Ook mr. Donner niet te porren voor overzeese ri jksdele n Zutphen verdeelt bouwvolume naar politieke maatstaf PRIJSVORMING DOOR PUBLIEKE VEILINGEN „Alle schulden door Nederland gemaakt voor koloniale oorlog Organisatie kanaalgebruikers staat officieel op poten _r Vraag van informateur: „Heeft het nog zin met de A.-R. te praten?" Vertraging in Suezkanaal E.V.O. keurde 25.000 auto's Gruenther wil twee jaar dienstplicht Felle brand te Maastricht Drogist voor rechtbank Israël schuldig PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J- X Burger en Drees gaven hei nog niei op Gevolg van opzegging R. T. C.-akkoord Piesideni van Cosia-Rica in Nederland üdö Iccas DOOR DE WERELD Gesprek met prof. Zijlstra Oud-kantonrechter vermist Pools schip gezonken op Noordzee Statuten gepubliceerd Zorgen van een Gelders gemeentebestuur Krijgt iedere bouwvereniging een eerlijke portie? Kamerlid stelt vragen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- «traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.52 per week, f 2.20 pei maand, f 6.50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c Mest en parfum Zie pagina 3 12e Jaargang No. 3518 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 5 okt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.49 u., onder 18.07 u. Maan op 9.44 u., onder 18.52 u. Hoogwater zaterdag 6 oktober: Vlissingen: 2.49 u. 2.53 m., 15.07 u. 2.48 m. Terneuzen: 3.19 u. 2.67 m., 15.38 u. 2.62 m. Wemeldinge: 4.45 u. 1.98 m., 17.03 u. 1.81 m. Zierikzee: 4.33 u. 1.71 m., 16.49 u. 1.55 m. Arabische landen willen naar Suez-debat NEW YORK, 4 oktober (Reuter) Zeven Arabische landen hebben in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad verzocht te mogen deelne men aan het debat over de Suezkwes- tie, dat vandaag begint. De landen zijn: Saoedi-Arabië, Libanon, Syrië, Irak, Jordanië, Libië en Jemen. PORT SAJD, 4 oktober (Reuter) In de konvooidiensten door het Suez kanaal is tengevolge van enige inci denten een vertraging van enkele uren ontstaan. Woensdag voer het konvooi in noordelijke richting met zes uur vertraging het kanaal bij Suez binnen, terwijl het konvooi naar het zuiden drie uur te laat was. Scheepvaartdeskundigen te Port Said verklaarden, dat dit oponthoud te wijten was aan een drietal inciden ten. Maandag kreeg een Brits schip met motorstoring te kampen, de dag daarop zat een ander Brits vaartuig enige tijd aan de grond en hetzelfde overkwam woensdag een Panamese vrachtboot. Indonesische verklaring DEN HAAG, 4 oktober In een vandaag uitgegeven verklaring van de Indonesische regering over de weige ring om de schulden aan Nederland te betalen, wordt gezegd, dat de schuld van de gang van zaken bij Nederland ligt, dat Nieuw-Guinea niet wilde af staan. Dit heeft Indonesië geprikkeld. Over de schuldenregeling, die ter I R.T.C. werd overeengekomen, wordt (Van onze parlemeatsredactie) DEN HAAG, vrijdagochtend. Heeft het nog zin om verder met de anti-revolutionairen te pra ten?, vragen de heren Burger en Drees zich af. Na de weigering van prof. De Gaay Fortman om de por tefeuille van overzeese gebiedsde len te gaan beheren is nog een schot gewaagd op de A.R.-hoog' leraar prof. mr. A. M. Donner. Ook hem is de portefeuille van over zeese gebiedsdelen aangeboden. Het antwoord was echter negatief; mr. Donner heeft laten weten dat hij om persoonlijke redenen voor de eer meent te moeten bedanken. De vraag, die de informateur, mr. Burger en de toekomstige for mateur, dr. Drees thans bezig houdt, is deze: zal het nog baten andere A.R.-kandidaten te polsen of moet na twee bedankjes aange nomen worden, dat men in A.R.< kring niet bereid is een onvol- Da daders van een in mei van dit jaar te Den Haag gepleegde diefstal, waarbij uit een kantoor een kistje met ziekenfondscouponboekjes en vijfhom derd gulden werd ontvreemd, zijn ge arresteerd. Op een gemeenschappelijk administratiekantoor in Den Ha werd een der schutbladen ingeleverd. De mensen op dit kantoor waren at tent en een telefoontje naar de politie deed de rest. Verschillende Nederlandse verze keringsdeskundigen zitten af en toe geducht te peinzen over de vraag hoe de maatschappijen de schade zullen moeten vergoeden, ingeval een atoom bom ergens in ons land zou vallen. Gisteren, op het jaarlijks congres van assurantiemensen in Den Haag, hebben de assuradeurs de zorgen met elkaar besproken. Bij het zware onweer, dat gister avond boven