Professoren Dijk en Bavinck legden hun werk in Kampen neer ORCAM Loonbeleid in Nederland kan geheel worden vrijgelaten niet DOUWE EGBERTS de pittige zware shag Aanvaring op Atlantische oceaan nog steeds in (justitiële) mist Zes Israëliërs gedood Pleidooi voor jonge Polen in Poznan PUZZLE rror. dr. ri. oerqema aanvaardde hooq- gisch-kerugmatische) ging prof. Ber- eraarschap zendingswetenschappen Promotie Dr. M. J. Arntzen Italiaanse kapitein op 12e dag in verhoor „Mensen van geringe ontwikkeling" zeiden advocaten Goedkope zee- en luchtreizen voor Amerikanen „Wij zijn verder gesprongen dan onze economische polsstok toelaat" Zaterdag 6 oktober 1956. ZEEl IWSCH DAGBLAD pagina 11 Theologische Hogeschool der Gerei. Kerken D IJ I I O I I I I tweede dubbel-aspect (het ecclesiolo- •J I gema nader in op de vraag naar de II 1 .I I populaire verhouding tussen oecume- (Van een speciale verslaggever) KAMPEN, 5 oktober. Het leven aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken stond vandaag wel sterk in het teken van gaan en komen. Prof. dr. K. Dijk, sedert 1937 hoogleraar in de ambtelijke vakken, nam afscheid, nu hij de zeventigjarige leeftijd overschreed, en ook prof. dr. J. H. Bavinck ging heen, omdat hij voortaan alleen maar aan de Vrije Universiteit zal doceren. Van hun opvolgers kon alleen de nieuwe zendingshoogleraar, dr. H. Bergenia, inaugureren, want dr. J. T. Bakker, die de katheder van prof. Dijk gaat bezetten, wordt tengevolge van een ooglijden in het ziekenhuis verpleegd, zodat hij zijn werk nog niet kan beginnen. ds. S Bos Prof. Dijk wilde geen wetenschap pelijk college geven, maar een af scheidswoord spreken, waarin de oriëntering ten opzichte van de situa tie, waarin zich de dienst der kerk en de wetenschappelijke beoefening be vinden, aan de orde werden gesteld. Hij herinnerde aan zijn inaugurele oratie op 21 januari 1937, toen hij alle nadruk legde op het karakter van de preek als Woordbediening. Deze na druk is ook vandaag nog noodzake lijk. De heersende geestesstromingen wilde prof. Dijk samenvatten onder de noemer horizontalisme. Sprekend over de dialectische school merkte prof. Dijk op, dat zij door een scheiding van natuur en genade het aardse leven min of meer losgemaakt heeft van het hemelse, waardoor de secularisatie in de hand wordt gewerkt. WAKEN Na gewezen te hebben op geestes richtingen als het moderne existentia lisme, de wereldspanningen, de ver- mechanisering van het leven, het ma terialisme met als gevolg daarvan een verschraling van het geestelijk leven, zei de scheidende hoogleraar, dat op dogmatisch terrein gewaakt moet wor den voor een Bijbelse thetische op bouw. Op het terrein der ambtelijke vak ken is het gevaar der synthetische in stelling duidelijk aanwijsbaarin de liturgie, de architectuur van kerkge bouwen, de preektoon, de catechese, de zielszorg, de dienst der barmhartig heid. De dienaar moet kennen het per soonlijk contact met het Woord Gods, dat gedragen wordt door de levende ge meenschap met God in Christus door de Geest, die opzettelijk moet worden gezocht. Dit is de verticale ljjn, zonder welke prediking en gemeente verschra len. Ds. F. C. Meyster heeft als oudste curator woorden van dank gesproken tot prof. Dijk en hem diens door Roe land Koning geschilderde portret aangeboden. DIEPE TEGENSTELLING Prof. Bavinck sprak vervolgens over het onderwerp „Het Evangelie en het mystisch levensgevoel". Tussen beide bestaan schijnbaar opmerkelijke con tactpunten, maar bij nadere beschou wing blijkt er een diepe tegenstelling te bestaan. Prof. Bavinck illustreerde dit aan de hand van vier centrale vragen. De eerste vraag is die naar de waarde van net „ik", de tweede luidt: „wat is de wereld?", de derde is de vraag naar God en de laatste vraag is die naar de verlossink. Prof. Bavinck zei o.m., dat in heel het Verre Oösten er een hartstoch telijk zoeken naar God is. Maar tel kens in de God, naar Wie men zoekt, verijld en vervaagd, opgelost in de nevel, omdat er altijd zich iets tussenschoof, dat Gods vlammende werkelijkheid niet kon verdragen. Vandaaruit krijgt het begrip van verlossing