Uit puAe uAiencUchap 'Ditmaal krijgt de zee haar prooi niet' mompelden de zee redders en het lukte Toepassing van Atoomenergie in communistisch China Hoogconjunctuur kan erg gevaarlijk voor ons worden Brabanders zeilen bloemetjes builen tijdens uitstapje Mijnenveger M-927 bij windkracht 9 van noorderpier vlotgesleept Per auto over Londen naar Rotterdam in drie uur Robusie redders sloegen hun slag Pereira kan ouder dan jaar zijn 150 Felle gevechten in rie Pro Rege schreef zijn 50.000ste lid in Maar landbouw blijft basis der economie Gekiste visjes N. Herv. Vrouwenverenigingen Socialistische eenheid in Italië Het begrip „offer" kennen wij niet meer Vechtpartij in Rotterdam Zaterdag 29 septt ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 (Van een speciale verslaggever) ROTTERDAM, 28 september. In de duistere berghaven van Hoek van Holland liggen dicht bijeen de sleepboten „Blankenburg" en „Argus" en de bergingsvaartuigen „Buffel" en „Meermin". Het wachten is op daglicht. Want op de kop van het noorderhoofd van de haven zit nog steeds de Belgische mijnenveger M.-927. Het waait hard uit het zuidwesten, windkracht 6. Met de vloed slaan grote klappen water over het schip, dat af en toe heen en weer wrikt met de zeegang. De houten bodem zal het hard te verduren krijgen op grote stenen van de noorderpier. Dan komt het eerste daglicht. In de berghaven komt leven. 6.30 uur: de reddingboot „President Jan Leis" vaart uit met een gedeelte van de bemanning van de M.-927, zwemvesten aan. Op de gezichten van de Belgen en Hollanders ligt een grim' mige trek, alsof ze zeggen willen, als het aan ons ligt, krijgt de zee deze keer haar tol niet. Aan boord gezet De bemanning zal met de „Leis" aan boord gezet worden om op het gestran de schip te zijner tijd behulpzaam te zijn by het vastmaken van sleepboten en bergingsvaartuigen. 6.35 uur: de „Maas" en „Blanken burg" varen uit. Het is nu licht genoeg en het water rijst snel. Voor 9 uur, wanneer het water gaat zakken, moet de operatie gelukt zijn. Anders zal het schip moeten blijven zitten tot het vol gende hoogwater, plus minus 12 uur later. Er is echter windkracht 8 voorspeld. Mislukt 6.45 uur: de „Leis" zet de Belgen over op hun vaartuig. 6.50 uur: de eerste vuurpijl met daaraan verbonden een Hjn, vliegt van af de „Blankenburg" om verbinding met de mijnenveger te krijgen. Mis lukt. 7 uur: daar gaat de vuurpijl van de „Maas", met een dunne lijn eraan, keu rig geschoten door de eerste stuurman met een Schermuly-pistool. In een gro te boog valt de lijn over de B.-927 en rappe handen halen hem in. Aan de dunne lijn zit een dikkere en daaraan een 4% duims staaldraad met een tus senstuk van nylon om de grote stoten op te vangen. „Tros is vast 7.25 uur: komt er een sein van de Belg: „Tros is vast". De tros is rond de achter-verhaallier goed vast ge zet. Vijf minuten later is de kleine „Blankenburg" vastgemaakt voor de „Maas" en samen beginnen ze te trek ken. De wind is inmiddels aangewak kerd tot 8 misschien wel tot 9 en er NEW YORK, 28 sept. Reuter. Amerikaanse specialisten, die Javier Pereira uit Bogota gedurende negen dagen in een ziekenhuis te New York hebben onderzocht, verklaren geen be wijzen te hebben gevonden, welke de juistheid van diens bewering, dat hij 167 jaar is, zouden kunnen loochenen. Zij baseren hun verklaring, dat Pe reira inderdaad ouder dan 150 jaar zou kunnen zijn, op een diepgaande onder vraging van familieleden, vrienden en bekenden van de oude Columbiaan. De medische wetenschap kent nog geen methoden om de juiste leeftijd van een volwassene vast te stelllen. Pereira geniet nog van een goede gezondheid. is een lage, dreigende-grijze wolken hemel. Af en toe regent het. Driftig scharen de belde sleepboten aan hun trossen, maar de M.