Marnix van Sint Aldegonde als dichter en schrijver BEURS MARKT VEILING Nieuws uit de Provincie A Het verwisselde testament DankbareAntwerpenaren zorgden voor grafzuil Vrijdag 28 september 1956 pagina 5 j Zeeuwse Wandelingen Vriendelijke stemming, Unilever willig Middelburg Goes Van onze dverteerders OUD ENGELS VERHAAL ZEEUWSCH DAGBLAD Van zijn kasieel in Souburg is nieis meer over et de rust van Marnix op z'n borsten tasten, maar dat hij ze biech- - - ten wil of absolutie van haar zonden kasteel te West-Souburg was het gedaan: op verzoek van de Prins wordt hij burgemeester van Antwerpen in 1583. Moeilijke dagen breken er voor hem aan als de stad in het volgend jaar bele gerd wordt. Parma slaat het beleg juist op de dag, dat Prins Willem te Delft vermoord wordt (10 juli 1594). Ruim een jaar later moet Marnix de stad overgeven en hij krijgt de schuld van Antwer- pens val. Beschuldigingen zijn er genoeg: Marnix was eigenzinnig in militaire zaken, onhandig bij de verdediging, onderhield geheime briefwisseling met Parma, had Antwerpen aan de vijand verkocht, en meer van dat fraais. Wel had hij vredesonderhandelingen aan geknoopt met Parma, waarbij hij zijn verloren goederen in Brabant, Hene gouwen en Vlaanderen zou terug krij gen, maar dat is geen verraad. Parma zelf heeft gezegd, dat Mar nix niet^ om te kopen was, voor veel geld zelfs niet. En Bilderdijk zei later „Dat Marnix onbekwaam tot trouwe loosheid was, is boven alle bedenke lijkheid'' Hoe het ook zij, de Staten vertrou wen hem niet en verbieden hem naar Zeeland te komen. In vertwijfeling roept hij uit: „Dat is dan het loon voor al het doorgestane leed, voor al de trouwe diensten, aan mijn medebur gers bewezen. Ik ga dan van nu aan met mijn zoon buiten het vaderland omzwerven", met het plan naar Duits land of Polen te gaan. Van dat plan is niets gekomen, want hij is vermomd toch naar Zee land gegaan. Terug in Souburg Toen hij weer op zijn kasteel terug was, schreven de Staten van Zeeland, dat hij in zijn huis op Souburg blijven moest en met niemand mocht spreken tot nader order. Hier schreef hij een verdedigingsgeschrift en eiste een on partijdig onderzoek. Hij hoorde ech ter nergens van en tenslotte is de zaak doodgelopen. Ook zijn f1200 trakte ment, dat was ingetrokken, kreeg hij weer terug, zelfs het achterstallige. Latere geschiedschrijvers hebben al de laster kunnen weerleggen. Zo woont hij hier enkele jaren, terwijl hij zich bezig houdt met het herzien van zijn psalmberijming en met de bijbelvertaling. Om zich aan dit laatste werk beter te kunnen wijden, gaat hij in 1594 te Leiden wonen. Hij krijgt een salaris van f2800.per jaar en de titel van hoogleraar in de theologie. Hij heeft alleen maar de vertaling van het boek Genesis klaar gekregen. Toen hij nog op zijn landgoed woon de, heeft hij financiële steun van de Staten van Zeeland weten te verkrij gen voor de opbouw van de verwoeste kerk van West-Souburg en voor het onderhoud van een predikant en schoolmeester. Zijn laatste levensjaren zijn nog ver van rustig, zodat hij aan zijn bijbel vertaling niet hard kan opschieten. Hem wordt nog een zending naar Frank 'jk en Engeland opgedragen om onderschepte brieven-in-geheimschrift te ontcijferen, een werkje waarin hij goed thuis was. Een paar jaar later begeleidt hij Louise Juliana, de doch ter van Prins Willem, die in het hu welijk zal treden met de keurvorst van de Paliz, naar Duitsland. Zijn laatste werk is een reis naar Zuid-Frankrijk geweest naar 't prins dom Oranje, ten behoeve van Prins Maurits. Op deze reis is hij ziek ge worden en op 15 december 1598 is hij te Leiden gestorven. Zijn