V.S. steunen Brits-Franse resolutie in Veiligheidsraad Tito aan de winnende hand Duitse arts gered uit oerwoud Nederlandse binnenschippers lieten fier hun vlaggen waaien in de herfstwind VAN POGING TOT DOODSLAG BESCHULDIGDE IN VRIJHEID r Prof. Zijlstra: ,Wij willen geen slaven worden' Internationale exploitatie Onoverzichtelijk Ook Zeeland vertegenwoordigd Getuigenis te Poznan PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J- Debat over Suezkanaal begonnen Militaire kracht van V.S. groeit Vijf punten Commentaar op verkiezingsuitslag Hós ktas DOOR DE WERELD Vijftig jaar S.O.S. Vastgehouden door Daroel Islam Vier maanden voorarrest voldoende Visserijdag in Enkhuizen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, c. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Santoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, iel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.52 per week, f2.20 per maand, f6.50 per kwartaal. Losse nummers IS cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Slippertje (Pagina 5) 12c Jaargang No. 3519 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 6 okt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.51 u., onder 18.05 u. Maan op 10.56 u., onder 19.29 u. Hoogwater zondag 7 oktober: Vlissingen: 3.34 u. 2.45 m., 15.40 u. 2.88 m. Terneuzen: 4.02 u. 2.59 m., 16.19 u. 2.53 m. Wemeldinge: 5.27 u. 1.84 m., 17.39 u. 1.76 m. Zierikzee: 5.13 u. 1.59 m., 17.24 u. 1.51 m. Westduitse bondsdag naar Sowjet-Unie BONN, 5 oktober AFP) De voor zitter van de Westduitse bondsdag heeft vrijdag een brief aan de voor zitter van de opperste Sowjet gezon den, waarin hij deze officieel meedeelt dat het Westduitse parlement de uit nodiging voor een bezoek aan de Sow jet-Unie aanvaardt. Deze uitnodiging was op vier juli te Bonn ontvangen. WASHINGTON, 5 oktober (Reuter) De militaire kracht van de Verenig de Staten neemt elke dag toe en er zijn geen plannen tot vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten, heeft president Eisenhower te Was hington meegedeeld. Amerika kan, door het gebruik van nieuwe wapens, met minder mensen toe. De militaire kracht neemt echter toe. De president van Costa Rica heeft gisteren een bezoek gebracht aan Phi lips in Eindhoven. NEW YORK, 8 oktober (Reuter) In de Veiligheidsraad is gisteren het debat over het Suezkanaal begonnen. Minister Selwyn Lloyd diende een Brits-Franse ontwerp-resolutie in, terwijl Pineau (Frankrijk) een scherpe aanval op Nasser deed. Hij noemde Nasser grenzeloos eerzuchtig. De Amerikaanse minister Dulles deelde mede de Brits-Franse resolutie te zullen steunen evenals een Engels voorstel om volgende week achter gesloten deuren te vergaderen. Eisenhower over atoom wapens WASHINGTON, 5 oktober (Reuter) President Eisenhower heeft medege deeld dat het nemen van proeven met kernwapens „een onmisbaar deel" zal blijven van het verdedigingsprogram ma der Verenigde Staten. Over eventuele beëindiging van de proeven met kernwapenen zei de pre sident, dat het dwaas zou zijn deze proeven te staken voordat er over één of andere vorm van internationale controle overeenstemming zou zijn be reikt. De president wees erop, dat de Ame rikanen hun proeven altijd van te vo ren aankondigen, maar dat de Russen dat niet doen. De Egyptische posterijen hebben in negen dagen tijds een miljoen exam- plaren verkocht van de postzegel die uitgegeven is ter herdenking van de nationalisatie van het Suezkanaal. Er wordt nu een tweede uitgave voorbe reid. Vooral Amerikaanse postzegel verzamelaars tonen grote belangstel ling voor deze herdenkingszegel. De ontwerp-resolutie komt op het volgende neer: 1. Vrijheid van scheepvaart. 2. Internationale exploitatie van het kanaal. 3. Goedkeuring besluiten eerste Lon- dense conferentie. 4. Aanbeveling aan Egypte om te on derhandelen over de exploitatie. Aanbeveling van Egypte om met Vereniging van kanaalgebruikers samen te werken. A.-R. en kabinetsformatie LEEUWARDEN, 6 oktober In de avondbijeenkomst van de A.R.