Zeeland heeft grootste percentage bejaarden van heel Nederland Chr. Bakkerspatroons in Zeeland ontstemd over de broodprijs Bouwprijzen op platteland van Walcheren zijn te hoog Bouw van openbare lagere en kleuterschool in Goes In 's-Gravenpolder verrijst nog geen verenigingsgebouw Vrijdag 5 oktober ZEEUWSCH DAGBI.AD Doel inzamelingsociale activiteiten op terrein der tijdsbesteding Bespreking in B. en S. over subsidiëring maatschappelijk werk temen Mestproef op bedrijf ie Coitjnsplaat ,We kunnen niet verder; we worden in een hoek getrapt" Gemeentepersoneel Baarland 6 pCt. vanaf 1 juli Particuliere woningbouw iti Axel pagina 2 Volgende wee« Zeeuwse collecte voor bejaardenzorg MIDDELBURG, 4 oktober. De vraagstukken van de bejaarden zorg dateren niet van vandaag of gisteren, maar zij zijn in omvang en gevarieerdheid de laatste jaren steeds meer toegenomen. Men kent de oorzaak: de mensen worden steeds ouder. Het aantal bejaar den grcjit. En de zorg voor de oudere en ouder wordende mens brengt in onze tijd, waarin de belangstelling voor de sociale kant van het leven gelukkig nog altijd toeneemt, vele vragen mee. Ook in Zeeland, dat van alle provincies het grootste percentage bejaarden heeft, n.l. bijna elf procent tegen een landelijk percentage van acht. De generatie, die nu werkt en midden in het leven staat, heeft een taak ten opzichte van al die bejaarden. Daarover is niet te discus siëren. Als dan ook in de komende week (van 8 tot 14 oktober) de traditionele Zeeuwse collecte bestemd is voor onze bejaarden, dan zal iedere Zeeuw een royaal gebaar maken! Het doel is het ten volle Het is wel interessant eerst iets te zeggen over het aantal bejaarden in onze provincie. Welnu: maakten zij in 1947 nog 9,34 procent uit van de to tale Zeeuwse bevolking (hun aantal was toen 24.353), in 1954 was dit per centage gestegen tot 10,8 (29.724 be jaarden, d.w.z. mensen van 65 jaar en ouder). Momenteel ligt dit getal aan merkelijk boven de 30.000. Men ziet dus, dat in zeven jaar er meer dan 5.000 bejaarden zijn bijgekomen. De Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, die een enquete instelde naar de problemen, welke de bejaardenzorg met zich meebrengt (over ongeveer een maand is het rapport gereed), heeft uitgere kend, dat er in onze provincie 37 be jaardentehuizen zijn. Vorig jaar waren daarin 1184 bejaarden woonachtig, dat is 4 procent van het totaal. De ande ren waren dus nog zelfstandig of woonden bii kinderen qeen tweede! Als n.en nu w-ei, dat (zeer glo baal genomen) gerekend wordt, dat 8 procent der bejaarden in tehuizen kan verblijven, dan blijkt, dat de capaciteit in Zeeland wat de pen- Eiontehuizen betreft verdubbeld dient te worden. Voorlopig behoeft dus nog niemand bang te zijn, dat nieuwe tehuizen niet „bevolkt' zullen worden! Nu is het zo, dat in het algemeen niet van wachtlijsten voor deze tehui zen kan worden gesproken. Maar de praktijk wijst uit, dat, èls zij er een maal zijn, de tehuizen ook direct wor den betrokken. Er zijn in Zeeland heel wat plannen tot bouw van bejaarden tehuizen. Soms wordt er geaarzeld, voordat men tot de bouw besluit, om dat het een grote investering vraagt en de pensionprijzen aanmerkelijk verhoogd moeten worden in vergelij king met de prijzen, die gelden voor oudere tehuizen. Maar daar staat te genover, dat geen enkel nieuw tehuis „aan de grond zit". Het klinkt mis schien wat vreemd, maar het geld komt er altijd! Velaa worden ondersteund Een ndere zaak, die even de aan dacht verdient, is, dat de bejaarden de grootste categorie van de onder steunden uitmaken. Een paar jaar ge leden vormden landelijk gezien de be jaarden 43 procent van het totale aantal geregeld ondersteunden. In Middelburg was dat percentage zelfs 54. Dat betekende, dat vijfmaal zoveel bejaarden als anderen onder steuning behoefden. De percentages van bejaarden lopen in de Zeeuwse gemeenten nogal uiteen. In Drei- schor is dit het hoogst, n.l. 17,8 pet. Axel heeft de minste bejaarden, n.l. 7,7 profont d°r bevolking. Het doel Wat is nu het doel der komende Zeeuwse collecte? Met het bijeenge brachte