V Zal K.Y.P. het zetelschema van Burger accepteren Nieuwe veerhaven te Breskens op 1 januari 1958 definitief gereed Rijk subsidieert bouwen bij ongunstig weer in de winter Hós Ucas Laatste nieuws Verzwakking van rechtse invloed Slechts één zetel voor de A.R. Taxistaking duurt voort Het werk wordt in twee gedeelten uitgevoerd Engeland en Frankrijk dreigen met sancties tegen Nasser Pool vlucht met straaljager Einde fraai nazomerweer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ROMME SCEPTISCH Proefnemingen in elke provincie Eerste vliegtuigen Wesiduiise luchtmacht DOOR DE WERELD Kansen gedaald DE HOOP VAN RIJKSWATERSTAAT Verhoging luisterbij drage in petto Vliegramp te Eindhoven f 150.000 bouw- schade Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, TeL 326, Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Uw nieuwe abonné er al? Zie pagina 4 r 12e Jaargang No. 3510 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong Directeur: Jacq de Smit Woensdag 26 sept. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.34 u., onder 18.28 u. Maan op 23.09 u., onder 14.34 u. Hoogwater donderdag 27 september: Vlissingen: 6.24 u. 1.74 m., 18.50 u. 1.82 m. Terneuzen: 6.55 u. 1.92 m., 19.17 u. 2.00 m. Wemeldinge: 7.59 u. 1.55 m„ 20.19 u. 1.60 m. Zierikzee: 7.38 u. 1.36 m., 20.01 u. 1.42 m. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, woensdagochtend. Vanmiddag beslist de KVP-fractie in de Tweede Kamer of zij op grond van het door informateur Burger opgestelde schema voor de zetelverdeling haar partijgenoten kan adviseren zitting te nemen in een nieuw kabinet Drees. Mr. Burger heeft dit schema gistermorgen aan de KVP-fractie- leider prof. Romme voorgelegd, nadat deze eerst een bespreking had gevoerd met dr. Drees. Het is nog allerminst zeker, dat de beslis sing van de KVP-fractie zal uitvallen ten gunste van de informateur. Ook al is dit wel het geval, dan nog is het zeer de vraag of mr. Burger zijn poging tot een goed einde zal kunnen brengen. AMSTERDAM, 25 sept. Op de ge houden vergadering van de nu al bij na achttien weken stakende Amster damse taxichauffeurs zijn de voor ttellen van de ondernemers over een verhoging van het grondloon op basis van 42,70 met 3 procent op en een uitkering van 2 procent over 1955 on der bepaalde voorwaarden, afgewe zen. Met algemene stemmen werd be sloten de actie voort te zetten. 's-GRAVENHAGE, 25 sept. In de komende winter zal het rijk het nemen van proeven met door werken bij ongunstige weersom standigheden op bouwwerken door het verlenen van subsidie bevor deren. Voor dit doel zal een be drag van 2 miljoen gulden be schikbaar worden gesteld. Dit be tekent dat er op veel ruimere schaal dan in de vorige winet ge subsidieerde proefnemingen zul len kunnen worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling subsidie toe te kennen aan een aantal over het ge- Het zetelplan Burger plaatst de A.R. in een zeer ongunstige positie, omdat de informateur de A.R. slechts één ze tel laat behouden, namelijk economi sche zaken. Dit is het gevolg van het feit, dat mr. Burger in zijn schema ook een plaats heeft ingeruimd voor de V.V.D. Deze partij krijgt justitie of verkeer en waterstaat. Een van deze twee de partementen gaat in elk geval naar de P.v.d.A. Deze partij heeft de heer Bur ger vijf zetels toegedacht, t. w.: het Premierschap, financiën, sociale za ken, landbouw en verkeer en water staat of justitie. De K.V.P. krijgt in het schema van de informateur het vice-premierschap, gecombineerd met binnenlandse za ken en p.b.o., en bezitsvorming, bui tenlandse zaken, maatschappelijk werk, onderwijs en wederopbouw en volkshuisvesting. De C.H.U. behoudt oorlog en mari ne. KANDIDATEN De voor deze zetels in aanmerking komende personen zijn voor de PvdA: Drees, Hofstra, Suurhoff en Mansholt. De K.V.P.-kandidaten zijn: Romme, Luns, mej. Klompé, Cals, Witte. Eco nomische zaken zal weer onder de AR- minister Zijlstra komen, terwijl ir. Staf (c.h.) op oorlog en marine terug keert. Een V.V.D.