Christelijke geeft een Middenstandsbond Werkprogram uit Het verwisselde testament ANDERE BLADEN Aantrekkelijk boekje, dat noodt tot lezen UIT DE KERKEN Spanningen op arbeidsmarkt dreigen toe te nemen Maandag 24 september 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Gelezen in Vestiging De vijf geleerden bij Spitsbergen gevonden Japanse atoom locomotief Prijsstijging kan Nederlandse concurrentiepositie in buitenland ondermijnen pagina 3 Olie Belijden en beleid Als er iemand „olie" roept, spitst een goede socialist de oren dat staat vast. De berichten over de olierijkdom in Nederland geven dan ook Het Vrije Volk het volgende in de pen: Het feit, dat de aardoliewinning in tegenstelling tot wat vóór de oorlog Wel werd verwacht zo belangrijk blijkt te zijn geworden, en misschien nog belangrijker wordt, doet de vraag opnieuw uitgaan naar de invloed, die de gemeenschap heeft op de exploita tie van deze belangrijke bodemschat ten. De olie in de bodem is staatseigen dom. De ontginning van de olielagen geschiedt echter door de geheel par ticuliere NAM, die voor de helft aan de Bataafse Petroleum Maatschappij en voor de andere helft aan de Stan dard Oil of New Jersey toebehoort. Daarvoor betaalt de NAM een be- Êaald deel van de winst aan de staat. 1956 wordt uit dezen hoofde waar schijnlijk twee miljoen gulden op de rekening van het rijk bij de Neder landse Bank overgemaakt. Bovendien krijgen de eigenaren van de boven grond nog een zekere vergoeding. Daarmee is echter uiteraard lang (Van onze §-redacteur) DEN HAAG, september. De Chr. Middenstandsbond heeft een werkprogram uitgegeven, dat tot titel draagt „Belijden en beleid". Uitdrukkelijk wordt in de inleiding gesteld, dat dit program geen overzicht bedoelt te zijn van de wensen, die bij deze organisatie be staan ten aanzien van het overheidsbeleid. Het is een samenvatting van de belangrijkste doeleinden, die de C.M.B. nastreeft en het stuk is dan ook niet rechtstreeks geadresseerd aan enige instantie, zo le zen we. Ook voor het uiterlijk van dit boekje blijkt trouwens reeds duidelijk, dat het allereerst voor de leden en adspirant-leden is be stemd. Het is geen dor drukwerk met een aaneenrijging van in amb telijke stijl gestelde paragrafen. Het behandelt de middenstandspro blemen op een eenvoudige ,voor ieder begrijpelijke manier en de fleu rige opmaak in kleuren, met tekeningen hier en daar, noodt tot lezen. Het doel van de C.M.B. is de behartiging afbreuk doet aan het streven naar coördinatie. Vragenderwijs wordt gesteld, of niet enige voorzichtigheid betracht moet wor den met het toekennen van verordenende bevoegdheid op loongebied aan de be drijfschappen in de middenstandsector, gezien de nog zwakke ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf. In het hoofd stuk over de P.B.O. wordt overigens dui delijk uitgesproken, dat de instelling en uitbouw van bedrijfsschappen in deze sector met kracht ter hand genomen moet worden. niet voldaan aan de socialistische eis, van de zedelijke, stoffelijke en culturele dat de bodemschatten door de gemeen- I belangen van de middenstand. En de om- schap behoren te worden geëxploi- slag van het Werkprogram geeft symbo- teerd En evenmin is verzekerd, dat de Usch aan hoe deze organisatie dit doel oliewinning, die zo belangrijk wordt in verwezenlijken wü. Het toont een kom- onze energievoorziening en als basis pasnaald gericht op een hugenotenkruis. voor de industrialisatie, zodanig ge- Zo moet het beleid van de bond steeds schiedt, dat ze harmonisch past in on- gericht z.jn op het belijden van zijn leden ze economie. Een zeer belangrijke en en zich daardoor laten inspireren. Ook