'Opzettelijke' machineschade om scheepvaart te belemmeren Ruzie over melksanering in Amstelveen Landverdeling in Algerije Houdt toch vooral die buiteiv gewesten kort! „Gerrit de Stotteraar" - na elf maanden vrijheid - gegrepen met melk meer mans Apothekeres naar gesticht Zaterdag 6 oktober 1956. ZEEUWSCH DAGBT AD pagina 3 Rotterdams Kamerorkest blijft bestaan Zweeds spion krijgt 12 jaar Duits vakverbond vraagt stop zetting atoomproeven Conflict in wolindustiie van Queensland Bouw T.H. Eindhoven officieel begonnen Publiek is ontevreden Buitenlanders weten onze hotels te vinden Verjaarskaart deed er bijna 20 jaar over Problemen rond de kabinetsformatie Prof. dr. J. J. de Jong gaf zijn visie Acyteleenfles uit elkaar: één dode Duidelijke eis: monopoliepositie voor het Westen Enghartig chauvinisme De aanleiding Serieus kennisnemen Insluip-operaties aan de lopende band Nonchalant Gummi handschoenen Directeur Egyptische Suezkanaalorgaan spreekt van CAIRO, 5 oktober. AFP. De uitvoerende directeur van het Egyptische orgaan voor het Suezkanaal, Joenis, heeft volgens het blad „Al Akhbar" verklaard, dat onlangs een Brits tankschip en drie schepen van andere nationaliteit bij de vaart door het Suezkanaal plotseling machineschade kregen, „kennelijk om de vaart door het kanaal te belemmeren". „Het kan ons niet schelen of die machineschade echt was of niet", aldus Joenis, „de hoofdzaak is, dat de vaart door het kanaal ondanks deze samenzweringen niet gestremd is." Het incident met het Britse tankschip, dat geladen was, had zich volgens Joenis als volgt voorgedaanDe Egyptische loods, die bU het vertrek uit Suez naar Port Said aan boord kwam, had gevraagd of alles in orde was. De kapitein ant woordde bevestigend. Tijdens de vaart vielen op een moeilijk gedeelte in het kanaal plotseling de machines uit De kapitein antwoordde op de vraag van de loods wat er aan de hand was: „De ma chines werken niet. Wat kan ik daaraan doen? U moet zelf maar zien". Het schip dreef door de wind en de stroom af naar de westelijke kanaal oever en het volgende schip van het kon vooi kwam gevaarlijk dichtbij, aldus het verslag van Joenis. De loods waarschuw de toen zijn collega's op de andere sche pen en gaf de bemanning van het Britse schip bevel het anker uit te werpen. De kapitein bleef al die tijd rustig in zijn hoekje van de brug toezien. Nadat het anker was uitgeworpen en het gevaar geweken was, gaf de Britse kapitein or ders en begonnen de machines weer nor maal te draaien. VEEL OPZIEN Deze verklaring van Joenis heeft veel opzien gebaard. Er hebben zich tijdens de vaart door het kanaal wel gevallen van machineschade voorge daan. Zo kreeg het Italiaanse passa giersschip „Toscana", op weg van Aus tralië naar Triëst, donderdag tijdens het passeren van het Timsahmeer ma chineschade. Het schip is voor anker gegaan en zal, als de schade hersteld is, met een ander konvooi verder va ren. Vrijdag werd bekendgemaakt, dat na de vertragingen als gevolg van strandin- BOTTERDAM, 5 okt. Het Rotter- dames Kamerorkest, dat de laatste maanden nogal in de belangstelling heeft gestaan, zal voorlopig blijven voortbestaan. De gemeenteraad heeft n.l. vanmiddag met 21 tegen 20 stem men een motie van de heer A. R. de Kwaadstemet (AR) aangenomen, waarin de raad zich in principe bereid verklaart het Rotterdams Kamerorkest in afwachting van een definitieve be slissing over de vraag, of in Rotter dam een Kamerorkest door financiële medewerking van de gemeente in stand moet worden gehouden, een sub- die van ten hoogste f 80.000,- te ver lenen voor het seizoen 1956-1957. Functionarissen van het Japanse mi nisterie van financiën hebben verklaard gekant te zijn tegen het plan voor een gemeenschappelijke markt van Europese landen. gen van