Gemeenteraad en bevolking brachten in Kioetinge veel tot stand Raad van de Waterstaat kwam in Middelburg luisteren Zeehondenwerf le Vlissingen bouwt coasters Jeugd van W. Zeeuws-Vlaanderen maakt nestkastjes Plannen voor riolering Voldoening Betrokkenen en belanghebbenden konden hun oordeel geven Walerioren Terneuzen 17 oki. officieel in gebruik Vurige wens uitbreiding van werfoppervlak Woensdag 3 oktober 1956 ZEEUWSCH DA<BLAD pa Toren voortreffelijk gerestaureerd Ingezonden Mededeling (adv DORP MET SFEER! KLOËTINGE, 29 sept. De Kloetingse bevolking mag wel van harte gefeliciteerd worden met de prachtige toren, die deze gemeente rijk is. Vooral nu na de restauratie, die onlangs is beëindigd, deze to ren schoner dan ooit is geworden en met recht een pronkjuweel mag heten. De Kloetingers mogen er trots op zijn. De toren was zoals zovele andere cultuurmonumenten in Nederland in verval geraakt. De Kloetingse gemeente raad, die over tal van materiële zaken had en heeft te beslissen, en met vele problemen heeft te worstelen, ging ech ter, naarmate de beruchte tand des tijds aan de toren knaagde, niet bij de pakken neerzitten, doch nam het besluit om dit monument, dat eigendom is van de bur gerlijke gemeente, te doen restaureren. Contact met diverse deskundigen en met Monumentenzorg had tot gevolg dat tot restauratie kon worden besloten. Onge veer twee jaar lang hebben vaklieden, onder leiding van experts op het gebied van de restauratie van onze monumen tale bouwwerken hun beste krachten ge geven aan de Kloetingse toren. Het re sultaat is verbluffend! De Kloetingse to ren is weer de trots van de gemeente ge worden! De eeuwen verHuurc De Kloetingse toren is al heel wat ja ren het centrale punt geweest van een nijvere plattelandsgemeenschap. In de vijftiende eeuw begon men te bouwen en volgens een gevelsteen was men met de bouw gereed in 1492. Kioetinge heeft een „westtoren", d.w.z. dat deze ten westen van de kerk is ge plaatst, zoals gebruikelijk was in de tijd van de Gothiek. De toren staat a.h.w, aan het hoofd van de Ned. Herv. Kerk, Wie eens rustig de tijd neemt om het bouwwerk te bekijken, ontdekt dat on der de toren dt eeuwenoude Gothische deuren, meesterlijk bewerkt, toegang geven tot de kerk. Boven deze deuren is een prachtig glas-in-lood-raam ge plaatst, gevat in natuurstenen stijlen üq iwkunst en tmansc •'ap ..ui ..i opvalt bij at.c waar van de spits eindigt in een peervorm, is dat er twee omlopen zijn. De klokkenver- dieping heeft een ruime omloop, versierd met prachtige stenen. Jarenlang was deze omloop dicht gemetseld. De recente re gtauratie heeft tot gevolg gehad, dat men nu weer om de toren heen kan wandelen, Het vroegere ijle ijzeren hekwerk aan de voet van de spits is verdwenen bij het herstel. In plaats daarvan is er een open natuurstenen ballustrade gekomen, die het bouwwerk versierd als eertijds in de gouden eeuw de kanten kraag het cos tuum. De achtkantige spits is met leien be dekt en eindigt in een peer. Neen, toch niet, want boven op deze peer staat een machtig kruis met een haan, die wonder schoon blinkt in het zonlicht. Aan de voet van deze toren staande, zal men zich moeilijk kunnen realiseren dat het kruis met het voetstuk en het haantje samen een hoogte hebhen, gelijk aan die van drie mannen! Beveiliging Een zo prachtige toren als die van Kioetinge mag wel op bijzondere wijze beveiligd worden tegen brand. Van de restauratie heeft men dan ook gebruik gemaakt om drie betonnen vloeren in de toren te brengen. Uiteraard zou het min der passend zijn in dit karakteristieke bouwwerk