Tito voert besprekingen met Sowjet-leiders V.Y.D. schijnt wel te voelen voor plan van mr. ?urger Op Walcheren veel meer TBC gevallen dan op de Bevelanden Verbouwde veerpont „Dordrecht" weer in gebruik gesteld Willen Russen terug naar de politiek van Stalin? Doenitz op vrije voeten Frans-Duits Saar-akkoord Franco 20 jaar staatshoofd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 12e Jaargang No. 3514 Maandag 1 okt. 1956 „Groot mysterie in internationale leven" Tirolets kwaad op Italië Brieven uit het Kremlin ttds Ucas DOOR DE WERELD DE BILT ZEGT: Vochtig weer Drs. Korthals aangezocht Vlissinger gewond bij auto-ongeval Bevolkingsonderzoek niet afgeschaft, al Is methode gewijzigd Koning Leopold weer aan de wieg Auto's vernield in Vught BOODSCHAP VAN DULLES Een gewonde bij botsing te Krabbendijke Proefvaart en overdracht Hoofdkantoor: L. Voiststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie B087, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- Itraat 85. Tel. 20Ö9, Tel. redactie 2847 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad r Nóg een hoepel om een ton Zie pagina 8 WncL-hoofdredactcur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.43 u., onder 18.16 U. Maan op 4.29 u., onder 17.06 u. Hoogwater dinsdag 2 oktober: Vlissingen: 0.03 u. 2.03 m., 12.17 u. 2.6NB in. Terneuzen: 0.80 u. 2.19 m., 12,49 $.21 m. Wemeldinge: 1.42 u. 1.88 nj-, 14.05 u. 1.69 m. Zierikzee: 1.29 u. 1,64 m., 13.46 u. 1.46 m. BELGRADO, 1 oktober (Reuter-A.F.P.) Dat president Tito van Zuid-Slavië voor enkele dagen rust, zoals werd te kennen gegeven in officiële berichten, naar de Sowjet-Unie is ge gaan, gelooft niemand meer. Het schijnt te rom melen in de internationale communistische we reld. Uit commentaren van politici blijkt dat de machtige heersers van het Kremlin het met el kaar aan de stok hebben gekregen. Of de me ningsverschillen tot felle uitbarstingen aanlei- ling hebben gegeven, is niet bekend. Wel is uit Zuidslavische bron bekend geworden dat pre sident Tito de bewoners van het Kremlin heeft 'aten weten, dat hij er de man niet naar is, om naar hun pijpen te dansen. Tito houdt niet van het Stalinistische communisme. In feite is Sta- <n dood en in de afgelopen maanden hebben Russische partijbonzen zich als om strijd uitge- s'oofd om de nagedachtenis van Stalin in don kere kleuren af te schilderen. Het schijnt echter dat er na de golf van de stalinisatie mannen in het Kremlin zijn geko men, die een tikkeltje milder over de overleden dictator dachten. De Russische partijsecretaris Chroesjtsjef e* iter niet. Hij zou, naar verluidt, daarom door fi deren sterk zijn aangevallen en om die reden „vriend Tito" in allerijl te hulp hebben geroe pen. BERLIJN, 1 oktober (Reuter) De voormalige groot-admiraal Karl Doenitz, opperbevelhebber van de Duitse vlootstrijdkrachten onder Hitier en na diens dood hoofd van de Duitse regering, is zondag te middernacht uit de gevangenis van Spandau vrijgela ten, waar hij een vonnis van tien jaar wegens oorlogsdaden heeft uitgezeten. Doenitz, die onlangs zijn 65ste ver jaardag vierde, heeft indertijd te Neu renberg terecht gestaan. Vorig jaar onderging de gewezen vlootcommandant een operatie. Hoe wel deze volgens de artsen geslaagd was, is de gezondheidstoestand van Doenitz, naar verluidt, over het alge meen slecht. Generaal Gruenther, opperbevel hebber van de NAVO wil in oktober Nederland bezoeken. BOLZANO,' 30 sept. Reuter De Italiaanse politie heeft twee betogin gen verboden, die in het weekend in Bolzano gehouden zouden worden. De Zuidtiroolse volkspartij wilde 'n grote protestbijeenkomst houden, om dat naar haar oordeel de Italiaanse re gering een Italiaans-Oostenrijks ak koord over toekenning van een grote mate van zelfbestuur aan de Duitse bevolking in de provincie Bolzano niet heeft uitgevoerd. De neo-fascistische Italiaanse sociale beweging maakte vervolgens plannen voor een tegende- monstratie. De betogingen werden verboden om relletjes te voorkomen. Uit andere de len van Italië werden politieverster- kingen naar Bolzano gezonden om de orde te bewaren. In de laatste maan den is de spanning tussen de Italianen en de Duitstalige bevolking toegeno men. Vuren werden ontstoken om te protesteren tegen het verbod van de bijeenkomst van de Zuid-Tiroolse volkspartij. Door een ontploffing werd een gat geslagen in een muur van een kazerne van het Italiaanse leger nabij Bolzano. Er vielen geen slachtoffers. De Oostenrijkse, kanselier, Raab, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat er principiële meningsverschillen tussen Oostenrijk en Italië schijnen te zijn over de kwestie van Zuid-Tirol. Seretse Khama nu ambteloos burger" Hoe moet het nu met de A.