Verdeelde meningen fruil HET BOEK UITHOUDINGSVERMOGEN EN HUMOR ONMISBAAR dag en nacht presteert I „Ze moesten eigenlijk een standbeeld voor hem oprichten" Papa's spaarpot was helemaal leeg Onder DE KOFFIE IN EUROPA Geen J angst voor nare dagen WITTE KRUIS Zaterdag 6 oktober 1956. ZEEUWSCH WEEKEND pagina K) HEB RESPECT voor wat een lO ij de meesten onzer is zo van tijd tot tijd de huisarts wel een Ij* bekende verschijning in huis. Dan komt hij om ons of één der onzen lichamelijk er weer bovenop te helpen. Als je echter wel eens de verslagen in de krant leest, als vooral een plattelandsdokter 'de tijd gekomen acht, door de jaren hiertoe gedwongen, om wat van een late rust te gaan genietendan merk je wel, dat 20 iemand meer meegetorst heeft dan alleen maar de lichaaamskwalen. Dan blijkt wel, dat hij minstens evenveel zorgen als ziekteverhalen te horen heeft gekregen, waardoor hij voor talloos velen een begrijpend vriend is gewor den. Zo'n dokter in een kleine plaats kent zo langzamerhand de binnen- en buiten kant van het leven van bijna alle dor pelingen. Zo kan ik me begrijpen, dat een moeder van een groot gezin, waar de dokter een veel geziene klant was in huis, onlangs tegen me zei: „Ze moesten voor zo'n dokter eigenlijk een standbeeld oprichten." Ik heb haar toen aangeraden dan het hele land met een lijst rond té trekken en dan een standbeeld op te rich ten voor de huisarts in het algemeen. Ze zou er beslist wel genoeg duiten voor binnen krijgen! Maar van het leven van dokter zelj wordt in de regel niet veel bekend. Als er eens een epidemie of halve epi demie woedt, mag er dan zo al eens gezegd worden op een dorp, waar dok ter de medische alleenheerser is: ,;Zo'n man zal het nou ook wel druk heb ben", maar daar blijft het dan ook bij. Aardig boekje Doch nu heb ik zo'n verbazend aardig boekje gelezen, waar dokter eens vertelt hoe hij een ganse dag rondsjouwt, dat je opeens wat van de binnenkant van een doktersleven te zien krijgt. Het is het boekje „Huisdokters leveny door Dr. P. P. C. Uitgave van Van Gor- cum Comp. N.V. te Assen. De schrijver van dit werkje is zelf niet meer in leven, maar zijn vrouw gaf dit boekje van hem, na zijn heen gaan uit. De schrijver zegt, dat over alle na men en plaatsnamen een laagje fantasie ligt, evenals over de naam, die hij zich, zelf in dit boekje geeft. De mensen moeten zichzelf er niet in herkennen of door anderen herkend worden. Hoe het begon Nu zou vooral voor zijn eerste herin neringen dit gevaar zeker niet groot zijn, want dokter Coster begon zijn praktijk in de tijd, toen dokters nog gezellig in hun koetsje de dagelijkse rondgang langs de patiënten maakten. Tenminste, de dokters in de steden. De plattelandsddkter deed het op zijn fietsje af. Later werd het een motor. Bij het lezen van dit kostelijk werkje dacht ik: iemand, die dokter wil worden moet wel over een enorm gevoel voor hu mor beschikken en verder de krachten en uithoudingsvermogen, waar tien an dere mensen genoeg aan zouden hebben. En verder naast alle kennis vereist voor dit verantwoordelijk beroep een. grote liefde voor mensen, die lijden. Vervulde wens Ik geloof, dat dokter Coster zich van al die eisen, naast de nodige kennis, die je de wetenschappelijke bul in bezit brengt, niet bewust was. Hij was dokter geworden en hiermee ging de wens van een tienjarig joch in vervulling. De jongeman ging eerst waarnemen en werd zodoende een beetje wegwijs in de levensgang van een dokter. Moet U eens lezen, wat hem in een grote stad weder vaart. Hij werd geroepen bij een oud en zielig manneke. Dadelijk stelde de jonge Coster vast, dat 's mans duiten vast niet aan toiletzeep opgingen. Een goed ver staander heeft