Herziening van de uitgangspunten voor kostprijsberekeningen emma „Chriss emeuje" vandaag 107 jaar WERELDDIERENDAG 1956 Gemeenteambtenaren bouwden woonhuis voor collega Ford komt (onverwacht) met nieuw model 1957 Sjah van Perzië voor de klas Bredase kleuter (3 jaar) viel drie-hoog uit raam Landbouwschap voert besprekingen Doorberekening eigenaarslasten, waardering bedrijfsleiding en handenarbeid "AKKERTJES" Geen sentimentaliteit, geen kwelling Ministers bedanken voor Kamer Communistisch China smokkelt verdovende middelen Oudste inwoonster van Nederland Zij leest nog elke dag haar krant Gereed na 1350 werkuren in vrije tijd Grevelingen leverde vorige maand veel mosselen 't helpt en't is lekker! Redster wachtte „met open armen" Houtwormbestrijding met BLEYS B.O.B.-4 Opstand van jonge Poolse gevangenen Woensdag 3 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 's-GRa v tv ri AGE, 3 oktober. Het bestuur van het Landbouw schap zal vandaag een herziening van de uitgangspunten voor de kostprijsberekeningen in behandeling nemen. Daarbij komen de doorberekening der eigenaarslasten, welke tot heden slechts zeer ten dele geschiedt, de waardering (in geld) van de bedrijfsleiding en de waardering van de handenarbeid van de boer en diens gezinsleden onder de loep. Ten dienste daarvan zijn rapporten gemaakt, welke de diverse aspekten dezer vraagstukken behandelen. Ook de beloning van d» landarbeid is uitvoerig bestudeerd. Het L.E.I. heeft een berekening van eigenaarslasten gemaakt in guldens per hectare voor diverse typen bedrij ven (weide, gemengd bedrijf, klei- en veenbedrijven)Daarbij is op een af- schrijvingstijd van een eeuw voor ge bouwen een specifieke vervangings waarde aangehouden bij een rentevoet van 4 percent. Zulks, omdat een da ling van bouwkosten nog niet in zicht is. Men komt zo tot f196 eigenaars lasten per ha voor weidebedrijven van 18 ha, f 212 voor gemengde bedrijven van 10 ha, f 143 voor noordelijke zee- kleibedrjjven van 50 ha en f 130 voor veenkoloniale bedrijven van 25 ha. Voor de kostprijsberekeningen zullen ook netto-pachten (grondrenten) in rekening moeten worden gebracht, waardoor genoemde cijfers resp. tot f288, f270, f261 en f217 per ha per jaar stijgen. De berekende kosten van grond en bedrijfsgebouwen zullen, blij kens deze cijfersopstelling, een stijging van de kostprijzen tengevolge hebben en de kostprijsverschillen vergroten. Omdat drastische paehtverlaging van weinig produktieve gronden of verho ging van grondrente voor goede en zeer goede gronden ernstige verstorin gen in de agrarische sector teweeg zouden brengen en bovendien nadelige consekwenties voor de kosten van le vensonderhoud en de uitvoerpositie, ziet men in een dergelijke spreiding een bevredigende oplossing van het vraagstuk der kostprijsverschillen. Dit betekent, dat aan een systeem van naar grondsoort gedifferentieer de toeslagen op garantieprijzen niet zal kunn°u worden ontkomen. BEDRIJFSLEIDING. De waardering Van de bedrijfslei ding in de kostprijsberekening wordt uitvoerig nagegaan. Uitgaande van een gemengd bedrijf van' 10 ha, een weide- bedrijf van 20 ha en een akkerbouw bedrijf van 50 ha komt men tot nor men voor beloning van de bedrijfslei ding van resp. f 1500, f 2250 en f 5500 naast beloning voor handenarbeid van resp. f 4500, f4500 en f2250 per jaar. Na omrekening per gewas of per dier komt men zo tot aanzienlijk hogere beloningsnormen dan