Zal ook mr. Burger zijn pogingen moeten opgeven Boot met vleugels suisde over Noordhollandse wateren Akkoord met K.V.P. hangt in de lucht A.R. handhaaft eis van twee volwaardige zetels Dertig gewonden bij botsing in Gelderse Achterhoek Engeland en Frankrijk komen eensgezind in Veiligheidsraad Oproer 'm vliegtuig Onrustig Cyprus PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Eén jaar dienstplicht in West-Duitsland Vermiste zeelieden niet gevonden Belgische mijnenveger vast op havenhoofd GverwegwacHfer viel in slaap Hinder belasting in West-Duitsland Geen nieuwe van typografen Jouke Bakker overleden .Als een fiets op een gladde asfaltweg.... Snelheid 73 km per uur Sensationele verschijning Hoofdkantoor: t,. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3512 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 28 sept. 1956 Uw nieuwe abonné er al? (Zie^ag. 2). "Y Op- en ondergang van Zon en Maaq: Zaterdag: Zon op 6.37 u., onder 18.24 u. Maan op 0.25 u., onder 1549 u. Hoogwater zaterdag 29 september: Vlissingen: 8.51 u. 1.40 m., 21.43 u. 1.58 m. Terneuzen: 9.18 u. 1.58 m., 22.07 u. 1.76 m. Wemeldinge: 10.17 u. 1.26 m,, 23.04 u. 1.47 m. Zierikzee: 9.57 u. 1.11 m., 22.48 u. 1.32 m. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, vrijdagochtend. De informateur, mr. Burger is in een uiterst moeilijk parket ge raakt. Geheel volgens de verwachting heeft de AR hem, na een fractieberaad van ruim twee uur, laten weten, dat zij geen ge noegen wenst te nemen met slechts één departement in het nieuwe kabinet. Zij handhaaft haar afspraken op de tweede zetel (bij voor keur verkeer en waterstaat) en voelt ook niet voor een compensatie in de vorm van een staatssecretaris van binnenlandse zaken. Het ak koord over de zetelverdeling tussen KVP en PvdA is hiermede in de lucht komen te hangen, want, zoals bekend, wensten de katholieken het zetelschema van de heer Burger slechts te aanvaarden onder voorwaarde, dat ook de AR daaraan hun fiat zouden geven. De AR- fractie baseerde haar weigering op de overweging dat in het zetel plan van de informateur de verhouding tussen de linker- en rechter zijde in het kabinet wordt scheef getrokken ten koste van de rechter zijde. De informateur werkt kennelijk aan op reconstructie van het kabinet Drees. De twee grootste partijen gaan immers in feite niet achteruit. Waarom moeten dan het prot. chr. blok, en met name de AR een veer laten, vragen de AR. Voor de AR is een vermindering van de prot. chr. invloed op het regerings beleid onaanvaardbaar. V erontwaardiging Aanvankelijk zag het er nog naar uit, dat de AR zonder meer zouden weigeren met mr. Burger verder te gaan praten. Het feit, dat de informa teur er blijkbaar van uit gaat, dat de kleine partijen blij mogen zijn, dat zij mee kunnen doen, heeft in AR-kring veel verontwaardiging gewekt. Maar tenslotte heeft men daar de gevoelens van afkeer tegen het optreden van mr. Burger niet laten overwegen en zich bereid verklaard tot nader overleg. De eis van een tweede volwaardige AR-zetel olijft echter onverminderd gehandhaafd. VVDJ Het woord is dus thans weer aan de informateur. Weigert hij aan de AR verlangens tegemoet te komen, dan zal hü zijn pogingen wel moeten staken, want dan valt behalve de AR ook de KVP af. De meest natuurlijke oplossing zou zijn, dat de VVD weigert aan de rege ring deel te nemen. Daar ziet het wel iswaar naar uit (de liberale pers sug gereert dit), maar zekerheid bestaat hieromtrent nog niet. Het beste zal zijn, dat de informateur de liberalen op de man af vraagt of zij in het ka binet zitting wensen te nemen. Daar toe zal hij liberale kandidaat-ministers moeten gaan aanzoeken. Krijgt hij be dankjes van hen, dan is de zaak spoe dig opgelost en ontvangt de AR auto matisch haar tweede zetel. Blijkt in V.V.D.