1 Nederlandse regering waarschuwt Indonesië l r m Het verwisselde testament Vraag naar V. H. M.O. neemi zeer sterk toe UIT DE KERKEN Zweedse nota aan Sowlet-Unie Maatregelen inzake Ned. Nieuw-Guine niet erkend De opbouw van Oostenrijks »Bundes beer Eerste of laatste aardbeien? Stakingen in Tsjecho Slowakije Groei brengt zorgen met zich mee TTTf ZEEUWSCH DAGBT.AD pagina In een artikelenserie ln het Hervormd weekblad „De Gereformeerde Kerk" over de kerk en de functie van haar belijden verklaart prof. dr. G. C. van Niftrik, dat ln de Hervormde Kerk steeds dringender de vraag klinkt: wat belijden wi) eigen lijk? Hij voegt er de volgende overwe gingen aantoe: De nieuwe koers zei en zegt: existen tiële beslissing voor Jezus Christus en zijn Evangelie! Bewéging! Fantasie! Nieu we wegen voor het apostolaatl Zwemmen! Geen tenten! Geen heilige huisjes! Geen stollingen! Wij staan niet stil op de weg van het belijden der kerk, maar wij bewé- gen ons ln deze weg, om met artikel 10 vande kerkorde te spreken. Alles goed en wel. Wij zijn geworden tot de schare pelgrims, waarvan Gezang 116 zingt, dat hij door een nacht van smart en zorgen voortschrijdt. De kinderen Is- raëls konden van tijd tot tijd zelfs in de Een dergelijke methode heeft niets, maar dan ook niets met enige Geesteswerking te maken. Meer wil ik er niet van zeggen. En als men dan insinueert, dat hier na tuurlijk weer een dominee staat te spre ken voor zijn eigen aftandse standje, dan ga men zijn gang maar. Ik kan lichtelijk oordelen ol helpen veroordelen nu een maal niet als een Gave des Geestes hono reren. Dat zal dan wel aan mij liggen. Trouwens, zoals het bij alle sektarische bewegingen toegaat, ook hier: de domi nees en de ouderlingen hebben het weer gedaan. Niet natuurlijk de thans met Geestesgaven gedoopten, die de kerk, waaraan zij alles te danken hebben, in diskrediet brengen! fieu-oa^&e dtlo-men (2) Ds. Teeuwen traoht in „De Bazuin" de vraag te beantwoorden, hoe het toch want elk schepsel, dat op zijn plaats staat, zingt Gods lof. Als de mensen niet meer willen, doen de sterren het wel, maar nog veel beter is het als ook wij mensen mee instemmen. Het is het heerlijkste van alle werk op aarde. Lutherse Gemeente in Zwolle, vraagt ds. C. F. S. Stegenga aan zijn gemeenteleden: En waarom zoudt u, die dit leest, niet vandaag eens beginnen om het volle, hei lige Evangelie met een verlangend hart te ontvangen? Christus Jezus wacht op ons. Hij zoekt overal naar berouwvolle en ver slagen harten en waar ergens maar een oprecht bidden gehoord wordt, daar stroomt Hij heen met Zijn hemelse schat ten. Daar krijgt de verloren zoon het prachtigste kleed omgeworpen, daar schenkt Hij de hemelse gaven. Dan ver andert zo'n leven finaal. Wie vroeger zo veel scherpe kritiek had, hangt nu gedu rig aan de bel van de pastorie en zegt: .Dominee, ik wil iets doen voor God, waarmee zal ik beginnen?" Vroeger was de plaats in de dienst leeg, nu zit er een medearbeider in de oogst. Vroeger waren we aan het saboteren als er een nieuw raeis Konaen van nja ioc ljju züjllö m ue woestijn de tenten opslaan en een poosje komt, dat blijkbaar velen in de boeien wónen. Hoe zouden zij anders er veertig jaren over gedaan hebben om het beloof de land te bereiken? Zij hebben geduren de die veertig jaren niet alleen gezwor ven en zijn niet alleen voortgetrokken, maar hebben ook tijden in hun tenten gewóónd op dezelfde plaats. Maar wij hebben geen enkele tent meer om in te wonen. Alle tenten zijn afgebroken; alle heilige huisjes zijn gevallen! Voor ons geen N.C.R.V. meer; voor ons geen C.N.V. meer! Eilacie! En dat is nog het ergste niet. Is er voor ons nog vaststaande