slechts een half woord nodig Patiënt stelde zelf diagnose De eigenlijke diagnose stelde het manneke zelf. Hij mankeerde niets. maar z'n buren dachten: trAan de ouwe Franken is toch niets gelegerd', en nou wilde hij eens laten zien, dat de dok ter bij hem net zo goed als bij een ander kwam. Dokter Coster, die in deze grote stads- waarneming het druk genoeg had, be greep dat oude kereltje zo best, dat hij beloofde, wanneer hij toch voor anderen in de buurt moest wezen, hij hem weer een visite zou brengen, wat ook gebeur de tot tevredenheid van allebei Nu heeft dokter Coster ook ergens in Zeeland een poos praktijk uitgeoefend. Jammer genoeg, naar hij zelf betuigt. moest hij door gezondheidsredenen van zijn gezin hiertoe gedwongen, uitzien naar een plaats op hogere en drogere gronden. Oordeel over Zeeuwen Het is aardig te lezen met hoeveel waardering hij over ons Zeeuwse volk schrijft. Hij vindt de zegswijze: Goed zeeuws, goed rond, heel juist, want hü was nooit in het onzekere aangaande de gevoelens en gedachten van hen, - met wie hij te maken had. De wederwaardigheden van het „be roep" dokter brengen, mee, dat je nogal eens bij nacht en ontij op pad bent. Dat bracht dokter naast medische ervaringen ook iets anders bij, namelijk dat Knuisje de nachtwaker, die ook al bij nacht en ontij buiten moest zijn, stiekum verbor gen hoekjes opzocht als hij de nachtelij ke stilte hoorde doorbreken door de kloe ke stappen van de dokter. Als de „dappere" nachtwaker bemerkte dat het goed volk was, kwam hü te voor schijn en hield dan met dokter, zoals goede Nederlanders past, In het holle van de nacht, consnlt over het weer van de komende dag. kwalen bezat, zodat dokter veel aan de weg timmerde. Toen dokter vele jaren in zijn platte landsplaats geweest was en ging verhui zen, kwam één zijner dankbare patiënten hem trouwhartig feliciteren. Op de ver wonderde vraag waarmee, kreeg hij in alle ernst ten antwoord, dat hü nog in leven was, want men had elkander dik wijls voorspeld, dat dokter door dat ding wel gedood zou worden! „Geneesmiddelen" U moet dat boekje eens proberen te lezen te krijgen. Dan merkt u waar mee een dokter allemaal te maken krijgt. De man moet wel eens stom verwonderd staan over de „genees middelen" waarmee de goegemeente zelf soms doktert. Weet U, dat U een patent „geneesmid del" tegen vele kwalen bekomt, als U wat op de Veluwe mogelijk is een adder vangt, die levend probeert in een fles te stoppen, welke gevuld is met olie, raapolie of iets dergelijks, de fles goed afsluit met een kurk, waardoor je eerst Boekje verschenen over Huisdokters leven Een motor Dokter verhuisde van Zeeland naar de zandgrond, waar hij een arme maar zeer uitgebreide praktijk kreeg. Dat fietsen van> soms een honderd kilometer per dag werd toch te erg en zo kwam er een mo tor. In die dagen nog een ding, dat vele Ingezonden Mededeling (Adv) Conflict tussen Ineke en Jaap over aankoop van een huis een paar stopnaalden priemt. Dit geval moet bij wassende maan een meter diep onder de grond worden gestopt Daar moet het blijven, tot het voorjaar. De fles kan dan worden opgegraven en de inhoud gezeefd. Dan hebt U een prima genees middeltje. Men zal het beslist raar heb ben gevonden, dat dokter het niet daar mee eens was. Begrijpend mens Dokter Coster vertelt ook van tragi sche gevallen en moeilijkheden, maar altijd als een begrijpend mens, die ook dan probeert te doen wat slechts in mensenmacht mogelijk is. Nog eens: probeer dat boekje te lezen. Dan zien we ook eens iets van de binnen kant van het leven van de man, die in zo vele gevallen alles van óns weet. En U ziet, dat ook anderen waarvan U dit niet vermoedt, hun zorgen en lasten heb