Mishandelingen en dronken fietsers f u Unieke Nevedo Modeshow van Breimodellen Jubileum 'De Ambachtschool' Middelburg met (eestavond gevierd Kapelle gaat 26 woningwet woningen bouwen lezers Woensdag 10 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Stuurman binnenvaart stal vier lege flessen Zeeuwse collecte voor lectuurvoorziening verdeeld Begroting 1957 is sluitend „Handelsbelang" Middelburg betuigt adhesie 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4' Stationschef Bergen op Zoom 40 jaar in dienst Zwembad in Goes is onmisbaar De onderwijzers opleiding m' ookl Gemêleerd gezelschap voor politierechter Middelburg MIDDELBURG, 9 oktober. Het gezelschap, dat vanmorgen voor de politierechter, mr. P. van Empel, verscheen, moge zeer gemêleerd worden genoemd. Toch viel het in enkele hoofdgroepen uiteen: er was een categorie wielrijders, die door het consumeren van hoeveel heden spiritualiën hun bekwaamheid om de vehikels nog langer in de gewenste richting voort te bewegen, verloren, er waren lieden, die hun overschotten aan energie lieten afvloeien op de lichamen van zwakkere broeders, er was een verduisteraar, een cokes- en een krui meldief, welke kruimels bestonden uit vier lege limonadeflesjes. Als bijzonderheid bij dit laatste zij vermeld, dat verdachte zich deze flesjes in twee partijen toeëigende. Van de eerste categorie kwam als eerste de havenarbeider E. H. uit de Zeeuwse hoofdstad binnen, die op 9 juli j.l. in de Molstraat van zijn woonplaats door de politie een halt werd toegeroepen. Hij zou niet capa bel zijn geweest het rijwiel naar be horen te besturen. „Volgens mij niet", zei verdachte. „Was U wel ziek uit andere hoof de?" informeerde de politierechter toen; hij wees er ook op, dat juist dat éne biertje kan misvallen. Hoewel de bloedproef slechts een promillage van 0,4 opleverde, was er de hoofdagent-verbalisant om te getuigen, dat H. reeds op de Dam een groot gedeelte van de weg be nutte om zich te verplaatsen. In de Molstraat laveerde hij van gevel tot gevel, zonder evenwel overstag te gaan. De indruk was erger dan de bloedproef wel aangaf. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, wilde ook wel aannemen, dat het hier niet meer be trof dan een ongelukje. Hij eiste f25.waarvan de poli tierechter nog een tientjS liet vallen, GESLAAGDE. Op 3 juli j.l. was er een geslaagde, M. H. uit St.-Laurens. Alcohol was er om de /reugde enige luister bij te zetten; op het jaagpad tussen Vlis- singen en Middelburg kwam de rijks politie er een domper op zetten. „Onder invloed is een wijds begrip' zei verdachte, waarmee hij, zonder het zelf zo te bedoelen, de aanvechtbaar heid van de bloedproef naar voren bracht, want die wees 1,30 promille. Verdachte vervolgde: „Mijn vriend mocht doorrijden, ik werd terecht gesteld". De politierechter meende H. er toen op te moeten wijzen, dat deze laatste woorden de handelwijze van de rijks politie toch wel enigszins in een ver keerd licht plaatsten. Mr. Van Empel wist wel, dat H, geen dronkaard is, veeleer een eerlijk en hardwerkend man, die slechts ver zuimde na het feestje een taxi te nemen. De boete kwam op f 40.