Uit puAe. uJuemUcAap! Zeeuwse Geref. predikanten be spraken het jeugdwerk Ged. stalen zullen gunstig adviseren voor woningbouw te St. Laurens - Hf- SINGER Zierikzee wacht met smart op goedkeuring sluisbouw Diamant in St. Annaland Oud-burg. C. Zandee ten grave gedragen Poiderbenoemingen in Zeeland Toelatingsexamen Chr. Landfaouwwinterschool Rioolbelasting wordt verhoogd Vernieuwing in de J.V.-arbeid Krahbendijke vraagt verboging uit bet gemeentefonds Neveltankwagen voor Souburgse brandweer Touwbaansloot gaat eindelijk dicht Volleybalcompefifie start' Begroting voor 1957 aangeboden De nieuwe SINGER serie is nit! Opzichter H. H. Geeris 25 jaar bij Heidemij Wijziging Zeeuws voetbalprogram Ir. Hopster stelt functie beschikbaar Vrijdag 28 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina KLOETINGE, 27 sept. Aan de voet van een machtige beuk op de Kloetingse begraafplaats rust oud-burgemeester Cor nells Zandee. Vanmiddag hebben familie en vrienden hem grafwaarts gedragen ten aanschouwe van talrijke dorpelin gen. Kloetinge heeft afscheid genomen van haar bejaarde burgervader, die zoals de huidige burgemeester, mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye aan de groeve memoreerde jarenlang en onvermoeid zijn beste krachten aan de gemeente heeft geschonken. Eerbiedig ontblootten de Kloetingenaren het hoofd en voor het laatst brachten de politie mannen de oud-burgemeester hun groet, terwijl een milde najaarszon troostend door het lover speelde en een zoele wind het gebladerte deed ritselen. „De Heere heeft gegeven, de Heere heeft genomen. De naam des Heeren zij geprezen." Het was Ds. R. A. Flinter- man, die deze woorden van Job tot de schare sprak, waarin het proper wit der Zeeuwse mutsen en de stemmige rouw kleding domineerden. „De Heere heeft in de heer Zandee veel gegeven", zo zei hij, „veel als vader, als burgemeester en als lid van de Kerk van Jezus Christus." In deze pastorale woorden werd de over ledene geschetst als een voorbeeld van trouw en liefde voor zijn Heer. Met het uitspreken van de Twaalf Artikelen des Geloofs, die ook immer door de heer Zan dee zijn beleden, besloot Ds. Flinterman ztyn toespraak. Nadat de oudste zoon van de overle dene woorden van dank had gesproken aan alle meelevend en, brachten de velen, die rondom het onder bloemen bedolven graf, een laatste, eerbiedige groet. Voor het diploma Scheepswerktuig- kundige A slaagde de heer J. J. Traas te Middelburg. MIDDELBURG, 27 sept. Benoemd tot: dijkgraaf van het waterschap Abs- dale-Riet-en-Wulfsdjjk, G. J. V. Vael te St. Jansteen; gezworene van het water schap Absdale-Riet-en-Wulfsdijk, L. J. M. Borm te St Jansteen; gezworene van 'het waterschap Absdale-Riet-en-Wulfe- djjk, L. F. Pauwels te St Jansteen; ge zworene van het waterschap Absdale- Riet-en-Wulfsdijk, G. C. E. M. Dierick te Koewacht; gezworene van het water schap Aan-en-Genderdijke, J. Nijssen te Zaamslag; gezworene van de Koudepol- der, J. C. de Kraker te Hoek; gezworene van het waterschap Loven-en-Willems- kerke, D. J. Tollenaar te Hoek; gezwore ne van de polder SL Jansteen, E. B. de Rechter te St. Jansteen; gezworene van de calamiteuze polder Nieuw-Neuzen, P. de Jonge te Terneuzen; gezworene van het waterschap Ferdinandus, Th. B. van Daele te Koewacht; gezworene van het calamiteuze waterschap Oud-en-Jong- Breskens, H. Flikweert te Breskens; dijkgraaf van het calamiteuze waterschap