Prof. De Gaay Fortman weigert overzeese rijksdelen Itcis Ucas Boeren willen betere waardering van hun arbeid en hun zorgen Kindersterfte op Nieuw-Guinea aanzienlijk verminderd V.V.D. eist ook twee zetels Veehouders eisen vijftig miljoen gulden extra Tito vandaag terug „Aandeel" in de winst Uitbreiding gemenebest? Burgemeester Kodde van Zoutelande hartelijk gehuldigd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Weinig kansen meer voor mr. Burger Naar de complete chaos? DOOR DE WERELD Nieuwe hoofdcommissaris ie Amsterdam Eén cent per liter „Haring en v/ittebrood" te Leiden Grote financiële gevolgen Bussumèr sloeg buurman mei knuppel dood Britten voelen iets voor vrije markt Zelfwerkzaamheid wordt gestimuleerd Ouders en twee zoons door gas gestikt Veel waardering Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3102; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.52 per week, f 2.20 per maand, f 6.50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Zeeland en het Deltaplan Zie pag. 7 12c Jaargang No. 3517 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 4 okt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan] Vrijdag: Zon op 6.48 u., onder 18.09 u. Maan op 8.29 u., onder 18.21 u. Hoogwater vrijdag 5 oktober: Vlissingen: 2.10 u. 2.52 m., 14.24 u. 2.49 m. Terneuzen: 2.40 u. 2.66 m., 14.55 u. 2.63 m. Wemeldinge: 4.04 u. 2.01 m., 16.21 u. 1.86 m. Zierikzee: 8.54 u. 1.76 m., 16.06 u. 1.59 m. DEN HAAG, donderdagochtend (Van onze parlementsredactle) De A.R. prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die door dr. Dreès ge polst was voor het ministerschap van overzeese rijksdelen heeft de komende formateur gistermorgen laten weten, dat hij om persoon lijke, zakelijke en politieke redenen niet bereid is deze portefeuille te gaan beheren. Dr. Drees blijft intussen ijverig zoeken naar een andere A.R.- kandidaat. Hij schijnt zijn pogingen nog niet te hebben opgegeven, maar bet. is zeer twijfelachtig dat deze succes zullen hebben. De wei gering 1 'n zo gezaghebbende figuur als de heer De Gaay Fort man zal stellig van invloed zijn op de beslissing van andere anti-re volutionairen, die zullen worden gepolst. Mocht de opzet van dr. Drees om een A.R. aan te trekken voor een reeds „begraven" depar tement niet slagen, dan dient een andere oplossing gevonden te wor den. Veel mogelijkheden zijn er bepaald niet meer. VICE-PREMIER (Van onze pari. redacteur). DEN HAAG, 4 oktober Na het bedanken van prof. Romme voor het vice-premierschap van het eventueel te vormen kabinet zou, zo vernemen wij, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. De Quay voor deze KVP-zetel zijn aan gezocht. Hij was minister van oorlog in het tweede kabinet Gerbrandy. Het pessimisme over de kansen van de informateur Burger neemt dan ook hand over hand toe. Het voornemen om overzeese rijks delen te laten voortbestaan ten behoe ve van de A.R. heeft in alle opzichten het karakter van een zeer bedenkelijke noodoplossing. Bedenkelijk, omdat handhaving van dit departement po litiek schadelijk zou zijn voor de ver houdingen in het koninkrijk. Na de totstandkoming van het statuut, dat de zelfstandigheid van de rijksdelen in de wet waarborgt, zal aan een apart ministerie van overzeese rijksdelen de smet kleven van „Haagse dirigisme". Psychologic Het is daarom niet te verwonderen, dat handhaving van dit departement in de west de indruk zou wekken van een beperking van de zelfstandigheid. Met dit psychologische argument hou den de heren Drees en Burger in hun prijzenswaardig streven naar de Ne derlandse politieke moeilijkheden op te lossen, te weinig rekening. Een minister van overzeese rijksde len zal bovendien geen volledige dag taak hebben. Aan de ambtenaren in dienst van de gemeente Amsterdam zal over het tweede halfjaar van 1956 een uitke ring ineens van zes procent worden gegeven. Bij Woudsend in Friesland kwa men een personenauto en een