waarheid? Is er voor ons nog confessie? Kan men ln deze tijd nog confessioneel zijn? Wat staat er eigenlijk nog vóst van de oude waarheid? Is dan alles opgelost in existentiële relaties? Is er nog zoiets als een depositum fidel? Of laten wij ons alleen maar drijven? Geef mij een punt, waarop ik stó&n kan! /bih.z\xt u-eAlcPiau-eti Ds. Th. van Veen van Leeuwarden waarschuwt in „Fundament en bouwste nen", orgaan van het Doopsgezond Broe- derschapswerk, om voorzichtig te zijn met de autonomie der gemeenten. De gemeen te, die haar zaken geheel zelf in handen heeft, zonder met anderen te behoeven te rekenen, loopt namelijk gevaar de stoffe lijke dingen boven de geestelijke te stel len. Ds. Van Veen zegt: Autonomie was voor onze financiële zelfstandigheid (met of zonder subsidies!) in de zin van Lucas 12ik heb vele goe deren opgetast voor vele jaren en de ge meente leefde als de rijke dwaas voor zichzelf. Hierdoor werd de kerkeraad van „die naarschap" tot bestuur; hij leefde voor taan geïsoleerd, vooral wanneer hij geen geld van de leden nodig had, want de op dracht was zuiiver zakelijk. Doopsgezind zijn werd zo een goedkoop geloof, immers besturende vroeg men zich af: wat kan er gebeuren en niet; wat moet er gebeuren? Ondanks alle verwarring van het ogen blik is er reden tot dankbaarheid dat we uit de autonome stelling verjaagd zijn. De kerkeraden toch zijn uit de besloten heid van de kerkekamer getreden. Zij liregen deel aan het geloofsgesprek, waar bij behoorlijk geschud werd aan de wor tels van het eigen geloof toen een gemoti veerde hogere bijdrage van de leden ge vraagd moest worden. De gemeente werd iets anders dan een over geld beschikken de instantie. De onderwerpen van de kerkeraadsle- denconferenties laten de overgang zien: van het zakelijke kwam men tot de ge loofsvragen zij het ook met aarzeling. Hoe we het ook keren of wenden: de gemeente is een bijbels begrip. Spreken de over de autonomie van de gemeente, mag men de autonomie niet losmaken van en stellen boven de gemeente. 9,em&ent&k&&£$ Velen zien in de Baptisten alleen maar verwerpers van de kinderdoop. In het weekblad „De Christen" zet ds. J. Louw van Groningen uiteen, dat iets anders de hoofdzaak ls. Hier komt het citaat Wat ons als Baptistenbeweging ken merkt, is het gemeentebesef. We trachten de gemeente zichtbaar te maken: de ver gadering der gelovigen en dit in onder scheid van wat we aanduiden als kerk. Het is wel gebeurd dat dit leidde tot particularisme. Een zekere zelfverheffing gaf zo hier en daar een gemeente een hin derlijke trek. Wat geschonken was om er mee te dienen, werd gebruikt om zich bo ven de anderen te plaatsen. Men faalde in zijn methode. We geloven dat deze averechtse, afsto tende houding wel verdwenen is, maar moeten ons nog wel wachten voor de mis kenning van het ons aanvertrouwde goed. Het „komt niet allemaal op hetzelfde neer". Gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift betekent nog wel wat. Zomin als we vergeten mogen dat we de schat in een aarden vat dragen en als gemeenten vlekken en barsten vertonen, mogen we vergeten, dat de ons aanvertrouwde schat ons verplichtingen oplegt. Het Evangelie stelt ons tot schuldenaars. Nu komt het er maar op aan van deze schat te getui gen op een aangename wijze; met haar te dienen zo, dat de ander zich niet beledigd gevoelt, en zonder blind te zijn voor eigen fouten noch voor de schoonheden in an- derer leven. De lamp brande op de zui vere olie des Geestes! étUio-tnen (1 Op de bezwaren, die ds. Chr. W. J. Teeuwen van Diemen onlangs maakte te gen de geestelijke opwekkingsbeweging van Karei Hoekendijk en diens blad „Stromen van