Zal mr. Burger nu trachten mei liberalen tot akkoord te komen «mi Een ongeluk zit in een klein glaasje Beklaagden le Poznan hadden diepe haal jegens de politie Veel waardering voor scheidend schoolhoofd ie Middelburg NAVO bezorgd over verkorting dienstplicht in West-Duitsland Informateur heeft zorgen V.V.D. voelt wel wat voor deel name aan regering Tito in Rusland Spionagegroep in Polen Vijf oktober begint debat het Suezkanaal over Waarde van rijbewijs is zeer betrekkelijk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND „Exf ra-parlementair" „Wonderlijke visvangst" op de Noordzee Heer dan honderd doden in Al ierië ADENAUER WIL DADEN ZIEN „Vrouwen en kinderen hebben zij gedood" JÉ Geen alcohol bij wegverkeer Melk is duurder in enkele provincies Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- atraat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N V.. Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, 2,— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c Is Uw nieuwe abonné er al? Zie pagina 3 12e Jaargang No. 3513 Wnd.-hoofdrccacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 29 sept. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.39 u., onder 18.21 u. Maan op 1.45 u., onder 16.18 u. Hoogwater zondag 30 september: Vlissingen: 10.23 u. 1.52 m. 23.02 u. 1.78 m. Terneuzen: 10.52 u. 1.69 m., 23.29 u. 1.95 m. Wemeldinge: 11.55 u. 1.33 m., u. m. Zierikzee: 11.36 u. 1.16 m., u. m. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, Zaterdagochtend. De informateur, mr. Burger heeft gisteren weinig zichtbare acti viteit ontplooid. De morgen en een deel van de middag bracht hij door in het gebouw van de Tweede Ka mer; het verdere gedeelte van de dag verbleef hij in zijn woning te Wassenaar. De heer Burger staat voor moeilijke beslissingen. Hij heeft kennelijk een deel van de dag van gisteren gebruikt om zich te beraden op de gecompli ceerde situatie, die is ontstaan na de weigering van de A.R. om met slechts één ministerszetel genoegen te nemen. Wel neemt men in Haagse politieke krirgen aan, dat de informateur reeds contact heeft gezocht met de leiding van de Tr V.D. Het feit, dat de liberale fractie in de Tweede Kamer heden morgen in vergadering bijeen komt, zou hiermee in verband kunnen wor den gebracht. Alhoewel de liberalen geneigd zijn voor de volle honderd procent aan het extra-parlementaire AMSTERDAM, 28 sept. Van de „wonderlijke visvangsf' der Martina" wordt thans is vissers kringen gesproken, nadat deze Scheveningse logger op 13 sept. j.l. op volle zee vier ton drink water van het hospitaalkerkschip „De Hoop" had overgenomen dus niet leeg huiswaarts hoefde varen en na een zeer slechte vangst gedurende drie roeken die zelfde nacht een half schip vol haring ving. Hiervan wordt ge wag gemaakt in het laatste reis verslag van „De Hoop", die gis teren van haar septemberreis naar de vissende vloot in IJmui- den is teruggekeerd. Niet alleen was de vangst van de „Martina" direct na inneming van het wa ter, bijzonder groot. Ook de vol gende maal dat de vleet werd ingehaald zat er zoveel vis in, dat de schipper onverwijld de steven liet wenden om zo snel mogelijk naar huis te stomen. En sindsdien vragen de loggers „De Hoop" omdat „bijzondere haring water". meezonden Mededeling (adv.) ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. UAZil. BEDDEN EN STAAlWARENF «(RIEKEN Tt ZEVENBERGEN PARIJS, 28 sept. (A.F.P.) Te Sotsji aan de Zwarte Zee, waar de pre sident en de vice-president van Zuid- Slavië, respectievelijk Tito en Ranko- vic, en de eerste-secretaris van de communistische partij van de Sowjet- Unie, Chroesjtsjef, donderdag zjjn aangekomen, bevinden zich een aantal vooraanstaande Russische leiders. Ge noemd worden: eerste-minister Boel- ganin, minister van buitenlandse za ken Sjepilof en de partijleiders Kirits- jenko en mevrouw B'oertzewa. In officiële Libanese kringen is vrij dag vernomen, dat Libanon en Syrië de kwestie van de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Hoessen voor de Veiligheidsraad willen brengen. Veiligheidsraad karakter van de informatiepoging