Proefnemingen met „voorbeelddorpen" leverden veel succes op M. H. BOASSON ZONEN N.V. emwa Bruinisse kreeg (met veel moeite) een sluitende begroting '57 Nieuwtjes van alle eilanden Classis IJzendijke stelt zich achter oproep der Synode 21e Radio (kietigt U i Zinvolle (Zeeuwse) namen o.l. scholen van Souburg Goed werk van landbouwin Kerkhoven en Rotievalle Produktie steeg aanmerkelijk, bedrijfs- inkomen nam aanmerkelijk toe Bouw Statendam vordert modeshow - vele attracties Uit ZzeiancLi iPJteden Goes 7 erneuzen In 1957 herbouw geheel voltooid Sommige leden hadden kritiek op detailpunten Suez-postzegel Maandag 1 oktober 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 's-GRAVENHAGE, 29 sept. Het ministerie van landbouw heeft de resultaten gepubliceerd, die na drie jaar bereikt zijn met een nieuwe methode van voorlichting voor een harmonische ontwikke ling van een agrarisch gebied. In» 1953 is men met deze methode zegonnen in twee dorpen, Kerkhoven bij Oisterwijk en Rottevalle bij Drachten. Het geld voor de voorgenomen produktiviteitsverho- ging en voor verbeteringen op huishoudelijk gebied in deze twee dorpen kwam voor het eerste jaar uit de tegenwaarderekening van de Marshall-hulp. Scheepsbrand bij Braziliaanse kust RIO DE JANEIRO, 29 sept. (Reu ter) Een Brits kabelschip heeft 70 van de 13 opvarenden van he-t Bra ziliaanse passagiersschip „Garl Hoep- cke", dat donderdag bij de Braziliaan se kust ter hoogte van Santos In brand geraakte, aan boord genomen. Andere schepen hebben de overblijvende op varenden aan boord genomen. B. en W. siellen de raad voor: SOUBURG, 29 sept. Zowel de oude, als de binnenkort in gebruik te nemen nieuwe openbare lagere school Dit bedrag, 286.000,werd voor een derde deel bestemd voor bestrij ding van de algemene kosten van het project en voor tweederde ter uitke ring aan de deelnemende boeren. In het tweede en het derde jaar werd voor beide dorpen f 70.000,uit de begro ting van landbouw ter beschikking gesteld. Iedere deelnemer moest zelf tenminste de helft boven het door de Overheid gegeven bedrag investeren. In Rottevalle besloten 30 boeren en boe rinnen tot deelneming over te gaan en in Kerkhoven 26. Enige cijfers, die nu, na drie jaar, gegeven kunnen worden, zijn voor Kerkhoven: de varkens- en pluimvee- Stapel is met 100 procent toegenomen, de gemiddelde produktie van het vee js gestegen van 3500 kg melk met een vetgehalte van 3,5 pCt tot 3915 kg met een gehalte van 3,67 pCt vet; het ar beidsinkomen per arbeidskracht was in het 1ste, 2de en 3de jaar resp, f 5.100,—, f 5.200,— tot f 6.500,—. Het netto-inkomen van het gemid delde der deelnemende boerderijen heeft zich ontwikkeld van f 8.700, in het eerste jaar via f 9.300,in het tweede jaar tot f 10.500,in het laatste jaar. VERSCHILLENDE METHODIEK De methodiek van Kerkhoven en Rottevalle als voorbeelddorp was ver schillend. Werd in Kerkhoven het ge hele bedrijf onder de loep genomen, zwakke plekken opgespoord en ver beterd, in Rottevalle werd een bepaald onderdeel van een bedrijf in „show"- Staat gebracht, met uitzondering van drie zgn. totaalbedrijven. Zo kende men de projecten grondverbeterings- bedrijven, stalverbeteringsbedrijven en ruivelwinning. Dit is echter enigszins in de war gelopen door, het uitblijven van de wet op de melkwinning. De produktie van het gezamenlijke kuikenfokbedrijf liep op van 1600 stuks in het eerste seizoen tot 6.000 stuks in het laatste jaar. Voorts is de var kenshouderij uitgebreid, zijn werktui gencoöperaties gesticht en is een ge meenschappelijke onkruidbestrijding tot stand gekomen. De inkomsten uit de varkenshouderij stegen gemiddeld van J 4.300,— tot f 6.600,—. WIJDERE STREKKING Eén van de deelnemers aan de proef in Rottevalle drukte zijn waardering voor het werk als volgt uit: „Aanvan kelijk heb ik meegedaan omwille van de subsidie, maar dat andere, de voor lichting, de boekhouding e.d., is veel belangrijker gebleken". Een doel van wijdere strekking, de streekverbetering, dat mét het opzet ten van de voorbeelddorpen is