geld zullen geen bejaardente huizen worden gebouwd. Dat kan in de eerste plaats niet, omdat er per bed een investering van f 10.000,nodig is (al wordt natuurlijk gehoopt, dat er veelvouden van f 10.000,binnenko men!), maar het behoeft ook niet, om dat dit een object is, dat door over heid en particulier initiatief met kracht en voortvarendheid ter hand is en wordt genomen. Ook de huishou delijke hulp is niet het doel der col lecte: dit werk wordt verzorgd door gemeenten en kerkelijke of particu liere instellingen en er bestaat een rijksregeling voor. Het allereerste doel der collecte is: gelden bijeen te bren gen voor sociale activiteiten in de sector der tijdsbesteding van onze be jaarden. Sociëteiten Daarbij wordt in de eerste plaats ge dacht aan 't stichten en instandhouden van z.g. bejaardensociëteiten. Ook zal de tijdsbesteding jn de tehnizen alle aandacht ontvangen. Op dit punt ge beurt wel wat, maar er zijn tehuizen, waar in dit opzicht nog veel ontbreekt. Het is gebleken, dat de bejaardenso ciëteiten in een grote behoefte voor zien. Zjj begonnen in de steden, maar de laatste tijd blijkt ook op het platte land de belangstelling ervoor steeds groter te worden. In het algemeen zijn zij goed te exploiteren: de gemeente doet meestal wat en de bejaarden be talen zelf hun consumptie e.d. Maar inrichting en uitbouw kosten nu een maal geld. Voor de organisatie en het eigenlij ke collectewerk heeft de Stichting Zeeland de hulp ingeroepen van de Provinciale Federatie voor Vrouwelij ke Hulpverlening, die het verzoek spontaan inwilligde. De weg is al ge plaveid: mevrouw S. C. de Casem- brootVan der Feltz heeft overal in de provincie in bijeenkomsten met le den der bij de Federatie aangesloten vrouwenorganisaties het doel der col lecte uiteengezet en mej. W. J. H. Westera heeft mededelingen gedaan over wat er precies moet gebeuren. Mej. B. C. J. Vroom nam het leeuwen aandeel der administratieve voorbe reiding voor haar rekening. Volgende week gaan dus overal in de provincie (maar een paar ge meenten doen niet mee), meestal omdat daar kort tevoren al een in zameling werd gehouden voor de bejaarden) de Zeeuwse vrouwen op stap, met lijsten of met bussen. Het ligt nu maar aan ons allemaal, of die lijsten te klein zijn en of die bussen vol worden! Over de verdeling van de gelden beslist het dagelijks bestuur der Stichting Zeeland, die zich o.m. zal doen voorlichten door de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening. Ondanks ev. centrale Inkoop van materialen MIDDELBURG, 4 oktober De bouw van woningen op het platte land van Walcheren ondervindt ernstige stagnatie tengevolge van het feit, dat de bouwprijzen te hoog liggen. Het is praktisch onmoge lijk in de dorpen complexen van enkele woningen neer te zetten. Zelfs wanneer de betrokken aannemers zouden overgaan tot centrale inkoop van materialen zoals werd geadviseerd door de centrale dienst van bouw- en woningtoezicht dan nog komen de prijzen aanmerkelijk boven de zgn. curveprijs te liggen. Dit bleek uit de bespreking, die van middag door de leden van de vereni- Controle oestergewicht aan de grens YERSEKE, 3 okt In de laatst gehou den vergadering van de oesteradviescom- missie, onder leiding van de directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproduc ten werd bekend gemaakt dat de oester gewichten aan de grens streng zullen worden gecontroleerd. Tevens werd beslo ten de prijzen niet te verhogen, nog de gewichten van de soorten te veranderen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Nieuw! KINDER TANDPASTA in verschillende lekkere smaken 95 ct. per tube wm erie KLOKSTRAAT 4 GOES ging van burgemeesters en secretaris sen op Walcheren werd gevoerd in de vergadering, welke bij afwezigheid van burgemeester J. L. Dregmans onder leiding stond van burgemeester A. H. S. Stemerding. Heel wat onder werpen kwamen deze middag aan de orde. Mededelingen werden gedaan over de kwestie van het bluswater, 'n zaak, die ook de aandacht van de Her verkavelingscommissie heeft. In be spreking kwam voorts de elektrifika- tie der z.g. onrendabele gebieden. Op gaven van onrendabele aansluitingen werden verstrekt. Geadviseerd werd deel te nemen aan de komende actie voor veilig verkeer op Walcheren. 