steeds groeiende macht valt toe aan de maatschappelijke problemen van van- particuliere belanghebbenden. daag moeten worden opgelost bjj het licht K I van de Schrift. In het hoofdstukje „Ons \A//ininnnr>nrl I doel" wordt dit zo uitgedrukt: „Ons in- rT Ufllfiyiiuvu komen en onze winst vallen onder de De voorlopige cijfers van de woning- I kritiek van ons geloof. Een geloof, waar telling zijn aanleiding geweest, dat De I aan de geladenheid van de boodschap, die Rotterdammer schrijft: De cijfers hebben het onverholen en met de onverbiddelijkheid van de cij- fertaal onder onze aandacht gebracht: trekken wij de aanwezige voorraad wij in de wereld hebben te brengen, niet vreemd mag zijn". Vandaar dat ook gezegd wordt, dat het streven naar uitbouw van de or ganisatie niet is gericht op machts vorming, op een poging om een zo langrijke opmerking geplaatst, dat niet de traditie in de branche, maar het inzicht van de vormgevende ondernemer, be kwaam voor zijn vak, de doorslag geven moet bij de formulering van vestigings- besluiten. Aan de opleiding, de financië- ring en de fiscus zijn eveneens hoofd stukken gewijd. Herhaaldelijk wordt in het werkpro- gram een pleidooi gevoerd voor een nauwe samenwerking met de werk nemers. In het deel over de lonen wordt een specifieke benadering van het vraagstuk van lonen en arbeids voorwaarden gevraagd voor het mid den- en kleinbedrijf, zonder dat dit Den Haag. M J.„I J„J. I i/ui iiLHiyj uu ee» Liuy&fty eeit -cu woningen af van het aantal dat er 0root mogelijk deel van het nationale werkelijk nodig is, dan is ereengekort infcomen u verkrijgen. „Het is de uit- meer dan J Ibouw van een organisatie van chris- Wat betekent dit? Het betekent met tenejlj ^e met eikaar en jn <je per. minder, dan dat de woningnood in fei- sooniyke sfeer en maatschappelijk er te een ramp is van nationale omvang. naar wmen streven het Evangelie ge- Gesteld, dat er op een gegeven ogen- stalte te ^oen krtfgen in de wereld." blik geen achterstand zou zyn in de v Vano-eta-n woningbouw en dat dus ieder Neder- facetten lander naar behoren een dak boven jn een aantal hoofdstukjes worden ver- het hoofd zou hebben. Gesteld voorts, j volgens verschillende facetten van de hui dat door welk gebeuren ook plotse- I <jjge middenstandsproblematiek onder de ling 10 procent dit dak boven het ioep genomen, waarbij de doeleinden, die hoofd zou verliezen. Het is er dan mee, als zou de voorraad van een gemiddel- de C.M.B. nastreeft, duidelijk uiteen gezet de Nederlandse provincie door het wa- worden. In het gedeelte over de onderne- ter zijn verzwolgen en vernield. Wij mer wordt een duidelijke belangstelling zouden dan met recht gewagen van 'n «ffist voor de opvoering van de produkti- nationale ramp. viteit en met een waarschuwend opge- Intussen, het is thans nog altijd an- heve" vin6er uitgesproken, dat de onder- ders: Over de bevolking verdeeld is neming zijn bestaan met wettigen kan thans een aantal Nederlanders, gelijk met een verwijzing naar de historische aan het bevolkingstal Van een gemid- rechten. De zelfstandige onderneming delde provincie, zonder woning. Zowel ™et haar bestaansrecht iedere dag op- de omvang als het nationale karakter I nleuw bewijzen. In de sociale paragraaf wordt de vraag gesteld in hoeverre verzekering tegen ziekte, ongeval, oudedag e.d. ook de zelfstandigen moet omvatten. Een vraag, die overigens nog niet concreet beantwoord wordt. Ten aanzien van de economisch al te zwakke zelfstandigen wordt een systematische sanering van overheidswege ,afge wezen. Wel wil men sanering, maar dan in de vorm van per soonlijk contact met de organisatie, dat in bepaalde gevallen kan