schepen op maandag en dinsdag, het verkeer weer geheel normaal is. Vrijdag vertrokken uit Port Said 25 schepen in zuidelijke richting, terwijl uit Suez een konvooi van 20 schepen naar het noorden vertrok. De kanaalautori teiten maakten voorts bekend, dat op nieuw een aantal buitenlandse loodsen, o.w. Amerikanen en Duitsers, aangeko men is. STOCKHOLM, 5 okt. De 48-jarige Zweedse instrumentmaker Anatole Ericsson is wegens spionage voor de S.U. veroordeeld tot twaalf jaar dwangarbeid. Hij is schuldig bevonden aan het ver schaffen van inlichtingen over geheime radarinstrumenten aan Russische agen ten. Ericsson, die een Russische moeder heeft en in Leningrad geboren werd, verklaarde dat hij uit angst voor de Rus sen had gespioneerd. Ook was hij bang geweest voor de gevolgen van een wei gering om te spioneren voor zijn familie in de Sowjet-Unie. HAMBURG, 5 okt. (Rtr.). Het con gres van het Westduitse vakverbond heeft een resolutie aangenomen, waarin de staatslieden van alle landen opgeroe pen worden een einde te maken aan de produktie van atoomwapens en aan de proefnemingen met deze wapens. In een tweede resolutie dringt het congres aan op staatscontrole van de ontwikkeling der atoomenergie voor vreedzaam gebruik in West-Duitsland en staatseigendom van atoommateriaal. In een derde resolutie eist het congres, dat automatie niet zonder overleg met de vakbonden moet worden ingevoerd. Er moet een onafhankelijk orgaan wor den opgericht, dat de gevolgen van de automatie zal bestuderen en de regering van advies dienen. BRISBANE, 5 okt. (Reuter). De re gering van de Australische staat Queens land heeft in Brisbane de wolveilingen afgelast en de noodtoestand afgekondigd als gevolg van een staking van de wol pakkers, sorteerders en sjouwers in de gehele staat. De overheid heeft de sta kers gelast 8 oktober het werk te her vatten. De werkgevers moeten ontslagen personeel weer aannemen. De sjouwers hebben geweigerd wol te behandelen, geschoren door de ongeor ganiseerde arbeidskrachten, die de plaats hebben ingenomen van de scheerders, die al tien maanden in staking zijn voor ho ger loon. Er zijn op grote schaal sjouwers ontslagen. De vakbond is het niet eens met het afkondigen van de noodtoestand (waar door de regering de stakers kan gelasten het werk te hervatten) en overweegt zich tegen deze maatregel te verzetten door de staking uit te breiden. Kort geding AMSTERDAM, 5 okt. De melksanering in Amstelveen, waarover het publiek geenszins tevreden is en waarin het gemeen tebestuur niet bij machte is veran dering te brengen, kwam ter spra ke bij een kort geding, dat van morgen voor de president van de rechtbank heeft gediend. Een z.g. vrije melkslijter in Amstelveen had een melkfabriek in de hoofd stad („Holland") gedagvaard, om dat deze haar mondelinge toezeg ging tot levering van melk aan de ze slijter niet was nagekomen. Ge- eist wordt, dat de president de melkfabriek van veroordelen de toezegging na te komen met een dwangsom van 100 gulden per dag indien zij in gebreke blijft. De raadsman van de melkslijter, mr. P. M. Witteman, zei, dat door de ge saneerde Amstelveense slijters een „terreur" wordt uitgeoefend. Het pu bliek kwam bij het gemeentebestuur met klachten, o.m. dat men geen vrije keuze meer heeft. Doch het gemeente bestuur, dat niets liever ziet dan dat deze melksaneringsregeling zou ver dwijnen, kan tegen deze regeling niets doen. Het staat achter dit kort geding. De gesaneerde slijters hadden met een aantal melkfabrieken een onder linge overeenkomst aangegaan, dat de fabrieken alleen zouden leveren aan de leden van de melkslijters vereniging „Ons aller belang", die waren toege treden tot het z.g. basiscontract. De be doeling is volgens de raadsman de vrije slijters uit