ben. Dat gaat misschien maken, dat we milder tegenover elkander komen te staan. En dat allemaal door zo'n. „gewone huisarts". Maja. fngezonden Mededeling (Adv.) Het gaat aan mijn hart, maar ik moet het zonovergoten speelplein enkel maar gebruiken als oversteekplaats naar binnen, want tijd voor oponthoud heb ik niet, omdat binnen werk wacht, dat voor schooltijd klaar moet zijn, wil er geen hihaat komen in onze arbeid. Zo komt het, dat ik niet? van mijn kroost gewaar wordt, voordat da bel het naar binnen jaagt. Ze komen op de gewone manier naar bin nen gedrongen en stappen correct naar het eigen plekje toe, behalva Ineke, want die loopt dwars tegen alle regels in naar het plaatsje voor de klas, waar ze vlak voor me komt staan om met een vaartje haar grote nieuws naar buiten te gieten. „Juffrouw, ons binnen ver- huusd, ons het een nieuw huus. Me vader het 't gekocht voor een heleboel centjes en nou is z'n spaarpot helemaal leeg. Daar ben ik nou glad beduusd: van. Eerstens om dat nieuwe huis zelve en dan om het feit, dat zulk een gebeurtenis kon plaats vinden zonder medeweten van m'n hospita, die dan op haar beurt steeds de rol van inlichtingendienst voor mij ver vult. Al luisterend naar Ineke, denk ik toch: dat zal haar een schok geven, als ik haar dat vertel om twaalf uur. Ineens -tan (ante .raus Zeeuwsen Weekent Gaas in Marianne van de J?a- rxjse couturier Patou presenteert op bovenstaande foto een luxueus tweed-taiileurtje van nylon en wol. In de verte doet het ontwerp iets aan de A-lijn denken, maar erg geslaagd is de creatie voor onze begrippen niet. Het pakje heeft de proporties aangenomen van een positiejurk, hoewe) Patou het zeker niet als zo danig heeft bedoeld. Mijn beste nichtjes en neven, Van de week moet ik een paar dagen eerder dan gewoonlijk mijn hoekje voor jullie vol schrijven. En terwijl ik bezig ben, schijnt de zon heerlijk op mijn rug. Zo vlot het werk vanzelf. Ik hoop, dat jullie er echt van kunnen genieten, want nu het zo najaar gaat worden, kan dit zonnefeest misschien wel kort van duur zijn. We hopen echter, dat het lang duurt. Hé, als ik nu eens een paar dagen baas was over alle scholen, dan schafte ik voor een week het huiswerk af, zodat je na schooltijd nog eens van de buiten lucht kon genieten. Jammer genoeg voor jullie, heb ik niets te zeggen over de schoolwereld. Huiswerk vind ik anders een goed ding hoor, als het niet ai te veel is. In je latere leven kun je immers al wat je leert, zo goed gebruiken. Nu moet ik nog even verteilen, dat Blauwvos te Veere de prijs voor jullie neus wegkaapte. Dat heb je van vosjes. Maar ik geloof, dat dit anders een echt aardig vosje is, want ze kan fijne brieven schrijven. Nu allemaal de groeten van jullie TANTE TRUUS. Korenbloem te Westkapelle. Weer pret om het plaatje boven, je brief. Zit jij hij zo'n gezellig olielampje aan mij te schrijven? Je bezit al een hele biblio theek. Wees er zuinig op. Later is het zo aardig al je jeugdboeken nog te bezit ten. Even leg ik mijn. pen neer om mijn pet voor je af te nemen, want dat ver dien je wel met zulke cijfers. Ik heb vroeger, net als jij nu- ook heel wat huis werk gehad, omdat ik op- net zo'n soort school ging, ennet als jij- zat ik bij het raam enkeek naar buiten. Blauwvos te Veere. Wat een verbazend leuk idee om naar Prinses Wilhelmina te schrijven. Die kaart welke je-terug kreeg heel goed' bewaren; hoor. Dat is een heel bezit. Het zou- aardig zijn-, als je eens met moeder kon meekomen, maar je zou me vergeefs op het kantoor zoeken, want ik schrijf mijn briefjes aan jullie thuis. Is de speurtocht goed ver lopen? Vertel je me er alles van? Zulke tochten lijken me zo gezellig. Huis houdstertje te