Het verwisselde testament Zeeuwse titels tafeltennis in prachtig toernooi verstreden EMM-singelloop bijzonder succes dank zij enkele nieuwigheden A.R.Pariij gaat periode van bezinning tegemoet Dinsdag 2 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBTAD Negentig deelnemers; A. N. W. B. reorganiseert wegwijzersysteem prima organisatie mm Rita Kroon niet naar Melbourne PUZZLE I VANDAAG EENS Internationale strijd met 55 deelnemers Junioren Uitslagen Stichter van 'Fairey'-vliegtuig fabriek overleden Eerste Jeugdonderneming in Europa Ook Arjos heeft enthousiaste plannen Overstromingen in Noord-lndia ruim 200 doden Zeven jaar Chinese volksrepubliek Rectoraats-overdrachi TSteol. school Chr. Geref. Kerken Commissie vissersbevolking Zoutkamp geïnstalleerd pagina 4 MIDDELBURG, 30 sept. Het toernooi om de Zeeuwse titels tafel tennis, dat zaterdag in het Schutters hof te Middelburg werd gehouden, mag bijzonder goed geslaagd ge noemd worden. De organisatie, welke in handen was van de heren A. Knol, VV. A. M. Jacobs en M. Hofman, liet ditmaal niets te wensen over en hoe wel er ongeveer 90 deelnemers wa ren, was men na acht uur spelen nog precies gelijk met het tijdschema. De publieke belangstelling was ge ring en dat moet betreurd worden, want er viel vaak van op hoog peil staand spel te genieten. Er heerste bovendien een prettige sfeer en alle partijen hadden een sportief verloop. De organisatoren hadden ook de spelers en speelsters uit Schouwen- Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen, die niet aangesloten zijn bij de NTTB, voor deelname uitgenodigd. De inschrijvingen uit Zeeuwsch-Vlaande ren kwamen helaas veel te laat bin nen, waardoor het onmogelijk was, deze nog te accepteren. De Schouwe- naren waren echter op tijd en zij smaakten zelfs het genoegen om een titel mee naar huis te nemen, want in het heren-dubbelspel 3de en 4de klasse toonden Stoutjesdijk en Lup- gens zich de sterksten. Szoszkiewicz van Wilno uit Vlissin- gen werd kampioen in de eerste klasse heren-enkelspel, want hij won de finale van de jeugdige en veelbelo vende Kalkman van Will van Zoelen, die titelhouder werd in de tweede klasse heren-enkelspel. In de derde klasse ging het kampioenschap naar Tevel van Will van Zoelen en in de vierde klasse naar Mulder, eveneens van Will van Zoelen. Het Wilno-team Croch en Szoszkie wicz werd kampioen in het heren' dubbelspel 1ste en 2de klasse. Me> vrouw Hermanides van Sla. Raak werd na spannende strijd met Mattie Lefevre van Wilno kampioen in de 3de klasse dames-enkelspel. In de vierde klasse waren tussen de dames C. de Groot van PTT en N. v. d. Hoeven van Spirit zelfs drie sets no dig om tot een beslissing te komen. Na veel spanning werd tenslotte N. v. d. Hoeven titelhoudster. Mevrouw Hermanides van Sla Raak en mevrouw Cara ten Heggeler van Wilno won' nen het dames-dubbel van de dames D. F. Huser van PZEM en Mattie Lefevre van Wilno. Na afloop kon de heer H. de Vries, voorzitter van de afdeling Zeeland en consul van de NTTB een fraaie collectie prijzen uitreiken. De uitslagen in de finales waren: lste klasse heren-enkelspel (best of five): de Poorter (Sorry)Szosz kiewicz (Wilno) 1121; 1221; Kalk man (Will van Zoelen)Sinke (Will van Zoelen) 2220, 2123, 2117; SzoskiewiczKalkman 2126, 218, 2118; de PobrterSinke 1921, 25 23, 2116. Eindstand: 1. Szoszkie wicz; 2. Kalkman: 3. De Poorter; 4. Sinke. 