-kandidaat (justitie of verkeer en waterstaat) is nog niet ge noemd. Mr. Burger heeft dus, als compen satie voor het feit, dat hij niet voldaan heeft aan het verlangen van de KVP, 0 Een aantal meisjes, werkzaam in een fabriek te Winschoten, werd gis termorgen onwel. Onderzoek bracht aan het licht dat er aan de bus, waar mee de dames naar het bedrijf waren vervoerd iets haperde, waardoor uit laatgassen in de bus kwamen. 0 De Westduitse bondskanselier heeft een Europese federatie voorgesteld als nieuwe vorm van Europese eenwor ding. Gisteren is de transatlantische te lefoonkabel tussen Engeland en Ame rika in gebruik genomen. Nadat Seretse Khama, een Afri kaanse negerkoning verliefd was ge worden op een Engelse typiste en met haar in het huwelijksbootje stapte, werd hij verbannen. Men vreesde het is nu zes jaar geleden dat na zaten van gemengd bloed in de toe komst over de stam zouden regeren. Seretse mag nu binnenkort terugke ren, echter niet als vorst, maar als gewoon burger. De centrale landbouworganisaties (KNLC, CBTB en KNTB) hebben be sloten geen bestuursleden voor het produktschap zuivel aan te wijzen. Zij veschillen met de regering over de ba sis, waarop de kwaliteitscontrole op zuivelprodukten moet worden gere geld. De 42-jarige Zwitser Ignaz Ruegg is op 11 januari te voet naar Melbourne vertrokken, waar de olympische spelen worden gehou den. Hij is dezer dagen op de plaats van bestemming aangeko men, na 19.000 km. te hebben af gelegd. Het heeft hem zeven paar schoenen gekost 0 Denemarken wil lid worden van de gebruikersorganisatie voor het Suezkanaal. Lou Voorthuizen uit Muiderberg, die zich zelf de „weergekeerde Chris tus" noemt en veel volgelingen heeft, moet in hoger beroep voor het ge rechtshof te Amsterdam terecht staan. Hij is onlangs veroordeeld tct veertien dagen cel, omdat hij weigerde als ge tuige voor de rechtbank te verschij nen. In Schiedam is de 56-jarige R. Hop man voor zijn winkel door een zwaar beladen vrachtauto overreden. Een wiel ging over zijn hoofd en de man was op slag dood. Zijn vrouw zag het ongeluk gebeuren. In een Algierse straat heeft een op standeling twee in burger geklede Franse soldaten doodgeschoten. een ministerzetel in de soc. ec. sector-, de KVP-fraetieleider 't vice-premier schap c.a. aangeboden. Het is de vraag of de K.V.P. deze compensatie vol doende acht. Ook al zou dit zo zijn, dan nog is het negatief-oordeel van de KVP-fractie over het zetelschema van de informateur niet denkbeeldig. Men dient te bedenken, dat de KVP in de mogelijkheid, dat de A.R. een departement minder zal krijgen ten bate van de V.V.D. een verzwakking van de rechtse invloed in het kabinet zal zien. Voorts is er de kans, dat de partij van de heer Romme bezwaren zal ma ken tegen aanblijven van de heer Mansholt. Het meedoen van de V.V.D. zal de anti-liberale K.V.P. voorts een doorn in het oog zijn. Verwacht wordt dat de Anti-revolu tionairen voor de eer zullen bedanken, nu hen slechts één zetel is toebedacht. Dit kan verstrekkende gevolgen heb ben, want naar verluidt zal de KVP niet in een kabinet zonder A.R. stap pen. De kansen van mr. Burger zijn weer gedaald. Het staatsbezoek van bondskanse lier Adenauer aan Moskou, in septem ber van het vorige jaar, heeft 934.000 mark gekost. Het staatsbezoek van Adenauer aan de Ver. Staten, in juni 1955, daarentegen kostte maar 172.000 mark. Het bezoek van de sjah van Perzië en zijn echtgenote aan West- Duitsland heeft de Duitse rijkskas 170.600 mark lichter gemaakt. hele land verspreide proefobjecten. Gedacht wordt daarbij aan enkele wo ningbouwcomplexen en een ander bouwwerk per provincie. De hoofdin genieurs-directeuren van de wederop bouw en de volkshuisvesting in de provincie zullen adviseren welke ob jecten voor het nemen van de gewen ste proeven in aanmerking zouden kunnen komen. De van rijkswege te verlenen bij drage in de kosten van de proefnemin gen zal bestaan uit een opslag op de bouwkosten van het in de periode van 16 november 1956 tot 15 maart 1957 te verwerken deel van de bouw. In de onlangs door de studiecommis sie weersinvloeden opgestelde „voorlo pige richtlijnen voor het doorwerken bij minder gunstige weersomstandig heden", wordt een serie maatregelen aanbevolen, die kunnen worden aange wend om doorwerken mogelijk te ma ken. Met behulp daarvan kunnen plannen voor de proefnemingen wor den opgesteld. 