zinspreuk „Repos ailleurs" de rust elders) is nu in vervulling gegaan. Of hij in de St. Pieterskerk te Lei den of in de kerk te West-Souburg is begraven heeft men tot nu toe niet kunnen uitzoeken. Toen in 1872 te Middelburg een Taal- en Letterkundig congres werd gehouden, is er op initiatief van enige Antwerpse heren een bescheiden ge denknaald opgericht te West-Souburg op de plaats waar eens de kerk stond. Aan de voorzijde staat zijn wapen en daaronder „Aan Marnix". Aan de achterzijde: „Antwerpenaren togen door Zeeland en richtten deze grafzuil op ter ere van hun grote burgemees ter 3 sept. 1872". Marnix als schrijver We hebben al gehoord, dat Marnix een nieuwe psalmberijming heeft ge maakt (1580), waarvan in 1591 een tweede, gewijzigde druk verscheen. Later wil ik hierover nog wel eens uitvoeriger schrijven, ook om deze te vergelijken met de psalmen van Da theen, zodat ik daarover nu niet ver der zal praten. Een bekend boek (van 500 bladz.) is „de Bijenkorf (Biëncorf, schrijft hij in de taal van die tijd) der hei lige Roomse kerk". De Roomse leer is van overal saamgelezen, „van velerlei en menigerhande bloem- kens bijeengeraapt", vandaar de naam bijenkorf. Dit boek heeft hij geschreven in 1568/69 toen hij als balling in Oost-Friesland zat. In scherpe woorden hekelt hij de geestelijken en hun gewoonten en spot met de luiheid en domheid van de kerkelijke heren. In zijn tijd was er een spreekwoord: stommer dan een monnik. In Italië bestond er werkelijk een orde: die der onwetenden of on- geleerden. Is de pastoor te familjaar met jonge meisjes, dan moet men niet denken dat hij ze kussen wil of naar haar geven, spot Marnix. En als hij het heeft over hun kle ding of over een uitgebraakte ouwel, heeft zijn beschrijving veel weg van „schilderachtige straattaal", zoals iemand het eens heeft genoemd. Maar wat ons nu plat en vulgair in de oren klinkt, was in Marnix' tijd heel ge woon. Verder wordt Marnix algemeen be- schouwd als de dichter van het Wil helmus, ons volkslied, dat omstreeks 1568 ontstaan moet zijn. Minder bekend is zijn opvoedkun dig werk „Beschouwingen omtrent de opvoeding der jeugd", waarin mooie, frisse ideeën worden gegeven. Wat is er van het kasteel geworden? Tenslotte nog enkele bijzonderheden over het kasteel van Marnix te West- Souburg. Marnix is na de dood van zijn eerste vrouw nog twee keer her trouwd: met Catharina van Eeckeren en met Josina de Lannoy, de weduwe van zijn zwager Adriaan van Bailleul. Hij had maar één zoon, Jacob, van zijn eerste vrouw. Deze overleefde zijn vader slechts 6 weken, zodat het kas teel bewoond werd door Jacob's doch ter Jonkvr. Walburg van Marnix. Deze is later getrouwd met Willem van Stoutenburg, zoon van Oldenbarne- velt, bekend uit de mislukte aanslag op Prins Maurits. In 1638 werd het verkocht aan Mid delburg, welks burgemeester Isaac van Perre een halve eeuw later eige naar was. Nog later behoorde het aan het geslacht Steengracht. Marnix en de volgende eigenaars hebben het kasteel hier en daar wel wat hersteld, maar een grondige ver nieuwing zou te veel kosten: het raak te dan ook meer en meer in verval. Tenslotte werd het in 1783 voor 255 pond (f 1530) als afbraak verkocht en in 1810 werden de laatste overblijfse len opgeruimd. Voor de laatste oorlog was de plaats waar het gestaan had nog te vinden, de met riet begroeide plaats van de oude grachten wees de weg. De Duit sers hebben daar echter veel gesjouwd en gerommeld en nu is de plaats van het oude kasteel een perceel bouwland. Voor wie niets van de geschiedenis af weet een gewoon stukje land. Alleen de naam van de boerderjj daar vlak bij herinnert nog aan de beroemde bewo ner Marnix van St. Aldegonde. L. v. W. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V. GOES. 344% Ned. 1953 94)4 94)4 De Oostkust 115 120 Borneo-Sum 88 3>/% Ned. 1953 92)4 92)4 Serbadjadi 36 36 Internatio 102 103 3-314% Ned. '47 9144 91H H. Am. L. 201 202H Alb. Hey'n 286)4 286)4 3% Dollarl. '47 95 94)4 K. J. Ch. Ptvrt 185)4 187 Wilson 14)4 14)4 3% Ned. 1962/64 93)4 3% Grootb. '46 884i 93 Kon. Boo t 179)4 18114 Baltimore 4 m 8814 Kon. Pak.vrt 164)4 165)4 Chesap. O. 62)4 62 54 Cultuurb. 51 51 Kon. Rott. LI. 177 176 Miss. K. Tex. Nat. Hbk 117 119 N. Sch. U. 172 17254 N. York C. Ned. H. My 19044 191 Omm. Schvrt 337 338 Pennsylvania 2314 2374 A.K.U. 24444 250)4 Stvmy. Ned. 193 192)4 Can. Pac. 33)4 33)4 Berk. Pat. 188 189)4 H.V.A. 9994 10014 Am. Motors 6)4 6)4 Calvé Delft 340 347 Jav. Cultuur 58 57 Amer. Rad. 1814 1874 Geld. Zn. 219 N.I.S.U. 67 6754 Am. Smelt 5174 52)4 K. Hoogo. 327 330 Vorstenlanden 32)4 32)4 Anac. Copper 81)4 8154 Ned. Ford 403 400 Verd. D. M y 105)4 106)4 Bethl. Steel 16274 164 N. Kabelf. 323 326 Senemb. 77L 76)4 Curt. Wr. 40 40)4 Ph. Gloeil. 27644 28174 Müll. Co. 326 328 Gen. Motors 47)4 4674 id. 6 pref. 16944 170)4 Amst. Bank 239)4 24114 Int. Nickel 106)4 105)4 Unilever 383)4 396)4 Esc. Bank Jones Steel 56)4 5754 Wilt. Fijen. 325 Rott. Bank 208 210)4 Kennec. C. 134)4 135)4 Bil. II rubr. 226'A 227)4 Tw. Bank 217 217 Rep. Steel 52)4 52)4 Dordtsche P. 814)4 820)4 Tel. Electr. 12)4 12)4 St. Brands 38 37)4 id. 7 pref. 81444 820)4 Kon. Zw.berg 297 298 U.S. Steel 65)4 66)4 K. Olie (100) 803)4 807)4 K. My De Sch. 225 226 Cit, Serv. 64)4 64)4 id. (1.000) 802)4 808)4 R.S. Stokvis 174 175)4 Cont. Oil 114)4 Moeara En. 1970 1946)4 Ver. Machinef. 182)4 18414 Phil. Oil 103)4 Amst. Rubb. 76 7574 Aniem Shell Oil 94 93)4 Band. Rubb. 132 132B Overz. Gas 153 153 Sunray Oil 28)4 2874 AMSTERDAM, 27 sept. De beurs werd vandaag klaarblijkelijk geïnspi reerd door het herstel, dat Wallstreet gisteren te zien gaf en de stemming was in doorsnee dan ook vriendelijk. Dit geldt met name voor de interna tionale concerns, waarvan in het bij zonder Unilever opviel. Voor dit pa pier bestond er begin beurs behoor lijke kooplust voor Franse rekening en dit had tot gevolg, dat ook de be- roepshandel en later het publiek mee- Z.R.V.-loterij Tjjdens een door de Z.R.V. voor de ringrijders in het Schuttershof georga niseerde gezellige avond is in tegen woordigheid van mr. P. Loeff, notaris te Middelburg, de trekking verricht van de loten, die ter dekking van de kosten verbonden aan het organiseren van ringrijderijen waren uitgeschre ven. De vier fraaie hoofdprijzen vie len op de nummers 2008 (radiotoestel), 2270 (stofzuiger), 117 (kinderfiets) en 2600 (theeservies). Deze prijzen wer den resp. gewonnen door P. Janse, Zoutelande, C. Jongepier, Aagtekerke, A. Francke, St. Laurens en J. Post, Souburg. Na de pauze verbaasde en amuseer de de manipulator Ali Ben Lux uit Middelburg de aanwezigen met zijn (mentale) effecten en (nuchtere) goocheltoeren, zoals hij het tweede deel van zijn optreden noemde, dat meer in de manipulatiesfeer lag. Ver der was er het optreden van mej. Nel Wisse uit Middelburg, die met haar accordeon voor wat vrolijkheid zorg de. Afscheid van de heer J. IJsselstein In een samenkomst, te organiseren door het bestuur der Vereniging voor Geref. lager onderwijs, welke van avond in het Schuttershof zal worden gehouden, zal afscheid worden geno men van de heer J. IJsselstein, hoofd der uloschool aan de Nieuwe Haven. Het nieuwe hoofd, de heer Rhebergen, zal daarna worden geïnstalleerd. Liesbcth Sanders: mimiek Gisteravond had in