Luchtvaartmaatschappijen wensen geen soort beproevingswerk te doen Juwelendiefstal in hotel Pays Bas niet opgelost voor mooi, gezond haar si v? Uientelers kijken de kat uit de boom De heer Aler niet gerust over ontwikkeling straalmotoren Nog langere landings- en startbanen zijn uit den boze THE PERFECT HAIRDRESSING Nasser in Saoedie-Arabie Collecte t.b.c.-organisaties Geen verkoop van Ellis-Island Middenstanders indirect dupe van deltaplan 4^ beroemde geneesmiddelen in f tablet doen wonderen! Chefarine „4' Geslaagde fietsrally Gereformeerde jeugd Walcheren Goede declamatie voor Plattelandsvrouwen Amsterdamse rechtbank deed uitspraak LIKDOORNS WONDEROLIE Toast op de hereniging Woensdag 26 september 1956 ZEEIIWSCH DAGBT.AD Pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) 's-GRAVENHAGE, 25 september. „Met de komst van de ver keersvliegtuigen met straalmotoren heeft de wereldluchtvaartin dustrie financiële risisco's op zich genomen van een nog ongekende omvang. De directies moeten tenminste vijf jaar van tevoren be slissingen nemen over vraagstukken van de vloot en het aanbod van passagiers, zij moeten tot vijftien jaar vooruit hun gedachten laten gaan en plannen uitstippelen. Dit legt een interessante taak en verantwoordelijkheid op de directies van de luchtvaartmaatschap pijen", aldus de heer I. A. Aler, president-directeur van de KLM, in een toespraak tot het tweede Europese congres voor luchtvaarttech niek. De heer Aler merkte op, dat de lucht vaartmaatschappijen zich hebben ontwik keld tot grote werkgevers. „Acht ervan hebben meer dan tienduizend werkne mers in dienst. Het totale aantal werk nemers van de wereld-luchtvaartmaat schappijen en van de vliegtuigindustrie wordt (met uitzondering van de Sowj et- Unie en China) geschat op één en een kwart miljoen tot twee miljoen. Een ern stige terugslag in de luchtvaartindustrie zou de economische omstandigheden in vele gemeenschappen en landen merk baar beroeren. De belangrijkste vraag in dit licht be zien is; welke zijn, uit economische, technisch en operationeel standpunt ge zien, de kansen om de vloot van twee honderd grote en honderd minder gro te verkeersvliegtuigen met straalmoto ren, die tot nu toe zijn besteld, met succes in gebruik te nemen? Twintig maatschappijen hebben met el kaar driehonderd grote en kleinere vlieg tuigen met turbinestraalmotoren in be stelling. Deze toestellen zullen met de meer dan vijfhonderd verkeersvliegtuigen met schroefturbinestraalmotoren en de vijfhonderdvijftig toestellen met zuiger motoren de produktiecapaciteit van de vloot in 1961 vergroten tot ongeveer hon derdtien procent meer dan in 195S. Meer bedrijfszeker' „Werktuigkundigen geven me de ver zekering, dat het verkeersvliegtuig met straalmotoren veel eenvoudiger en meer bedrijfszeker zal zijn dan het vliegtuig met zuigermotoren van heden", aldus de heer Aler, „maar dat neem ik nog niet als vaststaand aan, omdat wat ik in de tegenwoordige tijd zie niet bemoedigend is. De vooruitgang op technisch gebied is zeer groot geweest, maar het bestuderen van cijfers, die vertragingen van vlieg tuigen aangeven, en het zien van ge strande vliegtuigen op bijna elk vlieg veld geven mij geen reden om voldaan te zijn. Er is klaarblijkelijk een wedstrijd aan de gang tussen vliegtuigbouwers en vlieg- tuigmotorenbouwers om steeds betera prestaties te bereiken. Natuurlijk stellen we die op prijs en we stimuleren die. De ze prestaties worden echter ten dele ver kregen ten koste van vertragingen van technische aard en van zeer kostbaar on derhoud. Wanneer men de gegevens nagaat van de zeer hoog ontwikkelde motoren voor de burgerluchtvaart, die nu over de ge hele wereld in- gebruik zijn, dan blijkt, dat een beperkt aantal onderdelen gere geld bepaalde gebreken vertoont, terwijl de overige gebreken verspreid over ver scheidene delen van de motor voorkomen. Dit betekent, dat werktuigkundig de ge hele motor ervan te lijden heeft en niet voldoet aan het toegestane vermogen dat door de fabriek is aangegeven". De heer Aler zei, dat z.i. de luchtvaart maatschappijen een deel van het werk van deze vliegtuigontwerper en van de vliegtuigbouwer uitvoeren. Deze loop der dingen moet worden