melk wagen met elkaar in botsing. De be stuurders van beide voertuigen waren op slag dood. De president van Costa Rica is gis teren in ons land aangekomen. Hij blijft hier een paar dagen, o.a. om handelsbesprekingen te voeren. Op een weiland bjj Drachten heeft gistermiddag een lesvliegtuig een ge slaagde noodlanding gemaakt. Ook de bestuurder, die in een onweersbul was verdwaald, bleef ongedeerd. Acht Delftse knapen, omstreeks twintig jaar oud, die heel wat kraakjes in Delft, Den Haag en Rijswijk op hun naam hebben staan, zijn gisteren door de recherche ingerekend. De jongens hielden er samen een meisje op na, dat zij overlaadden met geschen ken. Het geld werd gebruikt om auto ritjes te maken en bioscopen te bezoe ken. Het stel was van plan om binnen kort te beginnen met een serie gewa pende overvallen op winkeliers. Gistermorgen is bij Haaksbergen in Overijssel de 21-jarige G. P. W. uit Hengelo zwaar gewond aan de kant van de weg gevonden. Hij lag naast zijn motorrijwiel. Onderweg naar een ziekenhuis is hij overleden. Een van de oudste bedrijven in Kampen, een chemische fabriek, zal per 1 december a.s. de produktie sta ken. Het personeel is ontslag aange zegd. Oorzaak van de opheffing is de internationale prijzenoorlog. De Westduitse vluchtelingenpartij heeft zich uitgesproken voor het deel nemen van Westduitse politici aan bij eenkomsten in Oost-Duitsland. Israël zal voortaan de bijeenkom sten van de Israëlisch-Jordaanse wa penstilstandscommissie niet meer bij wonen. Israël ziet het nut van deze bij eenkomsten, na de jongste incidenten, niet meer in. V.V.D. contra A.R. Intussen neemt de verontwaardiging in V.V.D.-kring over de A.R.-aanspra- ken op een tweede ministerszetel steeds meer toe. Enkele liberale bla den hebben reeds te kennen gegeven dat wanneer aan de eisen van de A.R. zou worden voldaan, ook de V.V.D. die in de Tweede Kamer één zetel minder heeft dan de A.R. een twee de ministerspost zal opeisen. Hier lig gen dus nieuwe moeilijkheden voor de informateur. Het is duidelijk dat hij aan een dergelijke liberale eis nooit zal kunnen voldoen. Volhardt de V.V.D. echter in haar houding, dan zijn er maar twee mogelijkheden: of de informateur sluit de liberalen van verdere deelneming uit, of hij laat de A.R. vallen, maar dan hoeft hij ook niet meer op de medewerking van de K.V.P. te rekenen. Vrijzinnige invloed Het is geen geheim meer dat mr. Burger persé de V.V.D. in het kabinet wil hebben. En wel om de vrijzinnige invloed op het regeringsbeleid te ver sterken. Wil hjj dus de V.V.D. voor zich behouden, dan zal hij de liberale ontevredenheid over de A.R.-eisen moeten sussen. Slaagt hij daar niet in, en blijft hij desondanks op het standpunt staan, dat de V.V.D. in het kabinet verte genwoordigd dient te zijn, dan blijft hem niets anders over dan zijn po gingen te staken. In dat geval zou de formatiechaos compleet zijn. Vele doden bij instorting te Jackson JACKSON, 4 oktober (Reuter-A. F.P.) Dertig tot veertig arbeiders zijn woensdag bedolven door het in storten van een in aanbouw zijnd ge bouw te Jackson in de Amerikaanse staat Michigan. Volgens de eerste be richten kwamen tien mannen om het leven. Slecht één van de hoeken van het gebouw is blijven staan. 's-GRAVENHAGE, 3 oktober Bij Kon. Besluit van 2 oktober is met in gang van 1 november 1956 benoemd tot hoofdcommissaris van de gemeen tepolitie te Amsterdam, de heer H. J. van der Molen te 's-Gravenhage. De heer Van der Molen is luitenant-kolo nel bij de Koninklijke Marechaussee. Gevolg van slechte financiële resultaten 's-GRAVENHAGE, 3 oktober De Nederlandse veehouders eisen 50 mil joen gulden extra voor de in het melk- jaar november 1955november 1956 geleverde melk. Deze produktie om vat ongeveer 5 miljard kg melk, zodat de eis op 1 cent per kg neerkomt. Deze door de voorzitter van de hoofd afdeling veehouderij van het land bouwschap, de heer R. Visser, in de bestuursvergadering