Vernieuwing in alle vormen van het landbouwonderwijs Het verwisselde testament Spitse Italiaanse leest „doet het niet" in Nederland Boeren uit Europa met beide benen op de grond Geheime brieven van Nasser aan Nehroe gestolen? Onderwijsconfereniie C.B.T.B. in Apeldoorn Opleiding leerkrachten straks aan middelbare landbouwscholen? Leider Rep.Z.-Molukken niet gesneuveld Huidige iandbouwtechniek dwingt tot samenwerking Amerikaanse vakbond streelt naar vierdaagse werkweek Dronken autodieven verongelukten ',Kerk en Vrede" brengt dank aan N.H.-synode voor oproep inzake Nw-Guinea Zelfgemaakte telescoop Eenvoudige en smaakvolle modellen op najaarsschoenshow Mysterieuzevoorwerpen verontrusten Ambon OUD ENGELS VERHAAL Indiase gemoederen danig in beroering Dinsdag 25 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 (Van onze §-redacteur) APELDOORN, 22 september. Dat het streven naar reorganisatie en vernieuwing van ons onderwijs ook aan het landbouwonderwijs in al zijn vormen niet voorbij gaat, bleek duidelijk op de conferentie die te Apeldoorn door de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond werd be legd. Deze bijeenkomst was gewijd aan de belangen van het lager landbouwonderwijs en één der sprekers was ir. N. J. A. van Keulen, directeur van de afdeling Landbouwonderwijs van het ministerie. In zijn referaat schetste deze wel bij uitstek bevoegde spreker de lijnen, waarlangs de reorganisatie van deze tak van onderwijs ver lopen zal. Ir. Van Keulen stelde, dat de landbouw scholen in het verleden te veel zijn ge zien als zuiver vaktechnische vormings instituten. In de toekomst zal veel meer op de totale vorming van de leerlingen gelet moeten worden. Ook waren zowel de lagere- en tuinbouwscholen als de landbouwwinterscholen en de middel bare landbouwscholen elk voor zich in stituten, die eindonderwijs gaven. Bi] de reorganisatie wordt tussen deze school typen een meer organisch verband gelegd en zal ook de mogelijkheid tot verticale doorstroming van het ene type naar het andere worden geopend. Betere aansluiting Voor de lagere landbouwscholen is in 1055 gestart met het vernieuwingspro gram en over vijf jaar zullen alle scho len met dit program werken. Van groot belang is een betere aansluiting bij de lagere school, want de huidige situatie is niet in het belang van de boeren- en tuindersjeugd. Gelijktijdig met het nieu we program starten de leerlingstelsels, die op de lagere land- en tuinbouwscholen aansluiten. Eigenlijk zouden voor de leer' lingen speciale leerbedrijven moeten worden aangewezen. Aangezien dit bij de ouders op verzet zou stuiten, wordt ook de mogelijkheid geopend om de twee leer lingenjaren op het ouderlijk bedrijf te werken. Een behoorlijke controle door de consulenten van de leerlingstelsels is dan echter zeker nodig. Deze consulenten zullen zijn de prak tijkleraren, die thans aan de lagere land' en tuinbouwscholen verbonden zullen worden ten dienste van het praktijkon derwijs. De selectie en opleiding van deze consulenten-leraren, die voor een groot deel uit de voorlichtings-assistenten wor den gerecruteerd, is in volle gang. De voorlichtingsdiensten zullen opdracht krijgen om extra aandacht te besteden aan de bedrijven, waar leerlingen in het kader van de leerlingstelsels werkzaam zijn. Er komen waarschijnlijk drie leer lingstelsels, parallel lopend met de drie landbouworganisaties. Middelbare Land bouwschool Ook het programma van de Middel bare landbouwschool behoeft dringend verbetering en herziening. Er zullen spoedig studie-commissies aan het werk gaan. Ir. Van Keulen is van mening, dat straks de M.L.S. een belangrijke rol moet gaan spelen bij de opleiding van landbouwonderwjjzers voor de lagere land- en tuinbouwscholen. Het lager onderwijs levert