Nieuwe Geref kerk in Goes-oost is nu geheel gereed Rechtbank Middelburg behandelde appélzaken Cursus serveren start 5 november in Middelburg De heer L. Ch. Janssen verlaat na 31 jaar de raad van Souburg Strakke „blokkendoos" met smaak vol interieur, rijk aan steer Veertig vruchtbare jaren van Kapelse wijkverpleging BAAYENS Zaterdag 6 oktober 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Tevens juweel van een verenigingsgebouw Commandant Thykjaer in Zeeland Auto sloeg te Nieuwland tweemaal over de kop Verkeersrapport Zeeuwsch-Vlaanderen in discussie Zuiveltenioonsielling te Middelburg13-27 okt. Een Bril van jeeus is een Chr. handelsreizigers in Goes bijeen pagina 2 Officiële opening waarschijnlijk eind oktober 9 GOES, 3 oktober. Vandaag is de tweede gereformeerde kerk van Goes gereed gekomen. Voor het laatst hebben aannemer, schil der en installateur hun monsterende blikken over gebouw en in terieur laten gaan. Zondag a.s. zou de nieuwe kerk reeds in gebruik genomen kunnen worden, ware het niet, dat de leverancier van de stoelen (wegens technische moeilijkheden) op zich laat wachten. De officiële opening zal daarom pas eind oktober, begin november plaats hebben. En daarmee bezit Goes dan de modernste kerk van Zeeland, misschien ook de meest praktische en zeker niet de lelijkste. „Wel een mooi gebouw, maar geen kerk", hebben we dikwijls als reaktie van voorbijgangers gehoord. Toegege ven, van buiten gezien is het geheel een ietwat stijve blokkendoos en we kunnen ons levendig voorstellen, dat velen in die „hoge radio" maar moei lijk een bedehuis kunnen zien. Men dient echter het gebouw te be schouwen in het kader van de om geving (moderne flats, school, enz.). Wie echter even verder kijkt en bin nentreedt, laat onmiddellijk zijn oude beoordeling varen. Dat een modern in terieur met blank meubilair zo warm en zo mooi kan zijn! Alles ademt ruim te, hebt en reinheid, maar ook de w? ,ia en smaakvolle inrichting van een .thuis". Dat heeft men vooral be reikt met de stoffering in effen tinten: de lange donkerblauwe gordijnen aan de fassade, de zes lichtblauwe pilaren; vloerbedekking, plafond en (uitschuif- bare) achter- en zijwand in muisgrijs, en het warme wijnrood van de lam pen en de (uitschuifbare) voorwand achter de preekstoel. Ruimte De wijze waarop met de ruimte is gewoekerd, is een hoofdstuk apart. Door middel van de uitschuifbare wan den kan men de beide ruimten aan voor- en zijkant zowel bij de kerk betrekken, als ook voor afzonderlijke vergaderlokalen en consistorie gebrui ken. Naast de vergaderlokalen zijn de toiletten ondergebracht, terwijl er ook aan een goed-ingericht keukentje is gedacht, dat via doorgeefluiken recht streeks consumpties kan serveren in de lokalen. Voor de 350 zitplaatsen heeft men fraai gemodelleerde stoelen gekozen van blank hout en staal. Van een „preekstoel" is eigenlijk geen sprake meer. De „houten broek" heeft plaats moeten maken voor een eenvoudige, smaakvolle lessenaar met daarboven een dominerende, blankhouten klank- hemel. Voorlopig zal men het met een een voudig orgel doen (waarvoor f 10.000 is uitgetrokken), doch in de toekomst hoopt men ,door middel van een spaar fonds, een groot kerkorgel te kunnen aanschaffen. Het orgel zal pas enkele maanden na de opening geplaats worden, daar de nog vochtige omgeving schadelijk zou kunnen zijn. Luidklok „Hij die U roept, is getrouw" luidt de vertaling van de spreuk, die op de door de Gebr. Van Bergen uit Hei- ligerlee gegoten klok (luidbel is de juiste benaming) is aangebracht. Deze bel komt in de uitsparing van het mo derne schoorsteenachtige „torentje" te ham*~v. Blondere aandacht trekken wel de ramen. De fassade, die (zoals de foto duidelijk laat zien) bijna geheel van glas is, heeft op de ruiten vier witte, symbolische tekeningen: vis met kruis (teken der eerste Christe nen), vis met mand brood (wonder bare spijziging), duif (Heilige Geest) en schip met de letters PX. Met deze versieringen is een goe de oplossing gevonden voor de aan vankelijk koud en strak aandoende voorgevel. Het gebrandschilderde raam, hoog boven in de zuidelijke gevel, is van een geheel andere opvatting en geeft dan ook een totaal verschillende in druk. Dit glas-en-lood-werk stelt voor: Jezus' zielestrijd in Gethsémané, ter wijl op de achtergrond de discipelen slapen. Een treffende, expressieve uit beelding. Ook de verlichting is een verrassing. Aan de zoldering hangen vier trossen, van elk vier kleine, donkerrode lam pen, in zandlopermodel. Bovendien zijn er, als sterren aan het firmament, zestien lichtpunten in het plafond. Rest ons te vermelden, dat er ver schillende elektrische snufjes zijn ver werkt, dat de vloeren met donker-ge- vlamde asbesttegels zijn belegd en dat er centrale verwarming is. Met de nieuwe kerk krijgt Goes er tevens een prachtig verenigingsge bouw bij. Want afgezien van de loka liteiten, is er ook nog een grote to neelzaal. De kerkruimte is namelijk DE NIEUWE GOES-OOST, GEREF. KERK IN op het snijpunt Van MellestraatBergweg. Op de foto ziet men de voorgevel (westzijde), die bijkans geheel uit glas ge-uat in be ton) bestaat. Op de ramen zijn een viertal symbolische versieringen aan gebracht. Eén hiervan, een vis met 'n mand brood, ziet men vergroot in de bovenste inzet. De onderste inzet toont het gebrandschilderde raam, gefoto grafeerd van binnen uit de kerk. Het is aangebracht rechtsboven in de zuid gevel en het stelt Jezus' strijd in Gethsémané voor rechts de biddende Heiland, links de slapende discipelen, links boven de drie kruisen). YERSEKE, 5 oktober Hedenavond heeft kommandant E. Thykjaer van het Nederlandse Leger des Heils een rede gehouden te Yerseke. Morgen be zoekt hij Zierikzee, terwijl hij zondag in de Zeeuwse hoofdstad in het ge bouw van het Leger des Heils hoopt te spreken. Zondagavond is hij in Goes, waar hij om half acht op het Ravelijn een redevoering zal houden. Maandag bezoekt hij Terneuzen en dinsdag Vlis- singen, waarna hij Zeeland gaat verla ten. De heer E. Thykjaer, Deen van ge boorte, vertoeft sinds vijf jaar in ons land, waar hij kommandant is van al le afdelingen. Voor die tijd heeft hij Finland, Zweden en Tsjecho-Slowakije bezocht. Vooral aan Finland heeft hij prettige herinneringen, daar zijn vrouw een Finse is. Verleden jaar heeft hij zijn 50-jarig jubileum ge vierd. Hij zal dan ook tot spijt van het gehele korps spoedig de dienst met pensioen verlaten. Nederland en voor al Zeeland zullen hem in elk geval niet vergeten. Zonder na ie denken de weg over MIDDELBURG, 5 oktober. Voor de arrondissementsrechtbank stond vanmorgen terecht de landbouwer J. L. uit Domburg, die te Wolphaartsdijk bij het met de fiets aan de hand verlaten van een café door onoplettendheid een ongeval veroorzaakte. L. liep plotse ling de weg op; een motorrijder die naderde, kon hem niet meer ont wijken. Zelf moest L .drie weken rust houden tengevolge van een hersenschudding. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dus- sen, zei in zijn requisitoir, dat het borreltje ongetwijfeld een rol zal hebben gespeeld. Hij eiste een boete van f 200,subs 20 d. hechtenis. De rechtbank zal 17 oktober a.s. vonnis véllen. Een textielhandelaar uit Arnemui- den, A. G., was in appèl gegaan van een vonnis van de kantonrechter te Middelburg, die hem op 8 aug. j.l. in zake van een verkeersovertreding te binnen enkele minuten zodanig om te toveren. Op zeer eenvoudige wijze kunnen het spreekgestoelte verwijderd en de daarachterliggende wand ingescho ven worden. Wanneer dan de ge kleurde voetlichten aanflitsen, de lampen in de zaal langzaam (auto matisch) dimmen en de toneellich- ten gaan branden, kan men zich geen praktischer ontspanningszaal indenken. Lezingen, film, toneel, zang of mu ziek, men kan geen uitvoeringsmoge lijkheden bedenken, of dit nieuwe „verenigingsgebouw" leent zich hier voor bij uitstek. Een vernuftige oplos sing, waarmee in een dringende be hoefte is voorzien. Het eerste en belangrijkste doel blijft natuurlijk de kerk als Huis Gods. En als zodanig voorziet het nieuwe kerkgebouw in een even grote behoefte, gezien de grote ge meente. Zo wacht thans het nieuwe be dehuis op de officiële opening. Met spanning wachten ook de leden van de Geref. Kerk te Goes, en in het bijzonder die van Goes-oost en Kloetinge, voor wie dit moderne kerkgebouw in de eerste plaats is bedoeld. Groots en grooi is haar taak KAPELLE, 5 oktober. Het is niet zonder reden, dat volgende week zaterdag in Kapelle de provinciale vergadering zal worden gehouden van de Prov. Zeeuwse vereniging Het Groene Kruis. Dit jaar beleeft de wijkverpleging aldaar namelijk haar veertigjarig ju bileum. Veertig jaren van dienende liefde en van zegenrijke arbeid. De oude notulenboeken spreken hiervan een duidelijke taal. Het verheu gende bovenal is, dat het aanzien van het Groene Kruiswerk in Ka pelle met het jaar nog steeds toeneemt, evenals het ledental, dat thans op 900 staat. In het prille voorjaar van 1916 werd voor de eerste maal de idee gelanceerd tot het oprichten van een vereniging voor wijkverpleging, die ten doel zou hebben de mensen in ziekte bij te staan. Op 21 juli d.a.v. had de eerste bijeenkomst plaats van het voorlopige bestuur, samengesteld uit vertegen woordigers van verschillende vereni gingen en belanghebbende corporaties. De heer C. D. Vereecke leidde de vergadering, waarin men het spoedig eens werd over de grote behoefte aan dit werk. Van het benodigde bedrag ad f 1000 werd f 800 door de vereni gingen toegezegd, terwijl het resteren de door begunstigers bijeen gebracht zou worden. 31 okfober a.s.: Zilveren dag voor zr. A. Kuyper KAPELLE, 5 okt. De wijkver pleging heeft behalve de vereni ging-zelf nog een jubilaris in haai midden. Zuster A. Kuyper zal nl. op woensdag 31 okt. a.s. de Ka pelse vereniging vijfentwintig jaar als wijkverpleegster hebben gediend. En dat op een voorbeel dige wijze, waarvoor een ieder bewondering heeft. Zij heeft be langrijk en zwaar werk verricht, waaraan we met zeer grote dank baarheid terugdenken. In deze kwarteeuw van dienende liefde is Zusters Kuyper geworen tot een geziene persoonlijkheid in heel de gemeente. Hoewel het niet in de bedoeling ligt deze mijlpaal in het openbaar te vieren, zullen vele vrienden, kennissen en patiënten van Zus ter Kuyper haar op deze zilveren dag zeker niet vergeten. haar plicht. Tot 31 okt. 1931, toen zij door Zr. A. Kuyper, de huidige wijk verpleegster, werd opgevolgd. Bestuursmutaties De eerste secretaris van de vereni ging was de Geref. pred. Ds. Knop pers. Reeds in 1917 vertrok hij en werd opgevolgd in zijn bestuursfunctie door zijn Hervormde collega, Dr. J. D. Schmidt. Vanaf de oprichting tot 1922 was de heer A. Ganseman voorzitter. Na hem fungeerden als zodanig de heren P. Fraanje (1922'39), Aug. Slabbekoorn 1939-'47) en C. Traas sr. (1947-he- den). De heer