het „nuchtere" beton te bren gen. De harmonie is echter allerminst verstoord, want het beton is geheel on zichtbaar. Een brandsirene waakt voorts over deze toren, terwijl een vernuftige blusinstal latie er voor zorgt, dat bij een eventuele brand direct voldoende water naar de be dreigde plaatsen wordt gebracht. Echter ook alléén naar de bedreigde plaatsen, waardoor de meest efficiënte bestrijding kan plaats vinden. Laten wij hopen dat deze installatie nooit in dienst zal behoe- vSU to treden. Klokken Op hoogtijdagen, in droeve uren, maar vooral om de Kloetingers ter kerke te rotipen, beieren de klokken. Men heeft fy drie, welke afwisselend, al naar ge- fing het doel, waarvoor geluid moet wor den in werking kunnen worden ge steld. Drie keer daags luiden bovendien in Kioetinge de klokken voor de klassie ke dagindeling. Geen klokketouwen meer Wij schreven dat klokken „in werking kunnen worden gesteld". Dit moet men letterlijk opvatten, want het vroegere klokkeluiden met behulp van een touw een zwaar werk is afgeschaft. Een electrische installatie heeft het werk overgenomen. Onder in de toren bevindt zich een z.g.n. moederklok. Hierop reageert de klok boven in de toren. Voor het luiden op v-stgestelde tijden van de dag hoeft niemand naar de toren toe te gaan. De installatie zorgt automatisch dat op de bepaalde tijd de klokken beginnen te beieren. Restauratic kerk Bij zo'n majestueuze toren hoort een monumentale kerk. Die staat er ook, doch behoeft zeer nodig restauratie. Daar is e -liter veel geld voor nodig, plus de steun van Monumentenzorg en andere instan ties. De Kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente heeft bovendien nog de restaura tie van het orgel op het program staan. Het is een zaak van beleid een en ander, gelet o.a. op urgentie en toereikendheid van financiële middelen en draagkracht van de gemeente, te doen uitvoeren. Activiteit Kioetinge is geen grote gemeente. Dat wil echter niet zeggen, dat er geen acti viteit wordt ontwikkeld. Het gemeente bestuur legt een verrassend grote werk lust aan de dag en blijkt uitermate voor uitstrevend te zijn, terwijl en dit is ons in gesprekken met Kloetingers wel duidelijk geworden het zakelijke aspect niet uit het oog wordt verloren. Aan drang tot daden mankeert het niet in het Kloetingse gemeentebestuur. Het komt nog wel eens voor in plattelands gemeenten, dat het dagelijks bestuur der gemeente (b. en w. dus) moeite heeft om de raad mee te krijgen, wat betreft het inslaan van nieuwe wegen en het maken van plannen voor de toekomstige ontwik keling. Alzo echter niet in Kioetinge. Burgemeester mr. H. N. baron Schim- melpenninck van der Oye spreekt met grote waardering over de activiteit van de gemeenteraad, waarvan hij voorzitter is. Het is gelukkig in Kioetinge nog zo, dat de burgemeester de voorzitter van de gemeenteraad is en niet het „hoofd van de gemeente", zoals in andere plaatsen wel eens het geval is. Zo onder sti mulerende leiding, maar tegelijk ook een ieder van de raadsleden plaatsend voor de eigen verantwoordelijkheid en ruim schoots de mogelijkheid open latend voor het ontwikkelen van eigen initiatieven en concretiseren van eigen denkbeelden, is de Kloetingse gemeenteraad, ondanks de politieke verscheidenheid, een voor beeldig besturend college geworden, dat het gemeentebelang op voortreffelijke wyze dient. Voorbeelden Dit is met voorbeelden te illustreren. Wij denken in de eerste plaats aan de restauratie van de toren, aan het ver dwijnen van tal van barakken en het bouwen van een aantal aantrekkelijke, vriendelijke