-927 zit vast en goed vast ook. Dwars op wordt er getrokken. En er komt beweging inZjj draait om haar as, maar komt niet verder in zee. Waarschijnlijk draait zij op de puntige bazaltblokken. Eindelijk los De sleepboot „Argus" wordt te hulp geroepen, maakt vast en dan, om 8 uur, door vereende krachten schiet de M.-927 los .Direct wordt ze nu uit het vaarwater gesleept. De „Blankenburg" en de „Argus" gooien los. Daarna maakt de „Blankenburg" voor vast om het schip naar binnen te trekken naar veiliger haven. Van de „Maas", die nog steeds met het achterschip verbonden is, blijft intussen de sleeptros onklaar geraakt te zijn en die wordt gekapt. Dan gaat het convooi naar binnen. Reddingboot en „Maas" in dè nabij heid voor het geval zich nog wat zou voordoen. De zee is grauw, en dreigend, maar de prooi is haar dit keer in derdaad ontgaan. Om 10.30 uur breekt nog de tros van de „Argus", maar dat kan geen kwaad meer en om 11.20 uur is het schip veilig binnen de pieren en maakt de „Argus" weer vast. Dan gaat het naar Wilton, dok 2, in Rotterdam. Verbond van prot.-chr. werk gevers vergadert 18 oktober 's-GRAVENHAGE, 28 sept. Het verbond van protestants christelijke werkgevers in Nederland zal op don derdag 18 okt. a.s. in Amersfoort een algemene vergadering houden, waar op zal worden gesproken over het vraagstuk van de automatisering. Prof. Berman, buitengewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft en hoofdingenieur in algemene dienst van de P.T.T., zal spreken over het tech nische aspect van dit vraagstuk. Dr. Kohnstamm, chef van de industrieel- economische afdeling van de A.K.U. te Arnhem zal de economische kant be lichten en drs. Bavinck, directeur van de afdeling sociale zaken van de N.V. Philips te Eindhoven de sociale. ALGIERS, 27 sept. (AFP). Bij felle gevechten in Algerië zijn donder dag tachtig opstandelingen gesneuveld en acht gewond. Aan Franse zijde vie len drie doden en acht gewonden. De opstandelingen, die in uniform waren, werden donderdagochtend door een verkenningsvliegtuig ontdekt. On middellijk werden Franse troepen naar het betrokken gebied gezonden, o.a. met hefschroefvliegtuigen. Aan de ge vechten die ontstonden, namen ook Franse vliegtuigen deel. UTRECHT, 28 sept. De Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege, de organisa tie die de prot. chr. militaire tehuizen bouwt en exploiteert, heeft zijn 60.000- ste lid ingeschreven. Het was de heer Van der Windt uit Schipluiden, die dit mooie getal volmaakte. Het bestuur heeft hem en zijn aanbrenger, de heer Van Leeuwen, een reis langs een aan tal tehuizen aangeboden. Pro Rege heeft zijn ledental nu dank zij een intensieve werfaotie in een jaar met 10.000 zien stijgen. Het ledenverloop was buitengewoon laag, n.l. slechts 0,3 procent. Albert Milhado vertelt zijn bevindingen Maandag wordt de mogelijkheid geopend om per auto van Londen naar Rotterdam te reizen waarbij men de simpele oplossing heeft ge vonden om de auto over het stuk Noordzee dat gepasseerd moet wor den heen te tillen. 