In de toekomst niet ge noeg mensen op met de vereiste acten. De weg via de M.L.S. en de tweede leerkring van de Kweekschool bevre digt niet. Spreker wilde de nieuwe M.L.S. een algemene basisopleiding laten geven met top-opleidingen in verschillende richtin gen. Hierbij zou dan ook de landbouw- onderwijzers-opleiding ondergebracht kunnen worden. Ook voor het landbouw- hulshoudonderwijs is er immers een apar te opleiding (acte N. 19) los van de Kweekschool. Landbouwwintcrschool De landbouwwinterschool is nu de be- roepsschool voor de boer. In de toekomst zal zij echter tevens de schakel moeten ARNHEM, 24 Sept. Ir. Manusa- ma, vertegenwoordiger in Nederland van de republiek der Zuid-Molukken, heeft tijdens een conferentie van de stichting „Door de eeuwen trouw" te Oosterbeek medegedeeld, dat hij naar aanleiding van recente berichten uit het onbezette deel van Ambon kon mededelen, dat h(j het onlangs door radio-Makasar uitgezonden bericht, dat de leider van de republiek Zuid- Molokken, dr Soumokil, was gesneu veld, wederom kon tegenspreken. zijn tussen de lagere en de middelbare landbouwschool. Ze zal een zelfde rol moeten vervullen als de U.T.S., die een lagere technische school en M.T.S. met elkaar verbindt. Voor dit gebeuren kan, moet echter het algemeen vormend onder- Over 5 jaar op alle scholen wijs op lagere landbouwschool en land bouwwinterschool veel verbeterd worden. Naar sprekers mening moet de lagere landbouwschool een algemene vorming geven, die overeenkomt met twee jaar Ulo-onderwijs, vooral op het terrein der wiskunde. De landbouwwinterschool zou de alge mene vorming moeten opvoeren tot het peil van drie jaar Ulo. Op beide scholen zou één vreemde taal bij voorkeur En gels onderwezen moeten worden. Ge beurt dit alles niet, dan blijft de boeren- en landarbeldersstand in algemene vor ming achterstaan bij de rest van ons volk. Leerplicht uitgebreid Uiteraard gaf deze schets de aanwezige landbouwonderwiJzers veel stof tot den ken en ook tot vragen. Dit temeer, om dat deze lijnen werden uitgestippeld door een spreker, die niet alleen achter de schermen kijkt, maar daar ook voor een deel de teugel in handen heeft. Zo werd de vrees uitgesproken, dat de L.L.S. zal leeglopen, als het programma wordt ver zwaard. Ir. van Keulen antwoordde hierop, dat de leerplicht zeker nog met een jaar wordt uitgebreid, zodat drie van de vier leerjaren op de L.L.S. dan al onder de leerplicht vallen. Op de ge dachte, dat salarisverhoging genoeg is om een tekort aan laudbouwonderwij- zers te voorkomen, ging hij niet verder in. De voorzitter van de C.B.T.B., de heer Chr. van den Heuvel memoreerde in zijn openingswoord, dat thans reeds 67 lagere land- en tuinbouwscholen, 87 landbouw- huishoudscholen en 8 landbouwwinter scholen van de C.B.T.B. uitgaan of met hem samenwerken. Dat is een reden tot dankbaarheid, want in 1920 was van christelijk landbouwonderwijs nog geen sprake. 's-GKAVENHAGE, 23 sept. De waar de van het Europese landbouwcongres, dat te Scheveningen door de C.E.A. werd georganiseerd, lag niet alleen in de alge mene vergaderingen, doch zeker ook in de commissiebesprekingen, aldus ver- Hef Europese Landbouwcongres klaarde de vice-voorzitter, Ir. C. S. Knott- nerus. Tijdens het congres is als het ware een panorama gevormd van de toekom stige Europese landbouw. Ir. Knottnerus zeide, dat de dagelijkse studie aantoon de, dat de Europese boeren thans meer dan ooit met beide benen op de grond staan. Niet alleen de materiële, doch ook de geestelijke achtergrond van de boeren stand ls, met het oog op de toekomst, de gelijk onder de loep genomen. De steeds sneller om zich heen grijpen de landbouwtechniek, die dwingt tot ruil verkavelingen en andera veranderingen, dwingt tot samenwerking, ook