woningen, aan de bouw van een nieuwe openbare lagere school, aan de bouw van een droogtoren voor het brandweermateriaal, aan het stichten van een dorpshuis en voorts nog aan tal van plannen, die op stapel staan. Riolering Plannen voor uitbreiding van de riole ring zijn reeds in voorbereiding. Plan I omvat de volledige riolering en nieuwe bestrating van de Lewestraat, Stelleweg, Dreef, Koningin Wilhelminastraat en Molenweg. Aan het eind van de Molenweg stelt men zich voor een zuiveringsinstallatie te doen bouwen. Om dit plan tot uitvoe ring te brengen, moet echter vri) veel grond nog in handen van de gemeente komen. Voorts is er dan nog plan n voor de riolering. Dit plan omvat de rest van het dorp. Het gemeentebestuur tracht de uitvoe ring van deze plannen zo spoedig moge lijk te doen plaats vinden. Treedt in de a.s. winter werkloosheid op, dan bestaat de mogelijkheid, dat met de uitvoering van plan I voor de riolering reeds een begin wordt gemaakt. Kioetinge zal er als plaats om te wo nen nog meer om begeerd Worden. Het wordt het nu reeds. De buitenstaander, die een paar dagen in dit dorp vertoeft, komt tot de ontdekking dat hier een sfeer van intimiteit en van rust heerst. Boven al, dat in Kioetinge een hecht gemeen schapsleven wordt gevonden. Dit is, voor al voor mensen, die van nature reeds het stadsleven met zijn hoogbouw niet waar deren „het worden mensenpakhuizen", zei een stedeling ons het aantrekkelij ke van een plaats als Kioetinge. Daarom ontvangt het gemeentebestuur ook ge regeld aanvragen van ingezetenen uit andere gemeenten niet vooral en niet uitsluitend Goesenaren, zoals uit hetgeen wij eerder schreven zou kunnen worden afgeleid die zich in Kioetinge willen vestigen, terwijl zij elders hun werk houden. In de laatste vergadering van de ge meenteraad van Kioetinge is op de positie van Kioetinge, grenzend aan het zich steed uitbreidende Goes, weer de aan dacht gevestigd. Men is in Kioetinge wel eens bevreesd geweest, dat men als gemeente de zelf standigheid zou verliezen. Het gemeentebestuur staat op de bres voor het bestaansrecht van Kioetinge. Het houdt zich echter gelukkig niet aL te zeer bezig met deze defensieve taak, maar besteedt zijn krachten vooral aan de ontwikkeling van de gemeente, dat wil dus zeggen aan het directe belang der gemeentenaren De consequenties van het drie-ei!andenplan MIDDELBURG, 2 oktober Vandaag heeft de Raad van de Wa terstaat in Middelburg een groot aantal bij de uitvoering van het drie-eilandenplan nauw betrokkenen en belangstellenden gehoord. Landbouw, visserij, gemeenten, polders hadden vertegenwoordigers aangewezen om tegenover de Raad de vraagstukken en de wensen, welke leven ten aanzien van het drie-eilandenplan, uiteen te zetten. Dat daarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt, spreekt vanzelf: de gehele morgen hebben de leden van de Raad van Waterstaat, die naar Middelburg waren gekomen in gezelschap van een aantal water staats- en andere deskundigen, met grote aandacht geluisterd. De vergadering stond onder leiding van mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk. =V= Men weet, dat de Raad van Water staat het officiële college van advies is van de minister van verkeer en wa terstaat. Ingevolge de wettelijke pro cedure ten aanzien van inpolderingen en allerlei waterstaatszaken, welke voor een streek of voor een gemeente van ingrijpende betekenis zijn, begeeft de Raad zich naar het betrokken ge bied om daar de mening te vernemen van de nauwst betrokkenen en be langhebbenden. Daarna brengt de Raad advies uit aan de