-R. Uit andere bron wordt echter ver nomen dat een groot deel van de Kremlin-roden de 'politiek van Tito niet lusten en hem daarom naar Rus land hebben ontboden. Waarom? Een der grootste mysteries van het huidige Juist op een onbewaakte overweg te Nunspeet slipte een auto en kwam tussen de rails terecht. Pogingen om de wagen weer op de weg te krijgen, namen vrij veel tijd in beslag. In tussen naderde een trein. Van de auto bleef slechts een hoop ijzer en blik over. Geen persoonlijke ongelukken. In Amerika is een raket gecon strueerd, die een snelheid van 6000 xm en een hoogte van 128 km heeft bereikt. 1 e raket kost „maar" 2000 dollar. Een negentienjarige Amsterdamse jongen had zich verstopt op een uit Rotterdam vertrokken Amerikaans schip. Hij v.-erd ontdekt en bij Hoek van Hr'iond netjes aan land gezet. Weer een nieuwe vereniging, In Amsterdam is een vereniging van te levisiekijkers opgericht. Zij menen via de omroepverenigingen niet genoeg in vloed op de programma's te kunnen uitoefenen. Of het via deze vereniging kan is overigens ook een vraag. In ieder geval hebben enkele mensen het weer druk met bestuursbaantjes. In Hongarije is de oogst tegenge vallen. IJsland zal met de V.S. praten over de Amerikaanse militaire basis op IJsland. Men meent dat de soldaten uit de V.S. kunnen worden gemist. Een Westduitse vluchtelingenfunc- tionaris is naar Oost-Duitsland ver trokken. De 72-jarige Davies wil aftreden als partijleider van de Britse liberalen. -• Bewoners van het Meerhuizenplan in Amsterdam schrokken geweldig toen zij een hevige knal hoorden. On derzoek bracht aan het licht dat een ex-militair tussen zijn spullen in een oude plunjezak een onschadelijke oefenbom had gevonden. Hij had het gevalletje uit het raam gegooid, waar na de bom op straat explodeerde. Zon der schade aan te richten. Wel grote schrik. De chauffeur van een militaire vrachtauto raakte in Halfweg de macht over het stuur kwijt en reed in grote vaart op een groep wachtende trein reizigers i,,. De heer J. Scholten uit Zwanenburg, vader van zes kinderen, werd op slag gedood. Een andere pas sagier is ernstig gewond. Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen en een kans op on weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Tamelijk warm. internationale leven, aldus Amerikaan se diplomatieke kringen. De perschef van de Zuidslavische re gering, Draskovic, heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat er ook meningsverschillen bestonden tussen president Tito en de Russische partij secretaris Chroesjtsjef tijdens de be sprekingen, die zij dezer dagen in Zuid-Slavië hebben gevoerd. In gewoonlijk welingelichte kring gelooft men, dat het om de toekomsti ge ontwikkeling van het communisme, vooral in Oost-Europa, gaat. Tito zou de andere communistische partijen tot een meer liberale gedragslijn willen bewegen, terwijl de Russen de klok zouden willen terugzetten in de rich ting van het Stalinisme. BRIEVEN De Russische communistische partij heeft de communistische landen een rondschrijven gezonden, waarin is ge adviseerd het voorbeeld van Zuid-Sla vië niet te volgen. Tito heeft met Chroesjtsjef en an dere partijfunctionarissen besprekin gen gevoerd in de afgelopen dagen. Daarna sprak de Zuidslavische maar schalk met de Sow jet-premier Boel- ganin. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, maandagochtend De informateur, mr. Burger, schijnt de tweede voorzitter van de V.V.D.