-kring wel animo voor het ministerschap te bestaan, dan moet een andere oplossing gevonden worden. Men verwacht, dat mr. Bur ger dan een veertiende ministerszetel zal creëren, waarschijnlijk ten behoe ve van de A.R. Of hij daarmee succes zal hebben staat nog te bezien. De A.R. zal elk aanbod toetsen aan de eis van volwaardigheid. Men mag aanne men, dat dit ook met de V.V.D. het geval zal zijn. In politieke kringen verwacht men niet, dat de informateur zich uit de moeilijkheden zal redden door de libe ralen eenvoudig uit te rangeren. Naar verluidt zal mr. Burger zich een dergelijke onelegante beslissing jegens de V.V.D. niet kunnen veroor loven, omdat de socialisten in de vo rige fase van de kabinetsformatie te- Autobus legen Irailer veel aan de liberalen te danken heb ben gehad. De mogelijkheid wordt in politieke kringen niet uitgesloten geacht dat mr. Burger zijn pogingen zal moeten opgeven. BONN, 27 sept. (A.F.P.). Het Westduitse kabinet heeft besloten de verplichte diensttijd voor het nieuwe Westduitse leger op twaalf maanden te stellen. Dit geldt voor alle onderdelen van de strijdkrachten. Het besluit van het kabinet moet nog door het parlement worden goedgekeurd. Aanvankelijk had de regering een diensttijd van 18 maanden voorgesteld, maar wegens hevig verzet, ook uit de eigen gelede ren, heeft men dat voorstel moeten wijzigen. Bij bespreking van Suezgeschil PARIJS, 28 sept. (Reuter). Engeland en Frankrijk zijn het eens over de tactiek, die moet worden gevoerd bij het optreden tegen president Nasser van Egyp te. Dit is medegedeeld na een be spreking, die de Franse minister van buitenlandse zaken Pineau en de Franse premier Mollet met de Britse premier Eden en de Engelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd hebben gevoerd te Parijs. In een gemeenschappelijk commu niqué wordt gezegd, dat het doel van het overleg het versterken van de Frants-Britse solidariteit in elk op zicht ten volle is bereikt. In het bijzonder zijh de staatslieden tot een akkoord gekomen ten aanzien van de lijn, die Engeland en Frankrijk bij het debat in de Veiligheidsraad over de Suezkwestie zullen volgen. Ook is besloten, het streven naar een versterking van de politieke, militaire en economische samenwerking tussen de landen van West-Europa voort te zetten. In gezaghebben de Britse kringen is medegedeeld, dat de ontwerpresolutie die Engeland en Frankrijk over het Suezgeschil bij de Veiligheidsraad zul len indienen ten doel heeft het plan van de 18 westelijke landen voor een internationaal beheer van het Suez- kanaal opnieuw aanvaard te krijgen. Piloot moest van koers veranderen BUENOS AIRES, 27 sept. (Reuter). Eenenvijftig Boliviaanse politieke ge vangenen die per vliegtuig zouden worden overgebracht van Santa Cruz naar La Paz, hebben donderdag tij dens de vlucht een oproer in het vlieg tuig ontketend en de vlieger gedwon gen bij de Argentijnse stad Salta te landen. De mannen zijn door de Argentijnse autoriteiten in verzekerde bewaring gesteld. Zij waren door de Boliviaanse Na aanvaring bij Ameland ROTTERDAM, 27 sept. De vijf geredden van de bij Ameland gezon ken Nederlandse coaster „Gruno" zijn vanmiddag in Rotterdam aangekomen. Drie personen worden nog vermist. Het is vrijwel zeker dat zij vrij kort na de aanvaring met het Russische schip „Kolomna" zijn verdronken. Het zijn de 42 jarige kapitein A. Wieringa uit Appingedam, zijn 38 jarige vrouw G. Wieringa-Hartenhof en de Duitse matroos C. R. Beek. De 18 jarige doch ter van de kapitein werd gered. 