Concentreer waterschappen met bestuur een v oorlop ■g Nieuwtjes van alle eilanden Kabouters Middelen aangegeven ter oplossing probleem der hoge polderlasten ,Het waterschap als een doelgemeenschap" Uitbreiding van fabrieken mag niet worden belemmerd Suggestie van voorzitter Zeeuwse Polderen Waterschapsbond Verhouding met de gemeente aan de orde Subsidie voor afd. A Chr. H.B.S- Walcheren Kleuterschool te Haamstede Vraag naar vakmensen neemt toe PRIMA HOUTEN SLOEP a* een fitter of fitter le klas b. een leerling- of aankomend fitter PROFESSOR Maandag 24 september 1956 ZEEUWSCH DAGBT AD pagina 4 KORTGENE, 22 september. Hoewel hij ditmaal in zijn openings rede der jaarvergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps bond niet diep wilde ingaan op de concentratie van polders in Zee land, maakte de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, toch enkele opmerkingen over deze voor onze provincie zo belangrijke materie. Hij vroeg zich n.l. af, of het ter bespoediging van de huidige en toe komstige concentratieplannen geen overweging zou verdienen over te gaan tot oprichting van één of meer geconcentreerde water schappen met een voorlopig bestuur, dat dan tot taak zou hebben een definitief reglement voor het waterschap nader in ontwerp uit te werken en ged. staten aan te bieden. Deze procedure is ook wel gevolgd in Limburg en Noord-Brabant. Hoewel de heer Dekker nadrukkelijk wilde vaststellen, dat ged. staten, diep overtuigd van de urgentie van dit vraagstuk, het vormen van grotere eenheden op poldergebied krachtig bevorderen, stelde hij de vraag, of, gezien de vele administratieve voor bereidingen en mede gelet op het overleg, dat met het departement van waterstaat gepleegd zal moeten wor den, de datum van 1 januari 1958 voor samenvoeging op Schouwen-Duive- land, Noord-Beveland, Tholen en Z.- Beveland niet te optimistisch is ge steld. Vandaar, dat hij bovenaange- duide suggestie deed. DOORBEREKENING De voorzitter behandelde in zijn rede deze zaak in verband met de hoge polderlasten. De ongelijke stijging van pachtprijzen en waterchapslaslen is mede oorzaak, dat het vraagstuk steeds meer gaat knellen. Minister Mansholt. installeerde onlangs een commissie van advies omtrent problemen, welke samenhangen met de doorberekeningen van de eigenaarslasten voor deze kwestie. Gezien de ervaring met de wijze van berekening der kostprijzen van de produkten, waarbij gewerkt wordt met gemiddelden van gemiddelden teneinde een landelijke uniforme prijs te verkrijgen, zal in het alge meen voor de eigenaars slechts een geringe tegemoetkoming verwacht kunnen worden, zo meende de heer Dekker. Een afdoende oplossing kan zo niet worden bereikt, zeker niet voor de grondeigenaren in de calamiteuze pol ders. GROTER FINANCIEEL DRAAGVLAK. Behalve naar doorberekening in de garantieprijzen der landbouwproduk- ten zal men allereerst moeten streven naar vergroting van het financiële draagvlak der waterschappen, door samenvoeging en door uitbreiding van het belastinggebied. Samenvoeging van polders voert tot grotere eenhe den en na kortere of langere tijd tot nivellering van lasten, hetgeen voor de zwaarst belaste waterschappen de mogelijkheid opent tot verlaging dezer lasten tot het gemiddeld dijkgeschot van het grotere gebied. Wat de uitbreiding van het belas tinggebied betreft ging de heer Dek ker in op een beslissing van de Kroon, wagrbij goedkeuring werd onthouden van het besluit van het waterschap Koegors c.a. tot heffing van geschot op de gebouwde eigendommen. De Kroon beriep zich op een artikel uit het algemeen reglement, volgens het welk het geschot van het gebouwd geen ander karakter zou hebben dan een aanvulling op de heffing van het ongebouwd. Deze bepaling, getoetst aan de jiieu- we inzichten blijkt verouderd en het is gewenst, dat het artikel zo wordt gewijzigd, dat aan deze restrictie een eind wordt gemaakt, aldus meende de voorzitter. VOLDOENDE OVERLEG. In zijn rede beantwoordde de heer Dekker de