-fractie van de Tweede Kamer, drs. H. A. Korthals te heb ben gepolst voor het ministerschap van verkeer en waterstaat. Er zijn geen tekenen, die er op wijzen, dat de heer Korthals, wanneer hem genoemde portefeuille zal worden, aangeboden, een dergelijk aanbod zal weigeren. Het is niet de taak van de informa teur Burger ministers aan te zoeken. Dit zal hij aan de komende formateur, dr. Drees, moeten overlaten. Mr. Bur ger heeft alleen willen onderzoeken, in hoeverre van V.V.D.-zijde belang stelling bestaat om zitting te nemen in een nieuw kabinet. Naar het zich -DORDRECHT, 1 oktober Tussen Dordrecht en Zwijndrecht zijn gister avond in een bocht twee auto's tegen elkaar gereden, doordat een der wa gens slipte. Drie personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De heer A A. M. van G„ uit Vlissingen, een der inzittenden, kon met een zie kenauto naar huis worden vervoerd. op het ogenblik laat aanzien, is hem van een bepaald afwijzende houding van de liberalen niets gebleken. In haar communique van zaterdag liet de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer de mogelijkheid van deelneming ge heel open. Een eventuele aangezochte kandidaat staat geheel vrij in zijn be slissing, maar zal in zijn overwegin gen stellig de voorgenomen samenstel ling en het ontworpen program van het kabinet betrekken, aldus de frac tie. Mag men de liberale Nieuwe Rot terdamse Courant geloven, dan is het ontwerp-regeringsprogram, voorzover dat bekend is geworden, ook voor de V.V.D. niet onaanvaardbaar. Het ziet er thans naar uit, dqt ook de enige aangezochte liberaal, drs. Korthals, deze mening is toegedaan. Doet de V.V.D. inderdaad mee, dan zal de informateur zich moeten gaan bezinnen op de vraag hoe hij aan de A.R.-eis van twee volwaardige minis terszetels kan voldoen. Hij zou de op lossing kunnen zoeken in het creëeren van een veertiende zetel. Men denkt in dit verband al aan een opnieuw tot leven brengen van het ministerie van overzeese rijksdelen. Het is ech ter de vraag, of de A.R. dit departe ment, tot welks opheffing reeds in principe werd besloten, als een vol waardige zetel zullen beschouwen. Ds. M. -.Arntzen, Geref. predikant te 's-Gravendeel, voorheen te Anna Jacobapolder hoopt 5 oktober aan de V.U. te Amsterdam te promoveren tot doctor in de theologie. De plechtigheid vindt om half vier in de Woestduin- kerk te Amsterdam plaats. Onderzoek naar oorzaken van verschil MIDDELBURG, 80 sept. Bij het onderzoek van de kinderen, die in het Zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle worden verpleegd, is gebleken, dat de frequentie van het aantal tuberculosegevallen op Walcheren belangrijk hoger ligt dan op de Bevelanden, waar een op merkelijke teruggang van het aantal t.b.c.-gevallen geconstateerd kan worden en waar het percentage onder het landelijke gemiddelde ligt. Dit opmerkelijke verschil zal grondig worden onderzocht. Het T.N.O. uit Delft (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) verleent bij dit onderzoek medewerking. Men hoopt voor dit verschijnsel een verklaring te vinden, maar het is niet te verwachten, dat op korte termijn wat de t.b.c. betreft Walcheren gesaneerd zal kunnen worden. Deze mededeling werd vanmiddag gedaan door dr. J. J. Okker, voorzit ter der Prov. ver. tot bestrijding der tuberculose, in de jaarvergadering in het Ned. Koffiehuis. Dokter W. K. Schuling, consultatiebureau-arts in 't district Middelburg, voegde daaraan toe, dat getracht is factoren ter ver klaring van het grote verschil op te sporen. Men tast echter nog in het duister, al is dan bekend, dat Walche ren altijd wat meer met tbc behept is geweest en dat het karakter der Walcherse bevolking anders is. Dr. Okker zei in zijn openingswoord verder, dat in het afgelopen jaar werd voortgegaan met de wijziging in het bevolkingsonderzoek. Met na druk verklaarde hij dat dit onder zoek niet is afgeschaft, doch slechts in andere banen geleid. Medegedeeld werd, dat een bijzon der prettige samenwerking met de „Galtudo", de vereniging voor tbc- bestrijding in Gouda, die over een kleinbeeldfoto-apparatuur voor mas saal bevolkingsonderzoek beschikt en deze beschikbaar stelde voor onder zoekingen in Zierikzee en Brouwers haven, waar