G. Lepoeter was de eerste bode. Zijn salaris werd vastgesteld op f5.per jaar. Het huidige bestuur is als volgt sa mengesteld: C. Traas, voorzitter en mevr. v. d. Have-Wigman, secr.esse en penn.esse. Onder leiding van de heer C. Traas Sr. is er de laatste jaren weer zeer veel tot stand gekomen, Zo sloot de vereniging zich in 1948 aan bij de Ver. Het Groene Kruis, en er verrees in 1950 een modern wijkgebouw, annex badhuis en zusterwoning. Maar de vereniging bouwt voort. Groot en groots is haar taak. Het is werk, dat met liefde moet gebeuren en ook met grote liefde gebeurt. Daarin schuilt het geheim van de grote waardering voor het werk van zus ter Kuyper in het bijzonder en van wijkverpleging in het algemeen. Op 19 okt. a.s. in Terneuzen TERNEUZEN, 5 okt. Op vrijdag 19 oktober a.s. zal een bijeenkomst worden gehouden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen teneinde het oordeel van tal van belanghebbende instanties en organisaties te vernemen over het rapport, dat de vraagstukken van het verkeer van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland behandelt. Dit rapport werd enige maanden geleden reeds gepubliceerd. Het is opgesteld door prof. Haccou te Amsterdam, di recteur der Stichting voor Economisch Onderzoek der Amsterdamse Univer siteit. De bijeenkomst begint des mid dags om half drie in Hotel „Rotter dam". ZOUTELANDE Benoeming. Tot administrateur van de V.V.V. is benoemd de heer K. Stroo. Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Bs. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v, Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; B. Zuidema, Goes. Het dagelijks bestuur, dat op die avond werd gevormd, bestond uit de heren A. Ganseman (voorz.), ds. B. A. Knoppers (secr.), D. Mallekote (penn.) en P. Fraanje Jzn. De eerste zuster Het bleef niet bij plannen. Zes we ken later was het benodigde geld bij elkaar en kon een oproep worden ge plaatst voor een wijkverpleegster. Sa laris f800 per jaar en f35 fietsgeld. Het moest een gediplomeerde ver pleegster zijn, bij voorkeur met het diploma kraamverpleging. De eerste wijkzuster van Kapelle-Biezelinge werd Zr. J. Kielen uit Rotterdam, die van febr. 1917 tot nov. 1920 blangrijk werk voor de Kapelse zieken ver richtte. Het eerste jaar legde zij reeds 1544 huisbezoeken af. In 1920 kwam Zr. Scheffer. In die tijd was het salaris al tot f 1300 geste gen, met vrije woning. Intussen was reeds een huis voor de zuster gekocht (f2700). Elf jaar deed zjj hier trouw Groot tekort aan deskundig personeel MIDDELBURG, 5 oktober Maandag 5 november a.s. zal de tweede wintercursus serveren beginnen. Deze elementaire cursus voor personeel in horecabedrijven betekende vorig jaar het eerste cursusjaar een Zeeuwse primeur. De cursus startte toen met zes tig deelnemers, waarvan er 28 het diploma verwierven. Dit aantal vermocht echter niet het grote tekort aan personeel in de horeca bedrijven op te lossen. Zowel voor hen, die reeds enige tijd in de horeca-bedrijven werkzaam zijn, als zij, die zich een werkkring in deze bedrijfstak willen verwerven, is de cursus opengesteld. Ook ditmaal weer, eigenlijk meer nog dan in de vorige cursus, zullen de lessen, die op de praktijk zijn afge stemd, het hoofdbestanddeel vormen. Met name aan de algemene vorming, de omgang met superieuren, collega's en de hotelgasten, zal veel aandacht worden besteed. Ook de perfecte uitspraak van het Nederlands zal onder de loep worden genomen. Dit zijn de inleidende vak ken. De serveerkunst volgt. Tafeldekken en menuleer ontbreken uiteraard niet op het programma. Voor wat het laat ste betreft: hier