Kansen van informateur Burgei belangrijk gedaald .r~~tv Ned. coaster na aanvaring met Rus gezonken D A.R.: twee zetels of niets Enorme bosbrand in Californië Veiligheidsraad plaatst beide klachten op de agenda Helikopter moest noodlanding maken in weiland te Schipluiden Einde van de crisis niet in zicht Romme stelt medewerking af hankelijk van standpunt A.R. Verhoging uurlonen grafisch bedrijf PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoe moei het met de V.V.D.? Slachtoffers van vliegramp begraven Nederlanders proberen spuiter te bedwingen Voorrang voor Brits- Franse beschuldiging Europa spreekt via kabel met Amerika Zonder rijbewijs dodelijk ongeluk veroorzaakt Bestuurder kreeg geen letsel Duitse bollenkwekers protesteren Arrestaties in Indonesië Drie Nederlanders vermist, o.w. kapitein Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35 Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad 12e Jaar gang No. 3511 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 27 Sept. 1956 Is Uw nieuwe abonné er al? Pagina 8 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.36 u., onder 18.26 u. Maan op u., onder 15.15 u. Hoogwater vrijdag 28 september: Vlissingen: 7.24 u. 1.54 m., 20.07 u. 1.66 m. Terneuzen: 7.53 u. 1.72 m., 20.32 u. 1.84 m. Wemeldinge: 8.54 u. 1.39 m., 21.30 u. 1.50 m. Zierikzee: 8.34 u. 1.22 m., 21.13 u. 1.34 m. Nederland helpt minder ontwikkelde gebieden NEW YORK, 26 sept. (N.I.D.) Blijkens een publikatie van de Vere nigde Naties staat Nederland op de zesde plaats van de wereldranglijst van ongeveer 70 landen voor wat be treft de financiële steun aan de ont wikkeling van de minder ontwikkelde gebieden. Voor wat betreft het aantal uitge zonden deskundigen naar de minder ontwikkelde gebieden staat Nederland op de vierde plaats achter de Verenig de Staten, Groot-Brittannië en Frank' rijk. AMSTERDAM, 26 sept. Het cen traal bureau voor de grafische bedrij ven in Nederland heeft in een circu laire aan de werkgevers en werkne mers medegedeeld, dat de vertegen woordigers van de beide partijen op hun maandag gehouden vergadering over de toepassing der loonsverhoging van drie procent ten aanzien van de technische C. A. O. zijn overeengeko men, dat de minimum uurlonen der volwassen vakarbeiders met vijf cent verhoogd zullen worden. Voorts zullen de minimum uurlonen der volwassen werknemers in het pa pierwaren- en enveloppenbedrijf, der volwassen, hulpvakarbeiders en vol wassen ongeschoolde werknemers met vier cent word-n verhoogd. De minimum uurlonen van de vol wassen vrouwelijke werknemers gaan met drie cent omhoog. De minimum uurlonen der jeugdige werknemers ondergaan een verhoging die afhankelijk is van het voor hun leeftijd geldende percentage van het volwassen loon in hun beroep. De extra beloningen worden met één cent verhoogd. De verhogingen dienen met ingang van 1 september 1956 op de werkelijk verdiende lonen en salarissen te wor den toegepast met dien verstande, dat elke werknemer een verhoging van ten minste drie procent op zijn wer kelijk verdiende bruto weekloon of -salaris (met inbegrip van bomilo, ver goeding wegens tarifering en/of an dere bijzondere prestatie belonings systemen e.d.) ontvangt. Door de verhoging der contractuele minimum uurlonen en salarissen wordt de mogelijkheid tot het ver strekken van bovenminimaal loon vergroot, aldus de circulaire, die be sluit met: „In verband met de onrust, die hier en daar tot uitdrukking is ge komen wijzen de werknemers- en werkgeversorganisaties er uitdrukke lijk op, dat niet alleen de organisaties, doch ook hun leden gehouden zijn de bepalingen der C.A.O.'s na te leven en dat elke inbreuk daarop moet worden afgekeurd". De Algemene Nederlandse Grafische Bond heeft inmiddels in een resolutie er op aangedrongen dat de leden zich aan het in bovengenoemde circulaire en in de C.A.O. vervatte zullen hou den. