Woordenzifterij zal bespreking kwestie Suezkanaal inluiden Egypte vraagt spoedbijeenkomst Informateur Burger doktert nu aan de zetelverdeling Oliebuizen van Perzische golf naar Middellandse zee Woensdag in de Veiligheidsraad Miljoen op Schiphol Texels vuurtoren door dijk gered Rassenhaat in Ver. Staten Boeten brengen meer op PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND r Verzet tegen Brits- Franse brief Nationale inkomen steeg in 1955 met 10 procent Zeeland en de begroting van verkeer en waterstaat Nederland in organisatie van kanaalgebruikers r f Vlissingse student verongelukt Nieuw vliegtuig voor Koninklijk Huis Russische diplomaat moet Canada verlaten NIEUWS ONDER DEHELIKOPTER Partijgenoten reeds geraadpleegd Frans voorstel Geen hinder meer van Nasser Geen winst in oesterbranche Minister leende geld voor kerkezakje Spoedig wijziging winkelsluitingswet Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3182; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, f2.— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Is Uw nieuwe abonné er al? ■Y Pagina 3 12e Jaargang No, 3509 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 25 sept. 1956 Op- en ondergang van Zon en Kaant Woensdag: Zon op 6.32 u., onder 18.30 u. Maan op 22.01 u., ndr 13.43 u. Hoogwater woensdag 26 september: Vlissingen: 5.33 u. 1.93 m., 17.52 u. 1.97 m. Terneuzen: 6.02 u. 2.10 m., 18.21 u. 2.14 m. Wemeldinge: 7.12 u. 1.67 m., 19.28 u. 1.69 m. Zierikzee: 6.53 u. 1.46 m„ 19.10 u. 1.48 m. NEW YORK, 24 sept. (AFP) (Reuter). De behandeling van de kwestie van het Suezkanaal door de veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal woensdag avond beginnen. Zowel de Sowj et-Unie als Per- zië, dat de vertegenwoordiger van het Midden-Oosten in de raad is, zullen waarschijnlijk verzet aante kenen tegen de woorden, waarin Groot-Brittannië en Frankrijk de zaak aanhangig hebben gemaakt. In de Brits-Franse brief aan de voor zitter van de raad wordt behandeling voorgesteld van de „toestand ontstaan door de eenzijdige daad van de Egyp tische regering bestaande uit het be ëindigen van het stelsel van internati onaal beheer van het Suezkanaal". De Sowjet-Unie kan in dit geval geen gebruik maken van het vetorecht, omdat het hier om een procedurekwes tie gaat. Men verwacht, dat van de elf ver tegenwoordigers in de veiligheidsraad er vijf, namelijk die van Australië, België, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, voor de huidige tekst zullen stemmen. Vier vertegen woordigers, namelijk van nationalis tisch China, Perzië, de Sowjet-Unie en ZuidSlavië, worden als mogelijke te genstemmers genoemd. Westduitse luchtmacht start MUENCHEN, 24 sept. (DPA). De eerste drie vliegtuigen van de west duitse luchtmacht zijn maandag van het vliegveld bij München opgestegen. De opbrengst van kijkgeld van te levisiehouders wordt voor 1957 ge raamd op 3.650.000, DEN HAAG, sept. Uit de memo rie van toelichting op de begroting van economische zaken blijkt dat de zeer gunstige conjunctuur zich ook in het af gelopen jaar heeft voortgezet. Het nati onale inkomen, dat in 1953 en 1954 met respectievelijk 1,5 miljard en 2,3 mil jard was toegenomen, vermeerderde in 1955 met 2,5 miljard (d.l. 10 procent) Per hoofd van de bevolking bedroeg de reële inkomensstijging in dit jaar 7 procent terwijl de beide voorafgaande jaren een toeneming te zien hadden ge geven van respectievelijk 8 procent en 6 procent. De industriële produktie nam voortdurend toe in 1953 met 9 procent, in 1954 met 10 procent en in 