Verenigd Europa derde macht na V.S. en Rusland 'Darul Islam' ontkent band met Nederlander Schmidt Prof. De Gaay Fortman gepolst voor overzeese rijksdelen Suezkanaal open voor schepen die voorschriften nakomen Neutrale positie onhoudbaar Overlevende huis naar Automatisch telefoneren met België Crisis in Polen? Radar op de Schelde Weinig kans op succes Duits blad schrijft weer over vrijlating oorlogsmisdadigers Benelux heeft veel problemen tot oplossing kunnen brengen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V r WENS VAN JOHN FOSTER DULLES Zetel kanaalgebruikers in Den Haag? lócU Ucas DOOR DE WERELD Sympathie voor plan van Adenauer SPIEGEL VAN DE ARBEID Pleidooi voor verzoening Triest record „Draai af en toe de knop eens om" Nog kwesties op gebied van de landbouw en het wegvervoer Hoofdkantoor: I*. Voratstraat 80, Goes. Telefoon 2488 (b.g.g. voor redactie 8987. voor adm. 2670), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 8S. Tel. 2000, Tel. redactie 2347 en 8182; Vlissingen: Nieuwstraat 08, Tel. 326; Terneuzen: Dljkstraat 28-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs t 0.52 per week, f2.20 per maand, f6.50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3516 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 3 okt. 1956 De krasse Chrissemeuje Zie pagina 3 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 0.46 u., onder 18.11 u. Maan op 7.11 u., onder 17.53 u. Hoogwater donderdag 4 oktober: Vlissingen: 1.81 u. 2.43 m., 18.44 u. 2.89 m. Terneuzen: 2.01 u. 2.68 m., 14.14 u. 2.88 m. Wemeldinge: 8.21 u. 2.03 m., 15.88 u. 1.86 m„ Zierikzee: 3.11 u. 1.78 m., 15123 u. 1.61 m. Wilde staking in Enschede ENSCHEDE, 2 oktober Vanmid dag is een staking uitgebroken bü de textielfabriek N.V. Gerhard Jannink en zonen te Enschede. Het betreft hier een wilde staking. Circa 130 wevers hebben het werk neergelegd omdat zij afschaffing van de kwaliteitspremie wensen. De mensen zijn wel op het werk verschenen, doch de machines staan stil. LONDEN, 2 oktober (Reuter) De commissie die de rechten en bevoegd heden van de organen van de maan dag te Londen opgerichte organisatie van gebruikers van het Suezkanaal bestudeert, zal misschien Den Haag aanbevelen als zetel van de organisa tie, aldus is dinsdagochtend te Lon den vernomen. Verwacht werd, dat deze commissie de vijftien bij de or ganisatie aangesloten landen zal aan raden de zetel in Den Haag, Rome of Messina te vestigen. Van bevoegde conferentiekringen werd dinsdagochtend vernomen, dat deze commissie waarschijnlijk dinsdag nog haar werkzaamheden zal kunnen beëindigen. De aanbevelingen zullen dan op de volgende voltallige verga dering van de conferentie, die woens dag zal worden gehouden, worden in gediend. Een Zweedse scheepvaartdeskundige zal waarschijnlijk tot administrateur worden benoemd. Gistermiddag heeft het bestuur van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan der maatschappij gerecipieerd, Bij graafwerkzaamheden in Rotter dam haalde gistermiddag een grijper een onontplofte vliegtuigbom van 250 kilo naar boven. De consternatie was groot en onmiddellijk zette de politie het terrein af. Vandaag wordt getracht het projectiel onschadelijk te maken. In de cineac in Den Haag heeft Prinses Beatrix de film van Prinsjes dag gezien. Zij arriveerde te voet en kocht een kaartje aan het loket. De 47-jarige koopman H. S. uit Enschede, die in de Achterhoek gou den en zilveren sieraden voor een waarde van enkele duizenden guldens heeft gestolen, is gisteren tot vier jaar veroordeeld. •m Voor de eerste keer na de verde ling van Berlijn in 1948 zullen verte genwoordigers van de Russische am bassade in Oost-Berlijn donderdag a.s. een zitting van de Westberlijnse senaat bijwonen. Op de Soestdijkse kade in Den Haag heeft gistermiddag ee automo bilist een 65-jarige fietser aangereden. De man overleed spoedig. Gebleken is dat de chauffeur onder invloed van sterke drank verkeerde. De socialist Andre le Troquer is herkozen als voorzitter van de Franse nationale vergadering. Dr. Konrad Adenauer, de Westduit- se bondskanselier hoopt eind oktober een officieel bezoek aan Parijs te bren gen. Op een onbewaakte overweg te Er- melo is een zevenjarig jongetje, dat op zijn fietsje de overweg wilde passeren, door een trein gegrepen en op slag ge dood. In Putten heeft men gisteren de ■mgekomenen