- (conform). FIETS NIET De monteur 3. S. B. uit Koudekerke kon eigenlijk alleen zichzelf maar verwijten. Want op 14 juli j.l., "toen hij te Vlissingen een café verliet, was er een zeer humaan optredende agent van gemeentepolitie, die hem advi seerde het rijwiel gedurende de eer ste drie uren maar niet te trachten fietsend te bestemder plaatse te bren gen Toen de agent B. tien minuten later dit toch zag pogen, was het uiteraard mis. Men kan dan onmoge lijk zoiets als „Zoudt U alstublieft te voet Uw weg willen vervolgen?" ver wachten „Bent U een geregeld gebruiker? vroeg de politierechter verdachte, waarop deze in meer vage beredene ringen antwoordde. Veertig gulden was de boete, de eis was een tientje hoger. A. J. R., een smid uit Aardenburg, was op 2 juli ook al op een rijwiel gesignaleerd, toen hij de diepte van het glaasje slechts kon zien als een ruimte, waarvan de onpeilbaarheid hem toelachte. 't Was al eens eerder gebeurd; drie weken gevang eiste de officier. Het werden er zes, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. TWEEDE CATEGORIE Een Vlissingse metaalbewerker, W. de B., had zich gemengd in de twist tussen zijn zoontje en dat van eep ander, welk laatste mensje deels ge schrokken, deels bloedend vanonder zijn handen kwam. Twintig gulden of vier dagen. Een militair uit Oostkapelle, de 19- jarige J. H. R., kwam getuigen, hoe de schilder A. C. van L. uit Middel burg die verstek liet gaan hem op 30 juni, tijdens de Domburgse ker mis, had mishandeld. Nu moest R. wel toegeven, dat hij zeer irriterend voor Van L. had staan lachen. Maar R. was niet schoon van 't geestrijk vocht en daardoor wat „lollig", een uitleg, die hij er zelf aan trachtte te geven. De officier wilde kermisvechterijen tegengaan en eiste veertig gulden, waarbij de politierechter zich aan sloot. Een jeugdige opperman uit Gouda, L. H. H., had te Vlissingen een ze kere Van B. mishandeld, evenals de fiets van de laatste. Deze averij werd vergoed, doch de heer Van B. moest tien dagen in de ziektewet lopen. (f25.subs. 5 d.). De vertegenwoordiger E. uit het Vlissingse havendorp had geld bedragen van zijn werkgever ver duisterd. Hij moest kaarten uitzet ten; een deel hiervan bezorgde hij niet en „wendde het geld te eigen bate aan". Het Leger des Heils wil E. graag een kans geven; daarom vroeg de officier drie maanden voorw. met drie jaar proeftijd en onder toe- zichtstelling van genoemd Leger. (Conform.) „VREEMD". Een stuurman ter binnenvaart, de 21-j. M. de W. uit Middelburg, was de letterlijke (lege) flessentrekker. Limonadeflesjes waren het, die hij van de wagen van een melkhandelaar griste. Twee stuks, de dag daarop nog twee. „Vreemd" vond de politierech ter, die de zuster van verdachte zelf niet verschenen vroeg, of zij namens hem nog iets in het midden wilde brengen. „D'as na hoeveel 't ie krijgt", zei de zusfer. „Gaat U dan huilen, als hij veel krijgt?" informeerde de politierechter, „ik vraag het maar zo huiselijk mo gelijk(f25 subs 5 d.) Ingezonden Mededeling (Adv.) Trial te Vrouwenpolder MIDDELBURG, 9 okt. De motor club „De Zeeuwen" organiseert zater dag 13 oktober a.s. weer een „Trial" op het bekende terrein te Vrouwenpolder. Naast de individuele kamp zal er te vens tussen de clubs onderling gestre den worden voor het Prov. Kampioen schap. Er wordt vanaf 3.30 uur gestart. Alle motorrijders kunnen aan dit evene ment deelnemen. Scholieren toonden zich een enthousiast publiek MIDDELBURG, 9 oktober. In de grote zaal van het Schuttershof die tot de bekende laatste plaats was bezet heeft de jubilerende vereniging „De Ambachtschool" voor Middelburg en Omstreken de leerlingen, leraren met hun dames en genodigden een feestavond aangeboden. Voordat het doek opging voor het programma, dat werd verzorgd door het gezelschap „Avedo" uit Middelburg, heeft de voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. Barentsen, in een kernachtige speech de hoedanigheden, de goede naam, die deze onderwijsinrichting zich in 75 jaar heeft weten te verwerven de aan de instelling ver bonden machinistenschool jubileert ook, deze bestaat zoals bekend 35 jaar in een juist licht gesteld. Ingezonden Mededeling (Adv.) Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Earelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuidema, Goes. MIDDELBURG, 9 Okt. De opbrengst der Zeeuwse colecte 1955 wlas zoals bekend bestemd voor de lectuurvoor ziening. De verdeling van het bedrag van 4800,—, dat binnenkwam, was als volgt: afdracht aan Prins Bernhardfonds 500, reserve voor een door de Stichting Zee land tol te stellen onderzoek naar de mo gelijkheden van een rijdende bibliotheek (bibliobus) 500,Stichting Werkver band van Protestantse Bibliotheken 1.857,40, Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening in Zeeland 1.119,31, Prot. Chr. Lectuurraad Zeeland 823,29. Uit de toelichting, die de Stichting Zee land verstrekte, blijkt, dat het onderzoek inzake een rijdende bibliotheek is vol tooid. Er blijken achteraf geen kosten aan verbonden te zijn geweest, die niet uit de gewone begroting der Stichting konden worden gedekt. Dit bedrag komt dus ter organisaties. Het totaalbedrag van 3800,is over de drie genoemde organisaties verdeeld, voor de helft naar rato van het aantal aan gesloten bibliotheken, voor de helft naar rato van het totale boekenbezit van deze bibliotheken. Hiervoor golden de volgende cijfers: Werkverband 74 bibliotheken en 42.857 boeken, K.C.V.L. resp. 37 en 30.854, P.C.L.R. resp. 31 en 20.174. De verdeling geschiedde door het dage lijks bestuur der Stichting Zeeland, die het hiervoor gevraagde advies van de iectuurcommissie der Stichting ongewij zigd overnam. ELLEWOUTSDIJK Bietenaanvoer. Dezer dagen werden op de haven door de gebr. De Jonge de eers te bieten aangevoerd voor de suikerfa briek te Puttershoek. Naar schatting zul len er dit jaar ongeveer 2 millioen kg aangevoerd worden. Veel, zeer veel is gebeurd in de ach terliggende jaren. Vele leerlingen wer den op de school gevormd tot mensen van betekenis. Dit is verheugend voor het bestuur, zoals de heer Barentsen vervolgde, gisteren werd deze vreugde nog onderschreven door de aanbieding van een fraai geschenk door oud-leer lingen en leerlingen. De school is uit gegroeid tot een onderwijsinrichting van betekenis; de faam drong door tot in de uithoeken van het land. De heer Barentsen zei trots op de school te mogen zijn, omdat zij van grote bete kenis is gebleken bij de vorming van vele jongelui. Daaraan hebben ook de afgestudeerde mensen hun medewer king verleend, zij excelleerden door teamgeest en plichtsbetrachting. De voorzitter verbond hieraan de wens, dat dit in de toekomst ook zo moge blijven. Tevens verklaarde hij, dat de directeur en de leraren door hun kwa liteiten hiertoe eveneens veel hebben bijgedragen. Tenslotte vroeg de heer Barentsen en driewerf hoera op de school uit te brengen, waaraan door het jeugdige publiek met enthousias me werd voldaan. DRAAIEN MAAR Hierna trad „Avedo" voor het voet licht met de revue „Draaien maar". Het programma werd vlot en met een voor amateurs prettig aandoende vaar digheid afgewerkt. Met name de heer J. Caljouw, de leider van het gezel schap, zorgde in de schetsjes voor me nige humoristische noot, bijgestaan door de zich eveneens goed werende