2de klasse heren-enkelspel: v. d. Kuyl (MTTC)—Van Mourik (Be Fair) 1321, 1621; Hubregtse (Will van Zoelen)Kalkman (Will van Zoelen) 1221, 1321; v. d. KuylHubregtse 1—21, 21—26, 16—21; Van Mourik— Kalkman 2022, 1621. Eindstand: 1. Kalkman; 2. Van Mourik; 3. Hubregt se; 4. v. d. Kuyl. 3de klasse heren-enkelspel: Van Gilst (Will van Zoelen)Tevel (Will van Zoelen) 1721, 1321. 4de klasse heren-enkelspel: Mulder (Will van ZoelenBeun (Will van Zoelen) 2110, 2220. Heren-dubbelspel lste en 2de klasse: Groch (Wilno) en Szoskiewicz (Wil no)De Waal (Sorry) en Haarsma (Sorry) 21—12, 21—18. Heren-dubbelspel 3de en 4de klasse: Stoutjesdijk en Lupgens (Zierikzee) Mulder en Van Gilst (Will van Zoelen) 21—14, 21—18. Dames-enkelspel 3de klasse: M. Le fevre (Wilno)mevrouw Hermanides (Sla Raak) 21—23, 18—21. Dames-enkelspel 4de klasse: C. de Groot (PTT)N. v. d. Hoeven (Spi rit) 21—16, 16—21, 17—21. Dames-dubbelspel 3de en 4de klas se: mevrouw Hermanides en mevrouw Cara ten Heggeler (Sla Raak)D. F. Huser (PZEM) en M. Lefevre (Wil no) 21—17, 21—14. DEN HAAG, 1 okt. Nederland zal geen tweede schoolslagzwemster af vaardigen naar de Olympische Spelen in Melbourne. Het bestuur van de Kon. Ned. Zwem- bond heeft thans definitief besloten, dat het robbenzwemstertje Rita Kroon de reis niet zal meemaken. Naar be kend moest Rita Kroon aan een be paalde limiet komen, door het NOC in overleg met de sportcommissie van de KNZB vastgesteld. Rita, die evenals de andere leden van do selectieploeg in het verwarmde Kolpabad van Vlaardingen in de afge lopen weken heeft kunnen trainen, lieeft deze limiet niet kunnen berei ken, waardoor thans haar uitzending naar Melbourne definitief van de baan is. Nederland zal dus in het nummer 200 meter schoolslag dames) alleen door Ada den Haan worden vertegen woordigd. VDiucwnrronp A jnsRr PUZZLE NO. 160 Horizontaal: 1. Dier, 4. muzlekteken, 7. waarzeggende vrouw, 9. getijde, 11. re kenkundige opgave, 12. gewaad, 13. steen, 15. dier, 16. voetbalterm, 17. vogel, 18. moed, 20. reeds, 21. toverheks, 23. rond hout. 24 vissoort, 26. vlug, 27. sprakeloos. Verticaal: 1. Vleugel, 2. de lezer heil, 3. verhoogde toon, 4. vissnoer, 5. maat, 6. schermbloemige plant, 8.- zware luiklok, 10. commando, 12. soort aardappel, 14. elektrisch geladen deeltje, 15. huid, 17. knaagdier, 19. roep, 21. toverheks, 22. langzaam persoon, 24. voorzetsel, 25. deel van de Bijbel. OPLOSSING PUZZLE NO 159 Horizontaal: 3. Stolp, 7. pioen, 8. pil, 9. es, 11. de, 12. rancune, 16. ree, 17. olm, 20. terrein, 23 le, 25. la, 26. eed, 28. teint, 29. frons. Verticaal; 1. Spar, 2. sonnet, 3. sneu, 4. op, 5. lid, 6. plek, 10. snor, 13. ar, 14. ceel, 15. elegie, 18. mi, 19. klef, 21. rats, 22. nota, 24. eer, 27 do. Gemakkelijke overwinning voor Hein Cujé MIDDELBURG, 1 okt. Zoals gisteren reeds gemeld, is de tradi tionele Singelloop- van E.M.M. te Middelburg een bijzonder succes geworden, dank zij enkele nieu wigheden. In de eerste plaats was de wedstrijd internationaal en dit had tot gevolg, dat er in totaal 55 lopers aan de start verschenen. "Verder was het parcours gewijzigd waardoor de wedstrijd van begin tot einde door het publiek gevolgd kon worden, hetgeen de aantrek kelijkheid en de belangstelling niet weinig verhoogde. Zoals te verwachten was, won Hein Cujè vrij gemakkelijk bij de senioren. Hij nam van meet af aan de leiding om deze niet meer af te staan. De meeste belangstelling ging dan ook uit naar Staf Dobbelaere van Marathon