tot dusverre gol den by het berekenen van de kostprij zen. Volgens deze normen zou de boer- bedrijfsleider in de akkerbouw (oude normen tussen haakjes) per ha gra nen f 100 (76), aardappelen f200 (129) en suikerbieten f170 (117) moeten verdienen. In da veehouderij zou hem als bedrijfsleider f 110 (58) ha gras land by een veebezetting van 1.25 toe komen. Op het gemengde bedrijf, waar de gewassenteelt voor veredeling tot melk, vlees en eieren een grote rol (76), per ha aardappelen f105 (129), per ha grasland (melk) f 105 (58), voor bacon f 10 (6.20) per varken en voor eieren f 1.50 (1) per leghen nood- zakebjk. Deze voorgesteld bedragen zouden moeten meegaan met verande ringen in de algemene loonindex van ons land. OOK GEZINSLEDEN. By de kostprijsberekeningen zul len de genoemde beloningen voor de handenarbeid van de boer, berekend op basis van de landarbeidersionen inclusief toeslagen, loon voor bijzon dere werkzaamheden en overuren, moeten worden meeberekend. Daar naast is men tot de conclusie geko men, dat medewerkende gezinsleden van de boer op basis der lonen voor vaste landarbeiders moeten worden betrokken in de kosprijsberekening. De hoofdafdeling sociale zaken van ihet Landbouwschap heeft voorts een uitvoerige studie gewijd aan de belo- !ning van de landarbeid. Hieraan wordt 'als conclusie toegevoegd, dat, indien de economische situatie in de akker en weidebouw en de veehouderij ge lijk zou zijn aan die van het niet- agrarische bedrijfsleven, het gemid deld uurloon in het grote loongebied (incl. pensioenpremie en ww-premie) voor vaste arbeiders 128.5 cent en voor losse arbeiders 127 cent zou moeten zyn. Zulks in verhouding tot gelijk waardige arbeid elders en aangevuld S.A.S.-lijn over Oost-Berlijn naar Instanbocl DCSSELDORF, 2 okt. (DPA) Het Scandinavian Airlines System is van plan zo spoedig mogelijk een lün van Scandi navië over Berlijn naar Istanboel te ope nen. Een woordvoerder der maatschappij deelde mede, dat de tussenlandingen vermoedelijk in Oost-Berlijn zullen ge schieden, daar voor nieuwe lUnen over West-Berlyn ingewikkelde onderhande lingen met vier bezettingsmogendheden en twee Duitse regeringen vereist zijn. Ingezonden Mededeling (Adv.) Kunt U niet slapen van de pijn? flitsen Uw klachten weg! Bescherming blijfi nog nodig Zo langzamerhand kennen wij al heel wat speciale dagen, die aan het één of andere onderwerp zijn gewijd. Het begon met een „moederdag", aldra gevolgd door een „vaderdag". We kennen de laatste jaren ook een „wereld- spaardag" en morgen is het dan weer „werelddierendag". Misschien de enige „bijzondere" dag zonder een commercieel tintje..Want aan „het dier" is niet veel te verdienen. Je kunt er moeilijk reclame voor maken. Wie, in navolging van de slagzin „Geef moeder een taart", met „Geef de poes een extra hapje" zou komen, zou zijn doel voorbij kunnen schieten en zich een tikkeltje belachelijk maken. Laten we direct maar vaststellen, dat het op Werelddierendag om heel wat belangrijker dingen gaat dan om het extra hapje voor de poes of voor de hond! speelt, acht men per ha granen f 60 met 2 percent meer vakantie-toeslag. Hardtop is weer troef De regering van Nationalistisch China heeft besloten, haar soldaten recht te ge ven op stukken land op het Chinese vas teland, nadat het op de communisten zal zijn veroverd. .den Mededeling (Adv.) 13BURS VOOR HOOI 6N HUISHOUDING instructief- en getellig ATTRACTIES Do „Femlna-Flat" Dd „Keukon v Uw dromen" Test in Hulsh. bedrevenheid Muizenstad Gratis Bioscoop MODESHOW Elke dag uitreiking van een groot aantal geschenken! Geopend van 10-1 7 en 19-23 u.