leiden tot het advies iets anders te gaan doen. Verder wil men voorlichting, die de bedrijfs voering op een hoger plan brengt, cre- dietverlening waar dit een oplossing brengt of migratie naar een plaats, waar meer afzetmogelijkheden zijn. Bij deze vorm van sanering hebben de vakor ganisaties een belangrijke taak. In de paragraaf over de vestigingspo- litiek wordt getracht een synthese tot OSLO, 21 sept. (Reuter). De vijf geleerden van Russische, Zweedse en Noorse nationaliteit, die op een ijs- barrière aan de westkust van Spits bergen van de buitenwereld afgeslo ten zijn geweest, zijn vrijdag gevonden en aan boord genomen van een Rus sisch vliegtuig. Prinses Margaretha van Zweden is vrijdag per vliegtuig in Londen aan gekomen voor een verblijf van onge veer twee maanden in Engeland. Vol gens een lid van haar gevolg ligt het in de bedoeling „het Engels van de Prinses een beetje bij te vijlen". Prijsvaststelling T.a.v. de vaststelling der prijzen wordt gesteld, dat dit niet een zaak is van de ondernemer alleen, maar dat de prijspolitiek niet los gezien kan worden van de door de regering gevoerde soci aal-economische politiek. „De prijspoli tiek zal veel meer moeten gaan in de richting van stabilisatie dan van ver hoging der prijzen. De middenstander zal alleen zijn deel van het nationale Inkomen kunnen behouden, wanneer z(jn prijspolitiek niet resulteert in een verhoging van de ionen", zo waarschuwt het werkprogram. We konden uiteraard maar een greep doen uit de inhoud van dit instructieve boekje, dat door alle middenstanders ge lezen zou moeten worden. Vooral omdat juist in deze groep een individuele oriëen- tering over de problemen in de eigen sector vaak maar al te zeer ontbreekt. We kunnen belangstellenden, die het boekje niet van hun organisatie ontvan gen, dringend aanraden om het zelf aan te vragen bij het bureau van de Chr. Middenstandsbond, De Ruyterstraat 74 in TOKIO, 22 sept. (AFP). In Ja pan zijn plannen gemaakt voor da bouw van een eerste atoomlocomotief, die acht maanden zal kunnen rijden zonder nieuwe brandstof in te ne men. In deze acht maanden zal de locomotief, die 29 meter lang en ze ven meter hoog zal worden, 155.000 km. kunnen rijden met een gemiddel de snelheid van vijftig tot negentig kilometer per uur. De motor zal een vermogen hebben van 3000 pk. Jhdheïanen en hemoAtnden (1 van de woningnood is daarmee wel af doende aangegeven en gekarakteri seerd. Prestatie-beloningen Uit de cijfers van de woningtelling kwamen ook vier aanbevelingen los van de door minister Witte ingestelde Raad voor de Woningbouw. Stuk voor stuk willen ze de woningbouw bespoe digen. Het Parool schrijft er van: Zo is wellicht de belangrijkste van de vier aanbevelingen die om te ge raken tot een goed functionei^nd stel sel van prestatiebeloningen in het bouwbedrijf, maar iemand behoeft geen ingewijde te zijn om te weten dat daar heel wat aan vast zit, en dat zo iets zich niet van vandaag op morgen laat invoeren. Daarom willen wij voor het ogen blik bijzondere aandacht vragen voor een ander middel dat de Raad waar lijk niet als eerste! aan de hand I stand te brengen tussen het streven naar doet, en dat, bij een daadkrachtig be- specialisatie en dat naar parallellisatie, leid, dat bezield is met de vaste wil Twee begrippen, die volstrekt geen tegen- ,>lle moeilijkheden ten spijt alles te I stellingen zijn, doch vaak als zodanig doen wat uitzicht biedt op oplossing worden gehanteerd. Voorts wordt de be- van het probleem, spoedig in praktijk zou kunnen worden gebracht. Wij heb ben het oog op de unificatie in de bouwvoorschriften, die nu van ge meente tot gemeente verschillend, en vaak