en Jansen van THOR uit Roosendaal, die verwoed duelleer den om de tweede plaats. De jeugd van de Roosendaler gaf tenslotte de doorslag. Bij de A-junioren had de Belg Allonsius weinig moeite met zijn tegenstanders en ook hier was de strijd om de tweede plaats tussen Mies van THOR en de Belg van Troost het meest interessant. De Belg werd tenslotte met minimaal verschil tweede. Bij de B-junioren had aanvankelijk Biesbroeck uit Hulst de leiding, doch ongeveer halverwege viel Kas Mulder van EMM fel aan en slaagde er in, de leiding te nemen. Hij zette meteen door en won tenslotte onbedreigd. Rudi Swint van Zeeland Sport wist door een machtige eindsprint als der de te eindigen. Secretaris Piet Koster van EMM reikte na afloop in de Schouwburg de prijzen uit, waarbij hij de aan dacht vroeg voor de opening van de sintelbaan te Middelburg. Men heeft hiervoor grote plannen en reeds wer den contacten gelegd met athleten uit Engeland, Duitsland en België. Senioren (4000 m.): 1. Hein Cujé, EMM 12.14.—; 2. D. Jansen, THOR 12.41.3. G. W. Dobbelaere, Mara thons 12.55.4. A. Bilius, Zeeland Sport; 5. J. Perdaems, THOR; 6. P. Zwartepoorte, EMM. Junioren A (1600 m.): 1. E. Allon- sous, Rieme (België) 4.21.2. M. van Troost, Rieme 4.27.3. Mies, LONDEN, 1 okt. (Reuter) Sir Ri chard Fairey, de stichter en president commissaris van de .Fairey'-vliegtuig- fabriek, is zondag na een operatie op 69-jarige leeftijd te Londen overleden. Hjj heeft een leidende rol gespeeld in de groei van de Britse luchtvaart van de eèrste vliegtuigen af tot de modern ste supersonische toestellen toe. Met door zijn fabriek vervaardigde .Fairey- Delta-II' werd voor het eerst het we reldsnelheidsrecord boven de duizend mijl (1.600 km) per uur gebracht. De Fairey-fabriek houdt zich ook bezig met de constructie van geleide projectielen. In maart van dit jaar had Sir Ri chard een hartaanval gekregen als ge volg van een (mislukte) jacht op een dief, die uit zijn woning op Bermuda een handtas had gestolen. THOR 4.27.—; 4. R. Mondeel, EMM; 5. L. de Buck, Rieme. Junioren B (1100 m.): 1. Kas Mul der, EMM 3.19.2. W. Biesbroeck, Hulst 3.23.4; 3. Rudi Swint, Zeeland Sport 3.35.4. J. van Sorge, Ulo Vlissingen 3.42. AMSTERDAM, 1 okt. De eerste jeugdonderneming In Ne derland (en in Europa) is thans opgericht. De eerste jeugdonderneming werd in 1927 in Amerika opge richt. Dit schuchtere begin is nu gegroeid tot een organisatie, waarbij meer dan 3000 jeugdon- dernemingen zijn aangesloten. Talrijke jonge mensen worden op deze wijze reeds vroegtijdig geconfronteerd met de praktijk van het bedrijfsleven, zodat zij na het verlaten der school met een schat aan praktische kennis en ervaring hun intrede kunnen doen in de maatschappij. De eerste in Nederland zal een drukkerij exploiteren. Onder aus piciën van de federatie der werk- geversorganisatiën in het boek- drukkersbedrijf zal er een tien tal scholieren van de Chr. H.B.S.