's-GRAVENHAGE, 4 okt. In de ver gadering van het bestuur van het pro- duktschap voor vee en vlees is besloten een bedrag van duizend gulden ter be schikking te stellen van het Centraal Veevoederbureau in Nederland voor het nemen over een periode van 20 maanden van een mestproef met jong rundvee. Het doel van deze proef is een beter gefun deerd oordeel te verkrijgen omtrent de voedernormen voor het mesten van rund vee. De proef zal met een 24-tal dieren worden genomen op het bedrijf van de heer Bom te Colijnsplaat. Er zullen twee groepen worden gevormd, waarvan de een met minder de ander met meer eiwit rijk voeder zal worden gemest. Een uitvoerige bespreking werd ook gewijd aan de subsidiëring van de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het platteland van Walcheren. Hiervoor bestaat een gemeenschappelijke regeling. De sub sidiebedragen worden voor de gemeen ten bindend vastgesteld en het is dus niet mogelijk daarvan af te wijken. Wel voorziet de regeling in de moge lijkheid de deelneming op te zeggen. Het werk der stichting blijkt zich steeds meer uit te breiden, tengevolge waarvan ook de kosten stijgen. Het blijkt, dat de stichting in een grote behoefte voorziet, hetgeen in de ver gadering met voorbeelden werd aan getoond. Stand der werkloosheid in Zeeland MIDDELBURG, 4 okt. De stand der werkloosheid was volgens de gegevens van het districtsbureau voor de Arbeids voorziening in de provincie Zeeland bi) de onder dit bureau ressorterende gewes telijke arbeidsbureaus per eind septem ber als volgt: Ingeschreven mannelijke werkzoekenden totaal 486, waarvan 180 geheel werklozen, 29 werkzaam op ob jecten voor aanvullende werkgelegen heden en 277 tewerkgesteld op gemeen telijke sociale werkvoorzieningsobjecten. Het aantal aanvragen der werkgevers be droeg 1.633. Ingeschreven vrouwelijke werkzoekenden totaal 81, waarvan geheel werkloos 43 en niet werkloos 38. De werk gevers hebben 336 aanvragen ingediend. K.v.K. voor Zeeuwse eilanden vergadert MIDDELBURG, 4 okt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden zal op woensdag 7 november a.s. des morgens om half 11 vergaderen in Hotel „De Korenbeurs" te Goes. Wederom Deense mosselimport YERSEKE, 4 oktober Was de laatste weken de aanvoer van mosse len uit Denemarken bijna stilgezet, de exporteurs hebben thans moeten be sluiten om wederom Deense mosselen ♦e importeren. De Zeeuwse kwekers 1everen veel te kleine mosselen, waar. over onze Zuiderburen te veel klach. ten hebben. Vandaar deze import. Prof. Haccou beëindigt onderzoek BRUINISSE, 4 okt. De enquete van Prof. Haccau, die hij met een aantal stu denten van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam in opdracht van de Com missie van Dertien te Yerseke en te Brui- nisse heeft gehouden is beëindigd. Professor Haccou heeft zich bij zijn onderzoek niet tot de strikt economische kant van zijn opdracht beperkt, doch de gelegenheid te baat genomen om een sociologische schets te maken van de ge hele dorpssamenleving anno 1956. Met een vaartuig van de firma Wed. A. Jumelet-Vijverberg werd een tocht ge maakt over de Grevelingen. B. en W. stellen de raad voor GOES, 4 oktober De O.L.-school aan de Beestenmarkt, de prof. dr. Kohnstammschool verkeert in een zeer slechte toestand. Het ge bouw is voor het geven van onderwijs niet langer geschikt; de ge zondheid van de kinderen wordt door de huidige toestand in gevaar gebracht. Daar het bestaande schoolgebouw niet voor verbetering' in aanmerking komt volgens de bouwkundig inspecteur van O., K. en W. zou dit alleen goed geld naar kwaad geld gooien zijn is het noodzakelijk tot de stichting van een nieuwe school over te gaan. Deze nieuwe school zal tevens dienst moeten doen voor het opvan gen van een surplus aantal leerlin gen van de Jan Ligthartschool en de H. van der Veenschool. Met nog eni ge bijkomende factoren acht het col lege van b. en w. het gewenst dat de nieuwe school zal