minister. De Raad spreekt zich op de conferenties met de betrokkenen niet uit. Vandaag waren in de vergadering aanwezig, naast ged. staten onder leiding van de Commissaris der Ko ningin, hoofden van provinciale diensten en hoofdambtenaren, ver tegenwoordigers van het Landbouw schap Zeeland, van de visserij, de polders en waterschappen van de Bevelanden en Walcheren, van de rond de Zandkreek en Veersegat lig gende gemeenten enz. UITEENZETTINGEN In eerste instantie werd namens elk van deze belanghebbende groepen het woord gevoerd. Men zette de gevolgen en bezwaren, aan de uitvoering van 't drie-eilandenplan verbonden, uitvoerig uiteen en vroeg aandacht voor bepaal de vraagstukken, die van dit plan het gevolg zullen zijn. Namens de land bouw in Zeeland sprak de heer G. H. van Waes, namens de gemeenten de heer N. Arkema, hoofddirecteur der Ver. van Ned. Gemeenten, namens de polders en waterschappen de heer P. J. J. Dekker, voorzitter van de Zeeuw se Polder- en Waterschapsbond, en na- Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; j. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuldema, Goes. mens de visserij burgemeester A. L. S.i t Lockefeer te Hulst. Na deze algemene toelichting en probleemstelling kwamen vertegen woordigers van afzonderlijke gemeen-, ten, polders enz. aan het woord. Zij bespraken wat meer gedetailleerd de speciaal op hun terrein hangende, vraagstukken, waarbij af en toe door' leden van de Raad van Waterstaat vra gen werden gesteld dan wel om een j nadere toelichting werd verzocht. VOORBESPREKING Reeds 'de vorige dag waren de bij het drie-eilandenplan betrokkenen on der leiding van de Commissaris bijeen geweest om hetgeen vandaag zou ge-" zegd worden te coördineren. Het ge- volg van deze voorbespreking was dan ook, dat vandaag de Raad van de Wa terstaat een algemeen oriënterend beeld kon krijgen van wat er leeft en werkt bij degenen, in wier gebied straks het drie-eilandenplan tot uit voering zal komen. Vanmiddag hiel den ged. staten nog een afzonderlijke bespreking met de Raad van de Wa terstaat, waarbij gelegenheid bestond op sommige punten nog wat dieper in te gaan. Auto sloeg over de kop AXEL, 2 oktober In de afgelopen nacht is de 42-jarige vertegenwoordi ger De J. uit Sas van Gent, teen hij met zijn luxe wagen van Hulst naar Axel reed bij de Eerste Verkorting ge slipt en over de kop geslagen. De be stuurder kwam met de schik vrij. De auto was zwaar beschadigd. Ook Zeeland heeft nu een electro-encephalograaf VLISSINGEN, 2 okt. Ook Zeeland heeft nu (eindelijk) een eigen electro- encepholograaf (apparaat voor meting der hersenreacties), een belangrijke aanwinst voor de medische wetenschap in ons gewest. Het bestuur van het St. Josephzie- kenhuis te Vlissingen heeft deze kost bare installatie aangekocht voor een nieuwe afdeling, die onder leiding van de neuroloog, Dr. Boom, komt te staan. GOES, 2 okt. Op woensdag 17 okto ber a.s. om half zes zal de officiële inge bruikneming geschieden van het hoofd kantoor en de watertoren te Terneuzen, welke bouwwerken na de wederop bouw het sluitstuk vormen van de drinkwatervoorziening in Zeeuws-Vlaan- deren. Initiatief en doorzettingsvermogen VLISSINGEN, 2 oktober. Om opgeschrikt te worden door het driftige geluid van scheepsklinken, hoeft .men thans niet meer alleen in de omgeving van de scheepswerf „De Schelde" te blijven. Wanneer men de laatste maanden over de Nieuwedijk liep, hoorde men het zelfde geluid, misschien wat minder fors, doch onmiskenbaar wijzend op scheepsbouw aan de Engelse Haven. Wie thans in deze omgeving wandelt, ziet