Brief aan V.N. over ontkenning van schulden door Indonesië Iv Egyptische directeur van Suez- maatschappij op Schiphol Adenauer wenst herziening van Westeuropese Unie „In strijd met goede trouw en met beginselen van V.N." Britse straalbommerawerper up vliegveld neergestort Stilte rond informateur Geen brood in Oostenrijk Straaljager neergestort in Wilhelminakanaal Straten krijgen andere namen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND J- Regering geefi officiële inlichtingen Verplichtingen niet te zwaar jóris Iccas DOOR DE WERELD Vereniging-(anaal- gebruikers opgericht Vier doden in brandend wrak Nieuwste Amerikaanse automodel Piloot met schietstoel gered Praten met de klanten Binnenkort nieuw initiatief Franse instemming Egyptische minister weegt zijn woorden Hoofdkantoor :L. Voretstraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g, voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; vlissingen: jïieuwstraat Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs f 0.52 per week, f3.20 per maand, f6.50 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Slaet op den trommele (zie pag. 2). 12e Jaargang No. 3515 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 2 okt. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.44 u., onder 18.14 U. Maan op 5.50 u., onder 17.29 u. Hoogwater woensdag 8 oktober: Vlissingen: 0.50 u. 2.27 m,, 13.03 u. 2.25 p. Terneuzen: 1.18 u. 2-43 m., 13.24 u. 1.40 m. Wemeldinge: 2.34 u. 1.98 m., 14.54 u. 1.79 m. Zierikzee: 2.24 u. 1.75 m., 14.38 u. 1.56 m. DEN HAAG, 1 oktober De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad heeft aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, een brief overhandigd, waarin de Neder landse regering de Ver. Naties officieel op de hoogte stelt van het Indonesische besluit om de schulden aan Nederland niet te erkennen. De Nederlandse regering vraagt de aandacht van de Ver. Naties voor deze zaak en zegt in het schrijven tot de conclusie te zijn gekomen dat Indonesië zich, met veronachtzaming der beginselen van het volkenrecht, aan de verplichtingen, die het zonder voorbehoud heeft aanvaard, onttrekt. de uit verdragen voortvloeiende ver plichtingen, voor welke eerbied zij zich in de preambule van het handvest der Verenigde Naties plechtig hebben uit gesproken. Met het oog op de belangrijke rol welke de Veiligheidsraad en de com missie der Ver. Naties voor Indonesië destijds hebben vervuld bij het stich ten van Indonesië als een onafhanke lijke en souvereine natie en bij het vaststellen van haar verhouding tot Nederland, heeft de Nederlandse rege ring het nuttig geacht de V.N. van de ontwikkelingen in kennis te stellen. Eerst een lening In het schrijven wordt uitvoerig uiteen gezet dat Indonesië niet de kos ten van de militaire actie hoefde te betalen, terwijl voorts nog wordt ge- Deze verplichtingen werden, aldus het schrijven, vastgesteld met mede werking van de commissie van de V.N. voor Indonesië. De verplichtingen zijn niet aan te merken als voor Indonesië odieus, aangezien bij de vaststelling van de omvang der Indonesische schulden aan Nederland het totale bedrag dezer schulden werd verminderd met een bedrag van 2 miljard gulden, overeen komende met de kosten der militaire acties tegen Indonesië. Evenmin waren deze verplichtingen voor Indonesië te zwaar, gezien de gunstige financiële en economische omstandigheden waar in Indonesië zijn bestaan als souverei ne staat kon aanvangen. In strijd met goede trouw Derhalve meent de Nederlandse re gering, dat de handelwijze van de In donesische regering in strijd is met de goede trouw, welke door leden van de Verenigde Naties