bestaan uit zes gewone leslokalen en een practicum lokaal. Als plaats wordt gedacht aan het terrein op het Valckeslot. Immers, als de nieuwe school op dit terrein wordt gevestigd zal zij in staat zijn om in de toekomst zowel de leer lingen uit het centrum als die uit het bouwplan-oost op te vangen. Een voor stel tot bouw van een nieuwe school heeft de raad inmiddels bereikt. KLEUTERSCHOOL Voorts stellen b. en w. voor te be sluiten tot stichting van een nieuwe kleuterschool, omvattende twee werk lokalen en een speellokaal op de hoek Willem Barentzstraat-M. A. de Ruyter- laan. In hun toelichting schrijven b. en w„ dat het openbaar kleuteronderwijs reeds geruime tijd met een ernstig te kort aan lokaalruimte te kampen heeft. Het gevolg van deze situatie is, dat de lokalen overbelast zijn en dat kinderen niet toegelaten kunnen wor den. Het openbaar kleuteronderwijs heeft de beschikking over de scholen Beestenmarkt, die in feite ongeschikt is voor het geven van kleuteronderwijs en de barak aan de Leliestraat, waar van een gedeelte Is afgestaan aan de chr. kleuterschool. Weliswaar komt er binnen afzienbare tijd een nieuwe chr. kleuterschool, waartoe een ver zoek is ingediend maar toch is uitbrei ding een dringende noodzaak en wel om de volgende redenen: de school aan de Leliestraat biedt slechts plaats aan de leerlingen uit bouwplan-oost en de in de H. v. d. Veenschool gevestigde dependance van de Beestenmarkt- school draagt een tijdelijk karakter. Het college streeft naar drie openbare kleuterscholen in de gemeente: één in oost, één in het centrum (Beesten markt) en één in west. Na de restau ratie van de school aan de Beesten markt en de bouw van een nieuwe school in west zullen enige lokalen vrij De raad wees verzoek at 's-GRA VENPOLDER, 3 okt. Het verzoek van de stichting „Ons Dorps leven" tot de bouw van een nieuw ver enigingsgebouw, werd in de dezer da gen gehouden raadsvergadering afge wezen. De raad was van oordeel, dat wanneer én een kleuterschool én een badhuis wordt gebouwd, de rijksgoed keuring niet zal worden verkregen. Ook is de financiële draagkracht van de gemeente niet zo groot. Rente en aflossing aan de N. V. bouwkas Nederlandse gemeenten voor een aan C. van der Hiele en J. van Liere te verstrekken lening voor de bouw van een woning werd gegaran deerd. Enkele verordeningen op de nieuwe keuringsdienst werden na am pele bespreking vastgesteld. De ge meenterekening 1955 werd voorlopig goedgekeurd met een batig saldo van 8.140,29 op de gewone en een batig saldo van ƒ37.425,32 op de kapitaal- dienst. De vergoeding aan het personeel van de vrijwillige brandweer werd aangepast aan de voor Zuid- en Nrd.- Beveland voorgestelde. De heer Kop- mels meende echter dat de verhogin gen voor het hoger en lager personeel in vergelijking niet billijk waren. Ge zien werd echter op de vele extra- kosten van het hogere personeel, ter wijl toch ook een gedeelte voor ge zamenlijk gebruik is bestemd. Ver schillende subsidieverzoeken werden afgewezen, o. a. een verzoek van de Zeeuwse Muziekschool. Voor de plaat selijk te houden kookcursus werden de kosten wegens zaalhuur vergoed en aan het Z^-jws studiefonds een bij drage van vijf cent per inwoner per jaar toegekend. De huur van twee woningen aan de Ambachtsstraat en de pensioengrondslagen voor het ge- meentepersoneel werden vastgesteld, De heren J. op 't Hof, P. Kopmels, A. de Kraker, J. Walrave en J. van de Velde werden als leden van de huis vestingscommissie herkozen. Bij de rondvraag werd geinformeerd naar het stukje grond op de hoek Schuit weg/Ambachtsstraat. De heer De Schipper verzocht kostenopgaaf te vragen voor het plaatsen van een lan taarn aan de Schoorkenszandweg. Een staking dreigende? Uitgave Stichting Zeenwscb Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Hujjssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste merding, Souburg; R. Zuidema, Goes. j MIDDELBURG, 4 oktober Fel, zeer fel is door de leden van het gewest Zeeland van de Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland i vanmiddag in het Geref. Jeugdgebouw in