Burger vast te houden, en derhalve geen fractiebesluit wensen te nemen over het al of niet zitting nemen van liberalen in het te vormen kabinet, kan men nauwelijks aannemen, dat deze vergadering geen betrekking zal hebben op de kabinetsformatie, die zich op het ogenblik concentreert om de vraag wat de V.V.D. zal doen. WELK STANDPUNT? Omtrent het antwoord op die vraag PARIJS, 28 sept. (A.F.P.). Het Poolse persbureau heeft hekend ge maakt, dat vorige maand in Polen een spionagegroep onschadelijk is ge maakt. Er zijn vijf personen drie Poolse ingenieurs, een Poolse en een Zwitserse vrouw van Poolse afkomst aangehouden. De voornaamste agent, een zekere Jerzy Bauer, een zoon van de Zwitserse, had echter Po len kort voor de ontdekking van het komplot verlaten. Het hoofd van de groep, Tadeusz Babulski, had toegang tot „belangrijke staatsgeheimen", doordat hij waarne mend hoofd was van het bureau van inspecteurs voor de grondstoffenver- deling te Krakau en ook belangrijke functies had bekleed bij een handels concern. De arrestanten, die bij hun aanhou ding in het bezit waren van veel „spi- onagemateriaal", hebben bekend, al dus het Poolse persbureau. bestaat er in de liberale pers sinds gisteren geen eensgezindheid meer. Weliswaar volhardt het Algemeen Handelsblad in haar afwijzende hou ding, maar de Nieuwe Rotterdamse Courant slaat een geheel andere toon aan. In een hoofdartikel stelt dit blad „Aantrekkelijk en bepaald niet onre delijk zal ons liberale deelneming lij ken, gesteld uiteraard dat, in het ge heel gezien, het liberale element in een kabinet geen misdeeld kind zal zijn". Maarschalk Juin neemt Elfscheid FONTAINEBLEAU, 28 sept. (A.F.P.) De Franse maarschalk Juin heeft vrijdag te Fontainebleau afscheid ge nomen als opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Midden- Europa. Bij dit afscheid waren vele militaire autoriteiten uit de NAVO- landen aanwezig. Maarschalk Juin zei, dat hij de be slissing om het opperbevel neer te leg gen had kunnen nemen, omdat hij ge rust was over het fiefensieapparaat dat is opgebouwd. ALGIERS28 sept. (A.F.P.). De Franse veiligheidstroepen in het 'ge bied van Constantine hebben 105 ver zetsstrijders gedood en vijf gevangenen gemaakt. De operatie die van donder dagmorgen tot vrijdagmiddag duurde heeft een gehele bende vernietigd. POZNAN, 28 sept. (Reuter). Vrijdag zijn te Poznan de twee pro cessen tegen twaalf der 154 beklaag den voortgezet, die in deze Poolse stad terecht zullen staan op beschuldiging van moord en andere misdrijven, ge pleegd gedurende de wanordelijk heden, die aldaar 28 juni j.l. waren uitgebroken. Eén der getuigen verklaarde drie van de beklaagden op het station te hebben gezien, terwijl zij een Poolse korporaal sloegen en schopten. De woede tegen deze korporaal zou zijn opgewekt doordat hij een vrouw en twee kinderen zou hebben dood geschoten, toen zij trachtten uit het gebouw van de Veiligheidspolitie te ontsnappen. Een der verdachten gaf toe dat er tijdens de wanordelijkheden met een machinegeweer was geschoten door de betogers. Aanval op politiebureau Een 21-jarige verdachte vertelde de rechters dat hij zich met vijf andere burgers meester had gemaakt van een legertank en met een machinegeweer op het hoofdkwartier van de veilig heidspolitie had geschoten. De verdachte zei voorts, dat hij later uit een nabijgelegen huis ongeveer twintig salvo's uit een automatisch pistool op het politiebureau had gelost. Gevraagd door de rechter waarom hij eigenlijk had gevuurd, antwoordde hij „omdat ik een diepe haat voelde, toen men mij had verteld dat de Veilig heidspolitie vrouwen en kinderen had gedood". Een 20-jarige verdachte beklaagde zich er over, dat de politie hem had geslagen, waarop de openbare aankla ger mededeelde dat vijf politieofficie ren waren ontslagen. De juristen uit westelijke landen, die op uitnodiging van de vereniging van Poolse advokaten de processen in de zaak van de onlusten te Poznan bij wonen, krijgen speciale zitplaatsen bij alle zittingen waarbij zij aanwezig wil len zijn. Ook worden zij in de gelegen heid gesteld met de Poolse