héél verschillend zijn. Nu zijn wij de laatsten om eenvor migheid te prijzen om haarszelfs wil, en de zelfstandigheid van de gemeen ten is ook in onze ogen een kostbaar goed, waar niet lichtvaardig, en alleen als het volstrekt onvermijdelijk is, aan mag worden geraakt. Maar nood breekt wet, dat geldt ook hier, en dat de be staande toestand op woninggebied een noodtoestand is, een ramp, dat is lang zamerhand toch wel tot een ieder doorgedrongen. Daarom spreken wij de hoop uit, dat de betrokken minis ters, desnoods zelfs als de formatie nog lang blijft slepen, de betrokken de missionaire ministers, ten spoedigste de gewenste algemene maatregelen van bestuur tot stand zullen weten te bren gen. Waarom Waarom wordt de sigarenprijs ver hoogd vraagt het weekblad Burger recht en het vervolgt „Men kan de prijs gemakkelijk handhaven als men minder kos-ten spendeert aan de verpakking, die in het algemeen niet alleen overdadig, maar bovendien onpraktisch is. Wat het laatste betreft, een doos met tien sigaren is precies iets te groot, om in eeri, colbertzak te steken. Ook is het ons een raadsel, waarom elke sigaar in cellophaan verpakt moet zijn. Een vochtwerende bescherming die in de meeste gevallen overbodig is. De si garenfabrikanten zouden wijs hande len, indien zij hun prijzen onveran derd lieten en tot een andere verpak king overgingen. Die verpakkings kwestie geldt trouwens niet alleen voor de sigarenbranche. Een niet ge motiveerde zucht naar perfectie doet ook in andere sectoren van het be drijfsleven verpakkingen ontstaan, die naar verhouding het artikel te zwaar belasten Nu is de tijd gunstig voor nieuwe bedrijven DEN HAAG, 22 september. In de toelichting op de begroting van economische zaken werkt minister Zijlstra op dat de reeds grote spanningen op de arbeidsmarkt nog steeds de tendens hebben toe te nemen. De daarmede samenhangende voortdurende opwaartse druk op het loon- en prijsniveau blijft een onverminderd potentiëel ge vaar voor ontstaan van niet verantwoorden kosten-'en prijsstijgin gen. Deze kunnen, indien zij zich voordoen, onze concurrentiepositie op de buitenlandse markten ondermijnen, hetgeen de, met het oog op de snel groeiende bevolking, noodzakelijke expansie van onze economie in de toekomst zou belemmeren en een structurele werk loosheid in het leven zou roepen. In dit verband wordt opgemerkt, dat de uitvoerstijging in de afgelopen twee jaren meer en meer parallel loopt aan de toeneming van het inkomen in de andere landen, terwijl in de daaraan voorafgaande jaren onze uitvoerstij ging groter was dan de inkomensstij ging in het buitenland. Zulks wijst er op dat in de vroegere jaren de prijs van onze uitvoergoederen gunstig af stak bij die van andere aanbieders en dat onze concurrentiemarge zich gelei delijk verder zal inkrimpen. Kostenstijging Eventuele onverantwoorde kosten stijgingen zouden dit proces versnel len. Temeer als men bedenkt dat een bepaalde marge nodig is voor eventu ele kostenstijgingen, voortvloeiende uit de invoering van de ouderdomsverze- kering en van de weduwen- en wezen- zorg, en dat voorts het huidige kosten niveau wordt bepaald door het relatief lage huurpeil, lijkt de conclusie gewet tigd, dat het thans nog hoge tempo van uitvoerstijging in het licht der gegeven omstandigheden niet verondersteld kan worden nog speelruimte te bieden voor kostenstijgingen, die niet onvermijde lijk zijn. Kunnen dus de conjuncturele span ningen bedreigingen inhouden voor de structurele ontwikkeling van onze eco nomie, anderzijds moet worden be dacht, dat een krachtige expansie voor waarde blijft voor het behoud van on zen toekomstige welvaart en werkge