^ AHOY' gebouw ROTTERDAM llm 10 OCT. DEN HAAG, 2 okt. De tot Ka merlid gekozen ministers hebben be sloten minister te blijven, hetgeen dus medebrengt, dat zij het lidmaatschap der Tweede Kamer zullen neerleggen. Het betreft de ministers Algera, Cals, Drees, Luns, Mansholt, Staf, Suurhoff, Van Thlel en Zijlstra en staatssecretaris Van Rhijn. AMSTERDAM, 2 oktober. Ford Is onverwacht op de eerste oktoberdag met een nieuwe wagen voor 1957 uitgekomen. De hardtopmodellen, een van Fords successen van 1956 in USA, geven de toon aan voor Fords model len voor 1957. Streefde men in 1956 het hardtop-effect na met een platter gehouden dak en smallere daklijsten, tal van Fordmodellen voor het komende model jaar zien dit hardtop-effect versterkt door smallere raamstijlen. Naast deze semi-hardtops zijn er natuurlijk ook de populaire hardtopmodellen in de diverse klassen. TEHERAN, 2 okt. De sjah van Per zië gaat elke avond in een van de zalen van zijn paleis aan twintig van zijn on derdanen les geven In het lezen en schrij ven. De vorst, die op deze wijze wil voorgaan in de strijd tegen het analfabetisme, heeft op al zijn landgenoten die onderwys heb ben gevolgd, een beroep gedaan om Iede re dag een uur van hun vrije tyd beschik baar te stellen voor het geven van der gelijke lessen. WASHINGTON, 1 okt. (AFP) - „Communistisch China zendt langs smokkelwegen grote hoeveelheden ver dovende middelen opium, morfine en heroine naar het buitenland. Het doel hiervan is tweeledig: het versterken van de Chinese schatkist en het verzwakken van het moreel van, speciaal de Amerikaanse militairen en burgers in het Verre Oosten," aldus heeft Harry Ansliger, die in de Ver. Staten de strijd tegen de sluikhandel in verdovende middelen leidt, in een document verklaard, dat te Washington is gepubliceerd door de commissie van het Huis van Afgevaardigden tot het tegengaan van anti-Amerikaanse ham delingen. Volgens Ansliger worden tonnen ver dovende middelen met schepen en vliegtuigen uit communistisch China gesmokkeld, hetgeen geschiedt met medeplichtigheid van talrijke be manningsleden. Op 31 oktober zal, naar wordt ver wacht, langs de gehele waterweg van Hoek van Holland naar Rotterdam de havenradar in gebruik zijn. Aan het project is drie jaar gewerkt. De Fordlijn voor 1957 heeft dit ge meen met die van het lopende modeljaar, dat de overkapte, breed uiteengeplaatste koplampen zijn be houden evenals de iets voorover hellende grille. De panoramische voorruit is iets breder gebogen, de zypanelen iets meer afgewerkt njet ingeperste vlakken, de achterspat borden dragen buitenwaarts gerich te stabilisatorvinnen. Wielen en stuurwiel zyn een volle inch klei ner gemaakt. De stuurkolom is schuiner geplaatst ten behoeve van een beter uitzicht over de licht naar voren hellende motorkap. Fords serie voor 1957 valt uiten in vier klassen: de topklasse van de „Fairlane 500", de Fairlaneserie, de Custom „300" serie en de Customline. In een ziekenhuis te Heerlen is op 74-jarige leeftijd overleden dr. J. W. Marmelstein, oud-leraar aan een chr. h.b.s. te Amsterdam en na zyn pen sionering in 1949 directeur van de chr. school te Paron in Frankrijk. Hy heeft zich' vooral verdiensteiyk gemaakt voor de Nederlandse