Veertig jaar Middelburg- Westkapelle vice versa Stamp er óók een steen in! COLLECTE EVANGELISATIE NOODGEIIEDEI Gemeente Serooskerke (W.) staat voor aanzienlijke uitgave In Gapinge verrijst eeri modern en fraai verenigingsgebouw Wederom aantal eigenaren tot verkoop bereid Rotterdam schenkt 20 mille voor Schouwens beplanting Provinciale Zeeuwse Jeugd raad is opgericht Bode Cadans, die geen sleur werd Janse onderhoudt verbindingen met zijn dorp Dr. Wagenaar te Goes tot hoogleraar in Utrecht benoemd Burg. Huysmanstraat in Meliskerke Kruiningen heeft een iekort op de begroting Nog geen subsidie aan maatschappelijk werk BAAYENS 30 SEPTEMBER - GEREF. KERKEN Zaterdag 29 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 MMET EEN BREDE ZWAAI draait de wagen van bode Janse van Westkapelle het plein op voor het Bodehuis in Middelburg. Het is niet precies te zeggen voor de hoeveelste keer hij zijn wagen deze manoeuvre laat maken; veertig jaar pendelt hij al tussen West kapelle en Middelburg, vormt hij een economische schakel tussen het dorp aan de dijk en de Zeeuwse hoofdstad. Het is wel precies te zeg gen dat hij het veertig jaar doet: vorige woensdag was dat zo, op de kop af. Westkapelle heeft zich toen niet onbetuigd gelaten; „Jaap" Janse is door de muziekvereniging een daverende serenade gebracht, waarbij minstens het halve dorp tegenwoordig was. De klanten van Janse, ze krijgen hun goederen op tijd. Ze zien de ver trouwde figuur, in zijn blauwe kiel en grijze broek, handig ui-t de auto sprin gen, zoals hij zich al veertig jaar be- Jaap had het verdiend. Het beroep van bode behoort niet tot de gezapige 's Morgens zeven uur start Janse of zijn jeugdige neef de wagen, de melk in het dorp wordt gehaald, het lege goed van de caféhouders, groente voor de veiling. Dat betekent de wagen vraagt ook zijn onderhoud om zes uit de veren. Het is half tien, eer Janse Middelburg binnenrijdt. Bij het bodehuis zijn het grote manden, dozen, kisten en allerlei spullen die worden gelost. In het kantoortje worden de for maliteiten vervuld. Dan gaat het de stad in. Reeds voordat het bodehuis werd „gedaan" is de melk bij de fa briek afgeleverd, is de groente naar de veiling gebracht. Westkapelle kan gerust zijn. Janse levert zijn vracht jes op tijd af. In de stad Een maal in de stad zijn het maar korte afstanden, die de wagen moet trekken. Wagenkaarten halen op het belastingkantoor; enkele dorpelingen vroegen Janse of hij ze even ophaalde. Een fles zuurstof, die moest worden opgehaald. Boter halen voor de winke liers van Westkapelle, bij de coöp. melkinrichting „Samenwerking"; bij „Kinderzorg" op de Veersesingel wordt een doos met zilverpapier bezorgd, in gezameld op de kleuterschool. Korte afstandjes. Maar ondertussen wijst de -kilometerteller van de wagen 78.625 km. Twee maal de wereldom- trek. Kilometer voor kilometer gere den. Op de Rotterdamse kaai worden le ge flessen afgeleverd, „leeg goed" de inhoud ervan, limonade en spiri tualiën, verdween in Westkappelse ke len. Volle limonadeflessen worden niet meer ingeladen. Leeg goed Even over de brug, op de kop van de Rouaanse kaai, tussen Spijkerbrug en Prinses Beatrixbrug, wordt, voor de schepen die hier meren en op Rotter dam varen, leeg goed afgeleverd. Al weer lege flessen, bestemming Schie dam. Of het is voor Janse een speciale lege-flessen-morgen of ze weten er daar in Westkapelle goed weg mee. We houden het maar op het eerste, een toevallige concentratie van leeg- goed. Daarna is er nog suiker, die op de Korendijk, in een van de grote pak huizen, bij een firma, die