1955 met 7 procent. Deze stijging heeft zich, zij het in een zwakke- tempo, ook in het eerste halfjaar van 1956 voortgezet. Zij bedroeg 5 procent in vergelijking met het eerste halfjaar van 1955. Het reeds zeer hoge niveau van werkgelegenheid vertoonde een verdere stijging, die de aanwas van de beroepsbevolking overtrof. De werkloosheid, gecorrigeerd voor seizoensfluctuaties, verminderde van 55.000 per eind juni 1955 tot 42.000 per eind juni 1956. De uitvoer nam opnieuw in belangrijke mate toe evenals de industriële produk tie, echter in een zwakker tempo, dan de voorgaande jaren, na de volumestijging van resp. 15 procent en 13 procent in de jaren 1953 en 1954, werd in 1955 een toe neming bereikt van 10 procent. Voor het eerste halfjaar van 1956 kan de verdere stijging van het uitvoervolume worden geraamd op omstr. 9 procent, t.o.v. het overeenkomstige voorafgaande halfjaar. In de afgelopen jaren is de invoer sterker toegenomen dan de uitvoer. In de jaren 1953, 1954 en 1955 bedroeg de volumetoe neming respectievelijk 19 procent, 26 pro cent en 12 procent. In het eerste halfjaaro .-an 1956 kan de vermeerdering worden geraamd op circa 13 procent, volgens de minister. DEN HAAG, 25 sept. De inge diende begroting van het departement van verkeer en waterstaat blijkt uiter mate belangrijk te zijn voor Zeeland. (Zie hiervoor pag. 2). In aansluiting hierop vernemen wij nog in tegenstelling tot hetgeen wij op pagina 2 meldden dat voor de voortzetting van de bouw van de sluis- put en bijbehorende werken in de Zandkreek 1 miljoen zal worden be steed, terwijl 2 miljoen is bestemd als een post voor de bouw van een schut sluis en bijkomende werken. DE BILT ZEGT: Weinig verandering Tamelijk zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. Een Belgisch-Westduits verdrag, waarin de grens tussen België en West-Duitsland is vastgesteld, is maan dag te Brussel getekend. Het verdrag voorziet in de teruggave van de dorpen Bildchen en Losheim door België in rui' voor een met bos bedekte Duitse strook land met een oppervlakte van 1.000 hectare. NEW YORK, 25 sent. (AFP). Egypte heeft maandag gevraagd om een spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad der "Ver. Naties ter bespreking van de bedreiging met interventie van bepaalde landen, voornamelijk Frankrijk en Groot- Brittannië, ten aanzien van Egyp te. Waarnemers verwachten, dat het Egyptische verzoek als afzonderlijk punt zal worden opgenomen op de agenda van de Veiligheidsraad van woensdag. Men verwacht dat de Sowjet-Unie het Egyptische voorstel zal steunen en het westelijk beroep op de Veiligheids raad verwerpen. 's-GRAVENHAGE, 24 sept. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandse regering besloten deel te nemen aan de organisatie van gebruikers van het Suezkanaal, zoais besproken is tijdens de conferentie te Londen. De Nederlandse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, zal Neder land tijdens de oprichtersvergadering, die 1 oktober zal worden gehouden, vertegenwoordigen. Andere deskun digen zijn nog niet aangewezen. AMSTERDAM, 24 sept. Toen vanmiddag omstreeks drie uur de heer C. J. Buisman uit Amster dam, met zijn echtgenote de hoofdingang van Schiphol pas seerde, werd hem de verrassende mededeling gedaan, dat hij de miljoenste betalende bezoeker van dit jaar van de luchthaven was. Hij werd verrast met een retourbiljet AmsterdamBrussel voor twee personen en een be drag ter tegemoetkoming in de verblijfskosten in Brussel. Na mens de K.L.M. overhandigde de heer P. M. Schrier een