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, 27 september, e KVP-fractie heeft zich gistermiddag beraden over het voorstel tot zetelverdeling, dat de informateur, mr. Burger aan de KVP heeft voorgelegd. Na afloop had de fractieleider prof. Romme een onderhoud van ongeveer een uur met de heer Burger. De KVP- fractieleider heeft de informateur laten weten, dat de KVP alleen akkoord gaat met het zetelplan wanneer ook de AR haar fiat daar aan heeft. Dit laatste is niet te verwachten. Zoals bekend wil mr. Burger de AR slechts economische zaken laten behouden. De tweede zetel (ver keer en waterstaat) wil hij aan de VVD geven (de portefeuille van justitie gaat naar de socialisten). In zijn huidige vorm is deze opzet voor de AR onaanvaardbaar. Men voelt zich voorts in A.R.-kring zeer gegriefd over de tactiek, die de informateur zich jegens de kleine par tijen heeft veroorloofd. Mr. Burger had zelfs gistermorgen, toen zijn be doelingen ten aanzien van de zetel verdeling door publikaties in de pers reeds algemeen bekend waren, zijn voorstellen nog niet aan de A.R., C.H. en V.V.D. voorgelegd. Zijn opzet was kennelijk deze partijen onder druk te zetten, door eerst met de K.V.P. tot een akkoord te komen. Zelfs de enige AR kandidaat- minister, prof. Zijlstra, was niet van het plan van de informateur op de hoogte gesteld. Een derge lijke geringschatting van de belan gen van de kleine partijen deed de bereidheid in AR-kring om deel te nemen aan de regering tot onder het nulpunt dalen. Staatssecretaris Wil de informateur de A.R. voor zijn plannen winnen, dan zal hij deze moe ten wijzigen in die zin, dat de A.R. haar tweede zetel behoudt. Het is be kend dat hij de A.R. als compensatie voor het verlies van verkeer en water staat een staatssecretaris voor binnen landse zaken, speciaal belast met amb- tenarenaangelegenheden heeft toege dacht. Als kandidaat voor deze post werd het Tweede Kamerlid drs. C. P. Ha- zenbosch genoemd. Het is uitgesloten, dat de A.R. een dergelijke compensatie als voldoende zullen beschouwen. Niet elegant Een oplossing zou natuurlijk zijn ge legen in de mogelijkheid dat de V.V.D. zich tenslotte toch nog terugtrok. De Doordat in de „Sand Canyon" bij San Bernardino in de Amerikaanse staat Californië een straalvliegtuig omdaag stortte en in brand vloog, ontstond een enorme brand in het „National Forest" een beschermd woudgebied in deze streek. Meer dan duizend mannen hebben tot nu toe de strijd aangebon den tegen het vuur, dat geen slacht offers heeft gemaakt, maar reeds voor miljoenen dollars schade heeft aange richt. De foto toont blussers met zwaar ma terieel in actie om te trachten de snel oprukkende vlammen van twee nabij gelegen dorpen af te houden. A.R. zou dan verkeer en waterstaat kunnen behouden. In sommige poli tieke kringen peinsde men zich al suf over een middel om de liberalen te dwingen van verdere deelneming af te zien. Men zou daar de informateur in overweging willen geven de porte feuille van verkeer en waterstaat te splitsen in een departement voor ver keer en een voor waterstaat. V.V.D. en A.R. zouden deze dan samen moeten delen. De V.V.D. zou in deze gedach- tengang afgescheept worden met een half ministerie en de A.R. met de an dere helft. Afgezien van het feit, dat dit wel erg onelegant zou zijn tegenover de li beralen is niet te verwachten, dat de AR prijs zullen stellen op een half de partement in plaats van een heel. De moeilijkheden, die hier voor de informateur liggen, zijn niet gering. Een terugtrekken van de VVD zou waarschijnlijk ook voor hemzelf de