verdedi gers te spreken. De buitenlandse verslaggevers wor- NEW VORK, 28 sept. (Reuter). De Veiligheidsraad van de Ver. Naties ril vrijdag 5 oktober bijeenkomen voor het debat over de Suezkwestie. Men verwacht, dat de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Egypte de besprekingen zullen bijwo nen. Mogelijk zal ook de Sowjet-minis- ter van buitenlandse zaken aanwezig zijn. den volkomen vrij gelaten in het door zenden van verslagen. De Duitse bondskanselier Adenauer heeft in Brussel in een toespraak een dringend beroep gedaan op de Euro pese landen om te handelen in plaats van te praten om tot een werkelijke Europese eenheid te komen. Op deze foto ziet men vier van de ne gen mannen (in burger), die worden beschuldigd van medeplichtigheid aan de gewapende aanval op een gevange nis en een politiebureau van Poznan en andere gewelddaden", temidden van een strenge bewaking bij de aan vang van het proces. Afscheid van de heer J. IJsselsiein MIDDELBURG, 28 september. Hartelijke woorden, mooie ca deaus, een pittig programma van leerlingen: het was alles bestemd voor de heer J. IJsselstein die al zou niemand het zeggen de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt en deswege vanavond in een bijna volle Schuttershofzaal afscheid nam als hoofd der Ulo school aan de Nieuwe Haven. Direct verbreekt de heer IJsselstein de relaties met „zijn" school nog niet, hij blijft nog als tijdelijk leraar werk zaam, omdat het aantal leerlingen dit noodzakelijk maakt. Voor het nieuwe cursusjaar gaven zich niet minder dan 61 leerlingen op. Veel leerlingen, oud leerlingen, collega's, ouders, leden en bestuur der vereniging voor Gerefor meerd lager onderwijs en autoriteiten gaven op deze avond blijk van hun grote waardering voor de persoon en het werk van het scheidende school hoofd. Teven vond plaats de officiële installatie van het nieuwe hoofd, de heef F. Rhebergen, gekomen uit Utrecht, door de voorzitter der ver eniging, de heer J. K. Voogd. In zijn openingswoord memoreerde de heer Voogd, dat de heer IJsselstein, die toen werkzaam was te Schevenin- gen, per 1 jan. 1931 werd benoemd tot hoofd van de Heren grachtschool als opvolger van de heer Hage. Op deze school werd toen zowel lager als uitge breid lager onderwijs gegeven. Lang duurde dit niet. De grote toeloop van leerlingen maakte splitsing noodzake lijk.. De ULO met de heer IJsselstein als hoofd kon worden gehuisvest in een oude openbare school, daterend uit 1884 aan de Nieuwe Haven. De heer Voogd schetste de heer IJsselstein als een man met grote ga ven van verstand en hart, die be kend staat om zijn geestigheid, hu mor en ironie, die zijn leerlingen zo heerlijk kan beetnemen met een tin teling in de ogen, die de kunst ver staat de ernst 'te kleden in de ironie, een man met scherp verstand, die het christelijk onderwijs een warm hart toedraagt en voor zijn leerlin gen veel betekent. Het typeert hem, dat hij altijd weer de zwakkeren onder de leerlingen nog een kans wil geven, waardoor zij later in de maatschappij vaak slagen. Hij voerde een mild regiem, aldus de heer Voogd; die namens bestuur en leden de heer IJsselstein hartelijk dankte voor al hetgeen hij heeft verricht. Vervolgens werd de heer Rhebergen met zijn vrouw verwelkomd „Met ver trouwen draagt het bestuur het werk van Uw voorganger aan U over. Wij hopen, dat U niet alleen de leerlingen onderwijst en hen bekend maakt met de christelijke en maatschappelijke deugden, maar dat U bovenal hen brengt tot de Heiland". Dit is een moeilijke, maar ook een mooie taak. Tracht U niet het onder wijs christelijk te maken, maar laat het christelijk zijn", zo zei de heer Voogd. Als oudste bestuurslid sprak daarna de heer J. Lorier. Mevr. IJsselstein werden daarna twee bloemstukken aangeboden en de heer IJsselstein ont ving namens het bestuur een oplshor- loge. Namens de leden werden twee boekwerken geoffreerd. Weth. J. P. Kögeler, sprekend voor het gemeente bestuur, verklaarde dat de heer IJs selstein met de inzet van zijn gehele persoon het onderwijs heeft gediend. Na de heer Rhebergen te hebben verwelkomd, deelde de