom heeft minister Klompé een moedige daad verricht DELFT, 10 okt. Op 69-jariga leeftijd is maandagmiddag onver wacht overleden de literator dr. Dirk Coster. In 1952 werd hem bij zijn 65e verjaardag het ereburgerschap van Delfs aangeboden en twee jaar ge leden benoemde de Senaat van da gemeente-universiteit van Am sterdam hem tot doctor honoris causa. Dirk Coster werd 7 juli 1887 te Delft geboren. Hij trad op jeugdige leeftijd in dienst van de Nederlandse Gist- en Spiri tusfabriek. Na enige tijd werd hij daar overgeplaatst naar de bibliotheek. De liefde voor de literatuur werd daar nog aangewakkerd. Hij las niet alleen veel, doch begon ook te schrijven. Zijn artike len werden gepubliceerd in dagbladen en tijdschriften. Om nog dieper op het ter rein der schone letteren door te dringen ging hy studeren aan de ryksuniversi- teit te Leiden. Gedurende de oorlogsja ren 19141918 hield hij verscheidene li teraire lezingen. In 1920 publiceerde hij zijn eerste werk „Marginalia", dat in 1948 zijn tiende druk beleefde. Het was oorspronkelijk bestemd om deel te zijn van een brede gedachte, moderne parafrase van de opvattingen van Pascal met betrekking tot het wezen van de mens, doch tenslotte verscheen het als een bundel aforismen. In hetzelfde jaar publiceerde hij zijn studie over Dostojewski. Tezamen met Just Havelaar richtte Coster in 1921 het tijdschrift „De Stem" op. Van zijn hand verschenen in de loop der jaren vele bydragen in dat tijdschrift. door dit departement te willen behe ren. Er ligt een taak op haar te wach ten, die vooral voor een vrouw bui tengewoon interessant moet zijn. Maar daarnaast kan men weten, dat Marga Klompé haar veelzijdige belangstelling zal blijven behouden. In de ministerraad zal men dat nog wel eens merken, maar het zal onge twijfeld niet zo zijn, dat één vrouwe lijke minister twaalf mannelijke colle ga's te erg zal zijn. Mej. Dr. Klompé moge dan soms eens een politieke hardloopster zijn, er moet niet ver geten worden, dat zij door dit hoge ambt is geroepen, omdat zij zich door hard werken en kennis van zaken heeft onderscheiden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3