op het terrein der Zee hondenwerf het bijna voltooide casco van een coaster. Dit zou men op deze „jachtwerf" niet verwachten. Maar wie zich even verdiept in wat hier tot stand wordt gebracht, krijgt diep respect voor dit staaltje van geslaagd particulier initiatief. kele mogelijkheid voor nieuwbouw van jachten of iets dergelijks zag, maar ook geen opdrachten kreeg. Re paratieschepen uit alle windstreken stroomden toe, terwijl de Zeehonden- werf een uitermate belangrijk aandeel leverde in het weer vaarklaar maken De Zeehondenwerf mag bogen op een lange staat van dienst. De werf bleef steeds op dezelfde plaats gevestigd, maar ging de loop der jaren in ver schillende handen over. Na de bevrijding verkregen enkele particulieren de erfpacht der Zeehon denwerf en bouwden alles moeizaam weer od. Met beperkte middelen werd de op bouw van de Zeehondenwerf ter hand genomen. Dat deze in een grote be hoefte voorziet, blijkt wel uit het feit, dat men tot twee jaar terug geen en Mooi idee van Vogelbeschermingswacht Ingezonden Mededeling (Adv.) In het blad van 21 maart j.l. kon men lezen dat Hooftmans kledingmagazijn een grote verbetering en verandering had ondergaan, waardoor meer ruim te en daglicht werd verkregen. Ook nu bij het binnenkomen der herfst- en wintergoederen blijkt, dat deze grotere ruimte meer sortering en voorraad kan bieden dan voorheen. Het geeft voldoening ruime uitzoek en vooral het nieuwste op gebied van dames- en heren-gabardine jassen te kunnen brengen. Ook de heren-tweedjassen en vooral het nieuwste model Italiaanse auto- coats strelen het oog. Hooftmans kleding, Vlasmarkt 3335, Middelburg. Official Dealer „Falcon". BU k.b. Is de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, ln brons, toegekend aan de heer L. de Kat, bakker broodbezorger bij de coöperatieve brood bakkers- en verbruiksvereniging „De Broederband" te Middelburg. OOSTBURG, 2 okt. het aanbrengen van nest- De Vogelbeschermings- kastjes. wacht West-Zeeuwsch Vlaanderen komt op nieuw met een juweel van een plan: de gehele jeugd van dit deel van Zeel® md wordt opgeroe pen om nestkastjes voor de vogels te maken! Al heel wat verenigingen en scholen hebben spontaan medewerking toegezegd. Óp alle timmerlieden van West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt een beroep gedaan om voor het vervaardigen van deze kastjes hout ter be schikking te stellen. Er is slechts één voorwaar de: het hout moet an- derhcdve centimeter dik ijn. Anders wordt het öf te koud óf te warm in de kastjes en gaat het broedsel verloren. Waarom de Vogelbe schermingswacht juist met dit plan is gekomen? Men heeft zo gerede neerd: in de moderne bosbouw wordt elke zie ke boom waarin heel vaak o.a. door rotting holten ontstaanzo vlug mogelijk gerooid. Daar door wordt de broedge- legenheid van de z.g. ho- lenbroeders (pimpelmees, koolmees, roodstaartje e.d.) ten zeerste vermin derd. En daaraan moet wat worden gedaan. Dat kan o.m. geschieden door Reeds jaren'lang wordt deze gedachte gepropa geerd door de vogelbe schermers in nauwe sa menwerking met de Plantenzlektenkundige Dienst. Het gaat er im mers om de vogelstand op peil te houden en daarmee het gevaar van insectenplagen zoveel mogelijk te verminderen. Vandaar de propaganda voor het maken, ophan gen en controleren van nestkastjes. De jeugd kan daarin een zeer belang rijke rol spelen. In één klap worden twee „vlie gen" gevangen: de lief de voor de vogelwereld wordt gewekt of gesti muleerd en er wordt ook een economisch doel ge diend. VEEL BELANG STELLING. Zoals gezegd is de be langstelling