als gevolg van de razzia -i 1944 herdacht. In een stuk geschut aan boord van •en Amerikaanse torpedobootjager in de Middellandse Zee heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij één persoon werd gedood. De beslissing over het leggen van een buisleiding van Keulen naar de Noordzee is opnieuw uitgesteld. In Hamburg is gisteren terzake besloten eerst nog een rapport van een deskun dige af te wachten. Een Oostenrijks blad meent te we ten dat het in de bedoeling ligt van de Sowjets de Russische troepen uit Roe menië en Hongarije terug te trekken. Volgend jaar zal de spoorlijn Ant werpenAmsterdam geheel geëlektri ficeerd zijn. WASHINGTON, 3 oktober (Reuter) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag te Washington verklaard, dat een verenigd Europa de derde wereld macht na de Ver. Staten en de Sowjet-Unie kan en moet worden. Hij verwierp echter het idee dat dit Europa een neutrale „derde macht" moet vormen tussen het communisme en de vrije wereld, want hij achtte het ondenkbaar dat West-Europa, „de bakermat van de christelijke beschaving", een neutrale positie zou kunnen innemen tegenover het materialistische en atheïstische communisme. Volgens Dulles nemen sommige mensen aan, dat een verenigd West-' Europa onafhankelijk zal willen zijn van de Ver. Staten. Hij legde dit ech ter niet uit als een slag in het gezicht van de Ver. Staten en herinnerde er aan dat hij het in 1948 te Parijs had opgenomen voor de eenheid van West- Europa, waardoor Europa niet afhan kelijk van de Verenigde Staten of een andere mogendheid zal zijn. Neven-produkt Hij hoopte dan ook dat het nieu we pleidooi van bondskanselier Ade nauer voor een verenigd Europa succes zal hebben en achtte het een zeer gelukkig uitgevallen neven- produkt van een overigens tragische zaak, als de ontwikkeling van het Suezgeschil zou bijdragen tot de eenwording van Europa. Suezkwestie Dulles verklaarde dat er wel enig verschil bestaat in de wijze waarop de westelijke mogendheden het pro gramma voor het Suezkanaal benade ren, omdat er vraagstukken zijn met betrekking tot bepaalde gebieden die op de een of andere manier het ko loniale probleem raken en op dit ter- Maandag is een viermotorig straal vliegtuig type Vulcan op het Vliegveld London Airport neergestort en uitgebrand. Van de inzittenden wisten zich alleen luchtmaarschalk Sir Harry Broadhurst en eskadercom mandant Donald R. Howard op won derlijke wijze in veiligheid te stellen. Op de foto ziet men de heer Ho ward, die in gezelschap van zijn vrouw hèt terrein van London Airport ver laat. DE BILT ZEGT: Verspreide buien. Veranderlijke bewolking met enke le verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west. Lagere tem peraturen. - Minister Van Thiel is niet voorne mens weer een ministersfunctie te aan vaarden. DJAKARTA, 2 oktober. (A.N.P.). De „Darul Islam" ontkent, dat er tussen haar en de Nederlander Schmidt enige band heeft be staan. Deze Islamietische subversieve organisatie deelt dit mede in een verklaring, die zij gezonden heeft aan de dagbladen in Djakarta. In de tenlastelegging in de zaak-Schmidt wordt deze er o.a. van be schuldigd steun te hebben verleend aan de Darul Islam. rein nu spelen de Ver. Staten een enigszins onafhankelijke rol. Hij zei voorts, dat hij in New York, voor het begin van het debat in de Veiligheidsraad over het Suezgeschil, waarschijnlijk met zijn Britse en Fran se collega's t.w. Selwyn Lloyd en Pi- neau, besprekingen zal voeren. Begin volgend jaar GOES, 3 oktober Begin 1957 zal de automatische aansluiting van het Belgische telefoonnet op het Neder landse net tot stand zijn gebracht, heeft de Belgische minister voor ver keer medegedeeld. PARIJS, 2 oktober (A.F.P.) Volgens een speciale correspondent van het Franse blad „Le Monde" in Polen maakt dit land thans een grote politieke en economische crisis door en lijkt de toestand veel ernstiger dan voor de gebeurtenissen te Poznan. Er wordt op het ogenblik een hard nekkige strijd aan de top van de com munistische partij gevoerd, aldus de correspondent. De „harden" onder lei ding van de minister van defensie, maarschalk Rokosowski, vice-premier Nowak, de vakbondsleider Klosomitsch en anderen, zouden het standpunt hul digen, dat de nieuwe lijn slechts chaos brengt. De „liberalen" onder leiding van premier Cyrankiewicz en minister van buitenlandse