zich kleine „explosies" voordeden. De voorzitter onderstreep te het grote belang, dat bevolkings groepen, die bedreigd zijn of waarvan bekend is, dat zij dit risico lopen, on derzocht worden. Een onderzoek voor zo'n groep is thans in voorbereiding. Dr. Okker constateerde ook een lang zame opbouw van het werk der prov. vereniging en wees op de noodzaak van nieuwe consultatiebureaus. HULDIGING ZUSTER VAN ROO De voorzitter huldigde daarna zus ter S. van Roo te Middelburg, die haar levenswerk vond In de bestrij ding der tbc en, hoewel eind 1955 ge pensioneerd, hiermee nog steeds voort gaat. Zij mocht een jubileumbord der landelijke vereniging ln ontvangst ne men. in 1927 in „Zonneveld", waar zij tot april 1932 bleef. Toen ging zij over naar de Ver. tot bestrijding der tbc, welke in 1948 werd opgenomen in de Ver. Het Groene Kruis aldaar. In 1936 kreeg zij ook Vlissingen als werkter rein. Haar arbeid kenmerkte zich door ijver en toewijding, aldus verklaarde dr. Okker. In deze vergadering gaven de drie consultatiebureau-artsen een toelich ting op hun jaarverslagen. Dr. J. M. van Daal (Bevelanden, Tholen en St. Philipsland) kon een optimistisch ge luid laten horen: in het afgelopen jaar werd slechts één patiënt per week ge vonden. Bedroeg naar zeer voor lopige cijfers het landelijk gemid delde vorig jaar 84 per 10.000 inwo ners aan nieuwe gevallen, in zijn ra yon was dit cijfer 6, terwijl het voor heel Zeeland 8,31 bedroeg. Aan de hand van een grafiek lichtte hij de zeer verblijdende te ruggang van het aantal tbc-gevallen in Oud-Vossemeer toe. In deze plaats (ca. 2000 inwoners) waren er in 1950 nog 60 gevallen. De laatste jaren zijn er geen nieuwe meer bijgeko men. NAZORG Dokter H. D. J. Meyer (Zeeuwsch- Vlaanderen) sprak speciaal over het grote belang van de nazorg, i.e. het terugplaatsen van ex-patiënten in het arbeidsproces. Dit verloopt gunstig. Dokter Meyer verklaarde het niet al leen als een gevolg van de heersende hoogconjunctuur, maar ook van een groeiend sociaal besef bij vele werk gevers. Dokter Schuling zei o.m., dat in zijn rayon (Walcheren en Schou- wen-Duiveland) Intensieve bestrij ding nodig blijft al is in beide gebie den een tendens tot verbetering te constateren. De consultatiebureaus te Vlissingen en Zierikzee behoeven drin gend een moderne röntgenapparatuur. Jaarverslagen van secretaris (dr. F. G. Vaandrager) en penningmeester (de heer Th. J. Andriessen) werden goed gekeurd. De heren dr. G. Wagenaar te Goes, J. C. Kram te Kapelle en H. K. Als „ambteloos burger" mag Seretse Khama, het 33-jarige verbannen stam hoofd van de Bamangwato's in Brits Beetsjoeana-land, terugkeren naar zijn volk, na zeven jaar buiten zijn land te hebben doorgebracht. Hij heeft zo wel voor zichzelf als voor zijn kinde ren, geboren uit het huwelijk met de voormalige L ondense typiste Ruth Williams, afstand gedaan van alle rechten op het leiderschap van zijn stam. Hetzelfde deed zijn oom Tsjeke- di, die een van zijn heftigste tegen standers is geweest, maar met wie hij nu is verzoend. De foto toont Seretse Khama met zijn vrouw en twee kin deren, de zesjarige Jaqueline en de driejarige Seretse jr. in de tuin van het huis, dat de familie bij Croydon in de buurt van Londen bewoont. Vrouw en kinderen zullen het voor malige stamhoofd vergezelden naar de nieuwe woonplaats. BONN, 1 oktober Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en pre mier Mollet van Frankrijk hebben za terdag bij hun. besprekingen in Bonn volledige overeenstemming bereikt over nog hangende kwesties inzake het Saargebied. Uit een communiqué blijkt dat beide landen t.a.v. de wereldpolitiek eenzelf de standpunt innemen. De politieke aansluiting van het Saargebied bij Duitsland vindt 1 jan. 1957 plaats, de economische gelijkscha keling met Duitsland 1 jan. 1960. MADRID, 29 sept. (A.F.P.) Generaal Franco heeft zaterdag te Sa lamanca (Noord-Spanje) een bijeen komst van 20.000 falangisten ter gele genheid van de 20e verjaardag van zijn benoeming tot staatshoofd bijgewoond. Franco werd ln 1936, aan het begin van de Spaanse burgeroorlog, te Sala manca door een militaire junta