in inter nationaal verband. Ir. Knottnerus verklaarde, dat de ten congresse aangenomen resoluties door de nationale organisaties ter kennis zullen worden gebracht van de Europese minis ters van landbouw. Keuterbedrijfjes vergroten Ir. M. A. Geuze te Poortvliet, voorzitter Z.L.M. en mr. N. M. Zijp bereidden het studiemateriaal voor voor een resolutie, waarin verklaard wordt, dat gestreefd moet worden de keuterbedrijven te ver groten door het aantal van deze bedrijfjes te verminderen en vrijkomende gronden aan de overblijvende boerderijen toe te voegen. Dit moet gepaard gaan aan grondige voorlichting van de bevolking. Persoon lijke initiatieven dienen te worden aan gemoedigd door het ter beschikking stel len van goedkoop krediet. In deze resolu tie wordt de nadruk gelegd op het feit, dat de boeren nooit gedwongen mogen worden hun bedrijven te verlaten, zij moeten vrijwillig besluiten hun bedrijf op te geven om elders werk te zoeken. Het zou nuttig zijn, aldus de resolutie, wanneer de overheid reeds boerderijen kocht van oudere boeren, voor zover deze geen kinderen hebben, die hun op het bedrijf zullen opvolgen. DETROIT, 24 sept. (AFP). - Walter Reuther, de voorzittervan de orga nisatie van arbeiders in de Ameri kaanse auto-industrie, heeft te Detroit bekend gemaakt, dat zijn vakbond van plan is te streven naar de instelling van een werkweek van vier dagen in 1958. Reuther zinspeelde op een uitlating van vice-president Nixon, die in een verkiezingstoespraak had verklaard, dat een dergelijke verkorting van de werktijd wellicht in „een met al te verre toekomst" te verwezenlijken zal zijn. De vakbondsleider drong er op aan, dat de regering op dit stuk „on herroepelijke steuntoezeggingen" doet. NAAKDEN, 22 sept. De 21-jarlge schippersknecht J. J. S. uit Diemen vond de dood, de 23-jarige G. K. eveneens uit Diemen werd zwaar gewond, toen beide jongelieden in de nacht van zaterdag op zondag om half drie met grote snelheid in een gestolen auto over de Rijksweg 1 (Amsterdam-Het Gooi) jakkerden en tegen een langs de weg staande sta pel tegels opreden nab(j het nog niet vol tooide kruispunt in Naarden. OVER DE KOP De auto sloeg over de kop en schuurde met een opengereten zijkant nog een ze ventigtal meters over de weg. S. werd uit de wagen geslingerd, K. kon ternau wernood uit de in de brand gevlogen wa gen worden gered door passerende auto mobilisten. De schippersknecht is vrijwel onmiddellijk na aankomst in het zieken huis in Naarden aan de verwondingen overleden, K. is met een zware hersen schudding opgenomen. 's-GRAVENHAGE, 24 sept. De geloofsgemeenschap van christen-anti- militairisten „Kerk en Vrede" heeft het volgende schrijven gezonden aan de synode der Ned. Herv. Kerk: „De geloofsgemeenschap van chris- ten-antlmilitalristen „Kerk en Vre de", Ned. afd. van de Intern, broe derschap der verzoening, op 22 en 28 sept. 1956 ln conferentie bijeen te Amsterdam, spreekt gaarne haar dankbaarheid uit voor de door uw synode tot de kerk en haar leden en het gehele Nederlandse volk ge richte oproep tot bezinning op de verantwoordelijkheid van het Ne derlandse volk Inzake de vraagstuk ken rondom Nieuw-Guinea en voor de gezindheid, waaruit deze oproep is voortgekomen. Zij bidt God, dat Hij Zijn zegen daaraan schenken wil." Hakken worden steeds slanker (Van één onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM, 22 september. De Nederlandse schoenfabrikan ten zijn de hele zomer druk bezig geweest met het samenstellen van hun wintercollectie. En.die collectie mag er zijn, zoals wel bleek op de najaarsschoenenshow in Amsterdam, waar het Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche de sportieve en geklede schoenen toonde, die de komende maanden de etalages van de schoenenwinkels