legenheid, en daarom een wezenlijk aspect moe worden geacht van de structuurpolitiek. Een te sterke afrem ming van de hoogconctuur door restric tieve maatregelen zou deze expansie belemmeren. Bedacht moet worden, dat een gunstige conjunctuur de bij uitstek aangewezen tijd is voor de rea lisering van industriële investeringen, niet het minst van die, welke nieuwe produkties beogen. DOMBURG, 21 sept. De ring van boerenleenbanken op Walcheren meldt in een overzicht over' de maand augustus, dat het totaal der stortingen bedraagt 783.463,42 en het totaal bedrag der te rugbetalingen 870.286,94. OUD ENGELS VERHAAL 60) En toen ze dat gezegd had als een orakelspreuk, .leunde mevrouw Her ford achterover in haar stoel en or dende de banden van haar muts met een beweging van groot welbehagen in zichzelf. Justin stapte heen en weer in de kamer, zoals hij altijd deed wanneer hij het met zichzelf niet eens kon worden, en dat zag zij zo niet graag, maar ze durfde het niet zeggen. Ze was altijd een beetje bang voor haar oudste zoon. Dick gaf haar nooit dat onaangename gevoel, dat hij haar doorzag en zwijgend veroordeel de. Ze wist, dat Justin haar door en door kende, al had hij haar nooit an ders dan vriendelijk en eerbiedig be handeld. Stellig zou Dick meer naar haar mening luisteren dan hij. Maar Justin luisterde thans wel naar haar mening. Hij dacht na over ieder woord, dat zij zei. Bijzonder trof hem die bewering van zijn broer, dat hij op weg naar huis was toen zijn oude vader stierf. Zoals iemand, die een storm verwacht, acht geeft op de richting, waarheen een strootje wordt geblazen, zo lette hij zorgvuldig op al les; wat maar met de kwestie in ver band stond. Hij zei niet tot zichzelf, hij kon het niet zeggen: „Ik wil hou den wat ik heb, in weerwil van mijn geweten, in weerwil van mijn verant woordelijkheid aan een hoger recht dan dat van de geschreven wet." Toch was het moeilijk dat hogere recht vast te stellen, waar rekening moest worden gehouden met zo veler lei belangen. Op dit ogenblik was hij nog als de map, die ten dele van zijn blindheid was genezen, en die men sen als bomen zag wandelen. Zijn ge dachten, zijn plannen, zijn wensen, alles was hem vaag en onduidelijk. Hij. kon nog niet zijn ogen openen om het rechte pad te zien. dat duidelijk voor hem lag. En ook de woorden van zijn moeder maakten het hem niet duidelijker. Het was hem een verlichting, met zijn oom eens over de zaak te kunnen spreken, al kon ook deze hem niet tot een beslissing brengen, omdat hem het fundamentele feit immers niet bekend was. De heer Watson pakte dadelijk de koe bij de horen. Beiden waren zijn neven, en al hield hij meer van Ri chard, hij had meer achting voor Jus tin. Justin was een man, die in het land tot aanzien kwam, en hij was ongetwijfeld de beste Herford, die er ooit was geweest, Richard was geen man, wie geld of invloed kon worden toevertrouwd; toch eiste de billijkheid, dat Justin het goed met hem maakte. „Wat noemt u, het goed met hem maken?" vroeg Justin. De heer Watson wachtte een ogen blik. Hij had zijn zuster al eens aan de tand gevoeld, en verstaan, dat zij volstrekt niets zou willen missen. Hjj had het grootste deel van haar jaar lijks inkomen gespaard, en het tegen hoge rente belegd in Justins onderne mingen. Ze had dus nu al veel meer dan de vijfhonderd pond per jaar, die haar waren gelegateerd. Maar ze was vast besloten, er niets van los te la ten. De heer Watson had voorgesteld, dat Richard driehonderd pond per jaar zou hebben, maar wanneer zijn moeder niets losliet, dan zou het ge heel van Justin moeten komen, en dat op een tijd, dat Pansy hem ook meer begon te kosten. De