Kracht", ontving hij een aantal brieven. In „De Bazuin", orgaan van de Theologische Hogeschool der Ge- ref. Kerken, meldt de predikant: Iemand, die ondertekende als „een Ge reformeerde zuster, door Gods Geest ge doopt met zijn gaven", schreef vrolijk: „Daarom spot u zo met Gods Geestes gaven, die Hij weergegeven heeft aan Zijn gemeente". Ik moge deze met Geestesgaven ge doopte zuster aanraden maar niet al te lichtvaardig te oordelen. Daar houdt de Geest niet van. Ik zal mij wel wachten om de gaven des Geestes bespottelijk te ma ken. Wèl keer ik mij en hoop ik mij altijd ;e keren tegen de opgewonden wijze waar op mij zogenaamde „Geestesgaven" bij jepaalde personen forceren wil, zodat het :!oor mij bedoelde slachtoffer in haar be- iuwendo angst tot haar uitlating kwam. van de geestesbeweging geklonken zijn. Hij constateert: De moderne mens in het algemeen heeft zijn kritische zin verloren. Men ziet het bij de massa. Als een saxofonist als Lio nel Hampton ergens optreedt, dan wordt de jeugd eenvoudig waanzinnig. Onlangs ontstond er in de Esplanade te Utrecht compleet een oproer, omdat een „was bordnummer" van een jazzband maar om veiligheidsmaatregelen niet doorging. De primitieve mens is aan bod. Heel de tijd ademt de primitiefste instincten en de elementairste driften. En daarom is het zo'n misdaad deze te exploiteren. Daar komt de hel uit voort. En waar de tijden zo primitief gewor den zijn, waar geen cultuur meer iets te zeggen heeft, hebben wij alleen de kerk des Heren te waarschuwen, dat zij zich niet overgeeft aan een godsdienstig en thousiasme, dat optreedt in de naam van de Geest, maar waarbij het verband tus sen Woord en Geest zoek is en waar het emotionele leven wordt uitgebuit. De kerk heeft de tijd niet mee. Dat heeft zij trouwens nooit gehad. En het is zo egmakkelijk te smalen op een papieren belijdenis en op dito dominees met hun preekboekje. En het is allerminst onze be' doeling de kerk in menig opzicht vrijuit te laten gaan. Maar tenslotte zeg ik te gen al die door Stromen van Kracht ge- biologeerden dit: als u straks ontnuchterd tot bezinning komt, allicht dat u dón uw kerk beter zult waarderen. ten undel daït Nu het gemeentelijk leven weer ln volle kracht begint, leest men overal opwek kingen om zich te geven voor de kerk. In „De Flambouw", maandblaadje van de gezang werd opgegeven, nu proberen we het mee te zingen en in de week kunnen we het niet vergeten; wat een prachtige melodieën zijn dat toch! Vroeger dachten we er al over maar van het kerkkoor af te gaan, maar nu moeten we erbij zijn, STOCKHOLM, 29 sept. (A.F.P.) De Zweedse regering heeft opnieuw aan de regering van de Sowj et-Unie een nota gezonden, waarin gevraagd wordt naar het lot van de Zweedse diplomaat Wallenberg, die in 1944 te Boedapest door de Sowjets is gearres teerd en van wie men sedertdien niets meer heeft vernomen. In de nota wordt verklaard, dat het stilzwijgen van de Sowjetregering over deze kwestie in Zweden ongerustheid verwekt. De commissie van de Ver. Naties, die in 1955 de eerste internationale conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie in Genève organi seerde, heeft de secretaris-generaal van de Ver. Naties voorgesteld in sep tember 1958 een tweede atoomconfe rentie te organiseren. Ingezonden '„-ïAiinfr Adv.) Officiële verklaring van Den Haag" 's-GRAVENHAGE, 29 sept. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede: „Het heeft de aandacht getrokken der Neder landse regering, dat de Indonesiche regering, uitgaande van de fictie, dat de soevereiniteit over dit gebied de jure zou berusten bij de Republiek Indonesië, blijft voortgaan met het treffen van admini stratieve maatregelen ten aanzien van het Nederlandse rijksdeel Nederlands Nieuw-Guinea. Zo werd in 1955 genoemd gebied met het oog op de algemene verkiezingen in Indonesië aangewezen als Indonesisch kiesdistrict. Vervolgens werd ln 1956 een drietal personen benoemd tot leden van het Indonesische parle ment ter vertegenwoordiging van dat gebied. Ook werd enige maanden geleden bij Indonesische wet een provincie „West-Irian" ingesteld. Het ge hele territoir van Nederlands Nieuw-Gulnea zou binnen de grenzen daarvan vallen. Thans zijn gevolgd de berichten over de benoeming en de installatie van een Indonesisch gouverneur van de provincie „West-Irian". Ter vermijding van elk misverstand meent de Nederlandse regering er goed aan te doen uitdrukkelijk te verklaren, dat bovengenoemde en even tueel nog volgende soortgelijke Indonesische maatregelen, noch hun implica ties in welk opzicht ook, door Nederland worden aanvaard of erkend voor zover het gebied van Nederlands Nieuw-Gulnea betreffende. Het is alge meen bekend, dat ten tijde van de overdracht der soevereiniteit over In donesië, Nederlands Nieuw-Guinea niet daarbij was inbegrepen. In deze situatie is sedertdien geen verandering gekomen. De Nederlandse regering behoudt zich alle vrijheid voor tegen de eventuele tenuitvoerlegging van zodanige maatregelen op te treden, zodra deze direct of indirect zouden leiden tot Indonesische inter ventie in de gang van zaken in Nederlands Nieuw-Guinea", aldus het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. m l'r .?!5T p,- In oktober a.s. zal de eerste lichting recruten voor het nieuwe Oostenrijkse leger onder de wapenen komen en in verband hiermee heeft het kader van het „Bundesheer" reeds de in allerijl en met veel kosten van zware be schadigingen herstelde kazernes be trokken. De bovenste foto geeft een beeld van de aankomst van een ge motoriseerde infanterie-eenheid in de kazerne van Gross-Emzerdorf even buiten Wenen, over enkele dagen zul- STOCKHOLM, 28 sept. (Reuter). Zweden zal tot de vereniging van ge bruikers van het Suezkanaal toetre den. De Zweedse regering maakt ech ter het voorbehoud, dat de vereniging naar aangenomen mag worden, zich alleen met zekere praktische kwesties zal bezig houden en dat het lidmaat schap ervan bijgevolg Zweden verder op geen enkele wijze bindt. len de recruten hier aan de zorgen va* dit kader worden toevertrouwd. De onderste foto laat zien hoe een Ween- se schone een van de leden van het kader in dezelfde kazerne met bloemen ontving. NIJKERK, 29 sept. Het fraaie zomerweer van de afgelopen dagen heeft ervoor gezorgd, dat bij de on derwijzer S. de Wit te Nijkerker- veen, een buurtschap in de gemeen te Nijkerk, voor de tweede maal dit jaar een bed aardbeien in volle bloei staat. Men zal trachten de kleine vruchtjes rijp te maken door de aardbeien af te dekken met glas. Landbouwschuren ln Halsteren afgebrand STEENBERGEN, 29 sept. Waar schijnlijk is het aan twee met vuur spelende kinderen te wijten, dat vrlj- dak twee kapitale landbouwschuren te Lepelstraat (gemeente Halsteren) tot de grond toe zijn afgebrand. Om vier uur ls deze brand, ae grootste sinds Jaren ln Halsteren, uitgebroken lp de schuren van de gebroeders Van Kleef. De brandweer bestreed met vijf stra len het vuur en was om negen uur nog met het nablussen bezig. Een per sonenwagen, een tractor, landbouw werktuigen en een grote hoeveelheid ongedorst graan, gingen verloren. De schade beloopt duizenden guldens. De schuren waren verzekerd. President zegt het zelf: PRAAG, 29 sept. (A.F.P.) De Tsjechoslowaakse president Zapotocky heeft meegedeeld, dat er van tijd tot tijd in de Tsjechoslowaakse bedrijven