Amstelveen te weren. Zijn cliënt had tot nu toe niet de ge legenheid gekregen dit basiscontract te tekenen. Daarin staat, dat de melk fabrieken, als getekend is, ook aan vrije slijters mogen leveren. MISBRUIK Van het basiscontract wordt volgens mr. Witteman misbruik gemaakt. De toezegging van de fabriek is onvoor waardelijk geweest. De raadsman van de melkfabriek, mr. D. W. O. A. Grosheide, betoogde dat het z.g. basiscontract van kracht is en geen strijdige bepalingen be vat. De zaak van de sanering staat volgens hem buiten de regeling tus sen de slijters en de melkfabrieken. De fabriek is gebonden aan dit ba siscontract, waarvan bij niet nakoming de fabriek o.m. een boete kan worden opgelegd. Er bestaat in ons land geen leveringsplicht, waartoe in dit geval de melkfabriek zou kunnen worden gedwongen. Of de melkslijter tot teke ning van het basiscontract zal worden toegelaten kan nog niet worden vast gesteld, omdat dit punt in behandeling is bij degenen, die partij zijn in dit ba sis contract. Mr. Grosheide concludeer de, dat de gevraagde vordering niet kan worden toegewezen. De president bepaalde de uitspraak op donderdag 11 oktober. In Eindhoven heeft mr. J. M, L. Th. Cals, de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen in het demis sionaire kabinet, donderdagmiddag of ficieel de eerste paal geheid voor de tweede Nederlandse technische hoge school, die hier gaat verrijzen. De foto toont mr. Cals bezig met deze historische handeling. 's-GRAVENHAGE, 6 okt. Het be zoek van buitenlanders aan de Neder landse hotels neemt nog steeds in om vang toe. Blijkens gegevens van het C.B.S. werden in het eerste halfjaar van 1958 in de hotels 1.128.000 overnachtingen van buitenlandse bezoekers geregis treerd. Vergeleken met de overeenkom stige periode van 1955 nam het aantal overnachtingen toe met 110.000 of wel met rond 11 De stijging van het aan tal overnachtingen deed zich bij vrijwel alle landen voor. Belangrijk was de toe neming van het bezoek van geallieerde militairen uit Duitsland (plm 25.000), van het bezoek uit de Ver. Staten (plm 24.000), uit Engeland en Schotland (plm 20.000) en uit Duitsland (plm 20.000). Alleen in het aantal bezoekers uit Zwit serland en uit Zweden viel een lichte daling te constateren. Amsterdam trok een belangrijk deel van de buitenlandse bezoekers tot zioh. De hotels in. deze stad registreerden in genoemde periode 754.000 overnachtin gen van buitenlanders, d.i. 39 van het totaal. Hatoyama, de premier van Japan, heeft voor zijn vertrek naar Moskou tegenover de pers verklaard, dat hij de Sowjet-Unie zal vragen de eilan den Habomei en Sjikoten onmiddellijk aan Japan terug te geven. De Japanse eis tot teruggave van de zuidelijke Koerilen zal later besproken worden met de Sowjet-Unie. Ingezonden Mededeling (Adv.) DALFSEN, 5 okt. De gepensio neerde gemeente-veldwachter H. de Lange te Dalfsen, ontving gisteren een verjaarskaart, afgezonden door zijn zwager te Dedemsvaart. Dat leek wat laat, want de heer De Lange is op 15 augustus jarig. De kaart was gefrankeerd met cent, waaruit bleek, dat de kaart heel erg laat was. Zij was namelijk op 15 augustus 1937 ten postkantore te Dedemsvaart afge stempeld. 's-GRAVENHAGE, 5 okt. Onze hoofdredacteur, Prof. dr. J. J. de Jong, hoogleraar in de wetenschap der politiek aan de Vrije Universi teit, heeft voor de leden van het Contactcentrum op voorlichtingsgebied gesproken over problemen rond de kabinetsformatie. Met betrekking tot het vraagstuk der zetelverdeling merkte hü o.m. op, dat dit na 1945 in toenemende mate centraal is komen te liggen. Van 1900 tot 1940 speelde de zetelverdeling een heel andere rol. Dat het nu anders is heeft een complexe oorzaak. Enige punten uit dit samenstel heeft prof. De Jong nader