Sowjet i-regermg dient nu mening te geven over Duitse hereniging Twee broers hielden zes uur Italiaanse school bezet lang Blijvende verdeling maakt vrede onmogelijk Kds Ucas Suezkwestie uit sfeer van krasse woorden en slagzinnen „Edel viertal" maakte en verspreidde bankbiljetten „Willempje" reed gestolen diplomatenauto tegen boom Nieuwe leden Tweede Kamer Dr. Drees is bijna klaar Russische boer is spoorloos PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Westelijke nota's in Moskou overhandigd Yerpiichi snipperen in bouwbedrijf Tobi heeft het goed in Artis Hysterie in salonwagen; vrouw dood, man bewusteloos DOOR DE WERELD Maximaal werden 12 biljetten per dag verzilverd Politie vertrouwde „natuurliefhebber" niet ,rWij maken alle kinderen blind'' Om losprijs van meer dan een miljoen Arbeidër gedood Ook dochtertje zoek f oofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes, elefoon 2438 (b.g.g. voor redactie $987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e jaargang No. 3523 Wnd.-hoofdredacteur: Dr. 3. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 11 okt. 1956 ZAKEN MET EEN LUCHTJE (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.00 u., onder 17.53 u. Maan op 14.41 u., onder u. Hoogwater vrijdag 12 oktober: Vlissingen: 7.18 u. 1.34 m., 19.57 u. 1.43 m. Terneuzen: 7.40 u. 1.52 m., 20.24 u. 1.61 m. Wemeldinge: 8.42 u. 1.20 m„ 21.18 u. 1.34 m. Zierikzee: 8.20 u. 1.03 m., 21.01 u. 1.18 m. 's-GRAVENHAGE, 10 okt. De be- drijfsraad voor het bouwbedrijf heeft maandag 24 december en maandag 31 december, die dus liggen respectieve lijk tussen een zondag en eerste Kerst dag en Nieuwjaarsdag, aangewezen als verplichte snipperdagen voor de werk nemers in het bouwbedrijf en aanver wante bedrijven. Op grond van be- drijfstechnisehe overwegingen kan voor een of meer werknemers onthef fing van dit besluit worden verleend. MOSKOU, 10 oktober (Reuter). De Sowjet-regering heeft van de drie westelijke mogendheden nota's ontvangen, waarin wordt verzocht haar mening te geven omtrent de Duitse hereniging als een antwoord op de Westduitse nota, welke begin september in Moskou werd overhandigd. De westelijke grote drie steunen het Westduitse initiatief om de internationale onderhandelingen over de hereniging weer te beginnen. Er wordt herinnerd aan hetgeen vorig jaar in Geneve in dit opzicht werd overeengekomen. Sedert deze conferentie is nog geen vooruitgang geboekt ten aanzien van de Duitse eenwording, zo constateert de Britse nota. „De Britse regering hoopt, dat de Sowjet-regering het Duitse memorandum in zorgvuldige overweging zal nemen en wil mede delen hoe naar haar mening het be sluit van de grote vier te Geneve kan worden uitgevoerd en de Duitse een heid door vrije verkiezingen kan wor den hersteld", aldus wordt gezegd. Volgens de Amerikaanse nota vormt dit onderwerp een belangrijk punt van de politiek der V.S. en zal een blijvende verdeling van Duits land een durende vrede in Europa onmogelijk maken. De Franse nota gewaagt van hoop op Russische me dewerking aan de uitvoering van het Geneefse besluit en noemt de huidi ge toestand „niet overeenkomend met de democratische idealen". De Westduitse regering heeft gede militariseerde zones langs de oostgrens van een herenigd Duitsland voorge steld om tegemoet te komen aan de Russische bezorgdheid voor zijn veilig heid voor het geval Duitsland eens mocht toetreden tot een westelijk mi litair verbond. Politic staat voor raadsel BERGEN OP ZOOM, 11 oktober. De