in bakke- njprodukten handelt, moet worden geladen. Eerst wilde men al doorrij den Even het hoofd buiten het raam een kreet naar een bediende „Heeft D. nog wat besteld?" Het blijkt inderdaad het geval te zijn. D. zal zijn bestelling een dag eerder in huis krijgen dan hij verwachtte. Zo gaat het door, de morgen is snel om. Een doos hier, een zak daar, ha len en brengen. Tegen twaalven is Jan se weer in het bodehuis. gen tussen zijn dorp en de Zeeuwse hoofdstad goed te doen zijn. Met wagen en paard In 1916 is het begonnen. Met een wagen en een paard, soms ook was het een handwagen, waarmee de vrachtjes van de tramhalte naar het dorp werden vervoerd. De eerste wereldoorlog, waarin Janse zijn be drijf dus begon, bracht niet zoveel tegenslag als de tweede. Auto's wer den gevorderd, een dukw moest tij dens de inundatie uitkomst brengen. Janse hielp zijn bedrijf er weer bo venop. Nog zijn de onkosten hoog, doch hij komt „eruit". Daarvoor werkt Janse twaalf uur op een dag, want voor zeven uur is'hij zelden klaar. Als het minder druk is, is er altijd nog wel iets anders te rijden. Basalt of metselsteen. Geen dag gaat er voorbij, of men ziet Janse zijn vrachten rijden. Hij doet het nog steeds, zoals veertig ijvert om de economische verbindin- jaar geleden, met plezier en liefde. Verzwaring zeewering Zoutelande Stilleven Daar wacht hem, in een hoek, onder het bordje „Janse en Huijszoon, West kapelle" het stilleven van alledag. Een opeenhoping van levensmiddelen, fles sen bleekwater, een doos met peper koeken, zeep, potten en pannen, kle ding, die in Middelburg gestoomd is. De levensmiddelen nemen een voor name plaats in. Een stapeling van do zen, waarin die met de naam van een bekend wasmiddel, dat stukken witter wast, domineren. Vroeg in de middag gaat het weer richting Westkapelle, waarbij onder weg nog wel eens een dorp moet wor den bezocht. Dan volgt de rit door Westkapelle, die eigenlijk hetzelfde ka rakter draagt als die door Middelburg. Bondsdag Geref. Vrouwen verenigingen GOES, 28 sept. In ons blad van woensdag j.l. is in het verslag van de coogdag der Zeeuwse Geref. Vrouwen vereniging een fout gemaakt. Het ver zoek om de bondsdag in Zee land te houden, is niet gekomen van het bondsbestuur, maar één der Zeeuwse verenigingen had het verzoek gedaan of deze bondsdag niet eens in Zeeland mogelijk was. MIDDELBURG, 28 sept. In het kader van de voorgenomen onteige ning te Zoutelande ten behoeve van de verzwaring v. d. zeewering ter plaat se worden alle betrokken percelen ge taxeerd door de Centrale Commissie voor de onteigeningsvergoedingen van het Ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting te Rotterdam (de zgn. Commissie Van Nooten). Tevens wor den door de Polder Walcheren met belanghebbenden onderhandelingen gevoerd, op basis van deze taxaties door een minnelijke schikking de ei gendomsoverdracht dezer percelen aan de Polder Walcheren te bevorde ren. Wederom heeft zich thans een aan tal eigenaren hereid verklaard om op de aangeboden voorwaarden in te gaan en de desbetreffende percelen aan de Polder Walcheren te verkopen. Het dagelijks bestuur van de Pol der Walcheren stelt thans aan de al gemene vergadering, die heden, zaterdagmorgen, bijeenkomt voor, tot aankoop van de volgende pan den en percelen over te gaan: huis en erf Jac. Messie (groot 0.01.15 ha) voor f 14.105,huis en erf A. Lie- vense (0.00.49 ha) voor f 9.747, transformatorgebouwtje N.V. P.Z.E. M. (0.00.25 ha) f22.280,—; kerkhof van de Ned. Herv. Kerk (0.00.45 ha) voor f 135.weiland, huis, schuur en erf A. Lievense (0.07.86 ha) f 55.686,huis, schuur en erf A. Lievense (0.04.94 ha) f 17.870.huis schurr en erven G. Gabriëlse/A. Lie- GOES, 27 sept. Dr. G. Wagenaar te Goes, directeur-secretaris van de Stich ting „Prov. Gezondheidsdienst voor die ren in Zeeland", is aldus vernemen wjj van officiële zijde benoemd tot ge woon hoogleraar in de diergeneeskundi ge faculteit aan de Rijksuniversiteit van zijn geboorteplaats Utrecht. De 41-jarige professor zal, als plaatsvervanger van prof. dr. J. A. Beijers pathologie en the rapie doceren. Met dr. Wagenaar, die onze provincie ruim zestien jaar heeft gediend als die renarts en in zijn huidige functie, ver liest Zeeland een belangrijke figuur. Zijn grootste verdiensten op het terrein van de Zeeuwse veeteelt zijn ongetwij feld geweest: het t.b.c.-vrij maken van de Zeeuwse rundveestapel en het ini tiatief tot het oprichten van de K.I.- verenigingen in dit gewest. Met vreugde zal de nieuwbenoemde hoogleraar zijn werk te Utrecht aanvaar den. De Utrechtse universiteit heeft voor hem wel een bijzondere betekenis. Niet alleen dat de heer Wagenaar in Utrecht werd geboren en aan de universiteit al daar studeerde en slaagde als dierenarts, maar ook heeft hij daar van 19381940 als assistent van prof. Van der Kaay (thans directeur van de kliniek voor ver loskunde) gewerkt, om daarna te promo veren tot doctor in de dierengeneeskun- de. Op 1 februari 1940 vestigde dr. Wage naar zich te Middelburg als dierenarts. Daar de overstroming van Walcheren verhuisde hij naar Goes, waar hij zijn praktijk voortzette. Op 1 januari 1947 volgde zijn benoe ming tot directeur van de (In oprich ting zijnde) Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren. Deze dienst is mede door de kundige leiding van Dr. Wagenaar uitgegroeid tot een belangrijke en on misbare instelling voor agrarisch Zee land. vense (0.01.65 ha) f32.452,en erf van mevr. C. J. FerwerdaKlaassen (0.00.25 ha) voor f 400. Tevens zal een voorstel ter tafel ko men tot het verlenen van een uitke ring ineens aan het personeel. Dit is overeenkomstig de voor rijkspersoneel geldende normen. De regering heeft besloten, de salarissen en lonen van het rijkspersoneel gerekend vanaf 1 september 1956 met 6 te verhogen en dit over het tijdvak 1 september 19561 januari 1957 te doen in de vorm van een uitkering ineens. De be doeling is, dat deze uitkering om streeks medio oktober zal plaatsvin den. MELISKERKE, 28 sept. In de dezer dagen gehouden raadsvergade ring js besloten de nieuwe straat aan de zuidkant van de kom der gemeente de naam van Burgemeester Huysman straat te geven. De raad is bereid de woningbouw aan deze straat krachtig ter hand te nemen. De verlichting zal in twee straten uitgebreid worden. De vergoeding per leerling werd vastgesteld op 37 voor het lager onr der wijs en voor het voortgezet lager onderwijs op ƒ47. De gemeentebegroting 1957 werd aangeboden met een eindbedrag van 136.357,71 voor de gewone dienst. Een verzoek van de gemeente Middel burg om een subsidie voor de openba re opleiding tot kleuterleidster werd afgewezen. Omdat het wegdek in de Noordstraat totaal versleten is zal de bestrating vernieuwd worden, waar voor een lening zal worden gesloten. Deze vernieuwing is hard nodig, om dat het snelverkeer Domburg—Vlis- singen door deze straat komt. Naar de vergadering van de waterleidingmij. Midden-Zeeland werd afgevaardigd de wnd-burgemeester, de heer Francke. Bloemententoonstelling in 'sGravenpolder 's-GRAVENPOLDER, 28 september. „Ons Dorpsleven" organiseert in het verenigingsgebouw een bloementen toonstelling, die