in acht dient te wor den genomen, en met de eerbied voor Een 53-jarige fabrieksarbeider uit Eijsden zal het moeten bezuren dat hij enkele maanden geleden na met zijn auto een man te hebben aangere den, zijn weg heeft vervolgd alsof er geen kou aan de lucht was. Zes maan den de cel in en vijf jaar het rijbewijs kwijt, was gisteren het oordeel van de rechter in Maastricht. Een Leidse bouwvakarbeider stond tegen een deur te leunen. Toen ging die deur open en wat deed de arbei der? De deur sluiten? Mis. Hij ging naar binnen en zag dat hij in een pak huis van lederwaren was. Een mooie leren koffer stopte hij vol lederen ar tikelen en trok toen huiswaarts. De politie heeft hem echter te pakken ge kregen. Hij zal nu misschien straks aan de binnenkant tegen de deur van een cel moeten leunen. Een corpulente Haagse dame, die een vermageringskuur ondergaat, had de gewoonte elke week op een weeg schaal haar gewicht af te lezen. Giste ren deed zij dat weer, maar inplaats van een stuiver deponeerde zij een zeldzaam gouden vijfje in de gleuf. Dure wegerij. Van schrik vergat de dame te kijken hoeveel zij afgevallen was In Madurodam, de Haagse minia tuurstad, mag voortaan een borrel ver. kocht worden. Terwille van de vreem delingen, aldus motiveerde de meer derheid van de raad haar zienswijze. De minderheid (P.v.d.A. en A.R.) acht te het echter ongewenst in een jeugd dorp geestrijk vocht te schenken. Het Haagse gemeentepersoneel zal met ingang van 1 juli j.l. zes procent salarisverhoging krijgen. De 20-jarige W. M. uit Utrecht is al geruime tijd op het verkeerde pad. Werken was er niet bij voor hem en met inbreken en stelen trachtte de vent aan de kost te komen. In een restaurant te Scheveningen bond hij zelfs een man vast op een stoel om hem daarna te beroven. Het lieve jon getje wordt nu binnenkort 2% jaar opgeborgen in een jeugdgevangenis. De voormalige Duitse groot-admi raal Karl Doenitz, die zondagnacht uit de strafgevangenis te Spandau is ont slagen, na een straf van tien jaar te hebben uitgezeten, zal in een zieken huis worden opgenomen voor onder teek. Daarna gaat Doenitz memoires ichrijven. Hij zal daar ongetwijfeld zeel mee verdienen. memoreerd dat op 31 juli van dit jaar, alvorens het internationale monetaire fonds besloot Indonesië 55 miljoen dollar te lenen, de Indonesische ver tegenwoordiger in het bestuur van dit fonds verklaarde, dat zijn regering de volle aandacht besteedde aan de schul den van Indonesië aan Nederland. LONDEN, 1 oktober (Reuter) Te Londen hebben maandagavond vijf tien landen officieel de vereniging van gebruikers van het Suezkanaai opge richt. De vertegenwoordigers van Ethiopië, Japan en Pakistan hielden zich afzijdig, terwijl de afgevaardigden van Nederland, Denemarken en Noor wegen lieten weten, dat de volksver tegenwoordiging in hun land het lid' maatschap nog moet bekrachtigen. De toegetreden landen zijn: Austra lië, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Perzië, Portugal, Spanje, Turkije, de Verenigde Staten, West- Duitsland en Zweden. De afgevaardigden besloten drie commissies van deskundigen in te stel len, resp. voor de organisatie, voor de financiën en voor de betaling der tol gelden. „De Posthoorn" zwijgt. Deze ge heime Twentse zender is gisteren in beslag genomen. Een fabrieksarbeider was „directeur en omroeper". Huldigingscomité stond gereed Ir. Broersma uit Vlissingen weer naar Israël J3EN HAAG, 2 oktober Door be- ddeling van het bureau voor inter nationale technische hulp van het mi nisterie van buitenlandse zaken zal ir. G. Broersma te Vlissingen, die in de cember 1955 voor korte tijd door de Unesco werd uitgezonden als