politie alhier heeft gistermorgen in een salonwagen, staande achter de P. G. Hooftstraat, een verschrikkelijke ontdekking gedaan. Men vond daar na melijk, nadat de toegang tot de wagen was geforceerd door het Inslaan van een ruit, de 25-jarlge vrouw dood In bed, terwijl haar echtgenoot In bewus teloze toestand naast haar lag. Hij is naar een ziekenhuis vervoerd, en was t steravond nog niet bij kennis. De politie staat, wat betreft de oor zaak van dit tragische gebeuren voor een raadsel. In de wagen werd geen enkel spoor van gas of kolendamp aan getroffen. De justitie heeft gevonden etensresten en medicijnen in beslag genomen. Toen gistermorgen tegen elf uur de buren man noch vrouw hadden gezien en de kippen nog niet gevoederd ble ken te zijn, terwijl de deur van de wa gen op slot was en de gordijnen ge sloten, werd de politie gewaarschuwd. De vader van de vrouw was 's mor gens vroeg nog bij de wagen geweest, doch kreeg op zijn kloppen geen ge hoor. Hij dacht dat zijn dochter nog sliep en haar man naar zijn werk was. Deze week was het enigst kindje van het echtpaar Raatsde Nijts in een ziekenhuis opgenomen. Het is daar momenteel nog. Een dag of tien geleden is de leven de have van „Artls" te Amsterdam uit gebreid met een jong dwergnijlpaard- je, dat door zijn Amsterdamse oppas ser, de heer Barend de Vente (foto) Tobi werd gedoopt. Tobi komt uit Li beria, waar zijn soortgenoten in poelen en moerassen leven; het diertje weegt nu plm. 35 kg en heeft een lengte van 60 cm. Zijn volwassen familieleden kunnen echter een lengte van 1.60 m bereiken en zijn dan ook heel wat „ge wichtiger", de nieuwe gast kruipt hier, zoals in zijn geboorteland, overdag weg in een donker hoekje en is 's mor gens en 's avonds het meest actief. De foto laat zien hoe Tobi door zijn oppasser geliefkoosd wordt. 0 De Parijse huisvrouw lacht: het vlees is goedkoper geworden. Een bief- le b.v. kost sinds gisteren maar 670 Jnplaats van 720 frank. Meer dan de helft van de slagerswinkels, die door de economische recherche zijn bezocht, hebben n.l. de vleesprijzen verlaagd. 0 Wat de boekhouder in Baarn met de f20.000.die hij verduisterde van één der plaatselijke bedrijven, heeft uitgevoerd, weten wij niet. Wel is be kend, dat de man gedurende anderhalf jaar gefingeerde uitgaven heeft ge boekt en het geld in zijn zak stak. Hij is nu gegrepen. 0 Merkwaardig nieuws uit Hongarije. In Boedapest heeft de filosoof Lukacs op een persconferentie in de universi teit totale vrijheid voor de schrijvers en afschaffing van de censuur geëist. Hij beriep zich opLenin en kraakte Stalin af. Wat zal er nu met de filosoof gebeuren? 0 Doordat de bel in het overweg- wachtershuis in Voorhout niet func tioneerde, gingen de spoorwegbomen gistermorgen te laat dicht. Juist na derde een trein uit Rotterdam, toen mevr. J. C. Plasmeijer op de fiets pas seerde. Wonder boven wonder liep het goed af: de zijkant van de trein greep het achterwiel van de fiets. De berijd ster werd licht gewond. 0 In Rotterdam is een tramtrein van de R.T.M. ontspoord. Niemand liep letsel op. Onderzoek bracht aan het licht, dat de trambaan onvoldoende zou zijn onderhouden. Op enkele plaatsen waren de rails zelfs doorge roest. Langs een gedeelte van de baan loopt een sloot. 