in het mystisch levensge voel zulk een geheel andere betekenis dan in het Evangelie. In de strijd, die de jonge kerken hebben te voeren, zullen zij zich telkens weer op het diepe verschil tussen mystisch levens levensgevoel en Evangelie hebben te bezinnen. UNIVERSITEIT EN EIGEN KRING Des middags heeft dr. Bergema zijn ambt als buitengewoon hoogleraar aanvaard met een rede over „Univer saliteit en eigen kring in de missio- logie", nadat hij was geïnstalleerd door ROTTERDAM, 5 okt. Bij prof. dr. G. C. Berkouwer is aan de Vrije Uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de theologie, ds. M. J. Arntzen, Geref. predikant te 's-Gravendeel, op een proefschrift getiteld „Mystieke recht vaardigheidsleer" (een bijdrage tot beoordeling van de theologie van An dreas Osiander). Als paranymfen tra den op de heren J. J. Arntzen, assis tent-accountant, broer en P. v. d. Ak ker, economisch kandidaat, zwager van de promovendus. Ds. Arntzen, die 14 september 1912 te Amsterdam werd geboren, studeer de aan de V.U. en werd 4 juni 1944 predikant te Oegstgeest-Morsch-Rijn.- dijk In 1948 vertrok hij naar Anna Jacobapolder en 6 april 1952 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige ge meente. Dr. Arntzen heeft aan zijn proef schrift twintig stellingen toegevoegd, waarvan wij de twee laatste hier af drukken: 19. Het gebruik van het kruisbeeld als teken in onze kerkgebouwen is niet in o\ ereenstemming met antwoord 98 van de Heidelbergse Catechismus. 20. Het bezwaar van dr. Kuyper tegen het beroepstoneel, dat dit n.l. karakterbedervend zou werken op de spelers, kan niet zonder meer terzijde worden geschoven. de president-curator, ds. S Bos te Leeuwarden. Prof. Bergema stelde o.m., dat vooral de jonge wetenschap van de missiologie heeft te worstelen met het conflict tus sen de drang naar universaliteit en de noodzakelijke beperking tot een eigen kring. Onder het eerste verstond prof. Bergema het verstaan van een levens verschijnsel in zijn talloze relaties met de levende werkelijkheid. Van de veie aspecten, waaronder het vraagstuk kan worden bezien, behandelde de nieuwe hoogleraar er een zestal, die twee aan twee in nauw verband met elkaar staan. OECUMENICITEIT In de eerste plaats noemde prof. Bergema het geografisch-historische aspect, d.w.z. de universaliteit en de eigen kring der zending in ruimte en tijd. Hij pleitte met name voor een bredere plaats van de zending onder de Joden in de missiologie en voor een intensiever behandeling van het vraagstuk der eschatologie. Bij het nische samenwerking in de zendingen het handhaven van een eigen kerke lijk standpunt en belijdenis. Zij mogen geen van beiden wor den losgelaten, maar moeten elkaar op grond van de Schrift in een spanningsvol evenwicht houden. Hij sprak hierbij de hoop uit, dat de Gereformeerde Kerken eerlang zul len overgaan tot aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. VIJFDE GROEP VAN VAKKEN? Het grootste gedeelte van de oratie was gewijd aan het encyclopedisch- methodologisch gezichtspunt, waarbij de nieuwe hoogleraar pleitte voor op neming van de godsdienstwetenschap in de theologie als een vijfde groep van vakken naast de vier, die er reeds toe worden gerekend. Hij noemde een groot aantal theologische en niet- theologische vakken, die z.i. tot de missiologie moeten worden gerekend in verband met haar universeel ka- rakter. Al deze vakken vormen, aldus prof. Bergema, toch een eigen kring door bun specifiek object, bun eigen metho de en doelstelling, waarbij de spreker nitging van een definitie der zending ais wetenschappelijk criterium. Ingezonden Mededeling (Adv.) 18 Ambtsjubileum ds. G. Alers ROTTERDAM, S okt. Donderdag heeft ds. G. Alers, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, woonachtig te Rotterdam, zijn 25-jarig ambtsjubileum gevierd. Ds. Alers werd 1 juni 1886 ge boren en werd na het voltooien van zijn theologische studie door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland toegelaten. Zijn eerste gemeente was Goudriaan, daarna vertrok hij naar Middelharnis. Verder stond ds. Alers in Nieuw-Lekker land en Dordrecht. In