heer Wat son wist niets van het schrijven van de heer Fortescue; anders zou hij de moeilijkheid nog groter hebben ge acht. „We moeten natuurlijk rekening houden met zijn buitengewone posi tie", zei hij; „daar praat het hele land over. Ongetwijfeld heeft hij een natuurlijk recht op ales, en in vele landen zou hij ook het wettelijke recht hebben. We hebben echter te doen met de Engelse wet, en die geeft aan ieder de vrijheid om, behoudens enkele beperkingen, te doen met het zijne wat hij wil. Toch blijft het na tuurlijke recht bestaan. Wat mijn va der en mijn vaderen hebben verwor ven, behoort aan mij te horen en niet aan een ander. Ik vond het testament van de oude Herford'onrechtvaardig en ik heb mijn best gedaan om het anders te krijgen. Je moet dat alles kalm en eerlijk overwegen, Justin." „Vindt u mij hebzuchtig?" vroeg Justin met een kalme glimlach. „Neen", antwoordde zijn oom op weifelende toon, „maar je kent de waarde van het geld. Je rekent twin tig shillings in een pond, en Dick meent, dat hij er vijf en twintig uit kan halen. Hebzuchtig? Neen. En ook niet gierig of schraperig. Net zo heb zuchtig, dunkt me, als ieder ander, die een goed inkomen heeft en er een goed gebruik van maakt. Je was altijd bang voor armoede, toen je nog maar een kleine jongen was." „Werkelijk?" vroeg Justin verdrie tig. (Wordt vervolgd) Hoe belangrijk de overeenstemming tussen de Hervormde en de Lutherse Kerk Inzake de gemeenschappelijke viering van het avondmaal is, bljjkt uit het vele dat de kerkelijke pers erover geeft. In Uit zicht, tijdschrift ter bevordering van het oecumenisch besef, schrijft de Gerefor meerde predikant dr. J. M. van Minnen: De Lutherse synode besloot om „zij, die in de Hervormde Kerk gerechtigd zijn tot de dienst van Woord en Sacramenten, te laten voorgaan en de prediking des Woords, de bediening van het heilig avondmaal en de diensten ter inzegening van een huwelijk en voorts van de Her vormde Kerk toe te laten tot de tafel des Heren". Echter dan volgt er: „de vergadering heeft nadrukkelijk vastgesteld, dat uit de genomen besluiten niet mag worden af geleid, dat het hier zou gaan om een op gaan van de Lutherse Kerk in de Her vormde". Dan springen toch de heftige vragen op: waarom niet?, waarom moet dit uit drukkelijk worden vastgesteld? Wat kén dan nog scheiden als men kansel en tafel gemeen heeft? Waar is de knarsetanden de spijtbetuiging, dat dit helaas helaas! nog niet betekent „opgaan in", maar dat dit „opgaan in" nu stellig weldra zal volgen. Waarom niet? Zo speelt men oecume nisch! £utheAcuien en deAv-o-ïtnden (2) Prof. dr. W. Kooiman vertelt ln het Evang. Luthers Weekblad over de strijd, die vroeger tussen Hervormden en Luthc ranen gevoerd werd. Hij deelt mee. In Amsterdam is over het leerstuk van de ubiquiteit (de alomtegenwoordigheid van het lichaam van Christus) hevig ge streden. De strijd bereikte een hoogte punt, toen ds. Petrus Plancius, die niet alleen een groot zeevaartkundige, maar ook een geoefend ketterjager was, in een Hemelvaartspreek deze Lutherse leer openlijk aanviel. Aan de Lutherse zijde stond als secön- dant op de achtergrond de Hamburger predikant Philip Nicolai, dichter van en kele onzer fraaiste kerkliederen (van de morgenster en de torenwachter), maar tevens geharnast bestrijder van Calvinis tische dwalingen, die hij met de Moham medaanse over één kam schoor. Hij pu bliceerde een brief aan de Staten, waarin hij zijn verbazing uitdrukte over het feit, dat men in Nederland de christelijke godsdienst (het Lutheranisme) vervolgde, terwijl men de Turkse (Calvinisme) pro tegeerde, hoewel het zijn inziens toch vast stond, dat Nederland nog