heer A. Hondsmerk, die tevens de con ferences voor zijn rekening nam. Hij deed dit op een vlotte wijze. Hij zal er echter voor moeten waken zich niet te verliezen in het pikante, waarmee èn een jeugdig publiek en een eventueel rijper publiek èn het programma als geheel niet mee gebaat is. „Avedo" bracht een aardig programma waar in o.a. nog mevr. Henny de Reuver "A: een „goeie" Dit apparaat en 2 Blauw* Gillette mesjet voor maar 1 gulden morgén begint met Gillette! Waardering voor B. en W. KAPELLE, 9 oktober. De raad heeft in haar vanavond gehouden vergadering met algemene stemmen besloten over te gaan tot de bouw van 26 woningwetwoningen. Deze woningen zullen zo spoedig mogelijk gebouwd worden, nadat de goedkeuring hierop is verkregen. Er zullen er 16 verrijzen aan de verbindingsstraat tussen de Oude Bosstraat en de Stationsstraat te Kapelle; 8 aan de Waar dekensstraat te Biezelinge en 2 aan de Steenweg te Schore. Uit de toelichting van burgemeester H. G. van Suylekom bleek, dat bij de woningtelling is geconstateerd, dat in de gemeente Kapelle een woningtekort was van 40 woningen. Hierin was niet begrepen de behoefte aan woningen voor mensen die willen gaan trouwen en voor hen die zich van buitenaf in de gemeente willen vestigen. Dit beeld was ongunstiger dan b. en w. hadden verwacht en daarom moet er wat gebeuren, vooral omdat er praktisch geen huurwoningen in de gemeente vrij komen. De raad was het algemeen eens met deze gedachtengang en daarom besloot zü tot de bouw van deze 26 woningen welke gebouwd zullen worden volgens een ontwerp van architect M. J. Ie Clercq te Kruiningen. In Kruiningen zijn dezelfde type woningen gebouwd. Ze worden gebouwd in blokjes van 4 woningen en hebben een inhoud van 272 m3. De bouwkosten zullen bedra gen ƒ11.750,en de grondkosten zijn 1200,per woning. De huurprijs zal ƒ8,85 per woning zijn. De plaatselijke aannemers zullen deze woningen mogen bouwen voor het vastgestelde bedrag. Algemeen was er grote waardering voor dit initiatief van b. en w. en alle raadsleden drongen aan op spoed b(j de uitvoering van de bouwplannen. BEGROTING IS SLUITEND Ook de begroting 1957 is aangebo den. Deze is sluitend, nadat gebruik was gemaakt van een bedrag van 27.500,zijnde een batig saldo van voorgaande jaren. De gewone dienst sloot in ontvangsten en uitgaven met een totaalbedrag van 727.070,91. Ook de begroting 1957 van het Bur gerlijk Armbestuur werd ingediend. Deze was ook sluitend en vertoonde voor de gewone dienst in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 83.638,72. Hét gemeentepersoneel kreeg een salarisverhoging van 6 pCt. met in gang van 1 juli jX De vergoedingen voor de bijzondere kleuterscholen werden als volgt toe gekend: Schore f879,Biezelinge f2936,—, Kapelle f2067.—. Ten aanzien van het subsidieverzoek voor de Stichting Zeeuws Studiefonds rezen nog enkele vragen. Zo vond de heer Van Wel (C.H.) het een vreemde vertoning, dat subsidie gegeven werd aan een stichting die nog niet bestaat. Overigens stond hij zeer sympathiek tegenover het doel. De heer de Koeyer (C.H.) wilde graag weten wie er nu voor subsidie van deze stichting in aanmerking komen, waarop de voor zitter meedeelde dat leder hiervoor straks een aanvraag kan indienen. Dan zal de Stichting dit bekijken. De sub sidie van 5 ct. per inwoner werd daar na met algemene stemmen goedge keurd. De heer E. C. Sebus kreeg vergoe ding voor de kosten van het bezoek van zijn kinderen aan de R.K. jongens