zaken Rapacki, wen sen de nieuwe lijn tot het einde toe te volgen. Op het ogenblik wordt in het Grand Palais tentoonstellingsgebouw te Pa- I rijs hard gewerkt om op tijd klaar te zijn als morgen de grote auto- en mo- tortentoonstelling wordt geopend. In de glimmende wieldop van een rog onbekend automobiel weerspie geit zich de noeste vlijt zoals de foto laai zien. Steun van V.N. voor medisch werk in Nieuw-Guinea 's-GRAVENHAGE, 2 oktober De wereldgezondheidsorganisatie en het kinderfonds der V.N. hebben door het verlenen van vjjf beurzen en subsidies tot een totaal bedrag van 65.000 dollar in materiaal een belangrijke bijdrage geleverd tot de verbetering van de ge zondheid der bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea. België kondigt aan ANTWERPEN, 2 oktober (Belga) De Belgische minister voor verkeer, Anseele, heeft te Antwerpen medege deeld, dat spoedig op de Schelde het radarstelsel in gebruik genomen zal worden. Ook worden er maatregelen genomen om de tonnemaat van de Bel gische koopvaardijvloot te vergroten. De minister hoopt, dat spoedig de 1 miljoen brt. bereikt zal worden. Van de nieuwe schepen van 85 pCt te Ant werpen worden gebouwd. In Noord-Carolina (V.S.) heeft een man, na ruzie te hebben gehad met zün vrouw, die hem daarna verliet, zijn zes kinderen van twee tot tien jaar, gedood. Om aan A.-R. wens ie voldoen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, woensdagochtend De A.R.-professor W. F. de Gaay Fortman is gepolst voor het ministerschap van Overzeese rijksdelen. Hij heeft op het depar tement van algemene zaken een onderhoud gehad met dr. Drees, die algemeen beschouwd wordt als de komende formateur. Vandaag zal prof. de Gaay Fortman laten weten of hij al of niet bereid is, de aangeboden portefeuille te gaan beheren. De A.R.-hoogleraar, die de west van zeer nabij kent (hij heeft er een ge deelte van zijn jeugd doorgebracht), heeft zich in het verleden een krach tig voorstander betoond van ophef fing van het departement van over zeese rijksdelen. Het doet dan ook merkwaardig aan, dat uitgerekend hij voor deze portefeuille Is gepolst. Als FRANKFORT, 2 oktober Nadat geruime tijd in de Duitse pers weinig meer geschreven is over de in Neder landse gevangenissen verblijvende Duitse oorlogsmisdadigers is gisteren in de „Frankfurter Allgemeine" deze zaak opnieuw aan de orde gesteld. In het artikel wordt gezegd, dat vooral de naam „Breda" in deze kwes tie beiderzijds de gemoederen in be roering kan brengen. Wie de grafkrui- sen en gedenktekenen voor de hon derden slachtoffers in Nederland ziet, begrijpt wel hoe moeilijk dit land zijn offers en lijden en de verschrikkingen van de vreemde overheersing kan ver geten, al Jus het artikel. „Maar ook daar zal men begrip kunnen opbren gen voor de Duitsers, wie het'lot van him landgenoten, ook de schuldigen, ter harte gaat. Die schuldigen zijn nu murw en gebroken en nog zwaarder gestraft zijn him kinderen, vrouwen en moeders die al elf jaren lang wach ten en hopen". In de gevangenissen Frankrijk beschuldigd NEW YORK, 2 oktober (Reuter) Vijftien van de drie-en-twintig lan den uit de Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties hebben dins dag Frankrijk van een uitroeiingspoli- tiek ten opzichte van het Algerijnse volk beschuldigd. De beschuldiging is vervat in een brief aan de secretaris generaal van de V.N., waarin de lan den verzoeken de Algerijnse kwestie op de agenda van de komende algeme ne vergadering te plaatsen. van Biv-da, Landsberg en Werl moet nu toch ook eindelijk de lichtstraal van verzoening binnendringen, aldus het artikel. Revisie Ingeval men zou menen dat bepaal de personen nog niet lang genoeg ge boet hebben, zou het wenselijk zijn een onpartijdig gerecht volgens nor male rechtsmaatstaven alle omstan digheden nog eens nauwkeurig te doen bestuderen, zo wordt daar aan toe gevoegd. Nu prof. dr. J. Zijlstra heeft be dankt als lid van de Tweede Kamer, omdat grondwettelijk deze functie niet langer met het ministerschap kan worden gecombineerd, treedt dr. Bruins Slot op als waarnemend voor zitter van de fractie tot 6 november. In Pakistan is een veerboot om geslagen. Men vreest dat zestig men sen zijn verdronken. Vijf dagen onafgebroken regenval hebben in Bengalen overstromingen veroorzaakt, die aan 106 mensen het leven hebben gekost. Deze kabinetscrisis wordt