Middelburg. Dat is een moeilijke vraag, die je me voorlegt. Ik durf hierin eigenlijk geen raad te geven. Er hangt te veel van af en ik ken je na tuurlek niet persoonlijk. Maar ik ge loof. dat moeder het bij het beste eind1 heeft. Schrijf me maar eens gauw welke beslissing je nam. Is de zieke weer hele maal beter? Gelukkig dat er niet veel gevaar bü was. Toch oppassen, want men is vatbaar nog lang daarna. Geef die boodschap maar door. Madeliefje te Serooskerke. Je bent dan al gauw ge wend op je nieuwe school. Leuk om di rect zo van alles te mogen aanpakken. Nog niets laten aanbranden? Ik ben blü, dat de prijs naar je zin was. Dank voor je raadsels. Had je zus een gezellige ver jaardag? De oplossingen zijn: I. Aardappel, paar, raap, deel. II. Amsterdam. HF. Moor, room. Nieuwe raadsels. I. Verhoren bloemennamen. Ik vind al dat kroos in die sloot maar een vieze boel. Hij las, terwijl hij zat te eten, zijn les sen nog eens door. Adri riste de bessen af, omdat moeder het te druk had. H Het geheel bestaat uit 11 letters en is de naam van een dorp in Zeeland. 1, 11, 7 is de naam van een lastig insect. 9, 2, 7, 8, 10 wordt gebruikt bij- het eten. 4, 6, 5 is een deel van een boom. HL Ih. welk huls kan geen mens wonen? De oplossingen kunnen met vermel ding van voornaam, naam, (schuilnaam als je die hebt), leeftijd en adres tot za terdag 13 oktober worden gezonden aan Tante TRUUS, Redactie Zeeuwsch Week end, Goes. emigratie;. V moet u in uw geval, om uitvoerige en deskundige Inliehtingen te krijgen, wenden tot de Chr. Emigratie Cen trale, Raamweg 28 te Den Haag. neem ik het praktische besluit deze me dedeling ni: het eten te doen. Zü mocht eens van de kook raken, als blijkt, dat héér iets ontgaan kan en als zü van de kook raakt, kon het eten weieens aan branden. Zulke wondere wisselwerkin gen gebeuren weieens. Doch dat is van later, twaalf uurse, zorg. VOORDELEN Nu luister ik naar Ineke, die stralend van blijdschap uitweidt over de voorde len van het nieuwe huis, Zü heeft zomaar een eigen kamertje, dat gedeeld wordt met het kleine zusje, waarvoor zij van nu af aan verant woordelijk is. En dan: broertje Hans heeft ook zo'n eigen vertrek tot zijn beschikking. Nog eens herhaalt de klei ne meid het wondere feit, dat vader „het huus gekocht heit voor een hele hoop centjes." Dat de klas meeluistert is vanzelfspre kend. Daar heb ik niet veel bezwaar te gen. Alleen echter lijkt het me niet zo best, dat nu onze ganse dorpsgemeenschap door middel van mijn kroost aan de weet zal komen, dat vader Groen's spaarpot leeg is. Al kun je zoiets als vast veron derstellen, het is toch nog weer iets an ders, als je het officieel hebt horen ver tellen door 's mans bloedeigen dochter. ALLES BEKEND De hele klas weet dus nu alles van dat nieuwe huis. Jaap heeft meegeluisterd tot zijn oren klapperen en hij smijt als het ware zijn kritiek in ons midden neer en zo op het eerste gehoor klinkt alles lo gisch genoeg om indruk te maken. Doe U NU TE GOED aan I 'i Waar er in de afgelopen maan den meer groente dan fruit werd aangevoerd zien we nu naast het tegenovergestelde! Er is aen keurcollectie van appelen en peren en wat de druiven betreft is net nu de gunstigste periode om zich nog eens te goed te doen aan dit heerlijke produkt. De druiven die tot voor kort aan de markt (Vervolg van pag. 9) der het genot van een pittig kopje koffie en al spoedig werd het café van Procopio het trefpunt van de gezeten Parijzenaars. Procopio slaagde in z'n opzet en de zaak, door de vader met zoveel elan aan gepakt, werd later voortgezet door zijn zoon, die daarnaast nog een arts-praktijk had. „Geboortehuis" Zoals vre nu nog kunnen constate ren is het oorspronkelijke pand