najaarsvergadering bij een geageerd tegen het broodprijsbeleid. Algemeen was men van mening, dat door de huidige gang van zaken het bakkersbedrijf, de middenstander dus, in een zeer schadelijke hoek wordt gedrukt. De Chr. Bakkerspatroons in Zeeland zijn van mening, dat hen een rechtvaardig loon zij werken langer dan menig ander toekomt. Aan alle kanten voelen zij zich echter aan handen en voeten gebon den. Zelfs de moeilijkheden in de kabinetsformatie zitten hen tegen, want het hoofdbestuur van hun bond kan momenteel niet met de juiste ambtenaar op de juiste plaats in conferentie treden. De economische resultaten van deze tak van middenstandsbedrijven zijn momenteel van dien aard, dat de zoon vaak niet genegen is de vader in het bedrijf op te volgen. Dit is misdadig, zo zei een stem uit de vergadering, een gevolg van het socialistische rege ringsbeleid. De meelprijzen zijn wederom stij gende; de lasten worden vermeerderd door de wet ouderdomsvoorziening. De stemming onder de bakkers patroons is: „We kunnen niet ver der gaan, we worden in een hoek geti apt, de bakker werkt 75 uren in de week, een gewone arbeider, voor wie het werk veel sneller afgelopen is, gaat met een hoger inkomen naar huis". De bakkers zijn thans ook van mening, dat ze de tanden eens een keer moeten laten zien. De voorzitter van het gewest Zee land, de heer A. van der Broeke uit St. Laurens, achtte een staking niet de juiste methode. Enkele leden waren een tegenovergestelde mening toege daan; eén bracht er zelfs hulde aan de Parijse bakkers, die In staking zijn gegaan. Dezelfde stem zei: „Laat ze de prijfstop maar invoeren, dan gaan wc er direct twee cent boven!" Het gaat zo niet langer, straks zal het gaan zoals in Frankrijk. Het hoofdbestuurslid, de heer M. Honders uit Naaldwijk, die zich be reid had verklaard om een toelichting te geven op deze vragen omtrent de broodprijs, die echter meer het karak ter droegen van het luchten van het getergde bakkerspatroonsgemoed, zei, dat het hoofdbestuur alles doet wat mogelijk is om deze tak van midden stand uit deze situatie te halen. De heer Van der Broeke deelde nog mee, dat de bakkerijcommissie eveneens de „het gaat zo niet langer"-houding aan neemt. De problemen zijn echter vele. dreigt het gehele levensmiddelenpak ket omhoog te gaan. Bij de aanvang van de vergade ring had de voorzitter meegedeeld, dat thans zal worden getracht de afd. Zuid-Beveland enig leven in te blazen. Trouwens, het ledental van het gewest is ook nog voor toename vatbaar. Lang niet alle bakkers zijn georganiseerd, anderen weer niet in de christelijke bond. Het beginsel zal beslissend moeten zijn. FILM Tijdens de vergadering werd door de N.V. Kon. Ned. Gist en Spiritus fabriek uit Delft een zeer leerzame film vertoond over de vervaardiging van kleinbrood en andere produkten. Er werd besloten, hieraan een prak tische voortzetting te verbinden: eind van deze maand of begin volgende maand zal in de bakkerij van de heer P. Rotte te Middelburg een praktische les worden gegeven. Kritiek werd er tijdens de rond vraag geuit over de wijze van contro leren door de controleurs van de wa renwet. Een bediende een van de aanwezigen haalde dit voorbeeld aan liet, toen hij slechts even de straat moest oversteken, de mand van zijn fiets openstaan. Een flinke boete was het gevolg. Doch het is ook gebeurd, dat een controleur bij het uitoefenen van zijn taak een mand acht a negen minuten liet open staan, en dat in de nabijheid van en kele in aanbouw zijnde panden, dus: in de nabijheid van stuivend zand, stof enz. Dit gebeurdetijdens een fik se storm! Laat die controleur maar in de bakkerij komen, zo was men van mening. Eén en ander zal uitvoerig op schrift worden gesteld en met de komen aan de Beestenmarkt, die dan voor verenigingsdoeleinden gebruikt kunnen worden. DEPENDANCB B. en w. stellen verder voor mede werking te verlenen aan de aanschaf van leermiddelen en speelmateriaal t.b.v. een dependance der chr. kleu terschool „Kindervreugd" in da Prinses Margrietschool. Een verzoek daartoe is ingediend. De kosten zul len 2.325,bedragen. Het