tijdelijk hoogleraar in de werktuigbouwkunde aan het technion te Haifa in Israël, op nieuw in dezelfde functie worden uit gezonden. Ir. Broersma die hoofdinge nieur is bij „De Schelde" is reeds 1 ok tober vertrokken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, dinsdagochtend Er zit op het ogenblik weinig vaart in de informatiepoging van mr. Burger. Gis teren heeft de formateur geen zicht bare activiteit aan de dag gelegd. Gedurende de middaguren zag men hem in het gebouw van de Tweede Kamer, maar hij ontving daar geen bezoeken, die enig licht hadden kun- nen werpen op zijn bedoelingen. De meest centrale figuur in deze formatiefase van de heer Burger, de A.R.-fractielelder prof. Zijlstra, woon de een langdurige vergadering van de ministerraad bij. Vandaag zullen de fracties van de P.v.d.A., de K.V.P., de A.R. en de C.H. bijeen komen. Deze vergaderingen zijn uitgeschre ven voor het jaarlijkse begrotingson- derzoek, maar men mag aannemen, dat de fracties ook over de kabinets formatie zullen spreken. Dit beraad zou mogelijk kunnen lei den tot nieuwe ontwikkelingen. De meer tegemoetkomende dan afwijzen de houding van de liberalen tegenover de plannen van de informateur heeft de situatie bepaald niet vereenvou digd, hoogstens verduidelijkt. Mr. Burger staat nu voor de grote moeilijkheid, of hij aan de A.R.-eis van twee volwaardige zetels zal kunnen voldoen. Dat hij daaraan zal moeten voldoen, staat nu wel vast, wil althans de informatiepoging niet weer mis lukken. De A.R. hun verlangens te temperen, nu De 58-jarige viskoopman Lou V. jit Muiderberg blijft zich „de weer gekeerde Christus en dus God" noe- nen. Daarom wilde hij ook niet als [etuige voor een rechtbank verschij- len want „God laat zich niet dwin- [en". In hoger beroep verscheen hij gisteren toch voor het Amsterdamse [erechtshof. Wegens het niet verschij- len als g uige eiste de procureur-ge- leraal een week gevangenisstraf. LONDEN, 1 okt. (Reuter) Op het Londense vliegveld is maandagochtend een Britse straal- bommenwerper van het type „Vulcan" neergestort en ontploft. Net voor het vliegtuig de grond raakte konden twee inzittenden met hun schietstoelen de „Vulcan" verlaten. De lijken van vier inzit tenden zijn in het wrak aangetrof fen. Toen de „Vulcan" in stromende re gen boven het vliegveld verscheen, weerklonk een ontploffing en spoot 'n rookpluim uit het toestel. Het vlieg tuig slingerde en stortte brandend neer. Het toestel, een der nieuwste typen bommenwerpers voor het ver voer van atoombommen, keerde terug van een vlucht om de wereld. Het lag in de bedoeling een nieuw record te vestigen. Op het moment dat het toestel ver ongelukte, stond in de hal van het stationsgebouw een commissie van ontvangst gereed om de vliegers te huldigen. De straaljager had de af stand afgelegd met een gemiddelde snelheid van 800 km per uur. Nadien is medegedeeld dat het vlieg tuig buiten de omheining van het vliegveld de grond heeft geraakt. Op die plaats heeft men namelijk delen van het landingsgestel gevonden. Ver moedelijk is een der poten van het landingsgestel door de harde aanra king met de grond afgerukt. Dikke roodwolken kolken omhoog van de brandende straalbommen- weper van het type „Vulcan", die maandag op Londen Airport ver ongelukte. zijn namelijk niet geneigd iperen, nu de li beralen op het punt staan hun mede werking te verlenen. KIEZEN Morgen zullen diverse ministers, zo als de A.R. prof. Zijlstra en mr. Alge- ra, de C.H. ir. Staf, de socialisten dr. Drees, de heer Suurhoff en de heer Mansholt en de K.V.P.