zullen sieren. Opzienbarende omwentelingen in de schoenenmode hebben zich niet voorgedaan, maar dat betekent beslist niet, dat we ons op de show verveelden I De echt-winterse vachtlaarsjes wa ren weer in grote getale vertegen- Dof mén ernst kan maken met zijn hobble blijkt wel uit deze foto van de heer George Hole uit Patcnam in En geland. In drie jaar heeft hij een sterrekljker geconstrueerd, die in Zuld-Engeland alleen wordt overtrof- Conferentie van chr. kerken in geheel Oost-Azië DJAKARTA, 24 sept. (ANP). Naar heden is medegedeeld, zal in maart 1957 in Noord-Sumatra een con ferentie van christelijke kerken uit geheel Oost-Azië worden .gehouden Behalve ongeveer honderd gedele geerden van de verschillende kerken ln Oost-Azië, worden ook vertegen woordigers verwacht van internatio nale Zendingsraad. Kinderen speelden met vuur DEN HAAG, 26 september Een ver moedelijk door kinderen ln een in aan bouw zijnd huls in de Dwingeloostraat te 's-Gravenhage gestookt brandje heeft een schade opgeleverd van ongeveer ƒ10.000. Het vuurtje was gestookt bij een aantal kratten, die in vlammen opgingen. De kratten waren gevuld met glas. fen door de kijker in het - offi Vai ïciële" bouwtijd bracht hij twee jaar door met het schuren en polijsten van de spiegel, waarbij hij soms „oneffenhe den" van een miljoenste Inch moest verwijderen. DJAKARTA, 24 september (A.N.P.) Vier dagen nadat een „mysterieus glinsterend voorwerp, dat de hemel ver lichtte" de bevolking van Ambon schrik inboezemde, zijn volgens uit Amuntal (Zuid-Borneo), ontvangen berichten „soortgelijke mysterieuze voorwerpen, die in de lucht bleven drijven alvorens te verdwijnen", waargenomen door inwoners van Amuntal en Alabie. Een dezer voorwerpen zou met een don derend geraas, dat een panische schrik onder de bevolking veroorzaakte, op de aarde zijn neergestort. De autoriteiten hebben evenwel tot dusver de plaats, waar het zou zijn terechtgekomen, nog niet kunnen ontdekken. 61) ..Wel, het hele land kijkt naar je. Er wordt te Lowborough oyer niets an ders son. wanneer zijn vriend afwezig was. Zo- te hem heel wat inspanni; esproken", zei mijnheer Wat ten overtuigd, dat je je broer royaal zult behandelen, of je nu van hem houdt, of niet. Weet je wat? Jk denk wel eens aan de oudste toon in in NEW DELHI, 23 sept. AFP-Reu- ter. De diefstal van geheime do- menten uit het Indiase ministerie van buitenlandse zaken te New Delhi, vrijdagavond j.l. bekend ge worden door de arrestatie van een employé van het ministerie, schijnt de gemoederen in India heftig te bewegen. Een woordvoerder van het ministerie heeft de berichten in de Indiase pers, die van een in ternationaal spionagecentrum in New Delhi gewagen, „speculatief en ongerechtvaardigd" genoemd. Stenograaf De berichten volgden op de arrestatie van de stenograaf Sjadi al Kapoer die ervan beschuldigd wordt betrokken te zijn bij de diefstal van de uiterst geheime documenten. Naar Indiase bladen melden zou het om een briefwisseling over de Suez-kwestie tussen premier Nehroe van India en president Nasser van Egypte gaan. Twee buitenlandse diplomaten zouden zijn gevlucht nadat Kapoer volledig zou hebben bekend. Hij zou de documenten aan een agent van een buitenlandse mogendheid hebben gegeven. Ook Ka- poers echtgenote ls aangehouden om dat zij ervan beticht wordt de documen ten te hebben willen verbranden om als bewijs te vernietigen. 9' gelijkenis van de verloren zoon, die thuis bleef en goed was voor zijn va der. Tpen de jongste terug kwam en het huls in beweging zette, kan Üt be grijpen, dat hij boos was. 