model van een Lockheed-constellation. De heer en mevrouw Buisman, die vandaag, verlokt door het mooie zomerweer, een uitstapje naar Schiphol maakten, hebben nog nooit gevlogen maar zullen nu van de aangeboden luchtreis gebruik maken. In de periode juli 1929 tot mei 1940 brachten ongeveer 2 Va mil joen personen een bezoek aan Schiphol. Op het ogenblik wordt aan de noord kust van het Wadden-eiland Texel hard gewerkt om de zee, naar men hoopt voor altijd, de pas af te snijden naar de vuurtoren, die op het ogen blik nog door slechts 45 meter land van de branding wordt gescheiden. Een vijftig jaar geleden nl. bevond zich tussen de vuurtoren en het strand nog een strook land van een kilometer breed. Maar dit land is in de loop der jaren geleidelijk door de zee wegge- knaagd. Thans is men echter bezig de kust ter plaatse te beveiligen met een zware dijk, die men in november a.s. hoopt te hebben voltooid. De aanleg- kosten bedragen een miljoen gulden. De foto geeft een beeld van het werk, op de achtergrond de vuurtoren, lyaarvan men reeds vreesde dat hij 'n prooi van de zee zou worden. De secretaris-generaal van de Raad van Europa, Leon Marchal, is maan dagmiddag na een langdurige ziekte te Straatsburg op 56-jarige leeftijd over leden. De Nepalese regering heeft bekend gemaakt dat alle toekomstige expedi ties naar de Nepalese Himalaya van officiële of semi-officiële instanties moeten uitgaan. OM VIJF KLEINE NEGERTJES Vierhonderd kinderen verlaten school HENDERSON, 24 sept. (Reuter). Meer dan 400 kinderen hebben maan dag de Weaverton-school te Henderson in de Amerikaanse staat Kentucky verlaten uit protest tegen de toelating van vijf negerkinderen. De circa 400 overige blanke leerlin gen woonden de lessen maandag nor maal bij. De negerkinderen bezoeken de school reeds sedert 4 september, toen het nieuwe leerjaar begon. Achteruit vliegen in Australië ■s-GRAVENHAGE, 24 sept. Van 1 januari a.s. af zullen in alle Australi sche vliegtuigen de zitplaatsen voor de passagiers zo moeten zijn aangebracht, dat de mensen met de rug naar voren en met het gezicht naar achter gekeerd zitten. Het is een veiligheidsmaatregel, die ten doel heeft te voorkomen, dat de passagiers bij noodlandingen of on gelukken naar voren van hun zitplaats worden geslingerd. Scooter tegen auto VLAARDINGEN, 24 sept. Op de rijksweg te Vlaardingen is vanavond omstreeks half acht een ernstig ver keersongeval gebeurd dat aan twee personen het leven heeft gekost. De heer A. J. W. uit Maassluis wilde met zijn personenauto een andere auto pas seren, toen uit de richting Maassluis een scooter naderde, die hij niet had opgemerkt. De botsing die volgde was zo hevig, dat de bestuurder van de scooter, de 28-jarige student Beumer uit Rotter dam, onmiddellijk werd gedood, en de duo-passagier, de 22-jarige student C. H. Kruyder uit Vlissingen in zorgwek kende toestand per ambulance-auto naar het Algemeen ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Prijs 2,5 miljoen DEN HAAG, 24 sept. Op de be groting van verkeer en waterstaat is een aanbetalingsbedrag van een mil joen gebracht voor de aanschaffing van een nieuw vliegtuig ten behoeve van de leden van het koninklijk huis en de regering. Het ligt in de bedoe ling het vliegtuig PH-PBA (een Da kota) door een nieuw te vervangen. Hoewel de aflevering van dit vliegtuig nog niet in 1957 zal geschieden, zal een aanbetaling in- dat begrotingsjaar no dig zijn. De aanschaffingsprijs van het vliegtuig zal 2.500.000 bedragen. (Zo als begin van dit jaar is gemeld, wordt