voor de eeuwige verdoemenis bewaard bleef ter- wille van het feit, dat de hemelse waar heid nog van enkele Lutherse kansels verkondigd werd. Uiteraard niet de juiste toon voor een bemiddelingspoging. £utheïcuien en hemolmden (3) Maar prof. Kooiman laat het niet bij de historie. Over de tegenwoordige situ atie lezen wij in zjjn artikel: De toenadering, waarvan wij getuigen zijn, is juist in Nederland, historisch ge zien, een merkwaardig verschijnsel. Zij is een vrucht van de groeiende oecumeni sche theologie. Ze is dan ook niet tot Nederland beperkt. In Duitsland is reeds lang een gesprek gaande over dezelfde vragen, waarmee onze commissie zich be zig hield, natuurlijk wat „griindlicher" dan wij het deden, vandaar dat men, hoe wel men eerder begon, nog niet gereed Is. Ook Nederland heeft thans de grootste stap gedaan door niet alleen Intercom munie maar ook celebratie te aanvaar den. Voor zover mij bekend is dit nog nergens elders geschied tot nu toe. Maar de tekenen zijn er, die er op wijzen, dat het ook elders deze richting uitgaat. Het is een heerlijke gedachte, dat het avond maal, dat zo vaak als een wig gewerkt heeft tussen Gereformeerde en Lutherse kerken, in deze dagen zijn kracht weer doet gelden als communio, ook van de gelovigen onderling. Geheime hMLoiheeJSc In De Kruisbanier, Evangelisch week blad voor België, geeft ds. O. van Puyvel- de een overzicht van het werk der Bijbel verspreiding ln België. Uit zjjn relaas knippen we het onderstaande: Een colporteur verhaalt: toen ik op de markt stond, kwam een priester naderbij, bekeek mijn Bijbels en mijn nieuwe tes tamenten en zei; dat is goed, mijn vriend. Gij doet goed werk, als ge probeert de harten boven de dingen van deze aarde uit, te verheffen tot God. Zoiets geeft de colporteur moed en vergoedt hem voor de hevige tegenwerking van anderen. Een eigenaardig geval verdient hier vermeld te worden. De colporteur bood een Bijbel aan een vrouw die zei: ik zal dien boek niet ko pen, maar hem wel lezen. Toen hij vroeg hoe zij dit kon zonder een Bijbel te be zitten, antwoordde zij dat iemand in haar dorp een bibliotheek had met twee afde lingen, een met boeken die iedereen mocht lezen, en een andere met boeken die door de pastoor verboden waren te lezen. Toen de colporteur de eigenaar van deze bibliotheek opzocht verkocht hij otheek ontbrak. In een andere plaats leverde hij een Bijbel aan de bibliothecaris van een soci alistische bibliotheek, waar hij uitgeleend zou worden. Zo treedt de Bijbel in allo kringen binnen, spijts elke tegenwerking. Eiyen k/eM^oeJk De gewoonte om aan hen, die beves tigd worden tot lidmaat en belijdenis doen, een Bijbel of kerkboek te geven, schijnt er een beetje uit te raken. De Vrije Evangelische predikant ds. Jao. Verboom constateert dit met leedwezen ln Ons Orgaan. HU zegt: Onze tijd werpt veel conventie, traditie en decorum over boord. Ik geloof dat w», Inderdaad op dit terrein, te veel ballast mee kunnen dragen en dat niet alles wat ln onze dagen verworpen wordt, verlies betekent. Maar op het terrein van het eigen kerkboek meen ik toch wel een verarming te zien. We komen in Gods huis om de Heer te loven en te danken. Natuurlijk ook om naar Gods Woord te luisteren. Dat ls zelfs het eerste. Maar het zingen in de kerk is toch een zeer belangrijk onder deel van de dienst. Daarom is het zo jammer dat velen zonder gezangboek naar de kerk gaan. Ja, de prediker kan bekende psalmen en gezangen opgeven, maar dat houdt in dat we ongeveer om de veertien dagen de zelfde liederen zingen. Ook kan de ge meente zorgen voor kerkboekjes, maar dat betekent een grote uitgave èn een snelle slijtage. Ook schept