de langste in de geschiedenis. Tot nog toe was dat de crisis van 1925-1926, die ontstond als gevolg van de aanneming van het amen dement tot opheffing van het ge zantschap bij het Vaticaan. Pas na 113 dagen was er toen een kabinet. Vandaag is het 113 dagen geleden dat 't kabinet Drees zijn ontslag aanbood. Morgen ls dus het re cord gebroken. informateur is hij 't met de gevolmach tigde ministers van Suriname en da Nederlandse antillen, de heren Pos en Lampe volledig eens geworden over de opheffing van het departement eh in zijn plan tot zetelverdeling kwam het dan ook niet meer voor. Trouwens ook de vorige (in)formateurs hadden het in feite afgeschreven. De aangele genheden betreffende de west wilde prof. De Gaay Fortman laten regeleri door het ministerie van justitie. Weinig kans Het is duidelijk, dat het denkbeeld van informateur Burger om overzeese rijksdelen toch maar te laten voort bestaan onder druk van de omstan digheden ls ingegeven. De omstandig heden kent men. De A.R. handhaven hun aanspraken op een tweede vol waardige zetel. Mr. Burger blijkt nu voor deze eis in zoveer te zijn ge zwicht, dat hij de A.R. inderdaad een tweede zetel wil aanbieden. Of over zeese rijksdelen een volwaardige zetel mag worden genoemd, daarover is mep het bepaald niet eens. Overigens is dit 'n zaak, die alleen de A.R. aangaat. Op het eerste gezicht lijkt het niet waarschijnlijk, dat zij overzeese rijks delen zullen accepteren. Nog onwaarschijnlijker lijkt het, dat prof. De Gaay Fortman, die zo na drukkelijk voor opheffing heeft ge pleit, deze zetel op prijs stelt. Bedrie gen de voortekenen niet, dan zal de informateur andere wegen moeten In slaan om aan de A.R.-eisen te voldoen. Wijze woorden van minister Cals DEN HAAG, 2 okt. „Wel licht draait U af en toe de knop van Uw televisietoestel om en zegt: „niets voor mij en mijn ge zin". Als ik U een raad mag ge ven, blijf dat doen, want wij moe ten niet verworden tot een volk met een eenheidssmaak, tot men sen zonder eigen oordeel, tot slaven van de gewoonte. Laten wij genieten van het goede en het schone, dat de televisie ons kan bieden, maar laten wü voor al ook enige tijd aan onszelf hou den" Deze woorden sprak de minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschappen gisteravond ter gelegenheid van het eerste lus trum van de Nederlandse televi sie stichting. De ijzerfabriek Krupp te Essen ls van plan in Pakistan een ijzer- en staalfabriek te bouwen. ROTTERDAM, 2 oktober In Benelux-verband wordt het ene probleem na het andere geëlimi neerd. Dit wettigt de hoop dat het uiteindelijke doel van de Benelux zal worden bereikt, temeer daar het aantal problemen, dat nog om DEN HAAG, 2 oktober - „Elk schip, dat zich onderwerpt aan onze voor schriften, kan het Suezkanaal doorva ren". Dit zei vanmiddag de nieuwe Egyptische directeur van de Suez- kanaalmaatschappij, de heer Bahgat, In een onderhoud met het A.N.P. in Den Haag. Egypte zal ook doorvaart verlenen aan schepen, die aan de Vereniging van gebruikers van het Suezkanaal be horen. De heer Bahgat heeft in Den Haag geen besprekingen gevoerd over kwes ties, die met het Suezkanaal verband houden. Wel zal dit eventueel later nog gebeuren, na de besprekingen, die hij in de Verenigde Staten gaat voe ren. Uit strikt zakelijk oogpunt achtte de directeur het vreemd dat de Rotter damse Lloyd heeft besloten de „Wil lem Ruys" om de Kaap te laten varen. een oplossing vraagt, niet zo groot meer is. De verwachting bestaat dat volgend jaar het unieverdrag zal worden ondertekend. Deze optimistische klanken liet mr. B. J. M. van Spaendonck uit Tilburg horen op een vandaag te Rotterdam gehouden bijeenkomst van het natio naal hoofdbestuur van het comité Be nelux. In de agrarische sector moeten nog diverse problemen worden opgelost. Hier is praktisch geen vooruitgang ge boekt. Bijzonder teleurstellend is ook, aldus spr„ de kwestie van het beroeps- goederenvervoer langs de weg. Hier doet zich een toestand voor, die in fla grante strijd is met de Benelux-ge- dachte. Ook de problemen van de waterwe gen en de harmonisatie van directe en indirecte belastingen zijn nog niet in een stadium gekomen, dat men binnen afzienbare tijd een oplossing tegemoet kan zien. Prinses Beatrix is benoemd als erelid van de vereniging „Nederlands fabrikaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1