West-Friesland woedde is de kapitale boerderij, bewoond door het gezin Wiering door de bliksem ge troffen en tot de grond toe afgebrand. Slechts een stamboekstier kon worden gered. De schade bedraagt twee ton. De inboedel was verzekerd, uitgezon derd de uitzet van twee dochters, die op het punt stonden in het huwelijk te treden. In een trein tussen Delft en Schie dam zat een man rare woorden te pre velen tegen een tegenover hem zitten de dame. Een student bemoeide zich met het geval, maar de man hield niet op. Wel gaf hij de student een klap in het gezicht, waardoor diens bril aan diggelen ging en hij glassplinters in een oog kreeg. In een ooglij dersge sticht heeft men de splinters verwij derd. De dame heeft bij de politie een klachf ingediend wegens belediging. Drie Dordtse dames van om en bij de veertig hielden van liefde en van geld. Zij gingen, als het zo te pas kwam en het kwam vaak te pas met mannen aan de zwier, waarbij men dan een of meer café's bezocht. Het slot van de gezellige avond was in de regel dat de mannen veel geld kwijt waren. Geen wonder overigens, want de dames namen niet alleen liefkozin gen in ontvangst, maar rolden ook por tefeuilles en portemonnaies. Een man werd op een „gezellig avondje" drie duizend pop lichter. De drie dames zijn door de recherche gepakt en zijn nu bij de politie in de kost. De president van Costa Rica, die momenteel in ons land is, heeft giste ren gedineerd met H.M. Koningin Ju liana. Er waren elf gangen. Om nieuwsgierige lezers te bedwingen, zul len wij er enkele noemen: batard mon- trachet 1949, creme gemical, quesues de homard a la Parisienne en filets de sole duclere Gistermiddag heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de eerste paal voor het provisorium der Technische Hogeschool te Eindhoven in de grond geheid. Dat wil zeggen: het ging om een deel van de negen meter lange be tonnen paal; de verwerking van het restant liet de minister welwillend over aan Jos Huijser uit Rotterdam, de ar beider, die hem bij het heien as sisteerde.... waardig departement als over-i zeese rijksdelen te gaan beheren. Vandaag zou dr. Drees of mr. Bur ger hierover een oriënterend gesprek hebben met de ex-fractieleider van de A.R., prof. Zijlstra, die gisteren met minister Algera in Luxemburg een bijeenkomst van de Europese gemeen schap voor kolen en staal heeft bij gewoond. i Het probleem, welke K.V.P.-er de post van vice-premier, minister van binnenlandse zaken, p.b.o. en bezits vorming zal gaan behoren, nadert thans zijn oplossing. Naar verluidt zou de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant.' prof. dr. J. E. de Quay niet afwijzend staan tegenover een eventueeel aan bod. ZEIST, 4 oktober Militairen tn jachtopzieners hebben de laatste da gen in samenwerking met de politie te Zeist de bossen rond deze gemeen te doorzocht op zoek naar de 81-jarig*. mr. J. A. van der Mersch, die sinds maandag wordt vermist. Vermoed wordt, dat de heer Van der Mersch, die overigens goed gezond is, door een geheugenstoornis de weg is kwijt ge raakt bij een boswandeling en daar na aan het dwalen is geraakt. Mr. Van der Mersch is kantonrechter geweest te Wijk bij Duurstede en waarnemend kantonrechter te Utrecht. Acht zeelieden verdronken DEN HAAG, 4 oktober Het Poolse schip „Morskawola" is don derdagmiddag op de Noordzee ten oosten van Schotland gekapseisd. Vijf opvarenden werden door vis sersschepen gered. Er bevonden zich toen nog acht mannen in de romp van het schip. Men kon horen dat zij klopsignalen gaven, daarmede aandringend op reddingspo gingen. De zee was echter zeer on stuimig, zodat het moeilijk was voor andere schepen het Poolse vaartuig te naderen. Enkele in de nabijheid zijnde schepen bezaten geen reddingsmate riaal. Toen men besloot nog een poging te wagen, zag men het schip in de diepte verdwijnen. LONDEN, 4 oktober (A.F.P. De statuten van de Vereniging van Suezkanaalgebruikers zijn donderdag avond openbaar gemaakt. Zij voorzien in de instelling van drie verenigings organen: een raad, een dagelijks be stuur en een administrateur. Voorlopig zal de raad in Londen vergaderen. De verenigingsraad omvat alle leden, en houdt om het half jaar een vergadering, tenzij een van de le den of het dagelijks bestuur een extra vergadering wenst. Dagelijks bestuur Het dagelijks bestuur zal bestaan uit zeven vertegenwoordigers van landen, waarbij de keuze afhankelijk is van de