Aantal studenten over vijftien jaar verdubbeld (56.000) emma Televisietorens half jaar achter op bouwschema JEUK 11D Houden personele en materiële voorzieningen gelijke tred? PUZZLE Expeditie naar Nieuw-Guinea Dode bij spel met granaat Nieuwe hoofdcommissaris van Amsterdam schrok zelf'tmeest Vrijdag 5 oktober 1956. ZEEtïWSCH DAGBLAD pagina 3 Half Nederland besformt universifeiten Na 1985 opnieuw grote stijgingen verwacht Onrust onder smeden Vijfvoudige moord in Kebajoran Hitiers opvolger In vrijheid VANDAAG EENS Eerste Ambonezen terug in Indonesië Ongeluk op Nederlandse sleepboot Zuiveringsactie op Cyprus Klein en groot Goes (als eerste) voorzomer '57 gereed Kunnen P.T.T.-technici enkele weken winnen MEST EN PARFUM Wordt U gekweld Veiligheidscommissie bouwbedrijf Visser haalde grondmijn op .Grachten dempen? Nog niet over gedacht' 's-GRAVENHAGE, 4 oktober. Het aantal studenten in Neder land was na 1945 tweemaal zo groot als vóór de tweede wereld oorlog. Het centraal bureau voor de statistiek heeft thans een uit gave het licht doen zien, waaruit valt af te leiden, dat er rekening mee moet worden gehouden dat het aantal studenten verder zal gaan stijgen nl. van 29.000 in 1955 tot 56.000 in 1970. Het zal dus in de komende 15 jaar vrijwel opnieuw verdubbelen. Aan personele en materiële voorzieningen zal daarvoor bij het hoger onderwijs In deze periode ten naastenbij andermaal moeten worden opge bouwd, wat er thans is. Ingezonden Mededeling (Adv.) De berekeningen van het centraal bureau voor de statistiek zijn geen voorspellingen. Zij berusten op een consequent „doorrekenen" van gege vens, welke thans reeds bekend zijn: de aantallen leerlingen, welke de la gere school bezoeken, de percentages van hen die na voltooiing van het la ger onderwijs naar het V.H.M.O. gaan, het aantal gediplomeerden, dat uit de leerlingen bij het V.H.M.O. voorkomt, en het percentage, dat daarvan gaat studeren. Eerste jaars Het aantal eerstejaarsstudenten zal toenemen van bijna 5.000 in 1955 tot bijna 9.000 in 1970, waaronder bijv. bij letteren en wijsbegeerte een stijging van 600 tot 1.100, bij technische we tenschappen (Delft en Eindhoven) van 900 tot 1.700 eerstejaars. Bij een gelijkblijvende gemiddelde structuur zal dit lelden tot in totaal 9.000 medische studenten in 1970 (thans 5.600), eveneens 9.000 wis- en natuurkundigen (4.200), 3.500 juridi sche (2.500), 6.000 economische (3.100) (5.000). Maar ook 2.000 psyehologie- en bijna 11.000 technische studenten studenten (nu reeds 1.100), bijna 7.000 'heraire (3.000) en bijna 3.000 in de sociale wetenschappen tezamen met de politieke en sociale wetenschappen (1.300). De In de laatste jaren opgetreden verschuivingen in de belangstelling voor de onderscheiden studierichtin gen, die in de huidige omvang van de verschillende faculteiten nog door werken, zijn de oorzaak dat,verge leken met thans, het aantal studenten in sommige faculteiten meer dan ver dubbelt en in andere in mindere" mate toeneemt. Aantallen academici Aannemende, dat het studierende ment gelijk blijft, kan ook worden vastgesteld, hoeveel academici al deze studenten zullen opleveren. Ook hier geldt dat de thans afstuderenden goed deels nog afkomstig zjjn uit de eerste na-oorlogse studentengeneraties (van zeer variërende omvang), zodat de vergelijking van de aantallen in 1954 en in 1975 geen verdubbeling behoeft te zien te geven. AALSMEER, 4 okt. Op 15 novem ber 1954 is het bedrijfspensioenfonds voor de leden van de bond van sme den, constructie en