het Schuttershof de eerste uitvoering in het wintersei zoen plaats van de Vereniging voor Algemene Wetenschappelijke Belan gen. De voordrachtkunstenares Lies- beth Sanders trad hierbij voor een zeer talrijk publiek op. In het zeer uiteen lopend genre van werken van verschil lende bekende schrijvers, toonde zij een uitermate beheerste toneeltechniek en mimiek. Vooral bij het stuk van Sa muel Falkland kwam dit laatste tot uitdrukking. Ook met de sprookjes van Andersen, de vliegende koffer en de varkenshoeder, kon zij haar bekwaam heid op dat punt tonen. De door Mul- tatuli zeer scherp geschreven brieven van gezag had zjj met aardige humo ristische trekjes doorweven. Een van de overbekende kronkels van Simon Carmiggelt was in het uiterst goed ge kozen programma opgenomen. N.C.V.B.-vergadering Voor de eerste maal in,het winter seizoen vergaderde woensdagavond de NCVB, afd. Goes in de Prins van Oranje. De heer F. van Dijk, leraar ge schiedenis aan het Chr. lyceum voor Zeeland, hield een interessante lezing over Erasmus. Met grote belangstel ling werd deze causerie gevolgd. Het winterprogramma van de vereniging werd tenslotte besproken. De avond, Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bleijaart, M. de Jonge te Mudde (Gr.), te Muntendam (Gr.), toez. J. W. Bruinsma te Gaastmeer en Nijhuizen. Geref. Kerk Beroepen te Heerjansdam, C. J. van der Meulen te Drijber. Bedankt voor Nieuwdorp, Z. C. Ver- sluijs te Giessen-Rijswijk (N.-B.). Geref. Kerk (31 k.o.) Bedankt voor Grand Rapids (USA), W. van der Lingen te Zwijndrecht. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Zwijndrecht, G. J. Buis te Papendrecht en M. Vlietstra te Eemdijk. Beroepen te Broek onder Akker- woude, C. Noordegraaf te 's-Graven- deel, te Zaamslag M. Baan te Dord recht. die door vele dames werd bijgewoond, stond o.l.v. mevr. A. v. d. RestJonge pier. Sportschool Janssens krijgt grotere zaal Verleden week heeft de heer F. Janssens voor het eerst gebruik geno men van het nieuwe lokaal aan de Keizersdijk. Door de steeds groeiende belangstelling in Zeeland voor de ver schillende takken van krachtsport was dit ruime lokaaltje zeer gewenst. Toen wij binnenkwamen klonk een gezellig geroezemoes ons tegemoet. Het ver baasde ons dat de jeugdige enthousias ten na een korte voorlichting de gre pen geheel zelfstandig in toepassing mogen brengen. De heer Jansen ver meldde nog dat hij van plan is binnen kort ook in Goes body building te gaan geven. AXEL Tourneedag. Het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht houdt donderdag 11 oktober in de gemeente een tourneedag. Men zal door het vertonen van verkeers- en culturele films het publiek trachten te bereiken. Benoemd. Tot adjunct-commies is alhier benoemd de heer J. van den Heu vel, leerling-ambtenaar op de secretarie te Willemstad. N.C.V.B. vergaderde. Gisteravond vergaderde de afd. Axel van de N.C. V.B. o.l.v. mevr. M. Boorde Graaf in het torenlokaal der N.H. kerk, dat goed was bezet. Spreker was ds. J. G. van Ieperen, Ned. Herv. predikant te Wemeldinge over het onderwerp „Ge loofszekerheid". Na de pauze volgde bespreking van het onderwerp. BRUINISSE Raadsvergadering. De gemeenteraad van Bruinisse zal op vrijdag a.s. te half twee bijeenkomen ter behandeling van de gemeentebegroting. Weekend Jonge Kerk. Het afgelopen weekend heeft een dertigtal leden van de Jonge Kerk een bijeenkomst ge houden in de Koebel te Burgh, o.l.v. ds. J. Swaak. „Het gevaar van de wel vaart voor ons kerkelijk en geestelijk leven in Nederland", luidde het on derwerp, dat door ds. H. Bartels, lan delijk secretaris van de Jonge Kerk werd ingeleid. In