0 In La Roebelle aan de Franse west kust heerst grote opwinding, omdat uit een bedrijf, dat slangen levert aan diergaarden, vijftien adders zijn ont snapt. Men speurt ijverig naar de beesten. Een dier heeft men, nadat het langs een regenpijp naar boven was geklommen, in een bed gevonden. Een keukenmeisje in La Rochelle kreeg de schrik van haar leven, toen zij een in elkaar gekronkelde adder in een braadpan vond. De eerste drie vliegtuigen van de W. Duitse luchtmacht zijn maandag van het vliegveld Fuersteneeldbruck bij Muenchen opgestegen. De kentekenen op de vliegtuigen waren voor de start door de minister van landsverdediging Theodor Blank, onthuld. Deze kente kenen bestaan uit een zwart „ijzeren kruis" met witte rand op de romp en de vleugels en een zwart-rood-gouden rechthoek op het richtingsroer. Op de foto ziet men minister Blank en enkele hoge Duitse officieren bij het „ijzeren kruis" nadat het was Onthuld. 0 De geldinzameling voor de nage laten betrekkingen van de slachtoffers van Marcinelle, georganiseerd door het Nederlands Beneluxcomité, heeft op gebracht 20.958,73. BRESKENS, 25 sept. Op 1 januari 1958 hoopt de rijks water staat de nieuwe Veerhaven te Breskens definitief gereed te hebben. Het werk zal in twee gedeelten worden uitgevoerd, het deel buiten de bestaande duinenrij, die doorgraven zal worden en het deel achter de duinenrij. Het eerste deel omvat de aanleg van 2 havendammen elk 400 meter lang en het uitdiepen van de „voorhaven" tussen deze dammen. Tijdens de wintermaanden wordt het werk nl. stilgelegd (van 15 november tot 1 maart). Alle werkzaamheden moeten bij laag tij worden uitgevoerd! De westelijke en ook de oostelijke Havendam krijgen een lengte van 400 meter tot aan de bestaande dui nenrij. DAMMEN Het werk achter de duinen omvat de aanleg der fuiken waaraan hoogstwaarschijnlijk nog dit jaar wordt begonnen, temeer daar deze werkzaamheden „op het droge" kunnen geschieden en het doortrek ken en sluiten der havendammen. Op 13 juni van dit jaar werd het eerste werk aanbesteed en gegund aan het Aannemersbedrijf Jac. C. van Oord N.V. te Utrecht. Op 1 september 1957 zal dit werk opgeleverd worden. OPRUIMING Midden juli begon men met voorbe reidende werkzaamheden waartoe het opruimen van dertig bunkers en ge- schutsopstellingen behoort. Een bui tengewoon riskant karwei want her haaldelijk stoot men op nog niet ont ploft oorlogsmateriaal. Bij het uitgra ven van een bunker ontdekte men, dat deze tjokvol munitie zat. Tijdens werkzaamheden op het strand, vooral bij het zandzuigen, komen regelmatig onontplofte landmijnen en granaten tevoorschijn. Op 20 augustus begon men definitief met de aanleg der westelijke haven- dam, een werk waaraan men thans ge vorderd is tot een onderstrook van 150 meter. Dit jaar hoopt men een lengte te bereiken van 300 meter en volgend jaar zal deze .westelijke dam verder worden klaargemaakt. De dammen bestaan uit een lichaam van zand, waaromheen een klei- lichaam komt en krijgen voorts asfalt taluds. De hoogte der dammen wordt 7 meter plus NAP, doch de aansluiting aan de bestaande zeewering wordt 11 meter plus NAP. Wanneer dit jaar de westelijke ha- vendam 300 meter lang gebouwd ist kom, men tevens aan de grens van uit voering per vrachtwagen en dragline. Dan is men reeds zover in zee, dat geen gebriuk meer kan worden ge maakt van rijdend materiaal. Inscha keling van drijvende kranen etc. wordt dan noodzakelijk. Enkele weken geleden is men be gonnen met de bezinking voor de kop der westelijke havendam. Nog dit jaar hoopt men deze bezinkin- gen gereed te hebben. Voorts wordt het „voor"gedeelte der nieuwe veer haven reeds ten dele op diepte ge bracht door een zandzuiger. Het vrijkomende zand wordt gebruikt bij de opbouw der beide dammen. 