dit een fokker „Friendship" - red.). OTTAWA, 24 sept. (Reuter). De Canadese regering heeft de Sowj et diplomaat Popof uit Cana da gewezen. Hij wordt ervan be schuldigd activiteiten aan de dag gelegd te hebben die Canada's po sitie veel schade kunnen berokke nen. In een officiële verklaring wordt geen nadere uiteenzetting gegeven van die activiteiten, doch men meent te weten, dat getracht is bijzonderhe den te kopen over een nieuwe straal jager. Enkele Russen hebben getracht een Canadese ambtenaar om te kopen. Het vaartuig, flat hier zo nietig hjict onder een helikopter van de Ameri kaanse marine, is de „Thesis Bay", het eerste „helikopter-moederschip" ter wereld, dat natuurlijk uit een heli kopter! werd gefotografeerd toen het op weg was naar dc- thuishaven Long Beach in de Amerikaanse staat Californië. Het ombouwen van het schip voor zijn nieuwe taak kostte de Amerikaanse regering niet minder dan acht miljoen dollar. 0 In de toelichting op de begroting van justitie wordt medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt op de grote intercommunale wegen de preventie ve verkeerssurveillance te intensive- DEN HAAG, 24 sept. Uit de ra» ming van de opbrengst der rijksmid delen voor 1959 blijkt dat voor ge rechtelijke boeten en ter voorkoming van strafvervolging betaalde geld sommen 1.250.000,meer Is ge raamd dan voor 1956. In totaal „hoopt" men aan boeten een bedrag van 7.500.000,te ont vangen in 1957. Door de grote toename van het aantal verkeersovertredingen zijn de opbrengsten van schikkingen en boeten aanmerkelijk gestegen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG, dinsdagochtend. NA MET HET AKKOORD over de bezitsvorming de besprekingen over het ontwerp-regeringspro- gram tot een goed einde te hebben gebracht, heeft de informateur, mr. Burger zich thans op het pro bleem van de zetelverdeling ge worpen. Zondagavond had hij hierover reeds een bespreking met dr Drees. Gistermiddag heeft de heer Burger het voorstel betreffende de verdeling der zetels voorgelegd aan een drietal prominente partij genoten, t.w. de tweede voorzitter PARIJS, 25 sept. (Reuter). - Frank rijk zal aan de bevriende landen, die voor het vervoer van olie van het Suezkanaal gebruik, maken, een plan voorleggen, om een oliebuisleiding aan te leggen van de Perzische golf naar de Middellandse Zee, via Turkije, zo deelden gewoonlijk goed ingelichte kringen te Parijs maandag mede. "Vol gens deze kringen heeft de Franse re gering haar goedkeuring gehecht aan dit voorstel. Deze buisleiding zou niet alleen een andere mogelijkheid voor het vervoer van olie uit het Midden-Oosten naar Europa bieden, ingeval door politieke Toelatingsexamen RX.W.S. te Goes GOES, 24 sept. Na voortgezet exa men zijn tot de eerste klasse der Rijks- landbouwwinterschool te Goes toege laten de heren F. M. C. Dominicus te Wemeldinge en J. S. Janse te Hein- kenszand. YERSEKE, 24 sept. De oesterverzen ding is zeer goed te noemen, vooral 2/0 en 3/0 zijn zeer gevraagd. Er is van beide soorten bijna geen putvoorraad, zo groot is de vraag. Dit komt vooral door de lage prijs 130,voor dergelijke zware oesters (80 kg). Van het maken van winst is in de oesterbranche dan ook geen sprake. ontwikkelingen het Suezkanaal geslo ten mocht worden, zij zou ook verlich ting brengen In de belasting, welke de jaarlijks toenemende hoeveelheden olie uit het Midden-Oosten voor het scheepvaartverkeer door het kanaal vormen. Volgens het voorlopige plan zou de buisleiding in Koeweit, de olie-produ cerende staat aan de Perzische