en hulp vaardigheid. van de jeugd en haar leiders in West- Zeeuwsch-Vlaanderen groot. De volgende jeugdorganisaties en scholen hebben voor het vervaardigen, ophangen, controleren en schoon maken van de nestkast jes al medewerking toe gezegd: r.k. jeugdorgani satie, leider pater J. van Elderen te Sluis; Hobby club, leider de heer A. L. hangen. van Ooijen, te Groede; Jeugdvereniging Ned. Herv. Kerk, leiders de heren J. J. Karelse en A. Leenhouts, te Breskens; openbare school, hoofd de heer Lecluyzen, te IJzendijke; Geref. Jeugd club, leider ds. J. van Meehelen, te Oostburg; r.k. padvinders, leider hopman Schrauwen, te Oostburg; Stanleygroep (padvinders)hopman J. Sturm, Oostburg; jeugd ver. Ned. Herv. Kerk, leiders ds. Everwijn en de heer Keukelaar, Bier vliet; de heren Suy, ge-q meentesecretaris, en Ver- cruyze, zorgen voor Hoofdplaat. Met verschillende ge meenten worden nog on derhandelingen gevoerd. Zoveel mogelijk is nage gaan op welke scholen houtarbeid wordt gege ven en welke jeugdver enigingen hieraan hun medewerking zouden kunnen verlenen. Bewo ners van W.Z.-Vlaande ren zijn, die zelf een kastje willen maken, kunnen zich wenden tot het secretariaat van de Vogelbeschermingswacht, Helsinltistraat 2 te Oost burg. Op alle eigenaren van bomen wordt een beroep gedaan de jeugd uiteraard onder lei ding de gelegenheid te geven de kastjes op te der vissersvloot van Walcheren enz. De Zeehondenwerf is bij uitstel, geschikt voor schepen met 'n groot ste breedte van 12 meter, dus vis sersschepen en coasters. Tot heden waren coasters voor reparatie e. d aangewzen öf op Antwerpen öf Rot terdam, daar èn de K.M. „De Schel de" èn de Terneuzense Schrepswerf meestal vol orders zaten. Een uit breiding van de Zeehondenwerf voor dit doel zou dan ook ten zeerste wenselijk zijn. De directie der Zeehondenwerf zocht echter naar wegen om haar vakman schap op andere wijze te tonen. Scha pen werden verlengd, schepen werden voorzien van een nieuwe huid, enkele jachten werden gebouwd, doch mer» wenste over te schakelen naar volledi ge nieuwbouw. Het kwam zover. Enkele maanden geleden legde men de kieldelen voor een coaster van ruim vijftig meter lengte, welke voor Nederlandse reke ning wordt gebouwd. Thans, ruim vier maanden later, is het casco grotendeels voltooid. Wanneer men ziet met welke beperkte middelen deze bouw tot stand is gebracht dan krijgt men de grootste bewondering voor leiding en personeel van de Zeehondenwerf. Dat men vertrouwen heeft in de capaciteiten der Zeehondenwerf, blijkt duidelijk uit het feit, dat de nieuwbouw van coasters e.d. wordt gecontinueerd door het afsluiten van contracten. Het zal dan echter wel noodzakelijk worden, dat de Zeehondenwerf een belangrijke uitbreiding ondergaat. Maar de leiding breekt zich nog het hoofd over de financiering. Ongetwij feld zal echter ook hiervoor een oplos sing worden gevonden. Na de watersnood heeft men zelf 'n tweede betonnen langshelling aange legd. Plannen zijn in bewerking om de tweede helling eveneens uit te brei den. Bovendien zou men graag een droog bouwdok willen realiseren. Slechts door de hellingen van het wa ter in de Engelse Haven door deuren af te sluiten zon dit verwezenlijkt kunnen worden. Een andere wens is een afbouwsteiger en de allergrootste: uitbreiding van het werfoppervlak. Dat laatste zal echter moeilijker tot stand zijn te brengen, doordat de Zee- hondénw.erf aan de oostelijke zijdo wordt begrensd door het Arsenaal, dat door de militaire autoriteiten wel niet zal worden vrijgegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2