gestuit. Luchtvaartmaatschappijen zijn absoluut bereid om gegevens en erva ringen uit te wisselen met de fabrikant, maar zij zijn er niet op ingericht en niet op voorbereid om een soort be proevingswerk te doen. Meer moeilijkheden In het tijdperk van de verkeersvlieg tuigen met straalmotoren zullen vertra gingen en andere technische moeilijkhe den zelfs nog meer zorgen baren. „Ik moet er niet aan denken, wanneer het vraagstuk moet worden opgelost van het onderdak brengen van passagiers, van tweehonderdtwintig persoons verkeers vliegtuigen met straalmotoren, die b.v. te gelijkertijd een vertraging hebben tenge volge van een technische storing. Dan zouden we in de contracten met de vlieg tuigfabrikanten een clausule moeten la ten opnemen met de betrekking tot een garantie voor hotelruimte langs de rou tes". De president-directeur merkte voorts op, dat de vraagstukken, die ontstaan door het gebruik van grote verkeersvlieg tuigen met straalmotoren, nog lang niet opgelost zijn. Een aspect van de nieuwe I vliegtuigen voor de lange afstand is de lengte van de landings- en startbanen, n.l. ongeveer drieduizend meter. Dat is aan zienlijk meer dan de ontwerpers van vliegvelden hebben voorzien en daarom beschikken slechts een paar burgervlieg velden over banen van die lengte. „Ik wil er echter de aandacht op vesti- I gen, dat deze ontwikkeling fundamenteel fout is. Van nu af aan is het aan u, ont werpers en bouwers van motoren en vlieg tuigen, om uw uiterste best te doen deze ontwikkeling tegen te gaan". Onderzoek I De heer Aler deelde verder mede, dat de K.L.M. aan de luchtvaartgeneeskun- dige prof. Jongbloed heeft verzocht het I voorzitterschap te aanvaarden van een studiegroep ,die zich bezighoudt met het onderzoek naar maatregelen, die de vlie gers van de verkeersvliegtuigen met straalmotoren zullen helpen hun, naar men aanneemt zwaardere, taak onder de gunstigste omstandigheden te doen uit voeren. Een ander vraagstuk is dat van het zgn. „holding pattern". Het gebied, dat j een verkeersvliegtuig met straalmotoren nodig heeft wanneer het nog niet mag landen en in de lucht moet blijven cir kelen, zal veel uitgestrekter zijn dan voor de vleigtuigen van thans. Dit zou ertoe kunnen leiden om de I „wachtplaatsen" (op grote hoogte) van twee vliegvelden, die in eikaars nabij- held liggen, samen te voegen, b.v. die van Brussel en Amsterdam. BRYLCRE E M V/A: OMDAT Brylcreem waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem het haar natuurlijk-zacht en glanzend en de hoofdhuid fris eu gezond houdt. OMDAT Brylcreem niet plakt, niet vettig is en daardoor smetteloze haarverzorgmg waarborg Massage met BRYLCREEM bestrijdt roosvorming - maakt weer droog haar vitaal* BRYLCREEM Boycot van Egyptische produkten? Beecham (Nederland) N.V. Jacq. Mot N.V., Amsterdam. BRUINISSE, 25 sept. De stem ming op de uienmarkt is plotseling omgeslagen. Nu het duidelijk gaat worden, dat Nassers naasting van het Suezkanaal geen oorlog, maar waarschijnlijk boycot van Egypti sche produkten op de markten in verschillende landen ten gevolge zal hebben, is de lusteloze stem ming geheel verdwenen. Door de uientelers, die om financiële rede nen niet direct moeten verkopen, wordt de kat uit de boom gekeken. Men geeft slechts zoveel af, dat de uitvoer doorgaat zonder de markt te ontwrichten. Hoewel de prijs gezakt is tot rond 10 cent per kilo is de overvloedige oogst oorzaak dat vooral de kleinere landbouwers voor winst kunnen leve ren. Van een paniekstemming om zo veel mogelijk uien te verkopen is geen sprake. Hoewel de Engelse uientelers reeds aan de markt zijn met hun eigen produkt en het aanbod van Hongaar se uien zeer hoog ligt, wist Nederland Schietwedstrijden korps Rijkspolitie DEN HAAG, 25 sept. Zaterdag a.s. worden op de schietbaan „Waalsdorp" de jaarlijkse schietwedstrijden voor het be roeps- en reservepersoneel van de Rijks politie gehouden. Er zal worden gescho ten met karabijn, pistool en revolver. Naast groepsprijzen worden ook indivi duele prijzen uitgeloofd. Koning Saoed van Saoedi Arabië be groet president Nasser bij diens aan komst op het vliegveld van Djahran. De Egyptische president zal enige tijd de gast van de Koning zijn. Eerder had de president van Syrië besprekingen met Koning Saoed gevoerd met be trekking tot het Suezkanaal. 