golf, moeten beginnen en door Irak en Tur kije moeten lopen. De aanlegkosten zullen vermoedelijk 90 miljard frank bedragen. In kringen, die in nauw contact staan met het Franse ministerie van handel, doet men opmerken, dat de uitvoering van het plan aan kolonel Nasser alle voordelen zou onthouden, die hij verwacht van de inbeslagne ming van het Suezkanaal en „in psy chologisch opzicht het uur van zijn ne derlaag zou aankondigen". De leiding zou door Israël moeten lopen, wat de kortste weg naar zee zou zijn, of door Jordanië en Syrië of Jor danië en de Libanon. SPENCER, 25 sept. (Reuter). De Britse minister van financiën, Harold MacMillan, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Spencer in de Amerikaanse staat Indiana, heeft zondag geld moe ten lenen om tijdens de dienst in de kerk iets in het collectezakje te kunnen doen. Toen de collecte begon merkte de minister, dat hij alleen maar Engels geld bij zich had. Hij wat Amerikaans geld lenen van een man die naast hem zat. vande P.v.d.A.-kamerfractie Joan Willems, de demissionaire minis ter van sociale zaken, Suurhoff en het Tweede kamerlid Evert Ver meer. Over dit mogelijk op advies van de heren Willems, Suurhoff en Ver meer nog gewijzigde voorstel heeft het dagelijks bestuur van de P.v.d.A/ fractie zich vermoedelijk gisteravond beraden. De informateur kon dus gisteravond nog op de hoogte zijn van de wijze van ontvangst van zijn plan in de kring van de P.v.d.A. Eventuele wenseft t.a.v. de zetelverdeling heeft hij daarna opnieuw tot uitdrukking kunnen bren gen in zijn ontwerp. Waarschijnlijk in de loop van van daag zal mr. Burger zijn voorstel voor leggen aan de K.V.P., d.w.z. aan ééft van de demissionaire K.V.P.-ministers. De informateur heeft dus, alvorens contact op tenemen met de K.V.P., zich willen vergewissen van de instemming van zijn partijgenoten met zijn opzet voor de zetelverdeling. De reserve-rijkspolitie thans uit 6200 vrijwilligers. Sedert vo rig jaar is dit een vermeerdering mei 400 personen. 0 Geschat wordt dat de radio-luister- bijdrage in 1957 f 27.125.000,zal op brengen tegen ƒ25.500.000,— in 195flt DEN HAAG, "2 sept. De omzet stijging heeft enerzijds een gunstige in vloed gehad op de rentabilteitspositie van he middenstandbedrijf, anderzijds hebben de loonsverhogingen de ex ploitatiekosten van de middenstands zaken, die met personeel werken, ver hoogd. Hierdoor worden de winsten, gevolg van een hogere omzet, in be langrijke mate verbruikt, meent minis ter Zijlstra in zijn toelichting op de begroting van economische zaken. De geringere bereidheid van de kin deren van middenstanders om de zaak van him vader voort te zetten, vormt wel de belangrijkste oorzaak van de vermindering van het aantal vesti gingen in de middenstand. WINKELSLUITING De indiening van een ontwerp van wet tot wijziging van de winkelslui tingswet 1951 kan spoedig worden te- gemoetgezien. Bij de uitvoering van de wet be perking cadeaustelsel zijn enige moei lijkheden gebleken, die in studie zijn genomen. Na ontvangst van advies van de so ciaal-economische raad zal de indie ning van een wetsontwerp inzake het afbetalingswezen zoveel mogelijk wor den bespoedigd. Nu de oprichting van branche-waar borgfondsen een bevredigend verloop heeft gehad, kan de instelling van een restfonds nader onder ogen worden gezien. Op het gebied der voorlichting zal spoedig een beslissing kunnen wor den genomen ten aanzien van enkele door middenstandsorganisaties inge diende projecten.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1