stakingen voorkomen. De oorzaak is ontevredenheid over de lonen. Het feit, dat de ontevredenen over de salaris sen soms leidt tot stakingen, is vol gens Zapotocky een voorbeeld van de slechte werkwijze der vakbonden. De ze bonden kiezen te dikwijls party voor de leiding van de bedrijven. De president zette uiteen, dat het probleem van het loonpeil ln Tsjeoho- Slowaklje acuut ls. Het ls echter de magogie te spreken over loonsverho ging zonder evenzeer te spreken over produktieverhoglng, aldus Zapotocky. Achterstand wordt Ingehaald (Van één onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 29 sept. Ons onderwijs bevindt zich evenals velg takken van het Nederlandse leven in een hausse-periode. De vraag naar voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs neemt voort durend toe. Bij het bijzonder onderwijs ls dit zelfs nog sterker he! geval dan bij het openbare, omdat hier nog geen zekere achterstand valt ln te halen. Naast redenen tot dankbaarheid geeft deze bloe: ook aanleiding tot vele zorgen, o.a. als gevolg van het gebrek aan ruimte en personeel. Dit alles werd naar voren gebracht in de rede, waarmee prof. mr. A. M. Donner als voorzitter de algemene vergaf dering van de Bond van Verenigingen voor Chr. Middelbaar en Voor bereidend Hoger Onderwijs opende. De problemen, die samenhangen met het tekort aan personeel en aan vol doende ruimte, zullen niet door het één of ander wondermiddel kunnen worden opgelost. Het enige, dat men momenteel kan doen, ls trachten te zorgen, dat de tekorten bij het onderwijs verhoudings gewijs niet groter worden dan die bij de andere takken van de Nederlandse samenleving. In de eerste plaats ligt hier volgens prof. Donner een taak voor de over heid. Spreker zei het volle vertrou wen te hebben, dat de leiding van de afdeling V.H.M.O. aan het departe ment alles zal doen wat zij kan. Er wordt een geregeld contaot onder houden met de christelijke, de rooms- katholleke en neutrale bonden. De besprekingen met het ministerie heb ben al enkele gunstige resultaten op financieel gebied opgeleverd. NIEUWE SCHOLEN. In het afgelopen jaar werden weer enkele nieuwe christelijke scholen geo pend. Op de begroting voor 1957 zijn gelden uitgetrokken voor de bouw van drie B-H.B.S.-en te Amsterdam, Breaa en Voorburg en voor enkele nieuwe af delingen op reeds bestaande scholen. De planning-commissie van de Chr. Bond voor V.H.M.O. heeft samen met de lerarenorganisatie verdienstelijk werk geleverd bij de voorbereiding van de vernieuwingen en uitbreidingen. Op het ogenblik houdt de oommissie zich o.a. nog bezig met de situatie op Goe- ree-Ovei'flakkee. Aan het slot van zyn openingsrede wees prof. Donner op het belangrijxe werk dat wordt vérrlcht door de con tactcommissie V.H.M.O. van het Chr. Pedaglglsch Studiecentrum. Er wordt hard gewerkt aan de kwaliteit van het christelijk onderwijs. Die kwaliteit is ook nu nog goed, maar er wordt onvol doende gebruik gemaakt van nieuwe inzichten en mogelijkheden. WAT O.P.S. DOET. Het C,P.S. poogt te komen tot onder» wijs, dat meer nog dan ln het verleden christelijk genoemd mag worden. Dé arbeid van het studiecentrum verdient volgens Prof. Donner een zo breed mo gelijke belangstelling, ook van direc teuren, rectoren en leraren, /.ij moeren n.l. in de gelegenheid worden gestetd op dit punt de stimulerende kracht te z(jn in hun school. BH de aanvang van de bijeenkomst werden enkele minuten stilte in acnt genomen ter gedachtenis aan het over lijden van ds. J. C. Koningsberger (voorzitter van de chr. hanöels-h.b.s. te Amsterdam) en van prof. dr. W. J. A. Kernkamp (voorzitter van het curato rium van het chr. gymnasium te Utrecht). 