-ers mr. Cals, mr. Luns en mr. Van Thiel een keuze moeten doen tussen het ministerschap en het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Zij hebben gedurende drie maanden beide functies gecombineerd en volgens de grondwet mag deze com binatie niet langer dan drie maanden duren. Het ligt voor de hand, dat zij voor het kamerlidmaatschap zullen be danken. Keren zij na de crisis niet te rug als minister, dan kunnen zij op 6 november a.s. weer in de uitgebreide kamer komen. Bakkers staken WENEN, 1 oktober (Reuter) Ongeveer 15.000 Oostenrijkse bakkers knechts zijn maandag in staking ge gaan, om kracht bij te zetten aan een eis tot loonsverhoging. Hierdoor was er in Wenen en in andere Oostenrijkse steden geen brood verkrijgbaar. Bij de banketbakkerijen werd echter niet ge staakt, zodat de mogelijkheid bestond het dagelijks brood door gebak, koek, tulband e.d. te vervangen. De bakkersknechts willen loonsver hoging, zonder dat dit gepaard gaat met een verhoging van de broodprijs. DE BILT ZEGTt Kouder. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk regen. Later van uit het noordwesten enkele opklaringen. Zwakke tot matige naar noordwest of noord draaiende wind. Kouder dan gis teren. OOSTERHOUT, 1 oktober Vanmiddag tegen half vier is een straaljager van de vliegbasis Gil- ze-Rijen bij Oosterhout neerge stort. Het vliegtuig kwam terecht in het Wilhelminakanaal en ver dween geheel onder water. De vlieger heeft zich met de schietstoel in veiligheid kunnen stellen. Hij kwam terecht bij een in aanbouw zijnde fabriek. De piloot van de straaljager luite nant-vlieger R. M. Mohammed uit Ja maica in de staat New York, bemerk te opeens, dat de besturing van de straaljager was gestoord. Hij oordeelde het beter om het toestel bijtijds te ver laten, hetgeen zonder voor hem nade lige gevolgen met behulp van de schietstoel is geschied, op een hoogte van 3.000 voet. Het vliegtuig blijkt niet in de lucht geëxplodeerd te zijn. De „Dart" is het nieuwste ontwerp van een van de Detroitse autofabrie- ken en wordt ook wel een watervlieg tuig op wielen genoemd. De auto wordt beschreven als de perfectste aërodynamische passagierswagen dia tot op heden is gemaakt. De „Dart" is ongeveer 1.35 m hoog en biedt on danks deze lage carrosserie comforta bele plaatsen aan vier personen. De foto boven toont het zij-aanzicht van de bijna 6 meter lange wagen. De onderste foto laat het gestroom lijnde vooraanzicht van de auto zien. In het Saargebied SAARBRUECKEN, 1 oktober (A. F.P.) Nu het Saargebied met ingang van 1 januari 1957 weer in de West* duitse Bondsrepubliek zal worden op genomen, haasten de gemeenteraden van de plaatsen in dit gebied zich de namen van de straten te wijzigen, ten einde de herinnering aan de tijd dat het Saargebied onafhankelijk was, zó snel mogelijk uit te wissen. >p zouden wijzen door de werking De knallen die hiero; werden veroorzaakt van de schietstoel. Het toestel is vlak bij een ambachts school in het water terecht gekomen. In de school waren 300 leerlingen aèiï- wezig. SCHIPHOL, 1 oktober De heer Badawi Bahgat, de Egypti sche directeur van de Suezkanaal- maatschappij (sinds de nationalisa tie) is vanavond per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Hij maakte de reis met enkele leden van de Egyptische delegatie, die naar New York reist om daar de be sprekingen over het Suezkanaai in de Veiligheidsraad bij te wonen. Hij maakt geen deel uit van de Egyptische delegatie. „Ik ga slechts naar Amerika om daar besprekingen te voeren over de tech nische verbeteringen die aan het ka naal moeten worden aangebracht", zei- de hij. „Ik ga in New York met olie- en scheepvaartmaatschappijen praten", ging hij voort. „Zij zijn onze klanten, en wij willen weten wat