Straaljager op Eindhovense woonwijk neergestort Nieuwe tehuizen voor bejaarden vereist ;ing met t.v.-antenne Botsi Piloot en burger gedood in Suez-kwestie wordt Veiligheidsraad besproken Zes huizen uitgebrand - grote schade Tilanus (CHU): reconstructie van huidige kabinet enige oplossing Mevr. Bouman in Rome aangekomen Stichting Zeeland belegde een bijeenkomst te Middelburg PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zeven gewonden ziekenhuis m Abonnementsprijzen Vlieger week van opdracht af Overeensfemming over bezitsvorming Tegen herstel van de oude coalitie Iniiiaiieven in Zeeland .oofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantor Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, f2,— p. maand, f 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad Uw nieuwe abonné er al? Pagina 8 12c Jaargang No. 3508 Wnd.'-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 24 sept. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.30 u., onder 18.3a u. Maan op 21.03 u., onder 12.42 u. Hoogwater dinsdag 25 september: Vlissingen: 4.48 u. 2.10 m., 17.05 u. 2.12 m. Terneuzen: 5.15 u. 2.26 m., 17.34 2.28 m. Wemeldinge: 6.31 u. 1.76 m„ 1845 u. 1.71 m. Zierikzee: 6.13 u. 1.53 m., 18.26 u. 1.50 m. EINDHOVEN, 22 september. Zaterdagmiddag om ongeveer kwart voor twee is een les-straaljager, afkomstig van de vliegbasis Volkel in het stadsdeel Strijp te Eindhoven neergestort. De piloot, de 24-jarige sergeant-vlieger A. de Jong uit Eindhoven kwam om het leven. Een burger, de 48-jarige J. Kortooms, die achter zijn huis stond, werd door een stuk van het uit elkaar gespatte vliegtuig ge troffen en gedood. Zes huizen zijn geheel uitgebrand en diverse hui zen werden zwaar gehavend. De vrouw van de piloot stond naar het vliegtuig te kijken, toen het neerstortte. Het toestel kwam zeer laag op de stad aangevlogen. Het raakte de an tenne van een televisie-toestel op een woning aan de Zeelsterstraat en sloeg een groot stuk van het dak van het huis weg. Direct daarna boorde het zich in de daken van de naastliggende woningen, om daarna uit elkaar te spatten, waarbij de stukken over de achtertuintjes heen schoten tegen een aantal woningen in de Bergen op Zoomsestraat, een stroom van vuur achter zich latend. Op slag laaiden van verscheidene kanten vlammen hoog op. Aan de Zeelsterstraat stond de wo ning, bewoond door de machinist J. Beumers volop in brand. De bewoner zat in de voorkamer, toen hij plotse ling een zware schok voelde en meteen daarop het geluid van een geweldige ontploffing hoorde. Hij rende het huis aan de achterkant uit, waar een deel van het dak was terecht gekomen. Daar zat een kindje van vier jaar in een teil te baden. Het had slechts en kele schrammetjes. De drie naastlig gende panden waren meer of minder zwaar beschadigd. Burger gedood Aan de Bergen op Zoomstraat waren de gevolgen erger. De 48-jarige J. Kor tooms, die op de achterplaats hezig was met het schoonmaken van zijn bromfiets, werd door een stuk van het vliegtuig getroffen en was vrijwel op slag dood. Vier huizen stonden in brand. Piloot verloor het leven De piloot was met zijn schietstoel te rechtgekomen achter de woning nr. 73. Hij kwam om het leven. De woning werd gedeeltelijk vernield. Een stuk van een vleugel sloeg nog een groot gat in het dak van een ander huis. Direct na de ramp kwam van alle kanten hulp opdagen. De Eindhovense brandweer was snel met zes wagens aanwezig en tastte het vuur, dat ook in tal van schuurtjes achter de wonin gen woedde, krachtig aan. Ook de brandweer van de tweede tactische vliegbasis snelde te hulp. De blokploeg van de bescherming bevolking kwam in actie. Burgers en militairen van de De abonnementsprijs van dit blad zal met ingang van 1 oktober 1956 bedragen: per week 52 cent; per maand ƒ2,20; per kwartaal 6,50; per jaar ƒ26, De verhoging, welke de prijzen van ons blad per 1 oktober a.s. on dergaan, komt neer op 5 cent