beoogd, is ook tot, of in ieder geval dicht bij de verwezenlijking gekomen. Bij Rot tevalle is het streekverbeteringsplan „De drie gemeenten" tot standgeko- men. Een direct gevolg van de ver beteringen in Kerkhoven is het streek verbeteringsplan van het nabije dorp Haaren. De financiële steun aan de centra is 1 mei 1957 officieel geëindigd. Het werk wordt thans op eigen kracht ver der gedaan. De eigen investeringen van de deel nemers in Kerkhoven bedroegen f 210.000,(het verplichte minimum was f 53.500,In Rottevalle legden de deelnemers f 60.000,boven het verplichte minimum op tafel. Ingezonden Mededeling (AdvJ lBSUKS VOOR MODS BN HUISHOUDING Orkest l Wiily de Vries met een doorlopende show 145 Interessante stands met shows en demonstraties Elke dag uitreiking van VELE GESCHENKEN Geopend van 1 0-1 7 en 19-23 u. Zondag gesloten Hei ongeveer 23.000 ton metende stoomschip „Statendam", dat bij de dok- en welf-maatschappij Wilton Fijenoord te Schiedam in aanbouw is voor de Holland-Amerika-Lijnnadert zijn voltooiing. Men verwachtdat het schip begin volgend jaar zijn Mai dentripzal kunnen maken welke van Rotterdam via Le Havre en Southamp ton naar New York zal gaan. De foto toont het nieuwe schip op de werf in Schiedam. AHOY' GEBOUW ROTTERDAM Hm 1 0 OCT Vergadering E.V.O. ponderdag 11 oktober zal in Hotel „Cen traal" de jaarlijkse vergadering van de geeuwse Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie gehouden wor den. De agenda vermeld o.a. de verkie zing van vier nieuwe leden van het dis- trictsbestuur en de benoeming van drie afgevaardigden voor de algemene leden vergadering. Benoeming Tot Steno-typiste bij de gemeente Terneuzen is per 1 november a.s. be- hoemd mej. Riet van Eek te Terneu- 4en. O.O.V.-afd, opgericht TERNEUZEN, 29 sept. De door de jKerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Terneuzen benoemde commissie voor het Jeugdwerk is sinds haar installa tie met voortvarendheid haar werk begonnen. Verschilende aspecten van het omvangrijke werk hadden inmid dels haar aandacht. Gisteravxond vond een samenkomst plaats met oud-C.J.M.V.-leden. De heer J. C. Gordean (vroeger Distr.- secr. voor het C.J.M.V. in Zeeland en te Enschede) gaf in een zeer onderhou dende toespraak een overzicht over ontstaan en werkwijze van het werk onder en door oud-leden van het C.'J. M.V. Een zeer geanimeerde gedachtenwis- seling volgde op deze inleiding. Besloten werd tot oprichting van een afdeling Terneuzen van O.O.V. (Ons Oud Verbond). Op 17 oktober zal deze groep voor de eerste maal bijeenkomen in haar werk beginnen. Najaarconferentie Chr. Hist. Jongeren GOES sept. Op 5, 6 en 7 oktober zal in het C.H.J.G.-conferentie-oord „Het Trefpunt" te Ermelo de najaarsconferen tie worden gehouden van de Chr. Histo rische jongeren in Nederland. Vrijdag- BRUINISSE, sept. Het jaar 1957 zal het jaar zijn, waarin de herbouw van Bruinisse wordt vol tooid en waarin de gehele westelijke helft van het dorp van nieuwe be strating en riolering wordt voorzien, ondanks de noodzakelijke bezuinigin gen om de begroting sluitend te krijgen. De begroting klopt nu, maar daar is heel wat voor nodig geweest. Op de post Openbare werken is ern stig bezuinigd, maar de Sociale dienst bleef gespaard. Verder is de uiterste zuinigheid geboden op alle terreinen van de gemeentehuishouding. De kosten van straatverlichting in clusief onderhoud der lantaarns zijn op f 3200.geraamd. Het is de bedoe ling de straatverlichting te moderni seren. Daarbij wordt gewezen op de uitstekende verlichting te Oosterland. Bruinisse komt daarbij ver ten ach ter, maar de begroting laat nu een maal niet toe, dat voor de straat verlichting hogere uitgaven worden gedaan. T.a.v. de heersende rattenplaag wordt geadviseerd tot afbraak van zelfgebouwde schuurtjes, beter schoonhouden van varkenshokken, etc. als effectieve bestrijding van de ratten. T onnenprobleem De tonnetjes vormen nog steeds 'n probleem. Betreurd wordt, dat nog zovele panden niet gemoderniseerd zijn met waterspoeling. Algemeen is de raad