vandaag werd geo pend. Voor het aankweken van ver antwoordelijkheidsgevoel, vooral bij de schoolgaande jeugd van wie de in zendingen een groot deel van de be schikbare ruimte in beslag nemen zijn deze avonden van grote waarde. Dat er ook waardering is voor wat 's-Gra- venpolder in kamer en tuin presteert, bleek ook uit het grote aantal bezoe kers, dat reeds werd geboekt. Zater dagavond zullen de diverse prijswin naars worden bekend gemaakt. KRUININGEN, 28 sept. De raad kwam vanavond in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester A. Schipper. De gemeentebegroting voor 1957 werd aangeboden. De gewone dienst sluit met een tekort van f 36.000.waarvoor waarschijn lijk de algemene reserve van voor gaande jaren zal moeten worden aangesproken. Inkomsten en uit gaven zijn in totaal geraamd op f 905.872,20 met een post voor on voorzien van f 5.642,27. In verband met het bovenge noemde tekort van f 36.000.zal aan de minister van binnenlandse zaken verzocht worden de algeme ne uitkering uit het gemeente fonds te verhogen. In de vorige vergadering was de vraag aan de orde gesteld of het wen selijk zou zijn de gemeente in wijken te verdelen, van waaruit kinderen uit sluitend respectievelijk de openbare school te Kruiningen en de openbare school te Hansweert mogen bezoeken. B. en W. stelden thans voor tot deze verdeling niet over te gaan. Er zijn slechts 2 leerlingen van Hansweert- Oost die de o.l.-school te Kruiningen bezoeken. Indien zich in de toekomst excessen zouden voordoen, kan een dergelijke regeling nog altijd in het le ven worden geroepen. Nadat nogmaals uitvoerig het voor en tegen was be sproken, werd het voorstel in stem ming gebracht. Tegen stemden de he ren J. Witte en M. J. van der Maas )beiden vr. lijst), W. J. Pouwer (C.H.), Z. J. Jansen (K.V.P.) en J. Hoogstrate (A.R.), zodat het in de volgende verga dering van het thans afwezige lid van Iwaarden zal afhangen of het voorstel Herstel slotpark „Moermond" te Renesse RENESSE, 28 september. De stichting „Nieuw Schouwen-Dul- veland", die zich o.m. ten doel stelt het eiland een nieuwe beplan ting te geven in de plaats van die, welke in februari 1953 verloren ging, is door een gift van de Zweedse koning in staat gesteld het slot „Moermond" in Renesse met het bijbehorende park te kopen. Zij is voornemens dit kasteel, na restauratie, als jeugdherberg, museum en zo nodig tentoonstellingsruimte in te richten. De gedachte is nu gerezen, de nodige materialen voor het herstel van het park vanwege de gemeente Rotterdam beschikbaar te stellen. B. en w. wiHen er een bedrag van 20.000,voor uittrekken. Voor de restauratie van het park zijn o.m. 750 laanbomen en ongeveer 45.000 stuks bosgoed Tijdens een te Goes gehouden vergadering GOES, 28 september. In een vanavond in Hotel „Centraal" ge houden bijeenkomst van vertegenwoordigers en vertegenwoordig sters der verschillende jeugdorganisaties in Zeeland is de Provinciale Zeeuwse Jeugdraad opgericht. Na geruime tijd van voorbereiding, waarbij de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk haar diensten en medewerking verleende, kon vanavond dit be sluit vallen. Een voorzitter is nog niet benoemd. In de over vier we ken te houden volgende vergadering zal een voordracht voor deze functie worden opgemaakt. Het secretariaat zal berusten bij de di recteur der Stichting Zeeland, mr. J. F. Hornstra. zal worden aangenomen of verworpen, Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Kruiningen werd be noemd in de vacature van mej. J. Mar- kusse, die per 1 november a.s. in dienst zal treden te