per week, dat is per dag nog minder dan één cent. Met deze kleine verhoging wordt slechts een deel van de grote kos tenstijging van de laatste jaren op de abonné's verhaald. Aanvankelijk was het de bedoeling, in verband met de sterke stijging van de papier- prijs sedert medio 1954, de abonne mentsprijzen reeds in 1955 te verho gen, doch overleg met de Minister van Economische Zaken heeft ertoe geleid, dat wij de hogere lasten nog enige tijd geheel voor eigen reke ning hebben genomen in afwachting van de verdere ontwikkeling op het gebied van de prijzen en de lonen. Nu de verwachte daling van de pa- pierprüs tot het peil van 1954 is uit gebleven en bovendien verschillende andere aanmerkelijke kostenstijgin gen hebben plaats gevonden, kan een verhoging niet langer achter wege blijven. Zij geschiedt met goedkeuring van de Minister van Economische Zaken en is tot het uiterste beperkt. De directie. DE BILT ZEGT: Nazomer blijft Zonnig weer met een zwakke tot i .atige wind tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. vliegbasis hielpen energiek mee om de inventaris der woningen zoveel moge lijk nog te redden. Verscheidene per sonen hadden een shock gekregen, an deren minder ernstige brandwonden. Een wonder Het mag achteraf gezien een won der heten, dat de ramp niet meer slachtoffers heeft geëist in deze dichtbevolkte buurt. Van verscheide ne getroffen huizen waren de bewo ners niet thuis, terwijl de meeste kinderen buiten speelden. Op het vliegveld Eindhoven heeft men geen enkel contact met het verongelukte toestel gehad. Ooggetuigen verklaarden dat de ma chine schuin omlaag kwam aanzetten. Zij kregen de indruk, dat de piloot nog gepoogd heeft zijn toestel op te trek ken, maar toen de televisie-antenne aan de Zeelsterstraat raakte, wgarna het drama zich voltrok. Gewonden In het binnenziekenhuis te Eindho ven zijn zeven gewonden opgenomen. Veertien anderen konden, na verbon den te zijn, dit ziekenhuis verlaten. In het diaconessen-ziekenhuis zijn twee vrouwen, een moeder en een dochter opgenomen. Piloot woonde in getroffen straat....... De omgekomen piloot, zo vernemen wij van de luchtmachtvoorlichtings dienst, was de 24-jarige sergeant-vlie ger A. de Jong. Hij was pas gehuwd en woonde te Eindhoven in de Bergen' op Zoomstraat, een der door de ramp ge troffen straten. De minister van oorlog, ir. C. Staf, heeft een bezoek gebracht aan de wo ningen die door het verongelukte straalvliegtuig zijn getroffen. De begrafenis van de stoffelijke overschotten vindt woensdag plaats. Verklaring van Kon. Luchtmacht 's-GRAVENHAGE, 24 sept. Naar aanleiding van het vliegongeluk te Eindhoven heeft de Kon. Luchtmacht het volgende communiqué uitgegeven: „De vlieger had de opdracht een verkenningsvlucht te maken ge volgd door enkele landingen op de vliegbasis Volkel. Hij is doelbewust afgeweken van die opdracht en met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan aangenomen wor den dat zijn echtgenote van zijn komst boven dat stadsgedeelte in Eindhoven op de hoogte is geweest. De vlieger waren alle bepalingen en voorschriften ten aanzien van de vliegveiligheid, zoals vlieghoogte en het vermijden van bebouwde kom men, medegedeeld. In het verleden hebben zijn commandanten nimmer aanleiding gehad aan de juiste uit voering van de aan deze vlieger verstrekte opdrachten te moeten twijfelen". Mr. Burger boekt resultaten (Van onze par lemen tsredactie). DEN HAAG, maandagochtend. De informateur, mr. Burger, is er in geslaagd met de K.V.P. tot overeen stemming te komen over de bezits vorming. Hiermede is een van de grootste obstakels op de weg naar de brede basis opgeruimd. Zoals bekend zijn alle voorafgaande brede basispogingen voornamelijk op dit punt afgeketst. Prof. Lieftinck noemde de tegen stellingen tussen K.V.P. en P. v. d. A. t.a.v. de bezitsvorming zelfs „onover brugbaar". Vier van de vijf geschilpunten tus sen deze twee partijen wist