A.-R. en K.V.P. houden voet bij stuk Vonnissen in Poznan:vier jaar voor Poolse jongemannen Helikopter in de Seine C.H. steunt A.-R. Techniek in R.A.I.-gebouw A.-R. en overzeese rijksdelen Oefenmijnen op de kust Tachtig procent der werknemers kreeg zes procent meer loon Egypte verwerpt Brits-Franse resolutie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zoekt Mr. Burger andere zetelverdeling Hed. echtpaar vestigt zich in Rusland Hcis Ucas DOOR DE WERELD SOWJET-UNIE WIL NIEUWE COMMISSIE Vooronderzoek buiten overwegingen Hoofdkantoor; h. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dqkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,52 per week, ƒ2,20 per maand, ƒ6,50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad r NOG STEEDS DRIELINGEN Zie pagina 3 12e Jaargang No. 3521 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 9 okt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.56 u., onder 17.58 u. Maan op 13.36 u., onder 22.01 u. Hoogwater woensdag 10 oktober: Vlissingen: 5.34 u. 1.89 m., 17.58 u. 1.88 m. Terneuzen: 6.05 u. 2.06 m., 18.26 u. 2.06 m. Wemeldinge: 7.15 u. 1.52 m., 19.32 u. 1.58 m. Zierikzee: 6.55 u. 1.31 m., 19.15 u. 1.38 m. Standpunt gevolmachtigde ministers DEN HAAG, 8 okt. Naar aanlei ding van het communiqué van a. r.- zijde over het departement van over zeese rijksdelen zie pag. 3 heb ben de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de heer R. Pos en W. F. M. Lampe, verklaard dat zij van oordeel zijn dat de verantwoordelijkheid voor de ko ninkrijksaangelegenheden, welke Suri name en de Nederlandse Antillen ra ken, niet meer bij een Nederlandse mi nister kan berusten omdat de behar tiging van deze aangelegenheden niet een zaak is alleen van Nederland, doch ook van de twee andere rijksdelen. Wat betreft de behartiging van de inter-regionale aangelegenheden, van de zijde van Nederland, ligt de beoor deling of het Nederlandse belang me debrengt dat deze al dan niet aan een afzonderlijk ministerie worden toever trouwd, bij de Nederlandse regering. Zij hebben daarom verklaard, dat zij geen principieel bezwaar zouden ma ken tegen de handhaving van een mi nisterie van overzeese rijksdelen, in dien het zou vaststaan dat de bewinds man, die met de leiding daarvan zou worden belast, hun standpunt ten aan zien van de koninkrijksaangelegen heden deelt. MOSKOU, okt. (Reuter). Het Sowjet-persbureau Tass heeft zondag gemeld, dat een Oekrainse, die in de oorlog door de Duitsers werd gedepor teerd, met haar Nederlandse echtge noot naar de Sowjet-Unie is terugge keerd. Het meisje, Oksana Mistsjoelc, uit het gebied van Zjitomir, en de man Ruben Oling, ontmoetten elkaar in een Duits kamp, en trouwden na de oorlog in Nederland. Volgens Tass wilde de jonge vrouw graag terug naar de Sowjet-Unie en „haar droom kwam uit". Haar man, een bouwvakarbeider, werd te werk gesteld bij de bouw van een water krachtcentrale bij Stalingrad en het gezin kreeg niet alleen een drie-kamer woning, maar ook steun bij de inrich ting, aldus Tass. Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman zal in het najaar deel uitmaken van de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Tijdens een marineschouw op de Seine in Parijs is een helikopter, welke bo ven het water demonstraties gaf, door een mislukte landing op een ponton brug in de rivier terecht gekomen. De Franse kolonel Curie, en een journa list, die in de „wentelwiek" zaten, kwamen er rillend van het koude bad met de schrik af. De foto laat zien hoe de verdronken vogel op het droge werd gehesen. (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, dinsdagochtend IN HET GESPREK, dat gister ochtend tussen de informateur, mr Burger en prof. Romme is ge houden, is duidelijk gebleken, dat de KVP-voorzitter het eens is met de A.R.