Hengelo (O.), met alge, mene stemmen mej. W. A. van der Vlies te Rotterdam. De tegenwoordige stortplaats voor vuil blijkt reeds geruime tijd ontoerei kend te zijn. B. en W. stellen daarom voor met het waterschap Kruiningen een overeenkomst aan te gaan tot het in gebruik nemen van een perceel grond aan de Veerhaven. De heer Wit te achtte de plaats van het betrokken perceel niet juist in verband met rook en stankverspreiding over het nabij gelegen veerhavenplateau. Op een vraag van de heer van der Maas antwoordde de voorzitter, dat de 8 in aanbouw zijnde woningwetwonin gen in ieder geval vóór 1 januari i bewoond zullen zijn. Bouw van zuiveringsinstallatie SEROOSKERKE (W.), 28 sept. Daar voor het jaar 1957 aanzien lijke bijdragen nodig zullen zijn voor de bouw van een waterzuive ringsinstallatie besloot de raad in haar vanmiddag gehouden verga dering een verzoek te richten tot Raad Vrouwenpolder bijeen VROUWENPOLDER, 28 sept. Burge meester A. de Kam heeft in de van daag gehouden raadsvergadering me degedeeld, dat de weg GapingeSe rooskerke is klaar gekomen en dat de nieuwe verlichting te Gapinge spoedig door de P.Z.E.M. ter hand zal worden genomen. Enige subsidieverzoeken werden voor kennisgeving aangenomen; aan de Zeeuwse Muziekschool zal een bij drage verleend worden. Enkele perce len bouwgrond in het zomerwoningter rein zullen in erfpacht uitgegeven wor den. Verder werd de verkoopprijs per vierkante meter bouwgrond gelegen in het uitbreidingsplan vastgesteld. De raad besloot een bijdrage van vijf cent per inwoner te verlenen aan het Zeeuwse Studiefonds. HET VERENIGINGSGEBOUW Hierna kwam de bouw van een verenigingsgebouw te Gapinge ter sprake. Thans kon een tekening getoond worden. Met een finan ciële bijdrage van het Rampen fonds zal er nu binnen afzienbare tijd een modern en fraai vereni gingsgebouw gebouwd worden. Er zal een aanvraag ingediend wor den voor een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. De heer J. Geerse vroeg in de rondvraag naar het plaat sen van een buitenlicht aan het ver enigingsgebouw te Vrouwenpolder en de heer W. Louwerse informeerde naar de rioleringsmogelijkheden, daar de lo zing in de sloten stank veroorzaakt. V.V.V.'s W. Z.-Vlaanderen gaan vergaderen GOES, 28 sept. Dinsdag 30 oktober zullen de V.V.V.'s in W. Z.-Vlaanderen haar jaarlijkse najaarsvergadering hou den. De V.V.V. „Cadzand" heeft dit jaar de organisatie op zich genomen. Drs. P. Heggen, directeur van de federatie van Limburgse V.V.V.'s, zal een causerie hou den over het onderwerp „De economische betekenis van het vreemdelingenverkeer". Deze causerie zal gehouden worden in hotel „De Schelde". de minister voor een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. De raad ging akkoord met het voor stel om de vergoeding aan de heer J. Hollestelle voor het bezoeken van zijn kinderen aan de o.l. school te Oostka- pelle te verhogen van anderhalve cent op twee cent per km, per kind en per schooljaar. Afwijzend werd beschikt op het subsidie-verzoek van het Hum. Thuisfront. Tot leden van de woon- ruimteadviescommissie zijn herbe noemd de heren M. Izeboud, I. Ge- schjere, Jasp. Jobse, P. Kesteloo en P. Tavenier. De Stichting Zeeuws Studiefonds zal een bijdrage ontvangen van 5 cent per inwoner per jaar, waarbij de he ren J. de Visser en Christiaanse het betreurden, dat de afgestudeerden de provincie verlaten en dus voor ons gewest verloren zijn. AANGEHOUDEN Van de stichting maatschappelijk werk en gezinszorg was een verzoek ontvangen de subsidie in verband met de steeds stijgende kosten te willen