de oud minister van financiën uit de weg te ruimen. Zijn partijgenoot, mr. Burger, heeft dus nu ook voor de laatste con troverse een oplossing gevonden. De nu bereikte oplossing is in zeer korte tijd tot stand gekomen. Omtrent de aard en de inhoud daarvan is tot nog toe niets bekend, maar het zal duidelijk zijn, dat beide partijen be langrijke concessies gedaan hebben. Een belangrijke rol bij het oplossen van de moeilijkheden schijnt de de missionaire minister van O., K. en W., PvdA moei verantwoordelijkheid dragen DEVENTER, 22 sept. De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christ. Historische Unie, ziet reconstructie mr. Cals te hebben gespeeld. Deze K.V.P.-er, met wie mr. Burger vrijdag twee maal een onderhoud heeft gehad, is als verbindingsman opgetreden tus sen de informateur en de K.V.P. Nu de heer Burger zijn programma besprekingen tot een goed einde heeft gebracht, zal hij aandacht gaan beste den aan de zetelverdeling. Hierbij kun nen zich nog verschillende moeilijk heden voordoen. Het moet waarschijn lijk worden geacht, dat de informateur uitgaat van dezelfde zetelverdeling als waarmee de eerste formateur, dr. Drees heeft geopereerd: 5 P.v.d.A., 5 K.V.P., 2 A.R., 1 V.V.D., 1 C.H. Aangenomen mag worden, dat de informateur reeds vandaag een voor stel tot zetelverdeling zal ontwerpen. Gisteravond heeft mr. Burger met dr. Drees over de zetelverdeling gespro ken. Tijdens dit onderhoud zal wel ter sprake zijn gebracht of de K.V.P. toch niet de zes zetels, die zij in het de missionaire kabinet heeft, moet be houden. Wanneer er een akkoord bereikt wordt over de zetelverdeling, is te ver wachten, dat mr. Burger zijn informa tieve pogingen zal staken en de Ko ningin zal adviseren dr. Drees tot for mateur te benoemen. Zo zal de nieuwe rijkswerkplaats voor vakontwikkeling, welke binnenkort op het greotindustrieterrein te Middel burg zal worden gebouwd, eruit zien. De foto is een weergave van de jratie maquette, welke door gemeentewerken is vervaardigd van het object, tot de bouw waarvan de gemeenteraad on langs besloot. ROME, 22 sept. Mevrouw Bouman is zaterdag op het vliegveld in Rome aangekomen, waar zij door haar man werd begroet. Zij scheen geenszins vermoeid te zijn cn vertelde aan de MIDDELBURG, 22 september. Omdat in de provincie Zeeland initiatieven worden genomen op het terrein van de bejaardenzorg en mede door de omstandigheid, dat de Zeeuwse Collecte 1956 aan deze tak gewijd zal zijn, had de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk hierin aanleiding gevonden enkele belangrijke vraagstukken uit de sector van de bejaardenzorg te laten behandelen door een zeer deskundige spreekster en spreker. Zo spraken vanmid dag in de concert- en gehoorzaal te Middelburg mevr. E. Rubbens- Franken, publiciste te Helvoirt over „De ouder wordende mens in onze samenleving" en de heer ir. D. S. Visser, hoofdingenieur-direc teur van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Friesland over „Huisvesting van bejaarden". IR. VISSER Ir. Visser sprak over de huisvesting. Hij wilde trachten de vraag te beant woorden: „Hoe zou nu in Zeeland de huisvesting voor bejaarden ln Ideale vorm kunnen worden verwezenlijkt?" Hij maakte de opmerking, dat de huisvesting een zeer belangrijke plaats inneemt in de serie te bevredigen le vensbehoeften. Wat Is de ideale huis vesting voor bejaarden? Een huis, zon der meer. De ideale behuizing is, zo zei ir. Visser, aparte eengezinshuizen. Zij moeten aan bepaalde eisen vol doen. Zij moeten compact zijn, gemak kelijk schoon te houden, de vrouw moet er gemakkelijk haar huishoude lijke taak in kunnen verrichten. De outillage moet vanzelfsprekend vol doende zijn. GROTE BEHOEFTE „Aan dergelijke woningen is een grote behoefte" zo vervolgde ir. Visser. Daarnaast zijn er woningen nodig, groepen woninkjes, temidden waarvan De Stichting Zeeland had deze deskundigen uitgenodigd, omdat zo wel op