zal ook de aandacht worden gevestigd op buitenlandse ont- bijtmenu's. Zo hoopt men personeel op te leiden, dat de graad „deskundigheid" ver dient. Buffetdames, serveersters en kellners kunnen hoe langer hoe meer tot die beroepen worden gerekend, waarvoor een meer uitgebreide kennis en ontwikkeling noodzakelijk is. De cursus zal gedurende twee avon den per week worden gegeven, even als dat vorig jaar het geval was, in de Industrie- en Huishoudschool te Mid delburg. Docenten zijn weer de heren J. F. Seydel en F. van 't Westende, Ingezonden Mededeling (Adv.) De speciaalzaak voor uw B RI L MIDDELBURG, 5 okt. Van don derdag 18 tot en met zaterdag 27 okt. wordt op de markt in Middelburg de tentoonstelling „In Zuivelland" gehou den, die door de Commissaris van de Koningin zal worden geopend. „In Zuivelland" is een reizende ex positie, die vorig jaar haar eerste tour nee door Nederland maakte en daarbij acht steden bezocht. Men noteerde toen in totaal 268.000 bezoekers op 78 ten- toonstellingsdagen. Ook dit jaar ver meldt het programma acht steden, waarvan Middelburg nu - als voorlaat ste stad aan de beurt is. „In Zuivel land" geeft een duidelijk overzicht van wat Nederland op hte gebied van de melk en zuivel presteert. Ingezonden Mededeling (adv.) GOES, OPRIL GROTE MARKT MIDDELBURG, NIEUWE BURG 9 Nieuw- en St. Joosland veroordeelde tot een boete van 40. Op 19 mei j.l. was hij daar betrokken bij een ernstig verkeersongeval: zijn auto sloeg tweemaal over de kop, kwam tenslotte op de wieltjes terecht, G. mankeerde niets! Dit gebeurde, toen G. linksaf wilde slaan en een andere wagen, bestuurd door de taxi-ondernemer Van D. uit Duivendijke, hem wilde passeren. Botsing was niet meer te voorkomen. G. zei ervan overtuigd te zijn alles te hebben gedaan wat hij voor het rich- tingveranderen moest doen; niettegen staande dat heeft de kantonrechter hem veroordeeld. Hij had in zijn spie gel gekeken: Van D. zat toen nog 400 meter achter hem. Hij had zijn rich tingaanwijzer uitgestoken, met zijn achterlicht geknipperd en voorgesor teerd. De zoon van Van D., M. J. van D., trad op als getuige. Deze verklaarde, dat zijn vader en hij het uitsteken van de richtingaanwijzer niet hebben ge zien; voorts kregen zij niet de indruk dat de bestuurder linksaf wiMe. M. C. M., een wegenwachter uit Middelburg, fungeerde eveneens als getuige. M. had het ongeluk zien ge beuren, doch kort tevoren had hij Van D. nog gemaand zijn snelheid te verminderen: het nieuwe wegdek van de rondweg bij Nieuw- en SL Joosland was nog niet vrij van grint. Van D. zag zijn teken niet, vermin derde geen vaart, met het gevolg, dat de wegenwachter het geven van tekens moest staken, omdat hij zijn handen nodig had om het gezicht ta beschermen: de stenen vlogen hem om de oren. De officier vond echter de handeling van appèllant strafbaar en vroeg be vestiging van het vonnis. FOTO Mr. W. K. H. Dieleman, verdediger van G„ zei, dat de foto, onmiddellijk na de aanrijding genomen, de uitge stoken richtingaanwijzer toont. G. heeft geen fouten gemaakt. Veel is er, dat Van D. niet heeft gezien. Tevens passeerde de man uit Duivendijke op een kruispunt, hetgeen verboden is. Pleiter concludeerde, dat vrijspraak zal moeten volgen. De ambtentaar van het O.M. had ap pèl aangetekend tegen de uitspraak van de kantonrechter, waarbij de tech nicus G. S. uit Velp, op 31 maart j.l. te 's-Heer Arendskerke betrokken bij een botsing tussen twee auto's, werd vrijgesproken. Met een vaart van 80 a 90 km per uur reed S. met zijn personenauto in de richting Middelburg, toen voor hem een grote veeauto, bestuurd door