van dit schap ter tafel gebrachte eis, vond algemene weerklank in dit bestuur. Overwogen werd dat de ontwikkeling in de melk veehouderij in de afgelopen jaren in hoge mate zorgwekkend is. Het kostenniveau is sedert 1954 voortdurend gestegen, voornamelijk „Een ruk aan de bel voor 350 miljoen" DEN HAAG, 4 oktober Het agrarisch bedrijfsleven geeft een forse ruk aan de bel, om duidelijk te zeggen, dat het tekort komt. Aldus de voorzitter van het landbouwschap, de heer H. D. Louwes, in zijn inleiding tot de behandeling van de nota's over het „door berekenen van de eigenaarslasten in de produktiekosten", over „de waardering van de bedrijfsleiding", over „de waardering van de han denarbeid van de boer en diens gezinsleden" en over de „beloning van de landarbeid op grond van werkklassificatie in relatieve ver houding tot vergelijkbare arbeid". Deze nota's zullen aan de regering worden aangeboden. Zij omvatten zodanige eisen, dat hieraan bij toepassing grote financiële consequenties, tot een bedrag van on geveer 350 miljoen gulden per jaar, verbonden zijn. De herwaardering van de grond en de bedrijfsgebouwen gaat, met inacht neming van een zeker bedrag voor grondrechten, gepaard met financiële consequenties ten bedrage van ruim 200 miljoen gulden. Het is niet moge lijk om aan te geven, welke de finan ciële gevolgen zijn van de herwaarde ring van de handenarbeid van de boer en de medewerkende gezinsleden, daar hiervoor nog niet voldoende basisgege vens ter beschikking staan. De her waardering van de bedrijfsleiding be tekent ongeveer 60 miljoen gulden, terwijl het realiseren van de relatieve gelijkstelling van de beloning voor landarbeid met die voor gelijkwaardi ge arbeid in andere bedrijfstakken ten plattelande gepaard gaat met financië le consequenties ten bedrage van on geveer 90 miljoen gulden. Gevolgen Indien de voorstellen van het Land bouwschap door de regering ongewij zigd zullen worden overgenomen en de hieruit voortvloeiende kostenstijgingen niet worden gecompenseerd door ho gere opbrengstprijzen van de produk- ten, zijn de financiële gevolgen voor het landbouwegalisatlefonds tenminste 350 miljoen gulden. Hiervan kunnen in principe aan de consument worden doorberekend de financiële consequenties voor wat be treft de produkten tarwe, suikerbieten en consumptiemelk. Russen bij presidents verkiezing WASHINGTON, 3 okt. (AFP) De Sowjet-Unie heeft de uitnodiging van de Amerikaanse regering om waarne mers voor het volgen van de verkie zingscampagne naar de V.S. te zen den, aanvaard. BELGRADO, 8 okt (Reuter) Verwacht wordt, dat president Tito van Zuid-Slavië donderdagmiddag naar Belgrado zal terugkeren. Over het verloop van de besprekin gen die president Tito in de Sowjet- Unie heeft met de eerste-secretaris van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, kon men niets meedelen. Ter "gelegenheid van de viering van Leidens ontzet werd woensdagochtend het traditionele „haring en wittebrood" aan de burgerij van Leiden uitgereikt. Op de foto ziet men de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot, tijdens het verstrekken van het voedsel. APELDOORN, 3 oktober De po litie te Apeldoorn heeft de 39-jarige fabrieksarbeider G. C. aangehouden, die op zijn vrije zaterdagmiddagen een kaashandelaar op de Apeldoornse markt assisteerde. Het blijkt dat hij zich ten nadele van de kaashandelaar een bedrag van in totaal f4.500 heeft toegeëigend. Gebleken is, dat C. bij het sluiten van de markt zichzelf een winstaan deel uit de kas toedacht. In het begin nam hij elke week tien gulden weg, doch toen alles goed ging verhoogde hij zijn „aandeel" al spoedig tot vijf entwintig gulden. De laatste weken stelde hij zich met niet minder dan honderd tevreden. Aan de Techn. hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch exa men voor scheikundig ingenieur M. I. van der Hooft te Vlissingen en L. Mal- jers te Middelburg. LONDEN, 3 