plaatselijk als op regionaal en provinciaal niveau maatregelen worden genomen of in overweging zijn om aan de behoeften van de kwantitatief en kwalitatief zo be langrijke groep, die de bejaarden vormen, tegemoet te komen; maatre gelen, die zowel te verwachten zijn uit kerkelijk, particulier en over- heids-initiatief. Mevr. Rubens behandelde in haar causerie de psychologische facet ten van de bejaardenzorg, de heer Visser meer de practische. De heer A. Schout, lid van gedepu teerde staten en vice-voorzitter van de stichting sprak een inleidend woord. Hij verwelkomde o.m. de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. De Casembroot-Baronesse Van der Feltz, dames van verschillende or ganisaties, burgemeesters en predikan ten. Hij_ wees er nog op, dat in Zeeland het bejaarden-percentage boven het landelijk gemiddelde ligt. zin, dat potentieel enige hulp kan ver schaffen aan bejaarden in hun onmid- delijke nabijheid. De bejaarde kan zich evenwel niet tot het einde in de eigen sfeer handha ven. Zo belandde spreker bij de pen siontehuizen. Het overgrote deel van de bejaarden kan echter beter worden gehuisvest in woninkjes; het pension tehuis moet dus ook al weer niets an ders zijn dan een compacte groep wo ninkjes. ZAALSYSTEEM TABOE Het zaalsysteem, zo zei ir. Visser, strijdt echter in alle opzichten met de zelfhandhaving, „dat moeten wij niet meer, in geen geval". Men dient er naar te streven, dat de bestaande te huizen, die op dat stramien zijn gebor duurd, ten spoedigste worden opgehe ven. Daarnaast moeten er aparte huis vestingsmogelijkheden zijn voor psy chologisch gestoorde bejaarden. Hoe komen wij nu van de huidige toestand in de nieuwe toestand? zo vroeg ir. Visser. Er is thans veel animo, de bestaande tehuizen te ver bouwen tot moderne tehuizen. VERBOUWEN GELD OVERBOORD Hiertegen verhief spreker zijn stem. Men zal in ernstige overweging moe ten nemen, volkomen nieuwe tehuizen te bouwen. Verbouwing betekent meestal het overhoord gooien van geld. Men zal bij de bouw van nieuwe te huizen ook rekening moeten houden met de financiële draagkracht van de bejaarden. Tenslotte raakte Ir. Visser ook nog even de psychologische zijde: men zal de tehuizen niet moeten zien als burchten, waarin de bejaarden op geborgen worden, doch als een nor maal verschijnsel, als normale huizen tussen de andere hulzen van onze sa menleving. Van de rede van mevr. Rubbens ho- een woning staat voor een jonger ge-pen wij morgen een verslag te geven. talrijke persmensen over haar lotge vallen gedurende de laatste dagen van haar verblijf in Indonesië, namelijk over de demonstraties bij het proces tegen de Nederlander Schmidt In Dja karta. Zij deed haar verhaal zonder enig dramatisch effect te beogen. Mevrouw Bouman zelde dat de Indonesische po litie haar niet voldoende heeft be schermd. Op vragen van journalisten side zij voorts geen indruk te kunnen ge ven van het huidige Indonesië. Het is, zo zeide zij, zeer gecompliceerd. Zij is van plan de uitspraak in de zaak Schmidt af te wachten, alvorens naar Nederland te vertrekken. Een oordeel over het proces vellen wilde mevr. Bouman niet alvorens de rechter het vonnis heeft uitgesproken in de zaakSchmidt. Een Egyptische functionaris heeft verklaard dat Egypte, als lid van de V.N., er niets tegen heeft dat de ka naalkwestie in de Veiligheidsraad wordt besproken. van het huidige kabinet ais enige op lossing om uit de impasse bij de kabi netsformatie te geraken. Hij verklaarde dit zaterdag op een te Deventer gehouden „familiedag" van de Vereniging van Christelijk Historische leden van gemeentebestu ren in Nederland en kwam tot deze conclusie na uitvoerig de moeilijkhe den, waardoor de tot dusver onderno men pogingen tot kabinetsformatie zijn gestrand, te hebben besproken. Op de vraag „wat nu?" zei spreker voorshands het antwoord schuldig te moeten blijven. Wat moet, om één der brandpunten te noemen, met