's-GRAVENHAGE, 27 sept. De Belgische mijnenveger m 927 Is van avond, toen hij de Nieuwe Waterweg binnen wilde varen, op het uiteinde van het noorderhavenhoofd te Hoek van Holland gelopen. Reddingboten hebben de 40 beman ningsleden van boord gehaald. Ge tracht wordt vrijdagochtend een nieu we bergingspoging te doen bij hoog water. Hedenavond zijn deze pogingen mislukt. DE BILT ZEGT: Depressiewecr Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Krachtige tot harde en aan de kust tijdelijk stormachtige zuidwestelijke wind. Temperaturen 16 tot 20 graden. ML VOLDE, 27 sept. Vanmorgen is in Silvolde in de Gelderse Achter hoek een harmonicabus van een regio nale vervoersonderneming in botsing gekomen met een vrachtauto. In de bus, die een lengte heeft van zeventien meter, zaten 65 passagiers. De botsing ontstond in een bocht, om dat de chauffeur van de vrachtauto, naar hij zeide, de bus niet tijdig zag. De botsing was zeer hevig. Enkele pas sagiers werden uit de bus geslingerd; de overigen werden door elkaar ge worpen in de bus. Van vele zijden snelde hulp toe. Het bleek dat dertig personen waren ge wond, van wie enkelen ernstig. In diverse ziekenhuizen in de Graaf schap zijn 23 slachtoffers opgenomen. Kort na het ongeval werden alle specialisten en chirurgen in Doetin- chem verzocht om of naar het zieken huis te komen of om zich gereed te houden. De bus werd volkomen gekreukeld van de weg afgedrukt (foto boven) terwijl ook de trailer er niet zonder schade vanaf kwam zoals de onderste foto toont. politie gearresteerd op beschuldiging van deelneming aan de opstootjes in het weekend tegen de Boliviaanse re gering. ZWOLLE, 27 sept. De Zwolse politierechter heeft de 27-jarige over wegwachter J. B. uit Putten veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 75, omdat hij op 28 maart van dit jaar tij dens zijn dienst in slaap was gevallen. B. bediende op de bewuste dag de met afsluitbomen en knipperlichten bevei ligde overweg in Ermelo. „Ik had 's nachts slecht geslapen en had hoofdpijn", vertelde hij aan de rechter. Hij schrok wakker toen een trein voorbij denderde. Een chauffeur van een bestelauto kon door krachtig remmen een ernstig ongeluk voorko men. De auto hield stil met de neus op de overweg. In een kalkmijn bij Strassberg in Saksen-Anhalt (Oost-Duitsland) zijn woensdag zes mijnwerkers verdron ken, toen bij het werk een waterader werd geraakt. De oliespuiter in Perzië is nog steeds niet bedwongen. Deskundigen begin nen er aan te twijfelen of het ooit zal gelukken. Saoedi-Arabië heeft Egypte finan ciële hulp aangeboden. Aan de Brits-Franse besprekingen te Parijs werd deelgenomen door: v.l.n.r. Pineau, Eden, Mollet en Selwyn Lloyd NICOSIA, 27 sept. (Reuter). Ze ven Britse soldaten zijn donderdag in een kantine van een Brits kamp nabij Nicosia gewond door de ontploffing van een tijdbom. In Famagusta werd in de hoofd straat een Grieks Cyprioot door twee mannen neergeschoten. Het slacht offer werd zwaar gewond. Bij het dorp Lysso ten noorden van Paphos bliezen verzetslieden een auto van de politie op. Een Turks-Cyprische inspecteur van politie werd zwaar gewond. BONN, 27 sept. (D.P.A.). De Westduitse bondsdag heeft belasting verlagingen goedgekeurd, die voor de Duitse belastingbetalers een verlich ting van ongeveer drie miljard D.M. per jaar zullen betekenen. Op 1 oktober zal de speciale inkom stenbelasting voor de steunverlening aan West-Berlijn, die sedert 1954 wordt geheven en gemiddeld 10 pCt van de gewone inkomstenbelasting be draagt, komen te vervallen. Voorts zal de omzetbelasting voor kleine en middelgrote bedrijven van 1 oktober a.s. af worden verzacht. Op 1 januari 1957 zullen nog meer belastingverzachtingen van kracht worden. AMSTERDAM, 28 sept. Bij de Amsterdamse dagbladen en drukkerij-- en zal door de typografen niet op nieuw een stakingsactie worden ge voerd. Dit is op een gisteravond ge houden vergadering van de contact commissie met vertrouwensmannen van de grafische bedrijven en perso- neelsafgevaardigden besloten. De con tactcommissie had het advies gegeven om aan het werk te blijven. Verder adviseerden zij te trachten de toepas singsregeling der drie procent loons verhoging zo volledig mogelijk te rea