Tienhonderd-en-Zwarte, J, Dees te Cad- zand; gezworene van het calamiteuze waterschap Tienhonderd-en-Zwarte, A. Kools te Cadzand; dijkgraaf van de pol der Groöt-Kieldrecht, A. C. J. de Deckere te Clinge; gezworene van de polder Groot-Kieldrecht, J. E. F. Buysrogge te Clinge; dijkgraaf van de polder Nieuw- Kieldrecht, P. V. M. Vercauteren te Clin ge; gezworene van de polder Nieuw- Kieldrecht, A. C. J. de Deckere te Clinge; gezworene van de Polder Clinge, L. P. Bleijenberg te Clinge. MIDDELBURG, 27 sept. Geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Chr. Landbouwwinterschool te Middelburg: P. Blok te Driewegen, J. C. den Boer en H. v. d. Wekken te Noordgouwe, J. de Buck, C. Gilde en W. Wattel te St. Laurens, P. de Buck en A. Verhage te Biggekerke, J. Dieleman te Hoek, A. Geldof en A. P. Rotte te Oostka- pelle, J. C. Hanse te Renesse, A. de Hullu te Zuidzande, K. de Kam te Grijpskerke, J. Karelse te Koudeker- ke, M. W. Kloet en M. Kwekkeboom te Nieuw- en St, Joosland, F. Lange- beeke en H. Minderhoud te Gapinge, A. W. Mesu te Arnemuiden, S. J. Ingezonden Mededeling (Adv.) Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 27 september. B. en w. van Zierikzee zijn zeer verontrust over het nog steeds uitblijven van de vereiste rijksgoed keuring voor de sluisbouw. Dit deelde burgemeester Dijckmeester woensdagavond desgevraagd aan de gemeenteraad mede. „Wel in schrille tegenstelling met de aandrang, waarmee het Rijk gehamerd heeft op het met spoed in dienen van de gemeenteplannen, aldus de voorzitter, die zeide contact met Den Haag te zullen opnemen over het belangrijke renteverlies, dat de gemeente dagelijks lijdt tengevol ge van de grote investeringen bij de voorbereidende werkzaamheden. Twee belangrijke besluiten werden genomen: de veelomstreden Touw- baansloot wordt gedempt en de rioolbelasting wordt op een gemiddelde van 15.per perceel gebracht. „Margriet" het frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbg want.„Margriet" is véél gezelligerl Na causerie van de heer H. Algra GOES, 27 sept. In september van het vorig jaar organiseerde het Zeeuwse afdelingsbestuur van de Geref. Jongelingsbond een con ferentie met de Zeeuwse Geref. predikanten. Dit eerste contact vroeg om een vervolg en zo waren vanmiddag in „De Korenbeurs" opnieuw tal van predikanten pre sent om op uitnodiging van het af delingsbestuur verschillende vra gen rondom het jeugdwerk te be spreken. Nadat de afdelingsvoorzitter, de heer J. P. Balkenende van Kapelle- Biezelinge, in een inleidend woord de huidige stand van zaken wat betreft het werk van de Geref. Jongelingsver enigingen in Zeeland had besproken, hield de voorzitter van de landelijke bond, de heer H. Algra te Leeqwarden, een causerie, waarin hij eerst het één en ander opmerkte over het Gerefor meerde leven in het algemeen, o.a. de gevolgen van emigratie, het vertrek van het platteland naar de stad. Hij besprak vervolgens verschillende pro blemen, die momenteel in het Geref. jeugdwerk aan de orde zijn. Zo wees hij op het bezwaar voor de J.V.'s van de langdurige militaire diensttijd. An dere bezwaren zijn de vermaterialise- ring, de vlucht in de actualiteit en de steeds doorgaande uitbreiding van de techniek. Dit alles heeft zijn invloed op het geestelijk l'eveif van de mens. Wat nu het Geref. jeugdwerk betreft, daarin is veel, aldus de heer Algra, waarover we ons kunnen verblijden. Helaas komt er soms