21.467 LEERLINGEN. Uit het jaarverslag over 1955 bleek, dat op 81 december van het vorige jaar 57 besturen met 68 scholen (waaronder ook die te Bandung en Djakarta) b(j de Bond waren aangesloten. De t>6 christelijke h.b.s.-en, lycea, gymnasia en m.m.s.-en ln Nederland hadden ln 1953 samen 21.467 leerlingen, ruim 2000 meer dan in 1954. De twee chr. V.H. M.O.-schoien in Zeeland telden in to taal 416 leerlingen. BH de bestuursverkiezing werden ds. O. S. Cazemier en de heer L. F. Carrière herkozen. In de plaats van de heer W. J. v. d. Veen, die z:ch niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer J. Laport te Goes benoemd. De mlddagbijeenkomst was gewyd aan het probleem van „de optimale schoolgrootte". Nadat prof. dr. G. Wie- lenga en dr. W. Sleumer Tzn. dit vraag stuk resp. van pedagogische en socïo- grafische zyde hadden belicht, volgde er een geanimeerde bespreking. OUD ENGELS VERHAAL 85) Hy wenste alleen je zyn. De ganse dag had zyn ziel ln de duisternis ver keerd, en nu daagde er een nieuw licht, plechtig en geheimzinnig als de dageraad na een onstuimige nacht. Zijn beduchtheid voor armoede en zyn begeerte naar rykdom had hem doen vallen ln verzoeking en in de strik, en hy was van het geloof afge dwaald. En toen kwam voor hem een vreemde, geheimzinnige crisis in de geschiedenis van zyn ziel, zoals nie mand kent dan die ze doorgemaakt heeft en door God geroepen is. Een grote ontroering greep hem aan, en hy bedekte het gelaat voor het ver- dwynende licht van de dag. Het was hem, of zpn aardse omhulsel wegge nomen was en zijn ziel naakt en open lag voor zijn God. Hij zocht een ze gen, groter dan hij ooit gedacht had, dat bestond. Geen woord kwam oVer zijn lippen, geen woord werd gevormd in zijn brein. Hy had geen besef, dat de tijd voorbyging. De stille geluiden van de nacht drongen niet door tot zyn oor, en de zachte bries van de zo meravond raakt zijn voorhoofd aan, zonder dat hy het voelde. Zo onbe- weegiyk was hy als een dode. Doch toen hy zich oprichtte en het bleke, ontroerde gelaat ophief was er geen besluiteloosheid meer in zyn hart en was de zware stryd gestreden. Achter hem lag Herford in de zo mernacht, met zijn slapende hutten en zijn streep van zilveren strand, waar de golfjes rustig kabbelden. Daar achter hoog stond zyn huis, waar nog alleen het licht scheen uit Pansy's venster. Op een heuvelhelling stond helder de kerk. Dat alles be hoorde hem niet meer toe. Hy moest niet langer in de wereld bekend staan als de welvarende grondeigenaar en de geachte magistraat. Er zouden heel wat praatjes over hem ontstaan: een tijdlang zou hy het onderwerp zyn van alle gesprekken. En daarop zou hÖ vergeten worden en Richard zou Herford van Herford zyn. Het bitterste leed hy daarby om der wille van zijn dochter. Op dit ogen blik wist hy nog niet, hoeveel het conflict hem had gekost. Maar het was voorby. In het diepst van zyn ziel heerst een vrede en grote kalm te, gelyk van iemand, die vaste grond onder de voeten heeft gekregen, na een lange worsteling met de machtige golven der zee. Thans wist hy, dat hy maar één Meester had; het juk van elke andere dienstbaarheid was ver broken. De liefde der wereld was ge worpen ln het verterende vuurder liefde Gods en geheel vernietigd. HOOFDSTUK XXIX Teruggaaf Meer dan tien jaren geleden had Justin de weg ingeslagen, die goed was in zyn ogen, maar tegen het ernstige protest van zyn geweten hield hy het landgoed geen acht da gen in zyn bezit. Hij was ten volle overtuigd geweest stellig wel om dat hij het wenste dat zijn half broer dood was, en dat Herford hem rechtens toekwam.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4