0 In Frankrijk dreigt een ambtena- renstaking om meer loon. 4 BILT ZEGT: Droog weer Droog weer met in de ochtend op vele p" -tsen mist of laaghangende be wolking op de dag plaatselijk zonnige perioden. Weinig wind. Dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren of iets lagere. NEW YORK, 11 okt. De besloten vergadering van de Veiligheidsraad heeft klaarblijkelijk tot gevolg gehad, dat men over het Suezgeschil minder krasse woorden gebruikt ln het pu bliek en in rustiger sfeer met elkaar gaat praten. Gisteren zijn de ministers van buitenlandse zaken van Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Egypte voor een tweede bespreking bijeen geweest. Hedenochtend zal men weer vergade ren. De Franse minister van buiten landse zaken zei, dat er op de bijeen komst vragen zijn gesteld en antwoor den zijn gegeven, maar dat geen van beide partijen zich tot iets heeft ver plicht. o 0 Binnenkort zal een Duits-Engelse bespreking worden gehouden over een Europees vrijhandelsgebied. Drie arrestaties verricht AMSTERDAM, 10 oktober. Dank zij de oplettendheid van een winkelier in Muiden en het snelle optreden van de rijkspolitie aldaar heeft de politie vrijwel een geheel complot kunnen oprollen, dat zich sinds 29 november 1955 bezig hield met het verzilveren van valse bankbiljetten van 10,Nadat door de rijkspolitie te Muiden gis teren een vrouw, de 37-jarige M. B. K., was gearresteerd, heeft da Amsterdamse recherche in de loop van vandaag in Amsterdam aan gehouden de 44-jarige uitsnijder J. C. en zijn echtgenote, de 41-jarige D. M. J. C.K. Men zoekt thans nog naar de 34-jarige A. G. H., de man, die zeer waarschijnlijk de valse bankbiljetten heeft vervaardigd en die door de politie als de hoofdpersoon wordt gezien. Sinds 29 november 1955 zijn meer dan 1800 valse bankbiljetten van tien gulden in omloop gebracht. Dit is n.l. het aantal, dat reeds achter haald is. Het plan om valse bankbiljetten is uitgegaan van H. Hij woonde met zijn concubine, de 37-jarige M. B. K., een zuster van de 41-jarige, in een per ceel aan het Damrak. Dit was niet geschikt voor de experimenten. Hij is getrokken in een lege ruimte boven de woning van het echtpaar C., dat toen omstreeks 1952 in de eer ste Atjehstraat woonde. Na drie jaar zoeken had men een biljet vervaardigd, dat aan redelijke Observatiekliniek was hem te benauwd UTRECHT, 10 okt. De 30- jarige terrazowerker W. F. M. uit Heerlen, die onlangs was opgeno men in de Van der Hoeven obser vatiekliniek te Utrecht en daar maandag j.l. wist uit te breken met medeneming van een geld kistje met 500,van de sociale werkster, is vanmorgen in de bos sen van het landgoed Pijnenburg te Baam na een klopjacht door de politie gearresteerd. 's-GRAVENHAGE, 11 okt. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer J. M. L. Th. Cals de heer M. M. A. A. Jansen te Zeist benoemd tot lid van de Tweede Ka mer, in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer F. J. F. M. van Thiel, de heer P. A. Blaisse, te 's-Gra- venhage, in de vacature van de heer C. Staf, de heer J. de Ruiter, te Hee renveen, in de vacature van de heer W. Drees, de heer H. J. van den Born te Amsterdam, in de vacature van de heer S. L. Mansholt de heer H. M. Franssen te Assen, in de vacature van de heer J. Zijlstra de heer P. Gerbran- dy te 's-Gravenhage, in de vacature van de heer J. Algera de heer C. van der Zaal te Harlingeri, in de vacature van de heer A. A. van Rhljn de heer J. Reehorst te Rotterdam, in de vaca ture van de heer J. G. Suurhoff de heer J. C. Deering te Botterdam en in de vacature van de heer J. M. A, H. Luns de heer W. J. Schuijt te Amster dam. „Willempje", zoals hij bij de politie bekend is, heeft een reeks van inbra ken