kritiek van de kant waarvan men het niet zou ver wachten. Daarna besprak de heer Algra hetgeen momenteel in de bond ge- Meyers te Serooskerke (W), A. Poppe te Roozenburg, G. B. Quist te Nieuw- dorp, I. van Soelen te Souburg, A. v. Strien te Anna Jacobapolder, A. de Visser te Domburg en C. J. Vos te Middelburg. Afgewezen 1. Weet U wel, nog een paar dagen en 3an is de septembermaand 1956 weer ver twenen in het verleden. Maar dat betekent ook, dat de maand van vriendschap voor Uw en ons aller „Zeeuwsch Dagblad" voorbij is. De maand, waarin iedere abonné uit pure vriendschap een nieuwe abon né op het „Zeeuwsch Dagblad" op geeft. Hebt U dat karweitje al ge fikst? Ligt Uw bon al op de tafel van Uw dagelijkse gast, die U iedere dag prompt het nieuws komt brengen? Moet U op deze vragen neen zeggen, dan geven wij U de goede raad: doe het vandaag nog. Want Uw dagelijkse gast heeft ook Uw schouderklopje no dig. Uw schouderklopje in de vorm van een nieuwe abonné. Als al die schouderklopjes straks, op 1 oktober, binnen zijn, dan gaat Uw dagelijkse gast weigemoed verder. En al die nieuwe abonné's zullen er plezier in hebben te behoren tot de grote kring van „Zeeuwsch Dagblad"-lezers. De grote kring, die één grote familie vormt, met die dagelijkse gast in hun midden. Hieronder staat de bon. Die wilt U wel invullen en toezenden aan Uw dagelijkse gast. Vooruit reeds veel dank voor Uw blik van vriendschap. En hier is uit pure vriendschap mijn nieuwe abonné op „Zeeuwsch Dagblad"; Naam Adres woonplaats Betaalt per week/maand/kwartaal Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Vorststraat 90, Goes. daan wordt om het werk op de ver enigingen goed tot zijn recht te la ten komen. Zo werden genoemd de kadercursussen, de voorzittersconfe renties, de diverse uitgaven wat be treft de.methodiek enz. Momenteel is in voorbereiding de uitgave van een handboek voor de Geloofsbelij denis. Daarnaast verschijnen van bonds- wege regelmatig gidsen over belangrij ke actuele onderwerpen. Voorts geeft het bestuur jaarlijks een werkplan. Voor de voorzitters is er een nieuw in structieorgaan, terwijl er samen met de meisjesbond een nieuwe schetsen- bundel komt. Tenslotte wees de heer Algra er nog op, dat naast de oude me thode van werken op de verenigingen steeds meer de opdrachtenmethode en het bespreken in discussiegroepen in praktijk worden gebracht. Dit alles brengt vernieuwing op de J.V.'s. Wat de jaarlijkse Bondsdagen betreft (die dit jaar voor het eerst in samenwer king met de Meisjesbond worden ge- KRABBENDIJKE, 27 sept. De raad heeft zich vanavond in een vrij vlot tempo door de agenda heenge- werkt. De Johanna-stichting kreeg een subsidie van 50 en premie voor wo ningverbetering werd toegestaan aan de heren J. J. van Pagee en J. P. van de Parel ter vervanging van het ton- nenprivaat. Tot plv. lid van de cen trale werkplaats voor minder-validen „De Bevelanden" werd benoemd de ge meentesecretaris, de heer H. Bos. Hiermee was de heer Weststrate het niet eens. Naar zijn mening behoort de secretaris op de secretarie en niet in het bestuur van voornoemde vereni ging. Ook kantte zich de heer West strate tegen het voorstel om subsidie te verlenen aan het Zeeuws Studie fonds van 140 voor een jaar. „Wij ko men zodoende steeds zwaarder in de schuld te zitten", aldus de heer West strate. Aan de chr. school op geref. grondslag werd 'n bedrag van 417,70 beschikbaar gesteld