-toog- dag, die gisteren te Leeuwarden is ge houden, heeft de minister van econo mische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, het woord gevoerd over de kabinetsvor- ming. Prof. Zijlstra herinnerde aan een rede van prof. Oud, in 1937 te Leeuwarden uitgesproken, toen men ook bezig was een kabinet te forme ren en waarbij prof. Oud het de for mateur wel zeer moeilijk heeft ge maakt. Spreker zei, het thans de te genwoordige informateur niet moei lijk te willen maken. Prof. Oud ver klaarde destijds, dat de liberalen geen slaaf wensten te worden van de coa litie, maar wij A.R., zo zei spreker, zijn niet bereid slaven te worden van de brede basis-politiek. Wij willen wel volwaardige partners zijn. Wij zijn be reid onze last mee te dragen in het beleid, een taak die niet gemakkelijk zal zijn. Een van de gewonden bij het de monteren van een granaat te Neder- Hardinxveld, de 21-jarige J. W. de V., die ernstig in de buik werd gewond, ls gistermiddag overleden. Dit ondes kundig demonteren heeft derhalve twee doden gekost. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken heeft in Peking, waar hij momenteel verblijft, Chinese en buitenlandse journalisten ingelicht over de schuldenloochening door In donesië. De voorlichting was heel „ob jectief": „Wij kunnen niet betalen voor het mes, waarmee wij in de rug zijn gestoken". De heer F. van Balluseck, plaats vervangend president-directeur van de K.L.M., gaat oudejaarsavond met pen sioen. Enkele wijken van Den Haag kwamen gisteravond zonder licht te zitten, als gevolg van het ontsteken van veel lampen en het inschakelen van elektrische straalkachels. De kou de deed zoveel Hagenaars tegen zes uur naar een straalkachel grijpen, dat het net buitengewoon hoog werd be last en de stroom uitviel. Na een half uurtje was het euvel verholpen en zat men weer lekker bij de branden de lamp en het gloeiende straalkachel tje. In 1954 won mej. M. Stapel uit Rotterdam een etalagewedstrijd, waar van de eerste prijs een reisje voor twee personen naar Amerika was. Zij heeft de reis twee jaar in petto gehouden, wachtend namelijk op de tweede per soon. Die is vandaag met haar ver trokken. Het is dokter A. van der Spek, die eerst echter met Mieke Sta pel is getrouwd. Zij gaan nu een hu welijksreis maken naar New York. Op kosten van de Rotterdamse winke liersvereniging. President Soekarno van Indonesië heeft de smaak van het reizen te pak ken. Hij zit nu in China bij de com munisten te praten. Gisteravond heeft hij een groep vooraanstaande Chinese staatslieden op zijn kosten lekker la ten eten, of, zoals dat officieel heet „een banket aangeboden". Wat de oorzaken van de voor de A.R. verdrietige en teleurstellende verkiezingsuitslag betreft zei spreker, dat hiertoe gerekend moet worden de toenemende onkerkelijkheid, de aan trekkingskracht van de persoon van dr. Drees, de moeilijke problemen tus sen praktijk en beginsel in de door braak. Ten aanzien van de toekomst zei de minister, dat telkens weer dui delijk gemaakt moet worden dat het maatschappelijk leven wordt beslist door krachten, die er achter en er bo ven staan. KABINETSFORMATIE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, zaterdagochtend, Van het formatiefront valt weinig nieuws te melden. Gistermorgen heeft mr. Burger, de informateur, een be spreking gehad met prof. Zijlstra, de ex-voorzitter van de A.R.-fractie. Het is inmiddels niet duidelijk geworden of de A.R. absoluut afwijzend staat tegenover elke gedachte aan een A.R.- minister voor overzeese rijksdelen. In verband met het extra-parlementaire karakter van de poging van mr. Bur ger kan de informateur nog trachten een A.R.-minister te vinden. Het schijnt, dat men in A.R.-kringen over bezetting van de betrokken zetel het niet helemaal eens is. De situatie is momenteel vrij onoverzichtelijk. De A.R.