- A te Amsterdam en van de Am sterdamse grafische school in werkzaam zijn. Begin van de verkiezingsstrijd—1960 ("Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 1 oktober. Onmiddellijk na de uitslag der ver* kiezingen werd het al duidelijk, dat de anti-revolutionaire partij nlel in het geleden verlies zou berusten, maar zeer energieke pogingen zou gaan aanwenden om het verloren terrein terug te winnen. A| spoedig werd een partij-convent belegd waar ieder zijn hart kort luchten en suggesties kon doen uit dit interne beraad heeft hel Centraal Comité lering getrokken. Op voorstel van de Organisatie commissie is een plan de campagne aanvaard, dat men het beste kan typeren met het woord „bezinning". Men wil een „geestelijke be nadering der politieke vragen (dus principieel-theoretisch) omdat dit de enig juiste methode is om tot de oplossing van actuele kwesties te komen (dus principieel-praktisch). kens met een andere groep der be volking in contact zullen worden gebracht ter bespreking van de in die groep levende problemen en wensen. De bedoeling is inderdaad tot een discussie en tot conclusies te komen. De A.N.W.B. zal zijn wegwijzers, staande langs de route, die deel uit maken van het Europese wegennet, tot de instelling waarvan in 1948 in Genève was besloten, in het kader van het besluit het wegwijzersysteem in grijpend te wijzigen, voorzien van speciale bordjes die de letter E en het corresponderende nummer en de rich tingaanduiding in wit op een groen fond dragen. De bovenste foto laat zien hoe deze nieuwe aanduiding is. Als in de toekomst een naam van een stad op een A.N.W.B.-bord dubbel- wit-omlijnd is zie aanduiding Arn hem op linker-beneden foto), betekent dit, dat men, deze richting volgend, een auto-snelweg in dit geval tevens een E-weg naar deze stad bereikt. De A.N.W.B. zal verder alle voorrich- tingsborden langs autosnelwegen van een dubbele omlijsting voorzien. In een der pijlen op de foto rechts-onder is de letter E met nummer aangebracht ten teken, dat de hier gevolgde route Utrecht-Amsterdam deel uitmaakt van het Europese wegennet. De borden worden in reflecterend materiaal uit gevoerd en zijn ook bij geringe ver lichting in het donker goed leesbaar. CALCUTTA, 1 okt. (Reuter) Bij overstromingen is Bengalen en Bihar (Noordoost-India) zijn meer dan twee honderd personen om het leven geko men. Het aantal daklozen wordt op een half miljoen geschat. Vliegtuigen van de Indiase lucht macht hebben voedsel uitgeworpen voor mensen, die door het water z(jn Ingesloten, terwijl het leger met bo ten aan het reddingswerk deelneemt. Vijftig van de slachtoffers waren mijnwerkers, die door het water ver rast werden toen de mijngangen, waar zij werkten, vol liepen. In daden omgezet betekent dit: a. Op vrijdagavond 26 oktober en za terdag 27 oktober zal een partij- convent worden gehouden waar de huishoudelijke zaken zullen worden afgedaan en waar gesproken zal worden over de praktisch-politieke vraagstukken. De voorzitter van de Tweede Kamerfractie zal een over zicht geven van de werkzaamheden die verricht zijn in de afgelopen parlementaire periode (o.a. de ka binetsformatie) en prof. dr. J. Zijl stra zal de economische situatie in Nederland behandelen. b. In de komende periode zullen kies verenigingen en leiding zich gaan bezinnen op het beginsel- en alge meen staatkundig program. De kiesverenigingen krijgen tot 1 maart 1957 tijd om amendementen In te dienen op het ontwerp-pro- gram; deze amendementen zullen door commissie en Centraal Comité bekeken worden waarna 'n defini tief ontwerp aan de kiesverenigin gen en aan het partij-convent zal worden voorgelegd. Voor de Sta tenverkiezingen van 1958 hoopt men dan de goedkeuring op het program te verkrijgen van de De- putatenvergadering. BEZINNINGSCONFERENTIE Op vrijdag 30 november en zater dag 1 december zal op "Woudschoten een bezinningsconferentie worden gehouden, waarvoor leidende figu ren op staatkundig, kerkelijk en maatschappelijk gebied worden uit genodigd. Voorzitter dr. W. P. Berghuis zal een algemene beschou wing geven over de politieke situa tie, prof. dr. J. Waterink zal de so ciologische zijde van het politieke vraagstuk belichten en prof. dr. J. Zijlstra de economische problema tiek. [.