voor de aanschaf van leermiddelen, en bij het rijk zal een aanvraag ingediend worden voor verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. In de rondvraag was de heer "Voge laar teleurgesteld over het feit, dat de particuliere bouw door de planologi sche dienst wordt tegengewerkt. Bij de hogere instanties zal alsnog getracht worden vergunning te krijgen. De heer Vogelaar werd eervol ontslag verleend als voorzitter van de sportcommissie; zijn opvolger wordt de heer M. L. Mar- kusse. Voor de heer Weststrate is het nog steeds een vraag of het meubilair in de kleuterschool (van Radda Bar- nen) daar thuishoort. Volgens hem komt dat de school in Oostdijk toe. Wanneer het geld binnen is uit de zgn. ramppot zou hij dit gaarne besteed zien voor Oostdijk. „Radda Barnen was wel degelijk op de hoogte, dat Krabbendijke niet onder water heeft gestaan", aldus de voorzitter. organiseerd) wees de heer Algra erop, dat het een moeilijke opgave is om elk jaar op zulke grote toogdagen een aan trekkelijk programma te bieden. Op deze uiteenzetting volgde een zeer drukke discussie, waarbij tal van onderwerpen, o.a. de methodiek, nog nader een punt van bespreking vorm den. Aan het slot merkte de voorzitter op, dat opnieuw op een geslaagd contact teruggezien kon worden en dat de pre dikanten een volgend jaar zeker op nieuw een uitnodiging voor een ont moeting zullen ontvangen. SOUBURG, 27 sept. Conform het voorstel van b. en w. heeft de raad, vanavond in spoedeisende vergadering bijeen, met algemene stemmen beslo ten over te gaan tot de aanschaf van een neveltankwagen voor de brand weer. Enkele raadsleden wensten wel enige nadere inlichtingen. Zo werd o.m. gevraagd of de brandweerlieden nu een cursus moeten gaan volgen, waarop burgemeester Stemerding ont- nennend antwoordde en hoe het staat met de financiële afwikkelingen. De voorzitter kon hierover niets zeggen, daar nog niet met de andere gemeen ten ten oosten van het Kanaal (de ne veltankwagen zal door vier gemeenten gebruikt worden) is gesproken. Voorts besloot de raad nog een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeen tefonds aan te vragen. In principe besloot de raad vijf cent per inwoner te verstrekken aan het Zeeuws Studiefonds. Ook verklaarde de vroedschap zich akkoord met de verbouw van het pand Meelstraat 12, dat daarna als politiebureau zal die nen, en met het dempen van de Touw baansloot, waarover veel te doen is ge weest. Zeer ten gerieve van de om wonenden. Bij de behandeling van de 2e wij ziging rioolbelasting stelde de heer H. Uijl (CH) een naar zijn mening billijker progressie voor, waarin de nieuwe tarieven van 6 tot 140 (voorstel b. en w.) worden veran derd in: van 7.50 tot 105. Hij achtte de verdeling op deze wijze juister, daar dan de verhoging niet varieert van 50% tot 300% (voorstel b. en w.), maar van 87,5% tot 200%. Met 8 stemmen tegen werd dit voor stel echter verworpen, waarna het voorstel van b. en w. met algemene stemmen werd aanvaard. De leden en plaatsvervangende le den van de woonruimtecommissie wer den herbenoemd .terwijl in de vakatu- re-Van den Hulk gekozen werd: M. C. Verheije. Bij de rondvraag kwam de bestrS- ting ter sprake. Enkele leden betoon den zich niet erg enthousiast over de bereikte resultaten. De heer J. Rameijs (PvdA) vestigde de aandacht van b. en w. op het drei gende tekort aan woonruimte en mr. K. A. Keuning (Het Roer Om) infor meerde naar de verdere plannen aan gaande de riolering van 't Jannewek- ken. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is voor het doktoraal examen in de tand heelkunde geslaagd de heer A. Sorgedra- ger te Vlissingen. Op 20 oktober MIDDELBURG, 27 sept. De Wal- cherse volleybalcompetitie zal op 20 okt. beginnen. Nog niet alle inschrij vingen zijn binnen, zodat de indeling nog niet bekend is. Op 8 okt. houdt de afdeling Walcheren van de Neder landse Volleybalbond haar jaarverga dering te Vlissingen. De agenda ver meldt slechts de gebruikelijke pun ten. Op deze vergadering zal ook de kampioensbeker worden uitgereikt aan EVVC te Vlissingen, dat in het afge lopen seizoen de titel veroverde. Mededeling van burgemeester Baas KLOETINGE Concert. Zaterdagavond zal de mu ziekvereniging „Excelsior" het laatste zomerconcert geven in dit seizoen op het Marktveld. Aanvang half acht. ST. LAURENS, 27 sept. In de vanmiddag gehouden raadsverga dering kon burgemeester W. Baas de belangrijke mededeling doen, dat Ged. Staten berichtten de mi nister gunstig te zullen adviseren voor de bouw van de 25 zg. halve- premie-woningen. Zodra de ver eiste toestemming za lzijn verkre gen, zei de burgemeester, kan spoedig aan de bouw worden be gonnen en wel aan de nieuw aan te leggen straat langs het Molen pad te beginnen In het verlengde van de Van Cittersstraat. De heer K. A. Hamelink (Gem Be lang) was dankbaar voor deze mede deling, maar drong bij B. en W. er tevens op aan om diligent te blijven om alsnog toestemming te krijgen voor de gevraagde 50 woningen. De subsidieaanvraag van „Pro Rege" werd voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel met betrekking tot de aanvraag om subsidie door de Stich ting Zeeuws Studiefonds werd aange nomen, zulks voor een bedrag van 5 cent per inwoner en met ingang van 1 januari 1957. Het voorstel in principe te besluiten om de netto-kosten voor leerlingen uit de gemeente die de cursus Kleuter leidster volgen aan de Rijks-Kweek school te Middelburg, bij wijze van subsidie aan genoemde gemeente te betalen, werd aangenomen. Tot leden van de Woonruimtecom missie werden herbenoemd de heren J. Adriaanse, K. A. Hamelink, J. Hille- brand, J. Koole Mzn. en S. Simonse. Besloten werd tot de verkoop van een perceel bouwterrein aan de Noordweg, hoek Molenpad aan Mevr. Wed. M. Pouwer-Gideonse voor 8,02 per vierk. meter. Idem aan mevr. Wed. P. Hille- brand-Kwekkeboom tussen het pand Noordweg 150 en het wachtlokaal voor de som van 41,25 in totaal. Idem aan de C.V. J. Mesu en Zn. het terrein naast de dokterswoning groot 647 vierk. meter voor de som van f 1156,46. Aangeboden werd de Gemeentebe groting' voor 1957. Aangezien de steeds gestegen nitgaven voor Onderwijs en Krankzinnigenverpleging, kon de be groting niet sluitend worden verkre gen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad tot het aanvragen van een sub jectieve verhoging van de algemene rijksuitkering. ^71SKERKE Benoeming. De heer J. Houtekamer, al hier Is m.Lv. 1 jan. (of eerder) benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Ulo te Yerse- ke. Ingezonden Mededeling (Adv.) m 1 w I Vraag gratis demonstratie L Inlichtingen in onze winkels m.rr fO gj en door onze agenten. Alleen SINGER biedt U zo'n grote keuze! SINGER MAATSCHAPPIJ N.V., Amsterdam. Hoofdkantoor, Kalverstraat 60-62, Tel. 41265 ST. ANNALAND, 27 september. Dinsdag 2 oktober a.s. hoopt het echt paar