-fractie heeft vergaderd, doch wat is besproken, is niet bekend geworden. In politieke kringen in Den Haag denkt men echter eerder pessimistisch dan optimistisch over de kansen van de informateur. BELGRADO, 6 oktober (Reuetr) Wat Tito en Chroesjtsjef informeel de afgelopen twee weken hebben bespro ken eerst in Zuid-Slavië en daarna in Zuid-Rusland zal waarschijnlijk nooit volledig bekend worden. Maar wat het resultaat van het overleg ook moge zijn, de Zuidslaven hebben af spraken met andere communistische partijen gemaakt voor besprekingen, welke beschouwd worden als de vol gende fase in hun pogingen om op in ternationale schaal invloed te winnen voor het „Titoïsme". Vrijdag is een delegatie van de Ita liaanse communistische partij in Zuid Slavië aangekomen voor overleg met het centrale comité van Tito's partij Voorts wordt een afvaardiging van de Roemeense en Franse communisti sche partij verwacht. In Polen wint het Titoïsme veld. Maarschalk Worosjilof, de president van de Sowjet-Unie, zal deze maand nog een staatiebezoek aan Zuid-Slavië brengen. Ingezo IV.driedeling iiiiiiiiiiiiiil HAJil, BEDDEN. £N STAALWARENFABR'EKEN TÉ ZEVENBERGEN^ BERLIJN, 5 oktober (Reuter) Het morsesein F.O.S., dat wordt uitgezon den door in nood verkerende schepen, bestaat deze week vijftig jaar. Het sein is vastgesteld op een con ferentie te Berlijn in oktober 1906 waarop een Britse en een Duitse maatschappij overeenstemming héb ben bereikt over het radioverdrag voor de zeevaart, dat later door 27'landen werd bekrachtigd en in 1908 van kracht werd. Het sein S.O.S. is niet uitgekozen omdat het de afkorting zou zijn van het Engelse „Save our souls", zoals men tegenwoordig wel meent, maar omdat deze morsereeks drie punten drie strepen drie punten zeer ge makkelijk werd herkend uit de toen- dertijd niet zo heel goed werkende apparaten. MUNCHEN, 5 oktober Acht maanden lang is dr. Georg Uhrmann, die in 1953 als leider van een zieken huis op Celebes door de Indonesische regering werd aangesteld; in het oer woud geweest waar hij door de Daroel Islam werd vastgehouden en gedwon gen voor hun te werken. Op aandrang van de Duitse ambassadeur te Djakar ta werd door de regeringstroepen het oerwoud doorzocht en de verlorene gevonden. Hij keerde precies drie jaar na zijn vertrek terug in München, Duitsland. Maar de thans 32-jarige arts weet nog niet of hij zijn beroep nog verder zal kunnen uitoefenen want tijdens zijn bevrijding werd hij zwaar gewond. Op de foto ziet men dr. Uhr mann met de sarong, die hij in Indo nesië heeft gedragen in de hand met zijn vrouw die ook in Indonesië ls geweest. ALBLASSERDAM, 6 oktober Gistermorgen is bij een scheepswerf te Alblasserdam een bedrijfsongeval ge beurd, dat aan de 18-jarige ongehuw de G. Vermeulen, ijzerwerker uit Dordrecht, het leven heeft gekost. V. werd getroffen door een balk, die van een hoogte van twaalf meter viel, en was vrijwel op slag dood. DE BILTZEGTt Koud. Buiig en koud weer, matige tot krach tige en, hoofdzakelijk langs de kust van Holland en Zeeland, tijdelijk har de wind tussen west en noord. (Van onze speciale verslaaggeefster). ENKHUIZEN, 5 oktober Een loodgrijze hemel en onheil spellend zwart water vormden vandaag de sombere achtergrond voor de fiere, maar trieste parade van de Nederlandse binnenvissers. Triest, omdat de rimpelige watervlakte bij Enkhuizen binnen enkele jaren zal hebben plaats gemaakt voor nieuw land. Fier, omdat de vissers uit Enkhuizen, Hindelopen, Hoorn, Bunschoten, Spakenburg, Huizen, Lemmer, Yerseke, Tholen, Zoutkamp en vele andere vroeger bedrijvige en belangrijke vissersplaatsen met vaste hand 250 botters, aken en kotters langs de toeschouwers op de „Van Hasselt" stuurden. Groetend lieten zij hun vlaggen rijzen en dalen en de handen, sterk vereelt en ruw door de jarenlange omgang met netten en roeren, wuifden een afscheid naar de mensen, maar vooral naar het water, naar hun Zuiderzee, hun IJsselmeer. Op de „Van Hasselt" sloegen in schilderachtige en fleurige kleder drachten gestoken vrouwen en man nen de vlootschouw langs de reling gade. De ouderen onder hen keken met trots en weemoed naar de schier ein deloze rij kleine scheepjes, die één le ken met het duister water en de don kere lucht, waartegen witte meeuwen scherp afstaken. De jongeren verdwenen al gauw in de grote salon, waar een blonde Ur- ker op zijn mondharmonika: „Wij gaan nog niet naar huis" en „houdt er de moed maar in" speelde. Voor deze jon gens en meisjes, met hun mooie mut sen, hun zwarte rokken, bonte schor ten, wijde broeken, hun petjes en hun lange haren, lag de wereld nog open Zij waren jong en zij waren „een