Eerste huis van plastic binnenkort in Nederland te bezichtigen Timmerman wilde drie kinderen zijn vrouw en uitroeien Onze huisvrouwen vragen zich waarom geen 'koopavond'? af: Demonstranten eisen voor Schmidt de doodstraf Boodschap: „Twee emmertjes water halen. Prinsessen Irene en Margriet gingen heerlijk waterskien Dertien soorten plastics als materiaal MEVROUW BOUMAN VEILIG TERUG IN EUROPA Toekomstmogelijkheden, ondanks hoge kosten en gebreken Op weg naar de „Renate Leonhardt" Postcommandant greep tijdig in Vader tracteerde zijn gezin op vergiftigde oliebollen Rode kool-poging tevoren al mislukt Meeste dames stemden vóórl In Hogeweg drinkt men nog altijd doodleuk water uit de sloot Nieuwtjes uit RADIO-LAND I Kinderverlamming loopt terug Uit puA& uJvLendbeJhup 1 i Dinsdag 25 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG, 24 september. Dertien verschillende soorten uit steenkool gewonnen plastics zijn gebruikt voor het eerste huis ter wereld, dat zowel van binnen als van buiten helemaal uit kunststof fen is opgebouwd. Dit hypermoderne huis is het eigendom van de Franse Staatsmijnen en het heeft ongeveer een half miljoen gulden gekost. Het plasticfiuis werd dit jaar al tentoongesteld op de „Salon des Arts Ménagers" in Parijs en op de Foire oe Li lie. Nederland is het enige land buiten Frankrijk het plastichuis zal een plaatsje krijgen in het museum van de Franse mijnen waar het huis ge- exposeerd mag worden en dat zal gebeuren op de 74e damesbeurs van de Dameskroniek, die dit jaar van 28 september tot en met 9 oktober in de Haagse Houtrusthallen wordt gehouden. Mevrouw Mieke Bouman is veilig te Rome geland nadat zij enkele dagen daarvoor in alle stilte Dja karta had verlaten. Op de foto rechts ziet men de heer Bouman die haar tegemoet was gereisd als eerste zijn vrouw verwelkomen. De foto links toont het moment dat mevrouw Bouman bloemen kreeg aangeboden door een ste wardess. Geheel links ziet men de heer Bouman. De laatste jaren worden er bij de hui zenbouw en -inrichting steeds meer kunststoffen gebruikt. Zo kennen we al plastic vloerbedekking, bekleding, gor dijnen, behang en zelfs plastic regenpij pen. Het plastichuis van de Franse mij nen dient als bewijs voor het feit, dat de techniek zo ver is gevorderd, dat men zonder gebruik te maken van de klassie ke materialen een heel huis met Inrichting kan bouwen. Uiteraard dient het eerste huis van plastic nog maar als prototype, dat on der de aandacht gebracht wordt van bouwtechnici en architekten. Voorlopig zal het nog wel niet in serie-produktie worden gebracht. Daarvoor is het in de eerste plaats veel te duur en in de tweede plaats voldoet het nog niet he lemaal aan de bouweisen, o.a. omdat het niet genoeg vocht-absorberend is. IN DE TOEKOMST Maar de techniek gaat met sprongen vooruit. Mr. ir. Hamers, secretaris van de Ned. Ver. van Kunstharsfabrikanten, uit te op een perconferentie dan ook de stou te veronderstelling, dat het bouwen van plastic huizen in de toekomst zeker een realiteit zal worden. Of deze toekomst ver of nabij is hangt af van de snelheid waar mee geleerden en technici de gebreken die nu nog aan de kunststoffen kleven zullen overwinnen en van de snelheid waarmee zij de produktietechniek zó kunnen vereenvoudigen, dat de kostprijs van een plastic huis belangrijk zou da len. INRICHTING Het huis dat op de Damesbeurs te zien zal zijn heeft een bewoonbare op pervlakte van 90 vierka/nte meter. Het weegt echter maar één twintigste van een normaal huis met die afmetingen, n.l. ruim 8 ton. Bij de bouw van het eerste plastic huis heeft men niet al leen gebroken met de klassieke mate rialen, maar ook met de traditionele vormgeving. Zo wordt het centrale ge deelte van het gebouw gevormd door een rotonde die bestaat uit een woon- vertrek, een rondlopende gang, een sanitair gedeelte (met badkuip, bidet, wastafel, w.c. en douche) en een keu ken. De drie slaapkamers zijn aan de rotonde bijgebouwd. MUURKASTEN De woonkamer beslaat ongeveer de helft van de rotonde-oppervlakte. De gang die is aangepast aan de vorm van de rotonde loopt van de hoofdin gang tot