--Tijdens het winterseizoen hoopt men een achttal „contactconferen ties" te beleggen, waar politici en leden van het Centraal Comité tel- PEKING, x okt. (Reuter). In stromende regen is vandaag de zeven de verjaardag van de Chinese volks republiek gevierd met een grote pa rade voor het staatshoofd, Mao Tse Toeng. Aan de parade namen meer dan een half miljoen mensen deel. Er werden geen portretten meegedragen. Op de „poort van de hemelse vrede", vanwaar Mao de parade afnam, wa ren portretten aangebracht van het Chinese staatshoofd, Marx, Engels, Le nin, Stalin en Soen Jat Sen, de grond legger van de Chinese republiek. Een luchtparade van in China ge bouwde straaljagers werd wegens het slechte weer afgelast. De minister van landsverdediging, maarschalk Peng Teh .Hoeal, heeft in een dagorder aan land-, zee- en lucht macht gezegd, dat de bevrijding van Formosa de verdediging van het moe derland en de bescherming van de so cialistische opbouw nog altijd de faken van de strijdkrachten zijn. OUD ENGELS VERHAAL i. Daartoe laat men om een voor beeld te noemen de C.N.V.-er drs. C. P. Hazenbosch spreken op een contacteonferentie met werk gevers. Andere groepen, die men wil henaderen, zijn: de boeren en tuinders, de arbeiders, de midden standers, predikanten, maatschap pelijke werkers, jonge intellectu elen en ook hoopt men op een conferentie voor en met vrouwen, waar prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst als referent zal optreden. PROPAGANDABLAD Tijdens het genoemde partij-con vent bleek al dat de verkiezings campagne met behulp van he| weekblad „Nederlandse Gedachten" zeer is gewaardeerd. Om dit werk voort te zetten zal met ingang van november iedere maand een vieï pagina's tellend blad ter beschik* king worden gesteld zowel voor huis-aan-huis verspreiding als om daarmee geselecteerde adressen t§ bewerken. Gewoonlijk zal dit blad ee'n overdruk zijn van vier pagina's van het contactnummer van Neder landse Gedachten. De anti-revolutionaire jongeren, verenigd in de Arjos, gaan de acti viteiten van de verkiezingsactie voortzetten en betreden thans duS definitief de weg van optreden-naar -buiten (ook al zal daarbij het ei genlijke werk: de studie, niet ver waarloosd worden). Het bestuur van de Arjos heeft een uitgebreid en enthousiast pro gram opgesteld, waarbij alle ledeh zullen worden ingeschakeld voo* huisbezoek, voor een# brievenactie een voor regionale én landelijke conferenties. Grote aandacht zal ook worden besteed aan de training van het kader, waartoe eveneens een vijftal conferenties zal worden 66) Deze week had hij zich meer bezorgd gemaakt over zijn dochter dan over zichzelf. Nu echter was hij vastbeslo ten door te tasten. Wat hij voor Pan sy kon doen, zou hij doen; wat hem zelf betrof, was hij besloten alle ge volgen te aanvaarden. Doch het pad was niet gemakkelijk, al waren de inwendige slagbomen ge vallen. 