school te Goes. De woningwetwoning Molenwater 20 werd verhuurd aan de heer J. v. d. Weyde. De heren A. J. van Liere, J. de Jager, A. de Neef, A. de Waard en C. Goud werden benoemd tot leden van de woningcommissie en de heren F. van Hoorn, C. Eversdijk, D. Sandee, L. de Koeyer en I. J. Drever, tot plv. le den van deze commissie. RONDVRAAG In de rondvraag kwam weer een heleboel kleingoed aan de orde. De heer C. Goud opende de rij, over een weg te Schore die geregeld blank staat als het een buitje regent. Mevr. Beenakker-Hatersel vond dat de mensen in Kapelle zeer slecht waarschuwen als er een lantaarn niet brand. Aan de Wemeldingseweg is al vier weken een lantaarn kapot. Ook vond zij dat er nodig een haagje moest komen aan de uitvalsweg in het Juf ferswegje. Verder bracht dit raadslid de rioolbelasting ter sprake. Zij wist er veel te noemen, die him hemelwater met een buis in de riolering loodsen en geen rioolbelasting moeten betalen. De heer Tramper wou in het sport gebouw gaarne een lokaal voor ouden van dagen inrichten waar zij zich ge durende de wintermaanden bezig kun nen houden. Hij vond dat het potje dat de Bond van Plattelandsvrouwen heeft voor dergelijke doeleinden, hiervoor zeer goed aangewend zou kunnen worden. Verder vond dit raadslid dat er in Dijk- wel nodig een lantaarn geplaatst moet worden omdat het daar zeer donker Is. Ds. E. Daalder directeur con sultatiebureau voor alcoholisme 's-GRAVENHAGE, 8 okt. Ds. E. Daalder, Doopsgezind predikant te Dan- tumawoude, heeft eervol emeritaat aange vraagd tegen 1 december a.s. wegens zijn benoeming tot directeur van het consul tatiebureau voor alcoholisme te Gronin gen. Ds. Daalder werd in 1915 geboren. In 1942 aanvaardde hij te Oldeboorn het ambt. In 1947 vertrok hij naar Westzaan en 5 augustus 1951 verbond hij ?lch aan zijn tegenwoordige gemeente. Aanbesteding bouw brandweerkazerne MIDDELBURG, 9 okt. Naar aan leiding van de wijze van aanbesteding van de bouw van een nieuwe brand weergarage heeft het bestuur van de Vereniging „Handelsbelang" zich hier over beraden en besloten adheasie te betuigen aan het door de N.A.P.B. aan het college van b. en w. gerichte adres, betreffende deze kwestie. (Blijkens het jongste raadsverslag kunnen nu ook de Zeeuwse aannemers inschrijven. Red.). In dit verband meent het bestuur er goed aan te doen de aandacht te ves tigen op het feit, dat het Middelburgse bedrijfsleven in het algemeen niet zon der kritiek is over het beleid van de plaatselijke overheid t.o.v. de inscha keling van het plaatselijk bedrijfsle ven. Vele ondernemers zijn van opinie, dat inschakeling van het plaatselijk bedrijfsleven, bovendien voordeliger zou blijken te zijn. Ingezonden Mededeling (adv.) <M«nt d(« Mofdt b«tfth«rmd door hot botUnddoolChof oroK. BERGEN OP ZOOM, 9 oktober. Onder zeer grote belangstelling her dacht vandaag de heer J. Douma, chef van het station Bergen op Zoom der Ned. Spoorwegen zijn veertigjarig dienstjubileum. Om half elf verzamelde zich in de wachtkamer het gehele personeel en tal van autoriteiten, waar bij monde van Mr. J. Kiveron, hoofdinspecteur Beheer uit Breda het woord werd ge voerd die de levensloop van de jubi laris schetste en hem als voorbeeld stelde. Hij bood de gebruikelijke grati ficatie aan. Namens het personeel voerde het woord de heer J. Klasen, die nog de periode van Vught, waar de heer Dou ma als chef vele Joden aan de greep van de Duitsers wist te onttrekken en optrad als zangeres dat, wanneer het nog wat aan beschaving wint, ze ker zeer verdienstelijk genoemd mag worden. Baby den Toonder zorgde met zijn orkest voor een gave muzikale be geleiding; ook speelde deze pianist met zijn confrère Leen Zietse uit Vlissingen nog een quatre-mains, dia werd geopend met een fijn aange voelde interpretatie van Duke El lington's bijna klassiek geworden „Caravan". De technische scholieren toonden zich voor dit alles een zeer dankbaar publiek. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wethouder, de heer L. J. van 't Westende. grypaH moor eL* p«»L, Nu uit verschillende persberichten moet worden geconcludeerd dat d* plannen voor een zwembad in Goes opnieuw voor langere tijd zijn uit gesteld, achten ondergetekenden het van uitzonderlijk belang, dat met spoed alles in het werk zal worden gesteld om een dergelijk uitstel ta voorkomen. Zij zijn van mening, dat de bouw van een eenvoudig, doch goed ge outilleerd zwembad in de gemeente Goes niet langer mag worden uit gesteld, zowel uit het oogpunt van recreatie voor de bevolking als in verband met de volksgezondheid en vooral ook de volksvéiligheid, waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan de kinderen. Zij verzoeken een ieder die het met het bovenstaande eens is, zo spoedig mogelijk adhesie te willen betuigen door het zenden van een naamkaartje of briefkaart aan onderstaande adres sen, teneinde zodoende te komen tot het vormen van een „Actie-comité Zwembad Goes". Ondergetekenden verklaren ten slotte, dat zij deze actie persoonlijk ondernemen en niet in hun functies in de Kon. Ned. Zwembond en da Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. I. VAN BEL, C. de Graaffstraat 28. E. W. CARELS, Leliestraat 79. (Men weet, dat de plannen tot stichting van een zwembad helaas in een impasse zijn geraakt. Het ziet er naar uit, dat voorshands van de kant van het gemeentebestuur geen con crete stappen te verwachten zijn. Wij juichen dan ook dit particulier initia tief toe. Ieder is het er wel over eens, dat in een zich snel uitbreidende ge meente als Goes een zwembad niet gemist kan worden. Red.) GOES, 9 okt. Van deskundige zijde wordt ons medegedeeld, dat het antwoord in onze vragenrubriek op een vraag van een lezer naar de onderwijzersopleiding onvolledig en onjuist is. Het volgende kan worden gezegd: 1. Met mulo-diploma kan men ook nu nog toegelaten worden tot de onderwijsopleiding, mits men ook ulo-examen in wiskunde heeft ge daan. 2. Zo niet, dan kan men alsnog een aanvullend examen in wiskunde doen, 3. Het bezit van een diploma 5-ja- rige h.b.s. of een daaraan gelijkwaar dige vooropleiding is dus niet nood zakelijk. 4. Een z.g. spoedcursus bestaat niet meer en het is niet waarschijnlijk, dat dit experiment de eerstvolgende ja ren zal worden herhaald. In het algemeen is het juister, dat belanghebbenden zich niet tot het ministerie wenden, maar tot de Insi ders in de provincie. van Bergen op Zoom na de waters noodramp aanhaalde toen ook de chef veler terzijde stond. Ook hij bood een aardige attentie als cadeau aan, terwijl Mevr. Douma bloemen ontving. Het woord werd nog gevoerd door de heer Bakx namens van Gend en Loos en door de heer Van Meer na mens de treincontroleurs. Zeer onder de indruk dankte hierna de jubilaris. sint annalanIT Geslaagd. De heer M. C. den Engels man J.A.zn. slaagde dezer dagen te Am sterdam voor dragline machinist-monteur. Ingezonden Mededeling (adv.) 'rond,

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2