van mening, dat hierin een oplossing dient te worden gezocht. Enkele leden denken aan het op leggen van een extra belasting voor de eigenaars van achterblijvende wo ningen. Sommige leden zouden de ophaaldienst, die de gemeente veel avond zal drs. J. W. de Pous te Den Haag spreken over het onderwerp „De vrijere loonvorming". Zaterdagmorgen zijn er commissievergaderingen en wordt enige ontspanning beoefend. Zaterdagmiddag spreekt jkvr. mi. C, W. J. Wittewaal van Stoetwegen te Den Haag over het onder werp: „De toekomst van de jeugd in de C.H.U." In de avond zal een toneelstuk opgevoerd worden. Zondag na de kerk gang zal dr. J. N. Th. Diepenhorst te Epe spreken over: „Beginselen en praktische politiek". Hierna is een ontspannings- programma met muziek, zang en gezel schapsspelen. geld kost, willen staken, maar B. en W. achten deze maatregel te rigou reus. Alle begrotingen worden m.a.s. goedgekeurd. Bij de rondvraag wordt door de heer Hoogerheijde (A.R.) het te plaatsen licht aan de Lange Dam, voor het verlichten van de haveningang, ter sprake gebracht. Weth. Van den Berg brengt verslag uit van zijn rondgang langs de in uitvoering zijnde rio leringswerken. s-GRAV EN POLDER Kookcursus. In het verenigingsgebouw „Ons Dorpsleven" zal onder auspiciën van de provinciale commissie voor huishou delijke voorlichting ten plattelande een kookcursus worden georganiseerd. De cursus zal zes lessen omvatten. Vrouwen en meisjes van 20 jaar en ouder kunnen hieraan deelnemen, om eventueel later een vervolgcursus te kunnen volgen. Raad komt bijeen. De raad van 's-Gra- venpolder zal op dinsdag 2 oktober a.s. in openbare vergadering bijeenkomen. B. en w. stellen voor de vergoeding aan de le den van het korps vrijwillige brandweer aan te passen aan voor de Bevelanden passende normen. Ook wordt geadviseerd met een ondernemer in deze gemeente een contract aan te gaan inzake verhuur van een lijkauto. Aangeboden wordt ver volgens de gemeentebegroting voor 1957; b. en w. hebben deze met veel moeite sluitend gekregen. Tenslotte zal ter tafel komen een verzoek van de stichting „Ons Dorpsleven" inzake de bouw van een nieuw verenigingsgebouw in combinatie met een nieuwe kleuterschool. B. en w. staan hier, gezien de hoge kosten en de financiële positie van de gemeente, voors hands afwijzend tegenover en adviseren de raad dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De bezinning inzake Nieuw-Guinea GOES, 29 sept. De classis IJzendijke der Ned. Herv. Kerk heeft zich na een bespreking, die 3Vs uur in beslag nam en gewijd was aan de oproep der generale synode tot bezinning Inzake de vraag stukken rondom Nieuw-Guinea, unaniem gesteld achter de grote lijnen van het in de oproep vervatte betoog. Hoewel sommigen kritiek hadden op detailpunten, kon niemand hierin een aanleiding vinden om de generale synode op enig punt af te vallen. s-HEER ARENDSKERKE Winkelweek. De Middenstandsvereni ging „Handelsbelangen" organiseert van 13 t.m. 20 oktober haar jaarlijkse winkel week. Behalve verschilende attracties staan enkele muzikale rondwandelingen op het programma. CoSp. Boerenleenbank. Woensdag 24 oktober zal de coöp. boerenleenbank 's Heer Arendskerke" 't feit herdenken dat zij veertig jaar bestaat. Een gezellige avond zal die dag in de „Prins van Oran je" te Goes gehouden worden. De recep tie vindt van 35 uur plaats in het ver enigingsgebouw. Ingezonden Mededeling (adv.) De classis is tot dit resultaat geko men op grond van de hierna volgende overwegingen: 1. De classis verklaart, dat de synode bevoegd is uitspraken te doen of vra gen te stellen, welke betrekking heb ben op de ethische aspekten van het politieke leven. 2. De classis aanvaardt, dat de krl tiek, die de veranderende wereld op ons heeft, voor ons volk een aanleiding is om zich te bezinnen op de vraag, of wij op de rechte weg zijn. Ook spreekt de classis uit, dat de synode niet be- doelt in de veranderende wereld als zodanig een openbaringsbron te zien. 3. De elassis aanvaardt als de grote lijn van het synodale betoog, dat om der wille van Gods gerechtigheid: a. het belang van de Papoea moet prevaleren; b. een stabielere status van Nieuw- Guinea moet gezocht worden in de in ternationale verhoudingen) ook als dit een offer van Neder landse belangen en idealen zou bete, kenen; d. Nederland over deze zaak niet één zijdig een beslissing behoort te nemen. 