vraag, of er met de belang hebbenden bij ingrijpende zaken als het drie-eilandenplan voldoende over leg wordt gepleegd, bevestigend. Zo zal het overleg met betrekking tot dit plan dat o.m. de raad van waterstaat zich voorstelt te houden, geschieden op dinsdag 2 oktober a.s. Ten aanzien van de wegenzorg sprak hij de hoop uit, dat nu spoedig een nieuwe wet telijke regeling tot stand komt. De voorzitter was ervan overtuigd, dat de uitkeringen ten behoeve van de niet-planwegen, mits gebaseerd op de voorstellen der commissie- Oud, ongetwijfeld een waardevolle bijdrage zullen kunnen betekenen als tegemoetkoming in de hoge pol derlasten. Sprekend over de arbeid der Com missie Financieel Bestel Waterschaps wezen merkte de heer Dekker op, dat de overtuiging leeft, dat middelen of maatregelen ter oplossing van het vraagstuk der hoge polderlasten ge completeerd dienen te worden met een regeling, welke de hoge lasten, voortvloeiende uit de grote uitgaven voor de waterkeringen, binnen het raam''der draagkracht van de water schappen zal houden. WATERVERONTREINIGING. Ook het vraagstuk der bestrijding van de waterschapverontreiniging werd aan de orde gesteld. Naar het oordeel van de voorzitter zal een algemeen lo zingsverbod van kracht moeten wor den, waarna in eventuele vergunnin gen voorwaarden betreffende de voor koming van deze verontreiniging kun nen worden gesteld. De rijksbijdrage in de herstelkos- ten der zwakke dijkgedeelten is afge stemd op de draagkracht van het wa terschap. Dit ontvangt voorlopig voor schotten tot maximaal 80 pet. van de aannemingsom, maar de heer Dekker had de indruk, dat dit percentage voor alle kleine waterschappen te laag is. Hij vertrouwde, dat de adviescommis sie voor deze draagkracht spoedig tot een verantwoord advies zal kunnen komen, Tenslotte gaf de voorzitter te ken nen, dat in de gevallen, waarin de lasten uitgaan boven de draagkracht, zodanige maatregelen dienen te worden getroffen, dat met behoud van de zelfstandigheid de water schappen in staat gesteld moeten worden hun taken zo goed mogelijk te vervullen. II' Rede mr. dr. J. Wuisemius KORTGENE, 22 september. „Zullen de waterschappen in een Nederland van heden en van de toekomst hun taak vervullen, dan zullen zij een dynamisch Instituut moeten blijven. Geen Nederland zonder waterstaat. Geen waterstaat zonder waterschappen". Aldus besloot mr. dr. J. Winsemius, hoofd der afdeling waterstaatsrecht bij het ministerie van verkeer en waterstaat, zijn rede over het onder werp „Het waterschap als doelcorporatie", die hij vanmorgen uit sprak lin de vergadering van de Zeeuwsche Polder- en Waterschaps bond, welke in Hotel „De Stadwijnkelder" werd gehouden. In zijn rede ging dr. Winsemius breedvoerig in op het kenmerkende karak ter van de waterschappen. DEN HAAG, 22 sept. Uit de be groting voor 1957 van het departement van onderwijs, kunsten en weten schappen blijkt dat voorgesteld wordt afd. A van de Chr. H.B.S. voor Wal cheren te Middelburg per 1 januari 1957 in aanmerking te doen komen voor rijkssubsidie. Uiteraard moet het parlement deze begroting nog behan delen. Automatisch telefoneren met West Zeeuws-Vlaanderen GOES, 21 sept. Met ingang van 1 ok tober zullen de aangeslotenen van alle volautomatische telefoonnetten in Neder land hun gesprekken voor de netten Aardenburg (nr. 01177), Breskens (nr. 01) 72), Cadzand (nr. 01179), Groede (nr. 01171), Hoofdplaat (nr. 01174), Schoon- .