heer Kögeler mede dat een nieuwe school een zeer billijke wens is. Zonder enige belofte te kunnen doen, sprak hij het vertrou wen uit, dat binnen niet al te lange tijd deze nieuwe school een feit zal worden. B. en W. zijn van oordeel, dat de eerste school, die in Middelburg zal worden gebouwd, voor de school Nieu we Haven moet zijn. Nadat de heer B. H. Lavooy een schrijven van de wegens ziekte afwe zige inspecteur van het lager onder wijs had voorgelezen, dankte ds. Van Til namens de kerkeraad der Gerei, kerk de heer IJsselstein voor het ge- (Zie vervolg pag. 7) Spoedvergadering ie Parijs PARIJS, 28 sept. (Reuter). De Noordatlantische Raad is vrijdag ...Ï.J .iüik. AMSTERDAM, 28 sept. Hoofd inspecteur Koppejan van de ver keerspolitie te Amsterdam heeft een nieuwe slagzin bedacht, die gebruikt zal worden bij de komen de propagandaweek van de com missie Amsterdam der Vereniging voor alcoholbestrijding bij het snelverkeer (V.A.S.): „Een onge luk zit vaak in een klein glaasje". Een andere en meer bekende slagzin heeft een wijziging onder gaan. Het is nu: „Geen alcohol bij wegverkeer", want ook bromfiet sen en gewone rijwielen veroorza ken ongelukken, indien de berijder onder invloed verkeert en zij be horen niet tot het snelverkeer. De propagandaweek wordt gehouden van 1 t/m 7 oktober a.s. Mr. F. Hollander, de vroegere offi cier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, leidde als voorzitter van de commissie Amsterdam van de V.A. S. een persconferentie, waarin hij be toogde, dat het rijbewijs slechts een zeer betrekkelijke garantie voor de veiligheid van het verkeer schenkt. Immers in België, waar een rijbewijs niet wordt vereist, is het aantal onge lukken relatief niet groter dan hier. In de Verenigde Staten is het gemiddelde aantal dodelijke verkeersongelukken 35.000 per jaar. Er zijn aanwijzingen, dat de ongelukken voor een belangrijk deel door voortdurend dezelfde men sen worden gemaakt, doch criminolo gisch weet men daarvan nog te weinig nog te weinig om er voordeel uit te kunnen putten. Mr. Hollander deelde nog mede, dat in 1954 in totaal 1021 bestuurders van motorrijtuigen en 3758 wielrijders en bromfietsers veroordeeld zijn voor het in dronkenschap besturen van een voertuig. in spoedvergadering bijeengeko men ter bespreking van de beslis sing van de Westduitse regering de dienstplicht op 12 maanden vast te stellen. De raad is bezorgd over de gevolgen die deze beslis sing kan hebben. In de eerste plaats is men bang dat West- Duitsland nu zijn verplichtingen niet kan nakomen en vervolgens vreest men dat hierdoor de mili taire paraatheid van de NAVO als geheel bedreigd wordt. Men acht het moeilijk, zo niet on mogelijk, de militaire doeleinden van de NAVO te verwezenlijken als de diensttijd op slechts 12 maanden is vastgesteld. De NAVO-raad is het op dit punt altijd eens geweest met de mi litaire autoriteiten, die 18 maanden het minimum vinden. De vertegenwoordiger van West- Duitsland heeft de NAVO-raad meege deeld, dat de bondsregering vastbeslo ten is haar militaire verplichtingen te genover de NAVO na te komen. H(j verklaarde, dat zijn regering de be doeling heeft het aantal beroepsmili tairen te verhogen .van 230.000 tot 300.000 teneinde de verkorting van de diensttijd tot 12 maanden te compen seren. Niet in Zeeland 's-GRAVENHAGE, 28 sept. De algemene vereniging voor melkvoor- ziening deelt mede, dat in die delen van haar werkgebied, waar de melk handel niet gerationaliseerd is, met ingang van 1 oktober de consumenten prijzen van melk en karnemelk los en in literflessen verhoogd zullen worden met één cent per liter. Deze prijsver hoging staat los van de in juli j.l. voorgenomen prijsverhoging, die door ingrijpen van de minister van econo mische zaken werd verboden. Het werkgebied van de A.V.M. om vat in hoofdzaak het vasteland van Z.- Holland, het zuidelijk deel van Noord- Holland en het westelijk deel van Utrecht, de stad Utrecht inbegrepen. DE BILT ZEGT: Opklaringen en minder wind Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Krachtige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1