4. De classis zou gaarne de theologi sche fundering t.a.v. het begrip gerech tigheid uitvoeriger en duidelijker heb ben gewenst. KERKRECHTELIJK JUIST. 5. De classis ls ervan overtuigd, dat de synode kerkrechtelijk juist heeft ge handeld door niet tevoren de classlcale vergaderingen te raadplegen. Wel acnt zij, dat het uit aktische overwegingen wellicht beter ware geweest, wanneer aandacht was besteed aan overleg met de classes, voordat de ophoep defini tief was uitgestuurd. Ook dan zou de onrust, die thans ontstaan is, zich ge openbaard hebben, maar wellicht zou deze in een wat vriendelijker atmosfeer ontwikkeld hebben. MIDDELBURG - NOORDSTRAAT 19-21 Karpetten - Bedden - Gordijnstoffen Onze toonzalen zijn voor het publiek toegankelijk op werkdagen van 8.3012.30 en van 2.—5.30, *s zaterdags 8.30—12 (levering uitsluitend via de detailhandel) Collecte. De collecte ten bate van Draagt Elkanders Lasten heeft 363)15 opgebracht KAPELLE Collecte. De in Kapelle gehouden collecte voor de Kankerbestrijding heeft opgebracht f 388,20. OOSTKAPELLE Collecte. De alhier gehouden collecte voor D.E.L. en het Steunfonds van het Zuid Ned. Sanatorium heeft -opgebracht i 150,50. SINT ANN ALAND Collecte. De collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding D.E.L. en IP.S. bracht ruim 100,op, Landbonw-wintercursns. In het komen de seizoen zal een landbouw-wintercursus worden gegeven, waarvoor men zich kan opgeven bij de heer A. A. Goedegebuure, Langeweg 3. Collecte. De collecte voor de Christe lijke kleuterschool heeft 263,90 opge bracht. RILLAND'BATH Collecte. De collecte voor t.b.o.-bestrjj- ding voor D.E.L. LPS. heeft opgebracht f 74,64. Terwijl vastgesteld werd, dat de Raad voor Kerk en Overheid niet gepasseerd was, bleek de Raad voor Kerk'en Theo logie niet geraadpleegd te zijn. De olas- sls kon echter niet inzien, dat dit laat ste in dit geval strikt noodzakelijk was, temeer daar de adviseurs van deze Raad ter Synodevergadering altijd aan wezig is. De classis ziet in, dat kerk en zen- dingsarbeiders op Nieuw-Guinea be zwaarlijk tevoren geraadpleegd konden worden, al verheelt zij zich niet, dat juist dit ingewikkelde punt voor een buitenstaander moeilijk te beoordelen is. OVERLATEN. 6. De classis laat het gaarne aan het beleid van de synode over, of er t.z.n. nog een officiële „nadere verklaring" van synodewege moet uitgaan. Da be zinning heeft zich tot nu toe groten deels gericht op de synode zelf. Het wordt tijd, dat men zleh nu gaat be zinnen op de vraagstukken rondom Nieuw-Guinea. 7. De classis spreekt uit, dat de opmerkingen van prof. Haitjema én het „Comité van Bezwaarden" aan leiding mogen zijn voor de synode zich opnieuw te bezinnen op de pro blemen inzake de leiding Gods ln de geschiedenis en de betekenis, die dit kan hebben voor het denken van de christen over politieke vraagstukken. Tenslotte veroordeelt de classis de houding van sommigen, die hun bezwa ren tegen de Synode der Ned. Herv. Kerk afreageren door onwaardige aan vallen juist op deze ethisch-verantwoor- de oproep. Prof. dr. A. J. Rasker woonde na mens de Raad voor de Zending deze vergadering bij. te Oost- en West-Souburg zullen een zinvolle naam krijgen, wanneer hei voorstel van B. en W. aan de raads vergadering op vrijdag 5 oktober a.s, wordt aangenomen. De oude school 1 zal dan „P. Louwerseschool" heten, genoemd naar de in Oost-Souburg ge boren schrijver van kinderboeken (overleden 1909), voor wie er op het Oranjeplein in 1912 reeds een borst beeld was opgericht. Behalve kinder boeken, schreef hij ook Vaderlandse geschiedenisboeken en was hij ook niet de dichter van de overbekende „Waar de blanke top der duinen" en „Op de grote, stille