('jke (nr. 01173), Sluis (nr. 01178) en IJ- zendijke (nr. 01176) langs automatische weg tot stand kunnen brengen. Dr. Winsemius stelde, dat de beheer sing van de waterhuishouding een cul tuurverschijnsel is. Met het stijgen der cultuur roeide enerzijds de behoefte aan goede waterstaatszorg, anderzijds groeiden de mogelijkheden. De oudheid kende vele rijken met een zeer hoog ontwikelde waterhuishouding. Met het verval van de cultuur vervielen ook de waterwerken. Waar eens machtige werken voorspoed en welvaart brach ten, heerst nu de woestijn. Het zijn on derontwikkelde gebieden geworden, die hulp behoeven. Met name ook op het gebied van de waterhuishouding. De instellingen en organen, die de ze hulp moeten, richten meermalen hun blik op de instelling, die in de Nederlandse waterhuishouding zo'n belangrijke plaats inneemt, het wa terschap. Zowel de efficiëncy als de democratie daarvan imponeert hen. Men wil de bewoners der onderont wikkelde gebieden ook leren, dat in Nederland de belanghebbenden zelf optreden. Dat is de grondwet van het waterschapswezen en tevens de oor zaak, dat het niet alleen de natuurlijke, maar ook de staatkundige stormen heeft doorstaan. Het waterschap Is dus een doelgemeenschap. VELE PROBLEMEN Alle problemen, welke zich momen teel rondom het waterschapswezen af tekenen, houden verband met deze structuur: de vraagstukken van toe zicht en oppertoezicht, van samenvoe ging, van samenwerking met de ge meenten, van bestrijding der waterver ontreiniging, van de wegenfinanciering van de subsidiëring der deltawerken, van de calamiteuze polders enz. De watersehapstaak staat voorts niet op zichzelf, maar moet een eenheid vor men met andere waterstaatstaken. De waterschappen beslaan een sector van het totale waterstaatsbestel hetgeen toezicht en oppertoezicht betekent. Na 1953 is het een zeer belangrijke vraag in hoeverre de bevoegdheden van het oppertoezicht in dringend of dreigend gevaar en ook daarbuiten wel voldoende zijn. Toezicht en oppertoe zicht moeten er ook voor kunnen zor gen, dat de waterschappen geen geïso leerde grootheden worden. Dit bete kent misschien, dat de vergunning verlening door de wateerschappen in ruimere mate aan beroep moet worden onderworpen, aldus dr. Winsemius. Ook naar binnen is de structuur als doelgemeenschap van principieel be lang. Zij brengt mee, dat de organisatie steeds op de werkelijke belangenver- houdingen afgestemd moet zijn, dat al le belanghebbenden op redelijk ver antwoorde wijze in het waterschaps- de gemeente tevreden te zijn met de slaglichtigen aangetrokken. Het karak ter als doelgemeenschap brengt even eens mee, dat aandacht wordt egschon- ken aan belangenverschuivingen bin nen het waterschap. Belangen, die steeds slechts hun uitdrukking hebben gevonden in de verlening van een ver gunning, kunnen zozeer aan kracht winnen, dat zij niet meer voldoende gehonoreerd zijn met vergunningver lening. Zij moeten dan meebetalen, meespreken, meebesturen, m.a.w. in het waterschap worden gebracht. DE GEMEENTEN Aan de hand hiervan moet ook het verschil van mening worden ver klaard over de verhouding tussen gemeenten en waterschappen. Dient de gemeente tevreden te zijn met de postie van vergunninghouder of dient mèt de belangen van landbouw tuinbouw, industrie enz. in water- schapsverband een gemeentebelang te worden afgewogen en geharmoni seerd? Op dit alternatief valt de na druk. Het gaat naar het oordeel van de spreker niet om het gemeentebelang tegenover of naast het waterschapsbe- lang, maar om het gemeentebelang te genover of naast de verscheidenheid van belangen. De vraag wie de zuive- ringstaak moet volvoeren, Is van ande re orde. Het antwoord daarop wordt bepaald door overwegingen van oppor tuniteit. De beginsel vraag is echter, of de gemeente mede zeggingsohap be geert over de plaats van lozing, over de mate van zuivering e.d. Dan wenst zij medebeheer en neemt geen genoegen meer met de positie van vergunninghoudster. Het gemeentebe lang zal dan onder omstandigheden gehonoreerd moeten worden met opne' ming in het waterschap, zodat het met de andere belangen zijn coördinatie vindt in de doelgemeenschap. SUBSIDIES De positie van het waterschap geeft ook meermalen aanleiding tot subsi dies door andere overheidsinstellingen. De niet-planwegen b.v. hebben beteke nis voor het doorgaand verkeer maar de gebruikers kunnen niet door tolhef fing worden verplicht in de onder houdskosten bij te dragen. Dit alge meen belang van een weg kan aanlei ding worden tot een uitkering, zoals in het