discussiegroepen volgde een geanimeerde bespreking. De zondag werd doorgebracht met kerkgang, bespreking van de preek, en een duinwandeling. s-GRAV EN POLDER Bloemententoonstelling. Vrijdag en za terdag zal men in „Ons Dorpsleven" een bloemententoonstelling houden. Hieraan is tevens een wedstrijd voor de school jeugd verbonden. De leerlingen van de hoogste klassen hebben ieder een plantje gekregen, waarvan ze op de expositie de resultaten kunnen tonen s-HEER ARENDSKERKE Ned. Herv. Kerk-avond. In het kader van de jeugdweek vond In de Ned. Herv. Kerk een avond plaats, waarbij ook bui tenstaanders welkom woren. Medewer king verleende het Chr. Gemengd koor „De Lofstem" uit Lewedorp en de heer P. Mol. Ds. Oegema te Lewedorp speelde viool, terwijl aan het orgel de heer W. Ooms uit Goes en ds. Plantinga te 's-H. Arendskerke zat. Gedeclameerd werd er door mej. A. Mol en de heren G. Steen- aard, J. Sanderse en M. Geuze. In het kader van de jeugdweek is in de Ned. Herv. kerk een lezing gehou den over het onderwerp: „Het leven in 1984", naar het bekende boek van George Orwell. Spreker was ds. A. A. Visser, predikant te Amsterdam. Hij vroeg zich af of de mens dan in derdaad het verlengstuk van de ma chine zal zijn. Het hangt geheel en al van de jeugd af, aldus spreker. Het wantrouwen tegen ouderen, de geslo tenheid en het individualisme bij de jeugd doen hem aan de illegaliteit denken. Wanneer men deze eigen schappen niet laat varen, zal het wer kelijk worden zoals G. Orwell in zijn boek beschrijft. Ze moet niet blijven steken in de drukte van het alledaagse leven, maar zij moet vertrouwen en begrip voor elkaar hebben. Na deze toespraak volgde een levendige ge- dachtenwisseling. LEWEDORP Winkelweek. De winkeliersvereniging „Lewedorp" heeft een vergadering ge houden in café van J. Menheere. Hierbij werd een bespreking over de komende winkelweek gehouden. Hoewel de voor zitter, de heer J. de Kooning, nog geen concrete gegevens kon bekend maken, werd besloten deze week van 20 tot 28 oktober te houden. SCHERPENISSE Jubileum. Het is 25 jaar geleden dat de heer C. G. Hartog tot lid van de gemeen teraad gekozen is. Daarvan heeft hij de eerste 18 jaar als wethouder de gemeente gediend. In de bezettingstijd is hij twee jaar waarnemend burgemeester geweest. VROUWENPOLDER N.C.V.B.-vergadering. De plaatselijke afdeling van de N.C.V.B. heeft onder lei ding van mevrouw Maljaan haar maan delijkse vergadering gehouden. De spreekster van deze avond was mej. Houfft uit Dordrecht over het onderwerp „Vrouwen achter de tralies". YERSEKE Benoeming. De heer G. Vos, leraar aan de Chr. Ulo-school, is benoemd tot onder wijzer aan de Chr. Uloschool te Voor schoten. getrokken werden. Na een opening op 391 steeg Unilever gemakkelijk tot 398 en wist deze notering tot het einde vrij aardig te handhaven. Gisteren sloot het margarineconcern op 383%. Kon. Olie noteerde zes punten hoger op 808, hetgeen vrijwel in overeenstemming is met de New Yorkse pariteit. AKU en Philips verbeterden ca. 6 punten. Vandaag staat de inschrijving open op een tweetal gemeenteleningen, n.l. de premielening van Amsterdam en de 4% pet. obligatielening ten laste van Tilburg. De belangstelling voor dé Amsterdamse lening, de derde pre mielening van de hoofdstad dit jaar, viel enigszins tegen en men nam aan, dat de inschrijvingen wel ten volle zullen worden toegewezen. Ook voor Tilburg was de belangstelling maar matig. Elders had de markt een uiterst rus tig voorkomen. Doch zowel op de scheepvaartsactor als bij de cultures konden de noteringen van gisteren vrij goed gehandhaafd worden. Aandelen Van Gelder, die gisteren