de eeuwen door gespaard gebleven. In 1890 werd de poort van het café ge sloten. De toenmalige eigenares ver maakte alle onroerende goederen aan de stad Parijs, met de uitdrukkelijke bepaling, dat er in het huis geen ver andering mocht worden aangebracht, doch dat voor onderhoud moest wor den gezorgd. Naar we vorige zomer vernamen wordt eraan gewerkt om café „Pro- cop", zoals het inmiddels heet, op nieuw voor het publiek open te stellen, zodat het er naar uitziet dat de Parij- zenaar e alle belangstellenden straks weer gelegenheid zullen hebben een „kopje troost" te gaan drinken in het „geboortehuis-van-de-koffie". Inmiddels was ook midden-Europa voor de koffie gewonnen. De Turken hadden de koffie in de Balkanlanden tot in Oostenrijk gebracht. Bij hun overhaaste aftocht hadden ze in We nen hun koffiezakken achtergelaten, waarvan de bewoners van de Mozart- stad het te danken hebben, dat zij kennis konden maken met het bruine vocht. In eigen land In ons land ging het de koffie nu nog niet zo voorspoedig. Vanwege de zijde der geneesheren en brouwers was er tegenwerking als het ging om de koffie-als-drank. Ze konden echter niet verhinderen, dat in 1688 het eer ste koffiehuis in Den Haag geopend werd. Dit ging echter niet bepaald van een „leien dakje''Er moest heel wat gedaan worden eer het zover was. Het is vooral Justus van Effen ge weest, die in z'n „Hollandschen Spec tator" in alle toonaarden den lof der koffie bezongen heeft, zeer tot genoe gen van burgemeester Nicolaas Wit- sen, één der voornaamste figuren van de Oost-Indische-Compagnie. De Com pagnie had er belang bij, dat er koffie gedronken werd en het kwam zover, dat ze de „Heren Zeventien" wisten te bewegen de Haagse arts opdracht te geven een onderzoek in te stellen naar de koffie. Het resultaat was, dat er in 1679 een „Cort Tractaat van de Kragten ende 't goede gebruyek van de Coffi" verscheen, waarmee dan de geurige bruine drank tot volksdrank werd geproclameerd Zo heeft Nicolaas Witsen z'n zin gekregen; de koffie is meer dan welke drank ook echte volksdrank geworden, in de werkelijke zin van het woord, zodat we ook nü nog genieten als onze neus de indrin gende geuren opvangt en onze tong het pittige, donker-bruine zetsel proeft. kwamen, waren uit verwarmde kassen afkomstig en daardoor nog al prijzig. De druiven die nu aan geboden worden zijn z.g. „koude druiven", dus produkten uit niet verwarmde kassen, hetgeen van zelfsprekend de prijs gunstig be ïnvloedt. We ruimen daarom op het menu van deze week graag nog eens een plaatsje in voor de edel ste aller vruchten. Zondag: Kaassneetje Hawaii, kalfs fricandeau, bloemkool, aardappelen, druivencompóte met slagroom- Maandag: Vleeskoekjes, pronkbonen, aardappelen, warme broodpudding. Dinsdag: Andüvie, gehakt, gebakken aardappelen, peren. Woensdag: Witte bonen met gestoofde tomaten, hard gekookt ei en aardappel koekjes, appelmoes. Donderdag: Bleekselderij met ham, kaas en aardappelpurée, yoghurt. Vrijdag: Garnalenragoüt in rijstrand, komkommersla, omelet met vruchten moes. Zaterdag: Tomatensoep, vanille-rijst. Recept: Kaassneetje Hawaii. 4 sneetjes brood, 4 plakjes ham, 4 schijven ananas, 4 plakken kaas, 50 g boter. De sneetjes brood in de boter vlug aan beide zpden bakken, daarna ie der sneetje eerst beleggen met een plak ham, dan een schijf ananas en tot slot een plak kaas. Daarna deze broodjes zolang in een oven met bo- venwarmte zetten totdat de kaas gaat uitvloeien (810 min.). De sneetjes met wat paprika bestrooien en warm opdienen. Recept: Bleekselderij met ham en kaas. 4 struiken bleekselderij, 4 flinke plakken ham, 4 plakken kaas, 50 gr boter. De bleekselderij in water en wat zout gaar koken en uit