0 HOEDEKENSKERKE, 24 sept. De gecombineerde collecte voor de t.b.c.-or- ganisaties D.E.L. en I.P.S. heeft opge bracht; Hoedekenskerke 54,25 te 's-Gra- venpolder 43,65 en te Oudelande 94, De collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren heeft opgebracht: te Drie wegen 42,95 en te Baarland 20,78. WASHINGTON, 25 sept. (A.F.P.) President Eisenhower heeft de autoriteiten verzocht Ellis Island in de haven van New York, waar miljoenen emigranten in Amerika voor het eerst voet aan wal gezet hebben, njet te verkopen. De presi dent gelooft, dat het mogelijk is middelen te vinden om het historische eiland voor de staat te behouden. Op 16 december zullen in Polen ver kiezingen worden gehouden voor een nieuwe landdag parlement. Het besluit daartoe is maandag door de Poolse staats raad genomen. nog plm. 4.200.000 kg naar dit land te exporteren. Engeland was echter niet de voor naamste afnemer. De eerste plaats 1 werd ingenomen door Duitsland, dat in juli en augustus samen meer dan 6.5 millioen kg. van ons kocht. Bel gië heeft thans zijn grenzen geslo- I ten om de Vlaamse telers een kans te geven hun produkt ln eigen land te ruimen. Toch was het in juli en augustus een behoorlijke klant met een afname van 725.000 kg, hetgeen veel beter is dan de export naar Frankrijk, die slechts 1200 kg. bedroeg. Dit seizoen is een monsterzending van 150 kg naar Commissie van Dertien houdt enquete BKUINISSE, 25 sept. Ook de mid denstand, die niet rechtstreeks betrok ken is bij de mossel- en oestercultuur, Hzal de nadelige gevolgen van het delta- Öostdultsland gegaan. Gezien deT poli- I plan ondervinden. De commissie van tieke situatie is het evenwel te ver- I dertien, die namens de visserswereld wachten, dat de landen achter he^ ijzeren gordijn zich voornamelijk tot de landen in het Midden-Oosten zullen wenden. In totaal is ruim 11.7 miljoen kg. uien geëxporteerd. Ingezonden Mededeling (Adv.) MIDDELBURG, 24 sept. In het kader van de landelijke propagandaweek voor het Jeugdwerk, werd door de Geref. Jeugdorganisatie, rayon Walcheren een fietsenrally gehouden. Circa 250 jongens en meisjes vertrokken vanaf het start punt op het Molenwater te Middelburg. Zij reden langs de verschilende contro le-posten over Grijpskerke via Aagteker- ke naar het eindpunt te Zoutelande. Hier vermaakten zij zich met spel en legden op de flets een behendigheids- proef af. Na de maaltijd werd op het strand een kampvuur gehouden waarbij de heer P. van Llere een verhaal vertelde. De voorzitter van het rayon, de heer J. Wattel, bedankte alle leiders en leidsters die him medewerking hadden verleend en reikte de prijzen uit In het bijzonder bracht hij een woord van dank aan de heer Ruitenbeek die de ze raily had georganiseerd. Deze geslaagde dag werd met een avondsluiting beëindigd. Uitslag: 1. G. Jobse, Oostkapelle; 2. L. Wondergem, Veere; 3. Kees Verhage, Oostkapelle. o In Londen is officieel meegedeeld, dat Groot-Brittannië, de Ver. Staten en Ca nada overeen zijn gekomen de octrooien op atoomgebied uit te wisselen, die op 15 november toegekend of aangevraagd waren. ageert en argumenteert tegen de af sluiting der Oosterschelde, is hiervan overtuigd. Om dat te bewijzen wordt een enquete ingesteld, waaraan ver schillende experts en studenten zullen medewerken. Een dertiental studenten, die in Zee land vertoeven, zullen ook behulpzaam zijn bij het invullen van de enquête formulieren. Zij verblijven momenteel ln Bruinisse onder leiding van de di recteur-secretaris van de Stichting Economisch onderzoek van de univer siteit te Amsterdam, prof. dr. J. F. Maacou. Wanneer het delta-plan wer kelijk uitgevoerd wordt, zullen naar alle waarschijnlijkheid de oester- en mosseleultuur uit de Zeeuwse stro men moeten verdwijnen. Verschillen de nevenbedrijven zullen hiervan de dupe worden. Dat het evenwel nog niet zover is, wordt wel bewezen doordat de maatregelen tot sanering van de export nog steeds doorgang vinden. De Belgische vereniging van oester importeurs heeft hierover echter zijn misnoegen uitgesproken. Het bedrijfs- sehap voor visserijprodukten had