1 De radioreporter Albert Milhado zal met zijn auto om 5 minuten over half 10 van Manslion House naar Londen vertrekken met een brief van de burgemeester van Londen aan de burgemeester van Rotterdam. Met auto en al wordt de heer Milhado in een vliegtuig geladen en om 10 uur begint de directe vlucht naar Rotterdam. Onderweg vertelt hij zijn bevindingen aan de radio-luisteraars. Als alles goed gaat landt het vliegtuig om 10 minuten over 12 te Rotterdam op het nieuwe vliegveld Zestienhoven. Per auto naar het centrum van Rotterdam is dan maar een kattesprongetje, zodat nog vóór half één, dus binnen 3 uur de brief van de burgemeester van Londen aan de burgemeester van Rot terdam ter hand gesteld kan worden. ROTTERDAM, 28 sept. De politie heeft de 37-jarige A. D. de J., die in de woonwagen „Deo Gloria" te zevenhuizen woont, aangehouden. De man werkte reeds jaren als „evangelist". Hij had èen vereniging met een stichtelijke naam op gericht, waarvan hijzelf voorzitter was, gaf drukwerk uit en wist, volgens zijn eigen verklaring, hiermee vijftig zestig gulden per week te verdienen. De laatste tijd werkte hij in het Rotter damse havengebied en probeerde hij geld bijeen te krijgen voor „weeskinderen", De politie is er nu achter gekomen, dat hij het opgehaalde geld in eigen zak stak, Tweede vijfjarenplan PEKING, 28 september. Reuter. In het tweede vijfjarenplan van China, dat in 1958 zal aanvangen en waarvan de voorstellen door het congres van de communistische partij werden goedgekeurd, wordt de nadruk gelegd op de toepassing van atoomenergie en van automa tic voor de industriële ontwikkeling. Tevens wordt er echter de na druk op gelegd, dat het slagen of falen van het programma afhangt van de landbouw, welke basis blijft van de economie van China. Volgens de plannen zullen in 1962 250 miljoen ton graan per jaar moeten wor den geproduceerd of bijna 60 miljoen ton meer dan het produktiedoel voor 1957. Mechanisatie zal voor China een ge weldige uitbreiding van het oliegebruik met zich mee brengen en het vijfjaren plan voorziet daarom ln een produktie doel voor ruwe olie voor 1962 van 5 6 miljoen ton of ongeveer driemaal de voor 1957 voorziene produktie van 2,01 miljoen ton. Er zullen spoorwegen worden aan gelegd naar de nieuwe olievelden en de verbetering van het verkeersysteem zal een belangrijke taak zijn. Binnen vijf jaar zullen ruim 5.000 mijl aan spoorwegen en ongeveer 10.000 mijl aan wegen moeten worden aangelegd. Het produktiedoel voor staal voor 1956 bedraagt 12 miljoen ton of bijna het drie voudige van het produktiedoel van 4.120.000 ton. In het nieuwe vijfjarenplan wordt prio riteit verleend aan de produktie van ka pitaalgoederen en wordt voorts grote aandacht besteed aan een geleidelijke toeneming van de agrarische produktie. ENORME CIJFERS Het nieuwsbureau „Nieuw China" heeft o.m. de volgende gegevens bekend ge maakt voor de produktiedoeleinden voor 1962: elektriciteit 40 ik 43 miljard kwu, ko len 190 ik 200 miljoen ton, ruwe olie 6 a 6 miljoen ton, aluminiumgots 100.000 120.000 ton, kunstmeststoffen S ik 3,2 mil joen ton, metallurgische Installaties 30.000 40.000 ton, stroomopwekkings- installaties 1,4 ik 1,5 miljoen kw„ machine- werktuigen 60.000 65.000 stuks, hout 31 34 kubieke meter. Wat de lichte indu strie betreft wordt voor 1962 een produk tie van katoenen manufacturen voorzien van 260 miljoen rollen (1 rol meet onge veer 40 yards) tegen bijna 164 miljoen rollen voor 1957. De produktie van katoe nen garen moet stijgen tot 8 6 9 miljoen balen van elk 400 bis en de produktie van ruwe katoen tot 2,4 ton. Wat het hoger onderwijs betreft zullen de instellingen van hoger onderwijs in de periode van het tweede vijfjaren-plan ongeveer 500.000 afgestudeerden moeten afleveren of 80 pCt meer dan in het eerste vijfjarenplan. IJMUIDEN, 28 sept. De be manning van een Urker kotter, de UK 244, schipper R. Bos, heeft ongeveer 30 mijl bewesten Ter schelling een ongewone vangst gedaan. In het net trof men n.l. een kistje aan, dat