de keuken en geeft aan de ene kant toegang tot het woonvertrek en aan de andere kant tot de slaapkamers. Drie muurkasten, die zowel vanuit de gang als de slaapkamers geopend kunnen worden, doen tevens dienst als afscheiding. In de keuken bevindt zich een vier me ter lange gootsteen, die ln het verlengde van de sanitaire afdeling ligt. In dit „uit groeisel" van de muur zijn de nodige bergplaatsen, de aanrecht, een nieuw ho rizontaal type gasfornuis en een gaskoel- kast opgenomen. MEUBELS AANGEPAST De meubels zijn tegelijk met het huls vervaardigd en qua vormgeving en ma. teriaal bU het geheel aangepast. Zo de bank ln de zitkamer b.v. gemaakt van gegoten plexiglas, de rugleuning er van wordt gevormd door het venster en door het bureau dat met de bank verbonden ls. De stoelbekleding, het linnengoed, de vloerbedekking en de spreien, de verschillende huishoudelijke voorwerpen, het vaatwerk, klles in dit plastichuis ls gemaakt van kunststof fen Op 1 oktober a.s. zal in de Houtrust hallen een technische dag worden gehou den, waarop verschillende binnen- buitenlandse sprekers een inleiding zul len houden over kunststoffen. Op deze dag zal tevens de film „Van Steenkool tot Huis van Plastic" worden gedraaid, terwijl er ook volop de gelegenheid wordt gegeven om het plastichuis te bezichtigen, Toren nog in IJmuiden DEN HELDER, 24 sept. Te ca. half twaalf vanochtend zijn de kotters Eendracht HD 47 en Ja- cobje HD 162 van Den Helder uit gevaren met aan boord behalve de bemanning de heer P. Visser „Renate Leonhardt") en enkele zij ner naaste medewerkers. Eind vorige week had de heer Visser verklaard „als het weer zo blijft, varen we maandag ln elk geval uit om de plaats van de Renate Leonardt met een boel te markeren". Hij had daarbij gevoegd dat zijn assistenten tegelijkertijd met de to ren zouden uitvaren. „Als we maandag inderdaad kunnen beginnen kan de toren dinsdag boven het wrak op de zeebodem worden neergelaten". De toren ligt nog in het Noordzeeka naal bij IJmuiden; er zijn geen tekenen die op een uitvaren daarvan wijzen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Drijf de onzuiverheden nit Uw bloed. Daarmee verlost ge Uzelf van Rheumatische Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aange wezen middel. Dat komt omdat de Stimulerende werking van Kruschen de bloedzuiverende organen weer tot jeugdig-krachtiger werking aanspoort. Zodra dat gebeurt kunnen onzuiver heden in 't bloed zich niet meer vast zetten, doch worden die prompt afge voerd langs natuurlijke weg. En daar mee behoren Uw pijnen tot het ver leden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheumatische pijnen de werking van Kruschen een verlossing vinden. WIERINGERWERF, 24 sept. Zondagavond is te Mlddenmeer de 48-jarige timmerman J. L. gearresteerd, die bekend heeft zjjn gezin, bestaande uit zijn vrouw en drie kinderen van resp. 14, 12 en 10 Jaar, door vergift van het leven te willen beroven. Op 9 september j.l. werd het gehele gezin ziek na het nut tigen van oliebollen. In verband hiermede werden allen overgebracht naar 't Sint Ellsabethsziekenhuls te Alkmaar. De postcommandant van de RjjkspoMtie had inmiddels de oliebollen en res tanten van de ingrediënten hiervoor in beslag genomen. Deze werden opgezon den naar de keuringsdienst van waren te Alkmaar en ln overleg met de In specteur der vólksgezondheid naar de rijksinspectie van de volksgezondheid te Utrecht. Het bleek, dat muizen, die van de oliebollen aten, spoedig stier ven. in beslag genomen oliebollen hetzelfde preparaat bevatten. Toen L. nog in het ziekenhuis vertoefde, verkreeg hij op zijn verzoek vergunning enige kle ren voor zjjn kinderen uit zijn woning te halen. De rijkspolitie arresteerde na dit bezoek de verdachte, daar bleek dat hij het bewuste flesje waarin de po litie inmiddels een andere gelijkge kleurde vloeistof gedaan had, bij zich had gestoken. Hij verklaarde dat te willen afgeven aan de politie. Relatie Bij nader onderzoek door de rijks politie bleek, dat reeds eerder op een dag toen L. op bezoek was bij familie, rode kool wegens de vreemde smaak die hier aan was