kinderen in Frankrijk. EIBERGEN, 2 oktober. Vandaag 3 oktober viert Nederlands oudste inwoonster, de in de buurtschap Holterhoek gemeente Ei bergen, vlak aan de Duitse grens wonende weduwe Christina KarnebeekBacks, beter bekend als „Chrissemeuje" haar 107e verjaardag. „Chrissemeuje"die het Nederlandse leeftljdsrekord reeds enkele maanden op haar naam heeft staan is nog steeds bijzonder kras voor haar uitzonderlijke hoge leeftijd. Haar geest is nog steeds helder en als zij op haar geliefde plaatsje voor het raam zit is er weinig, dat aan haar pientere ogen ontgaat. Behalue dat haar gehoor nog iets slechter is geworden, is zij nog pre cies dezelfde als een jaar geleden. Werken doet zij praktisch niet meer, doch zij leest nog dagelijks de krant en maakt bij mooi weer ook nog wel eens een wandelingetje in de tuin. Tweeduizend Dat „chrissemeuje" echter wel wat opziet tegen de drukte op haar ver jaardag, kan men zich wel voorstel len als men weet, dat vorig jaar het aantal bezoekers op ongeveer 2000 werd geschat. Wat zij echter niet graag zou willen missen is de Mis, die pastoor Kaeter van Eibergen ook dit jaar in haar woning zal opdra gen. 's Middags zal het voltallige dage lijkse gemeentebestuur van Eibergen de jarige gaan feliciteren en 's avonds wordt haar een serenade gebracht door de Eibergse muziekvereniging Euphoniaen „Excelsior" en haar drumband. Maatregelen Overigens zijn o0k thans weer maatregelen getroffen dat de jarige die bij een achterneef in huis is en voor wie deze dag ongetwijfeld toch al druk genoeg wordt, geen overlast ondervindt van de bezoekers. Er zul len zo weinig mogelijk mensen in de woning worden toegelaten. Wij kunnen ons voorstellen, dat er lezers zijn, die een beetje geïrriteerd de schouders opha len, als er weer eens over het dier en over dierenbescherming wordt gesproken. „Houd erover op, zolang nog zoveel mensen in de ellende zitten en honger lij den of vervolgd worden", zo wordt de zaak dan afgedaan. Alsof men dan, omdat er mensen in moeiiykheden verkeren, het dier maar aan zyn lot moet overlaten en laten verkomme ren! Dat is een redenering, waarvan ieder toch wel het on logische en onzinnige zal moeten inzien. Wat het niet is Helaas wordt nog maar al te vaak gedacht, dat dierenbe scherming een zaak is van dames He f gesprek van de dag op leeftijd, die niets anders om handen hebben dan een kat of een hond te vertroetelen. „Onge zond" wordt dat genoemd. En dat is ook zo. Ieder kent in zijn omgeving daar wel voorbeelden van. Maar laten we vaststellen, dat dit niets met dierenbescher ming heeft te maken. Zulke ge vallen doen het échte dierenbe- schermingswerk alleen maar kwaad. Het is echter onjuist ter- wille van deze ziekelijke uitwas sen de dierenbescherming, zoals deze o.a. geschiedt in het geor ganiseerde verband van de Ned. Vereniging tot bescherming van dieren en sedert enkele jaren van de Wereldfederatie, te ver oordelen of op zijn minst niet te steunen. Of de dieren dan te klagen hebben? Och, u moet alleen maar eens de rapporten lezen van politiemensen of inspecteurs van de dierenbescherming. U moet eens even op u laten In werken de feiten, die daarin worden vermeld. De gevallen van het tergen, het mishandelen, het martelen, het kwellen, het doden van dieren. Hier wordt een hond levend begraven, daar worden een poes de oren afgesneden, ergens an ders worden konijnen levend ge vild, op een volgende plaats