deze laatste plaats bleef hij tot aan zijn emeritaat. Tijdens zijn ambtsperiode was ds. Alers scriba van de Ring Dordrecht. Overval in Palestina TEL AVIV, 4 oktober (Reuter) Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft donderdagavond medege deeld dat vjjf Israëlische militairen om het leven zijn gekomen bij een aanval op twee jeeps, die in de buurt van de Dode Zee reden. De aanval werd tien kilometer ten zuiden van het in de bijbel genoemde Sodom en ongeveer zes kilometer van de Jordaanse grens uitgevoerd. De Scheepsramp -Andrea Doria" NEW VORK, 5 okt (Reuter) De aanvaring tussen de beide zeekastelen „Stockholm" (Zweden) en „Andrea Doria" (Italië) is nog steeds niet tot opheldering gebracht. Reeds is voor een hof te New York de twaalfde dag van het gerechtelijk vooronderzoek Don Jose Figueres, president van Cos ta Rica, die momenteel een bezoek aan Nederland brengt, heeft donderdag ochtend een krans gelegd aan de voet van het Nationaal monument op de Dam te Amsterdam, waarvan deze foto een beeld geeft. naar de oorzaak van de scheepsramp gepasseerd, maar veel klaarheid is er nog niet te zien. De Italiaanse kapitein Piero Cala- mai, die thans sedert enkele dagen wordt ondervraagd, verklaarde, dat zijn schip in de mist voer. Hij had geen enkel signaal van de „Stockholm" gehoord. Nadat het zicht minder dan een halve mijl was geworden, had hij de snelheid van de „Andrea Doria" tot 21,8 mijl per uur verminderd. Hij had de „Stockholm" op het radarscherm waargenomen als een stip op 17 mijl afstand. Geen signaal De Italiaan verwachtte, dat de „Stockholm" aan stuurboordzijde zou passeren. Hij wachtte op. een mistsig- naal. Zijn officieren waren alle op de brug of op het dek, maar niemand hoorde iets. Tot plotseling een roodachtig lieht opdoemde. De Italiaan liet het roer naar bakboord omgooien, maar kort daarop boorde het Zweedse schip zich met de neus in de „Andrea Doria", ter hoogte van de brug. Het Italiaan se schip maakte onmiddellijk slagzij aan stuurboord. De logboeken had men niet gered, zodat de bijzonderheden over de ge voerde navigatie bij het vooronder zoek ontbraken. De passagiers werd na de aanvaring meegedeeld zich naar de reddings boten te begeven. Geen radaropleiding In antwoord op een vraag van de Zweedse advocaat, deelde kapitein Calamai mede, dat hij geen speciale opleiding had genoten voor radar- navigatie en hij meende, dat dit even eens gold voor zijn tweede stuurman, die dit toestel voor en tijdens de aan varing had bediend. De Italiaan ver klaarde de Atlantische Oceaan reeds een honderd maal als gezangvoerder „Het was een soort avontuur" POZNAN, 5 oktober. AFP-Reuter. In het proces tegen de drie jonge Polen die terechtstaan op beschuldiging van moord op een korporaal van de veiligheidspolitie, zijn de laatste pleidooien gehou den. Elk der beklaagden werd door twee juristen verdedigd, van wie de één hoofdzakelijk aandacht besteedde aan de politieke achtergrond van het gebeurde en de andere trachtte de verantwoordelijkheid van zijn cliënt zo veel mogelijk te verminderen. Nadat woensdag, twee verdedigen aan het woord waren geweest, spraken don derdag de vier andere advocaten hun pleidooien uit. Enerzijds werd gesteld, dat de beklaagden mensen van geringe ontwikkeling en beperkte geestelijke vermogens sterk waren beïnvloed door een massapsychose, anderzijds werd er de nadruk op gelegd, dat zij het slacht offer slechts één of twee slagen hadden toegebracht en dat niet bewezen is, dat deze slagen dodelijk waren geweest. Zoals bekend heeft de openbare aankla ger zich beperkt tot het eisen van een „rechtvaardig vonnis" voor de drie jon gemannen. NEW-YORK, 5 okt. (Reuter) De Transworld Airlines en de American Export Lines zullen goedkope gecom bineerde zee- en luchtreizen naar Europa voor Amerikanen mogelijk maken. Dit is hoofdzakelijk bedoeld voor Amerikanen, die twee weken vakantie hebben. Deze zullen dan de voordelen van beide wijzen van rei zen kunnen combineren. Door deze nieuwe regeling kunnen de reizigers een zeereis van een week maken, op verschillende plaatsen onderweg de bezienswaardigheden