reeds 8 pun ten lager noteerden wegens de mede delingen over de gang van zaken in het eerste halfjaar van 1956, werden vandaag opnieuw lager vernomen. Zelfbediening in Souburg een feit Gistermiddag heeft het echtpaar Barendsen met hun 177 jaar het oudste van Souburg de nieuwe zelf bedieningswinkel van Kamphuis offi cieel geopend. Mevr. Barendsen deed dit met het omdraaien van een sleutel. Als eerste stapte zij de nieuwe, frisse, keurig ingerichte winkel binnen, die door het systeem tot de meest progres sieve van Zeeland behoort. Haar echtgenoot volgde; na hem kwam de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, die de plechtig heid bijwoonde, als derde het met bloemen getooide interieur bezichti gen. Tevoren had de heer Stemerding in een korte toespraak de exploitant geluk gewenst met deze fraaie winkel, die ook voor Souburg een aanwinst betekent. Burgemeester Stemerding zeide er zo goed als van overtuigd te zijn, dat het Souburgse publiek deze winkel anders zal bejegenen als de grijpgrage kooplustigen, die elders een dergelijke zaak met een voorbedacht bezoek vereerden en zodoende in het licht van de criminele publiciteit kwa men. Ook de exploitant, de heer Kamp huis, zei te hopen, dat het publiek dit nieuwe systeem, dat veel tijd spaart, en waarbij de klant louter door het betreden van de winkelruimte reeds het vertrouwen van de winkelier krijgt, waardig zal zijn. Nadat de opening was verricht, over handigde het dochtertje van de exploi tant, het echtpaar Barendsen een fraaie, met levensmiddelen gevulde mand. De eerste vijftig klanten, die donder dagmiddag langs de kleurige rijen le vensmiddelen zelfstandig hun keuze bepaalden, ontvingen een aardige at tentie. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de winkel is uitgerust met een systeem voor open vleeskoeling. OUD-VOSSEMEER Collecte. De collecte voor het t.b.c- fonds „Draagt Elkanders Lasten" en voor het Zuidnederlandse Sanatorium bracht 210,45 op. 63) Dan zult gij bij Mij blijven, evenals deze arme mannen, Mijn discipelen, en Ik wil u leren van Mijn Vader, tot gij Hem kent en Mij. Gij kunt de Va der alleen door Mij kennen." Wat! was er geen andere weg voor hem om het eeuwige leven te verwer ven? Moest hij zijn heerschappij en zijn bezittingen verlaten? En 't wa ren grote bezittingen! Kon hij geen schatten hebben dan alleen de schat in de hemel? Toen ging de rijke man weg, diep bedroefd. Ik begrijp best, dat ook de Here zeer bedroefd was. Arme mensen kwamen tot Hem, en ze kregen van Hem alles, wat zij nodig hadden. Zieken werden genezen en blinden kregen het ge zicht. Bedroefden werden getroost. Zelfs melaatsen werden gereinigd en bezetenen verlost. Maar wanneer de rijken kwamen, kon de Here niets voor hen doen. Zij hadden immers be halve het eeuwige leven alles wat ze begeerden. Behalve het eeuwige leven, denk daaraan; en ze waren te rijk om dat te verkrijgen op de enige wijze, waarop het verkregen kan worden. „Het is lichter", zei de Here zeer be droefd, „dat een kemel ga door het oog van een naald, dan dat een rijke enige weg tot God gaan. in het Koninkrijk Gods inga". „Dat is onmogelijk!" zeiden de discipelen, en zij waren uitermate verbaasd. Buiten gewoon verbaasd. Zelfs toen de Here hun wat eerder verteld had, op welke wijze Hij zou sterven, waren ze niet zo verbaasd geweest. „Wie kan dan zalig worden", zeiden ze, „als een rijke het niet kan?" Een rijk man heeft het zo gemakkelijk. Hij heeft heerschappij, iedereen gaat voor hem uit de weg. Hij heeft al de tijd; niets verhindert hem, om alle geboden naar schijn te onderhouden van zijn jeugd aan. Hij kan veel geld