tot staatshoofd en opperbevelhebber van de nationalistische strijdkrachten ge kozen. Met ingang van 2 oktober zal de ex port van witte kool uit Nederland naar België en Luxemburg tijdelijk worden stopgezet. De regering van Finland heeft een bedrag van 1 850.000,vrij gegeven voor de Import van peren uit Nederland. De president van Nicaragua is overleden. BRUSSEL, 1 oktober (Reuter-A. F.P.) Prinses Lilian van Retie, dé echtgenote van Koning Leopold van België, heeft in de nacht van zondag op maandag het leven geschonken aail een dochter. Het prinsesje, dat de na men Maria Esmeralda Adelaide Lilian Anne Leopoldine zal dragen, is het derde kind uit het huwelijk van Ko ning Leopold en de Prinses van Retie. 's-HERTOGENBOSCH, 30 okt, Door tot op heden onbekende daders is in de nacht van zaterdag op zondag onder de gemeente Vught op erger± Iijke wijze huisgehouden onder een vijftal langs de weg geparkeerde luxe auto's, waaraan uit puur vandalismé grote schade werd toegebracht. Ruitenwissers, radio-antennes e.d„ werden afgebroken en vervolgens in de omgeving weggesmeten, raaiateur» doppen zijn spoorloos. WASHINGTON, 29 sept. (Reuter) Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft bekendgemaakt, dat minis ter Dulles op 19 september aan de Zuidslavische regering een boodschap heeft gezonden over de Amerikaanse economische hulp. De woordvoerder sprak echter berichten tegen, volgens welke deze boodschap een waarschu wing zou zijn, dat de Amerikaanse hulp in gevaar zou kunnen komen door de toenadering van Zuid-Slavië tot de Sowjet-Unie. 0 KRABBENDIJKE, 29 sept. Van morgen omstreeks zeven uur zijn een personenauto, bestuurd door de heer J. G. K. uit Middelburg en een vracht auto, met aan het stuur B. uit Schin- nen (L.), bij het Bolwerk op de Rijks weg tegen elkaar gebotst. De perso nenauto kwam uit de richting Middel burg en de andere naderde uit de rich ting Bergen op Zoom. K. werd daarbjj gewond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zijn personen auto werd vrij zwaar beschadigd. De vrachtauto kwam er zonder „kleer scheuren" af. Mlchaëlis, Bruinisse, werden gekozen Zuster Van Roo begon haar arbeid in het bestuur. Van Krulningen naar Perkpolder VLISSINGEN, 29 september Z. Vlaanderen is zaterdag enigermate uit zijn veerbotenmisère gehaald door het wederom in bedrijf stellen van de .nu volledig verbouwde veerpont „Dordrecht". Door deze ingebruikstel ling kon de reservepont „Willemsdorp" worden vrijgemaakt voor diensten op de lijn ZljpeAnna Jacobapolder, zo dat thans eindelijk de defecte veerboot „Kramer" in revisie kan. Vorig jaar werd de „Dordrecht" be langrijk verlengd, doch weldra bleek, dat het stuwingsvermogen te gering was. Half maart werd de „Dordrecht", welke dienst deed op het drukke veer KruiningenPerkpolder uit de vaart genomen en moest dit voor Zeeuwsch- Vlaanderen zeer belangrijke veer ge noegen nemen met de „Willemsdorp", een boot van veel mindere capaciteit. Hierdoor ontstonden grote moeilijkhe den. Doch de Provinciale Stoomboot diensten beschikten toen ook niet meer over een reserve-schip. De „Kramer" die enkele weken geleden een roer defect opliep, kon derhalve evenmin In revisie gaan en moest in bedrijf worden gehouden tot het vrijkomen der Willemsdorp. VERBOUWING De Terneuzense scheepswerf ver bouwde de „Dordrecht" van stoom schip tot motorschip en plaatste 4 die sel-elektromotoren elk 450 pk sterk. Het machinevermogen bij de schroef is 1130 pk bij 280 omwentelingen. Door deze verbouwing heeft de „Dordrecht" aan kracht gewonnen terwijl voorts het tijdrovende bunkeren tot het ver leden behoort. Voorts kreeg de „Dor drecht" tot meerdere stabiliteit een kleine dokkiel. PROEFVAART Zaterdagmorgen is, in aanwezigheid saris der Koningin, een proefvaart ge- van vele autoriteiten o.a. de Commis- houden van Terneuzen naar Kruinin genPerkpolder. Reeds op deze proef vaart werden auto's etc. overgezet. On middellijk vond de overdracht plaats, waarna de veerpont op de lijn Krui ningenPerkpolder werd ingescha keld. De defecte „Kramer" wordt maandag uit de vaart genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1