intensiteit van hun scheepvaart door het Suezkanaal, de omvang van hun handel via het kanaal en him aard rijkskundige ligging. De raad zal de leden van het dagelijks bestuur aan wijzen, die voorlopig voor één jaar zit ting hebben. De taak van het dagelijks bestuur zal onder meer bestaan uit het geven van politieke leiding bij het uitvoeren van de doelstellingen van de vereni ging. Een administrateur voert het perso neelsbeleid. Volgens een woordvoerder zal voor het werk van de vereniging in het eer ste kwartaal ongeveer een half mil joen gulden nodig zijn, die de 15 leden samen en gelijkelijk zullen moeten fourneren. DEN HAAG, 5 oktober Gisteren heeft de autokeuringsdienst van de al gemene verladers en eigen vervoer ders organisatie (E.V.O.) de 25.000ste vrijwillige periodieke keuring verricht. In 1948 werd een aanvang gemaakt met het periodiek meestal tweemaal per jaar keuren van auto's van E. V.O.-leden, die daarvoor belangstelling hadden. De periodieke keuring, welke tegen geringe vergoeding wordt uitge voerd, omvat de gehele technische staat van het voertuig. ZUTPHEN, 4 oktober In Zutphen zijn diverse bouwvereni gingen, die stuk voor stuk graag zoveel mogelijk willen bouwen. Aan b. en w. van Zutphen de moeilijke taak om het beschikbare bouwvolume zo redelijk mogelijk te verdelen. Er zijn in Zutphen, evenals in tal van andere gemeen ten bouwverenigingen op levens beschouwelijke basis, t.w. algeme ne-, socialistische-, prot. chr.- en r.k.-bouwverenigingen. Welk deel van het volume moet nu iedere vereniging hebben? Het was een puzzel voor het dagelijks bestuur van de gemeente Zutphen. Het probleem heeft men willen oplossen door het volume te ver delen volgens de. uitslagen der ge meenteraadsverkiezingen in 1953. Het percentage A.R. en C.H.-stem- men was dus beslissend voor het per centage dat de prot. chr. bouwvereni ging van het volume kreeg, evenzo de socialisten en de R.K. Omdat volgens b. en w. de meeste V.V.D.-ers niet in huurwoningen zit ten, werd het percentage van de V.V. D. gebruikt om eventuele oneffenhe den in de verdeling glad te strijken. Het Tweede Kamerlid, de heer Rit meester (V.V.D.) heeft over de gang van zaken in Zutphen vragen gesteld aan de ministers van wederopbouw en volkshuisvesting en binnenlandse za ken. Kunnen de ministers ook mededelen, aldus een der vragen, waarom burge meester en wethouders van Zutphen deze mening huldigen? Kennen zij de politieke richting van alle kiezers, die in Zutphen voor de gemeenteraad stemmen, of hebben zij andere metho den om tot deze wetenschap te gera ken? Zijn de ministers niet van mening, dat burgemeester en wethouders van Zutphen hier op zeer ernstige wijze hebben gefaald en tot de orde behoren te worden geroepen? Indien dit onverhoopt niet mocht helpen, is de minister van wederop bouw en volkshuisvesting dan bereid het aan de gemeente Zutphen toege kende bouwvolume door of met mede werking van gedeputeerde staten van Gelderland te doen toewijzen met uit sluiting van het gemeentebestuur van Zutphen? Don José Figueres, i>, sldent Costa Rica, en zijn echtgenote, zijn woensdagavond voor een staatsie-be zoek aan Nederland op Schiphol aan gekomen, waar zij officieel werden verwelkomd. De foto toont v.l.n.r.: vice-admiraal tit. b.d. N. A. Rost van Tonningen, op- per-ceremoniemeester van H.M. de Ko ningin, die de president verwelkomd namens Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, president Figueres, mevr. Figueres en mr. J. M. A. H. Luns, Nederlands minister zonder por tefeuille in het demissionaire kabinet, van het vliegtuig op weg naar de aan komsthal tussen de aangetreden ere wacht. -O- Het Nederlands centrum voor va kantie en vakantierecreatie heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een contactorgaan voor kinder vakantiewerk. Doel van het orgaan is de ontplooiing van en de waardering voor het kindervakantiewerk te be vorderen. Groenten en fruit in de verklaring opgemerkt, dat tij dens deze conferentie Indonesië het voorstel deed de schuldenkwestie te regelen nadat de soevereiniteit zou zijn overgedragen. Dit voorstel werd door Nederland van de hand gewezen, zodat Indonesië werd gedwongen de eisen van de schulden-commissie te aanvaarden zonder voldoende kennis van het juiste bedrag en de rekenin gen van deze interne schulden tot een bedrag van meer dan drie milliard gulden. „Na een uitgebreid onderzoek", al dus gaat de verklaring verder, „is de Indonesische regering tot de conclusie gekomen, dat bijna alle schulden, die aan Indonesië zijn opgelegd, in feite uitgaven waren ter dekking van de kosten van de koloniale oorlog". Tenslotte wordt in de verklaring opgemerkt, dat de Indonesische rege ring het niet nodig acht Nederland formeel in kennis te stellen van de opzegging der schulden daar „dit een van de logische gevolgen is van de op zegging der N.T.C.