-weigering van het depar tement van overzeese rijksdelen. Dit betekent, dat de heer Burger geen kans zal zien om op grond van deze weigering de A.R. buiten het kabinet te houden, daar dit voor de K.V.P. niet te aanvaarden Het ligt het meest voor de hand, dat de heer Burger zal proberen om een andere zetelverdeling te vinden, waar door een vijfpartijenkabinet toch nog mogelijk wordt. In dit verband kan het bezoek dat de heer Korthals (de li berale kandidaat van verkeer en wa terstaat), aan de informateur bracht, van belang zijn. De vraag is nu maar in welke richting de heer Burger het zal zoeken. Het is niet aan twijfel on derhevig, dat de A.R. zullen vasthou den aan hun eis van 2 zetels in het kabinet. Gisteravond is de P.v.d.A.- fractie bijeen gekomen om zich over de toestand te beraden. Vandaag verga deren de fracties van de K.V.P. en A.R. Steun Intussen heeft de A.R.-weigering om het departement van Overzeese Rijks delen te beheren de nodige stof doen opwaaien. Het is echter opgevallen dat het A.R.-standpunt gedeeld wordt door de gevolmachtigde minister van Suri name en de Nederlandse Antillen. Zij hebben naar aanleiding van het A.R.- communique een verklaring afgelegd. (Zie elders op deze pagina). C.H.-standpunt Het A.R.-standpunt wordt niet alleen door de K.V.P., maar ook door de C.H. gedeeld. De heer Staf beheert nu sinds drie maanden het departement van overzeese rijksdelen a.i. en het is geen geheim dat hij ook van mening is, dat dit departement schadelijk is voor de verhoudingen met de west. Ook de C.H. staat op het standpunt, dat dit departement voorlopig slechts tijdelijk beheerd moet worden. Des kundigen zeggen, dat het departement van overzeese rijksdelen binnen drie maanden geliquideerd kan worden. Links kabinet? Vast staat dat de zaak van de heer Burger er niet gemakkelijker op is ge worden. Gisteravond doken er reeds geruchten op, dat de informateur denkt aan een links kabinet, gesteund door de F.v.d.A., V.V.D. en C.H. Die poging kan alleen maar worden ondernomen als de heer Burger er verder geen gat meer in ziet en eindrapport aan H. M. de Koningin wil uitbrengen. Het is wel zeker, zo vernamen wij gister avond uit bevoegde C.H.-kring, dat de C.H. aan zo'n kabinet geen medewerking zal verlenen. Houden de A.R. voet bij stuk, en blijft de K. V. P.-fractie hen steunen, dan kan mr. Burger ook niet rekenen op de C.H. bij de vorming van een ka binet zonder K.V.P. en A.R. Voor de A.R.-verklaring over het departement van overzeese rijks delen verwijzen wij naar pagina 3 's-GRAVENHAGE, 8 okt. In de Noordzee en het Kanaal wordt op het ogenblik een internationale marine oefening, waarbij Nederlandse mijnen vegers een rol spelen, gehouden. Als gevolg van de jongste stormen spoelen op de Nederlandse kust bij deze oefe ning gebruikte oefenmijnen aan. Hoewel deze mijnen bij ontploffing geen schade toebrengen aan overva rende schepen en er met duidelijke letters het woord „dummy" op staat, dienen zij door eventuele vinders te worden beschouwd als gevaarlijk. De marinestaf adviseert dan ook dringend bij aantreffen onmiddellijk de naast- bijzijnde politiepost of de commandant van de mijnendienst der Koninklijke Marine te Den Helder te waarschuwen. Een ploeg deskundigen zal dan de aan getroffen mijnen onschadelijk maken. UTRECHT, 8 oktober. Bijna 80 procent van de Nederlandse werkne mers heeft een loonsverhoging van zes procent ontvangen. Circa 20 procent kreeg 3 procent of een percentage tus sen de 3 en 6 procent, terwijl een klei- Aards leven naar planeten? MOSKOU, 8 okt. (A.F.P.). Rus sische geleerden bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid om specimi na van aards leven, zowel dierlijk als plantaardig, over te brengen naar an dere planeten. Aldus een mededeling van professor A. G. Karpenko, de we tenschappelijk secretaris van de Sow- j et-commissie voor de coördinatie van uitvoering en bestudering van kosmi sche vluchten. Volgens genoemde pro fessor zullen dertig vooraanstaande Sowjetgeleerden dit vraagstuk in no vember a.s. op een speciale conferentie te Moskou onder de loep nemen. ne groep werknemers in het geheel geen loonsverhoging gerealiseerd zag. Ongeveer het gehele bedrijfsleven met uitzondering van de landbouw en enkele kleine groeperingen heeft ge bruik gemaakt van de mogelijkheid de secundaire arbeidsvoorwaarden met 3 procent te verhogen, voornamelijk in de vorm van uitbreiding van de va kantie en de vakantiegelden. De drie procent uitkering ineens over 