machinereparatle- bedrijven B.S.C.M. ingegaan, nadat hiertoe het besluit was genomen op een algemene ledenvergadering in '52. Hoewel de stemming een meerderheid voor de instelling van genoemd fonds opleverde, is een aantal leden het met het gevoerde beleid op die vergadering en over die stemming niet eens. De stemming geschiedde bij volmacht. De meerderheid is volgens de oppositie Statutair niet verantwoord. Het inmid dels opgerichte comité, dat onder de naam „Eigen meester niemands knecht" actie voert, heeft „de strijd aangebonden met het hoofdbestuur van de bond om recht te verkrijgen voor haar aanhangers". Een aantal bondsle den weigert n.l. de verschuldigde pre mie voor het pensioenfonds te betalen. Dit heeft in vele gevallen geleid tot dwangbevelen. Enige processen zijn reeds aanhangig gemaakt. In Vinke- veen heeft dit conflict geleid tot een Openbare verkoping bij deurwaarder- exploit, waarbij tot een bedrag ge lijk aan de verschuldigde premie goe deren zijn verkocht. De 190 thans afstuderenden in de literaire faculteit zullen rond 1975 500 zijn geworden, de 350 doctorandi wis- en natuurkunde 750, de 650 art sen 850, de 600 afstuderende techni sche ingenieurs ruim 1.100. De verklaring van deze verschijn selen ligt eensdeels in de, in verge lijking met de vóór-oorlogse jaren sterk in omvang gegroeide geboorte generaties, anderdeels in de reeds genoemde sterk gestegen toeloop naar het V.H.M.O. Het omstreeks 1970 (studenten) resp. omstreeks 1975 (af studerenden) te verwachten peil inde daaropvolgende 10 15 jaar waar schijnlijk gehandhaafd blijven. In de jaren na 1985 mogen als gevolg van het cumulerend effect van de bevol kingsgroei zelfs nieuwe stijgingen worden verwacht. DJAKARTA 4 okt. (ANP). Drie per sonen zijn binnengedrongen in de woning van een Indonesische intendant in Keba joran de satellietstad van Djakarta en hebben zijn 25-jarige vrouw en vier kinderen door onthoofding om het leven gebracht. De oudste van de kinderen (twee jongens en twee meisjes) was acht jaar, de jongste vter maanden. De moor denaars verschaften zich met geweld toe gang tot de woning en brachten de vijf gezinsleden om het leven toen zij de In tendant, Arnas, niet thuis aantroffen. De politie heeft tot dusverre geen spoor van de misdadigers kunnen vinden en tast over het motief van de daders vol komen in het duister. KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 2. bloedvat, 6. dier, 9. vreemde munt, 10. zeevis, 12. spil, 13. lookplant, 15 val, 17. deel van een fuik, 19. lijst, 21. koraaleilandje, 24. Chinese maat, 25. maanstand, 27. geluld, 29. melk- Schaap, 31. nimmer, 32. broedplaats. VERTICAAL: 1. schor, 3. zangnoot, 4, tijdperk, 5. kordaat, 6. vleesnat, 7. maan stand, 8. soort bonbon, 11. dichtbij, 14 bin nen, 16. vreemde munt, 18. vogel, 20. Voorzetsel, 22. geheel de uwe, 23. gang, tred, 26. dier, 28. noord-oost, 80. bestaat. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1. wolf, 4. sela, 7. si- bll, 9. eb, 11. som, 12. pij, 13. kei, 15. vos, 18. voorzet, 17. hen, 18, lef, 20. al, 21. kol, 23. ra, 24. tonijn, 26. snel, 27. stom. VERTICAAL: 1. wiek, 2. L.S., 3. fis, 4. sim, 5. el, 6. anijs, 8. bourdon, 10. bevel, 12. poter, 14. ion, 15. vel, 17. haas, 19. faam, 21. kol, 22. lijs, 24. te, 25. N.T. Bij de instorting van een in aanbouw zijnd kantoorgebouw te Jackson in de Amerikaanse staat Michigan zijn woens dag zes arbeiders om het leven' gekomen en vijftien gewond, van wie twee ernstig. Hitler's opvolger, de thans 65-jarige groot-admiraal Karl