liseren. Juristen doen beroep op Poolse regering 's-GRAVENHAGE, 27 sept. De „internationale commissie van juristen", waarvan het secretari aat te 's-Gravenhage is gevestigd, heeft een beroep op de Poolse re gering gedaan, de juridische we reld volledig op de hoogte te stel len van de gang van zaken bij het proces te Poznan. Betreurd wordt, dat de secretaris generaal van de commissie, geen officieel antwoord heeft gekregen op een verzoek om vier vooraan staande juristen als waarnemers tot het proces toe te laten. O.m. was in dit verband de naam van de Leidse hoogleraar prof. mr. 3. M. van Bemmelen genoemd. (Zie voor verslag pag. 3) 's-GRAVENHAGE, 27 sept. Gis teren Is de heer Jouke Bakker, oud-lia van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, te Menaldum overleden in de leeftijd van 83 jaar. Hp was bestuurslid van verscheidej ne organisaties op kerkelijk en sociaal gebied en voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Van 1918 tot 1945 was hij lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk Historische Unie. In Japan zijn door een wervelstorm acht mensen om het leven gekomen. ALKMAAR, 28 sept. Als een sierlijke, glanzende vogel scheerde de laatste dagen een nieuwe ver schijning over de Noordhollandse wateren: de eerste Nederlandse draagvleugelboot „Witvis". Dit snelle vaartuig 73 km. per uur was een sensationele ver schijning. In puur evenwicht gleed ie boot op zijn „voor- en achter vinnen", vrij van schokken en tril len. Het kielzog was aanzienlijk minder dan van een traditioneel motorjacht of van een raceboot, zodat de snelheid geen gevaren voor de kaden van het Noordhollands kanaal of de Alkmaar- derplas kon opleveren. Tal van hoge marine- en politieautoriteiten, voor aanstaande deskundigen uit scheeps bouw- en scheepvaartkringen, scheep vaartinspectie alsmede vertegenwoor digers van grote bedrijven en wereld concerns hebben in de laatste dagen met deze draagvleugelboot kennis ge maakt. Ofschoon deze eerste Nederlandse vleugelboot een luxe-karakter heeft, omdat hij voor de sportvisserij ver kocht is aan de heer Eldridge Johnson te Philadelphia in de Ver. Staten, is het gros van deze in Europa ontwik kelde vaartuigen niet voor particulier gebruik bestemd. Grote snelheid Hoewel de vleugelboot door zijn hoge ligging weinig of geen hinder heeft van normale zeegang, is het gebruik ervan in de Noordzee met haar korte, hoge golven althans bij ruw weer niet wel mogelijk. In an dere wateren echter gedraagt de vleu gelboot zich ais een fiets op een gladde asfaltweg. Kustwacht, douane, politie en mari ne kunnen zich van deze snelle boten voor patrouilles en verbindingen be dienen. Ook in havens en waterwegen zijn vleugelboten bruikbaar voor aan breng- en afvoerdiensten voor oceaan schepen. Zij kunnen aan dek van grote sche pen worden meegenomen. Door hul) hoge snelheid zijn ze in staat ieder schip in te halen. Technische gegevens De eerste Nederlandse vleugelboot heeft een waterverplaatsing van bijna 4 ton bij een lengte van 10,75 meter, een breedte aan dek van 2,60 meter en een breedte met vleugels van 3,64 m. Stilliggend steken de vleugels 1,29 meter diep doch varend slechts 60 cen timeter. Het vaartuig is uitgerust met een 8 cilinder 235 pk benzine-motor. In twee tanks wordt brandstof voor 12 uur varen meegenomen. Het verbruik is ongeveer 1 liter benzine op 3 km bij een snelheid van 73 km per uur bij 4000 toeren. Licht Deze vaartuigen worden van alimi- niumplaat en -ribben gemaakt, het geen hèn plm. 60 percent lichter maakt dan ijzeren schepen. De draag- vleugels worden uit staal vervaardigd. Ofschoon tot dusverre het draag- vleugelsysteem voor kleine schepen wordt toegepast, zien de constructeurs mogelijkheden om in de toekomst koopvaardij- en passagiersschepen op draagvleugels te bouwen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1