vol gens haar overleg met de zuiderburen moeten nemen. Ze heeft hiervan ken nis gegeven aan het bedrljfsschap, aan de oesterkwekersvereniging „Vebo" en aan de exporteursvereniging „Ver voer". Zij hoopt, dat zij alsnog ge raadpleegd wordt. KRUININGEN, 24 sept. Onder leiding van de presidente, meur. J. J. J. SonkeKlos, hield de afdeling Krui- ningen en Omstreken van de Bond van Plattelandsvrouwen in „Ons Dorps huis" de najaarsvergadering, tijdens welke bijeenkomst mej. J. Gameman uit Kapelle de aanwezigen veel genoe gen heeft verschaft met haar goed ge ïnterpreteerde declamatie. Zij bepaalde zich in haar voordrachten tot enkele geestige stukjes van Annie Schmidt en Zeeuwse schetsen uan Vaarzon Morel. Tevoren waren de huishoudelijke zaken afgehandeld. Mevr. Griep Weststrate uit Waarde bracht verslag uit over de provinciale voorjaarsver gadering, die 2 mei j.l. te Krulningen was gehouden. Voor de kascontrole werden benoemd de dames Mooijv. Zeven en ZoetwegSchouwenaar uit Schore. Mevr. HamelinkBauer werd bereid gevonden als afgevaardigde te fungeren naar het 25-jarige jubileum van de Bond van Plattelandsvrouwen, dat op 10 okt. a.s. te Goes zal worden gevierd. Indonesische kellner vrijgesproken Ingezonden Mededeling (Adv.) fABWEXEN Tl LEEUWARDEN AMSTERDAM, 25 sept. De op 12 juni jl. in Hotel Pays Bas ge pleegde juwelendiefstal is niet op gelost. De rechtbank heeft de 27- jarige kellner H. J. A. A. B. uit Laren, een Indonesiër van afkomst van deze diefstal vrijgesproken, omdat zij het wettig bewijs niet geleverd achtte. Wel waren er di verse aanwijzingen van diens schuld, zoals bij de behandeling is gebleken, doch de verdachte ont kende en de bewijslast is te licht gebleken om tot een veroordeling te komen. Niettemin werd de kellner 6 maanden met aftrek van het voorarrest opgelegd wegens andere diefstallen van geringere betekenis, die hij wel bekende. Zo had hij hl twee hotels in 't Gooi, waar hij gewerkt had, als ook in Hotel Pays Bas te Amsterdam, glazen en vlscouverts weggenomen, die bij hem thuis door de politie werden teruggevonden. In het Amsterdamse hotel was op 12 juni tussen half negen en half tien des avonds, terwijl de betrokken Britse gas ten aan het diner zaten, uit een kamer op de derde etage, die afgesloten was, een valies met juwelen verdwenen, die een totale waarde van circa 11.000,ver tegenwoordigden. Slechts iemand ln het bezit van een passé partout sleutel kon de kamer zijn binnengegaan. Na twee da gen speuren trof de recherche het valies met bijna alle sieraden in de dakgoot van het hotel aan. Nadat een onderzoek tegen een huisknecht en een kamermeisje slechts negatieve resultaten had opgele verd, viel de verdenking op de Indonesi sche kellner, die juist bij Pays Bat te dienst was getreden en die een strafblad bleek te bezitten. Een speurhond werd lucht gegeven van een wollen handschoen, die de (W der vermoedelijk bij de diefstal had gebruikt en die bij de deur van de ktN mer was gevonden en het dier, speciaal voor dit.werk afgericht, pakte daarn# uit een rij sleutelbossen de sleutels op van de kellner. Bovendien bleek, dat de kellner, dl* gedurende het diner in de eetzaal diengl deed, deze enkele malen voor geruim* tijd had verlaten. Hoewel er nog enkel* andere, zij het vage aanwijzingen aan hei licht zijn gekomen, heeft de rechtbank daaruit toch het wettig en overtuigend bewijs niet kunnen putten. Ingezonden Mededeling (Adv.) Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillend© benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (563) NICOSIA, 25 sept. (Reuter) Cy priotische vrouwen hebben er bij de vrouwen van Groot-Brittannië op aan gedrongen te trachten een einde te ma ken aan het bloedvergieten op Cyprus. Volgens de leidsters van deze actie is de oproep door 6.000 eilandbewoonsteri getekend. Ook wordt aangedrongen op gemeen schappelijke actie tot terugzending van aartsbisschop Makarios en andere gede porteerden, invrijheidstelling van alle politieke gevangenen en afschaffing van de noodmaatregelen. De heer en mevrouw Bouman, ge-1 toasten op de hereniging en het fotografeerd in hun hotel te Rome, begin van hun vakantie.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3