laten lekken. Iede re struik daarna omwikkelen met 'n plak ham en een plak kaas, de strui ken in een vuurvaste schotel schik ken, een paar kluitjes boter erop leggen en in een oven met boven- warmte zetten tot de kaas gaat uit vloeien. „Je kenne geen 'uus kope, want een 'uus ken in de winkel niet staan. Jaap spreekt met kennis van zaken, want hij is de zoon van onze dorps kruidenier. Het lijkt wel of er een beetje wrok bij Jaap bijkomt, omdat je bij zijn vader zo en passant geen huis kan kopen. Ineke kijkt me een beetje verwezen vragend aan. Er is nu echter niet veel tijd om verdere explicaties te geven, want we moeten, beginnen. Ik denk, dat hiermee de huizenkwestie van de baan is, maar ik heb mïsgerekend. GEKOCHT Na het speelkwartier mqeten we cij feren en. we zullen juist weer een nieuwe stap zetten op het rekenkundige pad. Het telraam komt er aan te pas en als ik laat zien over hoe grote hoeveelheid we nu al kunnen beschikken, schiet Ineke weer de heleboel centjes van haar vader t® binnen en ze zegt, dat haar vader nog véééééél meer had, want hrj heeft het nieuwe huus gekocht. Jaap zet ineens een gezicht alsof h]t zeggen, wil: begin je over die onzin al weer? Voor hem is het een uitgemaakt® zaak, dat je een huis eenvoudig niet kopen kunt, want hij heeft nog nooit een winkel met huizen gezien en van winkels heeft hij tenslotte terdege ver stand, als zijnde zoon van een winke lier. „COLLEGE" Als Ineke nog wat zeggen wil, bijt hij haar toe, nadat hij een halve slag om ge maakt heeft in zijn bankje; „Je ken geen uze kope." Dan ga ik een uiteenzetting geven, hoe je een huis kunt kopen, maar aanezien U dat zelf ook wél weet zal ik dat „college" voor U niet herhalen. Mijn jeugdig auditorium luistert met aandacht en net als ik weer de overstap maak van kapitale sommen nodig voor een huis naar ons eigen „budget", dat op een telraam is na te rekenen, neemt Jaap nog een» het woord voor de vinnige opmerking: „Mien vader het geen 'uzen in de winkeL Dat ken nie Ik gun Jaap het laatste woord over deze kwestie en geef zware vraagstukken op om de nieuwe wetenschap van heden morgen praktisch te verwerken. TEVREDEN Ineke gaat om twaalf uur tevreden naar huis met miju belofte, dat ik gauw eens naar haar eigen kamertje zal komen kü- ken. En wat deert je dan het gepruttel van zo'n eigenwijs Jaapje? Ons Ineke niet, dat zie ik aan het blijde snuitje. Zelfs vaders lege spaar pot legt geen schaduw over de vreug de van het nieuwe bezit. Maar zo'n heel lege spaarpot zou mij toeh ook nog wel een beetje zorgelijk lijken... Mis schien denkt Inekes moeder er ook zo over, ondanks de blijdschap van het eigen bezit. Van Jaaps gesteldheid kan ik op het ogenblik geen poolshoogte krijgen. Daar is het nu eenmaal een man voor en di® doorgrond je immers toch niet. Ingezonden Mededeling (Adv.) Dames, Witte Kruispoeders zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen maagstoornissen teweeg. Ook in tableten cachet'Vorm Uit de wereld van „Frans Woordenboek", door C. R. C. Hercgenrade en Albert Dory. Eerste deel Frans-Nederlands. Elf de druk, bewerkt door Dr. H. R. Boulan. Men zal kunnen zeggen, een woorden boek Is een woordenboek en dan weet ieder wel, wat daarin te vinden is. Dat is waar, doch een bijzondere verdienste van deze uitgave is wel de zeer duide- lüke druk en het goede papier. Verder is achter de Franse woorden hun uit spraak in fonetisch schrift aangegeven. Achterin vindt men een tabei met de on regelmatige werkwoorden en hun afwij kingen in de verschillende tijden. Wie voor de studie zich een woordenboek moet aanschaffen, kan zeker worden aan geraden dit werk te kiezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 10