't Was een ontroerende ure voor Justin, toen hij nadacht over waf nu terstond moest worden ge daan. Richard moest in het bezit wor den gesteld van het huls zijner vade ren en hij zelf moest de wereld in gaan met een schaduw op zijn goede naam. Alles was hij kwijt; zelfs zijn naam kon hij niet behouden; hij was geen Herford van Herford meer. Nu zijn besluit genomen was, zag hij hel der en duidelijk de toestand in; hij moest een arm man worden niet al leen, maar hij moest bovendien on der verdenking staan. Want hoe zou het uitgelegd worden, wat hij gedaan had? Wat zouden zijn naaste vrien den er van zeggen? Hoe zou Diana, hoe zou Pansy het opnemen? Hij kwam eerst laat in de morgen beneden en vroeg naar Richard, doch hij vernam van een bediende, dat zijn broer uit was. Richard was de vo rige dag niet mee naar de kerk ge weest, hoe ook Pansy had aangedron gen, dat hij -haar vader zou horen. Zijn oudere broer steeds in het bezit te zien van de positie, die hem door geboorterecht toekwam, dat wekte in zijn oppervlakkige verwarde geest zo veel haat, als bij hem bestaanbaar was. Hij had Diana ontmoet, toen ze uit de kerk kwam, en hij was met haar naar Rillage gewandeld, waar hij tot laat in de avond gebleven was. Lea Dart had hem daar aangetrof fen, toen ze van de preek van vader Forse thuis kwam, en zodra Diana weggegaan was naar haar eigen ka mer, had zij haar strenge teugels een beetje gevierd en een feestavond toe gelaten, zoals de dokter zo streng ver boden had. Over het glas van de heer Lynn bleef ze een beetje waken, maar Richard was vrij om te drinken zo veel hij wilde. Dientengevolge was Richard de vol gende morgen suf en verdrietig. Bij zulke gelegenheden kwam er altijd een zeker zelfverwijt op in zijn geest, en kwelde hem de gedachte, dat zijn vader gestorven was, zonder de vloek te herroepen. Dan voelde hij zich als een gevloekte. Hij was bijgelovig; de oude geschiedenissen, hem door de onwetende visserlui verteld, toen hij nog een kind was, hadden diep wortel geschoten in zijn geest. Hij geloofde vast en stellig in de kracht van een vervloeking. De vloek van zijn vader was op zijn hoofd; geen macht ter wereld kon hem er van bevrijden. Deze morgen was hij ontwaakt uit een benauwde droom; hij had duide lijk zijn vaders vervallen gelaat, ge zien, en gehoord, hoe deze met ge broken stem vervloekingen tegen hem mompelde, 't Beste zou maar zijn, dat hij Herford verliet, waar elke plek hem aan zijn vader herinnerde, en dat hij een plaats opzocht, waar het ge woel der wereld hem het verleden deed vergeten. Zonder te weten waar hij ging, was hij het kerkhof over ge wandeld, en de kerk binnengegaan, waarvan de deur openstond. Links en rechts van de oude preekstoel bevon den zich marmeren gedenkplaten van de vroegere heren Herford van Her ford en Lynn van Rillage. Ook een gedenksteen voor zijn vader was er, met niets er op dan de naam, en de datum van geboorte en overlijden. Geen verder opschrift; alleen nog: „Oud drie en tachtig jaar." Dat was alles. Al de andere Herfords werden geprezen als goede vaders, goede echtgenoten, goede meesters. Maar voor deze laatste geen enkel woord van lof. Hij had geleefd en was ge storven en de rijke man werd begra ven; dat was alles. Richard stond er naar te kijken, en de tranen kwamen hem in de ogen. „Vade«v, mompelde hij, „als gij mij had vergeven, dan zou ik u een betere gedenkplaat hebben gegeven". Haastig wendde hij zich om; hij hoorde voetstappen in de kerk. 