dicht gespij kerd zat, maar voorzien was van enige gaatjes. Na opening bleek het kistje twee levende visjes te bevatten, die niemand kon thuisbrengen. Het is de bemanning niet gelukt de diertjes, die op haringen le ken, ln leven te houden. Eerste lustrum gevierd (Van één onzer verslaaggeefsters) UTRECHT, 27 sept. De jaar lijkse vergadering die de Bond van Ned. Herv. Vrouwenverenigingen op G.G. vandaag te Utrecht hield, had ditmaal een feestelijk karak ter. Honderden leden uit alle delen van ons land vulden de grote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen tot op de laatste stoel en samen vierden zij het eer ste lustrum van haar Bond. Me vrouw M. van Wijk-Jansze, de bondssecretaresse, vertelde dat bij de organisatie, die bij de oprich ting 20 verenigingen met 500 leden telde, nu reeds 04 verenigingen met 1650 leden zijn aangesloten. In een kort openingswoord sprak de bondspresidente, mevrouw A. v. d. Haar-Sterk uit Waddinxveen, er haar blijdschap over uit, dat onder de leden nog steeds dezelfde saamhorigheidheid heerst als op da eerste bijeenkomst. Op de bijeenkomst werd voor het eerst een speciaal voor de bond ge schreven lied gezongen. Een enquête onder de leden zal moeten uitmaken, of het vers wordt aangenomen als of ficieel bondslied. Het eerste referaat werd gehouden door ds. A. J. Timmer te Huizen, die sprak over „Onze invloed in de samen leving". Als een lichtend voorbeeld voor alle vrouwen van Geref. beginsel haalde hij Abigail aan, over wie in 1 Samuël 25 geschreven wordt. „De vrouw en de zending" was het onderwerp dat door de director van de Geref. Zendingsbond, ds J. de Lan ge, werd ingeleid. Een opname van de „draagvleugel boot" de „Witvis", waarover wij gister uitvoerig schreven, tijdens een proefvaart waarbij een snel heid werd behaald van 73 km/u. Het schip kan zich door middel van de „vinnen" aan weerszijde bijna geheel uit het water verhef fen, zonder dat het uit balans raakt. De vaart is dan ondanks de hoge snelheid trillingvrij. De aandrijving van het 10.75 m lange jacht geschiedt door een V-8 Chrysler motor. Maar niet anti-communistisch ROME, 28 sept. AFP. De leider van de Italiaanse linkse socialistische partij, Nenni, heeft gezegd, dat, indien men zal trachten aan een socialistische eenheidspartij in Italië een anti-com munistische taak te geven, van die een heid niets terecht zal komen. Verder zei Nenni over de plannen tot eenmaking van zijn partij en de sociaal-democratische partij van Sara- gat, dat voor de aanstaande verkiezin gen zal worden gestreefd naar een ge meenschappelijk platvorm. Over het vakverenigingswezen zei de linkse leider, dat het uiteindelijke doel de vorming van een vakverbond moet zijn, dat zowel van de regering als van de politieke partijen onafhankelijk is. Zijn „gesprek met de katholieken" is bepaald niet onvruchtbaar geweest, zo zei hij. Het zal dan ook worden voort gezet. Hij voegde eraan toe: „Niet de godsdienst scheidt de socialisten en de christen-democraten, maar de poli tiek". Wat doet u met uw geld? Hoogconctuur.Het grote modewoord van onze dagen. Zelfs kinderen praten erover. „Het kan zo niet duren" zeggen de meer bezadigden, maar het duurt al een paar jaar en de regering gaat ervan uit, dat het het volgend jaar niet anders zal zijn. Niet alleen in ons land, maar in de gehele wereld wordt een voortzetting van de hoogconjunctuur ver wacht. De welvaart stijgt. De één krijgt er meer van dan de ander. Maar de meeste mensen, die men spreekt, klagen dat zij er toch wel bekaaid afkomen Het is een grote zegen, dat wij mogen leven in deze tijd van welvaart. De