heide"? Ook de naam J. H. van Dale is nauw aan het Zeeuwse onderwijs verbonden. Hij werd in 1828 te Sluis geboren en overleed aldaar op 44-j. leeftijd al3 hoofdonderwijzer, die een naam had op te houden. Talrijke leerboeken en studies verschenen van zijn hand, alle op het terrein van de geschiedenis en de Nederlandse taal. Zijn grootste bekendheid genoot hij door zijn Nieuw Woordenboek jaar oud is, maar nog steeds wordt der Nederlandsche Taal, dat al 75 herdrukt. Wie kent niet „de Van Dale"? Voor dezelfde raadsvergadering ko men talrijke voorstellen in behande ling: vergoeding buskosten schoolkin deren, beschikbaar stellen van gelden voor aankoop Bijbels, psalmboekjes en boekjes voor verkeersonderwijs, t.b.v. de School met de Bijbel, het verlenen Zeeuwsch Studiefonds, aankoop van van een jaarlijkse bijdrage aan. het grond voor uitbreiding sportterrein, aankoop van een vuilnisauto en vaten, het aangaan van een geldlening groot f200.000 e.a. ARNEMU1ÜEN Vergadering. Donderdagavond hield da ARJOS onder leiding van J. Cornelissa een propaganda-avond. De heer D. Rouw causeerde over „Atoom en soda", waarna een algemene bespreking volgde. COLIJNSPLAAT Ned. Blindenbond. In de zaal van da heer Gast hield de Nederlandse Blinden bond een propagandaavond waarvoo* grote belangstelling bestond. De film „Een van ons" werd vertoond, terwijl het Hervormd kerkkoor „Harpe Davids" haar medewerking verleende. De Egyptische posterijen hebben de hier afgebeelde postzegel uitgegeven ter gelegenheid van de naasting van dé Suezkanaalmaatschappij door presi dent Nasser, De zegel, welke in geel en blauw is uitgevoerd, toont een schip tegen de achtergrond van een kaartje van het Suezkanaalgebied. Dé waarde van de merkwaardige zegel, welke een jaar geldig zal blijven, ia Ï0 mill. Op de zef/el staat o.m. gedruki Nationalisatie van het Suezkanaal, vrije doorvaart gegarandeerd". DINSDAG 2 OKTOBER 1956. HILVERSUM I (462 m) KRO: 7-00 Nws. 7-10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kaL 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Licht baken. 1.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 An gelus. 12.93 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Dansmuz. 13.50 -Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.36 V, d. plattelandsvrouwen. 14.40 Ge- var. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld. Internationale technische hulp aan tot ontwikkeling te brengen gebieden. Het fellowshlpprogramma, door Ds. H. A. H. Schauten. 1890 Lichte muz. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Klarinetkwintet. 21.25 Gesprek ina.v. de Nationale Reclasseringsdag. 22.00 Kamermuz. 22.30 Gram. 22.45 Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Nouveauté's. HILVERSUM Q (298 in) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 720 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 890 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Mil. Kapel. 11.30 Pianore cital. 12.00 Zag en piano. 12.80 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 1320 Promenade ork. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Bari ton en piano. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianosp. Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel, 18.30 V. d. jeugd. 18.40 „Ambassadeurs in buitengewone dienst." 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Ritm. muz. 19.45 „De plaats van Nederland in het huidige Europa", caus. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Pianorecital. 2.55 Ik geloof, dat 23.00 Nws. 23.15 Koersen, radiojourn. en New York calling. 23.30—2.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA N.T.S.: 20.0023.15 Progr. t.g.v. het vijf jarig bestaan van de N.T.S. BRUSSEL (324 m) 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.38 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Elektr. orgelspel. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr. ork. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.11 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5