weggeven, zon der dat iemand het hem kwalijk neemt. Zo iemand moet toch gemak kelijk zalig kunnen worden. Ach," ze dachten er niet aan, dat het konink rijk der hemelen is als het lopen in een loopbaan, en wie kan nu lopen, als hij met zware klei beladen is! Als een man over een kleiweg gaat, en de klei heeft aan zijn voeten vast, hoe zal hij dan hard kunnen lopen! Hij was een jonge man, en vlug genoeg om hard naar Jezus toe te lopen, maar zijn ziel was zwaar bela den met de genoegens en de zorgen van de rijkdom, en hij kon niet de Door het oog van een naald! Is dat niet hetzelfde als in te gaan door de enge poort? De enge poort is juist wijd genoeg om onze ziel binnen te laten, maar ze kan niet zo wijd open, dat er maar een stukje van onze be zittingen mee door gaat. Wanneer wij arme mensen ohze huizen of tuinen of onze boten zo lief hebben, dat wij er onze Schepper en Behouder om vergeten, dan trachten we onze ka melen door het oog van een naald te drijven. Nu zijn, wat de wereld noemt: „armen", verreweg de meesten van ons, maar toch: wij kunnen Jezus óók wel bedroefd maken. Stel je voor, dat wij op zee zijn in de storm, bij 't val len van de duisternis, met klippen, onbekende klippen vóór ons, waar we recht op aan gingen, en dan zagen wij een haven vóór ons, met een ingang zo nauw en zo laag, dat wij de mast moesten kappen, en de zeilen laten drijven, zouden wij dan op de rotsen te pletter lopen liever dan die veilige haven binnen te gaan? Neen, we zou den de netten en de schepen en alles wel willen verliezen, om het naakte leven te redden. Zeker, dat zouden we doen. KAPELLE, 27 sept. Industrie- en exportveiling: Dubb. bonen II 84, Hl 76; Bramen I-II 108,50-104,90; Coxs Or. P. st 75-80 63, st 70-75 65, st 65-70 56, H 70-75 52, H 65-70 49, H 60-65 46, H 55-60 38, II 17, K 29, F 13; Ell. Or. st 75 39, st 65-75 41, H 75 41, H 65-75 37,20, II 24,50-24,40, K 24, F 15; Tr. de Croncels H 75 29,10, H 65-75 23,10, II 17, K 19, F 13; Zigeunerin H 75 26, H 65-75 21, II 14, K 13, F 6; Lutler le Blue H 75 35, H 65-75 32,70, II 17, K 2L F 11; All. P. H 70 23, H 60-70 21, II K 16, F 11; Gl. v. Holl. st 75 35, H 75 29, H 65-75 21, II 11, K 15, F 12; J. Grieve H 75-80 47, H 70-75 43, H 65-70 40, II 25, F 18; Br. Seedling H 80 31,60-31, H 70-80 21,90-22,70, II 13,80-14,30, K 17,70 F 13,10; J. Lebel H 75 29, H 65-75 22, II 15, F 12; M. Codlin H 60-70 26, II 13,10; Br Hardy H 70-75 85,40, H 65-70 83,40, H 60-65 77,10-77,20, II 41,60-42,10, K 48,20-49,20, F 26,80-31,40; B. Louisse st 65-70 49, st 60-65 49, st 55-60 46, st 50- 55 34, H 65-70 44, H 60-65 46,90, H 55- 60 47, H 50-60 33,70-34,20, II 23,40-24,10, K 31,10-31,90, F 19,40-20,10; Conf. st 65 58,10, st 55-65 55,30, H 65 56,10, H 55- 65 51,20, II 26,90-27, K 32,90, F 18,50- 19,60. 19,60; Maagdepeer H 65 38,20, H 55-65 37,70-38,20, II 13-13,90, K 16, F 8-9; Herz. Elsa H 70 43, H 60-70 45, H II 20, F 10; Mrg Marillat H 75 40, H 65-75 31, II 16, K 19; Sp. wijnpeer H 50-60 27, it 15; Pitm. H 75 42, H 65-75 42, II 31, K 24, F 13; Br Lebrun H 65 42, H 55-65 42, II 17; Peren kroet 6; Kroetappelen 6-6,80. GOES, 27 sept. exportveiling. J. Lebel H 75-85 30, H 65-75 21, II 14; Br Seedling H 80-90 31, H 70-80 21, II 13; Cox Or. P. st 65-70 55, st 60-65 53, st 55-60 39, H 65-70 55, H 60-65 49, H 55- 60 35, II 17; Tr. de Croncels st 75-85 32, st 65-75 27, H 75-85 30-31, H 65-70 23,50 -23,70, II 18,10; Ell. Or. st 75-85 44, st 65-75 39,10, H 75-85 39, H 65-75 34,60- 37,10, II 25; J. Grieve st 80-85 46, st 75-80 49, st 70-75 48, st 65-70 43, H 80- 85 48, H 75-80 48, H 70-75 47-48, H 65- 70 42, II 34; M. Codlin H 70-80 29, H 