okt. (Reuetr) Vijf tien conservatieve leden van het Brit se parlement willen het Britse geme nebest uitbreiden om ook andere lan den gelegenheid tot toetreding te ge ven. In een boekje maken zij propaganda voor dit standpunt. Het kan Engelands Europese buren verenigen en zelfs volkeren verzoenen, schrijven zij. Volgens het boekje draagt het ge menebest de mogelijkheid in zich om de macht van de Verenigde Staten of Rusland te evenaren. ten aanzien van lonen en veevoeder- prijzen. De opbrengsten bleven gelijlt of liepen terug. De financiële weerstandsvermogen is daardoor in zodanige mate aange» tast, dat enerzijds de grote risico's in de veehouderij als gevolg van zeer ongunstige weersomstandigheden en anderzijds de noodzakelijke investerin gen in het bedrijf (mede noodzakelijk geworden door de arbeidssituatie) niet of onvoldoende door de veehouders- ge dragen kunnen worden. Gezien da slechte financiële resultaten in een reeks van jaren en de precaire liquidi teitspositie van vele bedrijven, is da hoofdafdeling veehouderij en daarmee het bestuur van het landbouwschap unaniem tot de conclusie gekomen, dat thans een tegemoetkoming in da vorm van een uitkering ineens ten be drage van 1 cent per kg op de totale in dit melkjaar geleverde hoeveelheid melk met kracht bepleit moet wordea bij de regering. AMSTERDAM, 3 oktober Een ge vangenisstraf van anderhalf jaar heeft na een urenlange zitting de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen de 25-jarige, niet- gedetineerde draglinemachinist J. H. uit Bussum, die op 17 april in de Flo- ralialaan te Bussum zijn 32-jarige over buurman voor de ogen van diens moe der met een grote houten knuppel, waarin platgeslagen spijkers zaten, zo veel harde slagen op het hoofd toe bracht, dat het slachtoffer enkele uren later overleed. De verdachte werd kwaad op zijn overbuurman omdat deze hardhandig optrad tegen voetballende kinderen. In woede ontstoken ging hij hem met een knuppel te lijf. LONDEN, 3 oktober (Reuter) Engeland overweegt het scheppen van een ruimer vrijhandelsgebied in Euro pa, waarbij tegelijkertijd het stelsel van de handel van het gemenebest ge handhaafd blijft. Men denkt aan een gedeeltelijk vrijhandelsgebied, ge vormd door de landen van de kolen- en staalgemeenschap het Verenigd Ko ninkrijk en eventueel andere landen. Ruw of bewerkt voedsel, veevoeder, dranken en tabak wil Engeland echter uitsluiten. Drie-en-twintig personen zijn levend verbrand, doordat de autobus, waarin zü zaten, te Moeltan in West-Pakistan, in brand geraakte en over de kop sloeg. De oorzaak van de brand is niet bekend. Dank zij medische voorlichting 's-GRAVENHAGE, 3 okt. Bij het medische werk op Nederlands Nieuw-Guinea zal een sterker ae DE BILT ZEGT: Enkele buien. Wisselende bewolking met enkele buien, vooral in het noorden van het land. Matige tot krachtige, langs de tVaddenkust tijdelijk harde westelijke wind. Opnieuw lagere temperaturen. AMSTERDAM, 3 oktober Een ge zin van vier personen is vanmiddag dood aangetroffen in een woning aan de Ten Katestraat in Amsterdam. Met een voorbijganger heeft de buurman van éénhoog, toen hij gas rook, de deur naar de bovenverdie ping geforceerd. De heer W. J. P. en diens vrouw, resp. 65 en 58 jaar oud, werden levenloos in hun slaap kamer gevonden; ook de beide zoons, 26 en 22 jaar, bleken om het leven te zijn gekomen. De politie, die evenals de justitie een onderzoek naar de oorzaak van dit tragische geval instelt, deed nog geen enkele mededeling. Volgens omwonenden was de vrouw zwaarmoedig en de laatste tijd ernstig overspannen. In de slaapkamer zou zijn geconstateerd, dat een gasslang los van de buis hing en in de keuken zou de gaskraan hebben opengestaan. ZOUTELANDE, 8 oktober Dat Zontelande is geworden, wat het nu is, dankt men voornamelijk aan burge meester Kodde, aldus de heer A. H. S. Stemerding, voorzitter van de vereni ging van burgemeesters en secretaris sen, tijdens een bijzondere samen komst in Middendorp t.g.v. 