verhogen van 70 cent tot 1 per inwoner. Daar dit verzoek eerst kortgeleden werd ontvangen en en kele raadsleden bezwaren hadden tegen de gang van zaken bij deze stichting inzake de beschikbaarstel ling van gezinsverzorgsters en de hoge tarieven, die door minder goed gesitueerden moeten worden be taald werd het voorstel teruggeno men tot de volgende raadsvergade ring. Afgewezen werd het verzoek van de stichting Zeeuwse Muziekschool om te willen toetreden tot de algemene re geling inzake de subsidiëring; een zelfde lot onderging het schrijven van het gemeentebestuur te Middelburg om medewerking te willen verlenen aan het instandhouden van de cursus aan de rijkskweekschool ter opleiding van kleuterleidster bij het openbaar onderwijs. In de rondvraag bracht de heer Ize boud onder de aandacht het opgaand In de vergadering is een bespreking gewijd aan een van tevoren aan de be sturen der provinciale jeugdorganisa ties toegezonden schets omtrent taak, samenstelling en werkwijze van een provinciale jeugdraad in Zeeland. Men ging ermee akkoord, dat deze voorlopi ge statuten zullen gelden tot 1 januari 1958. Tot dat tijdstip kan de Jeugdraad zich beraden over de wenselijkheid en uitvoerbaarheid van een eventuele an dere opzet. Voorlopig treedt da Jeugdraad op als sectie van de Stich ting Zeeland, hetgeen impliceert, dat de adviezen formeel het dagelijks be stuur der Stichting zullen passeren. Bovendien zal het dagelijks be stuur der Stichting Zeeland de voor zitter officieel benoemen en wel op bindende voordracht van de Jeugd raad. De kosten van de Jeugdraad worden door de Stichting Zeeland gedragen. DOEL EN MIDDELEN Als doel is aangegeven de bevorde ring van de vrije jeugdvorming en da jeugdzorg in onze provincie. Met be trekking tot de jeugdzorg, met name wat betreft de sociale jeugdzorg, wordt de eigen functie op dit terrein van da organisaties voor maatschappelijk werk erkend. Als middelen tot berei king van het doel worden genoemdt het plegen van onderling overleg en beraad, het verstrekken van adviezen, desgevraagd of uit eigener beweging, het (doen) instellen van onderzoekin gen, het leggen en onderhouden van contacten met de over heid en met an dere organisaties, wier taak uitsluitend of mede ligt op de door de Jeugdraad bestreken terreinen, het uitvoerend op treden, echter slechts wanneer hiertoa besloten wordt met algemene stem men. SAMENSTELLING De samenstelling van de Jeugdraad is voorlopig als volgt: vijf leden aan (Vervolg op pag. 7) Militaire interland Op dinsdag 2 oktober wordt in Mechelen de tweede sportontmoeting gehouden tussen de ploegen van de Belgische en Nederlandse militaire administrateurs, de CAD uit Meche len en de COAK uit Middelburg. Het programma bestaat uit hoogspringen, verspringen, 100, 800 en 1500 meter, volleybal en voetbal. Het laatste tref fen, enkele maanden geleden in Mid delburg, werd door de COAK gewon nen. Ingezonden Mededeling (Adv.) De speciaalzaak voor uw BRIL voor het wegverkeer aldaar. De heer Jongepier wenste inlichtingen inzake de aankoop van straatstenen buitenom de plaatselijke aannemers en vroeg naar de wachthuisjes. Medegedeeld werd, dat dit nog steeds de aandacht heeft, maar de moeilijkheid schuilt in de vraag waar deze kunnen worden geplaatst. De vergadering werd geleid door de loco-burgemeester A. Goedbloed, daar burgemeester P. Dregmans momenteel houtgewas bij het hoefje van de~ heer I in het ziekenhuis te Middelburg is op- Langebeeke, dat een gevaar vormt I genomen. Ingezonden Mededeling (Adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2