1955 ia ook op grote schaal geschied, hoewel hier ten aanzien van de verschillende groepen minder uniformiteit bestaat. In de industriële sector is deze drie procent vrijwel over de gehele linie uitbetaald. Dit is de balans van de onderhande lingen, in alle bedrijfstakken gevoerd over de mogelijkheden tot loonsverho ging op basis van het regeringscom- munique van 19 maart j.l. De hekkesluiters waren de grafici en de werknemers in het goederen- eri personenvervoer. In Italië lopen de mensen in hun dikke overjassen. Er valt dichte sneeuw, de temperatuur is tot onder het vriespunt gedaald en voorts be stond het weer gisteren uit hagel en wind. Gisteren is een internationale con ferentie over de toekomstige statui van Tanger geopend. De in Nederland woonachtige Bel gen hebben een Belgische vrienden kring opgericht. Naar schatting wonen 20.900 Belgen in Nederland. In Engeland zijn de prijzen van olieprodukten gisteren verhoogd. Op een conferentie van insecten» kundigen in West-Berlijn is medeg% deeld dat in diverse landen de vlo zier) na de oorlog opvallend heeft vermqj- nigvuldigd. De wandluis wordt zeld zamer. In Geneve wordt een gehouden over de handel tussen en West-Europa. No deze maand zal een tweedaags^ conferentie over Euratom en gemeen schappelijke markt worden gehoudert. Da Britse premier Eden moest erg hoesten. Hij ging naar een ziekenhuis en dit bericht verscheen in de Engelse kranten. Na een paar uurtjes was Edefy weer bijna genezen. Hij heeft nu twe(S zakdoeken bij zichDe wereldpoli! tiek gaat weer gewoon door. De K.L.M. heeft gisteren een dienst op Keulen en Bonn geopend. Maandag heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. Anr. J. d'Ailly, in het R.A.I.-gebouw van de hoofdstad de jaarlijkse Firato-radio-tentoonstelling geopend. Ter gelegenheid van deze expositie heeft de verbindingsdienst van de Ko ninklijke Landmacht op de Dam een mobiel radio-telefoon en -telex-station opgesteld, dat in verbinding staat met een dergelijk station in het R.A.I.-ge bouw. (Foto links) Belangstellenden kunnen door de ether een bericht naar de tentoonstelling zenden dat zij daar dan later kunnen afhalen. Hier kijken belangstellenden hoe de openingsrede verscheen op de telex op de Dam. Toen de persfotografen hem dat ver zochten, maakte Amsterdams eerste burger gebruik van de „portofoon", een draagbaar zend- en ontvangappa raat, dat op de zeer korte golf werkt, om aan het publiek mede te delen, dat de persfotografen hem terwille van het „plaatje" hadden verzocht de „portofoon" te gebruiken.... (Foto rechts). Vier en zestig Engelse spoorweg mensen zullen een bezoek brengen aan de Nederlandse Spoorwegen. DE BILT ZEGT: Minder koud Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Minder koud. In het noorden van het land zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, elders weinig wind. bespreking ;ussen OosP- Kanaalkwestie in Veiligheidsraad NEW YORK, 8 oktober. De Egyptische minister van buiten landse zaken Mahmoed Fawzi heeft in de Veiligheidsraad, die het debat over de Suezkwestie voortzette, de Brits-Franse resolutie ver worpen, waarin onderhandelingen worden gevraagd op basis van het voorstel der achttien landen om het Suezkanaal onder internationaal beheer te plaatsen. Fawzi stelde voor een commissie van „redelijke omvang" in te stellen voor onderhandelingen over een vreedzame oplossing van het geschil, en, wat hij nog belangrijker achtte, ten behoeve van die commissie de nodige richtlijnen vast te stellen. Een van de belang rijke punten noemde de Egyptische minister het beginsel van de vrije doorvaart voor iedereen en te allen tijde. Er moet volgens Fawzi overeenstem ming worden bereikt over de samen werking tussen de Egyptische kanaal maatschappij en de gebruikers van het kanaal met inachtneming van de sou- vereiniteit en de rechten van Egypte zowel als de belangen van de gebrui kers. Er moet een stelsel van tolhef fing komen, dat de gebruikers een bil lijke behandeling waarborgt. Verder, aldus de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, moeten wij het eens worden over een redelijk percentage van de inkomsten, dat