't feit, dat de heer D. Kodde 35 jaar burgemeester van de gemeente Zontelande ls. Hij noemde hem tevens een self-made man, iemand met grote werkkracht en doorzettingsvermogen. De heer 3. de Prins, die namens het gemeenteperso- neel sprak, vestigde de aandacht op het feit, dat de heer Kodde zijn perso neel ten volle zijn vertrouwen schonk. Namens de Hervormde Gemeente sprak ds. Wagener, die opmerkte, dat burgemeester Kodde steeds zijn eigen standpunt met vuur verdedigde. „Als kerk zijn wij dankbaar, dat U de ge dachte van het dienares zijn van God in Uw beleid zo duidelijk hebt uitge dragen", aldus spreker. Tevoren had wethouder P. Wisse hem reeds hulde gebracht namens de gemeenteraad en verschillende punten uit zijn ambts- D. KODDE 85 jaar burgemeester periode gememoreerd. De heer H. J. Schoemaker, hoofd der school, felici teerde hem namens de jeugd en hoop te, dat de burgemeester de nieuwe school er spoedig door kan „jagen" Hot raadslid K. de Wolf (S.G.P.) feli citeerde hem namens de partij, waar van burgemeester Kodde ook lid is, Na de toespraken dankte de heer Kod de de aanwezigen voor hun vele scho ne woorden en fraaie geschenken. Hij zeide ,dat hij het wel niet altijd ge makkelijk had gehad en zijn weg niet altijd over rozen gegaan was, maar dat hij toch getracht had altijd een eigen mening te geven. Hij vond deze huldi ging heel prettig omdat het in zo'n be scheiden kring gevierd werd. Hij was vooral verrast door het feit dat de ver eniging stichting verpleeghuizen in Walcheren haar waardering had uit gesproken over zijn werk. De heer Kodde kwam in 1919 in de raad, waar na hij spoedig burgemeester werd. Nog later werd hij lid van de Provinciale Staten, waarin hij nu het oudste lid is. Na de uitbreiding van de Tweede Kamer zal de heer Kodde als verte genwoordiger van de S.G.P. in deze Kamer zitting nemen. De burgemees ter heeft het vooral in dé Duitse be zettingstijd heel moeilijk gehad. Toch wist hü de Nazi's uit het gemeente- te behouden. GESCHENKEN De heer Kodde ontving tijdens de huldiging diverse geschenken, o.a. van bouw- en woningtoezicht een boeken- bon, van het gemeente-personeel een vulpotlood en een boekenbon en van de Stichting verpleeghuizen Walche ren een boekwerk. cent gelegd worden op de preven tieve gezondheidszorg, naast de bestaande arbeid van de curatieve aard. Dit is verklaard door dr. Bierdrager, directeur van gezond heidszorg in Hollandia, die in To kio een vergadering heeft bijge woond van de commissie tot on derzoek van voedingsproblemen in Zuidoost Azië en de Pacific. Eén van de belangrijke factoren in de grote kindersterfte onder de in heemse bevolking van Nieuw-Guinea is een onvoldoende variatie In de samenstelling van het menu. Er zijn thans nieuwe afdelingen ingesteld, dia speciaal belast zijn met de bestrijding van kindersterfte en medische voor lichting aan de bevolking. Getracht wordt de zelfwerkzaamheid te stimu leren voor 't gebruik van muskieten netten, pre- en postnatale hygiëne, verbetering van het menu en berei dingsmethoden, alsmede maatregelen voor het schoonhouden van dorpen, erven en huizen. Deze medisch-hygië- nische propaganda werkt met het plaatsen van permanente dorpsver zorgsters, die daarvoor een speciale opleiding genoten. Daarnaast worden in de dorpen kookdemonstraties ge geven, waarbij de nadruk wordt ge legd op de variatie en samenstelling van de dagelijkse maaltijd. Bovendien worden filmvoorstellingen gegeven, lantaarnplaatjes vertoond en gewerkt met radiouitzendingen, beeldromans en pamfletten. In de laatste drie jaar is ten gevolge van deze activiteiten in de daarmee bereikte gebieden de kin dersterfte aanzienlijk teruggelopen. In sommige gevallen, waar zij 30 tot 50 procent bedroeg van alle kin deren beneden twee jaar, is de sterfte teruggelopen tot 65425

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1