onze klanten wensen". Geen moeilijkheden Volgens de heer Bahgat zijn er in ,,/efs tussen bondsstaat en statenbond" HAMBURG, I oktober (Reuter) - Dr. Konrad Adenauer, de Westdultse bondskanselier, heeft zich op een pers conferentie te Hamburg uitgesproken voor een herziening van het verdrag inzake de Westeuropese unie, waar door een gecoördineerde militaire en buitenlandse politiek van de Westeuro pese landen zou worden tot stand ge bracht. Hij zei voorstander te zijn van een „activering" van de unie, waar door Europa tot „iets tussen een bonds staat en een statenbond" wordt ge maakt. Door de herziening zou het onmoge lijk moeten worden, dat een enkele staat een plan door zijn oppositie kan torpederen. In plaats daarvan zou voor het verwerpen van een plan een „min derheid van tamelijke omvang" nodig moeten zijn. Adenauer zei, dat zijn voorstel even eens coördinatie van de Westeuropese bewapening behelst. Hij gaf toe, dat dit voorstel reeds deel had uitgemaakt van het door Frankrijk verworpen verdrag inzake een Europese verdedi gingsgemeenschap, maar het zou thans „in een andere vorm" worden gefor muleerd. Engeland Engeland zou lid moeten zijn van een geïntegreerd Europa. Hij meende, dat dit land thans meer belangstelling daarvoor heeft dan te voren. Hij had bjj zijn jongste besprekingen met Bel gische en Franse leiders volledige in stemming met zijn standpunt gevon den. In antwoord op een vraag deelde hij mee, dat er binnenkort een nieuw initiatief in de Europese kwestie te verwachten is. De Westeuropese staten, met inbe grip van Engeland, zouden niet langer afzonderlijk kunnen bestaan tussen de geweldige machten van de V.S. en de Sow jet-Unie. Franse visie Volgens kringen, die in nauwe ver binding staan met het Franse mini sterie van buitenlandse zaken, is de Franse regering het geheel met bonds kanselier Adenauer eens, dat de West europese unie „meer tot leven" moet worden gebracht. het Suezkanaai weinig of geen moei lijkheden met de doorvaart. Dagelijks worden er bijna veertig schepen ver werkt. „De capaciteit van het kanaal moet echter nog verhoogd worden, en de plannen daarvoor ga ik bespreken met allerlei Amerikanen, die daar di rect belang bij hebben". De directeur ontkende dat hij Amerika tevens zou uitkijken naaj nanciële hulp voor het uitvoeren deze technische verbeteringen. „Dat wordt door Egypte zelf betaald", zei hij. In Amsterdams hotel AMSTERDAM, 2 oktober Om kwart voor vijf zijn gister middag de Egyptische minister van buitenlandse zaken, dr. Mah- moed Fawzi en president Nassers voornaamste politieke adviseur, luitenant kolonel Ali Sabri, uit Brussel te Amsterdam gearri veerd. Beide Egyptenaren zijn op weg naar New York, waar zij met een tiental andere delegatieleden de vergadering van de Veiligheids raad over het Suezkanaai ,die vrijdag a.s. zal beginnen, zullen bijwonen. In het Amstelhotel was dr. Mahmoed Fawzi uiterst spaar zaam met zijn commentaar. „Ver wacht u werkelijk, dat ik hier zal vertellen, welke argumenten ik in New York ter tafel zal bren gen" zei hij lachend, als ant woord op een spervuur van vra gen, hem door verslaggevers ge steld. Hij beperkte er zich toe mede te delen, dat tot dusverre de vaart door het Suezkanaai ge heel volgens de verwachtingen voortgaat en dat vergeleken bij enkele maanden geleden het ver schil in het aantal schepen, dat het Suezkanaai passeert „zeer klein" is. Verder deelde hij mede, dat hij met de overige leden van de delegatie van Schiphol per naar New York zal vertrekken. De Rembrandtexpositie in Rotter dam is reeds door meer dan 125.000 personen bezocht.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1