worden kistkalveren gefokt. Het zyn nog niet eens de aller ergste! voorbeelden van die renkwelling. Door jongeren èn ouderen. Excessen? Ja en nee Het zijn eerder symptomen van een verderfelijke mentaliteit, die het dier als schepsel Gods niet wenst te erkennen. Wat zegt de Bijbel? Wat bij het lezen van de Bijbel altijd weer opvalt, is, dat daar zo vaak over de dieren wordt gesproken. Hebt u in Psalm 104, de natuurpsalm bij uitnemend heid, nooit gelezen van het cul tuurwerk van Adam in het ge ven van namen aan de dieren? En hebt u wel eens gelet op het geen in Psalm 36 staat, n.l. dat God mensen èn dieren verlost? Zou dit alles dan kunnen beteke nen, dat wij maar net moeten doen, alsof de dieren er niet by horen? In zijn inleidend woord van het boek „Collega-schepsel", derde deel, samengesteld door de heer G. Nieuwenhuijsen, direc teur der Ned. Ver. tot bescher ming van dieren, merkt Okke Jager zeer terecht op: „De Bijbel zegt niet: heb heerschappij over de sterren! maar wel: heb heerschappij over de dieren!" Dat die heerschappij niet be tekent: machtswellust, maar overwicht en onderwerping aan de mens, immers de kroon der schepping, behoeft nu wel niet meer nader te worden onder- streept. Werelddierendag 1956hij moest eigenlijk niet nodig zijn. Het woord dierenbescherming moest in onze woordenboeken geheel geschrapt kunnen worden. Helaas, zolang de wereld be staat, zolang ook het dier ligt onder de vloek van de zonde en zolang de mens zich gedraagt als een heest, zolang zal het nodig zijn steeds maar weer aandacht te vragen voor het dier. Eenmaal zal de zuigeling de hand kunnen steken in de bek van de leeuw en zal de kleuter spelen met de wolf. Dat is óók het perspectief van de nieuwe aarde, waarnaar wü immers uitzien! U1THU1ZERMEEDEN, 2 oktober. De 25 ambtenaren in dienst van de gemeente Uithuizermeeden, van de politie en de belasting dienst, die op 14 mei j.l. begonnen zijn met in hun vrije tijd een huis te bouwen voor een collega, zijn met de bouw gereed. Op donderdag 4 oktober, 's avonds te 19.15 uur, zal de woning, die „Ons Hoeske" is gedoopt, geopend worden. In de afgelopen vier maanden zijn ongeveer 1350 manuren aan het bouw werk besteed, waarvan 1025 door leken en 325 door ambtenarenvaklieden. De meiboom ging reeds op 25 juni, dus 44 dagen na de aanvang van het Werk, in de kap. BRUINISSE, 2 okt. In september was voor de mosselkwekers te Brui- nisse de Grevelingen als leverancier van mosselen belangrijker dan de Waddenzee. Van de percelen uit de Zeeuwse stromen werden afgeleverd 13950 tonnen, uit de Waddenzee 8100. Natuurlijk zal de verhouding zich spoe dig wijzigen, daarvoor Is de mosselen- voorraad in Zeeland te gering. Voor velen is het een teleurstelling, dat zij, nu oktober in het land is, van niets hebben kunnen leveren, want in oktober worden dikwüls de meeste mosselen afgeleverd. En het is een oude waarheid, dat, wil men 100 pet. van zijn standaardcapaciteitscijfer le veren, men voor nieuwjaar 80 pet. moet hebben verkocht. Nu echter over geheel Zeeland ge rekend een behoorlijk aantal kwekers aan de levering deelneemt en men uit de Waddenzee de mosselen aflevert, die in het najaar van 1955 zyn ge zaaid, schijnt men in handelaarskrin gen te overwegen de import van Deen se mosselen stop te zetten. Hierop zou vooral ook door de buitenlandse clien tele, die de Hollandse mosselen pre- - 1 „ie uc xiuiifcuiuse mussel nun percelen in