ontwerp Oud op de wegenfinancie ring werd voorzien. Zo zal het alge meen belang, dat bij de deltawerken is gemeoid, vermoedelijk tot een bijdrage uit de algemene middelen leiden, als zij door waterschappen worden uitge voerd. Voorzieningen ten behoeve van calamiteuze polders zijn anders van aard. Als een in het openhaar belang werkzame doelgemeenschap wegens het ontbreken van de nodige midde len zou falen, is ln het openbaar be lang hulp gebodne. Deze heeft ech ter een subsidiair karakter en komt pas aan de orde, als de mogelijkheid ls uitgeput de doelgemeenschap door reorganisatie te saneren, aldus dr. Winsemius. Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes. Ds. M. v. d. Klis, Zlerikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen, K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuldema, Goes. Ned. Onderwijzersvereniging verleent subsidie HAAMSTEDE, 21 sept. De Neder landse Onderwijzersvereniging heeft aan. geboden een deel van de bouw van de nieuwe kleuterschool te bekostigen. De schenking bedraagt niet minder dan 65 duizend gulden. In de dezer dagen ge. houden raadsvergadering heeft het ge meentebestuur deze schenking aanvaard. Tevens gingen de raadsleden akkoord met het voorstel van b. en w. een subsidie te verlenen aan het Zeeuws Studiefonds. Met algemene stemmen werden de heren J. v. Waveren, P. Slager, C. A. Prince, L. Hanse en A. v. Nieuwenhuize herbe noemd als leden van de commissie van advies woningruimtewet. Op voorstel van b. en w. werd besloten met N.V. Bouw- kas Nederlandse Gemeente te Assen een overeenkomst aan te gaan, waarbij de ge meente een tijdige betaling van rente en aflossing waarborgt van de te verstrek ken geldlening voor de bouw van wonin gen voor de heren M. Mol en J. P. Braam- se. De raad besloot aan de regionale brandweer Westelijk Schouwen een geld lening van 25 duizend gulden te verstrek ken. Op voorstel van b. en w. werd beslo ten medewerking te verlenen aan de aan sluiting aan het elektriciteitsnet van di verse percelen in onrendabele gebieden. Tevens werd de aanleg van de begraaf plaats besproken, ln verband met de her verkaveling en de aanleg van een weg van Serooskerke naar Haamstede. DE RADIO BRENGT U DINSDAG 25 SEPTEMBER 1956. HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.85 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Cello, fluit en clavecimbel. 11.50 Gram. 12.00 Twee piano's. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 13.0 Nws. 18.15 Me- ded. of gram. 13.20 Metropole ork. 18.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Manege der stokpaardjes. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Discotaria. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.80 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Kamerkoor en kamerork. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.00 Aan de zelfkant van het koninkrijk, caus. 21.10 Cabaret. 21.40 Gram, met comm. 22.25 Act. 22.35 Planorecit' HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrou wen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.80 Gram. 1'.40 Koersen. 17.45 Regeringsultz.: Rijksdelen Overzee: R. D. Simons: „De oorsprong van de naam Paramaribo." 18.00 Gram. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Metropole ork. en solist. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.80 Act. 20.45 Gram. Gram. 21.00 Het Onverzettelijk Ridderschap, hoorsp. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Gram. Minister Zijlstra: DEN HAAG, 22 sept. De bij voortdu ring gunstig gebleven economische situ atie in ons land heeft ook dit jaar voor de industriële ontwikkeling een krachtige stimulans betekend. Niet alleen de indu striële produktie en werkgelegenheid, ook de produktie per werknemer en de om vang van de industriële investeringen leggen daarvan duidelijk getuigenis af, aldus minister Zijlstra in de toelichting op de begroting van economische zaken. Een enigszins belangrijke verhoging van de produktiecapaciteit der industrie zal In de toekomst, op langex-e termijn gezien, alleen mogelijk zijn, indien door omvangrijke investeringen de produktie per werknemer aanzienlijk wordt ver groot. Het is in verband met het bovenstaande dan ook verheugend, dat de industriële investeringen in 1955 opnieuw een be langrijke stijging te zien gaven. Geduren de de S'/i jaar (medio 1952 tot eind 1955) van de lopende Industrialisatieperiode, waarvan gegevens bekend zijn, is in to taal 6725 miljoen in duurzame produk- tiemiddelen geïnvesteerd. Industriële bouw Daar de voortgang van de industriali satie mede ten nauwste wordt bepaald door de mogelijkheid om de nodige bouw werken tot stand te brengen, is het van zeer veel belang dat de industriële bouw activiteit zoveel mogelijk onbelemmerd voortgang vindt. In nauw overleg met zijn ambtgenoot van wederopbouw en volkshuisvesting streeft de minister er dan ook naar, dat de industriebouw door AAGTEKERKE Raadsvergadering. Woensdagavond 26 september a.s. zal ln de zitting van de gemeenteraad de vaststelling van het uit breidingsplan (de hoofdlijnen) ter tafel komen. Tevens zal worden gesproken over de gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Muziekschool en over het ver zoek van het Zeeuws Studiefonds om een jaarlijkse bijdrage. AXEL Jeugdappèl. Een toespraak van ds. Tim mens uit St. Panoras, waarin hij met klem wees op het ook de jeugdl niet zonder Christus kunnen van de mens, vormde de hoofdschotel van het Centraal Jeugdappèl voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat in de Geref. Kerk te Axel werd ge houden. Vanzelfsprekend werd er tijdens dit jeugdappèl ook veel gezongen, was er ook declamatie. In zijn slotwoord maakte ds. Couvee van Axel de Jeugd nogmaals opmerkzaam op de mooie taken, die zij als de hare mag zien. BRUINISSE Voortreffelijke hond. Bij de te St. An- naland gehouden veldwedstrijden voor de maatregelen terwille van de opvoering van de woningbouw niet nodeloos wordt belemmerd. Vakmensen De vraag ngar speciale categoriën hoog gekwalificeerde arbeiders zal ongetwij feld aanzienlijk toenemen. Er is echter nog onvoldoende inzicht inzake de te ver wachten wijzigingen. Het ligt tn het voor nemen dit vraagstuk in samenwerking met het bedrijfsleven te doen bestuderen. jachthonden werd aan d< hond Lady van de heer 1 ionge jaoht- v. d. Bout Beveland." te Bruinisse een tweede prijs toegekend. De heer v. d. Bout kwam bovendien ia het bezit van de door het gemeentebe stuur van St. Annaland ter beschikking gestelde medaille voor de beste Zeeuwse hond in de jeugdproef. Verzwaren dijk. Het polderbestuur heeft dezer dagen toestemming verkregen tot het verzwaren en verhogen van da zeedijk aan de zuidzijde over plm. 1700 meter, d.w.z. van de noodwoning van de heer Maas tot aan de Inlaag. Het werk zal op 23 oktober worden aanbesteed. Aan deze verzwaring en aan de verlegging van de onder langs de dijk lopende weg zal met zandzuigers moeten worden ge werkt. Collecte. De collecte voor de sanatoria Sonnevanck en Zonnegloren en het t.b.c.» fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft 179,79 opgebracht. BORSSELE Rectificatie. In tegenstelling naar wat wij onlangs meldden heeft de raad het voorstel tot subsidieverlening voor het Zeeuws Studiefonds met algemene stem men aangenomen. BIGGEKERKE Collecte, De collecte ten- bate van Draagt Elkanders Lasten en het Inter- kerkelijk Protestants Sanatorium heeft 41,93 opgebracht. HOEDEKENSKERKE Collecte. De collecte ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan* kerbestrijding heeft 76,14 opgebracht. KAPELLE Collecte. Voor het TBC-fonds DEL en Zonnegloren en Sonnevanck is 268,53 opgehaald. KORTGENE Raad. De raad zal dinsdagavond a.s. om zeven uur bijeenkomen. In deze vergade ring zal de begroting voor het jaar 1957 worden aangeboden. Tevens staat op de agenda het voorstel van b. en w. over te gaan tot het dempen en rioleren van dé sloot vanaf de Molenweg, lopende langs de weide van J. W. Noordhoek