door de overige huis genoten niet was genuttigd. Bij een ingesteld onderzoek in de schuur van de woning van de verdach te werd daar een. flesje gevonden, waarin zich .een zwaar vergift bevond. Namelijk een nicotinehoudend prepa raat dat gebruikt wordt voor bestrij ding van ziekten in landbouwgewas sen. Ook kon worden vastgesteld dat de Maar dan compensatie voor winkelpersoneel 's-GRAVENHAGE, 24 sept. Een groot aantal Nederlandse huisvrou wen is van mening, dat het wenselijk is een proef te nemen met de „koop avond". Dit is gebleken bij een opinie-onderzoek, dat is ingesteld door de Nederlandse Huishoud- raad. Aan het onderzoek werd meegewerkt door 855 groepen en afdelin gen van 13 bij de huis- houdraad aangesloten vrouwenorganisaties. In totaal hebben ongeveer 24.000 vrouwen aan het onderzoek meegewerkt. Van de 855 medewerken de groepen hebben 543 zich uitgesproken voor proefneming met het in stellen van een koop avond. ZATERDAG ONGESCHIKT Van 135 plaatsen waar zo'n koopavond bestaat kwamen voor het over grote deel tevredenheids- Bij voorkeur op vrijdagavond betuigingen met deze avond. Van de medewer kende groepen achtten 570 de zaterdagmiddag ongeschikt voor het doen van inkopen, zowel in de stad als op het platte land. De voorkeur gaat uit naar de vrijdagavond. Ook donderdag en woensdag worden als geschikt beschouwd. De huisvrouwen gaven vrij wel unaniem te kennen, dat de invoering van een koopavond niet denkbaar is zonder compensatie voor het winkelperso neel. De huishoudraad heeft het onderzoek ingesteld op verzoek van de com missie van overleg der mlddenstandsvakcentra- len. GIETHOORN, 22 sept.' De huisvrouwen van het dorpje Hoogeweg in de gemeente Olde- broek (Overijssel) hebben er een boodschap bijgekregen. Zij kun nen iedere ochtend leidingwater gaan halen bij een vrachtauto, waarop een grote tank is ge plaatst en die door het gemeente bestuur van Oldemarkt is ge huurd om voorlopig een oplos sing te brengen in de watervoor ziening van dit dorp. Voorlopig gered Het dorpje Hoogeweg, dat zich tot nu toe heeft moeten behelpen met sloot water en het water dat af en toe van de zuivelfabriek te Oldemarkt werd gehaald, is door deze provisorische maatregel van het gemeentebestuur voorlopig uit de nood. Iedere ochtend rijdt de vrachtwagen met leidingwater van Oldemarkt naar Hoogeweg, waar de gezinnen elk 30 liter kunnen aftap pen. Geen regenbakken Er zijn te Hoogeweg geen regenbak ken en het slootwater is door bemaling en peilverlaging voor menselijk gebruik ongeschikt geworden. Reeds verleden jaar had het gemeentebestuur besloten Hoogeweg te doen aansluiten aan het net van de waterleidingmaatschappij „Overijssel" N.V., doch het dorpje be hoort tot de super-onrendabele gebie den en het zgn. onrendabele deel van de kosten moest derhalve voor rekening van de gemeente worden genomen. Het desbetreffende besluit heeft echter de goedkeuring van Ged. Staten nog niet gekregen en, ondanks de noodkreet, die onlangs uit de gemeenteraad is op gestegen, is deze goedkeuring ook nu nog niet verkregen. jj PURMEREND, 24 sept. Gistermiddag heeft Marken onverwacht H hoog bezoek gekregen. Om ongeveer twaalf uur ging het jacht van II li het Koninklijk Paar, de „Piet Hein", voor de zuidwestkust van het B y eiland voor anker. Aan boord bevonden zich Koningin Juliana, op S prinses Beatrix na, alle prinsessen. De prinsessen Irene en Margriet zijn geruime tijd achter een racebootje aan het waterskiën geweest. Ij Met datzelfde bootje brachten de koningin en deze twee prinsessen om j ongeveer half vier een kort bezoek aan de haven van het eiland. De jj hoge gasten zijn niet aan wel geweest. Om ongeveer vier uur vertrok de „Piet Hein" weer in de richting Muiden. HILVERSUM, 24 sept. De NCRV-tweeling Saskia en Jeroen geniet steeds meer belangstelling. Vooral bij de jeugd. Maar ook de ouderen laten zich niet onbe tuigd. Sinds dit radioprogramma in de lucht is gekomen, ontvangt de NCRV geregeld geboortekaar tjes van ouders, die hun tweeling Saskia en Jeroen hebben laten dopen. De radiotweeling komt, na een lange vakantie, op 3 ok tober a.s. weer voor de microfoon. BRUSSEL IN KLEUR Op de wereldtentoonstelling in Brussel in 1958 zal televisie in kleuren worden gedemonstreerd. Nog voor de winter moet de voet van de televisietoren te Appelscha ln Gronin gen gereed zijn. In het voorjaar kan dan met de eigenlijke bouw worden begon nen. De bouw van een café-restaurant hoog ln de toren, naar het voorbeeld van de winstgevende zaak ln de televisietoren van Stuttgart, gaat niet door, omdat de P.T.T.