beste oplossing zijn, maar op het ogen blik stuurt hij daar niet op aan. De andere oplossing namelijk dat de AR door de knieën gaat en zich met een zetel tevreden stelt Is uit gesloten. Zoals de zaken nu staan, is een spoedig einde van de formatiecri sis nog niet in zicht Hedenmorgen om elf uur zal de AR- fractieleider, prof. Zijlstra een onder houd hebben met informateur Burger. Om twaalf uur komt de AR-fractie bij een om zich over het zetelplan te be raden. Daarna zal men aan de infor mateur het antwoord doen toekomen. Wij vernemen voorts nog dat prof. Romme er weinig voor voelt vice-pre- mier te worden. EINDHOVEN, 26 september 1956. Onder grote belangstelling heeft he denochtend de begrafenis plaats ge vonden van de twee slachtoffers van de vliegramp te Eindhoven. In de stoet, die het stoffelijk over schot van de heer J. Kortooms verge zelde bevond zich o.a. een deputatie van de luchtmacht. Het stoffelijk overschot van sergeant A. de Jonge werd door onderofficieren naar de begraafplaats gedragen, waar het met militaire eer werd begraven. De commandant van de vliegbasis Vonkel memoreerde dat sergeant De Jonge na een afwezigheid van ander half jaar uit de dienst, drie weken ge leden weer op de basis in Vonkel was teruggekeerd. 's-GRAVENHAGE, 26 sept. Twee deskundigen van de BPM zijn door de Perizische nationale oliemaatschappij uitgnodigd hulp te verlenen bij het bedwingen van de grote spuitende oliebron, 120 kilometer zuidelijk van Teheran. Deze Iraanse bron spuit sedert 26 au gustus. Een Amerikaanse deskundige is er met zijn staf heengetrokken om deze „spuiter" te bedwingen. DE LUCHT IN? Een zware betonnen muur voorzien van een afsluiter is reeds gebouwd. Men is echter bang, dat het gehele geval de lucht in zal gaan wanneer de kraan dicht gaat zo groot is de kracht van opgespoten olie I en gas. De Perzische regering heeft daarom de hulp van nog een Amerikaanse deskundi ge en van de BPM ingeroepen. Deze maatschappij heeft twee deskundigen uit Nederland uitgezonden om te helpen het vraagstuk op te lossen. NEW YORK, 27 sept. (Reuter). De Veiligheidsraad heeft woens dag besloten zowel de Brits-Franse als de Egyptische klacht naar aanleiding van de Suezcrisis op de agenda te plaatsen. Voor de stemming trok de Sowjet-afgevaardigde zijn voorstel in om voorrang te geven aan de Egyptische klacht. Hij steunde in plaats daarvan de Zuidslavische suggestie, dat de Brits-Franse en de Egyp tische klacht gelijk besproken kunnen worden. Deze suggestie werd echter verworpen. Alleen Rusland en Zuid-Slavië stemden voor. In de Frans-Britse klacht wordt ge vraagd om bespreking van de toestand, ontstaan door het optreden van Nasser. De Egyptische klacht vraagt om be spreking van acties van sommige mo gendheden, in het bijzonder Frankrijk en Engeland, die een gevaar voor de internationale vrede en veiligheid en Motorrijwiel wordt vernietigd ARNHEM, 27 sept. Voor de kan- rechter te Arnhem stond gisteren te recht de 26-jarige fabrieksarbeider Th. K. te Zevenaar. Hij werd ervan ver dacht op 4 juli jl. een kindje van vier jaar te hebben aangereden met zijn motorfiets en daardoor de dood van het kind te hebben veroorzaakt. Verdachte reed zonder rijbewijs op een nieuwe motor in Zevenaar en kon door zijn grote snelheid de motor niet op de weg houden en reed een op de berm spelend kind aan. De motorrij der was na het ongeluk naar huis ge gaan en verstopte zijn motor onder ou de lappen. De rijkspolitie vond het ve hikel in bed. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie laakte het optreden van ver dachte op scherpe wijze. Terwijl het kindje lag te sterven nam hij, onder voorwendsel de dokter te waarschu wen, de vlucht en ging zorgvuldig zijn motor opbergen. De ambtenaar eiste drie maanden hechtenis voor de aan rijding, vijf jaar ontzegging van de rij bevoegdheid en dertig dagen hechte nis wegens het rijden zonder rijbewijs, benevens vernietiging van de motor. De kantonrechter vond het gedrag van verdachte zeer ergerlijk en ver oordeelde hem tot twee maanden hech tenis en verder tot vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, dertig da gen hechtenis en vernietiging van de motorfiets. Verwacht wordt dat het oliever- bruik van Europa in 1960 meer dan 60 procent groter zal zijn dan het ver bruik in 1955. Na besproeiingswerk op Walcheren DELFT, 26 september. Een helikopter, die vandaag besproei ingswerkzaamheden op Walcheren heeft uitgevoerd heeft even voor half vijf, tengevolge van een mo torstoring een voorzorgslanding moeten maken op een weiland te Schipluiden. Het hefschroefvlieg- tuig belandde daarna in een sloot. De bestuurder, de heer E. W. J. Schuller kon ongedeerd uit het toestel komen. Op de terugweg naar Ypenburg zag de bestuurder op honderd meter hoog te een straaljager drie keer in zijn om geving cirkelen en besloot, aangezien het enigszins heiïg was, wat lager te gaan, omdat hij niet de zekerheid had dat de vlieger van de straaljager de helikopter had opgemerkt. Hij liet het hefschroefvliegtuig een veertig meter dalen en nadat hij een ogenblik op de hoogte van zestig meter zijn weg had vervolgd, verloor de motor toerental. De heer Schuller nam tevens een sis send geluid achter zich waar; het toe stel werd ook moeilijker bestuurbaar. Hij wilde een zgn. voorzorgslanding uitvoeren om het toestel aan de grond te kunnen laten nakijken. De daling verliep sneller dan gebruikelijk is. Het gevolg was dat het hefschroef vliegtuig hard met de grond in aanra king kwam en door de voorwaartse snelheid over het weiland voortsprong. De staart van het toestel knapte af en de romp van het vliegtuig kwam in een sloot tot stilstand. De directeur van de Engelse posterijen Charles Hill, heeft vanuit Londen door een ivoren hoorn het eerste via een kabel overgebrachte telefoonge sprek met de Verenigde Staten ge voerd. Hill sprak enige tijd met de heer Cleo F. Craig, de president van de Amerikaanse telefoon- en tele graaf maatschappij, op die manier of ficieel het nieuwe tijdperk inluidend, waarin telefoon-verkeer tussen Enro- pa en Amerika, onafhankelijk van at mosferische storingen, mogelijk is. De foto toont de heer Hill (midden) bezig met zijn historisch gesprek. De heer Norman Robertson (links) de hoge commissaris voor Canada in En geland en de heer Winthrop Aldrich (rechts), de Amerikaanse ambassa deur in Londen, luisteren mee. President Soekarno van Indonesië is per vliegtuig uit Praag naar China vertrokken. een ernstige schending van het V.N.- handvest zijn. De voorzitter van de Veiligheidsraad maakte na de stemming bekend, dat Egypte een volledige verklaring zal kunnen afleggen, als de Brits-Egypti sche klacht besproken wordt. Verdaagd De vergadering is verdaagd tot vol gende week donderdag of vrijdag. De juiste datum zal nog bekendgemaakt worden. Dan zal het debat over de Suezkwestie beginnen. Voor de verdaging besloot de raad nog Egypte uit te nodigen deel te ne men aan het debat over de Suezkwes tie. Er is nog geen besluit genomen over het Israëlische verzoek om toe lating tot de besprekingen. WESSELBUREN, 26 Sept. (DPA). De groep bloembollen- en knollenkwe» kers van het centrale verbond van da Duitse tuinbouwers heeft zich uitgespro ken tegen de invoer van Nederlandse tul pen in West-Duitsland. In een telegram aan het centrale ver bond verklaarde de groep er bezwaar te gen te hebben, dat naast de invoer van Nederlandse bloembollen Nederlandse exporteurs ook nog tulpen op de