Doenitz, heeft de gevangenis voor oorlogsmisdadiger) „Spandau" in de Britse sector van Berlijn verlaten, nadat hij daar tien jaar heeft doorgebracht. Op de foto ziet men de voormalige groot-admiraal en zijn vrouw Inge tijdens een persconferentie die hij gaf in West-Berlijn. DJAKARTA 4 okt. (ANP). De „Wil lem Rpys", die de reis rond de Kaap maakte, is donderdag met zeven dagen achterstand in Tandjong Priok aangeko men. Gezagvoerder F. J. de Jonge deelde mede, dat op de thuisreis weer de oude route door het Suezkanaal zal worden gevolgd. Met de „Willem Ruys" ls de eerste groep Ambonezen uit Nederland teruggekeerd. De uit 39 personen bestaan de groep werd verwelkomd door een co mité, bestaande uit van Ambon en andere eilanden in de Molukken afkomstige In donesiërs en vertegenwoordigers van de door de regering ingestelde commissie voor de repatriëring van Ambonezen. De teruggekeerden verklaarden zich geluk kig te voelen, dat zij weer thuis zijn. Officieren verlaten Indonesische luchtmacht DJAKARTA, 4 okt. (ANP). Vice- aircommodore Sujono heeft ontslag ge nomen uit de Indonesische luchtmacht. Hij was het middelpunt van politieke moeilijkheden in december vorig jaar, toen een deel van het personeel van de luchtmacht zich verzette tegen zijn in stallatie als plaatsvervangend ohefstaf. Tijdens de plechtigheden kwam het tot een incident, toen sergeant vlieger Kale- bos en enige soldaten Sujono en twee andere officieren aanvielen. Ook twee andere officieren namen ontslag. EMMERIK, 4 okt. Reuter. Op de Rijn bij Emmerik is de ketel van de Nederlandse sleepboot „Sylla" ont ploft. Door ontsnappende stoom is de 19-jarige stoker B. Renzen uit 's-Her- togenbosch gedood. De „Sylla" had twee aken op sleeptouw. De ontplof fing was op kilometers afstand te ho ren. In Algiers zijn negen Franse sol daten door verzetsstrijders gedood. NICOSIA, 3 oktober (Reuter) On geveer 3.000 Britse soldaten hebben woensdag de bergen van noord-Cyprus op verzetsstrijders doorzocht. Het fs de eerste groot opgezette operatie van de Britten sedert drie maanden. De actie die mogelijk een week zal duren be slaat een gebied van 125 vierkante ki lometer, waarin ongeveer 20 dorpen worden geïsoleerd. Marinevaartulgen bewaken de kust om ontsnappingen over zee te voorkomen. In Nicosia ls nu reeds sedert vijf dagen een uit gaansverbod van kracht, dat werd in gesteld na de moord van vrijdag j.l. op een Britse vrouw en drie soldaten. TURIJN, 4 okt. Een vrouwe lijke lilliputter, gehuwd met een man van even kleine afmeting, heeft in Turijn het leven geschon ken aan een kind van normale proporties. De jonge moeder weegt zelf 13 kilo en haar kind zes pond en vier ons. Moeder en kind maken het wel. (ANP) Ingezonden Mededeling (Adv.) teem voor hods EN HUISHOUDING INSTRUCTIEF en GEZELLIG Alt nieuwe attractie Vliegveld ZESTIENHOVEN mei 20 modelvliegtuigen' 4 daags MODESHOW Elke dag waardevolle geschenken Geopend van 10-1 7 en 19-23 u, Zondag gesloten o- ahoy' Gebouw rotterdam tlm 10 oct. „Margriet" bet frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voeden de jongeren zich erbij want... „Margriet" is véél gezelliger GOES, 3 oktober. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, gaat de bouw van de televisie- en radiotorens niet naar wens. Alle torens, ook die te Goes, zijn ongeveer een half jaar ten achter op het oor spronkelijke bouwschema, tengevolge van het tekort aan geschoolde arbeiders en de strenge vorstperiode. Een andere oorzaak, waarover tot dusverre niet werd gerept, is het feit, dat het bouwen van dit spe ciale betonwerk een tegenvaller is gebleken voor de meeste aan nemers. De bouw van deze hoge torens met zgn. glqbekisting tot boven tachtig meter was in ons land nog een weinig- beoefend werk. Wegens de geringe ervaring op dit gebied stuitte men dan ook op moeilijkheden, met name hij 't opbouwen van de platforms op grote hoogte. Men hoopt nog iets van de achter stand te kunnen inlopen. Dat heeft de PTT in da hand. Wanneer de technici van de PTT erin slagen tijdens de afbouw van de torens reeds de apparatuur op snelle wijze KEULEN, 4 okt. (Reuter). Karl Koelsch In Keulen, die in mest doet, placht op de vracht wagens waarmee hij zijn waar vervoert en in zijn advertenties zijn telef.-nummer te vermelden. Dat zou niemand aanstoot heb ben gegeven, als hij het niet op zo'n opvallende wijze had gedaan en als dat nummer niet 4711 was geweest. Dit getal maakt name lijk ook deel uit van het handels merk van een bekende Duitse parfumfabrlek. Op verzoek van de fabriek heeft een Keulse rechter nu be paald, dat de mestfcoopman de cijfers niet mag gebruiken om reclame voor zijn artikel te ma ken. In Amsterdam is een vakschool voor banketbakkers geopend. Ingezonden Mededeling (adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. AMSTERDAM, 4 oktober Als de plannen slagen zal op 1 januari 1958 een grote Nederlandse expeditie naar een gebied met een oppervlakte van 2400 vierkante kilometer in Neder lands Nieuw Guinea vertrekken, met het doel een der nog overgebleven „witte plekken" op de kaart weg te werken en het verkrijgen van weten schappelijke en economische belang rijke gegevens uit het expeditlegebied. Onder meer zal men trachten na te gaan waar het stroomgoud vandaan komt, dat in de rivier de Digoel wordt aangetroffen. De expeditie zal uit ongeveer zeven tig personen bestaan, waarvan vijftig Nederlanders en komt onder leiding te staan van de zoöloog dr. L. D. Bron- gersma van het rijksmuseum voor na tuurlijke historie te Leiden en wat de technische kant betreft van kapitein luitenant ter zee vlieger G. F. Vene- ma. Men heeft ongeveer f 800.000 nodig voor deze expeditie, die minstens vijf of zes maanden zal duren. Van dit geld is reeds bijna f 100.000 bijeen. De minister van financiën a.i. dr. W. Drees, heeft de Tweede Kamer mee gedeeld, dat met de regering van de Ver. Staten van Amerika overeen stemming is bereikt over het gebruik van tegenwaardegelden voor de ver hoging van de produktlviteit in Neder land. te plaatsen, dan kunnen er enkele weken worden gewonnen. De enor me achterstand is echter niet meer in te halen. De huidige verwachtingen zijn nu, afgaande op de officiële berichten, dat de Televisiezender GOES in de voorzomer van 1957 gereed (mei?) zal zijn. Roermond volgt vijf a zes maan den later, evenals Markelo. 's-GRAVENHAGE, 4 oktober Op initiatief van het produktiviteitscen- trum voor het bouwbedrijf is Ingesteld de permanente veiligheidscommissie voor het bouwbedrijf. De commisie heeft tot taak de in gang van de veiligheidsgedachte in het bouwbedrijf te bevorderen. Ingezonden Mededeling (adv.) Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN NEDER HARDINXVELD, 4 okt. Een wegwerker van de spoorwegen heeft vanmiddag het leven verloren, nadat hij ernstig was verminkt door een granaat, die hij tezamen met twee wegwerkers trachtte te demonteren. Van deze twee collega's kreeg één een ernstige buikwond. De mannen hadden de granaat een 2 cm vliegtuigprojectiel langs de spoorlijn bij Neder-Hardinxveld gevonden en meegenomen naar hun schaftkeet. Hoewel ze tevoren gewaar schuwd waren, zijn ze daar tijdens de middagpauze begonnen het projectiel te demonteren door het In een bank schroef te klemmen en open te zagen. De 27-jarige J. V. uit Leerdam kreeg bij de ontploffing, die uit deze bewer king resulteerde, een hoofdwond, waaraan hij in het ziekenhuis te Go- rinchem is overleden. De 21-jarige J. W. de V., eveneens uit Leerdam, werd ernstig in de buik gewond; voor zijn leven wordt gevreesd. De derde weg werker, J. M. A. D. uit Bergen op Zoom kreeg een scherf in het been, maar kon op eigen gelegenheid naar huis gaan. 's-GRAVENHAGE, 4 oktober Het vissersvaartuig Goeree 8 is de Scheve- ningse haven binnengelopen met aan boord een grondmijn, die het schip 20 mijl ten noorden van het lichtschip Goeree in de netten had gekregen. Een ploeg van de mijnendienst in Den Hel der heeft het projectiel, dat 1000 kilo woog, onschadelijk gemaakt. Premier Guy Mollet van Frankrijk heeft verklaard, dat de regering van plan is op 16 oktober in de nationals vergadering een debat over de alge mene politiek te laten houden. H. J. van der Molen, een sportieve veertiger De heer H. J. van der Molen, die benoemd ls tot opvolger van hoofd commissaris Kaasjager van de Amsterdamse politie. 's-GRAVENHAGE, 4 okt. De nieuw benoemde hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, luitenant-kolonel H. J. van der Molen is een rijzige, bruingebrande veertiger, met grijze ogen een innemende persoonlijkheid, die zich zonder twijfel snel de sympa thie zal weten te verwerven van de Amsterdamse bevolking. Grieks en Latijn Hij zag het levenslicht op 4 juni 1911 in Bellingwolde (Gr.). Van 1931 tot 1934 bezocht hij de militaire akademie te Breda, waarna hij als tweede luite nant werd geplaatst bij het 7e regi ment infanterie in Harderwijk. Na de meidagen van 1940 ging over ste Van der Molen over naar de bur- gerpolitie totdat hij in 1941 in krijgs gevangenschap werd afgevoerd. „Mijn t(jd in krijgsgevangenschap heb ik min of meer nuttig besteed zegt hij geamuseerd, want ik heb er Grieks en Latijn gestudeerd". De nieuwe hoofdcommissaris werd medio 1946 distriktskommaridant van de marechaussee in Groningen. In 1948 werd hij benoemd tot hoofd van de kriminologische dienst van de mare chaussee in Den Haag. Sportief De nieuwe hoofdcommissaris van Amsterdam is een echte sportsman. Vier keer deed hij aan de Vierdaagse mee, hij won twee keer de sportson- derscheiding van 't Nederlands Olym pisch Comité en heeft ais een der bes te schermers onder de officieren vele prijzen in de wacht gesleept. De heer Van der Molen is als rechtgeaarde noorderling tevens een geoefend kaat ser. „Een beetje overstuur ben ik zelf ook nog", aldus de heer Van der Molen" want de mededeling van mijn benoeming door het kabinet van de Amsterdamse burgemeester hedenmorgen kwam als een verras sing. Ik had namelijk niet gesollici teerd naar deze betrekking van hoofdcommissaris." Demping? Dan voorkomt overste Van der Mo len onze laatste vraag. „Mijn mening over het eventueel dempen van de Amsterdamse grachten en over het verkeersprobleem kan ik op dit ogen blik nog niet geven. Ik heb deze pro blemen zelfs nog niet bestudeerd en zal hierover eerst eens terdege mijn licht moeten opsteken bij de Amster damse collega's. Op het ogenblik ver diep ik mij alleen nog maar in het vraagstuk, hoe per 1 november voor mij en mijn gezin een onderkomen te vinden in Mokum".

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3