's-GRAVENHAGE, 25 sept. De re gering overweegt met het oog op de fi nanciële moeilijkheden van de radio- omroep de luisterbijdrage te verhogen. Het is namelijk gebleken, dat het in 1957 en volgende jaren niet meer mo gelijk zal zijn de uitgaven geheel te dekken uit de opbrengst van de luis terbijdrage. De minister herinnert er aan, dat het tarief van de luisterbijdrage sinds 1941 ongewijzigd is gebléven. Dit kon tot nu toe op hetzelfde bedrag worden ge handhaafd omdat de toeneming van het aantal luisteraars tot dusverre de ver wachting heeft overtroffen. Nu het peil der uitgaven dit nodig maakt lijkt het niet onredelijk, aldus de minister, deze bijdrage op te trekken tot een bedrag dat het mogelijk maakt het radiobe- drijf ook in de toekomst op verant woorde wijze te voeren. Over het be drag van de verhoging is nog overleg gaande. Bovendien is er een wettelijke voorziening voor nodig. De financiële behoeften van de tele visie vertonen eveneens een belang rijke stijging, die hoofdzakelijk wordt veroorzaakt door de uitbreiding van het zendernet en het tot stand komen Daartegenover kan gerekend worden van de straalzenderverbindingen, op een toenemende opbrengst van het kijkgeld. De zendtijd van de N.T.S. zal even wel in 1957 niet boven twaalf uren per week kunnen worden uitgebreid. Zonder op een beslissing omtrent de toelating van reclame in de televisie uitzendingen vooruit te lopen wijst de minister er in dit verband op, dat de invoering van de commerciële televisie wel een belangrijke verruiming van de zendtijd zal kunnen brengen, waaraan voor het rijk geen kosten verbonden zouden zijn. In 1957 wordt de oostelijke haven dam gereedgemaakt, de kop der wes telijke havendam op hoogte gebracht en aangesloten aan het dan bestaande dam-lichaam, terwijl voorts de „voor" haven tussen de beide dammen op juiste diepte wordt gebracht (9 meter min NAP). Geweldige hoeveelheden materiaal zijn met de uitvoering van dit voor-gedeelte der nieuwe Veerha ven gemoeid. CIJFERS Zo zal men 300.000 kub. meter zand moeten baggeren, alvorens het voorge deelte der haven op diepte is. Voor de beide dammen is nodig: 165.000 kub. meter zand, 58.000 kub. meter klei en 20.500 ton asfalt. Voor zink- en kraag stukken heeft men 39.000 vierk. meter nodig en er gaat 38.500 ton zinksteen op. De benodigde klei wordt gedeelte lijk uit België aangevoerd. De klei komt per schip in de haven van Bres kens, waar zij wordt overgeladen op vrachtauto's. De steen komt eveneens uit België, doch overslag vindt in de haven van Terneuzen plaats. Vijfentachtig man personeel is daar aan het werk. Wanneer dit eerste deel der werkzaamheden wordt opgeleverd, zal men reeds lang bezig zijn met de uitvoering van het tweede deel, nl. dat wat achter de bestaande duinenrij komt te liggen. Hoewel dit werk nog moet worden aanbesteed, verwacht men, dat nog dit jaar een begin wordt gemaakt met de aanleg der nieuwe fuiken. Deze komen op de plaats, waar nu nog enkele nieuwe woningen en een landbouwbedrijf achter de duinen liggen. VIADUCT Na langdurige onderhandelingen heeft het rijk thans toegezegd, te Breskens een viaduct te zullen doen maken over de nieuw aan te leggen grote verkeersweg naar de nieuwe veerhaven. Daardoor zal het land- bouwverkeer langs de kust over de Langeweg niet behoeven te wachten op het verkeer, dat naar en van de ponten gaat. Als Veiligheidsraad niets oplevert PARIJS, 26 september. Vandaag begint in de Veiligheidsraad het debat over de Suezkwestie. Bijzonder veel verwachtingen schijnt vrijwel niemand te hehben van de te houden besprekingen. Het heeft er alle schijn van dat de Britten en de Fransen de zaak nu eenmaal in de Veiligheidsraad hebben gebracht, omdat dit te doen gebrui kelijk is met internationale geschillen, die langs de weg van onder