landbouw thans ge beuren? zo vroeg de heer Tilanus zich af. Hij vond dit wel het moeilijkste probleem, vooral nadat minister Mans- holt in een rede te Kampen gezegd heeft, bereid te zijn te bepleiten voor de landbouw nog tweehonderd miljoen gulden meer uit te trekken. Spreker was van mening, dat de P.v.d.A. de verantwoordelijkheid voor het landsbestel mede zal moeten dra gen en zich daaraan nu niet zal mogen onttrekken. Hij geloofde ook, dat het in 's lands belang is, dat ir. Staf bij oorlog en marine aanblijft. Naar sprekers mening dient de Christelijk Historische Unie in deze omstandigheden zo mogelijk met de andere partijen te blijven samenwer ken, in 's lands belang. De heer Tila nus achtte het verder gelukkig, dat de C.H.U. niet voor de keuze is komen te staan samen te werken alleen met de P.v.d.A., of anderszijds alleen met de partij van de heer Romme. Een derge lijke combinatie zou later toch tot te leurstellingen moeten leiden. Voor 'n samenwerking met ieder van- genoem de partijgroeperingen afzonderlijk had hij slechts het antwoord„dank u feestelijk!" DEFENSIE EN HUREN Sprekende over 's lands financiën zeide de heer Tilanus, dat de uitgaven voor de defensie omlaag zullen moe ten. De huurverhoging noemde hij on ontkoombaar, maar de rechtsgrond, op welke men de helft van de opbrengst van de huurverhoging in de staatskas wilde doen vloeien, had hij nooit kun nen ontdekken. De heer Tilanus merkte voorts op, dat men het nog niet eens is kunnen worden over de strekking van de veel besproken bezitsvorming. Spreker is het eens met de pogingen tot bevor dering van sparen, maar op het ogen blik neemt de consumptie eer toe dan af. De socialisten volstaan ermee het sparen in handen te willen stellen van da staat. OUDE COALITIE Tenslotte zei de voorzitter van de C.H.Ü., dat de lange tijd welke de vor ming van een nieuw kabinet al reeds heeft gevergd, niet verloren is gegaan. Immers, men heeft althans met elkaar kunnen spreken, welk gesprek overi gens buLen mij is omgegaan, aldus de heer Tilanus. Spreker verklaarde voorts geen „voorstander" te zijn van een herstel dér notitie. ■HL'NfS Alléén samenwerken met K.V.P. P.v.d.A.? DANK U FEESTELIJK! PARIJS, 23 sept. (AFP-Reuter). Engeland en Frankrijk hebben de voorzitter van de veiligheidsraad der Verenigde Naties verzocht op 26 september een bijeenkomst van de raad over de Suez-kwestie te beleggen, aldus is in Parijs bekend gemaak. In de aankondiging heet het, dat vol gens de regeringen van Frankrijk en Engeland, „die alle instanties te baat willen nemen om een billijke oplossing van het Suezvraagstuk te bereiken", op de gevraagde bijeenkomst „de situatie, geschapen door het eenzijdige optre den van de Egyptische regering, die een eind maakte aan het stelsel van in ternationaal beheer van het Suezka- naal, zoals vastgesteld in de Suezka- naal-conventie van 1888", bestudeerd moet worden. In welingelichte kringen is ver klaard, dat de vergadering van de vei ligheidsraad op 26 september gevolgd zal worden door een tweede bijeen komst van ministers der betrokken landen, waarvoor ook Egypte zou wor den uitgenodigd. Dit is, zo werd ge zegd, de gebruikelijke procedure van de Veiligheidsraad. Men hoopte, dat da tweede bijeenkomst zeer spoedig zou worden gehouden. Het Frans-Britse besluit is, naar is medegedeeld, genomen in de geest van de oorspronkelijke verklaring van de achttien landen op de eerste Londense Suez-conferentie en betekent geen prijsgeven van het Verbond van Ka naalgebruikers door middel waarvan alle onderhandelingen zouden worden gevoerd. Overleg V.S. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken hebben Engeland en Frankrijk overleg gepleegd met de Verenigde Staten alvorens hun stap te doen. De betekenis van het voorgestelde ver bond van Suez-kanaalgebruikers zou door de Brits-Franse stap hoegenaamd niet aangetast worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1