speciaal ter ver betering van het kanaal zal worden gebruikt. Deze twee uitersten moeten verme den worden, zei hij, ten eerste het re sultaat van de te voeren onderhande lingen al vastleggen voordat de bespre kingen zijn begonnen, en ten tweede POZNAN, 8 oktober. (Reuter). De drie Poolse jongemannen, twee van achttien en één van twintig jaar, die schuldig zijn bevonden aan het „op beestachtige wijze" vermoorden van een korporaal der Poolse veiligheidspolitie, zijn tot gevangenisstraffen van vier tot vier en een half jaar jaar veroor deeld. De moord geschiedde tijdens de wanordelijkheden, die 28 juni j.l. in de Poolse stad Poznan waren uitgebroken. Twee der beklaagden kregen vier en een half jaar en de derde vier jaar ge vangenisstraf. De veroordeelden werden hiermede tevens gestraft voor andere gedurende de wanordelijkheden begane misdrij ven. De ordeverstoringen, welke volgden op de betogingen, die 28 juni j.l. te Poznan werden gehouden, hebben aan 53 personen het leven gekost; er waren 200 gewonden. Rechter Celinsky zei, dat bij het be palen van de strafmaat rekening was gehouden met de tijd van het voor arrest. De rechter zei voorts, dat de drie mannen behoorden tot elementen, die een arbeidersdemonstratie hadden uit- febuit voor hun eigen doelen, te weten et werken van ongeregeldheden en het aanvallen van mensen en gebou wen. Vrijuit spreken Hij verklaarde, dat de beklaagden tijdens het proces alle gelegenheid hadden gehad vrijuit te spreken. Bij het vaststellen van het vonnis was al leen rekening gehouden met hetgeen tijdens het proces te berde was ge bracht, niet met getuigenissen bij de ondervragingen in het vooronderzoek. De straf zou nog anders zijn geweest, indien de beklaagden de enige aanval lers waren geweest. De veroordeelden kunnen nog in hoger beroep gaan. In andere zaken zal waarschijnlijk ook niet de hoogste straf de doodstraf worden geëist. onderhandelingscommissie zonde* de enige richtlijn met haar werk latei beginnen. Russisch standpunt De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Sjepilof noemde dé Frans-Britse klacht tegen Egypte on gegrond. Sjepilof betoogde dat het no dig is een geschikte vorm van samen werking te vinden tussen de soeverei ne staat Egypte en de gebruikers vai) het kanaal. Egypte moest als gelijke aan onderhandelingen kunnen deelne men. Sjepilof stelde voor uit de Veilig heidsraad een commissie te benoe men, waarvan bv. Egypte, Engeland, India, Frankrijk, de Sowjet-Unie eq de Ver. Staten deel zouden kunneiï uitmaken. Deze commissie zou even tueel nog uitgebreid kunnen wor den met b.v. Zuid-Slavië en Perziö of Indonesië en Zweden. Deze commissie zou op een bepaalde tijd rapport aan de Veiligheidsraad kunnen uitbrengen. Ook zou men dé commissie kunnen opdragen een nieu we conventie te ontwerpen ter ver vanging van die van 1888. Zij zou ten slotte een grote internationale confe rentie van alle kanaalgebruikers kun nen voorbereiden om de nieuwe con ventie, die een vrije doorvaart zou ga randeren, te bespreken en goed te keuren. Na de Egyptische en de Russische rede waren er aanwijzingen dat Groot» Brittannië concrete plannen voor een orgaan, zoals voorgesteld in de rede voeringen, wel zou willen aanhoren. Engelse mening onveranderd Het land staat echt nog altijd op het standpunt, dat alleen het vinden van een betere oplossing dan de naasting door president Nasser en herstel van het internationale beheer over het kanaal de enige onderwerpen van on derhandelingen kunnen zijn. De Perzische afgevaardigde wilde de partijen nader bij elkaar brengen de Australische en de Belgische afge vaardigden stonden achter de resolutie en de Amerikaanse vertegenwoordiger betoogde dat Sjepilof „de koude oor log" propageert. Morgen, dinsdag, zal de Veiligheids raad in besloten vergadering over de kanaalkwestie spreken. Bij een mijnontploffing bij de Zuid- afrikaanse plaats Middelburg, die ver oorzaakt zou zijn door methaangas, zouden maandag negentien mijnwer kers om het leven zyn gekomen. Veer tien mijnwerkers zjjn met ernstige verwondingen naar een ziekenhui» vervoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1