W. ScherpenisseJ. K. Schoek de dag te herdenken, dat het 60 jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. Beiden genieten nog een tamelijk goede gezondheid. „Mijn hoofd is goed, mijn hart ia goed, maar m'n benen worden wat stram", aldus de heer Scherpenisse. „Dat komt van het harde werken, m'n man is namelijk kleinlandbouwer ge weest", voegde mevrouw Scherpenissa er aan toe. Met een vluchtig gebaar verschoof ze het eenvoudige Thoolsa haakmutsje. „Ik ben een van de wei nigen, die de oorspronkelijke kleder dracht trouw ben gebleven", verteld» zij met enige trots. De heer Scherpenisse, die 82 en zo vertrouwde hij ons toe een jaar ouder is als zijn vrouw, vertelde nog dat ze acht kinderen, 16 kleinkinderen en 5 achterkleinkinderen hebben. Na tuurlijk zullen die allen het diamanten feest bezoeken, terwijl ook vrienden en kennissen zich niet onbetuigd zul len laten. STAVENISSE, 27 sept. Op maan dag 1 oktober a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de heer H. H. Geert» thans opzichter bij de Nederlandse Heidemaatschappij in Tholen bij deze maatschappij in dienst trad. De heer Geerts die ondermeer werk zaam was in Oost-Groningen, Lim burg, Betuwe, Utrecht en Walcheren klom op van resp. werkbaas, uitvoer der, hoofduitvoerder tot opzichter. Tij dens de februari-ramp van 1953 wa» de heer Geerts werkzaam bij herstel en opruimingswerkzaamheden in do gemeente Halsteren en velen zullen hem aldaar herinneren als een man die met zeer veel tact en energie wist op te treden. De heer Geerts, die thans op Tholen met de uitvoering van di- verse Herverkavelingswerken is be last, is aldaar een bekende en geziene verschijning. Het zal de heer Geerts dan ook op de receptie (in zaal Schoonen te Halsteren op 5 oktober a.s.) zeker niet aan belangstelling ontbreken. Rechtzetting GOES, 27 sept. Van de zijde van het moderamen der classis Goes van de Ned. Herv. Kerk wordt ons mede gedeeld, dat in het verslag der classi- cale vergadering inzake de oproep met betrekking tot Nieuw-Guinea de uit drukking „hier en daar" in de gepu bliceerde conclusies dient te verval len. In overgrote meerderheid was da classis het niet eens met inhoud en strekking van deze oproep. De stem verhouding was: 28 tegen, 16 voor, 6 blanco. MIDDELBURG, 27 sept. Naar wij van officiële zijde vernemen, zijn er verschillende wijzigingen aangebracht in het voetbalpro gramma van a.s. zaterdagmiddag. Uitgesteld zUn: Brouwershaven IIIDuiveland I; Bruse Boys I—Bruse Boys II; Mevo IIMevo IH; Burgh IIISinoto I; Spui II—A.Z.V.V. n. Ingelast is: spui n—A.Z.V.V. m. DEN HAAG, 27 sept. De voor zitter van de Kon. Nederlandse Voet balbond, ir. H. F. -Hopster, heeft op medisch advies, gezien de omvang van de werkzaamheden verbonden aan het voorzitterschap besloten zijn functie ter beschikking te stellen. Indien de bondsvergadering de tijd wenst te hebben om rustig naar een andere kandidaat uit te zien, is de heer Hopster bereid voorlopig als voorzitter te blijven optreden, echter niet langer dan tot de jaarlijkse bonds vergadering van 1957. Ir. Hopster ia wel genegen in de toekomst een func tie in één van de secties van de KNVB te vervullen. COLI1NSPLAAT Bazar. Op vrijdag 19 en zaterdag 20 ok tober a.s. zal een bazar worden georgani seerd. waarvan de opbrengst ten bate komt van de aflossing van de restauratie schuld der Ned. Herv. kerk.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2