-overeenkomsten, die reeds formeel ter kennis van Ne derland is gebracht". BRUSSEL, 4 oktober (Reuter) - De opperbevelhebber van de N.A.V.O.- strijdkrachten, generaal Alfred Gruen ther, heeft donderdag in Brussel ver klaard dat een tweejarige dienstplicht nodig is om „onze manschappen voor het type oorlog te oefenen, dat we trachten te voorkomen." Volgens Gruenther is een militaire training van 18 maanden „het absolute minimum", waarvan we nog niet eens zeker zijn of het wel voldoende zou zijn. Hij verklaarde voorts, dat Rus land, dat een dienstplicht van twee jaar kent, de ontbinding van de N.A. V.O. als „doel nummer één" be schouwt. MAASTRICHT, 5 oktober Een felle, uitslaande brand heeft gister morgen vroeg het achterhuis van een olie- en verfmagazijn aan de Munt straat te Maastricht in de as gelegd. De bewoner van de verfhandel ont dekte het vuur vanochtend omstreeks half zes. De brandweren van Maastricht Heerlen en Aken bestreden het vuur en wisten het te bepreken tot het achterhuis. Men heeft kunnen voorkomen dat het vuur doordrong tot de ruimte waar de lakken en de celluloselakken worden bewaard. Ook een twintigtal vaten benzine en olie heeft men, door ze nat te houden, vftpr ontploffing kunnen behoeden. Een aantal brandweerlieden raakte door rook en gassen bedwelmd en moest worden weggebracht. De spuit gasten moesten werken met rook- en zuurstofmaskers die door de Akense brandweer waren meegebracht. 's-GRAVENHAGE, 4 oktober Het bestuur van het produktschap voor groenten en fruit heeft zich vandaag voornamelijk bezig gehouden met de bespreking van het ontwerp tuin- bouwafzetverordening 1956. De commissie is van mening dat het in het algemeen wenselijk is dat koop en verkoop van groente en fruit in de openbaarheid plaats vinden daar al leen op deze wijze een prijsvorming tot stand komt, welke is afgestemd op vraag en aanbod. Zij erkent echter dat het in bepaalde gevallen noodza kelijk is transacties op langere termijn te sluiten waartoe de conventionele veilmethode niet de gelegenheid biedt. Teneinde beide doeleinden (openbaar- GRONINGFN, 5 oktober Voor de arrondissementsrechtbank te Gronin gen heeft in hoger beroep terecht ge staan de 45-jarige drogist Jan M. uit Leeuwarden wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Aan verscheidene patiënten heeft hij, na het stellen van vragen en het doen van urine-onderzoek, bij hem ver krijgbare medicijnen en drankjes voorgeschreven. Verscheidene perso nen verklaarden baat te hebben ge vonden voor hun kwalen. De officier van justitie eiste met vernietiging van het vonnis van de kantonrechter (een boete van f250,-) 4 x f 100 boete subs. 60 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. heid en mogelijkheid van termijns- transacties) te bereiken, stelt zjj voor uitbreiding te geven aan het monster- veilen in dier voege dat naast het monsterveilen ook het over de klok verkopen van nog niet geoogste pro- dukten wordt mogelijk gemaakt. Da commissie meent dat door dit systeem het administratieve veilen grotendeels ln onbruik zal kunnen geraken. Aanval op Jordaanse dorpen JERUZALEM, 4 oktober (Reuter) De gemengde Jordaans-Israëlische bestandscommissie, die thans echter door Israël niet meer wordt erkend, heeft in een niet door de Israëlische leden bijgewoonde zitting Israël schul dig bevonden aan het, in de nacht van 25 op 26 september j.l. „openlijk aan vallen" van twee Jordaanse dorpen. De commissie, die nu bestaat uit de functionaris der V.N. die als voorzitter optreedt, en de Jordaanse leden, heeft een beroep op Israël gedaan „de aan vallen op Jordanië, die een bedreiging vormen van vrede en veiligheid", te staken. Een groep Franse communisten wil binnenkort met Tito gaan praten over versteviging van vriendschapsbanden. DE BILT ZEGT: Buien. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, hier en daar met onweer en hagel. Overwegend krachtige weste lijke wind. Aanhoudend koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1