aangeduid en uit gewerkt. Daar is o.a. allereerst de veranderde relatie tussen volksvertegenwoordi ging en regering. Het besturen is meer op de voorgrond gekomen bij de regering en de wetgeving is achterop geraakt Er heeft zich een structuurwijziging voorgedaan. Om daar tegen in te gaan wordt getracht invloed uit te oefenen op de zetelverdeling. In dit verband wees spreker er ook op, dat de positie van de individuele minister is veranderd. Deze positie is veel ge wichtiger geworden dan ze in vroe ger jaren was. Dit is een tweede reden waarom er aanleiding is ont staan tot strijd om de zetelverdeling. Het derde punt, dat prof. De Jong uit het door hem aangeduide complex van oorzaken lichtte, is het ingroeien van de politieke partij in de staat. Dit inbouwen is bespoedigd, doordat de socialisten werden betrokken in de kabinetsformatie. Dit is z.i. één der zwaarst wegende componenten van de complexe oorzaak van de strijd om de zetelverdeling. Een ander nieuw probleem is dat der publiciteit. Het instellen van een officiële woordvoerder van de kabi netsformateur is een instituut gewor den in het raam van de kabinets vorming. In dit verband merkte hij o.a. nog op, dat het door een overdaad van publikaties wel eens moeilijk wordt een zaak op te lossen. ULFT, 5 okt. Vanmorgen half twaalf is de chauffeur B. H. Capel te Doetinchem, werkzaam bij de firma Straalman te Doetinchem, om het leven gekomen, doordat een fles ge vuld met acyteleengas, die hij van zijn vrachtauto wilde afhalen, uit el kaar sprong. Twee personen, die in de nabijheid stonden, bleven onge deerd. Het slachtoffer werd circa tien meter weggeslingerd. De verongeluk te, die 29 jaar oud was, was gehuwd en vader van twee kinderen. Enkele huizen in de omgeving liepen glas- en pannenschade op. De gesprongen fles boorde zich dwars door de motor van de auto. PARIJS, 5 okt. (A.F.P.) De Franse ministerraad heeft twee de creten goedgekeurd, die voorzien in de verdeling van domeinen met een totale oppervlakte van 80.000 ha on der 3000 Algerijnse gezinnen. Het be treft hier grond van twee grote con cessies, die door de regering van Napoleon de Derde een veertig jaar na de verovering van Algerije werden uitgegeven. De concessies liggen in Midden-Algerije en het oosten van het departement Constantine. Rotterdam geeft zijn „visie' Het hoge woord is eruit! Rotterdam heeft gesproken. En dus past het al wat niet Rotterdam is (dat zijn dan al die onderontwikkelde gebieden in ons vaderland) eer biedig te zwijgen. En zeker in Zeeland, dat straks dienst mag gaan doen als monster-reservaat voor een paar miljoen dag jesmensen uit de randstad, die op vakantie gaan. Maar verder is het parool: houdt ze klein! Zorgt ervoor, dat geen enkele ondernemer het in zijn hoofd haalt er een bedrijf te stichten. Overdre- n voorgesteld? Leest u dan even het volgende ci taat: „Wie ondernemers uit het westen (dat is dus de rand stad, voor alles Rotterdam) weert, zal hen tevergeefs elders in ons land zoeken. Want de situatie in westelijk Nederland is en blijft uniek en wat hier niet wordt toegestaan te groeien, ontstaat niet elders in Nederland, maar is voor ons land, voor ons volk, voor onze welvaart verloren". Schiet er bij u ook zo'n brok in de keel? Moet u ook tot de con clusie komen, dat u altijd ver keerd hebt gedacht over wat „nationale welvaart" eigenlijk is? Valt het u ook zo moeilijk u zelf te herzien? Begrijpt u nu eindelijk hoe grenzeloos naïef u zijt geweest door te denken, dat er buiten Rotterdam nog wel vaart mogelijk is? Hebt u niet diep medelijden met al die dwa ze ondernemers, die dé grote fout van hun leven hebben begaan door te veronderstellen, dat zfj in al die onderontwikkelde ge bieden nog wel een boterham kunnen verdienen en ook de „in