-kostenberekening te hoog liep. Men denkt nu, bescheidener, aan een een mllkbar, op 84 meter hoogte, omge ven door een terrasring. De burgemeester van Ooststellingwerf spant zich voor dit plan bijzonder in. Inmiddels was ook een brief gevon den, waaruit bleek, dat de verdacht# die ln Amsterdam werkte, aldaar een relatie met een vrouw had. L. legd# toen een volledige bekentenis af. Zijn bedoeling was geweest in verband met gezinsmoeilijkheden zijn gezin uit t# roeien. De gezinsleden zijn thans bul ten levensgevaar. De gearresteerde is voorgeleid voor de officier van jusitie te Alkmaar. De verdachte stond evenals zijn gezin ter plaatse gunstig bekend. DJAKARTA, 24 september. ANP. Een delegatie van een „antl- Schmidt-Jungschlaeger-comité"dat zondag in Bandung een demon stratie hield, heeft maandag bij het secretariaat van het parlement een resolutie ingediend, waarin de doodstraf wordt geëist tegen de Nederlander H. Schmidt. De plaatselijke autoriteiten van Bandung hadden toestemming verleend voor het houden van de demonstratie, op voorwaarde dat de demonstranten geen gebruik zouden maken van de hoofdstraten van Bandung. Er was op de bijeenkomst slechts een matige belangstelling van de zijde van het publiek. AMSTERDAM, 24 september De Am sterdamse politie heeft in de loop van zondag op drie plaatsen ln de stad een man in bewusteloze toestand aangetrof fen, zonder dat deze mensen zich konden herinneren wat met hen was gebeurd. Op het eerste perron van het Mulder- poortstation ontdekte men om half vier een 76-jarige man, die naar het Onze Lievevrouwegasthuis is overgebracht, waar bleek dat hi) een hersenschudding had opgelopen. Twee uur later vond de politie in het Beatrixpark een 45-jarige man, die hier bewusteloos lag. Ook deze man is naar een ziekenhuis gebracht. Om kwart voor acht trof men een 47- jarige man buiten kennis aan op het rij wielpad langs de Nieuwe Hemweg. Hij lag naast zijn fiets en ls naar een zieken huis gebracht. DEN HAAG, 24 sept. Blijkens do Staatscourant van heden werden in da week van 9 t.m. 15 september aangegeven 59 gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen en 17 gevallen zonder verlammingsverschijnselen waar van 15 in Limburg). Over deze week daarvoor werden 92 nieuwe gevallen aan gemeld. Het grootste aantal kinderverlammings- gevallen in de week van 9 t.m. 15 septem ber kwam voor in de provincie Zuid- Holland (24). Daarna kwamen Noord- Brabant en Limburg (resp. 8 en 7). Voorts werden aangemeld 58 gevallen van roodvonk (20 in Noord-Holland en 22 in Zuid-Holland), 13 gevallen van para- typhus b en 10 gevallen dysenterie. Weet U wel, dat bemoedigende schouderklopje is in het leven van mensen veel waard. Het doet soms wonderen. Er is er één, die deze maand dat schouderklopje nodig heeft. Het is Uw dageljjkse gast, 't „Zeeuwsch Dagblad", dat U iedere dag het nieuws geeft. In deze maand september, de maand van vriendschap voor Uw en ons aller Zeeuwsch Dagblad, spraken wij af, dat iedere abonné zal zorgen voor één nieuwe abonné. Die nieuwe abonné is dan dat schouderklopje, dat vriendelijke woord van U tot Uw dagelijkse gast, die zwijgende gast, die misschien nog 't meeste „spreekt". Hieronder staat de bon. Die wilt U wel invullen en toezenden aan Uw dagelijkse gast. Vooruit reeds veel dank voor Uw blijk van vriendschap. En hier is uit pure vriendschap „Zeeuwsch Dagblad"! mijn nieuwe abonné op Naam Adres woonplaats Betaalt per week/maand/kwartaal Opgegeven door abonné: Woonplaats: Doorhalen wat niet wordt gewenst. Deze bon zenden aan Zeeuwsch Dagblad, Afd. abonnementen, Lange Vorststraat 90, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3