bezwaar van het bezoeken van „Kinder vreugd" is, dat de kinderen viermaal per dag de drukke rijksweg over moeten steken. Teneinde dit be zwaar op te vangen heeft het school bestuur besloten een dependance ta vestigen. BAARLAND, 4 okt. De gemeente raad heeft in de gehouden vergadering besloten een 6% uitkering-ineens ta verlenen aan het gemeentepersoneel vanaf 1 juli. B. en w. hadden eerst het voorstel van de Minister van Binnen landse Zaken voorgesteld (per 1 sep tember j.l.) maar op advies van da Nederlandse bond van gemeenteperso neel is dit veranderd. De heer Da Vriend juichte dit plan toe, maar da heer De Bruijne daarentegen wilde zich houden aan de richtlijnen van da betrokken minister. Het voorstel van b. en w. werd evenwel aangenomen met slechts de stem van de heer Da Bruijne tegen. Naar aanleiding van een schrijven van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten werd besloten een jaarlijkse subsidie te verlenen aan de Stichting „Zeeuws Studiefonds". Per inwoner en per jaar krijgt deze stichting 5 cent. In het rapport van de eerste ambtenaar ter secretarie is, naar aanleiding van de gehouden algemene woningtelling, de aandacht gevestigd op de zeer pri mitieve toestand van de toiletten. Op elke 5 woningen, voor de oorlog ge bouwd, is er slechts één, die binnen aanwezig is, terwijl bjj plaatsing bui tenshuis veelal sprake is van een ton- nen-systeem. Besloten werd, dat de gemeente een extra-premie verlenen zal van 50 tot 100, al naar gelang de opruiming van de tonnen en het plaatsen van nieuwe toiletten kost. Op voorstel van b. en w. werd zonder hoofdelijke stemming besloten een aan deel van 509 toe te kennen in de aan de heer P. Elenbaas te verlenen pre mie woningverbetering voor het ver bouwen van diens pand. Tevens wer den enige woningen onbewoonbaar verklaard. Doet men de broodprijs omhoog, dan dienst warenwet worden opgenomen. AXEL, 3 oktober In de dezer da gen gehouden raadsvergadering, waar over wij gisteren reeds schreven ia in de door het vertrek van de heer W. Hollema naar Terneuzen ontstane vacature van de financieel economi sche commissie voorzien door de benoeming van het raadslid W. de Feyter (CHU). Tot lid van de huis commissie werd benoemd de heer L. de Kraker. In de commissie der sa menwerkende gemeenten in de ka naalzone werd als vertegenwoordiger naast de burgemeester de heer C. van Bendegem (PvdA) gekozén. Deze commissie is belast met het opstellen van richtlijnen voor het uitbreidingsplan in de zóne en het opdragen aan een of meer deskun digen van de opzet en uitwerking daarvan. WONINGBOUW Tot onderwijzer aan de o.l.-school in vaste dienst werd benoemd de heer A. J. Brugge te Axel. Zonder hoofde lijke stemming werden de verzoeken van de betonfabrikanten J. J. Pieters, J. van den Berg en de heer G. G. J. de Jonge-Faassen ingewilligd omtrent de bouw van particuliere woningen in plan-Zuid. Ook werd het voorstel aan genomen voor de aanleg van de Zuid singel en de nieuwe sportvelden in het recreatie-oord, uit te voeren in D.A.C. W.-verband. De Chr. Ulo-school krijgt een verhoogde uitkering op grond van de lager onderwijswet, zodat deze nu f53.35 per leerling bedraagt. Het ge meentepersoneel ontvangt per 1 sep tember 6 pet. loonsverhoging, terwijl bij goedkeuring van de betrokken mi nister deze uitkering van terugwer kende kracht is tot 1 juli 1956. De heer W. de Feyter bracht bij de rondvraag de wenselijkheid naar vo ren van een lagere beplanting en be bossing langs het kanaal. De heren W. de Feyter, J. Pijpeling (AR) en D. Oggel (GPV) bepleiten verbetering van de weg naar 's-Gravenwoud, ter wijl mevrouw Folkersma vroeg of op diverse plaatsen in de gemeente geen zebrapunten aangelegd kunnen wor den. W1LHELM1NADORP Opendeurdienst. Zondagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. kerk een opendeur dienst plaats hebben, waarbij ds. Fh. Cornelder spreekt over het onderwerp: „Het weekend-overhemd een teken". Medewerking verleent het Ned. Herv. kerkkoor te Goes, o.l.v. de heer A. Kou semaker.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2