bezichtigen, in Europese steden overnachten en des nachts van Parijs naar New York terugvliegen. Behalve de havens, die gewoonlijk aangedaan worden (Algeciras, Can nes, Genua en Napels) zullen ook de plaatsen Lissabon, Casablanca, Tanger, Cadiz, Barcelona, Palma, Palermo en Messina worden aangedaan. van een schip te hebben overgestoken. Pas in de reddingboot vernam de kapitein, dat niet alle logboeken in veiligheid waren gebracht. Een der stuurlieden antwoordde echter, dat bij ze had, denkende, dat de kapitein de logboeken bedoelde, die wel waren gered. Om half zes 's morgens, enkele minuten nadat het schip was verla ten, hoorde de kapitein dit. In het tweede proces, waarin negen mannen terechtstaan wegens het stelen van wapens en het aanvallen van het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie te Poznan, heeft een hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Loda er de nadruk op gelegd, dat ook hier de beklaagden het slachtoffer zijn geweest van een massapsychose. Uit hun verkla ringen had hij de indruk gekregen, dat zij de gebeurtenissen op de 28ste juni beschouwd hadden als een soort avon tuur. OORLOGSRUWHEID In de zaak van de vermoorde politie man heeft een advocaat gewezen op de sfeer van oorlogsruwheid, waarin de te genwoordige jongemannen in Polen hun kinderjaren hebben doorgebracht. Het is volgens hem niet verrassend, dat zij geen respect hebben voor het individu, het gezin of iets anders. „U, rechters, bent verantwoordelijk voor deze jongemannen. Wij allen zijn ver antwoordelijk, omdat onze generatie hen heeft grootgebracht". De advocaten van de jongemannen ver zochten de beklaagden niet te veroorde- lïj krachtens het strafwetboek van 1946, dat betrekking heeft op misdrijven, die in de tijd van opbouw als bijzonder ge vaarlijk worden beschouwd. Volgens deze wet is de minimumstraf voor ie mand, die een lid van de strijdkrachten zodanig aanvalt, dat deze overlijdt, tien jaar gevangenisstraf en de maximum straf de dood. De pleiters drongen aan op toepassing van het wetboek van 1932, krachtens hetwelk de strafmaat voor het misdrijf, waarvan de jongelingen worden beschuldigd, varieert van zes maanden tot tien jaar. Een andere professor zei, dat het vrij wel zeker is, dat de jongemannen in nor male omstandigheden niet aan een der gelijke actie zouden hebben deelgeno men. De rechtbank heeft een verzoek van één van de advocaten tot een psychia trisch onderzoek van één der beklaag den, de 21-jarige Ludwik Wierzbieki, in gewilligd. Een soortgelijk verzoek ten aanzien van een andere beklaagde werd afgewezen. Voorzitter Centraal Sociaal Werkgevers Verbond 's-GRAVENHAGE, 5 oktober. „Ook bij een terugkeer tot een meer evenwichtige situatie in onze volkshuishouding blijft het Cen traal Sociaal Werkgevers Verbond van oordeel, dat het loonbeleid in een land met een open economie als de onze niet geheel kan worden vrijgelaten. Een zeker toezicht op de loonontwikkeling van de zijde van de overheid, met inschakeling van een orgaan van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers, kan naar ons oordeel niet worden gemist. Wij blijven daarbij voorstaan een gecoördineerd beleid ten aanzien van de loonvorming, waarbij differentiaties, reke ning houdend met de uiteenlopende mogelijkheden in de bedrijfs takken, eventueel ook ondernemingen mogelijk dienen te zijn". Met deze woorden heeft de voor zitter van het C.S.W.V,, mr. F. H. A. de Graaff, in zijn openingsrede op de in Scheveningen gehouden algemene ledenvergadering het standpunt van het Verbond ten aanzien van de loon politiek uiteengezet. Hij vervolgde: „Het C.S.W V. blijft afwijzend staan tegenover het plan inzake een loon- raad bij de S.E.R. In de praktijk zal dit orgaan naar onze mening niet doelmatig kunnen werken. Boven dien is de verhouding vaD de be voegdheden van de loonraad en die van de centrale overheid nog niet voldoende onderzocht. Het C.S.W.V. blijft bereid zijn mede werking te verlenen aan elk nieuw systeem, dat doelmatiger zal functio neren dan het bestaande. Voorlopig blijft het Verbond voor staan een handhaving van het college