't Was van de vader te begrijpen, dat hij blij was, maar met broers is het wat anders. Ik hoop echter, dat hij het ook goed gé- maakt heeft en dat verwacht ik ook van Jou, Justin." „Zodra ik goed weet, wat ik doen moet", zei Justin. HOOFDSTUK XXVII. In de kerk. De atmosfeer van Herford was gela den met elektriciteit, doch er was één man, die er niets van bemerkte, en even kalm bleef in zijn ernstige ar beid als altijd; dat was dominee Cun- liffe. 't Was afgesproken geweest, dat wanneer Justin terugkwam uit Lon den, en nu ging hij dan ook terstond weg, alleen wat verwonderd en te leurgesteld, dat zijn vrouw niet mee wou. Mevrouw Cunliffe echter dacht er niet aan, Herford te verlaten op een ogenblik, dat er een storm dreig de, die al haar hebben en houden zou kunnen meevoeren. Van de tijd af, dat Justin geen pre dikant meer was, was het gebruikelijk geweest, dat hij de dienst waarnam, dra die arbeid hem geen plicht meer was, werd hij hem eén genoegen. Het was hem een verheven gedache, te staan te midden van zijn eigen volk, zoals de vorsten in oude tijden, die de Eriesteres waren van hun onderdanen, e dorpelingen hadden ook wel gaar ne eens jonker Justin op de preek stoel, al hadden ze over 't algemeen meer aan te merken op zijn preken dan op die van hun dominee. „Onze dominee heeft maar één ding hoofd", zeiden ze, „maar jonke tin heeft er vijftig. Van hem kunnen we niet zoveel verwachten". Justin wist wel, boe ze over hem daohten, doch ht) wist ook wel, dat ze hem we. graag eens hoorden. En dat zijn Vriend op diens eigen terrein meer was dan hij, daar was hij niet af gunstig op. Op' die zondag kwam er verbazend veel volk ln de kerk. Wat er hen bracht, dat zouden ze zelf niet kun nen zeggen. Mijnheer Watson was van Lowborough komen rijden. Léa Dart was over de rotsen van Rillage geko men en wat nog vreemder was, Diana Lynn was er ook en zat naast Pansy in de bank van het Huis. Die volle kerk gaf Justin een ongewoon gevoel van beklemdheid, 't Waren allemaal bekende gezichten, maar hij vond, dat hij gemakkelijker had kunnen spreken tot vreemdelingen dan tot deze schare van bekenden en onder horigen, die hem met nieuwsgierig heid aankeken. Hun gedachten waren immers bezig geweest met hetzelfde onderwerp als de zijne. Ze hadden over hem geoordeeld, al hadden ze dan nog geen vonnis geveld. Het kost- tem te beheersen en rustig de zijn wel- ekende woorden van de eredienst te lezen. De last drukte steeds zwaarder op zijn gemoed. Hij vreesde, dat het te horen zou zijn aan de toon van zijn stem en te zien aan de uitdrukking van zijn gelaat. Daarom deed hij zijn best, om zijn ontroering meester te worden en ten dele gelukte hem dat. Maar wie was hü, dat hij dus mocht ;aan staan tussen God en het volk? daarom moest zijn stem, en niet die van een ander de plechtige woorden van de gebeden uitspreken? De gehele week was hij bezig geweest met de dingen dezer wereld had hij gewan deld bij werelds licht en geoordeeld volgens wereldse wijsheid. Er zat hier menig man, die meer bevoegd was, zijn ongeboeide handen in stil ver trouwen tot God op te heffen. Toen kwam het hem te binnen, hoe dit vroeger zijn eigen plaats was ge weest en hoe hij ze had verlaten, om, naar hij meende, een hogere ln te ne men. In plaats van de predikant was hij de meester van Herford geworden. Het landgoed, dat hem uitzicht bood op aardse voorspaed, had hem beter arbeidsveld geleken dan de zorg voor de arme zielen. Zeker, hun was een beter predikant gegeven dan hij zelf was. Niettemin, h(j zelf had het land goed gekozen, en invloed en naam, en iet goede dezer wereld. Hij had daar bij zichzelf wijs gemaakt, dat hij God diende. Maar inderdaad had hij de Mammon gediend. woordigd. Gelukkig hebben de fabri kanten eindelijk wat verandering ge bracht ln de modellen, die tot nu toe vrij plomp en onelegant waren. Zo zagen we een paar schattige laarsjes van wit nubuck, gegarneerd met zwart leer en met een zwarte crèpezool