60-70 24, II 13-14; Zigeunerin st 75-85 34, st 65-75 33, H 75-85 32, H 65-75 24- 24,10, II 12-13; All. P. st 70-80 28, st 60 -70 24; Will. Duch. H 75-85 41, H 65- 75 45,20, II 30,85; B. Louise st 65-70 45, st 60-65 46, st 55-60 44,80-45,10, st 50- 55 34,60, H 60-65 40-41, H 55-60 39, H 50-55 32,50-33,20, II 23,60; Maagdepeer H 65-75 32, H 55-65 39,20, II 14; Br Hardy st 75-80 86, st 70-75 87, st 65-70 83-84, st 60-65 77, H 75-80 85, H 70-75 85, H 65-70 82, H 60-65 70, II 43-44: Conf. st 65-75 59, st 55-65 57, H 65-75 37, H 55-65 50-52, II 25; S. d'Esperen H 60-70 58, H 50-60 41, II 25; Herz. Elsa H 70-80 45, H 60-70 43,90-44,60, II 2It Sp. wijnpeer H 60-70 33, H 50-60 29, II 17. Gewone veiling: Tr. de Croncels K 20, F 15; J. Grieve K 28-36, F 18-28; Ell. Orange K 14-32, F 15-18; M. Codlin K 15-16, F 9-13; Zigeunerin K 12-13, F 9; Coxs Or. P. K 26, F 14; Will. Duch. K 19-22, F 17; B. Louise K 28-37, F fc 17; Br Hardy K 42-49, F 27-37; Conf. K 27-28, F 21-33. KRABBENDIJKE, 27 september. Dubb. Pr.bonen IH 63—67. M. Codlin h 70-80 31, 60-70 26, H II 14, K 21, K 1213. Glorie van Holland st 85-90 37» 80185 35, 75-80 36, 70-75 33, 65-70 2S, H 85-90 32, 80-85 36, 75-80 34, 70-75 32, 65-70 22, H II 16, K 25, F 15. Allington Pippin st 70-80 30, 60-70 24, H 60-70 25, H II 14. Ellisons Orange st 75-85 43, 65-75 45, 75-85 39, 65-75 41, H II 24, F 17. James Grieve st 80-85 45, 75-80 48, 70-75 48, 65-70 44, 80-85 45, 75-80 45, 70-75 46, 65-70 44, H II 32—33, K 32—37, F 23—29, Kr 13—19. Conferen ce st 70-75 58, 65-70 58, 60-65 56.90, 55- 60 52.20, 60-65 52, 55-60 35, H II 24. K 3032, F 18—25. Bonne Louisse d' Avr. st 65-70 50, 60-65 49—50, 55-60 47, 50-55 36.70, H 65-70 44, 60-65 43, Bonne Louisse d'Avr. H 55-60 43, H 50-55 34, H n 23, K 31—32, F 14—22, Kr 10—18. Beurré Hardy h 70-75 82, 65-70 82, 60- 65 76, H II 42, K 45—46, F 32—36, Kr 17. William Duchesse st 75-85 44.80, 65-75 45, H II 29, K 23, F 15—19, Kr 1011. Herzogin Elsa h 70-80 43, 60-70 43, H II 21, K 22—25, F 12—16, Kr 9. ST. ANNALAND, 27 sept. Eigenh gewone 1032, Bintjes gewone 832. Al les per 100 kg. Aanvoer 15 ton. ST. MAARTENSDIJK, 27 sept. Eigenh I 10.50—990, Bintjes I 850, bon ken I 1360. Aanvoer 13 ton. VISMIJN VEERE, 27 sept. 3050 exp. garn. 184-278; 52 schar 45-65; 75 bot 28-38; 104 tong 166-247; 197 rog 19-33; 9 via 49-60. Nagekomen advertentie De PROVINCIALE AFZETCOMMI9- SIE VOOR ZEELAND maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: Maandag 1 oktober 1956 Allington Pippin, alle milten Lanes Prince Albert, alle maten Legipont, alle maten Pondspeer, alle maten. Donderdag 4 oktober 1956 Laxton Superb, alle maten, op 0 mm sorteren Notarisappel, alle maten, mits niet grasgroen Lemoenappel, alle maten Dubbele Bellefleur, alle maten Beurre Clairgeau, alle maten. In verband met mogelijke exportkan sen moet de Huishoud II van Legipont in twee maten gesorteerd worden, nl. n 4550 mm en II 5055 mm. Met ingang van 1 oktober moeten on derstaande rassen, voor zover ze voor aanvoer zijn vrijgegeven, aangevoerd worden in kisten met 18 kg netto. Dit geldt voor: Ellison's Orange, Groninger Kroon Transparente de Croncels, Jona than, Zigeunerin, Mank's Codlin, Notarisappel, James Grieve. Voor de overige appelrassen is de net to inhoud op 20 kg per kist gesteld. GROTE VAART AMSTELDIJK: 27 te Bremen ANNENKERK: pass. 26 Str. Messina DELFSHAVEN: pass. 26 Stavanger nr Narvik GROOTE BEER: 26 bij Belle Isle HELICON: 28 te R'dam HOOGKERK: 27 bij Kp Guardafui KATELYSIA: 26 te Piraeus KINDERDIJK: 27 te New York MIJDRECHT: 26 vn Philadelphia naar Bacahquero

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5