armoede heeft zich teruggetrokken (al mogen wij ons niet vergissen door te den ken, dat niemand meer is, die ar moede lijdt!) Het overgrote ge deelte van de werkende Neder landers krijgt straks weer zes procent loonsverhoging. Of vijf procent (of misschien maar 3 procent), maar daar zullen wij het nu niet verder over hebben. Hoe belangrijk één procent ook isl Het allerberoerdste van het geval is weer, dat de mensen, die van hun pensioentje moeten le ven! op een houtje blijven bijten. Daarvoor ben je dan tenslotte Het gesprek ven de dag ook lid van de vergeten groepen. Het zou wel eens aardig zijn te weten wat er zoal gebeurt met het meerdere loon, dat de mees ten in hun hand krijgen. Het is, geloven wij, niet te veel gezegd, als beweerd wordt, dat het voor een onbelangrijk gedeelte te rechtkomt in wat deftig wordt aangeduid als de consumptie sfeer. Die is nogal breed. Daar onder rekenen wij beslist niet de aanschaf van een nieuwe mantel voor moeder de vrouw of van nieuwe kleren voor de kinderen, die zonder deze loonsverhoging niet aangeschaft zouden kunnen worden. Maar wel allerlei arti kelen, die niet strikt nodig zijn. Waarom niet? Of tegen dat laatste dan be zwaar is? Natuurlijk niet! Waar om zullen wij niet, als wij de middelen hebben, ons leven zo aangenaam mogelijk inrichten en het onszelf zo prettig mogelijk maken? Een énder doet het niet voor ons! Waarom zullen wij geen bromfiets kopen, als wij het geld ervoor hebben? Wie om iets anders te noemen deze zo mer Is thuisgebleven, omdat hij het ontzag zijn vakantietoeslag een goede bestemming te geven, die heeft dom gehandeld. Tenzij hij die toeslag voor een ander, nog nobeler doel heeft besteed! Over dat „nobeler doel" willen wij het nog even hebben. „Er is een macht geld onder de men sen", wordt algemeen gezegd. En dat is ook zo. Maar kent u één organisatie op christelijk terrein, 'I die met haar geld van de le den! geen raad weet? In de gunstigste gevallen springt men er net uit, maar dan is ook alles gezegd. De rest moet dan maar op de één of andere manier uit subsidie komen. Eigenlijk had den wij eerst de kerk moeten noemen. De verhalen, die men op dit punt zo af en toe hoort, zijn bijna niet te geloven. Er zijn gevallen bekend van mensen, die aanmerkelijk boven de zes mille liggen, maar die een rijksdaalder per maand voor de kerk al mooi genoeg vinden! Die dure buiten landse reizen maken („een mens mag tenslotte toch wel eens wét hebben") en bij wie de fles vele avonden op tafel komt, maar die het de vrager voör de kerk hoogst kwalijk nemen, dat hij die rijksdaalder nog niet genoeg vindt. „Wij staan al voor zulke hoge lasten. Iedereen doet een beroep op ons", is dan de uit vlucht. Hetzelfde geldt ook van som mige zakenlieden. Is het niet on gelofelijk, dat er nog niet zo lang geleden een zakenman met een omzet van minstens enkele tien duizenden per jaar weigerde zes gulden ln een heel jaar voor een politieke organisatie te betalen? Hij vond de helft van dit bedrag voor zijn doen al te veel! Offers? Nu willen wij beslist niet ge neraliseren. Het christelijk leven vraagt offers, ook financieel. En er zijn eenvoudige christenen, niet met aardse goederen geze gend, voor wie het begrip offer een realiteit inhoudt. Maar later wij eerlijk zijn: dit zijn uitzon deringen. Wie weet nog wat of feren is? Wij geven van onze overvloed. Wij behoeven er geen sigaar of sigaret minder om te roken, laat staan een boterham minder om te eten. Wij klagen steen en been over de belastin gen, maar wij vergeten, dat wij die niet zouden behoeven te be talen, als wij er niet naar ver dienden. Wij