de Waddenzee nogfereert, worden aangedrongen Ingezonden Mededeling (Adv.) „m BREDA, 2 okt. „Ik kreeg een verschrikkelijke klap op mijn ar men, schoot door mijn knieën en zag de kleine Tosca Pels op haar elleboog tegen de grond vallen". Dat is het simpele relaas van de dappere en 34-jarige mevrouw G. M. v. d. BergKwast, Mr. Storm- straat 46 te Breda, over de luttele seconden tijds, dat zij het 3-jarig dochtertje van haar bovenburen van acht meter hoogte naar be neden zag vallen en het moment dat zij het kind veilig in haar uit gestrekte armen wist op te vangen. De oorzaak van de angstige ogen blikken die de moeder van Tosca, mevrouw v. d. Berg en buurt hebben beleefd, lag bij de kleine meid zelf, aldus „De Stem" te Breda. OPGESLOTEN. Op de bovenste verdieping had zy zichzelf in de slaapkamer aan de ach terkant van het huls opgesloten. Daar zij de deur niet open kon krijgen en waarschijnlijk in de waan verkeerde dat zy zich in de kamer bevond die toegang gaf tot het achterbaicon, is het kind door het raam naar buiten geklommen. Een bewoonster van het Thorbecke- plein, mevrouw Kroone, die op de ach terkant van de huizen in de Mr. Storm- straat uitzicht heeft, zag de gevaar lijke bewegingen van het kind en op haar angstig hulpgeroep snelde mevr. v. d. Berg naar buiten. Zy zag Tosca aan het kozijn han gen en koos de enige weg die over bleef; zij ging met uitgestrekte ar men onder het acht meter hoger ge legen raam staan. De hevig ontstel de moeder, die zich naar het ach terbaicon (een verdieping lager) had gespoed, kon geen hulp bieden. GEVALLEN Toen Tosca met haar kleine vin gertjes de zwaarte van haar eigen lichaam niet meer kon dragen, viel zij de lege ruimte in, totdat die ruim te gelukkig werd onderbroken door de gespannen armen van mevr. v. d. Berg. Het kind bleef, op een rood plekje na, volkomen ongedeerd, terwijl baar moedige en tengere redster haar lin kerhand verzwikte. Tosca Pels, nog deze n™*r*« vist jaar, kan later tegen haar broertjes Ted (2 jaar) en Robbie (nog in de box) en tegen iedereen die het maar horen wil met recht zeggen: „Ik ben drie-hoog het raam uitgevallen". En er zijn er niet veel, die dat kunnen navertellen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Volledige garantie BLEYS LEIDEN Morsstraat 39 Telefoon 21078 Voor kleinverpakking vraagt Uw drogist Na voetbalwedstrijd POZNAN, 2 okt. (Reuter). Jonge Poolse gevangenen zijn enkele dagen ge leden te Pleszew, ongeveer tachtig kilo meter ten zuidoosten van Poznan, in op stand gekomen, aldus is dinsdag uit Poz nan gemeld. Een voetbalelftal van hun gevangenis had buiten het gevangenisterrein een wedstrijd gespeeld met een elftal uit een andere strafinrichting. De spelers slaag den erin wodka te bemachtigen, waarmee zij naar de celwagen met medegevangenen gingen. De bewaarder, die de wacht hield bij de wagen, werd overmeesterd, waarna de gevangenen op luidruchtige wijze door de stad trokken. Zij vernielden de ruiten van enkele winkels, waar men hun geen sterke drank wilde verkopen. De gevangenen keerden daarna terug naar hun inrichting. Volgens de te Poz nan ontvangen berichten is de orde her steld. De schade, door de wateroverlast veroorzaakt in de land- en de tuin bouw zal worden ge' egistreerd. Da prov. voedselcommissarissen zullen de registratie doen uitvoeren. Over ver goeding van schade is nog niets be kend.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3