op zijn naam staan. De laatste van deze serie was een inbraak te Heerlen, waar hij de brandkast van een sociale instelling leeghaalde. „Willempje" werd ter beschikking van de regering gesteld en in een kliniek opgenomen. Omstreeks elf uur is hij in Baarn ge arresteerd, nadat hij daar met een in Den Haag gestolen auto tegen een boom was gereden. Na de aanrijding had „Willempje" kans gezien de opengereten wagen te verlaten, voordat de pólitie ter plaatse was. Hij vluchtte de bossen, in, waar hij na een klopjacht werd gevonden. EERST NAAR DEN HAAG Direct na zijn ontvluchting uit de kliniek heeft hij zich naar Den Haag begeven. Hij brak daar ergens in en eigende zich enkele kledingstukken toe. Daarna heeft hij een auto van een buitenlandse diplomaat gestolen. Van het geld, dat hij uit de kliniek had ontvreemd, kocht hij een tent, die hij bij Oosterbeek opzette. Tijdens de klopjacht zag één van de politiemannen plotseling een man uit het bos komen. Hij vroeg hem, of hij wellicht de man was, die uit de kliniek was ontsnapt. Het antwoord luidde, dat hij slechts een genieter van de natuur was. De politie vertrouwde deze „na tuurliefhebber" allerminst en nam hem mee naar het bureau, waar hij een verhoor werd afgenomen. Na een uur volgde'bekentenis. 0 In Westbroek zijn gisteravond een jongen en een meisje, die aan het wan delen waren door een beschoken auto mobilist aangereden en gedood. eisen voldeed en heeft H. een flinke voorraad gemaakt. Hoeveel biljetteA er uit de drukpers te voorschijn zijji gekomen, is alleen hem nog bekend. Hij heeft daarna de drukpers op het Walerlooplein te Amsterdam van de hand gedaan en de inkten, het pa pier en de cliché's in de kachel gé* stopt. VROUWEN MOESTEN OP STAP. Omdat de uitsnijder eefi opvallende figuur was en ook H. zich niét bereid verklaarde, moesten de twee vrou wen trachten de bankbiljetten te ver zilveren. Daartoe reisden zij, meestal in het gezelschap van H., vrijwel alle grote en kleine plaatsen van ons land af en kochten steeds kleine dingen om zoveel mogelijk goed geld terug te krijgen. Bij een huiszoeking is thans ook een voorraad snoepgoed, kaarsen en kleerhangertjes gevonden. Maximaal werden 12 biljetten per dag van de hand gedaan. De drie gearresteerde personen zijn nog niet met de politie in aanraking geweest. Ook H. was bij de Amster damse recherche niet bekend, maar na enige informaties werd bekend, dat in 1952 door de politie te Maas sluis een verzoek tot opsporing van H. is uitgegaan inzake verduistering van een bedrag van f 16.000. De politie te Hilversum heeft mede gedeeld, dat H. in 1944, gekleed ih Duits uniform, roofovervallen moet hebben gepleegd. Bij één daarvan zou hij in Nederhorst den Berg een boei- hebben neergeschoten. Ook is thans bekend geworden, dat H. van 1 februari 1944 tot 1 juni 1945 als laborant gewerkt heeft op het foto- technisch laboratorium van de Firma Enschede en Zonen, zodat hy hier zijn kennis van het vervaardigen van bankbiljetten opgedaan kan hebben. o (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, Donderdagochtend. DE KABINETSFORMATEUR, dfe W. Drees legt op het ogenblik de laat? ste hand aan de formatie van het nletó> we kabinet. Mr. Burger, die informa teur is geweest, heeft de weg voor Ar. Drees overigens volledig gebaand. Gis' teren moesten nog enkele besprekipT gen met kandidaat-ministers plaaft vinden, doch moeiiykheden zullen zleil daarby niet hebben voorgedaan. De woordvoerder van de formateur heeft gisteren medegedeeld