zijn rijk en verrijkt en hebben geen ding gebrek. Vermaterialisering is een groot woord. Maar is er Iemand, die als hij eerlijk is voor zichzelf en voor God durft te beweren, dat hij er geen last van heeft? Laten wij vooral in deze tijd van hoogconctuur, als wij meer geld in handen krijgen, meer dan ooit ons voor ogen houden, dat geld ons ten verderve zal voeren, als wij vergeten, dat wij slechts rentmeester zijn en dat de grote Eigenaar ons zal vragen wat wij met Zijn eigendom hebben uitge voerd! ROTTERDAM, 28 sept. De Rotterdamse politie heeft gister middag nogal wat moeilijkheden Weet U wel, nog een paar dagen en dan is de septembermaand 1956 weer verdwenen in het verleden. Maar dat betekent ook, dat de maand van vriendschap voor Uw en ons aller „Zeeuwsch Dagblad" voorbij is. De maand, waarin iedere abonné uit pure vriendschap een nieuwe abon né op het „Zeeuwsch Dagblad" op geeft. Hebt U dat karweitje al ge fikst? Ligt Uw bon al op de tafel van Uw dagelijkse gast, die U iedere dag prompt het nieuws komt brengen? Moet U op deze vragen neen zeggen, dan geven wij U de goede raad: doe het vandaag nog. Want Uw dagelijkse gast heeft ook Uw schouderklopje nO' dig. Uw schouderklopje in de vorm van een nieuwe abonné. Als al die schouderklopjes straks, op 1 oktober, binnen zijn, dan gaat Uw dagelijkse gast welgemoed verder. En al die nieuwe abonné's zullen er plezier in hebben te behoren tot de grote kring van „Zeeuwsch Dagblad"-lezers. De grote kring, die één grote familie vormt, met die dagelijkse gast in hun midden. Hieronder staat de bon. Die wilt U wel invullen en toezenden aan Uw dagelijkse gast. Vooruit reeds veel dank voor Uw blik van vriendschap. En hier is uit pure vriendschap mijn nieuwe abonné op „Zeeuwsch Dagblad": Naam-. Adres woonplaats - Betaalt per week/maand/kwartaal Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Vorststraat 90, Goes. gehad met een reisgezelschap uit Breda, dat een dagje uit was eii naar Rotterdam was gekomen. Hei verkeer in de omgeving van dé Lage Erfbrug heeft zelfs hinder ondervonden door hun optreden. Het gezelschap, dat uit ongeveer dertig mannen en vrouwen be stond, werd in een cafetaria aan de Nieuwe Binnenweg zo baldadig dat politiehulp werd ingeroepen. Toen een agent binnenstapte, greep men hem vast en een vechtpartijtjè ontstond. Gelukkig wist hij zich los te rukken en met behulp van enige bui tenstaanders een telefooncel te berei ken. Vliegende aardappelen Assistentie was toen spoedig ter plaatse, maar ook zijn colega's werden warm ontvangen. Zo werd bijvoorbeeld een grot® pan aardappelen door de zaak ge gooid. Tenslotte bracht de politie drie mannen en een vrouw naar het bureau in de Rochussenstraat. Dit was natuurlijk niet naar de zin der anderen, die steeds in de buurt van de bus, waarmee ze gekomen wa ren, bleven rondhangen. Bovendien probeerden zij steeds weer aan het pureau hun vrienden mee te krijgen, Een inspecteur en vijf agenten zagen tenslotte kans de groep weer in dé autobus te krijgen en onder politiege- leide werd de bus de stad uitgebracht^ Een der vrouwelijke arrestanten liep bij de vechtpartij een gebroken middenhandsbeentje op en moest ill een ziekenhuis worden behandeld. Recrutendag in Breda GOES, 28 sept. Daar te verwach ten is, dat het aantal recruten voor de Zeeuwse recrutendag niet erg groot zal zijn, is besloten om de najaarsrecruten- dag te houden in Breda in het Chr. Militair tehuis in de Keizersstraat 3a, in samenwerking met Noord-Brabant en Limburg. Deze dag zal gehouden worden op 8 november a.s.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3