en P. Hollestêlle. Eveneens verzoeken b. en w. de sloot aan de Kaaidijk te dichten en te rioleren. Ook worden verschillende sub sidieverzoeken in behandeling genomen, o.a. van de Stichting „Zeeuws Studie fonds", van de Middelburgse openbare oursuB ter opleiding tot kleuteronderwij- zeresse en van de Chr. lagere landbouw school te 's Heer Arendskerke. B. en w. stellen tevens voor om ln principe te be sluiten tot verkoop van grond aan de coöperatieve landbouwvereniging „Nrd Heden nam God tot Zich, na een kort en feduldlg gedragen lij- en, onze geliefde en zorgzame Moeder, Groot- en Overgrootmoeder CORNELIA DE KLERK, Weduwe van Lein Francke, in de ouderdom van 76 jaar. S. P. STURM- FRANCKE. J. J. STURM. M. J. HAMELINCK- JANSE VAN ROOSENDAAL. J. C. HAMELINCK. Klein- en Achter kleinkinderen. Vrouwenpolder, 21 september 1956. TE KOOP: Zaadeggetjes, 3-, 4- en 5- velds, zware cultivator 9-tands, 8 badkuipen, ramen met ko zijnen, 40 binnen- en buiten deuren, mendeuren, 2000 dak pannen, dakramen. W. DE VOOGD, Domburg. Liefst 'S morgens 7.30 uur bellen. Zeeuwse moppen, IJssel- steentjes, Dordtse steentjes, Straatklinkertjes, hardsteen tegels, marmertegels, flaksto- netegels, plavuizen en ander restauratiematerieaal. W. DÊ VOOGD, Domburg, tel. 446 Wendploegjes, 2-schar stop- pelploegjes, kantploegen, s-, 6- en 10-balks ijzeren eggen, ijzeren rolblok, kunstmeststro, 8 schotels, kettingeggen, zaai- VOO( machine. Domburg W. DE JGD, 600 meter baddings en pla ten, scheepsluiken 2 m lang. plankhout, zware balken, 30 X 80 cm, betonschutting, as best golfplaten. W. de Voogd, Domburg, tel. 446. Alles fran co. DIVERSEN: mi Ter overname aangeboden een winkelzaak (kruideniers drogisterij- en tabakswaren, enz.), zonder het gebouw waarin gevestigd. Te bevragen bij B. H. Meijers, Langstraat 8, Zoutelande. Tevens te koop een kabinet. BIJVERDIENSTE. Bezor- gers gevraagd voor huis-aan- uis - verspreiding folders, 2,per duizend provi sie. Brieven onder letter 6, Postbus 819, Rotterdam Schitterende collectie koe- koekklokken, in alle kleuren, D. LIEVENSE, L. Vorststraat 87, Goes TE KOOP: overnaads, 1. 9,8 m., br. 3,5 m., opgebouwde kajuit met sl.pl., W.C. en keuken. Goede A-Ford motor. Te bevr.: PH. O. KNIPSCHEER, Boezemkade 81 b, Rotterdam (O.) Bij de GEMEENTE BEDRIJVEN MIDDELBURG, afd. Gas en Water kunnen geplaatst worden: yang en salaris is afhankelijk van het bezit van het Gawalodiploma, praktische ervaring, leeftijd, enz. Degene, die in het bezit is van het diploma Am bachtsschool en een opleiding voor het fittersvak Wil hebben, of die reeds enige ervaring hierin heeft, kan naar deze vakature solliciteren. Goede krachten kunnen in vaste dienst worden aan gesteld. Zonodig wordt voor het verkrijgen van woon ruimte bemiddeld Wie interesse heeft wordt verzocht zijn schriftelijk» sollicitatie vóór 1 oktober a.s. te richten aan de Direc teur van de Gemeente Bedrijven Middelburg, Dam 39. Voor mondelinge toelichting kan een afspraak worden gemaakt. 21. Dreigend gevaar Michiel hees het zeil en stootte de boot af. „Hoera, we zijn vlot," riep Créghel. .Matroos doe je best om zo gauw moge lijk uit deze haven te komen, zodat we het ruime sop kunnen kiezen. Ik voel de zeewind reeds langs mijn knevel strijken. Een heerlijk gevoel is dat. Jammer, dat ik het nooit eerder heb geweten, want dan was ik zeeheld geworden. Admiraal Créghel. Hmmm. Dat klinkt om de drom mel niet mal." „Héla!" klonk het opeens van stuurboord. „Kijk uit, daar in die wrakke schuit, anders vallen er brokken!" Verschrikt keek Créghel langs de mast en hij schrok zich een hoedje. Met grote snelheid koerste een sleepboot recht op hun zeilschuitje aan. De stuurman stong hevig met zijn armen te zwaaien. „Aho^ gooi dat roer toch om," riep hij tegeft Michiel, maar de dikke matroos zeild^ rustig verder in dezelfde richting. Cró' ghel sloot de ogen en hoorde in gedaeh» ten reeds hoe hun bootje in splinteri werd gevaren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4