dat cfe sss* menstelling van het kabinet, zoals dSjr in de bladen was geplublieeerd tft hoofdtrekken juist is. MILAAN, 10 oktober (Reuter). De 27-jarige Arturo Sampata en diens 22-jarige broer, Osvaldo, hebben woensdag in een voorstad van Milaan, Terazzano, een arbei der doodgeschoten, die de politie behulpzaam was bij het ontzetten van 96 kinderen, die zes uur lang door de broers in een school wer den vastgehouden. De broers wer den zelf door het optreden van de politie gewond. De beide mannen, van wie Arturo veertien dagen verlof had uit een in richting voor geestelijk gestoorde mis dadigers, bezetten de school om elf uur 's ochtends, verzamelden de kinderen in de hall en knevelden drie onder wijzeressen. De broers, die gewapend waren, eis ten een losprijs van 200.000.000 lire (ongeveer 1.200.000 gulden). Als zij deze som niet kregen, zouden zij ieder een doden. Een vrouw, die naar het oordeel van de broers te dicht bij de school kwam, namen zij onder vuur. De vrouw liep een schotwond in het been op. Omsingeld Een uur nadat de mannen de school hadden bezet, was het gebouw omsin geld door 500 politiemannen en ston den pantserwagens gereed. Angstige ouders trachtten door het politie- kordon te breken om hun kinderen te hulp te snellen. Pogingen om de broers met luid sprekers te bewegen het verzet op te geven, bleven vruchteloos. De broers dreigden de kinderen met zuur blind te zullen maken en de schooi te zullen opblazen. Z(j lieten de kinderen beves tigen, dat zjj een fles zuur en spring- stof bij zich hadden. Overigens hielden zij rekening met een langdurig beleg, want zij eisten levensmiddelen en elektrische kookkachels voor de kin deren. De publiciteit vergaten zij even min, want zij eisten ook televisiecame ra's, fotografen en een microfoon. Een politieman, die een poging deed de school binnen te dringen, moest zich onder een hagel van kogels terugtrek ken. Aanval Op advies van een psychiater besloot de politie tot een aanval over te gaan. Op twee plaatsen trachtte men de school binnen te dringen. Een arbei der, die de politie behulpzaam was, werd hierbij doodgeschoten. Onmiddellijk daarna slaagde men er op twee plaatsen in de school binnen te komen. Arturo werd door een poli tieman en een onderwijzeres ontwa pend. Osvaldo gaf zich over toen hij gewond werd bij het stuk schieten van een slot. Arturo bleek twee schotwon den te hebben opgelopen. De verbolgen menigte wilde Arturo ombrengen, toen hij op een draagbaar werd weggedragen. De politie redde zfjn leven door te zeggen, dat hij bij de beschieting was omgekomen. Op Russische ambassade in Londen? LONDEN, 10 oktober. De Russi sche boer Alexis Tsjowstof, die met zijn dochtertje Tatjana (2%) bij het vertrek van de „Queen Mary" uit New York aan de aandacht van de Ameri kaanse emigratie-beambten ontsnapte hij zou op weg zijn naar Krasnodar aan de Zwarte Zee, om daar zijn oude moeder is bezoeken is, sinds hij in Southampton werd afgehaald door le den van de Russische ambassade in Londen, volkomen zoek en het middel punt van vele geruchten. Foto links: Dit is het laatste, wat van de kleine Tatjana werd gezien: vra* gende kinderogen, glurend van aehteï het gordijn in de trein, die Alexis mei zijn dochter onder geleide naar Lon den bracht. Foto rechts: de aankomst van Tsjwos- tof met zijn dochtertje in Southamp ton. Men vermoedt, dat vader en doch ter in de Russische ambassade te Lon den worden vastgehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1