er onder. Over het geheel genomen wor den de bontlaarsjes wat luxueuser uitgevoerd, zodat ze ook bij dróóg maar koud weer gedragen kunnen worden. Het zachte velletje van veu lens en kalveren werd veel gebruikt voor de garnering, de traditionele ritssluiting was zo nu en dan ver vangen door een origineler sluiting of een spleetje opzij en enkele laarsjes hadden een zool van leer inplaats van rubber. De herenlaarzen waren nog niet zo zeer aan de mode aangepast: zij hadden alle nog het klassieke mo del, gevoerd met een dikke vacht en gesloten met een ritssluiting. „CAR-SHOES". Iets nieuws op de show waren de „car-shoes" oftewel autoschoenen. Deze schoentjes hebben een onder werk van crêpe, dat wordt voort gezet ln de rand die langs de kant van de schoen loopt. Ook de hiel is gedeeltelijk met crêpe bekleed, al dan niet in een contrasterende kleur. De voeten van autorijdende dames zullen dank zij de stroeve zolen, niet meer zo snel van de pedalen glijden, terwijl de extra beschermde hiel van de schoen minder vlug kaal wordt. De nieuwe schoentjes die voorlopig alleen nog maar met een hoge hak in de handel worden gebracht zijn bij zonder licht en buigzaam. De uit Italië afkomstige en in het vorige seizoen met veel ophef aangekondigde spitse modellen, worden door de Nederlandse vrouw volgens de schoenverkopers nog niet erg gewaardeerd. Dat verwonderde ons eerlijk gezegd ook niets, toen we het schoentje met de meest progres sieve Italiaanse leest van de show zagen. Het had een heel erg spitse neus en een smal riempje over de wreef, terwijl het bovendien nog was uitgevoerd in een sombere levens kleur. Volgens ons past de betiteling „ouderwets-saai" er dan ook beter bij dan de aanduiding „klassiek" MATERIALEN. „Het zijn de materiglen die het hem doen" zou men als titel kun nen kiezen voor een verhandeling over de schoenen in het komende seizoen. Met de garneringen werd namelijk maar- heel* zuinig omge sprongen; de meeste modellen had den hun charme te danken aan aar dige combinaties van glad en ge krompen leer, aan harmoniërende kleuren of aan het „old-finish", de donkere glans die door een bepaal de bewerking vooral aan leer met perforatieversieringen wordt ge geven. De kleuren van de fluweel- suède schoentjes waren opvallend mooi. Wat de modekleuren voor het na jaar en de winter betreft: zwart staat verreweg op de eerste plaats. Dan volgen beige (in variaties van heel licht tot bijna bruin), grijs, rood en een weinig blauw en groen. De hakken van de pumps en de queenies worden steeds slanker. De watteau-, queenie- en silhouettetypen worden in vele variaties gebracht, terwijl bij de schoenen met een lage hak het ballerina- en moccassinmodel nog favoriet zijn. Veel schoenen wa ren aan de zijkant bijzonder laag uit gesneden, waardoor de aandacht werd gevestigd op de dwarslijn. De cocktail- en avondschoentjes waren voor het grootste gedeelte op smaakvolle wijze met een paar glin sterende steentjes, pareltjes of bril- jantjes versierd, terwijl ook wel zeer sterk gekrompen leersoorten waren [ebruikt die aan de modelletjes een euk effect geven. Bij enkele schoenen was de bovenkant gedeeltelijk van .parelcalf" gemaakt, dat is kalfsleer met een bepaalde gloed die veel op die van parelmoer lijkt. (Wordt vervolgd) HORIZONTAAL: 1 Hoeveelheid, 4. schil, 6. tussenvoegsel, 7. vogel, 8. spil, 9. rugzak, 10. natie, 11. futloos, 18. onbep. hoeveelheid, 16. nakomeling, 18. wapen, 19. kindergroet, 20. junior, 21. raam- scherm, 22. telwoord, 23. onecht. VERTICAAL; 1. Schijnsel, 2. soort, 8. dier, 4. rover, 5. loopstok, 7. inhoudsmaat, 9. gemeen volk, 10. zangnoot, 12. daarna, 14. bijwoord, 15. kleinigheid, ziertje, 17. wijd, 19. razend, 21. uitroep.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4