Duitse markt brengen. Van de Duitse bloemen- kwekers, die Nederlandse tulpenbollen gebruiken, kan niet verwacht worden, dat zij op de Duitse markt de concurren tiestrijd zullen aanbinden met de Neder landse tulpenkwekers. De Nederlanders hebben, zo heet het verder in het tele gram, een aanzienlijk voordeel, doordat zij bloembollen van de tweede kwaliteit gebruiken. De Duitse bloemenkwekers moeten daarentegen de aanzienlijk duur dere eerste kwaliteit gebruiken, daar al leen deze mag worden ingevoerd. DJAKARTA, 26 sept. (ANP). De waarnemende procureur-generaal Mutha- lib Moro heeft medegedeeld, dat vier per sonen zijn aangehouden op de beschuldi ging leiders te zijn geweest van de „pro clamatie-beweging" op Talaud, een ei landje tussen Celebes en de Philipptjnen. Vorige maand werden de burgerlijke be stuursambtenaren op het eilandje door een aantal eilandbewoners afgezet en werd Talaud tot autonoom gebied uitge roepen. Naar Moro mededeelde zijn de „ambte naren", die door de proclamatie-beweging waren benoemd, intussenen weer ontsla gen en de oorspronkelijk op het eiland werkende ambtenaren wederom in hun functies hersteld. 's-GRAVENHAGE, 26 september. In een dichte mist is vanmor gen omstreeks zes uur bij Ameland het Russische schip „Kolomna" in aanvaring gekomen met het Nederlandse kustvaartuig „Gruno". De „Gruno" schijnt onmiddellijk na de aanvaring gezonken te zijn. Volgens opgaaf van het Russische schip, dat vijf overlevenden aan boord heeft genomen, waren er in totaal acht man aan boord van de „Gruno". Er zouden dus drie opvarenden vermist zijn, waarnaar wordt gezocht door de reddingsboten van Terschelling en van Ame land. Bovendien is een patrouille-vliegtuig van het marine-vlieg kamp Valkenburg opgestegen om bij het zoeken naar overlevenden te assisteren. Volgens een voorlopige opgaaf zijn aan boord van de „Kolomna" gered de matrozen Dick van den Berg en Ate van der Veen en de Duitser Bassler. Voorts is gered: een opvarende Van der Meer en een vrouw C. Wieringa, waarschijnlijk de dochter van de Ka pitein. De geredden zullen worden overgenomen door een van de twee reddingboten en in Nederland aan wal worden gezet. Vermist worden: kapi tein Wieringa, zijn vrouw en nog een opvarende. De „Gruno" (216 brt) hoorde thuis in Appingedam. Het scheepje was met een lading potas on derweg van Bremen naar Huil. De „Kolomna" (558 brt) is gisteren uit Rotterdam vertrokken, met bestem ming Leningrad. Aanvankelijk was er enige verwar ring over de identiteit van het gezon ken schip, omdat er twee Nederland se kustvaartuigen de naam „Gruno" DE BILT ZEGT: Meer wind Veranderlijke bewolking met tijde lijk wat regen. Matige tot vrij krach tige westelijke wind. Over het alge meen iets lagere temperaturen. dragen en er bovendien een Zweed» vaartuig van deze naam is. Nader vernemen wij dat na negen uur zoeken men niets heeft kunnen vinden dan een olievlek. Dulles optimistisch WASHINGTON, 26 sept. (AFP). Er bestaat een goede kans dat Egypte uiteindelijk het belang zal inzien van een samenwerking met de landen die van het Suezkanaal gebruik maken, al dus de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Foster Dulles op een persconferentie. Dulles zei dat de Verenigde Staten geen economische, psychologische of andere maatregelen bestuderen die zij zo nodig tegen Egypte kunnen treffen. Maar er zijn zekere consequenties, die we, ook al zouden we willen, niet uit de weg kunnen gaan, aldus Dulles. De ze consequenties vormen dat soort druk, die uiteindelijk staten er toe brengt de idee van 'onderlinge afhan kelijkheid te aanvaarden. In Engeland is het prijspeil in de af gelopen maanden slechts met twee gestegen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1