ge zellig dagje uit". Van de tragiek van dit laatste vissersappèl werd door hen niet zoveel gevoeld als door de oudere generatie. Na een eis van twee jaar AMSTERDAM, 5 oktober De rechtbank te Amsterdam heeft, gepresideerd door mr. J. Knottenbelt, vanavond na een urenlange zitting de 34-jarige kellner H. A. N. uit Loosduinen, die terecht stond beschuldigd van poging tot doodslag, onmiddellijk in vrijheid ge steld. Deze beslissing, die werd genomen nadat de rechtbank enkele minuten in raadkamer was geweest, kwam vooral voor de verdachte geheel onverwacht. Nog maar enkele ogenblikken tevoren had de officier van justitie vastgehouden aan zijn eis van twee jaar gevange nisstraf. De verdediger had niet om een invrijheidstelling gevraagd. De rechtbank overwoog, afgezien van het beroep op noodweer, dat de tijd die N. in voorarrest heeft doorge bracht lang genoeg is geweest om hem te laten boeten voor de zes schoten die hij in de nachtelijke uren van de 9de op de 10de juli j.L op de 36-jarige per ser J. de M. had gelost. Al lange tijd, zo bleek uit het ge tuigenverhoor, voelden zich N. en de vrouw met wie hij samenleefde, Mia K„ bedreigd door de ex-echtgenoot van Mia, de perser J. de M. Volgens de verklaringen van enkele getuigen had De M. zijn ex-vrouw, toen ze elkaar 's nachts om één uur op de 10de juli toevallig tegenkwamen, een hersen schudding geslagen. Enkele jaren te rug had hij haar al eens met een tafel poot, later met een stukgeslagen drink glas bewerkt. Tijdens het getuigenverhoor werd beweerd dat de perser N. met een mes had bedreigd op de bewuste avond. Daarop schoot de bedreigde met een pistool uit noodweer naar hij beweer de. Geen vonnis De officier van justitie hield vast aan de opzet tot doodslag en eiste twea jaar gevangenisstraf. De rechtbank be sloot N. onmiddellijk in vrijheid ta stellen. De president zei nadrukkelijk dat da beslissing tot invrijheidstelling van N. niet moest worden opgevat als een uit spraak. Deze uitspraak volgt nog. Lonen in het grafisch bedrijf AMSTERDAM, 5 oktober Op da door ongeveer 900 leden bezochte ver gadering der afdeling Amsterdam van de Algemene Nederlandse Grafische Bond werd met grote meerderheid van stemmen een motie aangenomen waar. in wordt vastgesteld: „dat de werkge vers vóór de beslissing van het college van rijksbemiddelaars inzake de te ge- ringe loonsverhoging van 3 pet (die wordt betreurd) het standpunt inna men niet te kunnen en dus niet te willen betalen, terwijl tijdens en na de jongste 24-uurstaking vele werkge vers wel bleken te willen en te kun nen betalen, maar niet mochten krach» tens de genoemde beslissing van het college van rijksbemiddelaars". En er schuilt tragiek in het feit, dat water, waaruit Nederlandse vissers van geslacht op geslacht hun brood haal den en dat* voor hen geen geheimen meer kende gaat verdwijnen, ook al is die verdwijning noodzakelijk voor de welvaart van ons gehele volk. In Enkhuizens grote Gommerskerk gaven 's morgens enkele sprekers hun visie op de nieuwe inpolderingen en op de betekenis daarvan voor de vis serij. (Men zie hiervoor pagina 4). Tijdens de zitting in het gebouw van het provinciale hof van justitie te Poznan in Polen in verband met het proces tegen J. Foltynowicz K. Zurek en J. Sroka, die er van worden beschuldigd korporaal Z. Istebny van de veiligheidspolitie te hebben ver moord, legt Marian Pietka getuigenis af van hetgeen er zich heeft afge speeld. De korporaal kwam om het leven tijdens de onlusten van 28 juli die ontstonden als protest tegen de lage levensstandaard en de geringe lonen. I Op de foto ziet men getuige Pietka voor de rechters. Vrijdagmorgen is een zware tijdbom ontploft in een lijnautobus tussen Al giers, Arba en Tablat. Juist toen de bus bij het uitrijden van Arba voor een wegcontrole moest stoppen, ex plodeerde de bom. Negen inzittenden, allen Mohammedanen, kwamen om leven. Soekarno bakt zoete broodjes met rood-China, maar van nationalistisch China moet hij niets hebben. Indone sië heeft nu besloten, dat geen schip, dat onder de "lag van nationaal China vaart, een haven in Indonesië mag aandoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1