J. J. V. uit Lewedorp, rechtsaf ging slaan. S. kon zijn auto niet meer tot stilstand brengen, gevolg: botsing. „Een kennelijke rijfout" zei de offi cier in zijn requisitoir, „de vrachtauto- bestuurder heeft geen fouten ge maakt. Hij vroeg alsnog veroordeling van S. tot een boete van 40,subs. 8 d. In alle zaken is de uitspraak be paald op 17 okt. a.s. President van da rechtbank was mr. P. van Empel. Koninklijk goud voor scheidend raadslid SOUBURG, 5 oktober Eén-en- (lertig jaar lid van de raad! Dat is een lange tijd, een koninklijke onderschei ding waard. Vrijdagmiddag is aan het eind van de raadsvergadering afscheid genomen van het 77-jarige raadslid, de heer L. C. Janssen. Het was bur gemeester Stemerding een genoegen, te kunnen bekendmaken, dat het H.M, de Koningin heeft behaagd, de heer Janssen, die op medisch advies het college verlaat, de eremedalje in goud, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toe te kennen. Burgemeester Stemerding zei te we ten, dat de heer Janssen reeds voor het medisch advies van plan was, om plaats te maken voor een jongere. De burgemeester memoreerde de eervolle staat van dienst van de heer Janssen, die in juli 1925 zijn intrede in de raad deed. De scheidende was tevens lid van de woningcommissie en verschil lende andere commissies, terwijl hij in minder florissante tijden zjjn krach ten aan de distributiedienst gaf. Dank is dikwijls ver te zoeken' zo besloot de burgemeester, „maar daarvoor hebt U het niet gedaan". Hjj bood de heer Janssen een fraaie fruit mand aan. Vervolgens maakte de heer Stemerding het K.B. bekend, speldde de 77-jarige de versierselen op de borst en feliciteerde hem. „Waar heb ik dat aan verdiend", was de spontane reactie van het scheidende raadslid. „Ik heb in 31 jaar niets meer gedaan dan m'n plicht". Hjj dankte de andere raads leden voor de prettige samenwer king. Het lid van Ged. Staten, de heer M. J. van Poelje, sprak, mede namens de commissaris der Koningin, een geluk wens uit. Hij dankte de heer Janssen voor wat hij direct voor Souburg en indirect voor Zeeland heeft gedaan. De heer J. J. van Ginkel, de ge meente-secretaris, dankte, onder het aanbieden -(an bloemen, voor de inte resse, die de heer Janssen steeds toon de voor de belangen van het gemeen te-personeel. Tenslotte spraken de heren A. W. Bouff, het oudste raadslid in spé en G. J. Janse, die namens de C.H. en A.R.-fracties dank zegde voor de aan gename besprekingen, die men steeds met het vertrekkende raadslid had. GOES, 5 oktober Tijdens de vrij dagavond in hotel „Centraal" gehou den bijeenkomst van de Ned. Ver. van Chr. Handelsreizigers en -agenten, on der voorzitterschap van de heer A. J. Riedijk uit Krabbendijke, werd uit voerig stilgestaan b(j de te houden cursus tot opleiding voor het „vak diploma van handelsvertegenwoordi gers". Deze cursus, die uitgaat van de Stichting Vakontwikkeling Handels vertegenwoordigers", wordt in Zee land gehouden in samenwerking met de Kath. Ver. „St. Christoffel", en -de N.H.R.V. Zaterdagmiddag 10 oktober zal de eerste proefcursus worden gehouden in hotel „Centraal" te Goes. Verschillende leden van de vereni ging hopen aan deze cursus, waarin o.m. aandacht wordt geschonken aan de Verkooptactiek, handels-, rechts- en wetskennis, deel te nemen. Het bestuur van de N.C.H.V. werd tijdens deze bijeenkomst uitgebreid met twee leden, nl. de heren J. van Boven uit Krabbendijke en A. Kole uit Goes. Tot slot hield ir. J. A. van 't Leven uit Goes een interessante causerie over het deltaplan. Enkele nieuwe leden melden zich aan.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2