van rijksbemiddelaars met inschake ling van de Stichting van de Arbeid als adviserend orgaan". VERSLAPPING DER ALGEMENE HOUDING. Mr. De Graaff merkte op, dat men ter verbetering van de arbeidsproduk- tiviteit uiteraard in de eerste plaats grijpt naar verbetering van de appa ratuur en van de organisatie van de produktie. Maar niet mag worden onderschat welk een invloed een ver betering van de inspanning, die van de medewerkers zelf uitgaat, op de arbeidsproduktiviteit zou kunnen heb ben. Ieder weet, dat het met dit punt dikwijls lang niet best gesteld is. „Het gebrek aan personeel, de inschakeling van soms zeer zwakke krachten, de aarzeling om disci plinaire maatregelen toe te passen, de mogelijkheid om elders zwart loon te verdienen, alles werkt mede om een verslapping van de alge mene houding in de hand te wer ken in plaats van de inspanning te stimuleren", zo zei hij. De voorzitter stelde de stijging van de verdiende lonen van oktober '53 tot oktober '55, met uitschakeling van wat extra verdiensten wegens over werk, op ca. 19 Daaruit volgt een gemiddelde stijging van de lonen, in clusief de vakantiebijslag, van ruim 27 in de periode van ongeveer 1 januari 1954 tot I oktober 1956. „Man neer ik hiertegenover stel de stijging van het prijsindexcijfer van de kos ten van het gezinsverbruik, die van januari 54 tot augustus '56 beliep 6V2 da resulteert heiruit een zeer aanmerkelijke verhoging van het ge middelde reële loon 20 TE VER GESPRONGEN. Graaff over de ontwikkeling van de lonen in het afgelopen half jaar, met name vooral over zes procent. Hij vroeg zich af, welk antwoord de prak tijk op deze toegestane gedifferen tieerde regeling heeft gegeven. „De landbouw, enkele vervoers sectoren, enkele industriële bedrijfs takken, het grafisch bedrijf zij zijn niet verder gegaan dan 3 In bijna alle overige bedrijven zijn echter de lonen met 6 verhoogd. Ook de ver betering der vakantierechten en de 3 uitkering over 1955 zijn op zeer ruime schaal gerealiseerd. De grote activiteit m het bedrijfsleven en de ongekende vraag naar arbeidskrach ten dreven het loonpeil omhoog in 'n mate als in maart niet werd voorzien. De gedifferentieerde loonpolitiek kan op deze wijze niet tot zijn recht ko men", zo beantwoordde hij deze vraag. „De ervaringen met de loonpolitiek hebben ons in de eerste plaats ge leerd, dat naar alle waarschijnlijkheid de loonontwikkeling in 1955 en 1956 een zekere voorspong heeft genomen op datgene wat economisch verant woord is. Naar ik verwacht zal aan de dag -treden, dat men verder is ge sprongen dan de economische pols stok toelaat. In de tweede plaats moet worden vastgesteld, dat de op 19 maart ingeluide eerste phase van een meer gedifferentieerde, dat is een meer vrfje loonpolitiek, niet erg succesvol is kunnen verlopen", zo concludeerde spreker. De staatssecretaris van sociale za ken en de minister van maatschappe lijk werk hebben een centrale com missie blindenvoorziening ingesteld. Spanje en Portugal voeren momen teel besprekingen over eventuele geza menlijke verdediging. In Haarlem is een commissie voor VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL In aansluiting hierop sprak mr. De bejaarden vraagstukken geïnstalleerd. HORIZONTAAL: 1. Aap, 6. werkgever, 7. zwaardvis, 8. verdriet, 10. voorzetsel, 11. slaag, 13. water in Friesland, 14. boom, 15. vogel, 18. geïllustreerde pers, 19. hel dendicht, 20. Turkse titel, 21. eenmaal, 22. rond gebouw. VERTICAAL: 1. Tijding, 2. vaartuig, 3. Ned. Spoorwegen, 4. wijnglas, 5. berg plaats, 6. oudt. muntstukje, 8. zangnoot, 9. plaats in Duitsland, 11. kolfglas, 12. steen, 13. boom, 16. maal, 17. vissoort, 18. deze, 20. rustplaats, 21. voegwoord. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 2. Ader, 6. bever, 9. ore, 10. meun, 12. as, 13. ui, 15. smak, 17. ink., 19. rol, 21. atol, 24. pu, 25. L.K., 27. toon, 29. ooi, 31. noot, 32. nest. VERTICAAL: 1. Hees, 3. do, 4. era, 5. resoluut, 6. bouillon, 7. V.M., 8. rumboon, 11. na, 14. in, 16. Kr., 18. ka, 20. op, 22. t.t., 23. loop, 26. koe, 28. N.O., 30. is.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 11