boorlingen", die daar wonen? Misschien denkt u, dat de één of andere knaap, die nog nooit van zijn leven uit Rotterdam weg is geweest, de hierboven ge noemde opmerking maakte. He laas moeten wij u die illusie ont- Het gesprek van de dag nemen. De woorden kwamen uit de mond van niemand minder dan de voorzitter van de Rotter damse Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Mandele, die toch heus niet de eerste de beste is. Van figuren als deze ook in ternationaal bekende Kamer voorzitter zou niemand verwach ten, dat zij zich op een slecht moment laten verleiden tot het doen van uitspraken, die getui gen van een bedenkelijk en eng hartig chauvinisme. Uitspraken bovendien, die mr. Van der Man- dele beslist niet waar kan ma ken. De opmerkingen van mr. Van der Mandele volgden op vorige week door Rotterdams burge meester, mr. Van Walsum, afge legde verklaringen van soortge lijke strekking. Men krijgt de sterke indruk, dat er in Rotterdam een actie aan de gang is om alles buiten de randstad kort te houden. Daarbij wordt zonder enige restrictie er van uitgegaan, dat alles wat hier gebeurt van nationaal belang is, maar dat hetgeen in andere ge bieden van ons land tot stand komt dit nationaal belang alleen maar schaadt. De heren hebben blijkbaar niet in de gaten, dat zij zich belachelijk maken en alleen maar een anti-Rotterdamse stem ming kweken, verblind als zij zijn door de inderdaad bijzon der grootse prestaties, die in de Maasstad worden geleverd. De aanleiding tot de opmer kingen van de burgemeester en de voorzitter der Rotterdamse Kamer was de nota van de rijks dienst voor het nationale plan onder de titel „Het Westen.... en overig Nederland", waaraan wij onlangs een beschouwing wijdden. Zeer kort geformuleerd wordt daarin o.m. gezegd, dat gezien de benarde situatie in het westen, waar de inwoners straks elkaar op de tenen staan het aanbeveling verdient de stroom van mensen naar de randstad Holland af te remmen en maat regelen te treffen, waardoor ook evenredig aandeel krijgen in de de provincies buiten Holland een nationale economie en welvaart. Dat is een primair nationaal be lang. Maar Rotterdam vindt het fu nest. Het meent, dat de samen- klitting maar moet doorgaan. Onder het motief, dat alleen daar de voorwaarden gunstig zijn. Het komt blijkbaar niet bij de verdedigers van dit standpunt op, dat binnen afzienbare tijd de zaak volledig spaak loopt (on danks vertogen over harmoni sche ontwikkeling) en nog min der, dat het noodzakelijk is ook elders gunstige vestigingsvoor waarden te scheppen. Mr. Van de Mandele zegt, dat de in de nota van de rijksdienst omschre ven oplossing geen oplossing is. Hij voegt eraan toe, dat het wes ten zich ongetwijfeld met zulk een afremmingspolitiek niet zal kunnen verenigen. Wij willen wat dit betreft al leen maar opmerken, dat in Ne derland gelukkig nog altijd niet één stad of één gewest, hoe be langrijk het dan ook moge zijn, de dienst uit maakt. Voor het overige lijkt het ons ten zeerste gewenst, dat autori teiten en bevolking in overig Ne derland goed kennisnemen van de Rotterdamse opvattingen. Ook in Zeeland, waar gelukkig de discussies rond de deltapro blemen in een nieuw stadium is getreden en waar door de ver schijning van het werkschema van de Werkgroep Deltazaken Zeeland een concreet standpunt is geformuleerd. Wij herhalen, dat dit geen tegenhanger is van enig „randstad-rapport", maar mogen er aan toevoegen, dat het wel degelijk een eigen visie op de Zeeuwse toekomst geeft. Die is bepaald niet zodanig, dat zij Rotterdam in het gevlei komt. Wij zijn ervan overtuigd, dat het schema daar niet met veel en thousiasme zal worden ontvan gen. Het opmerkelijke is, dat de landelijke persorganen, die in Holland verschijnen, zeer opper