handelingen niet tot oplossing zijn gebracht. De eerste Londense conferentie over het kanaal had het effect van een olifant, die een muis baarde (en nog wel een dode muis). Zal, zo vraagt men zich af, de discussie in de Veiligheidsraad in feite meer betekenen dan wat politiek gelamenteer? Inmiddels heeft Menzies, de Austra lische premier, verklaard dat in alle gevallen geweld niet verboden is. Hij hekelde de politiek van Nasser en merkte op dat het wel eens nodig en wenselijk kon zijn dat Engeland de sa bels laat rinkelen. „Dit is ook het officiële Britse standpunt", zei men gisteravond in Londen. Volgens geruchten, die in Pa rijs de ronde doen, hebben Engeland en Frankrijk een plan opgesteld voor eventuele actie in de Suezkwestie, als het debat in de Veiligheidsraad op niets zou uitlopen. De vraag is echter of er van die actie iets terecht zal komen. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, zal misschien wel weer een spaak in het wiel steken. Hij heeft in heel de Suezkwestie in feite Nasser in de zeilen geblazen. EINDHOVEN, 25 sept. Met grote energie wordt door de Babov, die ver scheidene grote aannemersbedrijven tot zijn beschikking heeft, gewerkt aan het herstel der door de vliegramp in Strijp geteisterde woningen. Verwacht wordt, dat nog deze week enige huizen weer kunnen worden betrokken. De deskun digen verklaren, dat over 4 tot 5 maanden alle woningen weer hersteld zullen zijn, onvoorziene omstandigheden als vroeg invallen van de vorst daargelaten. De loutere bouwschade wordt geraamd op 150.000,—. Al degenen, die door de vliegtuigramp enige schade hebben geleden, kunnen zich vervoegen op het bureau van de marechaussee aan de Tuinstraat te Eind hoven. In overleg met de getroffenen zal de schade worden getaxeerd. „Eindelijk gelukt" KOPENHAGEN, 25 sept. (Reuter), Op het vliegveld nabij Roenne op het Deense eiland Bornholm is dinsdag een Poolse straaljager geland. De pi loot, een lid van de Poolse luchtmacht, heeft politiek asiel gevraagd. De piloot ontsnapte tijdens een oe- fenvlucht uit het verband van zijn eenheid. Om bij een eventuele achtervolging een grotere snelheid te kunnen ont wikkelen, liet hij de hulp-brandstof tanks aan de vleugels vallen. Twintig minuten later landde hij op Bornholm, Hij schatte de snelheid waarmee hij gevlogen had, op 1100 km per uur. Toen hij boven het vliegveld op Bornholm cirkelde, zag een Deense officier dat het toestel een Mig was. Het luchtafweergeschut werd in ge reedheid gebracht, maar de bevelvoe rende officier gaf opdracht met schie ten te wachten, omdat de ervaring hem had geleerd dat hier van een vlucht sprake kon zijn. Nadat hij geland was, sprong de pi loot uit het toestel en schreeuwde „Het is mij eindelijk gelukt". Het toestel zal aan Polen worden worden teruggegeven. Waarschijnlijk zal het gehaald worden door een Poolse vlieger. De gevluchte piloot zal ongetwijfeld asiel krijgen. DE BILT ZEGT; Toenemende regenkans In de ochtend plaatselijk mist. Vrij veel bewolking met, waarschijnlijk te gen de avond, enige regen, het eerst in het zuiden van het land. Overwegend zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Iets lagere middagtemperaturen. DE BILT, 26 sepembert. Het ziet er naar uit dat het fraaie zomerweer uiterst welkom en dankbaar ontvangen teneinde loopt. Dagenlang is met zuidoostelijke wind droge lucht aangevoerd. Gisteren echter was de lucht reeds vochtiger en hedenmorgen zal dit in ons hele land wel merkbaar zijn. Inmiddels ontwikkelde zich boven Zuidoost-Frankrijk een storing die ver gezeld van regen- en onweersbuien in noordelijke richting trekt. Deze sto ring kan woensdag in de loop van de dag het weer ook in ons land van het zuiden uit in ongunstige zin gaan beïnvloeden. Enige regen is dan waar schijnlijk, er zal veel bewolking zijn terwijl het kwik niet zulke hoge waarden meer zal kunnen bereiken, hoewel de aanvoer uit zuidelijke richtingen ge handhaafd blijft.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1