't Was Justin, die op hem toekwam. Elke keer, dat ze elkander tot dusver had den ontmoet, was er tussen hen een gevoel van koelheid en bijna van vij andschap geweest. Doch op dit ogen blik was Richards hart aangedaan. Zijn gedachten waren in het verleden geweest; hij had zich herinnerd, hoe trots hij geweest was op zijn grote broer, toen hij nog te klein was om het pad der zonde te bewandelen. Wat was Justin altijd goed voor hem geweest, als hij met vakantie thuis kwam. Grote jongens kunnen immers zo vriendelijk wezen voor hun kleine broertjes. Richard stelde zich weer voor, hoe hij op Justins schouders had gereden door de velden, of hoe hij met hem had gezwommen tegen de golven in, met Justins sterke arm om hem heen. Hij kon niet vergeten, hoe ernstig Justin hem had vermaand, toch niet de verkeerde weg op te gaan, en hoe hij hem had gesmeekt, toch niet weg te lopen. Dat Justin het hoofd van het geslacht was geworden, zou dan ook niets geweest zijn, indien hij waarlijk de oudste broer was ge weest. g. Vele malen is gevraagd hoe het nu eigenlijk zit met de gelden van het Jubileumfonds. Dit fonds staat thans op de balans met een bedrag van 106.340,87. Dit geld zal m de komende periode worden besteed voor propaganda-doeleinden. Zo is al besloten om de Arjos voor haar plannen 12.000 te schenken uit dit fonds. Het moderamen laat weten dat het niet zal aarzelen het geld voor de ontwikkeling van andere plannen aan te wenden. APELDOORN, 29 sept. Gisteren heeft prof. dr. B. J. Oosterhoff met een rede over „Het Koningschap Gods in de Psalmen" het rectoraat van de Theologische School der Chr. Geref. Kerken overgedragen aan prof. dr. J. van Genderen. Prof. Oosterhoff begon zijn rede met te zeggen, dat het geloof in het Ko ningschap Gods heeft behoord tot het wezen van Israëls godsgeloof. Er wordt met name in de Psalmen her haaldelijk gesproken over het Ko ningschap Gods en er zijn zelfs Psal men, die aan dit thema geheel zijn gewijd. Prof. Oosterhoff meende, dat men er geen bezwaar tegen kan ma ken aan te nemen, djat de Psalmen voor-exilisch zijn, hoewel ze meestal voor na-exilisch worden gehouden. Er wordt in de Psalmen gesproken over het Koningschap Gods over Israël, hoewel dit Koningschap niet tot Israël is beperkt. In een slotwoord heeft prof. Ooster hoff erop gewezen, hoe groot in de kerken de behoefte is aan dienaren des Woords. Des te meer valt het te betreuren, dat het aantal studenten zo klein is, zodat de bloei der ker ken wordt geremd. GRONINGEN. 1 okt. De Com missaris van de Koningin in Gronin gen, mr. W. A. Offerhaus, heeft de commissie vissersbevolking Zoutkamp geïnstalleerd, die de gevolgen van de indijking der Lauwerszee voor de vis sersbevolking van Zoutkamp zal be studeren. Voorts moet worden nage gaan welke maatregelen eventueel ge nomen zouden kunnen -worden om de toekomstige moeilijkheden der vis sers op te lossen. Voorzitter is de heer A. W. Biewenga, lid van ged. staten. Dat niet alleen de vissers van Zout kamp, doch de gehele Nederlandse gemeenschap van de afsluiting schade zal lijden, blijkt uit het feit, dat de totale vangst in Zoutkamp in 1955 ruim vier miljoen kg. beliep met een waarde van ruim zes ton, zijnde 4.5 van de opbrengst van de kustvisserij in Nederland, aldus de Commissaris, die meende, dat het ook nuttig zal zijn, als de commissie bij een ev. blijvende mogelijkheid van visvangst de moder nisering van vloot en vangst in de beschouwingen wil betrekken, evenals het verschil van opbrengst van de vangsten te Zoutkamp en andere de len van het land.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4