vlakkig en zeer summier hebben geschreven over genoemd werk schema. Zoals zij ook naar aan leiding van de nota van de rijks dienst voor het nationale plan een beschouwing van de pro bleemstelling uit de weg zijn ge gaan. Maar waarschijnlijk vin den de heren dagbladschrijvers, mèt mr. Van der Mandele en burgemeester Van Walsum, dat onze nationale welvaart verloren gaat, als er in Zeeland wordt ge werkt aan de toekomst..:.. Geen tijd om steun te halen lrr'"Tf llffig&iaiBTLL, NEEM PER MAN DRIEKWART KAN AMSTERDAM, 5 okt. „Je bent betrapt, jongen", hoorde de totaal verraste Gerrit Blom, beter bekend als „Gerrit de Stotteraar", tijdens zijn jongste (en voorlopig de laatste) inbraak twee recher cheurs zeggen. Stotterend gaf Ger rit zich over aan de mannen van de centrale recherche op de Cein tuurbaan te Amsterdam, waar hij juist „gewerkt" had op de tweede etage van een woning. Gerrit de Stotteraar, de lange ble ke 36-jarige insluiper, die het maar niet kan afleren kleine middenstan ders en arbeiders te bestelen, wordt ervan verdacht, de afgelopen maan den op minstens twintig plaatsen in Amsterdam te hebben ingebroken. Hij was sinds elf maanden weer op vrije voeten. In het huis van Gerrit werd niets gevonden. De politie vermoedt, dat hij zoals vanouds weer een op slagplaats heeft gehuurd. Twee surveillerende rechercheurs, die uiteraard de Stotteraar uit duizen den herkennen, merkten gistermiddag, dat hun oude bekende grote belangstel ling had voor een Amsterdamse wo ning. Hij had een paar maal aangebeld en toen niemand opendeed, haalde hij nonchalant een tas van. zijn fiets, open de met een loper de deur en verdween in het huis. Vijf minuten later kwam hij weer buiten. De rechercheurs volg den hem en zagen dat hij op verschil lende plaatsen in de stad dit spelletje, herhaalde. Toen hij bij het vierde huis zijn tas aan de fiets liet hangen, onder zochten de politiemannen de inhoud van de tas. Hier zaten valse sleütels en inbrekerstuig in. Na een half uur kwam de insluiper weer naar buiten, alwaar hij werd ingerekend. In geen der bezochte woningen wer den vingerafdrukken gevonden. Begrij pelijk, want in zijn zak werden gum mihandschoenen gevonden. In geen der huizen is tot dusver iets vermist. Gerrit, die bij Maatschappelijke hulp was geweest, moest 's middags zijn steun halen. Kort voor zijn in braken liet hij echter weten, dat hij „verhinderd" was. De Stotteraar wordt nu goed opge borgen. Daar hij reeds viermaal is uit gebroken, zelfs uit het Huis van Bewa ring Weteringschans te Amsterdam en uit de strafgevangenis te Utrecht, zul len politiemannen om het kwartier controleren of Gerrit niet opnieuw pro beert uit zijn isolement te Ontkomen. UTRECHT, 5 oktober Ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in eeA rijkskrankzinnigengesticht voor da duur van een jaar heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht tegen de 54-jarige apothekeres Maria P. uit Bilthoven wegen overtreding van de opiumwet, geëist. Aan de niet verschenen verdachte was ten laste gelegd, dat zij op 26 maart j.l., hoewel door het medisch tuchtcollege voor de duur van een half jaar in haar functie geschorst, nog 'n zeer grote hoeveelheid narcotische middelen in voorraad had en daarvan verkocht. Een getuige-deskundige verklaarde, dat de verdachte dusdanig psychisch gestoord is, dat opneming in een psy chiatrische inrichting dringend nood zakelijk is. De rechtbank zal 19 oktober a.s. uit spraak doen. Het Indonesische kabinet heeft beslo ten autonome provincies in te stellen voor de gebieden Atjeh en West, Zuid en Oost-Borneo. De desbetreffend® wetsontwerpen zullen spoedig in het parlement, dat maandag a.s. van rece» terugkeert, worden behandeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3