dit een zekere afstand tussen ons leven in en buiten de kerk. Er is gevaar dat, wanneer wij tij dens de kerkdienst een boekje gebruiken en dit bij het heengaan in de kerk weet moeten afgeven, we meer dan dat boekje achterlaten. Er is een groot gevaar dat wij ons geld uitgeven aan allerlei dingen voor het da gelijks leven en dat de hulpmiddelen voor ons geastelijk leven er maar wat aanhan gen. Laten wij voor dat gevaar de ogen open houden en er tegen strijden. De ziel is altijd nog meer waard dan het lichaam en een kerkboekje is belangrijker dan een mooie sigarettenkoker of -aansteker. Zorg dat je stem niet gemist wordt ln het lied van aanbidding en verlossing! Uehb-o-den boeJken Pater E. Bruna licht de lezers van Om hoog, parochieblad voor het r. k. aarts bisdom Utrecht in over de kerkelijke boe kenweb Wij ontlenen daaraan, dat 0.6. tot de verboden boeken behoren: „Uitgaven van de H. Schrift of vertalin gen ervan, die door niet-katholieken zijij verzorgd, ook al zou het vaststaan, dat het goede en volledige uitgaven of verta lingen zijn. Daar behoren dus ook toe de Nederlandse statenbijbel en andere nieu7 were vertalingen. De reden van 't verbod is deze: de kerk zegt van de H. Schrift! dit is mijn boek, want haar Goddelijke Stichting heeft haar de opdracht en het recht gegeven om de ware van de valse boeken te onderscheiden en de tekst zui ver te bewaren. Met onfeilbare zekerheid uitmaken, of een boek door de H. Geest geïnspireerd is, kan alleen zij en dus kan zij niet garant staan voor door buiten staanders uitgegeven bijbels. Vandaar dat de kerk aan de gelovigen alleen die teks ten en vertalingen wil voorleggen, waar op zij haar goedkeuring heeft gedrukt. Verder zijn verboden alle boeken dia ketterij of schisma verdedigen of de grondslagen van de godsdienst op een 01 andere wijze trachten te ondermijnen. Een boek dat ketterij verdedigt is b.v. de Heidelbergse catechismus, een dat schis ma verdedigt, een catechismus van de oud-katholieken of Russisch-orthodoxeiil de grondslagen van de godsdienst tracht te ondermijnen meer dan één brochure van het Humanistisch Verbond. Als het maar om een paar bladzijden b.v. in een geschiedenis- of plantkunde- boek gaat, dan is het hele boek niet ver boden. Men zou wijs doen die bladzijden eruit te scheuren. Onder boeken moet men overigens ook brochures, tijdschriften en kranten ver staan. Het is dus niet zonder meer geoor loofd geregeld een protestants godsdiens tig weekblad te lezen. Eens een keer zo'n blaadje uit nieuws gierigheid inzien, kan voor katholieken die stevig in hun schoenen staan, natuur lijk geen kwaad." ïïle£& en ho-ninq, Het Doopsgezind Weekblad heeft een „snipper"-rubriek, waarin allerlei kleine feiten vaak op geestige wijze vermeld worden. Zoals dit: Wormerveer. Ook daar gaat men nieu we dingen beginnen. De kerkeraad heeft de pastorie verkocht aan de coöperatieve melkcentrale. Een zeer gunstig gelegen pand Zaanweg 7 is aangekocht om voor ambtswoning van de leraar ingericht te worden. Wij dachten, toen we dit lazen, als de oude wehme straks overvloeit van melk, laat dan, om in Bijbelse stijl te blij ven, de honing in de nieuwe niet ontbre ken. De nationale Belgische gemengde mijncommissie heeft besloten tot een verhoging van 10 a 11 procent van de lonen der mijnwerkers te rekenen van de 1ste oktober af. Voorts heeft men toegestemd in een premie aan het eind van het jaar van 3000 Belgische francs. De Orde van Nederlandse advoca ten heeft in een telegram aan mevr. Bouman van haar grote bewondering hem de Bijbel, die in zijn geheime bibli- voor haar optreden blijk gegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5